&2idóc6oil/fcC!/rit LIJDELIJK VERZET IN TSJECHO SLOWAKIJE Aanslag in Tunis 25 Jaar geledenNobile-expeditie Kwestie-Duitsland als voornaamste punt van besprekingen Clarks voorstel niet gunstig opgenomen WOENSDAG 1 JULI 1953 44ste JAARGANG No. 12928 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN te Moskou Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. I Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Beraadte Washington Nieuw beraad OIR WINSTON CHURCHILL heeft zich overwerkt; hij blijkt toch te veel hooi op zijn vork te hebben geno men, tóen hij naast het premier schap tevens Edens plaats vervulde op het vooral in deze tijd zo belang rijke departement van buitenlandse zaken. Hij ziet zich thans gedwon gen om het wat kalmer aan te doen en heeft twee plaatsvervangers aan gewezen voor zijn functies resp. van premier en van minister van buiten landse zaken. Tengevolge van deze gedwongen rust is de Bermuda-bespreking op nieuw uitgesteld, nadat zij eerst al was verschoven omdat men in Frank rijk niet tot de vorming van een ka binet kon komen Of dit nieuwe uitstel al of 0 niet te betreuren is, valt niet zonder meer te zeggen. Vol gens sommigen (vooral in Washing ton denkt men zo) was de tijd er nog niet rijp voor en daarom ver wacht men meer heil van de bijeen komst op 10 Juli, wanneer de minis ters van buitenlandse zaken der Gro te Drie elkaar te Washington zullen ontmoeten. Het voornamste punt van bespre king zal de kwestie-Duitsland uitma ken, het brandpunt van politieke strijd tussen het Westen en Moskou. Het vraagstuk van het herstel der Duitse eenheid is door de recente ge beurtenissen in Oo'st-Berlijn en in de verdere Oostelijke zóne van Duits land weer sterk naar voren geko men. De Westduitsers hebben hun broe ders in de Oostzóne luidkeels hóren schreeuwen om vrijheid en dat geroep heeft niet nagelater een sterke in druk te maken. Wij kunnen dat be- gri.ioen, doch wij vrezen, dat een vorvterking van het eenheidsbesef bij de Duitsers tevens gepaard zal gaan met een toenemende geneigd heid om de Russen hun zin te ge ven. Wij vrezen, dat het verlangen der Duitsers naar hereniging zó sterk zal worden, dat zij deze hereniging zullen willen konen tot elke prijs, dat zij met name de inschakeling in het Westerse defensieplan zullen opgeven, omdat dit één van de Rus sische voorwaarden is. De Amerikanen zien dit heel goed in en waarschuwen de Duitsers dat alleen een aansluitingbij het Wes ten een hereniging kan .garanderen. Zo heeft nog gisteren de Ameri kaanse hoge commissaris in Duits land Conant er op gewezen, dat in de Europese Defensie Gemeenschap de geallieerden zich uitdrukkelijk ver binden te ijveren voor een in vrij heid verenigd Duitsland, ingescha keld in de Europese Gemeenschap. Het spreekt daarbij vanzelf, dat de Amerikanen een „afbraak van het dictatoriale regiem" in de Sovjet- zóne als voorwaarde stellen voor concrete stappen naar een Duitse eenheid, want anders wordt de her eniging niets anders dan dat ook West-Duitsland wordt opgeslokt door dezelfde, die Oost-Duitsland heeft verzwolgen. Tegenover het WashingtOnse be raad gaat Moskou blijkbaar nieuwe plannen smeden, want het heeft zijn ambassadeurs uit Washington, Londen en Parijs ijlings ontboden, zodat wij binnenkort wel een paar nieuwe zetten op het schakbord der internationale politiek tegemoet kunnen zien. DE OVERSTROMINGEN OP KIOESJIOE Het aantal slachtoffers van de overstromingen op 't Japanse eiland Kioesjioe is gestegen tot 622. Men stelt alles in het werk om een uit breken van een dysenterie-epidemie te voorkomen. Vier personen zijn reeds aan deze ziekte bezweken. Het water, dat rijke landbouwge bieden en ongeveer 100 kolenmijnen heeft overstroomd, blijft zakken. De schade aan openbare werken op het eiland wordt geschat op ruim 220 millioen gulden. Praag moet maatregelen nemen Berichten van Radio Praag en de Tsjechische kranten geven aanlei ding tot de conclusie, dat de arbei ders, die onlangs in bloedige botsing zijn gekomen met de politie, thans over zijn gegaan tot lijdelijk verzet In Praag is officieel toegegeven dat duizenden arbeiders weigeren naar de fabrieken te gaan. De productie is ernstig gedaald en de kritieke toestand heeft de regering genoopt strenge maatregelen te nemen om de arbeiders te dwingen tot hervat ting van het werk, aldus radio-Praag. In Westerse diplomatieke kringen te Wenen wordt uit de berichten op gemaakt, dat de arbeiders een reus achtige, misschien zelfs georganiseer de campagne voeren, nadat zij hun makkers hebben zien afmaken door de politie. In de basis-industriën is het aan- Azze Dine Bey, troonopvolger in Tunis, is Woensdagochtend door een man, die wist te ontkomen, in de maag geschoten. Overleg in Moskou De Russische ambassadeurs in En geland, Frankrijk en de V.S. zijn gisteravond plotseling naar Moskou ontboden. Georgi Zaroebin vertrok per vlieg tuig uit Washington, waarbij hij ver slaggevers vertelde, dat hij minister Molotov ging opzoeken voor het uit brengen van rapport. Hij verwachtte spoedig in de V.S. terug te zijn. Uit Londen vertrok Jacob Malik, eveneens per vliegtuig. Hij zweeg als een vis, maar men vermoedt, dat ook hij verslag gaat uitbrengen. En in Parijs bracht ambassadeur Alexei Pavlov een „afscheidsvisite" aan president Auriol. Maar gister avond was hij nog steeds in Parijs. De Russische ambassade zweeg in alle talen. Rampzalige explosie te Guatemala In de Midden-Amerikaanse stad Guatamala heeft zich gisteren een hevige explosie voorgedaan, die aan minstens 71 mensen het leven heft gekost. Er braken verschillende grote branden uit. De explosie geleek veel op een aardbeving en deed alle inwoners van de stad on+waken. De vlammen van de branden, die onmiddellijk na de ontploffing uitbraken, sloegen zo hoog uit, dat ze in de gehele stad te zien waren. Een geheel blok van 50 huizen en twee hotels werden in puin ge legd. Er waren gisteravond al 71 do den geborgen. Door de brand konden vele perso nen, die bekneld zaten, niet worden gered. Zij kwamen in de vlammen om. Uren na de ontploffing was nog gegil te horen van mensen die door het vuur waren aangetast. Het reddingswerk werd belem merd door gebrek aan blusmateriaal en water. De omgeving werd door soldaten afgzet om plunderen te voorkomen. Volgens de autoriteiten is de brand ontstaan in een vooraad blikken met een ontvlekkingsmiddel, welke op een onverklaarbare wijze zouden hebben lam gevat. Hardnekkige geruchten doen even wel de ronde, dat de ontploffing zou zijn verooraakt door dynamiet, dat door revólutionnaire elementen in een pakhuis was opgeslagen. tal niet-werkende arbeiders altijd vrij groot geweest, maar volgens waarnemers in Wenen, wijst het grote aantal maatregelen, dat de re gering in dit verband heeft genomen, er op, dat de autoriteiten de toestand niet meer meester zijn. Alle personen die inbreuk maken op de arbeids discipline zullen zwaar gestraft wor den. „Rude Pravo", het orgaan van de Tsjechische communistische partij, wekte Maandag alle fabrièken in Tsjechoslowakije op om alle arbei ders, die men niet dringend nodig heeft, met inbegrip van „functiona rissen", naar de steenkolenmijnen van Ostrawa te sturen, waar het na de geldhervorming tot ongeregeld heden was gekomen. „Rude Pravo" zeide, dat de mijnen dringend ver legen zitten om 4000 arbeiders en schreef vervolgens: „Het presidium en de regering doen hierbij een be roep op alle fabrieken om arbeiders, die niet absoluut nodig zijn, naar de steenkolenmijnen van Ostrawa te zenden, waar het verzuim een om vang heeft bereikt, neerkomend op de arbeid van 6000 man. Zelfs de functionarissen, die nauwelijks ver vangen kunnen worden, dienen naar Ostrawa te gaan, daar het voor een- communist een eer moet zijn om de taken te vervullen, die hem door de regering of vakbonden gegeven wor den." Een opgewekte, doch grijs geworden Generaal Umberto Nobile, de Italiaan, die de commandant was van de „Italia"-Pool-expeditie, verblijft momen teel in Stockholm, waar hij met zijn redders op feestelijke wijze de red ding van de expeditie 25 jaar geleden herdenkt. Een kwart eeuw geleden nl. stortte het luchtschip „Italia" neer tijdens een tocht over de Pool, en een inderhaast uitgeruste expeditie uit Zweden trok er op uit om de „Italia"-expeditie te redden. Deze redding gelukte, en thans houden de verouderde redders en Generaal Nobile een reünie in Stockholm. Van links naar rechts: Majoor Einar Cbristell, Dr. Ragnar Huss, Dr. Anna Nor- denskjöld-Berg, die de verloofde was van een omgekomen expeditie-lid, nl. Finn Malmgren, Majoor Erik Ekman, Generaal Nobile, Generaal Bengt Jacobssen en Commandant Ivar Rosenvard. De ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk en Amerika, Bidault en Dulles, en de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken van Engeland, de markies van Salisbury, zullen 10 Juli te Washington bijeen komen, aldus is Dinsdag officieel bekend gemaakt door het Franse minis terie van buitenlandse zaken. Op deze conferentie zal de kwestie Duitsland een belangrijke rol spelen. Blijkens twee recente verklaringen van voor aanstaande Amerikanen heeft Washington zijn standpunt reeds bepaald. Te Bonn verklaarde de Amerikaanse Hoge Commissaris, ambassadeur James Conant: „Het dictatoriale (communistische) regiem in Oost-Dutts- land zal geheel moeten verdwijnen, alvorens concrete maatregelen zullen kunnen worden genomen ter hereniging van beide zones." Te Washington vestigde minister Foster Dulles de aandacht op de „uitge breide onrust" in de Europese Russische satellietstaten, daaraan toevoegend, dat de ministers op 10 Juli a.s. te Washington de gelegenheid krijgen, vooral de Oost-Duitse opstand te bespreken en een gemeenschappelijk Wes telijk standpunt jegens Duitsland te bepalen. EERST MOET HET RODE REGIEM VERDWIJNEN. Prof. James Conant, wiens verkla ring op een persconferentie tevoren gereedgemaakt was, sprak in niet mis te verstane taal. „De Sovjet-regering moet inzien, welke ongerechtigheden zij na de oorlcg begaan heeft en zij moet evenzo inzien, dat deze onge daan gemaakt moeten worden. Het dictatoriale regiem in de Oostzone zal zeker moeten verdwijnen vóór en aleer maatregelen voor het herstel der Duitse eenheid genomen kunnen v/orden. Wanneer het de Sovjets ernst is met hun nieuwe propagandalijn, dan moeten zij de individuele rechten van de mens en de eigendom herstellen en de versperringen verwijderen-, die nu de grenzen tussen de zones en sectoren blokkeren". Toen hem gevraagd werd. of dit moest worden opgevat als een afwij zing van elk contact met de Russen op dit ogenblik, antwoordde Conant: „Geenszins. Wanneer de Russische Hoge Commissaris Semjonof mij in Berlijn wil ontmoeten, dan gaarne". Hij kon ook niet zeggen, dat de Westelijke geallieerden niet bereid waren tot een vier-mogendhedencon- ferentie over Duitsland, voordat het communistische regiem in Oost- Artillerie monument te Oldebroek onthuld Duitsland had opgehouden te be staan. „Maar in elk geval zullen de Wes telijken er daarbij op toezien, dat niets zal gebeuren, dat de indruk zou kunnen wekken van een herleving van de geallieerde coratróleraad". Conant legde er de nadruk op, dat de recente demonstraties hadden aan getoond, hoe „het Duitse volk het re giem en de ideologie van de commu nisten haat". Dulles' verklaring. Op a.s. conferentie te Washington Datum vastgesteld op 10 Juli Een soortgelijk verklaring legde aan gene zijde van de Oceaan minis ter Dulles op zijn wekelijkse pers conferentie af. „De onrust in de satellietstaten de monstreert, hoe deze volken hun ge loof aan God, aan hun land en aan de menselijke waardigheid behouden hebben. Deze volken willen hun eigen zaken behartigen en niet bestuurd worden vanuit Moskou". En verder: „Ik heb altijd voorspeld, dat de Sovjets er nimmer in zouden slagen, 600 millioen niet-Russen, 15 of meer onafhankelijke naties verte genwoordigend, te muilkorven, vooral niet zolang de vrije volken de hoop van deze naties op bevrijding levend zouden houden. Een geest, zoals jongelui in Oost- Berlijn hebben getoond, waar zij met straatstenen tanks aanvielen, kan nooit worden onderdrukt. Het is een geest, die zich steeds meer onder de geknechte volken manifesteert". DE STOK ACHTER DE DEUR. Dat Washington blijft vasthouden aan het plan van het E.D.G.-verdrag (Europese Defensie Gemeenschap) blijkt uit het besluit van de Ameri kaanse Senaat, om één milliard dollar in te houden van de militaire hulp aan de NATO-landen als de zes des betreffende Europese landen het E. D.G.-verdrag niet ratificeren. Dat is dus de stok achter de deur van de conferentiezaal te Washington. EERST MOET RHEE ONDER DE KNIE De eerste communistische reacties op generaal Mark Clark's voorstel, het bestand-overleg te hervatten en een datum voor het ingaan van de wapenstilstand te bepalen, zijn on gunstig. De Noordkoreaanse radio ver klaarde, dat de brief geen garanties bevatte voor de houding van de Zuid koreaanse regering, en dat het voor stel derhalve niet aanvaardbaar was. De radio noemde de brief van de generaal „niet oprecht en weinig in overeenstemming met de feiten". En het pro-communistische blad „Ta Koeng-pao", dat te Hongkong verschijnt en als regel de opinie der Chinese communistische regering weergeeft, bestempelde de brief als Het Artillerie Monument ter nagedachtenis aan de tijdens de laatste wereldoorlog en bij de gevechtshan delingen in Indonesië en Korea gesneuvelde artilleristen, dat wordt ontworpen door de architect Ysbrand Kok en de beeldhouwer Georges A. Graff, werd Dinsdagmid dag te Oldebroek onthuld. Namens H. M. de Ko ningin en Z.KJH. Prins Bcrnhard werd een krans gelegd door Lt.-Kol. der Artillerie Jhr. D. J. A. A. Lawick van Pabst. Het moment van de kranslegging, na de onthulling. SCHOTEN IN KRIJGSGEVAN GENKAMP Geallieerde wachtposten hebben Maandag het vuur geopend op krijgsgevangenen, toen deze vier ongewapende Amerikanen in kamp nr 1 op het eiland Kodje aanvielen. Twee Noord-Koreaanse communis tische gevangenen werden gedood en drie gewond, aldus is Dinsdag te Poesan bekendgemaakt. De gevangenen hadden de Ameri kanen aangevallen ,toen deze het uitdelen van rantsoenen controleer den. Gevangenen in andere afdelin gen juichten de aanvallers toe en wierpen stenen, tot zij door middel van traangas uiteen werden gedre ven, aldus de bekendmaking Een Koreaans schildwacht werd licht ge wond. „fantastisch en misleidend". „De brief bewees", aldus het blad, „dat de Amerikanen niet in staat waren president Syngman Rihee van Zuid Korea onder de duim te hou den." Intussen heeft Rhee toch wel blijk gegeven inderdaad een verzoenen- der houding te willen aannemen. Hij demonstreerde dat door, zoals ge meld, zijn fel nationalistisch gezinde minister van Defensie te ontslaan en te vervangen door een gematigd man die onder zekere garanties niet tegen een bestand is gekant. Zuidkoreaanse kringen voorspel den een grondige reorganisatie van het gehele kabinet. In de „Mig-corridor", nabij de Mandsjoerijse grens hébben gealli eerde Sabre-straaljagers gisteren een nieuw record gevestigd. Zij schoten 14 Mig's naar beneden, waardoor het totaal aantal Russische straaljagers dat in Juni werd vernietigd, tot 73 is gestegen. Avondklok in O. Berlijn opgeheven De Sow jet-Russische bevelhebber van Oost-Berlijn, gener aal-majoor Dibrova, heeft Dinsdag mededeling gedaan van de opheffing var.- het voor Oost-Berlijn van zonsondergang tot zonsopgang geldende uitgaansver bod, aldus meldt het Oostduitse pers bureau „A.D.N.". De avondklok is twee weken voor Oost-Berlijn van kracht geweest. Te Chemnitz en Rostock werd deze maatregel reeds op 24 Juni j... opge heven. Het is niet bekend, hoe de toestand in de andere grote steden in de Sowj et-zóne van Duitsland is. Soekarno wilde min. Luns niet ontvangen President Soekarna en Moh. Hatta hebben volgens het Indonesische blad „Merdeka" geweigerd, de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die vorige week, op doorreis naar Au stralië, in Djakarta arriveerde, in audiëntie te ontvangen. Het blad schrijft hierover o.m.: „Deze houding weerspiegelt de ge voelens van Indonesië ten aanzien van Nederland en is een duidelijk be wijs van de verslechtering van de be trekkingen tussen Nederland en In donesië." Over de Australische reis van de ministers Kernkamp en Luns schrijft „Merdeka", dat Nederland zal trach ten Australië te interesseren voor gezamenlijke economische plannen in West Nieuw-Guinea, als poging om Indonesië te isoleren. Aangenomen kan worden, dat In donesië gereed is met tegenmaatre gelen, die de economische belangen van Nederland in Indonesië zullen benadelen." HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KANS OP ONWEER. Veranderlijke bewolking met plaatselijk een regenbui of on- weer. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. 2 Juli: zon op 4.25, onder 21.03; maan op 23.26 en onder 11.17 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het K.N.M.I. van Woensdagochtend 7 uur luiden: weer temp. zwaar bew. 25 C. zwaar bew. 18 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME onbewolkt onbewolkt 28 half bew. 27 regen 26 nevel 24 regen 29 regen 24 zwaar bew. 28 zwaar bew. 25 zwaar bew. 28 regen 26 zwaar bew. 26 onbewolkt 29 mist 23 onbewolkt 25 motregen 26 zwaar bew. Minder standvastig weer op komst In bijna geheel Europa is het warm zomerweer m aar slechts hier en daar komt de temperatuur boven 30 graden. Langs de Engelse Oostkust waait echter een koude oplandige wind, waarmede mist- en wolkenban ken van de Noordzee het land wor den binnengedreven. Sommige Engelse kustplaatsen meldden gisteren geen hogere tem peraturen dan 15 graden. De neerslag activiteit is sinds Zon dag in geheel Europa belangrijk af genomen; de gebieden met regenbui en of onweer zijn nu van beperliü omvang. Het weer in ons land blijft morgen en waarschijnlijk overmorgen nog onder invloed van een lage drukge- bied, waarvan het centrum boven Frankrijk is gestegen. Dit lage druk- gebied verplaatst zich langzaam naar het Noordoosten en daarmede sa menhangende zullen er in de komen de dagen in ons land enkele regen- of onweerbuien voorkomen. Voor het b'innenland wordt nog" weinig verandering in temperatuur verwacht, maar in de kustgebieden kan de wind van zee enige afkoeling brengen. Jiavteftje Zuinigheid is een groot inkomen. Cicero.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1