Enige verbetering voor financiën der gemeenten iVOROL Voorburgs katholieke wethouders door P. v. d. A. en C.H.U. vervangen Nederlandse graven bij Bremen overgedragen Architecten en aannemers ontwerpen voorstellen DONDERDAG 2 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT i'WEEDE BLAD PAGINA 1 Uitkeringen gemeentefonds met 5.4 millioen verhoogd Wassenaar profiteert ervan In een heden bij de Tweede Ka mer ingediend wetsontwerp heeft de regering de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten vastgesteld voor de jaren 1953, 1954 en 1955. Daarbij wordt op de eerste plaats voorgesteld uit het gemeente fonds slechts twee uitkeringen te geven, namelijk een „Algemene Uit kering" en een „Belastinguitkering". De voorgestelde regeling gaat uit van de gedachte, dat in het algemeen de uitkeringen voor de volgende drie jaren afgestemd moeten zijn op de middelen, die thans nodig zijn om in de feitelijke behoeften der gemeenten te voorzien. Er is een bepaling in het wetsontwerp opgenomen voor een minimum uitkering van 20 gulden per inwoner. Dit heeft tot gevolg een verhoging van het totaal der uitke ringen van rond 5,4 millioen gulden. Met dit bedrag wordt enige verbete ring bereikt in de financiële positie van 319 gemeenten. In afwachting van de uitslag van een onderzoek naar verdere moge lijkheden ten aanzien van het eigen belastinggebied der gemeenten, stelt de regering voor de individuele ge meenten in het genot te stellen van de opbrengst van de hoofdsom der grondbelasting en der personele be lasting. Beide belastingen, waarop reeds opcenten door de gemeenten werden geheven, zijn nauw verbon den met het territoir der gemeenten waardoor de opbrengst op gemakke lijke wijze aan de gemeenten kan worden toebedeeld. Afgezien daarvan echter lenen zij zich er goed voor, om, evenals de opcentenregeling, deel uit te maken van het belasting gebied der individuele gemeenten. In vrijwel alle gemeenten zal de op brengst van de hoofdsom lager zijn dan hetgeen thans ontvangen wordt aan ondernemingsbelasting en sup pletie. Het totaal der uitkeringen Ondernemingsbelasting bedraagt rond 204 millioen gulden, terwijl de hoofd som grondbelasting en de hoofdsom personele belasting na raming res pectievelijk bedragen 28 millioen gul den en 27 millioen gulden. Hogere opbrengst. Naar thans bekende gegevens-zou slechts in 13 gemeenten de nieuwe opbrengst hoger zijn dan de oude en wel tot een totaal bedrag van rond 309.600 gulden, met als hoogste voor deel voor de gemeente Wassenaar van 136.000 gulden en als laagste voor de gemeente Willeskop van 100 gulden# Dat voor enkele gemeenten een hogere opbrengst wordt verkre gen, behoeft zeker niet als een be zwaar te worden aangemerkt, om deze belastingen naar de gemeenten individueel over te hevelen. Voor de resterende 150 millioen gulden van het vervallen belasting gebied kan thans nog geen voorzie ning in de vorm van toedeling van Rijksbelasting of door de gemeenten zelf te hanteren belastingen worden getroffen, zo wordt in de memorie van toelichting gezegd. Om te laten uitkomen, dat bij handhaving van de tegenwoordige verhouding tussen ge meentefonds en eigen belastingen nog naar een bedrag van rond 150 mil lioen gulden aan eigen belastingen moet worden omgezien, zal voor dit S AM ARIT AAN SE in Voorburgse raadzaal Tijdens de raadszitting te Voor. burg, waarvoor gisteravond een pu blieke belangstelling bestond, evenredig was aan de enorme hitte in de raadzaal, werd na enkele uren de zitting voor een korte tijd door de voorzitter geschorst. De raadsleden dromden bevrijd naar de hal, tenein de zich aan koffie en coca-cola te kunnen laven, maar op de uitpuilen de publieke tribune, waar iedereen, die een goed of vrij goed plaatsje had, bevreesd was, dit te verlaten, dreigden de dorstigen ongelaafd te zullen blijven. Dit was voor het K.V. P.-gemeenteraadslid mevr. M. E. M. van WeereltPerquin een te wreed lijden. Resoluut pakte zij enkele glazen van de raadstafel en gewapend met de waterkaraffen, die dienen om de verdroogde kelen van vurige raadsleden te bevochtigen, voorzag zij de publieke tribune van water. De gemeenteraadsleden vonden bij hun terugkeer lege waterkaraf fen, maar zij hadden in de pauze voldoende spraakwater kunnen in nemen, welke gelegenheid door hen zoals bleek ten volle benut was! „TIZZENIGGI" TE DELFT. In het kader van de feestelijkhe den, verbonden aan het 21e lustrum feest van de Delftse Hogeschool, is gisteravond de gala-première gehou den van het spektakel „Tizzeniggi". Het spektakel werd uitgevoerd zo. wel op het toneel, als in> de piste van een circustent. In steeds wisselende belichting volgden balletten, zang, muziek, cabaret en circusnummers o1kaar op; een klein mirakel, tech- 'ek, cultuur, kortomspektakel! De talrijke aanwezigen bleken de v'tvoering zeer te waarderen, hetgeen in warm applaus tot uiting kwam. bedrag een deel van het Rijksbelas tinggebied in 't gemeentefonds wor den gestort, hetwelk daarin afge scheiden móet worden gehouden van de overige middelen van het fonds. Dit aandeel in de Rijksbelastingen zal aan de gemeenten worden uitge keerd door middel van de belasting uitkering. Voorgesteld wordt, de opbrengst over de gemeenten te verdelen naar een factor, die het verschil is tussen de uitkering wegens ondernemings belasting over 1950 en die van de grond- en personele belasting te zamen. Het voordeel van de voorge stelde maatregel is in ieder geval, aldus de memorie van toelichting, dat deze de budgetaire behoeften der af zonderlijke gemeenten zeer nabij komt. Volgens een herziene raming van de Rijksbelastingen, waarin het ge meentefonds deelt, kan de opbrengst voor 1953 worden gesteld op 4901,1 millioen gulden, zodat in het gemeen tefonds beschikbaar komt 9,75 pet. van dit bedrag, of 477,8 millioen gul den. Voor 1954 en 1955 zal het aandeel percentage in de Rijksbelasting op nieuw in beschouwing moeten worden genomen. De dekking van de nieuwe belasting-uitkering geschiedt door toekenning aan het fonds van 3,25 pet. van deze belastingopbrengst. THUNDERJETS NEERGESTORT 2 piloten gedood Twee Thunderjet-straaljagers zijn tijdens de rondvlucht ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht gis termiddag om kwart voor vijf boven Belgisch grondgebied met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen zijn in de buurt van Maasdijk, nabij het militaire vliegveld Klein Breu- gel neergestort. De vliegers zijn om het leven gekomen. Het waren de 28-jarige ongehuwde eerste luite- nant-viieger G. Voermans uit Am sterdam en de 25-jarige ongehuwde tweede luitenant vlieger J. Lemstra uit Witmarsum (Fr.). Uit België wordt gemeld, dat vol gens ooggetuigen de twee Thunder- jets met 28 andere in formatie vlo gen toen zij elkaar raakten. Een der toestellen vloog na de aanraking in brand en de andere kwam in een vrille naar beneden. Het laatste toe stel ontplofte op de grond. Beide vliegers moeten op slag zijn gedood. De stoffelijke resten der slachtoffers zijn overgebracht naar het zieken huis te Leopoldsburg. Volgens het persbureau Belga zijn wrakstukken van de vliegtuigen op de daken van verschillende wonin gen terecht gekomen. De formatie Thunderjets was af komstig van het vliegveld Volkel. Het neusje van de zalm..» En jiiet duurder dan andere» (Advertentie) Lange speeches vormden de vlag, die de lading moest dekken, doch daar geheel niet in konden slagen De strijd, die momenteel op politiek terrein te Voorburg gestreden wordt, heeft gisteren als resultaat gehad, dat de twee wethouderszetels, die door fractieleden van de K.V.P. wer den ingenomen, doel een maand ge leden door deze wethouders ter be schikking werden gesteld, ingenomen zijn door een lid van de C.H.U.- en een lid van de P. v. d. A.-fracfcie. Zoals men zich zal herinneren, ontstonden de moeilijkheden, toen een voorstel van B. en W. om aan 't Kath. schoolbestuur van West Voor burg een stuk grond te verkopen, waarop een R.K. Lagere School ge bouwd zou kunnen worden, door de gehele raad met uitzondering van wethouders en K.V.P.-fractie werd verworpen. De oorzaak. Deze gang van zaken was daarom verwond eerlijk, omdat gedurenüe meer dan een jaar voorbereidende werkzaamheden in de raad en in de raadscommissie van Openbare Wer ken en Financiën "waren goedge keurd, waarbij slechts de C.H.U.- fractie in de oppositie was, omdat de nieuwe R.K. school naast een ter rein zou komen te liggen, waarop de Protestanten een Diaconessenzieken- huis hadden geplanned. Het bezwaar van een „Roomse" school naast een Protestants zieken huis vond uiteraard bij de V.V.D.- en P. v. d. A.-fracties geen gehoor en de verrassing, dat deze fractie tij dens de raadsvergadering het van te voren door hun commissieleden goedgekeurde plan verwierpen, was dan ook zeer begrijpelijk. De oorzaak behoefte men echter niet zo heel ver te zoeken. In Voor burg verschijnt namelijk een neu traal weekblad, dat op aandringen van Katholiek Voorburg publicaties en Teclame over het humanisme staakte. Alhoewel de P. v. d. A. haar leiders hebben dit nu al zo dikwijls betoogd, dat wij hieraan moeilijk meer kunnen twijfelen! in wezen geen binding met het humanisme heeft, maakte de P. v. d. A. zich toch geweldig kwaad over deze gang van zaken en ook de V.V.D. kon zich maar zeer matig met deze katholie ke inmenging verenigen. Het resul taat was de merkwaardige stemming over een bij uitstek katholiek be lang. Beledigd! De uitspraak „anti-katholieke sfeer" zou een weldenkend bui tenstaander nu alleszins op zijn plaats vinden, zo niet echter de he ren, die in de commissie vóór en tij dens de raadszitting ongemotiveerd tégen gestemd hadden. Een groot gedeelte van de vergade ring van gisteravond, die zich in een grote publiekè belangstelling en een nog grotere warmte mocht verheu gen, werd besteed door de diverse fractievoorzitters om dit idee weg te werken bij de K.V.P.-fractie. Deskundig. Vooral de V.V.D.- en P. v. d. A.- fracties, die voor de zeer moeilijke opgave stonden hun houding aanne- lijk te maken, muntten uit doOr het zioh verliezen in bijkomstigheden, terwijl men ook een grote bedreven heid aan de dag legde in het omzei len van de kern der zaak. De V.V.D.. fractieleider hield een kleine studie over de wenselijkheid van het noe men van namen van commissieleden en kwam tot de conclusie, dat dit niet juist was. Maar zo lang kon de frac tieleider niet spreken over bijkom stigheden als het loco-burgemeester schap van eer wethouder, die ontslag had aangeboden, de vrijheden van voor- en tegenstemmen en de mo gelijke vergelijking tussen Kamer en Raadscommissies, of hij moest toch eens komen aan de door de K. V.P.-fractie tot in den treure gestel de vraag: Wanneer iemand door lopend zijn steun aan een voorstél verleent en plotseling deze steun in trekt, dient hij zicb te motiveren; welnu, wat is de motivering van de houding van uw fractie." In tegen stelling met de woordenrijkdom ge durende de uiteenzetting der bij komstigheden, was de liberale leider hiermede erg vlug klaar: „Het wa ren doodgewoon zakelijke argumen ten geweest". Als spr. er nu ook nog bij gezegd had, wat die „zakelijke" argumenten behelst hadden, was al les duidelijk geweest, maar dit deed de spr. niet. Afschuw! De fractie-leider van de P. v. d. A. bracht het er nog slechter af, het geen maar gedeeltelijk zijn schuld was, omdat hij niet over de woor denschat van de vorige spreker be schikte. Hij gaf grote blijken van af schuw, dat in de gehele katholieke pers het idee geopperd zou zijn, dat er tussen het tegenstemmen van zijn fractie en het geschil over het week blaadje ook maar enig verband zou bestaan en volstond daarna ook weer met te zeggen, diat het „zakelijke motieven" geweest waren, die hem na al de steun, die zijn fractie ge durende de voorbereiding aan het voorstel geschonken had, had doen besluiten mede te helpen het voor stel te verwerpen. Ook de P. v. d. A.-fractieleider hoedde er zich be hoedzaam voor ook maar het minste motief laat staan zakelijk motief naar voren te brengen. Fel betoog. Bij monde van de K.V.P.-fractie- leider werd nog eens een korte reca pitulatie van de gehele geschiedenis gegeven en wederom' vroeg de voor zitter der Kath. fractie naar de zake lijke argumenten. Het K.V.P.-raadslid Aarden trok even later feller van leer. In een scherp betoog zette hij de houding van de V.V.D. en P. v. d. A. in deze kwestie zo duidelijk uit een, dat dit in die kampen maar uiterst matig gewaardeerd werd, hetgeen bleek uit d<e antwoorden, die na een korte pauze van deze zijde kwamen en die wederom angstvallig de zakelijke argumen ten ontwijkend zich gretig wierpen op het becritiseren van de woorden van de heer Aarden. Onbegrijpelijk. Voordien was echter nog wethou der Jonkergouw, de wethouder van Openbare Werken, aan het woord geweest en had zich verdedigd te gen de aanvallen, die tijdens de ver gadering op zijn houding tijdens en na het geschil gelanceerd waren, daarbij soms bijstaan door de bur gemeester. Hij verklaarde ten slotte nadruk kelijk, dat hij de mening was toe gedaan, dat hij na de afgelopen ge beurtenissen het vertrouwen van de raad niet meer genoot en deed een scherpe aanval op de Prót.-Chr. raadsfractie, die van hem en zijn De Senaat van Bremen heeft Dinsdag een kerkhof met 35 Nederlanders, die in de oorlog in Bremen en omge Oorlogsgravenstichting. De grafstenen en het monument kalk. De aanleg van het kerkhof is verzorgd door de van de begraafplaats in BremenOsterholz. Boven: de in het bijzijn van de zeventig familieleden van gevallen ker, Ds. Swagermann tijdens de plechtige inwijding van graven van 169 Nederlanders en een gedenkteken voor ving zijn gestorven, overgedragen aan de Ncderlandsche werden vervaardigd in Nederland, uit Engelse schelp- Gemeentelijke dienst van Bremen, en is een onderdeel aalmoezenier P. G. M. Schoonebeek, heeft na de opening, Nederlanders, de wijding verricht. Onder: De veldpredi- het kerkhof. fractie in het verleden meer steun, begrip, en medewerking ontvangen hadden dan omgekeerd. „Men heeft", zo zei de wethouder, „gezegd, dat het niet fijnvoelend was, om naast een Prot. ziekenhuis een Kath. school te bouwen. Het is voor mij een vol komen raadsel hoe men in het Ne derland van 1953 tot zo'n uitspraak kan komen." Na de pauze bleken de partijen nog even ver van elkaar verwijderd te zijn. De nieuwe debatten leverden geen enkel nieuw gezichtspunt meer op en ten slotte werd tot stemming overgegaan. Spontaneïteit. Zowel de Prot. Chr. fracties, als de V.V.D. en de P. v. d. A.-leden had den zich gedurende de avond zeer verbolgen getoond over de suggestie van de K.V.P., dat zij bij de stem ming over het beschikbaar stellen van de grond een gezamenlijke ac tie gevoerd zouden hebben en dasj- om zullen we maar aannemen, dat met dezelfde spontaneïteit, waar mede toen het voorstel verworpen werd door de (afzonderlijke) leden van de vier fracties, gisteravond alle stemmen voor de zetel van wethou der Jonkergouw met uitzonde ring van 7 K.V.P.-stemmen, een blanco en een ongeldige stem uitgebracht werden op het C.H.U.- raadslid Langevoort. Met dezelfde goedgelovigheid nemen we dan ook maar aan, dat de Prot. Chr.-fractie- leden en (vooral) de liberalen in de fieuur van het P. v. d. A.-raads- lid Gorter de ideale man voor de zetel van Soc. Zaken zagen. Eerste klas begrafenis. Toen deze stemuitslag bekend werd en de katholieke v/ethouders hun zetels verlieten, sprak de burge meester woorden van dank voor het werk van beide wethouders, en woor den van spijt over de gang van za ken. Vooral wethouder Jonkergouw, die sinds 1945 de wethouder van Openbare Werken is geweest, werd hogelijk door de burgemeester om zijn vakbekwaamheid en toewijding geprezen. De afgetreden wethouder Jonker gouw trok in zijn antwoord aan de burgemeester een vergelijk tussen Keizer Wilhelm, toen deze een af scheidswoord sprak tot Bismarck: „Het is gewoon een eerste klas be grafenis; maar het is niet zwaar om „Opzetregelingen" onder controle? Een studiecommissie bestaande uit vertegenwoordigers van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en de Bond van Nederl. Architecten is onlangs gereed gekomen met een rapport dat betrekking heeft op de materie van de z.g.n. „opzetregelingen", waarover de laatste jaren in de bouwwereld zoveel te doen is geweest. Dit werd gisteren medegedeeld tijdens de te 's-Hertogen- bosch gehouden jaarvergadering van de Nederl. Chr. Aannemers en Bouw vakpatroonsbond. De „opzetregelingen" zijn, gelijk men weet, tweeledig van aard. Ener zijds bedoelen zij aan inschrijvende aannemers een vergoeding voor ge maakte onkosten te verstrekken, anderzijds dragen zij een prijsregeiend karakter. De moeilijkheid was hoe deze materie op een redelijke basis zou kunnen worden geregeld. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat een redelijke vergoe ding van de onkosten billijk moet worden geacht, dooh dat „klaplo pers" hiervan niet zullen mogen mee profiteren, aldus deelde het bestuurs lid, de heer J. de Ruiter van Heem stede mede. Het voorstel van de commissie is, dat men in de onkostenvergoeding alleen mee zal kunnen delen, wan neer de inschrijver aantoont, dat hij in de laatste drie jaar een werk heeft uitgevoerd van de omvang als waarvan in de aanbesteding sprake is. Bij onderhandse aanbestedingen komt de helft van de onkostenver goeding aan alle inschrijvers ten goede, terwijl de andere helft ver deeld wordt naar rato van het ge maakte werk in de drie paren voor afgaande aan de aanbesteding. Wat de prijsregeling betreft heeft de commisie in principe het stelsel aanvaard dat in Denemarken geldt. Dit komt er op neer, dat wanneer aan de mede-inschrijvers blijkt, dat de prijs in werkelijkheid de rede lijke kosten van het werk niet dekt, er gelegenheid is in beroep te gaan. Een speciale commisie zal dan naar vaste maatstaven de inschrijvings prijs beoordelen. In de voorstellen der commissie is ook een beroepsmogelijkheid voor architecten ontworepen, wanneer deze in twijfel verkeren over de vraag of het bedrag van de laagste inschrij ver toch nog niet te hoog moet wor den geacht. Maakt de architect van deze beroepsmogelijkheid geen ge bruik, dan zal hij pas na negen maan den tot herbesteding over kunnen gaan. Tenslotte is voorzien in een regle mentering van de beroepsbegren zing waarbij de wederzijdse ver plichtingen van aannemers en archi tecten worden vastgelegd. Hierbij zal een aannemef zich moeten ver plichten slechts in te schrijven bij aanbestedingen van erkende archi tecten, terwijl de architecten zich verbinden geen werk op te dragen aan niet erkende aannemers. Uiteraard betreft het hier nog slechts voorlopige voorstellen van de commisie. De heer De Ruiter zei- de, dat deze voorstellen nu naar de organisaties gaan ter verder bestu dering. Pas later zal dus een defi nitieve beslissing kunnen vallen. „Trouw". UITBREIDING MEDISCHE FACULTEIT NIJMEEGSE UNIVERSITEIT. Door het architectenbureau ir J. van der Laan ir J. B. Hermens is aanbesteed de bouw van de prae- klinistische instituten en het cen traal ketelhuis voor de medische fa culteit der R. K. Universiteit op Heijdaal bij Nijmegen. De laagste inschrijver was de N.V. Berntsen en Braam te Nijmegen met 1.726.800, de hoogste was J. H. Heimerink te Utrecht met 1.805.000. De raming van het architectenbureau was 1.818.800. Het werk zal binnen kort aan de laagste inschrijver wor den gegund. Aan de R.K. Universiteit te Nijme gen slaagde voor 't doctoraal examen psychologie de zeereerw. pater Ama- deus Hermans, O.F.M. geboren te Leiden, thans wonend te Maastricht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5