S)e ftridoeSou/fca/nt Een spoed-conferentie op het Kremlin over Duitsland KREMLIN Eisenhower geeft morele steun Min. Churchill's ongesteldheid Spoedvergadering van Zuid Koreaans kabinet Buitengewoon H. Jaar? Zwaar onweer teisterde Gelderland en Overijsel Grote plannen met Nieuw Guinea Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 2 JULI 1953 44ste JAARGANG No. 12929 broeit over Duitsland Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 1Ö3003. Abonnementsprijs f 0.47 p» w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Adenauer heeft administratie reeds gereed Nu behalve de Sovjet-ambassadeurs te Washington, Londen en Parijs ook de hoge commissaris voor Oost-Duitsland Eemjonof met spoed naar Moskou is ontboden, is het duidelijk, dat het beraad in het Kremlin gaat over de jongste ontwikkelingen in Oost-Duitsland. President Eisenhower en bonds kanselier Adenauer hebben gisteren een hart onder de riem gestoken van de Oost-Duitsers en andere Oost-Europeanen, die onder Sovjet-druk zuch ten. De Amerikaanse president verklaarde, dat hij weliswaar geen materiële of militaire hulp kon bieden, maar wel morele steun zou verlenen. Dr. Adenauer verklaarde gisteren te Bonn bij de opening van het debat over de buitenlandse politiek, dat zijn regering administratieve plannen ge reed had liggen voor onmiddellijke toepassing in Oost-Duitsland op de dag der hereniging. Speciale commis sies hadden plannen uitgewerkt voor de industrie, arbeid, sociale zekerheid en aanvoer. Het Westduitse parlement heeft gisteravond besloten de 17e Juni Na allerlei gissingen omtrent de aard van de ongesteldheid van Chur chill komt thans uit Londen het be richt, dat de oude staatsman aan een hartaandoening lijdt, welke op haar beurt weer onvoldoende bloedstu- wing naar de hersenen veroorzaakt. Tengevolge daarvan vertoont Chur chill tekenen van een zekere sufheid. De aard van de kwaal kwam verle den week tot uiting, toen de 78-jarige premier in een kabinetsvergadering het bewustzijn verloor en in elkaar zakte. Pas na een uur kwam hij in zijn werkkamer weer bij. Men schijnt te moeten aannemen, dat Churchills hart geen kracht meer heeft om voldoende bloed naar de hersenschors te pompen. Deze afwij king wordt in de medische wereld se niele hyocarditis genoemd ontste king van de hartspier, veroorzaakt door ouderdom. De kwaal is niet ge vaarlijk en men mag verwachten, dat rust de patiënt zeer veel goed zal doen. Doch men vraagt zich af, of het gewenste resultaat met slechts één maand rust kan worden bereikt. Algemeen wordt er dan ook rekening mee gehouden, dat Churchill zich over een maand toch nog niet geheel met de staatszaken zal kunnen bezig houden. toen de bevolking van de Swojet- zone tegen het communistisch bewind in opstand kwam tot een nationale gedenkdag te maken. Dit besluit werd genomen, nadat bondskanselier Adenauer de Bondsdag geschokt had met een rapport volgens hetwelk de Sowjets bij de onderdrukking van de rebellie 62 personen terechtgesteld zouden hebben. De kanselier zeide, dat de Sowjets erkend hadden, dat 25 anderen om het leven gekomen waren, terwijl 388 gewond en 25.000 gearresteerd werden. Aan het slot van een debat over buitenlandse zaken met de gebeur tenissen in het Oosten als hoogtepunt, hernieuwde de Bondsdag zijn eisen voor vrije verkiezingen en het slui ten van een vredesverdrag met een souvereine regering voor geheel Duitsland. In een betrokken resolu tie werd plechtig hulp aan de Oost duitsers toegezegd en beloofd, dat al les gedaan zou worden ter verkrij ging van de vrijheid van beweging tussen de beide delen van het ver deelde Duitsland. Engeland handhaaft doodstraf Het Engelse Lagerhuis heeft giste ren geweigerd een wetsontwerp te aanvaarden waarbij de doodstraf voor vijf jaar opgeschort zou worden. Het Lagerhuis nam dit besluit niet tegenstaande de beweringen van een Labourlid, dat het vermoeden bestaat dat een onschuldig man in 1950 op gehangen werd voor een, moord, die de vrouwenmoordenaar Christie be ging. De motie, ingediend door Sid ney Silverman, werd verworpen met 256195 stemmen. De bewering van het Labourlid had betrekking op een bericht van de „News Chronicle", dat Christie in de gevangenis bekend zou hebben, ook het dochtertje van Evans te hebben vermoord. Evans was deswegen op gehangen. Christie heeft evenwel door middel van zijn advocaat het bericht van de „News Chronicle" doen tegenspreken. Rhee moet nu kiezen of delen De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft Woensdagavond een dringende oproep verzonden aan de ministers van zijn kabinet en aan de voornaamste Zuid-Koreaanse mili taire leiders, voor een bijeenkomst, die Donderdagmorgen zou worden gehouden. Men verwacht, dat op de bijeen komst het antwoord op de voorwaar den van president Eisenhower, die Robertson aan Rhee heeft voorge legd, wordt besproken. Men meent, dat Robertson presi dent Syngman Rhee heeft medege deeld, dat het Amerikaanse geduld uitgeput is. Robertson deelde Rhee mede, dat de Verenigde Staten hun Een „Koninklijk Huwelijk" te Landshut Eenmaal in de drie jaar wordt in Landshut, een karakteristiek Beiers plaatsje, de historie tot werkelijkheid gemaakt. Bijna de gehele bevolking steekt zich in Middeleeuwse kleding om het Landshutter „Koninklijke Hu welijk" te vieren. Het feest houdt de herinnering wakker aan de twee laat ste vorsten van het district, Hertog Ludwig en Hertog George, die beiden door hun grote rijkdom de „rijke" werden genoemd. In het jaar'1475 huwelijkte de rijke Ludwig zijn zoon, George de Rijke, uit aan Prinses Hedwiga, de dochter van de Poolse Koning, Kasimir IV. Dit huwelijk was een buitengewone gebeurtenis in Europa, door de rijkdom, die er werd ten toongespreid. Zelfs de Duitse Keizer, Maximiliaan ontbrak niet op het feest. En nog steeds vieren de inwoners van Landshut „hun" feest, waarbij zij zoveel mogelijk het „echte" nabij trachten te komen. Prinses Hedwiga. (de 18-jarige Maria Weiss, dochter van de plaatselijke kaarsenmaker), en Her tog George ontmoeten elkaar op de dag van hun bruiloft. Hertog George is de 24-jarige verzekeringsagent Klaus Kurzmann, die zijn rol met over tuiging speelde. laatste concessie gedaan hebben. Lieden, die het weten kunnen, zijn in het algemeen de mening toege daan, dat de onderhandelingen tussen Robertson en Rhee thans is een im passe zijn gekomen. Naar v.èrluidt, zou Rhee Zaterdag de Amerikaanse voorstellen hebben aanvaard, doch nadien op zijn gegeven woord zijn te ruggekomen. Thans schijnt Rhee weer militaire garanties te verlangen, die zover gaan, dat bij voorbaat vaststaat, dat het Amerikaanse Congres deze nim mer zou willen goedkeuren. Een hoge Amerikaanse ambtenaar te Seoel heeft meegedeeld, dat Ro bertson naar Seoel is gereisd met een uit vier punten bestaand program: een Zuidkoreaans-Amerikaans ver. drag van wederzijdse bijstand, een stem voor Zuid-Korea op de politieke conferentie die na de wapenstilstand gehouden zal worden, de belofte van economische hulp en de belofte, dat Amerika zal streven naar de eenma king van Noord- en Zuid-Korea. Zou den deze concessies Rhee niet ver ge noeg gaan, dan zou Amerika bij de verdere onderhandelingen te Pan- moendjon niet langer rekening hou den met Rhee's inzichten. De aanslag in Tunis Azzedine bey, de troonopvolger in Tunis, op wie Woensdagochtend een aanslag is gepleegd, is aan zijn verwondingen overleden. Azzedine bey werd onmiddellijk na de aanslag naar een ziekenhuis ver voerd, waar twee kogels uit zijn buikholte werden verwijderd, zijn hart bleek te zwak voor het onder gaan van deze operatie. Azzedine bey, die 70 jaar was, stond bekend als Frans gezind. (Vol gens de Tunesische opvolging volgt het oudste lid van de regerende fa milie een overleden heerser op en wordt niet de oudste zoon van-de regerende vorst als opvolger be schouwd). BOMAANSLAG IN IERLAND De voornaamste spoorwegverbin ding tussen Dublin en Belfast is Don derdagochtend vroeg te Kilnasagart aan de grens van Noord-Ierland en Eire door een ontploffing bescha digd. Op dit punt zouden de extra- treinen uit Dublin passeren, die be zoekers naar Belfast vervoeren ter gelegenheid van het officiale bezoek van koningin Elizabeth aan Noord- Terland. LEPROZEN DEMONSTREERDEN IN TOKIO De Japanse parlementsgebouwen in Tokio zijn Donderdag gedesinfec teerd door een speciale ontsmettings- ploeg nadat 50 lepralijders in de gebouwen waren doorgedrongen bij een protestactie tegen een nieuwe wet. volgens welke zij niet hun t» huizen mogen verlaten. Na de betogingen weigerden de protesterenden gebruik te -maken van speciale autobussen, die de" rege ring ter beschikking had gesteld. Zij trokken in groepsverband door de straten van Tokio alvorens per trein, naar huis terug te keren. Volgens betrouwbare Vaticaanse bron heeft paus Pius XH besloten om ter viering van het eeuwfeest van het dogma van de Onbevlekt Ontvan genis het jaar 1954 uit te roepen tot sn buitengewoon Heilig Jaar. Dit dogma werd afgekondigd op 8 December 1854. De officiële aankon diging van het H. Jaar zal waarschijn lijk geschieden op Maria Hemelvaart. Het jaar 1954 zal niet zulk een plech tig Heilig Jaar zijn als 1950. De Porta Santa van Sint Pieter zal niet ge opend worden en het zal niet noodza kelijk zijn om voor het verdienen van de aflaten naar Rome te reizen. "Pel- ■imstochten naar genade-oorden van Moeder Gods zullen hierin vol staan. Pres. Peron schept vredessfeer President Peron- van Argentinië heeft de vrijlating gelast van alle con servatieven, die na een poging tot revolutie in September 1951 werden gearresteerd. Het besluit van de pre sident volgt op besprekingen, die Dinsdag zyn gevoerd tussen de leider van de conservatieve party en de Argtynse minister van binnenlandse zaken-. Volgens een verklaring had het onderhoud ten doel „een sfeer van politieke vrede" te scheppen en een einde te maken aan de „binnen landse oorlogstoestand", die na de revolutiepoging werd afgekondigd. DEMOBILISATIE GEKAZERNEERDE VOLKS POLITIE? Luidens een bericht van de met Britse vergunning verschijnende Westberlijnse „Telegraf" heeft de Obstduitse minister van binnenlandse zaken Woensdag de demobilisatie van ongeveer de helft (75.000 man) van de „nationale gewapende macht" gelast. De demobilisatie zou bijna ge heel vaklieden betreffen, die in de komende veertien dagen hun vroe gere werkzaamheden zouden moeten hervatten. Een ander belangrijk deel van de gekazerneerde Volkspolitie zal overgaan naar de gewone Volkspoli tie. De demobilisatie zou 15 Juli vol tooid moeten zijn. Vijftien Evangelische geestelijken en medewerkers van de binnenlandse zending, die in het begin van dit jaar in de Sowjetzöne van Duitsland in arrest waren genomen, zijn thans vrijgelaten, dit op grond van de on langs, tussen Kerk en Staat bereikte overeenkomst. GEVECHT MET BENDE OP JAVA. Negentien leden van de Darul Islam zijn gedood tijdens gevechten tussen een bende van de D.I. en een leger - bataljon in het Sidaredjase (Midden- Java). Het bataljon werd gesteund door politie en de bevolking. De bende was ongeveer 150 man sterk. Bij de gevechten zijn t.vens drie dorpelingen om het leven gekomen. Vaticaanse kunst in Den Haag In het Haagse Gemeentemuseum werd door de Pauselijke Internuntius Mgr. P. Giobbe, de tentoonstelling „Kunstschatten uit Vaticaanstad" ge opend. Van rechts naar links: de directeur van het museum, Mr. Wijsen beek, Burgemeester Schokking van Den naag, de Commissaris van de Ko ningin in de Provincie Zuid-Holland, Mr. Kesper, dame onbekend, Minister vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, Mr. Baron Swe®rts de Landas Wyborgh, bij een van de grote gobelins. OVERVAL OP SCHAAPHERDER. In de nacht van Dinsdag op Woens dag hebben, naar thans is gebleken, twee mannen een 79-jarige schaap herder die zich met zijn kudde na bij het Twenthe-Rijnkanaal in de omgeving van Goor bevond, over vallen. Volgens zijn medededelingen hebben twee mannen hem een be drag. van. niet minder dan f 17.000 afhandig gemaakt. De herder, die met zijn schapen door geheel Neder land zwerft, gaat geregeld naar Twenthe, waar hij o.a. zijn schapen liet grazen op het vliegveld Twente. Hij heeft ongeveer 100 schapen. De vorige week heeft hy een aantal die ren laten scheren. Het bedrag van 1500, dat hij voor de wol beurde, heeft hij nog bij zich. De politie stelt een onderzoek in, maar hoewel zij gebruik maakt van speurhonden, is zij er tot dusver niet in geslaagd, de daders te vinden. Een dode, een gewonde en vele branden Een hevig onweder heeft gister avond omstreeks zes uur boven de streek ten noordoosten van Deventer gewoed. De bliksem sloeg in een grote boer derij te Lettele in de gemeente Die penveen. Men vond nog tijd enig meubilair te redden. Een paar var kens vonden in het vuur de dood. De brandweer uit het naburige dorp Bathmen kon slechts voor nablussing zorgen, want de boerderij is in een half uur tijd geheel in de as gelegd. Te Wesepe in de gemeente Olst sloeg de bliksem in een grote var- kensschuur van een slager-veehande laar aan de provinciale weg Deven terRaalte. Er konden nog snel een auto, enige fietsen en een voorraad benzine uit het gebouw worden ge haald, doch de verdere inhoud ging in een ommezien geheel verloren. De brandweren van Olst en Deventer verleenden hulp bij het omhalen van de muren. In beide gevallen dekt verzekering, naar het zich laat aan zien, de zeer grote schade. In Vorden ontlastte zich een on weersbui, die met een hevige regen val gepaard ging. De bliksem sloeg in een boerderij. De schuur, waarin zich o.a. twee varkens en een hond be vonden, brandde geheel af. De brand weer wist de woning zelve te behou den. Brandmeester gewond. Te Voorst is de bliksem in gesla gen in een boerderij. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon niets uitrichten, want binnen vijf minuten sloegen de vlammen aan alle zijden uit de gebouwen. Zo goed als de ge hele inboedel ging verloren. De goe deren waren verzekerd. Tijdens de pogingen om de brand te beperken, kreeg de brandmeester de dakgoot op zijn voet. Hij liep inwendige kneu zingen op en moest zich door een dokter laten behandelen. Jongeman gedood. Ongeveer een uur duurde het on weer in de uorpen Beunii gen, Weurt en Ewijk. De bliksem is op verschei dene plaatsen ingeslagen. Tal. van lichtinstallaties werden vernield. In Ewijk brandde tengevolge van blikseminslag een landbouwschuur af. Vier varkens kwamen in de vlam men om. In Weurt by Nymegen sloeg de bliksem in een boerderij in de buurt schap de Reek. Hier werd een 29-ja- rige zoon op slag gedood. Dj overige gezinsleden werden tegen de grond geslagen, doch bekwamen geen letsel van betekenis. Er brak geen brand uit. Slagregens brachten veel schade aan, in het bijzonder aan de kersen. Luchtmachtfeesten afgelast. Boven Nymegen en het land van Maas en Waal heeft het onweer bijna anderhalf uur aangehouden. Te Nijmegen werd een stuk van een gevel van een huis weggeslagen door de bliksem, er werd geen brand of verder onheil veroorzaakt. In de Ooij bij Nijmegen is een koe doodgeslagen. Tengevolge van het noodweer koni het sluitingsfeest van de luchtmacht jubileumfeesten niet doorgaan. Daar door moesten de taptoe en de muzi kale rondgang worden afgelast. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL BEWOLKING. Over het algemeen veel bewol king met enkele verspreide re genbuien en een kans op onweer. Zwakke tot matige wind, in de kustprovincies uit Noordelijke richtingen, elders veranderlijk. Dezelfde temperatuur als van daag of iets lagere. 3 Juli: zon op 4.25, onder 21.02; maan op 23.43 en onder 12.41 uur. De Nederlandse regering heeft uitgebreide exploitatieplannen op het gebied van olie in Nieuw-Guinea. De huidige olievelden produceren jaar lijks reeds 300.000 ton ruwe olie, doch de productie zal waarschijnlijk in de eerstkomende jaren aanzien lijk worden uitgebreid. Deze mededeling heeft gisteren de Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Richard Casey, gedaan op een perconferentie, nadat hij uitvoerige besprekingen had ge voerd met zijn Nederlandse collega, mr. Luns. De Australische bewinds man verklaarde dat Australië in het bijzonder geïnteresseerd is in de ontwikkeling van Nederlands Nieuw Guinea, welk gebiedsdeel Nederland, naar minister Luns hem had ver klaard, vastbesloten is te behouden. Tijdens een perconferentie in Can berra zeide minister Casey voorts, dat de besprekingen met minister Luns generlei vijandelijkheid tus sen Australië en Indonesië veronder stellen. De besprekingen zullen, aldus Casey, voornamelijk gericht zijn op verbetering der verbindingen over zee en door de lucht tussen de autO' riteiten in Oost- en West-Nieuw- Guinea. De besprekingen zullen voorts tot geen enkele formele over eenkomst leiden Ter gelegenheid van de nationale feestdag van Canada hebben gister middag in Wassenaar vele landgeno ten en leden van het corps diploma tique hun opwachting gemaakt bij de Canadese ambassadeur en me vrouw Stone. Gebruik makend van het fraaie zomerweer, dat deze ontvangst be gunstigde, had men een tent met verfrissingen opgesteld aan de rand van het gazon voor Groot-Haese- broek, dat weldra naarmade de glan zende limousines de oprijlaan in- zwenkten, met gracieuze toiletjes en lichte pakken bij de heren, waartus sen enkele uniforme^, werd gestof feerd. De jongere leden van het corps di plomatique, die de finales van hun jaarlijkse tenniswedstrijden speel den, mochten zioh eveneens in een grote belangstelling langs de kant vertieugen. JiatteUje Hebt ge uw vriend beproefd en trouw bevonden, kluister hem aan U met een stalen band.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1