Van Nederland wordt veel verwacht Melkweg De Nederlandse Tour-ploeg was te Amsterdam bijeen De Deen Kurt Nielsen was de verrassing van Wimbledon het Schaakspel "'T, i M B i n DINSDAG 30 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De Ronde van Frankrijk 1953 SRAATSBURG, eind Juli. (Van onze speciale verslaggevers). Nederland is het vorig jaar zo ver rassend goed voor de dag gekomen in de Tour, dat we een beetje huiverig worden als we denken aan de verwach tingen, die daardoor allerwege zijn ge wekt. Nog in 1951 beschouwde Goddet onze ploeg vooral in het licht van de toekomst. Het kwam er toen op aan blijken te geven van goede wil, strijd lust, en durf de prestaties op zichzelf telden pas in de tweede plaats. Anders gezegd, de organisatoren letten meer op het potentieel- dan op de actuele ver richtingen. Daarom ook kwam Goddet ons in het begin van die Tour zeggen, dat hij speciaal de „esprit de comba- tivité" van Voorting in de eerste etappes zo bijzonder op prijs had gesteld. Er toen kort na de tuimeling van Wim van Est in een ravijn van de Pyreneeën onze hele ploeg van het strijdtoneel ver dween, was dit voor ons eigenlijk een groter teleurstelling dan voor de Franse wedstrijdleiding. Die had er zich al van overtuigd, dat Nederland in de naaste toekomst mee zou gaan tellen op de weg, en dat was haar voldoende. Na de successen van verleden jaar een voltallige ploeg aan de finish en een Jan Nolten, die zich ontpopt had als de grote revelatie van de Tour staan de zaken wel even anders. Noblesse oblige, en men zal zich niet meer tevreden stellen met schone beloften doch op daadwerkelijke successen rekenen. Voor het eerst, en dat is op zichzelf een eer, treden we aan met een team, dat nume riek even sterk is als de andere landen ploegen. Aan de ene kant is dat natuur lijk een voordeel. Maar het vergroot de verantwoordelijkheid en verzwaart de taak van ploegleider Pellenaars. Het is al een heel karwei de goede geest te handhaven in een ploeg van acht. Maar de eenheid te bewaren in een gezelschap van tien stelt nog aanmerkelijk hogere eisen. Gelukkig behoeft de kwestie van het leiderschap geen punt van overwe ging uit te maken. Als er bij ons iemand is, diedat karwei kan opknappen dan is dat Pellenaars, daarover bestaat geen verschil van mening na de ervaringen van de laatste jaren, in de Tour zowel als in de Giro. Wij zijn er van over tuigd, dat de renners er zelf ook zo over denken. Selectieproblemen in andere landen. Een andere gunstige omstandigheid is, dat de samenstelling van de ploeg bij ons glad verlopen kon vergeleken bij vier of vijf andere landen. Dit is na tuurlijk goeddeels toe te schrijven aan het feit, dat de keuze beperkt was. Ieder kon al lang te voren een gokje wagen hoe de officiële ploeg er uit zou zién, men kon nooit meer dan twee of drie man mis zijn. Er is tenslotte enig ru moer ontstaan over de niet-verkiezing van Dekkers. Maar dit had niets om het lijf vergeleken bij het misbaar rond de kwestie Coppi-Bartali in Italië of de controverse Kübler-Koblet in Zwitser land, bij de woede in Spaanse wieier- kringen over het voorbijgaan van Po- blet en Bernardo Ruiz, ei* bij de diep gaande meningsverschillen in België, waar een bekend Brussels sportblad onomwonden sprak van een „selectie te kwader trouw". van grote klasse, begiftigd met een on verwoestbaar physiek, moedig, volhar dend en eerzuchtig, en momenteel in prima conditie. Met de steun van zijn ploegmaats moet hij een prestatie kun nen leveren, waar we trots op kunnen zijn. Nolten heeft verleden jaar in de Tour en daarvóór in de route de France zoveel indruk gemaakt op de buiten landse experts, dat hij thans nog aan gewezen wordt als de toekomstige op volger van Koblet en Coppi. Dat hij in de Ronde van de Dauphiné eigenlijk weinig gepresteerd heeft wordt ver klaard uit het feit, dat die wedstrijd door hem als training werd opgevat. In elk geval had Nolten, alleen al op grond van zijn sensationele Tour van verle den jaar, recht op een plaats in onze ploeg ook al bestaat enige onzekerheid wat zijn huidige morele en lichamelijke conditie aangaat. Wagtmans, Roks, Suy- kerbuyk en Van Breenen hebben zich in de Giro kunnen voorbereiden op het werk, dat hun thans wacht, tot tevre denheid van Pellenaars, die beter dan wie ook tot oordelen bevoegd is. Op Gerrit Voortings keuze zal niemand iets aan te merken hebben, men weet wat men heeft aan deze renner met zijn sterk ontwikkeld verantwoordelijkheidsgevoel. Van Adri Voorting heeft van Est, óók iemand die een renner kan beoordelen, grote verwachtingen; hij moet hem zelfs tegenover een buitenlands journa list hebben aangeduid als een tweede Schulte. Henk Stevens is een van onze meest belovende coming-men, en de veteraan Jef Jansen heeft zijn ervaring mee, zijn taaiheid, zijn vurige wil on van elke course iets goeds te maken, ei zijn conditie, die uitstekend kan wor den genoemd. Al met al een ploeg met mogelijkheden, die in staat moet worden geacht ons land op eervolle wijze te vertegenwoordigen. houtrust oen haag Geopend v. 10-23 u.-a.s. Zondag 14-23 u Enlréc II.-; Militairen en kinderen 10.50. 's Avonds in de gezellige Zuiveltuin Woensdag: THE RAMBLER5 J Donderdag: VRIJ en BLIJ Vtij dagHOLZHACKER BUB'N „JOOL IN TIROL" i In de'matinée's band kon. mil. kapel M Wegtns overweldigende belangstelling verlengd tot en met 7 Juli! Stem uit het Vaticaan. Hoezeer de selectieproblemen en wat daar verband mee houdt ook buiten de wereld van de eigenlijke sport de aan dacht trekken blijkt uit een artikel, dat de „Osservatore della Domenica", het weekblad van het Vaticaan, er dezer dagen aan wijdde. „Enkele Italiaanse buitenlandse renners maken de laatste tijd een jammerlijk figuur met hun per soonlijk getwist", schreef het blad. En het ging door: „Met een opgeblazenheid, die in de sportgeschiedenis zonder voor beeld is, brengen ze het succes van de kleuren, die ze zouden moeten verde digen, in gevaar doordat ze hun per soonlijke luimen proberen door te drij ven, en voorwaarden stellen voor wat zij kennelijk als hun „kostbare" deelne ming aan een groot Europees sportge beuren aanzien. Wij willen geen namen noemen, de lezer weet wel wie wij be doelen. Maar wij willen dit absoluut gebrek aan sportieve geest en zelfs aan dankbaarheid deze dictatoriale houding, die met sport niets heeft uit te staan, toch aan de kaak stellen Wij willen hopen, dat alles nog op be vredigende wijze geregeld wordt, en vooral, dat de cracks in de toekomst verrichtingen zullen leveren, die hun betreurenswaardige houding vóór de wedstrijd kunnen doen vergeten". Aldus het wekelijks orgaan van het Vaticaan in een sermoen, dat alle be trokkenen kunnen verstaan. Want er is geen woord Frans bij! j Een ploeg met mogelijkheden. Men is het er, geloven wij, in ons land wel ongeveer over eens, dat de ploeg, die 3 Juli te Straatsburg zal starten voor het grote rondenavontuur, als ge heel de sterkste is, welke wij de weg op kunnen sturen. Wat zij presteren zal hangt, behalve van haarzelf, af van de wedstrijdformule en van de tegenstan ders. Over de formule is in een vorige beschouwing al het een en ander gezegd. Zij maakt het de super-cracks niet on mogelijk, maar wel moeilijker om te winnen, en schept groter kansen voor de „middenstanders", waartoe wij ook onze renners moeten rekenen. Wim van Est, onze beste man, is een super-crack als het BordeauParijs betreft, niet in een etappewedstrijd als de Tour en de Giro. In dit laatste opzicht zal niemand hem op één lijn durven stellen met Coppi en Koblet. Maar hij is een man „Na het succes van 1952 is de belang stelling voor de Nederlandse tour-ploeg sterk toegenomen, in het buitenland en ook in het eigen land. Maar het ideaal blUft een Nederlandse ploeg af te vaar digen, door Nederlandse steun voorbe reid en rijdend met Nederlands mate riaal. En dit ideaal, dat wjj van belang achten voor de hele Nederlandse sport wereld, is nog niet bereikt", aldus ver klaarde de heer Rud de Grood, vertrou wensman van de organisatoren van de Tour de France in Nederland, aan het slot van een te Amsterdam gehouden persconferentie, waarin hij een overzicht gaf van de werkzaamheden, welke aan de vorming van de Nederlandse ploeg zijn voorafgegaan. Aan de voorbereiding zat nogal het een en ander vast en er waren ook financiële moeilijkheden. Een vrij grote ploeg werd naar de Giro afgevaardigd, een andere naar de Ronde van Luxem burg, terwijjr Jan Nolten onder leiding van de oudrenner Antonin Magne zich in het criterium van de Dauphine Libere op de tour kon voorbereiden. Na deze wedstrijden was het mogelijk zich een idee te vormen van de capaciteiten der renners, die voor de Tour-ploeg in aan merking kwamen. De keuze werd be perkt doordat enkele jonge en veelbe lovende renners uit eigen beweging af zegden, omdat ze de Tour nog te zwaar achten. Ten aanzien van de niet-opne- ming van Dekkers in het team verklaar de de heer De Grood, dat hij het voi- komen eens was met Kees Pellenaars, die de Einóhovenaar dit jaar niet ge schikt achtte om aan de Tour deel te Wat de financiële zijde van de uitzen ding betreft staat de zaak zo dat de drie Nederlandse firma's, die in 1952 steun hebben verleend, t.w. de Locomo tief, Pontiac en Wevo, deze laatste im- portrice van Italiaanse rijwielonderde len, ook dit jaar weer medewerking hebben verleend. De Locomotief levert de fietsen, Pontiac stelt premies in geld en in horloges beschikbaar en Wevo zorgt voor bepaalde Italiaanse onder delen en premies. Via de Giro heeft Pellenaars contact gekregen met ver scheidene andere Italiaanse fabrieken, waarbij Aggrati, Alessandro, Giovanni Galli, Campagnoli en de Fioamme, die onderscheidenlijk pedalen, banden, rem- onderdelen, versnellingsapparaten en velgen leverden en bovendien samen 'n bedrag van ongeveer 85.000 lire be schikbaar stellen telkens wanneer een Nederlandse renner een etappe wint. Over het op initiatief van enkele journalisten gestichte fonds ter voorbe reiding van de Nederlandse ploeg in de Tour gaf de voorzitter dr. J. G. Tetzner, enkele bijzonderheden. Het doel is de Tour in de toekomst steeds meer be kendheid in het eigen land te geven en men hoopt op goede prestaties van onze renners omdat daardoor de bereidheid om het fonds te steunen zeker zal toe nemen. Na afloop van de persconferentie na- .men de tourrenners, de journalisten, die de wedstrijd zullen volgen, en nog en kele andere persoonlijkheden uit de sportwereld deel aan een gemeenschap pelijke maaltijd in een der zalen van het stadion. De oud-voorzitter van de KNWU, jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, die oj> uitnodiging van Jacques Goddet de Tour zal volgen van Marseille tot Lyon, wekte in een pittig speechje de renners op zich geheel te geven, opdat een zo gunstig mogelijk resultaat wordt behaald. Op een perfecte ploeggeest zal het vooral aankomen. De ploeg was au grand complet aan wezig, en de stemming liet niets te wen sen. Hier volgen nog eens de namen der renners, hun leeftijden en hun woon plaatsen: H. van Breenen, 24 jaar, Am sterdam, H. Stevens, 21 jaar, Elslo. J. Jansen, 33 jaar, Elslo, Thijs Roks, 22 jaar, Sprundel, W. Wagtmans, 23 jaar, Breda, W. van Est, 30 jaar, St. Willi- brord, Gerrit Voorting, 30 jaar, Roosen daal, Adri Voorting, 22 jaar, Haarlem, A. Suykerbuyk, 24 jaar, Breda en J. Nolten, 23 jaar. Geleen. De niet-Limburgers vertrekken Woens dag 10.32 uur uit Roosendaal, de Limbur gers diezelfde dag 11.30 uit Visé. Men treft elkaar te Luxemburg en arriveert om 19.15 uur 's avonds te Straatsburg. Mecaniciens zijn de Fransman Mon- tillot en de Nederlanders Gommans en Joossen, soigneurs de Belg Sonnet, de Nederlander Thomas en een Fransman, wiens naam men niet kon meedelen. De auto van Pellenaars zal door een Franse chauffeur worden bestuurd. Dc Tour wordt gefilmd. In verband met de grote belangstel ling voor de Tour de France heeft de N.V. Haghefilm, die nauw zal samen werken met de Tour de France-orga- nisatie en met de leiding van de Neder landse ploeg, besloten een film te ma ken, die meer zal bieden dan alleen maar een korte reportage van de Tour. De bedoeling is de sfeer van de Tour duidelijk te laten uitkomen, en de camera-mensen zullen dus niet slechts wedstrijdmomenten opnemen maar ook de aandacht vestigen op de entourage, de atmosfeer in de dorpjes en de tou- ristische aspecten van de wedstrijd. De .gehele film zal in het Nederlands ge commentarieerd worden. Het camera werk staat onder leiding van de heren Mullens en Hannes de Boer, terwijl de algehele leiding berust bij de heer Wiebe Mullens, directeur van de N.V. Haghefilm. De opnamen zullen met de snelste ge legenheid naar Den Haag worden gezon den, waar zij ontwikkeld en gemonteerd worden, zodat zeer kort na de afloop van de Tour de film in roulatie zal ko men, en wel op 31 Juli a.s. Er bestond van de zijde van het pu bliek weinig belangstelling voor de af scheidsavond in het Olympisch stadion van de Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk. Nog geen twee duizend toeschouwers woonden deze wedstrijden bij. De tourrenners in vacantiestem- ming reden tien kilometer zonder klassementen, waarin Suykerbuyk zege vierde, en een klassementswedstrijd over 20 km. Adri Voorting won de eer ste twee klassementen met Wim van Est als voornaamste concurrent. De riva liteit tussen dit tweetal was echter zo groot, dat geen van beiden daarna het tempo wilde aangeven, waardoor zij achter raakten. Wagtmans, Van Breenen, Janssen en Suykerbuyk liepen nu een halve ronde uit. Van Breenen won het derde en vierde klassement en werd in het laatste klassement tweede achter Wagtmans, waardoor de Amsterdammer in het totaal de eerste plaats bezette. Van Breenen kreeg ook de prestatie- prijs. De 20 km. werden afgelegd in 27 min. 28.6 seconden. Wagtmans ontpopte zich als een komiek, wat door het pu bliek wel maar door de wedstrijdcom missarissen niet op prijs werd ggsteld. Een koppel-omniumwedstrijd voor amateurs werd gewonnen door Van Heusden en Schotman, vooral door het goede werk van de wereldkampioen der achtervolgers. Daan de Groot won de 25 km. voor amateurs. Hij was na 10 km. met Vrees wijk en Zahradnik weggelopen en kreeg 5 km. voor het einde aansluiting met het peloton. De voornaamste uitslagen luiden: Wedstrijd voor beroepsrijders over 10 km. zonder klassementen: 1. Suykerbuyk 14 min. 17.2 sec., 2. Adri Voorting, 3. Wagtmans, 4. Stevens, 5. Van Breenen, 6. Nolten, 7. Van Est, 8. Gerrit Voor ting, 9. Janssen, 10. Roks. Wedstrijd voor beroepsrijders over 20 km. met 5 klassementen: 1. Van Bree nen 16 pnt., 2. Wagtmans 14 pnt., 3. Adri Voorting 10 pnt., 4. Suykerbuyk 8 pnt., 5. Janssen 6 pnt., 6. Van Est 4 pnt., 7. Gerrit Voorting 4 pnt., 8. Stevens 3 pnt., 9. Roks 1 punt, Nolten staakte de strijd. Koppel-omnium wedstrijd voor ama teurs: sprint: eerste rit: 1. De Groot 13 sec., 2. Van Heusden, 3. Post; tweede rit: 1. Hijzelendoorn 12.6 sec., 2. Schot man, 3. Kooyman. Australische achtervolging over maxi maal 4 km.: 1. Van HeusdenSchotman 5 min. 1.8 sec., 2. PostHijzelendoorn 5 min. 8,4 sec., 3. KooymanDe Groot 5 min. 9.4 sec. Klassementswedstrijd over 8 km.: 1. Van HeusdenSchotman 19 pnt., 2. Post Hijzelendoorn 14 pnt., 3. Kooyman De Groot 11 pnt. Totaal: 1. Van HeusdenSchotman 6 pnt., 2. Post—Hijzelendoorn 8 pnt., 3. KooymanDe Groot 10 pnt. 25 km. voor amateurs zónder gang maker: 1. De Groot 33 min. 6.6 sec., 2. Vreeswijk, 3. Zahradnik; op een ronde: 4. Bontekoe, 5. Van Heusden, 6. Otten- bros, 7. Schotman, 8. Kooyman. ZWEMMEN. Morgenavond te 7.15 uur zullen in De Zijl de Leidse zwemkampioenschappen worden verzwommen, welke dit jaar wel zeer belangrijk en spannend belo ven te worden door de opkomst vooral van de Sleutelstad en de Leidse Golf brekers. Aan voorspellingen durven we ons evenwel niet wagen, maar dat de zwemmers en zwemsters, die de laatste tijd veel op de voorgrond treden, een rol van betekenis zullen vervullen, is wel zeker. Het programma bestaat uit: 50 m. vlinderslag dames; 100 m. vlinderslag heren; 100 m. vrije slag dames; 100 m. vrije slag heren; 100 m. schoolslag da mes; 100 m. schoolslag heren; 100 m. rugslag dames; 100 m. rugslag heren; 4 x 50 m. wisselslag est. dames; 4 x 100 m. wisselslag est. heren; 5 x 50 m. vrije slag est. dames; 5 x 50 m. vrije slag est. heren. Tot slot zullen de polozeventallen van Leiden en Den Haag elkaar bekampen in de volgende opstelling: Leiden: W. v. Rooyen (Sleutelst.) Hooidonk (Sleut.) J. Dool A. Blansjaar (Zijl) L. Zitman (LZC) (Sleut.) P. Erades (Sleut.) van Zijl (Sleut.) W. de Groot W Goedhart M. Röder (DZV) (DVZ) (Zwip) C. de Jong Y. Hofstede J. Kooy (Zwip) (DVZ) (DZV) H. Vos (DZV) Den Haag: WATERPOLO. LGB INHTM II 1—1. Gisteravond speelden de Leidse Golf brekers in „De Zijl" tegen NHTM II. Voor rust was en bleef de thuisclub sterker doch door slecht schieten kon de tegenpartij nog voor rust de leiding :men (0—1). In de tweede helft ongeveer een zelfde spelbeeld en nadat de thuisclub uit een strafworp had gelijk gemaakt (11) kreeg men nog ettelijke kansen om de overwinning te grijpen, maar het lukte niet. Hij klopte Rosewall Kurt Nielsen, de 22-jarige vertegen woordiger van Denemarken, een land, dat tot voor enkele jaren op tennisge bied niets betekende, heeft tijdens de kwart finales van het heren enkelspel te Wimbledon voor een grote verras sing gezorgd. Hij schakelde de favoriet Ken Rosewall in vijf sets uit en dat mag wel de grootste sensatie worden ge noemd, die het tournooi tot dusver heeft beleefd. Zo verscheen de Deen na zijn verrassende zege van Zaterdag op Mul- loy voor de tweede maal als „reuzen- doder" op de baan. Voor Seixas, die in een vijf sets-duel de andere 18-jarige Australiër Hoad uitschakelde, betekent de eliminatie van Rosewall een vergroting van zijn kans op een plaats in de finale en een succes volle strijd daarin. Nielsen had zijn overwinning voorna melijk te danken aan zijn beter uithou dingsvermogen. Het gevecht werd in hoofdzaak vanaf de baselines gevoerd, waarbij scherpe backhand-passeerslagen een grote rol speelden. In de vierde set verloor de Deen geen enkele game en de vijfde en laatste set slaagde hij er in het overdonderende wanhoops offensief van Rosewall, die alles uit zijn racket haalde wat er in zat, met vaak fantastische reacties te weerstaan. Maar het gevaarlijkste wapen van Nielsen was misschien wel zijn service. In de vitaalste momenten van dit 2% uur du rende duel sloeg hij zijn rivaal met knallende aces, die soms zo scherp en hard waren, dat de Australiër er niet eens zijn racket naar uitstak. Het resultaat van de partij tussen Seixas en Hoad bleef tot het laatst on zeker. Het einde kwam, toen Hoad, na op zijn service drie wedstrijdpunten van Seixaxs te niet te hebben gedaan, een dubbele fout sloeg. Teleurgesteld, leeg- gespeeld en bijna ziek van de ondra gelijke hitte verliet hij de baan. Het was een wedstrijd geweest tussen twee hard- slaande aanvallers en de rallies waren kort. Na twee, drie slagen stond een van beiden aan het net voor de afmakende slag, maar zoals het altijd gaat, wanneer twee spelers zo ongeveer de cover van de bal slaan, de kans op fouten was groot en dientengevolge het aantal mis sers legio. Nielsen zal het in de halve eindstrij den op te nemen krijgen tegen Drobny, die ondanks een bloeduitstorting in een dijbeen een erfenis van de enerveren de strijd tegen Patty vrij gemakke lijk van van de Zweed Davidson won. Tegen het einde van Wimbledon's eerste week leek Australië, de leidende tennisnatie, de boventoon te zullen gaan voeren, maar nu de halve finales zijn bereikt, blijkt alleen Mervyn Rose het zover te hebben gebracht. De partij tus sen hem en de Amerikaan Larsen, bei den „lefthanders", eindigde met een onplezierig incident. De return van Rose op de laatste service van zijn te genstander leek voor velen ruim over de baseline te komen, maar de linesman reageerde niet, terwijl Larsen, maar ook Rose op het „out" stonden te wachten. Het publiek loeide en hier en daar klonk .schandelijk", „moord", maar de umpire „Een van de beste manieren om een schaakpartij te verliezen, is de afruil op het verkeerde ogenblik". Dat is, wat Kurt Richter ergens schrijft in zijn al leraardigst boek „Hohe Schule der Schach-Taktik". Laten wij in de laatste rubriek van dit seizoen hier een aantal korte par tijtjes geven. Allereerst enige waaruit bevestiging van het boven aangehaalde wordt gedemonstreerd. Wit: Bogoljubow. Zwart: Hussoug. Karlsruhe 1939. 1. d2d4, Pg8—f6; 2. Pgl—f3, b7—b6; 3 e2—e3. Lc8—b7; 4. Lfl—d3. d7—d6; 5. Pbl—d2. Pb8—d7; 6. e3—e4, e7—e5; 7. c2—c3. Lf8e78. Ddl—e2, 0—0; 9. Pd2—fl, d6d5; 10. Pf3xe5, Pd7xe5; 11. d4xe5, Pf6xe412. Pfl—g3, Pe4—c5; 13. 00, Dd8d7; 14. Pg3f5. Een valstrik. De volgende zet van wit ligt zo voor de hand maar is gelijk aan zelfvernie tiging. 14Pc5xd3? De2g4! Met de dreiging Dg7 mat en tevens Ph6t met damewinst. Daarom gaf zwart hier op. Wit: Johnston. Zwart: Marshall. Chicago 1900. 1. d2—d4, d7d5; 2. c2—c4, e7—e6; 3. Pbl—c3, Pb8—c6; 4. Pgl—f3, Pg8— f6; 5. Lel—f4, Lf8d66. Lf4—g3, Pf6 e4; 7. 7. e2—e3, 0—0; 8. Lfl—d3, f7— f5; 9. a2—a3, b7—b6; 10. Tal—cl, Lc8— b7; 11. c4xd5, e6xd5; 12. Pc3xd5. Want, zo redeneerde wit: „op 12..... Lxg3; 13. hxg3, Dxd5? volgt Lc4 met damewinst. Maar de toen 22-jarige grootmeester van de combinatie meende een venij niger voortzetting te hebben. Hij speel de: 12Pc6xd4? Maar nu komt de loperzet toch: 13. Ld3—c4, Pd4xf3t; 14. g2xf3, Pe4xg3"> Marshall laat zich beet nemen. Om het paard te redden, stort hij zich in veel groter gevaar. 15. Pd5— e7t, Kg8—h8; 16 Pe7—g6t, h7xg6; 17. h2xg3t en mat (Dh4—Txh4). volgende miniatuur is een z.g. voorgift-partij. Wit speelde zonder paard bl. 1. e2e4, e7—e5; 2. Pgl_f3, Pb8c6; 3. d2d4, e5xd4; 4. Lflc4, Lf8b4t; 5. c2-c3, d4xc3; 6. 0—0! Het is bij een voorgfit-partij veel belangrijker om zo snel mogelijk de ontwikkeling te vol tooien en dus aan te kunnen vallen, dan AUTOMOBILISME. De Grote Prijs van Monza een race 'er 441 km., verdeeld over twee man ches van elk 220.5 km., waaraan sport wagens met een cylinderinhoud tot 3 liter deelnamen, werd gewonnen door de Italiaan Villoresi met Ferrari. Na het uitvallen van Ascari <na bot sing uitgeschakeld), Gonzales en Manzon (defect aan hun wagens), werd het een strijd tussen Villoresi, Farina, Bonetto en Hawthorn. Het eindklassement luidde: 1. Villoresi met Ferrari 441 km. in 2 uur 30 min. 49.7 sec., 2. Bonetto met Ferrari 2.31.07.6, 3. Farina met Ferrari 2.31.25.7; op een ronde: 4. Hawthorn (G.B.) met Ferrari 2.32.19.5; op 2 ronden: 5. Castelotti (It.) met Ferrari 2.32.52. De gemiddelde snelheid van Villoresi bedroeg 175.432 km. per uur. VOLLEYBAL. Tijdens een weekend in Wassenaar op 29 en 30 Augustus a.s. zullen de Volley balkampioenschappen voor katholieke verenigingen uit het Bisdom Haarlem „om de diocesane wimpels", worden ge houden voor dames en heren. Inlichtingen verstrekt het secretariaat NKS afd. volleybal in het Bisdom Haar lem: Ammonslaan 15, Wassenaar. POSTDUIVEN. De Bonte Duif (Leiden). Uitslag St. Quentin (pl.m. 270 km.): M. Noor- dervliet 1, 11; G. v Albada 2, 4, 5, 18, ,n; H. v. Riet 3, 7, 17; J. Siera 6, 9, 10; R. de Graaf 8, 16. Jeugdgroep LPC. Vlucht vanaf Maastricht. Uitslag: R. Jansen 1, 2, 11, 16; S. Ouwersloot 3; W. G. Griffioen 4, 5, 8; B. Bekkering 6; W. Vogelenzang 7; I. Beeksma 9, 15; B. Strijk 10, 17. Fondclub Leiden en omstreken. Wedvlucht Chateouroux, afstand pl.m. 630 km., gelost te 7.30 uur met Z.W.- wind, regen en onweder. Ie duif te 19.04.30 uur (906.20 m/min.), laatste te 10.57.16 (Zondag). Uitslag: Chr. v. d. Pluijm 1; P. G. Borgers 2, 6, 14, 15; J. Passchier en Zon., 3; Gebr. Barnhoorn 4; M. Noordervliet 5, 10, 12, 20; C. Zwaan 7; Joh. Rakhorst 8; Gebr. de Groot 9. Massavlucht naar Haarlem. Mor genochtend te 6 uur zullen voor de Haarlemse Bond door de Leidse Jeugd- liefhebbers op het terrein van de N.S. aan de Haagweg ruim 7000 duiven wor den gelost. De Vooruitgang (Nieuwkoop). Wed vlucht vanaf Tilburg met jonge duiven; afstand was 68 km., 60 deelnemende dui ven gelost om 8 ,uur; aankomst eerste 9.08.30 u. Uitslag: J. Tijsterman 1, 8, 9, 10, 16; Gebr. Oosterman 2, 4, 14, 21; A. van Leeuwen 3, 15, 17, 19, 22; J. W. Woerde 5, 6, 7. De Reisduif (Hazerswoude). Wed vlucht met oude duiven vanaf Orleans. Afstand 504 km. In concours 38 duiven, gelost 1.30 met N.O.-wind en bewolkte lucht; aankomst 4.3.9, snelheid 902 m. p/m., laatste 8.43.11, snelheid 591 m. p/m. Uitslag: W. Lindhout 1; P. P. van Klaveren 2, 9, 10; A. H. Fase 3, 5; W. G. de Jongh 4, 6; C. Groen 7, 11; W. v. Veen 8. op nog wat materiële achterstand te letten. 6c3xb2; 7. Lclxb2, Lb4 f8? De witte stelling weegt wel tegen de achterstand in materiaal op 8. Tfl el, d7d6? 9. e4—e5. d6xe5; 10. Pf3xe5, Dd8xdl (Dameruil verlicht zwart's taak, maar wit heeft teveel krachten ont wikkeld!) 11. Lc4xf7t, Ke8e712. Pe5 g6t, Ke7xf7; 13. Pg6xh8 mat! Een alleraardigste slotstand. Tenslotte misschien wel de kortste tournooipartij: Wit: Halics. Zwart: Lanz. Wenen 1932. 1. d2—d4, Pg8—f6; 2. Pgl—f3. c7—c5; 3. Lel—f4, c5xd4; 4. Pf3xd4?,e7—e5! en wit gaf op. Want op Lxe5 volgt DaD5t met stukwinst. Dit partijtje staat niet alleen: Wit: Combe. Zwart: Hasenfusz, Folkestone 1933. 1. d2d4, c7c5; 2. c2—c4. c5xd4; 3. Pgl—f3, e7—e5; 4. Pf3xe5? Dd8—a5t en wit gaf op. Of ook nog deze: Wit: Dr. Lehmann. Zwart: Schulz. Berlijn 1950. 1. c2c4, d7d5; 2. c4xd5, Pg8—f6; 3. e2e4, Pf6xe4; 4. Ddla4t en zwart gaf op. PROBLEMEN. I. G. MARTIN. i± 'i*. 'W4 ST' i W- P" ■yy. ;/T vz/s/M W//M, :4 gg 8 II. G. MARTIN. rh IÉT sp 3; rr.n. "3 Wjb E F G H Mat in drie zetten. Uit een partij DANIELSON—LANGE. i A B D E F G Er volgde: 114; 2. e3xf4, Df6; 3. Kg2, Tg8; 4. Dd5 .speculeert op Dh4, Dg8t) 4Txg3t; 5. Kfl, Dalt; 6. Ke2, Te3t; 7. Ke3, Delt; 8. Kf3, De3f; 9. Kxe3 pat! Oplossingen: I. 1. Th2, h5; 2. Tg5; 1g5; 2 Tf5; 1c4; 2. Tb5; 1e3; 2. Th4. II. 1. Te8. DE COMPETITIE-INDELING VOOR HET KOMENDE SEIZOEN. Voor het seizoen 1953-1954 ziet de competitie-indeling voor dc clubs uit Leiden van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond er als volgt uit: Hoofdklasse: LSG (Leiden), Max Euwc (Amsterdam), DD (Den Haag), ASC (Amsterdam), Kralingcn (Rotterdam), Philidor (Leeuwarden), VAS (Amster dam), H. Chr. SV (Den Haag). Tweede klasse C: RSC (Den Haag), Het Centrum (Rotterdam), Ruy Lopez (Den Haag), Philidor (Leiden), Alphen, DD II (Den Haag), Kralingen II (Rot terdam), Kralingen III (Rotterdam). COMPOSITIEWEDSTRIJD LEIDS STUDENTENSCHAAKGENOOTSCHAP Het bestuur van het Leids Studenten Schaakgenootschap Morphy schrijft ter gelegenheid van het negentigjarig be staan van het Genootschap een natio nale schaakprobleemcompositiewedstrijd van twee zetten uit. Inzendingen (maxi maal 3 per componist) worden inge wacht uiterlijk 1 Augustus a.s. op dia gram in duplo met motto zonder naam vermelding bij de heer P. de Clercq, Hoge Rijndijk 17, Leiden. Het jury-ver- slag, dat. zal worden bekend gemaakt op 15 November 1953, na afloop van het eerste open Internationale snelschaak- tournooi in Nederland, dat eveneens ter gelegenheid van bet 18e lustrum van Morphy wordt georganiseerd, zal aan alle inzenders worden toegezonden. De jury bestaat uit de heren mr. P. ten Cate en dr. M. Niemeyer.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5