„Berg en Bosch" heeft verpleegsters tekort De Kath. Vrouwenbeweging fin haar geheel) vergaderde te Hillegom Goeree Overflakkee vecht gestaag naar veiligheid Tropenliefde WOENSDAG 1 JULI 1953 etc l-EIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 BONDSRAAD K.AB. Venistendael over de arbeiders in de internationale samenwerking Op de tweede dag va*i de Ver- bondsvergadering van de KAB, die te Utrecht werd gehouden heeft de secretaris-generaal van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond, de heer A. Vanistendael een belang wekkende rede uitgesproken over de ontwikkeling van de internationale samenwerking en de gevaren die op dit gebied zich aftekenen. De heer Vanistendael wees met name op de tendenz, die zich in Eu ropa openbaart om de economische intergratie hoger te stellen dan de sociale positie van de arbeiders. Om de belangen van de arbeidende be volking op supra-nationaal niveau veilig te stellen zal daarom, aldus de heer Vanistendael bij de discussie op zijn rede, een integratie van de Europese vakbonden noodzakelijk zijn. „Wij kunnen ons de weelde niet permitteren om op dit terrein in ver schillende landen verdeeld te zijn". In dit verband wees de secretaris generaal van het I. C. V. op een waar te nemen streven tot beperking van de rechten van de particuliere organisaties en tot uitbreiding van de werkzaamheid van officiële in stanties, nationaal zowel als interna tionaal. Zo kan het gevaar niet be streden worden, dat bij het werk van de internationale organisaties niet in het minst rekening wordt ge houden met het religieuze element en dat men gaat doen alsof er geen godsdienst meer bestaat. Er ontstaat daardoor 'n soort secatarisme van de neutraliteit. Dit is een louter nega tieve hoiuding, daar een positieve neutraliteit een aansporing zou moe ten zijn tot verdraagzaamheid ten aanzien van de godsdienst, die ook in de materiale beschaving éen van de fundamentele elementen blijft. Zelfs op de weg naar de materiele vooruitgang, aldus de heer Vanisten dael blijft voor ons christenen het bewustzijn van een verheven boven het menselijk zijn staande bestem ming een stimulerende kracht. Wij hebben zeker de taak in deze geest positief in de internationale organi saties mede te werken. Wij moeten ook de durf en de wijs heid opbrengen om in de internatio nale arena katholieke oplossingen ingang te doen vinden. De spreker zeide niet tevreden te kunnen zijn over de mate van ver tegenwoordiging van de arbeiders organisaties in de officiële Europese organismen en met name sprak hij over de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, die haar relaties met de vakbeweging zal moeten herzien. Berg en Bosch De tweede spreker op deze laatste dag van de Verbondsvergadering was de geneesheer-directeur van het Sanatorium Berg en Bosch te Biltho- ven dr. Hirdes. Deze herinnerde er aan dat drie jaar geleden de finan ciële basis, waarop het medisch werk van het sanatorium rustte bepaald ongezond moest worden genoemd. Het was daarom onvermijdelijk dat de verpleegprijzen moesten worden verhoogd en hoewel dit aanvankelijk veel stof heeft doen opwaaien, heeft men ingezien, dat deze maatregel noodzakelijk was, hegeen bleek uit het feit, dat ook andere soortgelijke instellingen hetzelfde moesten doen om financieel staande te kunnen blijven. Een bezwaar noemde de heer Hirdes het tevenwei, dat de verzekeringsbijdrage slechts zes gul den van de verpleegkosten per dag dekt en er dus 3.70 te suppleren overblijft. Daarom achtte de spreker het gewenst, dat de verzekeringsbij drage eveneens wordt verhoogd. Met bezorgdheid sprak dr. Hirdes over de opleiding van leerlingver pleegsters en de huisvesting van de lekenkrachten op het terrein van het sanatorium. De opleiding van leerling-verpleegster is tengevolge van het K.B., dat de minimum leef tijd van deze verlaagt tot achttien jaar voor Berg en Bosch geheel op losse schroeven komen te staan. Het sanatorium putte nl. vóór het K.B. zijn leerling-verpleegsters uit de leeftijdsgroep der achttienjarigen, die wel verpleegster wilden worden maar nog niet in de ziekenhuizen werden toegelaten. Deze meisjes maakten dan de voor verpleegsters voorgeschreven practijk van twee jaar in het sanatorium door en wa ren daarmee precies klaar als zij de leeftijd hadden bereikt om hun practijk in een ziekenhuis te begin nen. Thans echter kan men reeds met de opleiding in een ziekenhuis begin nen als men achttien jaar is. Het ge volg is dat de animo om eerst in het sanatorium te gaan werken aanzien lijk minder is geworden en men in de sanatoria slechts de tweede keus krijgt. Een verpleegstershuis Tengevolge van dit feit kunnen in vergevorderden stadium verkerende plannen tot het bouwen van een vor mingshuis voor leerling-verpleegsters op Berg en Bosch geen doorgang vinden. Mogelijk zou men later kun nen besluiten de bouw toch door te laten gaan, maar dan met de opzet in dit gebouw de meisjes, die zich aanmelden voor verpleegster op Berg en Bosch, doch die een gebrek kige schoolopleiding hebben wat meer scholing bij te brengen. Sprekend over de huisvesting van de lekenverpleegsters op Berg en Bosch wees dr. Hirdes erop, dat deze thans zeer gebrekkig is. In deze on gewenste situatie zal moeten worden voorzien door het stichten van een verpleeghuis. Als streefdatum noem de dr. Hirdes Juni 1958 het jaar ook, waarin het sanatorium zijn zilveren jubileum viert. Het tot stand komen van dit gebouw, zo zeide hij, zou 'n welkom geschenk zijn bij dit jubi leum. Verkiezingen In de middagvergadering van de Ver bondsraad kwamen voorts nog enkele huishoudelijke punten aan de orde, zoals de oprichting van 'n stichting „De Centrale Reiskas" en van de stichting „Lectuurvoorzie ning". Eerder in deze Verbondsraad werd tot gesalarieerd verbondsbe- stuurder wegens uitbreiding van het aantal gesalarieerden in het Ver- bondsbestuur, benoemd de heer J. Mertens, voorzitter van de KAB in het bisdom Breda. De heren Grasso en Vriens werden in het Verbonds- bestuur herkozen. In de vacature Le lieveld, die algemeen secretaris is geworden werd benoemd verklaard de heer H. B. Vink, voorzitter van de Fabrieksarbeidersbond. MGR. ALFRINK IN LUXEMBURG ONDERSCHEIDEN Groothertogin Charlotte van Lux emburg heeft Dinsdag, in tegenwoor digheid van de Nederlandse gezant de heer M. A. Hooft, de aartsbis schop-coadjutor van Utrecht, mrg. dr. B. J. Alfrink in audiëntie ontvan gen en hem de versierselen van grootofficier in groothertogelijke orde van de eikenkroon overhan digd. 92ste lijst slachtoffers watersnood Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft heden de 92e lijst van geborgen geïdentificeer de slachtoffers „Watersnood" uitge geven. KRUININGEN. Jansen, Jan, geb. 11.3.1894 te Krui- ningen; Jansen geb. Komejan, Jaco- ba, geb. 3.10.1896 te Kruiningen. NIEUWERKERK. Van Strien, Adriaantje, geb: 22..35 te Ouwerkerk. OUDE TONGE. Van Wijk, Abraham Adrianus, geb.: 6.6.1949 te Oude Tonge. OUWERKERK. Boot, Jacob, geb: 14.1.1886 te Kerk- werve; Hage geb. Pannekoek, Pie- ternella, geb. 25.6.19.20 te Ouwer kerk; Padmos geb. Dorst, Gieltje, geb.: 19.6.1907 te Oosterland. STELLENDAM. Bilkes, Tannetje Jacoba, geb.: 28.5.1951 te Stellendam; Boshoven, Tannetje Maria, geb: 26.11.1947 te Stellendam; Breederveld, Adrianus, geb: 12.5.1942 te Stellendam; Van der Voort, Jacob, geb. 16.4.1952 te Brampton (Ont.) KONINGIN JULIANA KOLONEL VAN BRITS REGIMENT. Blijkens een mededeling van het Britse ministerie van oorlog heeft Koningin Elizabeth Koningin Juliana benoemd tot kolonel van het „Royal Sussex Regiment". Koningin Juliana is de vierde bui tenlandse vorst, die een hoge rang ii. het Britse leger bekeeldt. De andere zijn koning Haakon van Noorwegen, koning Frederik van Denemarken en koning Tribhoevna bir Bikramjoeng van Nepal. In Hillegom werd gisteren een dio cesane vergadering gehouden van afgevaardigden van de Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging. In de morgenuren vergaderden K.A.V. en Gilde afzonderlijk, in de middag werd een gecombineerde bijeen komst belegd, waarop het woord ge voerd werd door pater A. van Rixtel S.C.J. Het onderwerp van zijn rede was „Humanisme in opmars". De beste actie. In de ochtendvergadering van de K.A.V. werd een hele lijst voorstel len van de afdelingen onder de lou pe genomen alsmede een aantal be stuursvoorstellen. Bij deze voorstel len van de afdelingen waren er ook, die over een actie tegen het Huma nisme handelden. De beste actie leek echter een overtuigd en, onbevreesd Christelijk leven. Overigens zal in het komende winterprogramma de nodige aandacht aan het Humanisme worden besteed. De overige voorstellen gingen over de bid- en boetedag, gezins hulp, de jaarvergadering, het K.A.V.- krantje, de K.V.P., een landdag i.p.v. studiedagen, kringvergaderingen, het doen circuleren van een portefeuille, propaganda, het herstellen van oer oude Katholieke gebruiken als het Paasoffer voor de biechtvader, re traite, statuten, studiedagen, verdie- pingsdagen, vermindering van de contributie, vacantiezorg, weduwen- fonds en winterprogramma. Mej. C. Stringa werd bij acclama tie als voorzitster van «de K.A.V. her kozen. Terwijl deze vergadering in de gro te zaal aan de gang was, waren de Gidle-leden o.l.v. mevrouw Korte- kaas-den Haan bijeen in de ernaast gelegen foyer. Afgesproken werd een ledenwerf-actie te beginnen: ieder lid één nieuw lid. De actie zal in de komende winter met kracht ter hand worden genomen. Voorts heeft men de ervaring op gedaan, dat het prettig werkt, wan neer er in de afdelingen kringen worden gevormd. Er werd contact opgenomen met de middenstands verenigingen om ook de midden standsvrouwen voor de Ned. Kath. Vrouwenbeweging te interesseren. In September zullen vier streek- middagen worden georganiseerd, t.w. in Leiden, Delft, Haarlem en Zaandam. Organisatorisch was van belang, dat er de nadruk op gelegd werd in de afdelingen geen activiteiten te ontplooien, die reeds door andere groeperingen ter hand werden geno men. Mejuffrouw Konijn, die voor de plattelandsvrouwen zitting had, nam afscheid van het bestuur. Men hoopt in de vacature te voorzien door de verkiezing van een Zeeuwse. Na het uitbrengen van de gebrui kelijke jaarverslagen voerde pater dr. B. Naaykei M.S.C. het woord over het streven naar heiligheid van de vrouw. In de gecombineerde middagver gadering die onder leiding van me vrouw Nuwenhuis-v. d. Rijst stond, werd het jaarverslag uitgebracht door mevrouw mr. H. M. I. Barones se Testa-Everard. Het verslag liep over de periode, beginnende met 8 November 1951, het tijdstip, waarop de wijziging var de organisatie in ging. Toen kreeg n.l. het Gilde, in navolging van de K.A.V., een eigen diocesaan bestuur. Bejaarden sociëteiten. De oprichting van de bond van be jaarden is meermalen een punt van bespreking geweest in verband met de sociëteiten voor ouden van da gen. De Katholieke bond streeft er naar deze sociëteiten onder eigen be heer te nemen, zodat het te bezien valt, of de Gilde- en K.A.V -leden het werk zullen kunnen voortzetten. Men zou van de zijde van de vrou wenbeweging de sociëteiten graag toegangelijk houden voor alle klas sen van oudjes, ook voor de niet- georganiseerde. Er hebben, zo vermeldde het jaar verslag verder, verschillende be sprekingen plaats gehad om te ko men tot een meer intensieve behar tiging van de belangen van de plat telandsvrouw. De plannen zijn nog in wording. Op het gebied van de emigratie werden stappen ondernomen om tot een doelmatige werkmethode in de Kath. diocesane vrouwenbeweging te komen. Het bleek, dat in het bis dom Haarlem de situatie nog niet rijp was. Thans worden nieuwe po gingen in het werk gesteld en om standigheden zijn nu gunstiger, door dat het centrum van de Katholieke vrouwenbeweging een speciale kracht voor emigratie heeft be noemd. Het oprichten van een diocesane commissie voor beroepsoriëntering is tot nu toe afgestuit op een finan ciën. Ondanks dat is het werk op verschillende plaatsen toch al ter hand genomen. Weliswaar in los ver band, maar men hoopt binnenkort een bescheiden en doelmatige orga nisatie te kunnen opzetten. De federatie voor vrouwelijke hulpverlening is in ons bisdom groeiende. Weliswaar zijn er in ver schillende plaatsen moeilijkheden door de historische groei van het werk, maar op vele andere plaatsen ziet men een zeer goede samenwer king. Als belangrijk punt in het werk van de diocesane raad van overleg moet worden gezien het streven naar samenwerking van de verschillende standsorganisaties. Ook in de stich ting Kath. gezinszorg en gezinshulp is de beweging vertegenwoordigd. Evenals in het diocesaan bestuur van de Kath. actie voor de vrouw, welks activiteit in de afgelopen periode was gericht op het organiseren van gezinscursussen. Voorts hield men zich bezig met lectuurvoorziening, huishoudelijke voorlichting ten plattelande, paeda- gogische beroepskeuze, organisaeie- problemen en de werving voor de bescherming van de bevolking De activiteiten van de K.A.V. wer den in het algemeen diocesaan, die van het Gilde meer plaatselijk ge regeld. Na het voorlezen van dit jaarver slag werd mevrouw Nuwenhuis-v. d. Rijst bij acclamatie tot voorzitster herkozen. Zij herdacht vervolgens het feit, dat veertig jaar geleden de R.K. Vrouwenbond werd opgericht. Mevrouw Nuwenhuis vestigde er vooral de aandacht op, dat er in die tijd waar pionierswerk werd ver richt. Zij hoopte in de uit deze bond ontstane vrouwenbeweging binnen kort ook de plattelands- en midden standsvrouwen welkom te mogen heten en riep allen, die daarvoor in aanmerking zouden kunnen komen, op zich niet aan het verzoek tot het vervullen van een bestuursfunctie te willen onttrekken. Hierna vertelde mej. Stringa iets van de studiedagen van de interna tionale unie van Kath. Vrouwenbon den in Straatsburg Een van de hoofdschotels. Een van de hoofdschotels van de dag was de rede, die pater Van Rix tel uitsprak. Zijn onderwerp: „Hu manisme in opmars" trok een inten se belangstelling. Pater Van Rixtel begon met erop te wijzen, dat het Humanisme de mens in het middelpunt plaatst, de mens los van God, en deze levens- en wereldbeschouwing verwringt de rieële verhoudingen. In 1946, aldus Weer ouden van dagen op Soestdijk H. M. Koningin Juliana heeft Dinsdagmorgen op Paleis Soestdijk een aan tal ouden van dagen ontvangen, uit Kamerik. Wolvega, SprangCapelle Sleeuwijk en Haps (Gem. Mill). De ouden van dagen defileerden voor de Koningin, terwijl uit elke stoet een delegatie werd voorgesteld. Mevrouw M. H. van der Groes (76 jaar) uit Haps bood H.M. de Koningin een tuil rozen aan. In het najaar storm-veilig Op het eiland Goeree Overflakkee moeten als gevolg van de watersnood in totaal 40 km. buitendijk en 70 km. binnendijk worden vernieuwd of her steld. Hiermee zijn drie aannemers bedrijven uit Rotterdam bezig. Op verscheidene plaatsen, onder andere bij de vijf gaten nabij Den Bommel, moest de dijk worden ver zwaard. Was deze voor de ramp daar ongeveer 80 cm. hoog, thans is de hoogte gebracht op vier meter. In deze omgeving moet in totaal 23 km. nieuwe dijk worden aangelegd. Het profiel zal gelijk zijn aan dat van de oude dijk, hoewel de nieuwe dijk niet alleen zwaarder zal worden, doch ook aan de buitenzijde zal zijn voorzien van een betumlaag. spr., werd het Humanistisch verbond opgericht en in 1951 vergaderde men op internationaal niveau te Amster dam. De Katholieken waren zich echter niet direct bewust van het daarin opgesloten gevaar. Pater Van Rixtel analyseerde het Humanisme en ging het ontstaan na. Verwonderlijk vond spr. het, dat de Humanisten alarm slaat voor het gevaar van de dreigende chaos, die zijzelf hielpen ontstaan. Vervolgens plaatst spr. het Hu manisme tegenover het Christendom en ging de verschillen na. Spr. gaf toe, dat het Humanistisch verbond zich niet in de eerste plaats richt tot de kerkelijk georganiseerden maar tot de zogenaamd buiten-kerkelij- ken. Echter is de uiteindelijke opzet het gehele volk te bereiken, terwijl ónze verantwoordelijkheid zich ook uitstrekt tot de buiten-kerkelijken. De Humanisten hebben tegen, dat hun ietwat vage levens- en wereld beschouwingen niet bijzonder veel vat zullen hebben op de grote massa. Daarom is hun tactiek door te drin gen in de organisatie van de over heid zoals de D.U.W., het leger en het gevangeniswezen. Toen men met dit laatste begon, is men echter in Kath. kringen wakker geworden. Spr. betoogde, dat het Humanis me een gevaar voor het volk is, spe ciaal voor de kleinen, de zwakken, de vertrapten, de mislukten. Want het ontneemt hun de redenen van het bestaan en het uitzicht op een toekomst. De leden van de Kath. vrouwen beweging riep spr. toe, dat zij hier een zeer bijzondere taak hebben. Zij dienen de zoekenden ervan te over tuigen, door het eigen voorbeeld, dat het leven, dat strijd en lijden een doel hebben. De belangstelling voor deze dag was buitengewoon groot. 3000 Ton zand per uur. Vier grote perszuivers met een ge zamenlijke capaciteit van 100.000 ku bieke meter zand per dag zijn bij de 18 kilometer lange Zuiderdijk inge zet. Een van de grootste leveranciers van zand levert per uur 3.000 ton zand. Boten van 3.000 ton brengen het zand naar verscheidene aanvoer- havens, zoals Middelharnis en naar de Oude Herkelingse dijk. Alleen reeds bij de Oude Herkelingse dijk worden duizenden tonnen zand per dag verscheept. Tot de assen in de grond. De klei, die voor het herstel van de dijken nodig is, wordt uit de uiter waarden gehaald. Om de grote hoe veelheden zand en klei te vervoeren, zijn behalve schepen, ook vrachtwa gens nodig. Een wagenpark van 150 zware vrachtwagens, die per dag ge zamenlijk rond 25.000 kilometer af leggen ,is in bedrijf gesteld. Van de chauffeurs wordt uiteraard veel ge vergd, aangezien zij dikwijls tot de assen in de klein of het zand weg zakken, waarna de bulldozers er aan te pas komen om de vastgelopen wa gens weer Op gang te brengen. Nog troosteloze aanblik. Aan het herstel van de dijken- op Goeree Overflakkee werken thans 1.800 arbeiders van 's morgens 7 tot 's avonds 7 uur. Zij zijn in woon arken ondergebracht. De gaten ach ter de bressen in de dijken, die soms een middellijn .van ongeveer 40 me ter een een diepte van 10 meter heb ben, vragen voor het dichten even eens grote hoeveelheden zand en klei. Hoewel het thans reeds drooggeval len gebied een troosteloze aanblik biedt, is het al veilig voor de zomer - vloeden. Men hoopt aan het einde van de zomer met het herstel van de dijken zover te zijn gevorderd, dat zij de najaarsstormen zullen kunnen doorstaan. ARTILLESUEMONUMENT TE OLDfcBROEF ONTHULD. De minister van oórlog, ir. C. Staf, heeft gistermiddag in het ar tillerieschietkamp Oldebroek het ar tillerie-monument onthuld, dat be doeld is als nagedachtenis aan de tij dens de tweede wereldoorlog door oorlogs-of verzetshandelingen in Ne derland, Nederlands-Indië, Indone sië en Korea gevallen artilleristen. Het monument bestaat uit twee ge bronsde kanonnen, die geplaatst zijn op een stenen plateau, waarop zijn aangebracht de woorden: „Voor onze gevallen wapenbroeders". Aan weers zijden daarvan staat „Wereldoorlog 19401945" en „Nederland, Neder lands Indië, Indonesië en Korea", als mede het embleem van het wapen der artillerie. (Door CHART .ER BRUCE) w Nadruk verboden. 12) Marskramers met noten, fruit of koeken, vielen de reizigers in de op gepropte derde klasse wagons lastig met hun opdringerig aangeprezen koopwaar, maar het merendeel van het ellenbogende, puffende, schreeu wende publiek bestond uit slenteren de nietsnutters wier enige bezig heid scheen te bestaan in een apati- sche bewondering voor dit vreemde gedoe. Ze liepen met lange passen langs de lange trein en loerden tel kens in de coupés. Een tweetal In landse politiedienaren hadden eigen lijk tot taak met hun stevigen Mal- lacaknuppels het perron vrij te hou den van al die schuimers. Zij bepaal den zich echter tot een in hooglopend Punjabi gevoerd debat betreffende een betwist stuk vee. Toen Desmond door het kleine hek op het perron stapte, begonnen de twee bewakers de orde met ostentatieve bewegin gen en druk geschreeuw opruiming te houden onder het leger lanterfan ters. Zo daagden ze er in een pad voor hem vrij te maken. In hun glui perig bedrijf maakten ze echter geen onderscheid meer tussen obstakels en een rijke Chinees kreeg plotseling een danige tik met de knuppel op zijn hoofd. Temidden van het hier door ontstane gekijf stoof plotseling een breedgeschouwderder stations chef op Desmond af, die hem zijn kaartje overreikte. Hij overlaadde hem met vriendelijkheden, trapte 'n lastige notenverkoper tegen de sche nen, zodat die jankend zich uit de voeten maakte, stelde hem aan de conducteur voor als de voornaamste reiziger van de gehele trein, wenste hem goede reis en veel genoegen en gaf het teken tot vertrek. Desmond nam plaats in de voor hem geserveerde coupé, zag vlug om zich heen om zich te vergewissen, dat alles aanwezig was en scheen tevre den te zijn. „Baji, riep hij tegen zijn jongen. Waar is mijn boek? Wacht, ik heb het al. Heb je ook mijn barang?" Toen de trein met veel puffen en blazen zijn achturige tocht naar de kust ondernam, was hij nog juist ge tuige van de wanhoop van de Chi nees, die in zijn verontwaardiging over het hem gedane ontrecht, zijn trein vergeten en gemist had. Tot dat het gelamenteer de machinist scheen te vermurven. Hij stopte, reed even terug en een der vele hooglopende ruzies van het Oosten was weer beslecht. Een flinke mijl verder werd halt gehouden voor het aflaadstation van Sabrang Estate. Hier klom Temple aan boord. Voorlopig waren ze voor heel de vervelende tocht op elkaar aangewezen. Niemand zou hen meer storen, maar niets ook zou hun de verstrooiing brengen, die men op de internationale lijnen aantreft. De lijn liep vlak langs een bruisen de bergstroom. De Bodun, die een gedeelte van het binnenland be sproeide, vloeide kalm door de on eindige vlakten van de Buanvallei. Haar water voedde de rijke rijstvel den, die het district tot de graan schuur van Borneo maakten. Jaren geleden reeds was men daardoor ook verlokt tot de aanplant der rub berbomen van Sebrang Estate, die nu in statige, regelmatige rijen hun schaduw wierpen. Een plotselinge wending in het rivierbed stuwde het water dwars door de bergrug, die de vallei aan het zuiden afsloot. De lange sleep wildbegroeide heuvels scheen op een afstand een onderbro ken muur, totdat de trein met het geknars van wielen tegen de rails en het piepen der remmen, de scherpe bocht om de rots nam en zich in de steile bergkloof stortte, die de rivier over een afstand van twintig mijlen in de harde bergweg had uitgehold, afgesleten, doorgezaagd. Vanuit het water steeg aan beide kanten de rotswand loodrecht omhoog. Het smalle pad, dat men uit de rots wand had laten springen, keerde en draaide zich volgens de grillige loop van het water. Dar weer zaten ze in de schaduw om even later de helde re zonnestralen op te vangen. Een kille wind woei door het ravijn en bewoog de varens en bloemen, die welig opschoten op de reusachtige stenen die telkens door het schui mende water werden besproeid. Het was een verrukking van kleuren en veelstemmige muziek. Op een gege ven ogenblik schoot een der rots wanden als een muur een heel stuk dwars het water in. Het droeg enke le gehele versplinterde bomen, die daar twintig voet boven het water lagen opgestapeld. Het was een over blijfsel van de laatste vloed en een groot bewijs van geweldige kracht, die dit water wist te ontplooien. Aan de kant van de heuvel hingen ze, als bergbeklimmers, waar ze maar een houvast konden vinden aan de steile rotswand, die geheel schoon was gewassen van zijn hu- muslaag. De laatste van de fantas tische wonderen, die het bergland elk jaar weer ten toon te spreiden. Het ravijn oefende steeds een bij zondere aantrekkingskracht op Des- mond uit. Er was tegelijkertijd iets platonischen iets Dantesks in deze gramstorige vallei en hij sprak d""1 ook geen woord, toen de trein, meewarig gering en menselijk in gezelschap van reusachtige natuur producten, zich scheen te haasten om weer in open lucht en op de vlakte te komen. Op een gegeven ogenblik werd het vergezicht weer verruimd. De wanden weken, en ook de rivier sukkelde met een kalm gangetje verder, alsof ze weer op adem motst komen na haar woeden de uitval tegen de rotsen. Een gil lend signaal van de machine en de trein stopte voor een overvol perron. „Er zullen hier wel mensen uit stappen, Carruthers, zei Temple. Kijk, daar heb je Knox en Williams. Ik zal zien dat ik ze aan dit tafeltje krijgt, dan kunnen we een robber spelen. De tijd gaat ongemerkt voor bij en nu we het ravijn eenmaal uit zijn, kan het natuurschoon me ge stolen worden. Rubber verveelt me, rijst verveelt mij en mijn oude vriend de buffel kan ik niet uit staan". „Best, Hou mijn plaats even vrij. Ik moet een telegram verzenden". De trein schokte weer door de hitte van de middag langs blakende velden. Met enkele bochten overwon hij tenslotte de laatste pogingen van verzet der reusachtige heuvels. In lang vervlogen tijden waren ze van hun dekmantel van prachtige bo men beroofd. Stortregens hadden hen gegeseld en doorweekt. De zon nehitte had ze doen splijten. Op die kale bodem hadden ze hun vrucht bare humuslaag niet kunnen hand haven. De droge bruinrode onder grond die nu ternauwernood be- sluierd werd met het stijve en stug ge lalanggras, was gespleten, opge worpen en neergeploft in de meest fantastische vormen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6