Mistoestanden bij Arr. Rechtbank te A'dam bij onteigeningszaken? Friezen komen openlijk in opstand tegen radio-misère Zoeterwoude weet geen raad meer met de zwemmers DINSDAG 30 JUNI 1953 LE1D5E COURANT SERSTE BLAD FAGINA 2 Kamerlid stelt vragen Het Tweede Kamerlid Ritmees.ter, lid van de Kamerfractie der V.D.D., heeft aan de minister van justitie schriftelijke vragen gesteld over de behandeling van onteigeningszaken door de Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank. Het Kamerlid vraagt de minister of het juist is, dat voor deze zaken aan de rechtbank vijf juristen ver bonden zijn, die alle onteigeningsge- vallen juridisch onderzoeken en dat ieder geval bij deze groep terecht komt. Voorts vroeg het Kamerlid of het juist was, dat deze mensen een beloning krijgen, die afhankelijk ge steld wordt naar hetgeen zij in een zeker geval presteren. Zo meende het Kamerlid te weten, dat er soms be loningen van meer dan een halve ton worden verstrekt, afhankelijk van de gunstige of minder gunstige conclu sie, tot welke de juristen zijn geko men. De heer Ritmeester heeft verschil, lende bezwaren tegen deze 'gang van zaken en hij vraagt aan de bewinds man of de Kamer misschien kennis mag nemen van de „geheime salaris schaal", die voor de juristen is aan gelegd. Voorts herinnert het Kamerlid de „Wij plakken geen enkel zegeltje meer!" Prins Bernard naar de Antillen Maandagavond is in Willemstad of ficiéél bekend gemaakt, dat Z. K. H. prins Bernhard in de periode van 3 tot 8 Augustus een kort bezoek aan de Nederlandse Antillen zal brengen. De prins zal dan o.a. het beeld ont hullen, dat door Nederland aan de Antillen is geschonken, als dank voor de hulp die tijdens de oorlog door de Antillen aan Nederland is verleend. Don Lucio ontsnapte De Siciliaanse edelman don Lucio Tasca, die eind vorige week op Si cilië te zamen met zijn 11-jarig neefje door zeven gewapende ban dieten werd ontvoerd, is er in ge slaagd weer te ontsnappen. Hij is met zijn neefje in zijn woning te Partinico teruggekeerd. Volgens hun verklaring zijn zij, terwijl hun bewakers sliepen, ont vlucht uit een kleine hut in het bos. Later bleek, da dte carabinieri (met karabijnen gewapende Italiaanse politie) juist bezig waren de schuil plaats van de bende te omsingelen. De bandieten, die Tasca en zijn neefje ontvoerden in het gebied, dat enkele jaren geleden nog het zo goed als onbetwist domein van de gevrees de „roverhoofdman" Giuliano was, hadden een losprijs ten bedrage van ongeveer 3 millioen gulden ge- eist. Commissarissen .worden ambassadeurs De regeringen van Amerika, En geland en Frankrijk hebben hun Hoge Commissarissen in Duitsland de rang van ambassadeur verleend. Tegelij kertijd maakten zij bekend, er geen bezwaar tegen te hebben, dat Duits land zijn diplomatieke vertegen woordigers in Washington, Londen en Parijs, eveneens de ambassadeurs- rang zal verlenen. De Hoge Commissies van de drie landen zullen echter eerst in ambas sades worden omgezet, wanneer de Westduitse verdragen zijn geratifi ceerd. De Westduitse bondsrepubliek zal ook eerst op dal tijdstip ambassa des in de hoofdsteden van de drie Westelijke mogendheden mogen openen. De republiek heeft thans in deze landen slechts een consulaat- generaal, aan het hoofd waarvan een zaakgelastigde staat. Salisbury aan buit* zaken De markies va nSalisbury is be noemd tot waarn. minister van bui tenlandse zaken van Engeland tot aan de (in de herfst verwachte) te rugkeer van minister Eden. De be noeming gaat in per 30 Juni. Deze benoeming is wel hals over kou gegaan. Gistermiddag had nl. de leider van de Labour-Oonositie Attlee in het Lagerhuis critiek uit geoefend op het betreurenswaardige feit. dat tijdens de afwezigheid van Churchill (die de zieke Eden verving) geen leiding gegeven kon worden aan hef ministerie van bui tenlandse zaken Direct nadat de Britse premier Att- lee's critiek ter ore was gekomen, heeft hü zich telefonisch in verbin ding gesteld met Butler en Lord Salisburv. En nog geen uur later heeft hij Lord Salisbury als wnd minister van Buitenlandse' Zaken bij de zich in Schotland bevindende koningin voorgedra< en, die de voor gestelde benoeming onmiddellijk heeft bekrachtigd. FDFN VERLAAT HOSPITAAL De Engelse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, heeft Maandag het hospiaal te Boston ver laten. Hij is daar drie weken ver pleegd, nadat hij, zoals gemeld, aan een galaandoening was geopereerd. In een door het ziekenhuis uitge geven communiqué wordt gezegd, dat Eden, na een verdere rustkuur, volledig zal zijn hersteld. Art. la van de radio-luisterbeschik king vermeldt, dat slechts dan radio zegels geplakt behoeven te worden, wanneer men beschikt over een toe stel, warmede men de uitzendingen van de Nederlandse omroep kan be luisteren. Zo ogenschijnlijk lijkt dit een vrij overbodig regeltje, maar de Friezen vinden er niets overbodigs aan. Zij hebben nog steeds het probleem van hun regionale orrfroep „Noord", waar zij erg weinig aan hebben, omdat de ze technisch niet in staat is, de Frie zen van de nodige muziek en de spreekwatervallen te voorzien. Daarom luisteren de meeste Frie zen naar buitenlandse zenders, doch ;ij vinden het maar matig, belasting minister er aan, dat het vorig jaar ook reeds vragen over deze gang van zaken aan de toenmalige bewinds man de voorganger van de huidi ge minister zijn gesteld. Deze mi nister had toen geantwoord, dat hij over geen middelen beschikte om te gen een eventuele misstand van deze aard op te treden. Het Kamerlid Ritmeester is thans nieuwsgierig te vernemen, of de mi nister de uitwassen geconstateerd hebbend, niet van mening is, dat er een wettelijke regeling tot stand dient te komen, die aan dergelijke mistoestanden een einde kan maken. Met Rheumatische Fijnen moet U niet door blijven lopen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen ja ren lang, vonden tienduizenden baat en verlichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regel matig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiverende organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wondermiddel. De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw ledematen die bevrij ding van stramheid en pijn. (Advertentie). Kardinaal Stepinac langzaam stervende Volgens berichten uit Joego-Sla- vië is kardinal Stepinac, de verban nen aartsbisschop van Gagreb, lang zaam stervende. Een verzoek van het episcopaat aan Tito om toe te staan, dat de karinaal voor herstel van zijn gezondheid enige tijd kan doorbren gen in de Sloveense Alphen, zou zijn afgewezen. Veder is bekend geworden dat kar dinaal Stepinac evenmin teostem- ming heeft gekregen zijn geboorte dorp Krasic te verlaten voor een me disch onderzoek in een ziekenhuis te Zagreb. De minister-president van Slovenië, M. Marinko, zou volgens dezelfde bron tijdens een vergadering van de Joego-Slavische Commuisti- sche Partij hebben verklaard, dat „het niet lang meer zal duren, voor dat de slechte invloed van kardinaal Stepinac geheel verdwenen zal zijn". Hij voegde er aan toe, dat de kardi naal de lente van het volgend jaar niet meer zou belevn. Vermoedelijk lijdt kardinaal Stepinac aan een long aandoening. \ethe»*^9W^n WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NVRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.10 Strijkork. 10.30 Morgendienst 11.00 „Robert", hoorspel. 11.55 Pianoreci tal. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12. 33 Gram. 12.59 Klokgeglui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad". 13.20 Banjo-ork. 13.50 „Die Meister- singer von Nürnberg," opera (gr). (3e acte). 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Gram. 18.10 Piano kwartet. 18.30 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Pianoduo. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespre king. 19.25 Gram. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Kamerorkest en solist. 21.10 „Canada in de twintigste eeuw". 21.40 Hammondorgelspel. 22.00 Mil. ork. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—34.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (Om 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Zang en orgel. 12.30 Land- en tuinbouw me dedelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuz. 13.50 Gram. 14.00 „De weg omhoog", caus. 14.15 Gram. 15.00 Kinderkoor. 15.25 Voor de jeugd. 16.00 Vierhandig pianospel. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zie ken. 17.15 Metropole-ork. 17.50 Re geringsuitzending: „De brievenbus gaat open". Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Militaire rep. 18.30 Act. 18.35 Gram. 19.15 „De volkstuin' recreatie-oord voor het gehele gezin," caus. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar 20.15 Dansmuz. 20.45 „John Everty," hoorspel. 21.35 Residentie-ork., koor en solist. 22.20 „Bacterieën, onze vrienden of vijanden?" caus. 22.35 Strijksext. 23.00 Nieuws. 23.15 Soc. Nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel spel. 25.3524.00 Gram. te betalen voor de Nederlandse om roep. ^A1 jaren moppert en klaagt men in Friesland over deze droeve toestand en hoogstwaarschijnlijk zou men nog jaren op dezelfde wijze voortgegaan zijn, wanneer niet een inwoner van Goutum op een goede dag tegen de belasting gezegd had: „Ik betaal mijn zegeltjes niet meer". De ambtenaar vond het ook een beroerde toestand, maar schreef toch een rapportje, dat de man voor de rechter bracht, waar hij veroor deeld werd, hoger beroep aanteken de. en wederom veroordeeld werd. Nu het zover gekomen is, herinne ren zijn dorpsgenoten zich plotseling dat hij feitelijk voor hen de kastan jes uit het vuur aan het halen is en zij besluiten solidair te zijn. Zij heb ben de president van de rechtbank een adres gestuurd, waarin zij ver klaren ook geen dubbeltje meer aan een radiozegel te besteden, voordat de toestand in de aether verbeterd is. Ook andere dorpen voelen wel iets voor een openlijke actie en treffen de nodige maatregelen. KNOEIENDE ACCOUNTANT TE EINDHOVEN IN ARREST De gemeentepolitie van Eindho ven is overgegaan tot arrestatie van een 50-jarige accountant D. te Eind hoven, die kans heeft gezien een groot aantal landbouwers in Berge- ijk, Valkenswaard en Luyksgestel duizenden guldens afhandig te ma ken. Hij verleende de landbouwers zijn hulp bij het betalen van belas ting, doch de gelden verdwe nen in zijn eigen zak. Ook maakte hij valse verklaringen op, waarin hij gemachtigd werd tot het in ont vangst nemen van belastinggelden, welke gerestitueerd zouden worden. Voorts knoeide hij met girostrook jes, door middel waarvan hij de be trokkenen suggeerde, dat deze aan hun belastingplicht hadden voldaan. De man is reeds meermalen voor soortgelijke feiten met de rechter in aanraking geweest. Hij zal op nieuw ter beschikking van de offi cier van justitie worden Wethouder was te laat De bij de gemeenteraadsverkiezin gen van 27 Mei j.l. gekozen candida- ten moesten voor 27 Juni j.l. aan het hoofdstembureau mededelen, of zij hun benoeming aanvaardden. De wet houder van Financiën en Sociale Za ken te Hengelo (O.), de heer F. J. Robers, met een groot aantal voor keurstemmen tot raadslid gekozen, verzuimde hieraan gevolg te geven. Pas Zaterdagmorgen deelde hij mee het raadslidmaatschap op zich te wil len nemen. Uitgemaakt zal moeten worden of met de kieswet in de hand deze gang van zaken aanvaard kan worden of dat de wethouder zal moe ten afzien van het aradslidmaatschap. Amoniakleiding ontplofte in Amsterdamse brouwerij 4 GEWONDEN Gistermiddag is in de Amstelbrou- werij te Amsterdam een explosie ontstaan in een ammoniakleiding. Door de ontsnappende ammoniak werden vier arbeiders getroffen. Zij werden naar het O. L. V. Gasthuis vervoerd. Een van hen, kon, na be handeld te zijn, zijn werk hervat ten. De drie anderen zijn ter observa tie opgenomen. Om een bos haar De 23-jarige Tin Maoeng te Rangoon is trits op zijn haardos, Of het iets beter is dan de nor male haardos van de mannelijke 23-jarige inwoners van Rangoon, kunnen wij niet constateren, maai- wel dat hij er trots op is. Althans, toen hij zich gisteren door een kapper liet coifferen, kon hij zich niet verenigen met het resultaat van des kappers knipkunst en hij zei het in on gezouten bewoordingen. De Ran- goonse figaro nam dat niet, zwaaide met zijn schaar en stak het instrument in de buik van de klant. Deze ligt nu ernstig gewond in het ziekenhuis. De kapper peinst er nu over, dat het leven net is als een bos haar; 't kan raar in de war raken. UIT RUSLAND: 34 gevangenen terug De regering van de Sowj et-Unie heeft aan Hr. Ms. ambassade te Mos kou meegedeeld, dat een groep van 34 personen van Nederlandse af komst, die zich sinds het einde van de oorlog in de Sowjet-Unie bevon den als gevangenen of geïnterneer den, tussen 1 en 10 Juli a.s. in Berlijn zal aankomen: De repatriërenden zijn1: Johan de Blaauw, geb. 23.6.24; Arend Boer 3.3.24; Johannes Steven de Groot 5.10.11; Hans Robert Willem Grebel 1.9.20; Severien Hamer, 2.3.24; Bernardus Iding, 4.723; Jan Willem Ilcken, 16.5.21; Cornelis Marie Jacobs 1.9.22; Hendrik Th. Jongman, 3.12.16; Theodorus J. Ketels, 28.2.20; Kees van Keulen, 1.9.24; Willem Jan Klaassen 5.12.20; Dick van» der'Kloos ter 23.11.22; Joh. Hendrik Koelman 28.8.20; Adrianus Joh. Kok, 24.9.27; Petrus Kooymans 1.10.06; Joh. Kup- pen, 16.1.24; Henri Jac. van der Kuyl 6.9.14; Lamb. Mar. Linthorst, 4.2.20; Hendrikus A. H. Lucassen, 28.11.13; Cornelis P. van Sint Maartensdijk, 20.1.21; Heinrich Peter Mauel 13.7.26; Piet Mertens 27.3.20; Albert Middel hof 24.5.25; Joh. H. Mosterd 21.1.23; Gerardus Joh. Mulder 6.9.11; Dammes de Neef, 18.8.22; Jacob van Ojik, 12.8.20; Willem A. Popyus, 28.3.98 Reinder Reumerman 15.9.23; Jan Pie- ter Staartjes, 19.7.22, Ch. Jor. F. Wagner, 24.9.22; Anne Westra, 6.3.19; Francois Levinus de Zomer, 20.06.19. In verband met medisch onderzoek en administratieve formaliteiten kan de groep eerst enige dagen later in Nederland worden verwacht. De familie is verwittigd. BABY GESTIKT. Gistermiddag is te Bussum een kindje van de familie Verkerk door een noodlottig toeval om het leven gekomen. De baby, een meisje van een jaar, had zich in de wagen, waarin het te slapen was gelegd, even opgericht en was teruggevallen op een band, waarmede het lag vastgebonden. Het kind kwam met neus en mondje op de band terecht, waardoor het stikte. OPVARENDE VAN DE „KAREL DOORMAN" VERDRONKEN. Een der opvarenden van Hr. Ms. vliegdekschip „Karei Doorman", dat te Rotterdam ligt, de matroos tweede klasse J. S. gewoond hebbende Ad miraal de Ruyterweg te Amsterdam, is gistermiddag tengevolge van een ongeval om het leven gekomen. Hij wilde gaan zwemmen en klom op een stellingtrap op een boot, die langszij de „Karei Doorman'' lag. Toen hij wilde duiken, brak een trede van de trap, de matroos viel naar be neden en kwam via het vaartuig in het water. Na ongeveer tien minuten werd! de man opgehaald. Aan boord van de „Karei Doorman" werd direct geneeskundige hulp geboden, doch de matroos bleek te zijn overleden. SCHILDERIJ VOOR WERKKAMER VAN PRINSES WILHELMINA. Prinses Wilhelmina heeft aan de Nederlandse schilder Machiel Bran denburg, die thans in Zuid-Afrika werkt, opdracht gegeven, een Zuid afrikaans landschap te vervaardigen voor haar werkkamer. De keuze van de schilder is gevallen op een land schap in Constancia, het bekende wijndistrict in de Kaapprovincie. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Gisteravond omstreeks zeven uur zijn te Lent bij Nijmegen de boerde rijen van de tuinders Van Eeckeren en Rademakers totaal afgebrand. De brand is door hooibroei ontstaan in de hoeve van de heer Van Eeckeren. Vonken sloegen over naar het nabij gelegen huis van Rademakers. Het dak hiervan was met zogenaamd on brandbaar riet gedekt, maar brandde weldra als een lier. De inmiddels uit Eist gearriveerde brandweer kon be trekkelijk weinig tegen de vlammen- zee uitrichten, wijl zij slechts over één brandkraan kon beschikken. Een groep militairen die op weg waren naar Nijmegen», heeft in de brandende boerderijen nog gered wat mogelijk was. De totale schade wordt geschat op ongeveer ƒ70.000. CAREL BRIELS HAD AUTO-ON GELUK Gisteravond omstreeks tien uur heeft Carel Briels onder Culemborg een auto-ongeluk gehad, waarbij hij zelf vrijwel onderdeerd bleef. Hij kwam uit de richting Den Bosch en re,ed in de richting Utrecht. Nabij Culemborg, aan de zgn. Bradaal, kwam uit Schoonrewoerd een land bouwer met een hooiwagen, bespan nen met e enpaard. Deze landbou wer stak de weg over en merkte de auto van Carel Briels niet op. De auto reed op de hooiwagen, met als gevolg dat de auto tweemaal over de kop sloeg en in brand geraakte. Ca rel Briels was vrijwel ongedeerd, doch de landbouwer werd ernstig gewond. Hij liep een dijbeenfrac tuur en een hersenschudding op. Hij is naar het ziekenhuis te Culemborg overgebracht. DOMINICANESSEN VERLATEN CURASAO. Het dagblad „Amigo di Curagao" verneemt, dat de zusters Dominica nessen het eiland Curasao zullen ver laten. De beperking die het aantal beschikbare la-achten haar oplegt aldus schrijft de Amigoe maakte het noodzakelijk de werkzaamheid op Aruba en Bonaire te concentre- Oude toren weer „de oude" Gisteravond vergaderde de raad der gemeente Zoeterwoude onder voorzitterschap van burgemeester H. J. J. A. Smeets. Afwezig de heer W. Tijssen. Door de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven, waartoe gekozen werden de heren v. d. Velden,Doorepaal en Onderwa ter, werden de stukken in orde be vonden voorgesteld de gekozen raadsleden toe te laten, waartoe met alg. stemmen werd besloten. Van het Min. van Wederopbouw is bericht ingekomen dat de onteige- nings-procedure van het laantje van Van Leeuwen 6 maanden is uitge steld. G. S. hebben bericht gezon den, dat op 2 Juli a. s. zitting zal worden gehouden ter behandeling van het beroep van het schoolbe stuur R.K. Jongensschool Schenkel- weg inzake de afschrijvende be schikking van de raad voor het be schikbaar stellen van leermiddellen voor biologie en natuurkunde. B. en W. achten het niet nodig ter zitting te gaan en zullen G. S. laten beslis sen. Aldus besloten. Deze morgen is dq aanbesteding gehouden van het bouwen van de Strengbrug. De inschrijving was: P. W. v. Burik 4500, J. J. Bosman 3200, de Erven A. Paardekooper 2795, N. Overdevest 2750. Het werk wordt aan de laagste inschrij ver gegund, Voor de verfwerken a. huis Mie- ning, b. politiehuis Rijndijk en c. secretarie zijn de inschrijvingen, H. v. Wilsum a 342, c f 382, H. v. Veen a. 220, b 195, c 210, W. de Boer b 210. De werken worden aan de laakste inschrijver gegund. Het maken van een nieuw pla fond in de secretarie wordt opgedra gen aan de fa. De Erven A. Paarde kooper voor 397. Aan G. S. is ontheffing gevraagd voor de scheepvaartverordening om tot verlaging van de Bakkersbrug te komen ten einde dit werk gelijk met de verbetering van het Water tje uit te kunnen voeren. De heer Onderwater meent, dat de procedu re wel heel lang zal duren. De R. K. Sportvereniging „Meerburg" had bij het verzoek om subsidie in de overgelegde begro ting het saldo vorig dienstjaar niet opgenomen, zodat B. en W. voorstel len de subsidie als om de begroting geraamd op 270 te geven, aldus be sloten. De Stichting Maatschappelijk Werk heeft door sociale lasten ho gere uitgaven, weshalve de raad be sluit de subsidie te verhogen van 1500 op 2265.62. De R.K. Vereniging „Het Wit Gele Kruis" afd. H. Rijndijk, vraagt bo ven de gewone subsidie, die per lid gegeven wordt,een aanvullenld sub sidie. Het ongedekt tekort is 700. Waar 2/3 van de leden in Zoeter woude wonen, wordt op voorstel van B. en W. dit gedeelte gesub sidieerd. Het tweede bestek van de rastau- ratie aan de gemeentetoren zal op verzoek van de directie van dat werk onderhands opgedragen wor den aan de fa. Groen en Bregman. Het eerste bestek was 26.808.50. Het totale werk zal nu, bij de ver vanging van het eikenhout skelet door gewapend beton, 92.750.85 vergen. De Rijkssubsidie is 50 zodat het maximum voor de ge meente 46.375.42 zal zijn, waarop echter nog een subsidie van 15 kan verwacht worden voor de pro vincie Z. H. De heer v. d. Ploeg vraagt, wat nu eindelijk der restauratie zal kos ten waarop de voorz. ontwoordt 35 van 92.750.82 of 26.500. De ziektenkostenverzekering ge- meentepersoneel wordt aangehou- en en zal nog eenmaal in de raad komen. Zwemmen. De hoge temperaturen van de raad zaal werd door dit agendapunt niet afgekoeld; integendeel de gemoede ren van de raadsleden werden ^ïog hoger verhit. Door de commissie, bestaande uit de heren Doorepaal, v. d. Ploeg en C. J. v. Leeuwen, was een rapport uitgebracht, waarin geconstateerd werd dat er iets gedaan moet wor den om de wantoestanden te verbe teren en dat er een oplossing gevon- teren en dat er e enoplossing gevon den kan worden door bepaalde plaatsen in de gemeente te wijzen waar uitsluitend door dames en an dere plaatsen waar alleen door he ren mag worden gezwommen. Hier bij wijst de commissie twee plaat sen van Meerburg nl. Oostelijk voor de dames en Westelijk voor de heren Bij de Noord-A zou de Om- medijkse watering voor de dames en de Nqord-A voor de heren bestemd moeten worden. Op genoemden plaatsen zou de commissie een hou ten afscheiding als kleedgelegenheid zullen maken. Bij deze oplossing zal een behoorlijke politietoezicht nodig zijn. B. en W. merken omtrent dit rap port, dat de algehele oplossing van het zwemvraagstuk niet is gegeven. Er zal toestemming nodig zijn van de landeigenaren. Permanent poli tietoezicht is niet mogelijk. Het is te betwijfelen, of de zwemmers en zwemsters zich werkelijk alleen naar de aangegeven plaatsen zullen begeven gezien de zeer waterrijke gemeente. B. en W. menen, dat wanneer de landeigenaren geen toestemming geven om over het land te lopen aan het gemengd zwemmen enige beperking wordt opgelegd en stel len voor te volstaan met zoveel mo gelijk toezicht van de politie. Er ontstaat een zeer breedvoerig debat de heer Doorepaal wijst er op, dat Leiden op het Rijn en Schieka- naal het gemengd zwemmen toe staat. De heer v. d. Ploeg is zeer ontstemt dat het college van B. en W. weinig belangstelling toont voor het rapport, en wijst op de onhoud bare toestanden, en zegt dat de som men voor de restauratie van kerken en torens tevergeeft zullen zijn, als niet gezorgd wordt dat dergelijke immorele toestanden voorkomen worden. De verantwoordelijkheid naar de landeigenaren afschuiven keurt spr. af. Spr .had verwacht dat dat B. enW. iets concreets hadden voorgesteld. Spr. acht de verant woordelijkheid nu aan B. en W. De heer Schinkel had verwacht, dat B. en W. aan de commissie het rapport hadden teruggezonden met vele vragen, hoe de details zouden moeten zijn. Spr. wijst er op dat aan de Rijndijk de zaak anders ligt. Het gaat volgens spr. hoofdzakelijk over de kleedgelegenheden en langs de Rijn kan men zich thuis ontkleden. B. en W. mogen er zich niet met een Jantje van Leiden afmaken en spr. verzoekt B. en W. te bevorde ren, dat de commissie de zaak nog nader zal bestuderen. De voorz. zegt, dat B. en W. er niet uit konden komen en dat de commissie ook geen concrete oplos sing heeft gevonden. Het zwemmen op andere plaatsen en het zonneba den vooral kan niet voorkomen wor den. Wethouder Kraan hqeft geen be zwaar nog eenmaal de zaak in han den van de comissie te geven, doch geeft te kennen dat het moeilijk zal blijven. De heren Van Leeuwen en Van Vliet achtten de landeigenaren niet bij machte op te treden en de heer v. Vliet wijst op het vrij do mein in eigendom van het Rijk ge legen tussen Meerburg en de aan te leggen weg beoosten Leiden, waar de toestand het ergste is. Men komt per boot en overal begint de narig heid. Er wordt besloten nog eenmaal de commissie te verzoeken te rap porteren. Besloten wordt de raadzaal ver der te restaureren en dit werd op te dragen aan H. J. C. Paardekooper voor een som van 937. 75. Eveneens wordt besloten tot de verbetering van het Watertje waar toe de schoeiing wordt geraamd op 15.000. de straat op f 16.500 en de aansluitingen van percelen op 1500 totaal 33.000. De heer v. d. Ploeg dringt aan op een constructie van de schoeiing, die geen verzakking geeft zoals in Noordbuurt en Zuidbuurt het geval is. De voorz. zegt dat de bestekken ter inzage zullen gegeven worden. Na den geheime zitting wordt de grond overblijvende na de bouw der landbouwschool voor 1 in gebruik gegeven aan S. Bruines. De rondvraag: de heer Doorepaal acht verbetering van de uitrit van Ammedijk op de Rijndijk nodig. De heer C. v. Leeuwen wijst op de ge vaarlijke bocht Schenkelweg Zuid- buurt, vooral de hoek bij v. Bemme- len en zou witte strepen willen zien. De heer v. Vliet wil een einde heb ben aan het rammelen van het los liggende dek van de Schoutenbrug. Al deze zaken krijgen aandacht van B. en W. De laatste vergadering van de oude Raad wordt bepaald op 28 Augustus. Sint Jansfanfare. In de leden vergadering deelde de voorzitter, de heer D. A. Muusers, mede, dat de heer C. P. J. Paardekooper bereid is gevonden het secretariaat van de ver eniging te vervullen. De penningm., de heer R. J. de Boer, bracht het fi nancieel verslag, dat keurig was sa mengesteld door de heer Th. van Meurs. Door zeer grote aanschaffingen» in de laatste jaren van instrumenten en uniformpetten is de totale schuld nog 1040.zijnde een lening nog groot 650.en aandelen 390.Het in strumentenfonds vermeldt over 1952 o.m. aanschaffingen ƒ74.85, repara ties 116.15, aflossing 200. De gewone rekening geeft blijk van zuinig beheer en grote activiteit. Aan verteringen is slechts ƒ7.35 uitgege ven zodat de muzikanten op een doorje hebben gelopen, want deze uitgave was aan gastspelers besteed. De muzikanten hebben deze win ter konijnen gefokt en gemest ten bate van de kas; resultaat f 67.25 winst. De financiële steun is weer zeer groot geweest: contributie van de werkende leden ƒ410.85, donaties 538.50, straatcollecte bij muzikale rondgang 320.gemeentesubsidie 200.—. Breedvoerig werd de zware finan ciële zorg besproken en met algeme ne stemmen werd besloten de zware taak van de muzikale rondgangen weer op vijf Zaterdagavonden te ver vullen opdat het instrumentarium uitgebreid kan worden. Inmiddels is de rondgang aan de H. Rijndijk gedaan met het schitte rend resultaat van ruim 100. Zeer tevreden over de financiële steun, zal nu ook de morele steun ge propageerd worden door meer be langstelling voor de muziek te wek ken en het bijpromma van de uit voeringen op hoger peil te brengen. Landarbeidersbond. Voor de laatste verzilvering van de vacantie- I bonnen, land- en tuinbouw met op- druk: geldig t/m 30 April 1953, is er gelegenheid tot inlevering bij C. Th. Roessen, Watertje 45, op Maandag 6 Juli 's avonds van 79 uur. Eénrichtingsweg. Inrijden van deze zijde toegestaan Keren en terugrijden verboden-

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2