RIJNSTREEK Betonfabriek van F* P* Bos herdacht het 60-jarig bestaan DONDERDAG 2 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Donderdag 2 Juli. Wethouder J. C. van Schaik heeft gistermiddag de nieuwe openbare kleuterschool aan de Damlaan offi cieel geopend. Hij dankte ir. Koch, die met beperkte middelen toch kans gezien had een school te bouwen, welke in elk opzicht bewondering verdient. De wethouder sprak ook over de wijzigingen in het kleuter' onderwijs, waarvan zowel het ge bouw als het meubilair en de piano getuigen. Wel heel iets anders dan de „bewaarschool" van vroeger! Voor Morskwartier vond de wethou der deze opening een zeer belang rijk ogenblik. Voorts werd nog sproken door mej. Clements namens het Rijkssohooltoezicht, de heer Van Doorn namens de Leidse afd. van de N.O.V., de heer Fluijt als hoofd van de lagere school Damlaan, de heer Flippo namens de speeltuinvereni ging Morskwartier en mej. Van Brie. nen, hoofd van de nieuwe kleuter school, aan wie enige geschenken voor het onderwijs werden aange boden. Voordat de aanwezigen de nieuwe school bezichtigden, werd in de hal van de lagere school een beeldhouwwerk van Verstoep ont huld. Alle leden van de Vriendenkring ter ere van het Allerheiligste Sacra ment in de St. Petrusparochie en hun huisgenoten worden door het be stuur zeer bijzonder opgewekt voor al ook a.s. Vrijdag en Zaterdag, de beide eerste dagen van het Veertig Uren-gebed in de parochie, op de stil le uren het H. Sacrament te bezoe ken. Nog onlangs, toen het bestuur op audiëntie was bij mgr. Huibers heeft de bisschop er op aangedron gen de leden speciaal op te wek ken tot bezoek aan het H. Sacra ment. Moge deze wens van Haarlems BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd-: Casino: „Ingerukt, mars", alle leef tijden. Lido: Programma afgekeurd. Luxor: „Storm over Haiti", 14 jaar. Trianon: „Geen verlof, geen verlo- loving", 14 jaar. Rex: „De luchtslag om Japan", 14 jaar. HILLEGOM MEISJE VERDRONKEN Gistermiddag is het 7-jarig doch tertje van de familie Huisman, wo nende aan de Venneperweg, spelende in de Ringvaart aan de Hillegommer- dijk geraakt en jammerlijk verdron ken. Geruime tijd is nog getracht de levensgeesten op te wekken, dit heeft helaas niet mogen baten. Mitrailleur opgebaggerd Er is uit de Haven een mitrailleur opge baggerd. Dit wapen dateert uit de bezettingstijd. Het stuk is op het politiebureau ondergebracht. LEID SCHEND AM Ongeluksdag voor fietsers. Het was gisteren een ware ongeluksdag voor de wielrijders. Op de Westvliet- weg werd de wielrijder D. uit den Haag van achteren geschept door de auto,bestuurd door E. üit Schevenin- gen. De wielrijder werd tegen de grond geslagen maar had blijkbaar geen letsel. Zijn fiets werd echter in elkaar gereden. Op de Veurse Straatweg stak de fietser B. zonder voldoende op het drukke verkeer te letten de weg over. Hij werd aangereden door de automo bilist B. uit Leiden. Ook hier moest alleen het rijwiel het ontgelden. Slechter was mevr. v. d. D. er aan toe. Zij wilde per fiets de Kon. Ju- lianaweg oversteken toen dr. B. kwam aanrijden per auto. Zij sloeg tegen de straat en bleef liggen. Een aanrijdende autobus kon nog juist voor mevr. v. d. D. stoppen, zodat zij voor een ernstige aanrijding ge spaard bleef. Zij moest echter naar het ziekenhuis Antoniushove overge bracht worden, waar bleek dat zij een pols gebroken had. De laatste aanrij ding betrof de fietser D. die zonder enige schuld op de Veurse Straatweg werd aangereden- door de auto van Z. uit Maassluis. Ook deze fiets werd zwaar gehavend terwijl de automobi list proces-verbaal opliep. Niet Wolswijk maar Elswijk. Gisteren noemden wij de naam Wols wijk voor de molenaar die 50 jaar bij de Droemaspolder werkzaam was geweest. De ware naam is P. van Els- wijk welke door een schrijffout niet goed was vermeld. SASSENHEIM Geb.: Johannes H. P., z. v. C. A. van der Poel en Th. Th. Bax; Su zanne, d. v. A. Balkenende en G. Faas; Gerardus P. M., z. v. Th. A. J. Matze en J. M. van Leeuwen. Ondertr.: Jan Koster, 39 jaar en Wilhelmina A. Katgert, 37 jaar te Hengelo O. Getr.: Johannes B. M. Hoogeveen 27 jaar te Leiden en Cornelia M. M. Th. Berg, 23 jaar. Overl.: Alida Rijken, eohtg. van Cornelis Laan, 82 jaar; Leonardus Ph. Bisschops, 72 jaar; Adrianus van der Burg, 71 jaar. bisschop ook in de komende dagen in de St. Petruskerk vervuld wor den. Gistermiddag om half vier is er een binnenbrandje uitgebroken in de beneden-voorkamer van een huis aan de Haven, ontstaan door kort sluiting in een zelf aangelegde stroomdraad; waardoor de ombouw van een gasmeter in vlam raakte. Voordat de brandweer gearriveerd was, hadden de bewoners zelf het vuur al geblust met enige emmers water. De schade viel nogal mee. STADSKOK. Studentencafé in Noordwijk geopend In een speciaal hiervoor aange bouwde vleugel van hotel ,De Sein post" aan de Boulevard te Noord wijk aan Zee is gistermiddag onder grote belangstelling het eerste stu dentencafé in Nederland geopend door de praeses van het Leidsch Studentencorps de heer J. L. Wan- sink. Spr. herinnerde er aan, dat dit plan reeds rijpte in 1950, toen de Leidse studenten ter gelegenheid van de lustrumfeesten een aantal café's rond het Gravesteen gebouwd hadden. Spoedig daarna begonnen de onderhandelingen met de heer N. van Beelen directeur van „De Sein post" en nu was het dan zover, dat „Porque?" (het Spaanse woord voor „Waarom?"), zoals het studenten café heten zal, geopend kon worden. De burgemeester van Noordwijk. mr. G. F. W. van Berckel, bood zijn gelukwensen aan het collegium van het L.S.G. aan en roemde het onbe lemmerde uitzicht op zee, dat ..Por que?" biedt. Tenslotte sprak ook de heer P. Ter Haar, president van het bestuur van de sociëteit Minerva te Leiden, die de wenst uitsprak, dat de stu denten in .Porque?" dezelfde sfeer zouden vinden als in Minerva. Het studentencafé wordt beheerd •door „De Seinpost" maar de bedie ning geschiedt geheel door studenten die elkaar maandelijks aflossen. DE HEER P. A. DE GOOYER TRAD AF ALS DIRECTEUR VAN SANDERS. In de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der NV. Koninklijke Zeep-, Eau de Co logne- en Parfumerieënfabriek v. h. Sanders Co. te Leiden werden de jaarstukken over 1952 goedgekeurd. De heer P. A. de Gooyer werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur der N.V., waarbij de vergadering haar grote erkentelijk heid betuigde voor de waardevolle diensten, die hij gedurende vele ja ren ais commissaris en later als di recteur aan de vennootschap heeft bewezen. Ook de heer dr. S. Th. Holst We ber, die als commissaris aftredend was en zich niet herkiesbaar stelde, werd warme dank gebracht voor de jarenlange werkzaamheden als com missaris der N.V. In zijn plaats werd tot commissaris benoemd mr. S. C. H. Coebergh te Wassenaar. LEIDSE GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Leiden zal. bijzondere omstandigheden voorbe- Het sludentencafé wordt beheerd houden, op Maandag 27 Juli a.s. om twee uur in openbare vergadering bijeenkomen. De te behandelen agen da hopen wij Dinsdag 21 Juli te publiceren. Burgerlijke Stand Geboren: Jannetje d. van K. Brug man en J. de Vos; Elisabeth Catha- rina d. van J. Zaalberg en E. van Riet; Johannes Theodorus Maria z. van P. van Leeuwen en M. E. van Meijgaarden; Maria Emerentiana Odrada d. van J. Borst en M. E. van der Meer; Johannes Hendrik z. van A. Bregman en K. H. A. M. Boon stra; Anastasia d. van H. Soet en S. Nikiforenko; Andreas Christiaan z. van F. Overdijk en C. J. de Ber; Gerrit Adrianus z. van P. Roubos en M. K. Rip. Gehuwd: L. Klein en A. M. Vogel zang; H. J. J. Men tink en J. M. van der Klaauw; J. Jesse en P. Gijsman; A. R. van Er en J. H. Been; J. S. Fa- vier en H. de Geus; M. H. W. Bonte en T. Groeneveld. Al ruim zeven jaren (in sommige plaatsen in de omgeving zelfs gerui me tijd langer) kunnen katholieke jongeren van Leiden en omstreken, zo ze dit wensen, zich aansluiten bij een volksdansgroep. In al die jaren moeten er in de diverse groepen dus heel wat beoefenaars(sters) van de volksdans zijn of geweest zijn. Al die leden en oud-leden kunnen nu a.s. Zondag-middag nog eens mee dansen en zingen met vele jongelui uit Leiden en omstreken, die al toe gezegd hebben van de partij te zul len zijn, als er op de Burcht gedanst wordt. Bij goed weer wordt er ge danst op de Burcht-rotonde en dan is er plaats genoeg voor al degenen, die nog niet in de gelegenheid wa ren kennis te maken met deze goede en prettige vorm van ontspanning, 't Programma is n.l. van dien aard, dat ook niet of weinig geoefenden aan veel dansen mee kunnen doen. Mocht je 't in 't begin wat al te ver moeiend vinden, dan is er ook gele genheid om te kijken naar het dan sen van meergevorderden of te luis teren naar zang en voordracht. Tot ziens dus a.s. Zondagmiddag om 3 uur enwedden, dat je mee doet? PAULA KELLENAERS, Seer.esse K.V.V. Lei derstraining Leiden. LEIDSE SPAARBANK In de maand Juni 1953 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd f 719. 600.59 en terugbetaald 700.125.88. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 278 en het aantal afbetaalde boekjes 207. Op 5.183 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd 80.338.25 bijgeschreven. Er werden 434 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 8.026.64. Het bij de Jeugdspaar- dienst gespaarde bedrag was 312.90. Het tegoed der 32.197 inleggers be droeg aan het einde der maand 18.150.974.49. Eénrichtingsweg. Inrijden van deze zijde toegestaan Keren en terugrijden verboden. ALPHEN AAN DEN RIJN In verband met het feit, dat het halve eeuwfeest van de betonfa briek der firma F. P. Bos juist viel in de oorlogsjaren, namelijk in 1943, is thans meer dan gewone aandacht besteed aan het zestigjarig bestaan van een van Alphens grootste beton- fabrieken, namelijk die van F. P. Bos en Zoon aan de Heimanswete ring en te Koudekerk. Gistermorgen om 9 uur kwam het pesoneel met hun dames, directeu ren alsmede enkele familieleden van de heren Bos in het Nutsgebouw bijeen, waar een feestelijke bijeen komst plaats vond. De heer A. Heij- gens sprak een kort inleidend woord, waaruit te concluderen viel, dat de stoot tot deze herdenking geheel van het personeel is uitgegaan. Historisch overzicht. De heer P. van Egmond, procura tiehouder van het bedrijf, gaf een min of meer historisch overzicht waaraan wij het volgende ontle nen. Op 1 Juli 1843 werd door wij len de heer F. P. Bos, grootvader van de huidige directeur, het bedrijf begonnen aan de Wilhelminalaan, daar waar thans het tegelhuis geves tigd is. Aanvankelijk werden hier in hoofdzaak gekleurde cement te gels vervaardigd, terwijl natuurlijk ook de nodige aandacht toen reeds besteed werd aan andere betonpro ducten, vooral was er in die dagen bijzonder veel vraag naar de beken de waterdichte regenputten- van het bedrijf. Er kwam voor dit product echter een grote concurrent name lijk de waterleiding, waardoor steeds minder- vraag ontstond en uiteinde lijk de fabricatie geheel stop gezet moest worden. De leiding bleek echter steeds met haar tijd mee te gaan. Tijdig was een terrein aange kocht aan de Westzijde van de Hei-, manswetering, terwijl, toen dit al spoedig te klein bleek, ook een ter rein aangekocht werd aan de Oost zijde. Ook dit bleek spoedig te klein te zijn en opniei w werd een grote lap weiland aangekocht en bij het bedrijf gevoegd. De producten die in de loop der iaren hier gefabri ceerd werden waren vele. Zo wer den in die eerste jaren aan de Hei manswetering gefabriceerde tegels genoemd „dubbel geperste tegels uit de Stoomtegelfabriek F. P. Bos". Naarstig werd er steeds naar ge streefd de productie steeds te ver eenvoudigen alsmede het product te verbeteren. Door het in gebruik ne men van een viertal slag- of hamer persen in 1925 werd dit bedrijf het tweede in Nederland, dat hiermede ging werken en met groot succes. Ook was het bedrijf het eerste in ons land waar z.g. getrilde banden wer den gemaakt. De afdeling Bimsbeton werd Opge richt in 1927, waarmede eveneens steeds groot succes behaald is. Zo werd aan de firma reeds bij derde bestelling opgedragen het grootste Bimsbetondak te maken in ons land, namelijk met een opperlakte van 30.000 M2. De kalkzandsteenfabriek is steeds een zorgenkind geweest, waarvoor de grote afstand van de zandwinning wel als oorzaak gezien wordt, zo dat deze geheel gesloopt is gewor den evenals de pannenfabriek die vanaf 1912 ongeveer tien jaar heeft bestaan. In het bedrijf zijn de arbeidsme- thoden in de loop der jaren aanzien lijk verbeterd en aangepast. Het bedrijf in Koudekerk werd geopend in 1940 en ook hier vin den steeds nog de nodige uitbrei dingen plaats. Dat er in dit bedrijf steeds grote arbeidsrust en tevredenheid heerst moge wel blijken uit het groot aan. tal personeelsleden, dat reeds 25 jaar en langer in het bedrijf werk zaam is. Ook dc sociale verzorging van het personee laa* niets te wensen over, zoals een premievrij pensioen. Dat er hiervoor bij het personeel grote dankbaarheid is werd wel be wezen door het fraaie geschenk, de directie aangeboden in de vorm van een prachtige zwarte tafel met stoelen voor de ontvangkamer en een grote lamp welke in eigen bank- werkerij door het personeel ver vaardigd is. De heer van Egmond bood deze geschenken namens het personeel de directie aan. Tafel zonder scherpe kanten. De heer F. P. Bos sprak mede na mens zijn vader woorden van dank tot allen die in de afgelopen jaren hebben medegewerkt het bedrijf groot te maken en te doen worden wat het nu is. In het bijzonder richt te hij zich tot zijn zoon Koert om, indien hij tot de taak geroepen wordt, dan ook hart te hebben voor het bedrijf maar ook voor het per soneel. De zieken is thuis een ver rassing aangeboden, terwijl staande de gevallenen in het bedrijf en de gesneuvelde leden van het personeel herdacht werden, te weten Bosman en Warnaar. L. Beck en W. Blom. Deze kwamen bij ongevallen om tij dens hun werk, terwijl J. Noomen, L. Wortman en L. v. Klaveren niet terug keerden uit Duitsland in de bezettingsjaren. De heer Bos noem de daarna een grote lijst op van per sonen, die allen reeds 25 jaar of lan ger in het bedrijf werkzaam zijn als mede de gepensioneerden die deze bijeenkomst een feestdag meemaken. Ook bracht hij dank voor het prach tige cadeau waarbij hij wees op de bijzondere vorm van de tafel, name lijk een zonder scherpe hoeken of randen. Mogen de besprekingen aan deze tafel ook steeds zonder scherpe kanten gevoerd worden, aldus de heer Bos, die besloot met de woor den van Tromp dat als allen hun beste krachten blijven geven aan het bedrijf het dan „waarachtig wel zal gaan". Hierna nam het uit ongeveer 400 dames en heren bestaande gezel schap plaats in «e autobussen, waar na de verdere dag werd doorge bracht op de Veluwe en andere fraaie plekjes in ons land Het lijkt ons, dat deze dag in elk opzicht is geslaagd. ERNSTIG ONGEVAL. Hedenmorgen om 11 uur vond bij de bouw van de Kon. Julianabrug een ernstig ongeval plaats. Bij het ver sjouwen van ijzeren binten over de weg werd een der binten door een passerende Volksbéstelwagen uit Utrecht gegrepen, ten gevolge waar van de bint van de wagen viel. Twee werklieden kwamen onder de vallen de bint terecht, K. Does uit Gouda en Th. Vis uit Alphen. De eerste liep ernstige kneuzingen op en werd naar een ziekenhuis vervoerd, nadat dr. van Eek eerste hulp had verleend. De ander kon naar zijn woning vervoerd worden. 40 JARIG DIRECTEURSJUBILEUM N. SAMSOM N.V. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de oudste directeur van de uitgeverij van N. Samsom N.V. waarover wij gisteren schreven, was door de directie van de onder neming een uitgaansdag aan het ge hele personeel met dames en ver loofden aangeboden. Op 1 Juli jl. is deze reis gemaakt. De ruim 750 personen vertrokken circa half negen des voormiddags vanaf het St. Jorisplein met auto bussen via Utrecht en 's-Hertogen- bosch, waai* bossen en dennen zijn. Om kwart voor één begaf het ge zelschap zich naar het Openlucht theater ter plaatse. Een half uurtje later werd daar een voorstelling ver zorgd door het Ballet der Lage Lan den. Nadat na afloop een vëffris- sing in dit theater was genoten, werd circa kwart over 4 gestart voor de reis via Tilburg en Breda naar Rot terdam, waar aan het gezelschap door de directie in de glazen zaal van de Ahoy-hallen een diner werd aangeboden. Was tot de aankomst in Rotterdam de gehele dag door vrijwel precies volgens 't uitgestippelde tijdschema kunnen worden gewerkt, door het feestbetoon in het Ahoy-paviljoen, werd de terugreis wel een uurtje later aanvaard, dan men gedacht had. Tijdens een goed verzorgde maal tijd traden een zangkoor en ver schillende sprekers op en werd aan de hand van door een personeelslid gezongen humoristische coupletten, onder grote vreugde refreinzang be oefend, dat de stukken er af vlogen. Baarden bleven een dag groeien. De kappers in Alphen, Bodgeraven en Aarlanderveen hadden gisteren hun zaak de gehele- dag gesloten en zijn er gezamenlijk op uitgegaan, naar Valkenburg (L.). HAZERSWOUDE Autotocht ouden van dagen. Met 38 personen-auto's vertrokken giste renmorgen ruim 100 ouden van da gen en gebrekkigen na eerst een rondreis door de gemeente te heb ben gemaakt, via Utrecht naaf Amers foort. In het „Berg-hotel" aldaar werd eerst koffie gedronken en daar na gedineerd. Van hieruit ging het via Doorn, Montfoort, Oude Water naar Haastrecht, alwaar in de speel tuin „De kleine Betuwe" nogmaals de inwendige mens werd versterkt. Hier konden de bejaarden zich ver maken met schommelen en vliegen enz. Omstreeks 7.30 uur werd de terugtocht aanvaard en ging het via Gouda Bodegraven weer op Hazers- woude aan. Aan het begin van het dorp stond de muziek „De Harmonie" te wachten en had de burgerij de driekleur uitgestoken. LEIDERDORP KINDJE VERDRONKEN. In een onbewaakt ogenblik is gis termiddag het jongste kind van de heer J. Rijnsburger wonende aan de Hoogmadese weg, in een langs de woning lopende sloot geraakt en verdronken. Toen de moeder het kind, een meisje van nog geen twee jaar, miste en vermoedde dat het in de sloot geraakt was, kwam op haar hulpgeroep een buurvrouw toesnel len die het kind spoedig met een haak uit het water haalde. Terstond toegepaste kunstmatige ademhaling baatte niet en de ijlings ontboden dr. de Bruijne kon slechts de dood constateren. BODEGRAVEN E.H.B.O. Reeds enige maanden werden onder auspiciën van het Ro de Kruis cursussen gehouden om nieuwe E.H.B.O.-ers klaar te maken. Dezer dagen werden gedurende eni ge dagen de examens afgenomen. Het resultaat was een lange lijst ge slaagden t.w. de eerw. zusters Chris- tella, Rafaele en Gerardus, de heren M. Verhulst, D. Bal, R. Zijlstra, J. Pouw, C. v. d. Hoven, L. Groenen dijk, J. Gorissen, L. Goor, M. Eek- ma, W. v. Heethen, G. Keller W. Schrijvershof (allen van de Rijkspo litie). Voorts slaagden: G. Sterk, L. Bakker, G. Knikker, mevr. van Bar- neveld-Benschop, mej. A. Scheer, mej. Rietstra, mej. A. van Sterken- burg, mej. C. v. d. Wel, mej. A. van Dijk en de heren P. Uithol, C. van Doorn, F. v. Pelt, J. van 't Hoog, J. A. v. Groeningen. Het examen werd gehouden onder leiding van Dr. Dijk stra uit Woerden, en had tot resultaat dat alle cursisten slaagden. Viswedstrijd. Als gevolg van het uitstapje van de Ouden van da gen werd in de Goudse Vaart aan de Burg de Coultrestraat een hengel- wedstrijd gehouden voor deelnemers aan het uitstapje. En 't moet gezegd, de resultaten van beide vorige wed strijden door de leden van de Bode- graafse hengelclub werd in de scha duw gesteld. Was toen de vangst bij na nihil, thans werd als eerste buit ingehaald een karper van even 73 cm. met een gewicht van circa 12 pond door de heer v. Groeningen. De heer van Dam werd tweede prijs winnaar. Alle deelnemers kregen een prijs. Plaatselijke winkeliers hadden bovendien nog enkele fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Feestavond Esto. Als uitgestelde carnaval en om het behaalde kam pioenschap te vieren kwamen de le den van Esto met hun dames in het Parochiehuis bijeen. De bedoeling van de avond was een intieme vie ring met een programma van en door eigen krachten en een gezellig dansje, ondanks de zomerse warmte. Mede aanwezig was de zeereerw. heer pastoor. De heren J. Stolwijk en J. Pischer verzorgden de conference en brachten met hun schetsjes en moppen danige vrolijkheid. Een uitbeelding van een sprookje voor grote mensen had aller bijval. Hier na had een openlijke huldiging plaats van beide kampioenselftallen, die gepaard ging met de aanbieding van een klein persoonlijk geschenk en een foto. ZOETERWOUDE Geslaagd. Voor het candidaats- examen tuinbouw slaagde aan de Landbouw Hogeschool te Wagenin- gen de heer C. J. van der Post. ZEVENHOVEN De Rode Kruis-collecte had in onze gemeente een opbrengst van 46.37. Vwïde HAAGSE ECON. RECHTER. Veel te hoge lonen. Nadat de officier van Justitie 1500.boete of 6 maanden en vijf dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar had geëist, veroordeelde de Haagse Economische Politierechter een aannemer uit Noordwijk tot 1000.boete of vijf maanden en vijf dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Bij de bouw van een land- en tuin bouwschool te Noordwijkerhout had verd. te hoge lonen uitbetaald aan zijn vaklieden. In sommige gevallen was het loon wel 64 pet. te hoog. Mr. v. d. Marei, optredend als ge machtigde voor de aannemer, had tekeningen bij zich van het werk en hij wilde hiermee aantonen, dat het een moeilijke opdracht gold. Verd. moest dus wel goede vakmensen in dienst nemen. Na het proces-verbaal had verd. normale lonen uitbetaald, maar toen waren de goede vaklieden weggelopen. „Ik vind het hoogst ergerlijk en als die man zyn zaak door deze affaire ten gronde ziet gaan zal ik er geen traan om laten en hem niet redder/', aldus de rechter. „Die man schraagt de arbeidende bevolking in hun over vraging". Ook de officier van Justitie had nooit zulk een overbetaling meege maakt. Er moeten hoge boeten wor den opgelegd, aldus de officier. De verd. kan die trouwens wel betalen, gezien het loon dat hij uitkeerde. Hij eiste bovenvermelde straf, waarna mr. v. d. Marei een lagere boete be pleitte. Dat ging zó maar niet. Omdat hij op 13 Februari j.l. te Wassenaar zon der toestemming van het gewestelijk arbeidsbureau een arbeider had ont slagen moest een veehouder uit Was senaar verschijnen voor de Haagse Econ. Politierechter. Hier vertelde de verd. dat hij de arbeider eigen lijk niet ontslagen had, maar dat het een gevolg was van een aange gane overeenkomst. Wat die over eenkomst dan wel was? De arbeider was die dag na een Laatste Berichten i TWEE NEDERLANDERS ONTVOERD. Gisteren zijn in Makassar drie per sonen, waaronder twee Nederlan ders, door een bende ontvoerd. Dé ontvoering had plaats, toen de slacht offers, die van het kantoor van de Javasche Bank kwamen, de beruchte stadskampong Beeranging passeer den. De slachtoffers van de. ontvoering, die om half elf 's morgens geschied de, zijn de directeur van de Con structiewerkplaats „Tello", de heer Muller, de bedrijfsleider de heer Van Aalst en de kassier, de heer Thio. Hun auto werd later teruggevonden. Het lag voor de hand, dat het ge zelschap, dat op de laatste dag van de maand van de bank terugkwam, geld bij zich zou hebben voor uitbetaling van lonen. ziekte weer aan het werk gegaan, 's Middags moest hij echter naar de dokter. Hij bleef drie uur weg en toen hij terugkwam vroeg de vee houder om een bewijs dat hij inder daad drie uur bij de dokter was ge weest. De arbeider kwam terug zon der bewijs, dat de dokter niiet wilde geven. De baas vertikte het echter de arts op te bellen en overeenkomstig de „afspraak" nam hij de arbeider niet aan alvorens deze het bewijs le verde. De rechter had het bewijs in de stukken, dat de knecht doorgestuurd was naar een masseur en daar onder behandeling was geweest. Toen de officier een tientje boete had geëist begon de verd. opnieuw over dat bewijs. „U bent niet slecht, maar ongelooflijk eigenwijs en kop pig". zeide rechter en veroordeelde hem conform de eis. Een aannemer van bouwwerken uit Alphen a. d. Rijn had aan met selaars en een opperman in Wou- brugge en Alphen a. d. Rijn te hoge lonen uitbetaald. „Ik kan niet anders, want anders gaan de mensen weg", betoogde ver dachte. De rechter meende dat men eerst alle werknemers maar eens hechtenis- straffen moest geven, dan zouden de arbeiders overal hun hoofd stoten. „Het is een hopeloze zaak", zuchtte verd. „Maar ik geef de strijd nog niet op", repliceerde de rechter. De officier van Justitie eiste voor twee overtredingen tweemaal 300. boete of twee maanden en twee maal drie dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De aannemer werd overeenkomstig deze eis veroordeeld. MARKTBERICHTEN GOUDA, 2 Juli. Kaas. Aanvoer 252 partijen. Prijzen le soort 2.10— 2.19, 2e soort 2.00—2.09, extra tot 2.42 per kg. Handel flauw. LEIDSCHLNDAM, 1 Juli. Eieren. Aangevoerd 12000 stuks. Prijzen: 300 kippeneieren no. 0 f 16.9017.35, 3600 no 1 15.00---15.40, 1600 no. 2 13.95 —14 25, 3000 no. 3 f 13.25—13.40, 600 no. 4 12.25—12.40, 1200 no 5 10.05 —10.65, 1300 no. 6 7.85—8.10, 400 no. 7 6.50—7.00. Verder waren aangevoerd: 50 konij nen 0.314.10 kippen 1.50 3.90, 15 hanen 2.002.95; 10 duiven 3040 cent per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 1 Juli. Bloemen. Colvilleis 611, ider» Nuymph 1825, Lathyrus 26, Esther- read 211, Alstroemeria 715, Dah lia's 622, Spirea 59, Brodie 810, Violieren 212, Scabiosa 612, Le lies 824 p. bos, Anjers 22.80 p. 100. Groenten. Aardbeien 0.22 0.36, Framboosaardbeien 0.240.34, Kropsla II 2.507.30, Andijvie f 6 7.Breekpeen 812.Bloemkool 821.Nieuwe aardappelen 16 18.Peulen 1664.Doperwten f 14—32.Capucijners IS29. Blauwschokkers 3848.Tuinbo nen ƒ1012.Snijbonen ƒ90 125.idem stek 2060.Stam- bonen 150.— Augurken D 70 71.idem E. 47.idem C.D. ƒ56 p. 100. TER AAR, 1 Juli. Groente. Peu len 1.60—3.30, Doppers 2.40—3.30, Capdoppers 2.303.40, Witte Ca pucijners 3.303.50, Blauwschok kers 4.204.60, Krombekdoppers ƒ2.70, Tuinbonen ƒ0.95—1.25, alles per 10 kg. Kassnijboncn 0.801.35, idem stek 0.350.55, Stambonen ƒ0.901.20, idem stek ƒ0.85, Poste lein 0.40—0.10, Andijvie 0.06—0.09, nieuwe aardappelen 0.150.19, idem kriel ƒ0.05—0.13, Waspeen ƒ0.09— 0.16, tomaten A. ƒ0.500.55, idem B. 0.450.55, idem C. 0.350.40, idem CC. 0.30, Sjalotten 0.19, Kro ten ƒ0.100.11, Rabarber ƒ0.12, alles per kg. Sla ƒ2.505.20 per 100 stuks'. Bloemkool 0.080.15, komkommers 0.15—0.30 alles per stuk, bospeen ƒ0.08—0.20, Boskrtften ƒ0.02—0.13, Selderij 0.03 per bos. Augurken: D. 0.78, idem CD. 0.54, idem E. 0.52, idem E. geel 0.30 per kg. Aardbeien slof 1.301.80, Aardbeien ƒ0.19 0.43 per doosje, Rode bessen 0.19 0.20 per doosje. VINKEVEEN, 1 Juli Groente. Kassnijboncn 94116 ct. Tuinbo nen 1215 ct. Doppers 2140 ct. Capdoppers 29—47 ct. Stambonen 1.101.20; Andijvie 69 ct.; Peu len 3462 ct. Waspeen 1019 ct. Rabarber 1416 ct. Tomaten 4060 ct. Spinazie 12—16 ct. per kg. Peen 816 ct. per bos. Komkommers 8 27 ct. Bloemkool 821 ct. Sla 2 'A 6 ct. per stuk; Aardbeien 2858 per pond. VEUR, 1 Juli. Groente. Kom kommers A 2025 ct. Komkommers B 1720 ct. Komkommers C 1517 ct. Komkommers krom 2027 ct.; Tomaten 57—73 ct. Bloemkool 10—18 ct. Sla 3.006.50; Andijvie 6.00 8.30; Bospeen 1013 ct. Spinazie 6 10 ct. Postelein 69 ct. Tuinbonen 1218 ct. Spitskool 78 ct. Prin- cessebonen 1.501.56; rode bessen 70 ct. aardappelen 1920 ct.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3