S)e &2idóe(Sou/ftmt AL IS BERMUDA UITGESTELD, MINISTERS KOMEN BIJEEN Goedkoper groenten in plaats van vrijheid Voor-conferentie te Washington FRANSE REGERING GAAT AAN 'T WERK Christie niet in beroep 1 JULI:CANADA'S NATIONALE DAG MANDA WEER! Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DINSDAG 30 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12927 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Acfy. 20826, Abonn. 20935, Giro 1Ö3003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Studiecentrum en K.V.P 17 R is kort geleden enig rumoer ont- staan over het rapport van der Grinten, genoemd naar de voorzitter der Commissie, die voor het .Cen trum voor staatkundige vorming", het adviserend orgaan van de K.V.P. de sociale voorzieningen voor zelf standigen bestudeerde en in genoemd rapport daarover haar denkbeelden «af. In dat rapport immers wordt stel ling genomen tegen de doorvoering van de verzekeringsgedachte bij deze sociale voorziening, in het bij zonder ook bij de kinderbijslag. Tegelijk met de Katholieke Mid denstandsbond heeft ook de K.V.P. zich van dit rapport gedistancieerd. De Middenstandsbond is het er met name niet mee eens, dat er ten aanzien van de kinderbijslag een grens wordt getrokken tussen zelf standigen en niet-zelfstandigen. Het rapport van der Grinten stelt in de opzet der voorzieningen voor zelf standigen een nooddruftsgrens van drieduizend gulden. De Middenstands bond staat echter op het standpunt, dat het behoeftigheidselement hier in geen rol mag spelen. De bond acht dit op zichzelf onjuist, omdat aldus het kind zou worden ingeschakeld als een economische factor. De in het rapport voorgestelde maatregelen zouden zodoende neer komen op een soort ,Staatsarmen- bedeling voor behoeftige zelfstan digen". De K.V.P. heeft zich van dit rap port gedistancieerd, omdat zij aan dit rapport geen behoefte had. Eni ge jaren geleden immers had de com missie Michielsen, welke op verzoek van het partijbestuur door het Centrum was samengesteld, een rap port ter zake van de kinderbijslag voor zelfstandigen uitgebracht. In overeenstemming met de hoofdlij nen van het rapport Michielsen is in het werkprogram der partij het vo rig jaar opgenomen, dat ook bijvdeze sociale voorziening voor zelfstandi gen de verwezenlijking der verzeke ringsgedachte behoort te worden nagestreefd. Op deze basi* wordt dan ook de politiek van de afge vaardigden der K.V.P. gevoerd. Zo is het ook te begrijpen, dat het partijbestuur geen behoefte had aan een hernieuwde studie over dit on derwerp en hierom ook niet heeft gevraagd. INTUSSEN is dit rapport gepubli- ceerd en zal dit ongetwijfeld die nen als background vór de S.E.R., die de regering dienaangaande zal hebben te adviseren. Dit dringt de vraag op, of de ver houding, waarin het Centrum voor Staatkundige Vorming staat tot het partijbestuur wel de juiste is. Het Staatkundig studiecentrum heeft het karakter van een wetenschappelijk adviserend orgaan. Maar het heeft tegelijkertijd ook een politieke kant, al staat het formeel dan ook lós van de K.V.P. De vraag, die dringend gesteld moet worden, is deze: of dat Staatkundig studiecentrum zó lós van de K.V.P. moet blijven staan, dat zij zelf allerlei Onderwerpen ter hand kan nemen en bestuderen en de resultaten hiervan ook kan publi ceren, ook al gaan deze resultaten lijnrecht in tegen het dóór de poli tieke partij ingenomen standpunt. Men kan geen enkel orgaan het recht ontzeggen dit te dóen als haar dat goed dunkt, maar dan behoort dit orgaan wel zó zelfstandig te zijn en zó volkomen los-te staan van de of ficiële partij, dat er van een vereen, zelviging met de officiële politiek peen sprake kan zijn. En dat nu is hier niet het geval. Staat men daarentegen op het standpunt, dat dit Staatkundfg studie centrum het officiële adviescollege is van de partij, dan zou zij ook al- leen moeten adviseren in die za ken, waarover de partij haar om een advies vraagt en dat advies aan die partij moeten u'tbrengen, die dan te beslissen zou krijgen of zij het uitgebrachte rapport zal publice ren of niet. Of zó zij al uit eigen be weging een rapport over een of an dere actuele aangelegenheid uit brengt de publicatie er van even eens aan de partij moeten overlaten. Immers wat ziet men nu gebeuren? Dat er bij het eigen adviescollege der regering, de S.E.R., een rapport' op tafel komt van een aantal ka tholieken, een rapport van een or gaan, dat nauwe bindingen heeft met de partij, een rapport, dat lijnrecht tegen de officiële opvattingen van de partij ingaat. Dat men op deze wijze zijn poli tieke tegenstrevers wapenen ver schaft, waarmee men straks zelf zal v/orden bestreden, behoeft weinig betoog. En niet met deze bedoeling is het Centrum voor Staatkundige vorming opgericht. Daar komt nog in dit geval de on gelukkige omstandigheid bij, dat er tegelijkertijd nóg een rapport-Aalber- se is verschenen, dat zich ook met de kinderbijslag bezig houdt en dat e?n kinderbijslag naar het lóón ad- --;*eert. Ook de rapporten van der ^rinten en Aalberse dekken elkaar niet. De politieke andersdenken zullen nu in de pers en straks in de poli- Ministers van buitenlandse zaken gaan problemen bespreken De Bermuda-conferentie is voorlopig uitgesteld, maar de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zullen samenkomen in een vóór-conferentie. Deze besprekingen op ministe rieel niveau zullen waarschijnlijk half Juli te Washington beginnen, zo ver neemt Reuter. Men verwacht geen beslissing alvorens de beraadslagingen tussen de drie regeringen voltooid zijn, welke volgens een mededeling van de waarnemende Engelse premier Butler in het Lagerhuis, aanstaande zijn. Groot-Brittannië zal vertegenwoordigd worden door lord Salisbury, die gisteren benoemd is tot waarnemend minister van Buitenlandse Zaken. Men verwacht dat Dulles de V. S. en Bidault Frankrijk zal vertegen woordigen. Nederlandse Tour de France-renners in het Olympische Stadion HET VOORNAAMSTE ONTBREEKT Het voornaamste ondeïwerp van gesprek op de uitgestelde Bermuda- confeïentie, zal op ministerieel ni veau niet tot zijn recht kunnen ko men. Dat was Churchills voorstel voor een informele bijeenkomst met de nieuwe Sovjet-leiders. Algemeen is men van gevoelen, dat er dit jaar weinig of geen kans bestaat op een ontmoeting van de Grote Vier. Chur chill zal zijn plan ongetwijfeld te berde brengen, als de uitgestelde con ferentie doorgaat. In Juli zijn de voornaamste kwes ties die van het Verre Oosten. Als op Korea een wapenstilstand is onder tekend voordat de ministers samen komen, zullen zij besluiten moeten nemen ter voorbereiding van de poli tieke conferentie, die op het bestand moet volgen. Op deze conferentie zou niet alleen het einde van de Koreaan se oorlog aan de orde komen, maar tevens de communistische bedreiging van de veiligheid van Indo-China en Malakka. Het Witte Huis heeft bekendge maakt, dat de ministers bijeen zouden komen voor informeel overleg en niet in conferentie. Het was niet te verge lijken met de uitgestelde ontmoeting op de Bermuda's en het was niet noodzakelijk, dat dezelfde onderwer- ien besproken zouden worden in het <ijzijn van alle drie ministers. Butler liet in zijn uiteenzetting voor het Lagerhuis duidelijk uitko men, dat Engeland er zeer veel prijs op stelde haar initiatief tot de Ber muda-conferentie niet te verliezen. De minister van Staat, Selwyn Lloyd, blijft belast met de dagelijkse gang van zaken op het ministerie van Bui- tenlandse Zaken. Churchill blijft ten nauwste bij het beleid betrokken. NATIONAAL RAMPENFONDS In de loop van de vorige week is een bedrag van 5.800.000 in het Nationaal Rampenfonds gestort, waardoor de totale som, waarover het fonds thans kan beschikken, is gestegen tot 122.6 millioen gulden. Voor hun vertrek naar Parijs reden Maandagavond de Tour de Franceren ners een tweetal omnium-wedstrij den in het Amsterdamse Olympisch Stadion, te Amsterdam. De voltalli ge ploeg poseert voor de fotograaf: van links naar rechts: W. Wagtmans, W. van Est, G. Voorting, H. Stevens, A. Voorting, J. Jansen, H. van Bree- nen, J. Suykerbuyck, Th. Roks, J. Nolten en ploegleider K. Pellenaars. i Oostduitsers worden gepaaid De Oostduitse autoriteiten hebben Maandag nieuwe maatregelen be kendgemaakt', waardoor de levens standaard van de Oost-Duitsers zal kunnen worden verhoogd. Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. zullen goedkopere groenten worden verkocht door de staatswinkels. De chefs van deze winkels, die voorheen slechts dure groenten ver kochten, zullen worden gestraft, De bank moet bijspringen De nieuwe Franse regering aan het werk geslagen en met name heeft Edgar Faure, die de dubbele taak op zijn schouders heeft gekre gen van minister van Financiën en van Economische Zaken, zijn pro gramma opgesteld, dat ten doel heeft het land in financieel opzicht enigs zins te herstellen. Het programma bestaat uit vier punten, die in grote trekken de vol gende zijn: Een extra voorschot van honderd milliard francs zal aan de Bank van Frankrijk worden gevraagd. Het totale voorschot van de bank zal in vier jaar worden terugbe taald dóór een tijdelijke verhoging van de belasting op benzine en ta bak. Een nieuwe, gTöte staatslening zal tegen de herfst worden uitgeschre ven. Bij decreet zullen bezuinigingen worden doorgevoerd ó.m. op de be groting van Defensie. De Franse schatkist is slechts zeer matig gevuld, het tekort voor 1953 dreigt ruim 750 milliard te worden zie daar de twee problemen waar voor Faure zich geplaatst ziet en waar hij zo spoedig mogelijk een op lossing voor moet vinden. Nieuwe belastingen heffen zou wellicht mo gelijk zijn, als het Januari was, maar het is al Juli en- vóOr ze door de Assemblée goedgekeurd zou zijn, voor ze in werking zouden treden 1 en voor ze dan baten zouden opleve- 31 ren, zou het al lang te laat zijn. Daarom is Faure wel gedwongen nogmaals een beroep te doen op de Bank van Frankrijk en har nog 100 milliard te vragen, waardoor het laatste voorschot zal stijgen tot 230 milliard. De bank doet dit echter al leen met de absolute garantie, dat het voorschot terugbetaald zal worden en daartoe zal Faure een nauwkeu rige overeenkomst sluiten met de directeur van de bank. John Christie, die bekend heeft ze ven vrouwen te hebben vermoord, zal niet in hoger beroep gaan. Wel zal hij om gratie vragen. Willigt de koningin, op advies van de minis ter van binnenlandse zaken, dat verzoek in, dan zal hij levenslang worden opgesloten in plaats van te worden opgehangen. Indien Christie geen gratie krijgt, is de terechtstelling bepaald op Woensdag 15 Juli a.s. Christie zal dan in de gevangenis van Pentonville worden opgehangen. tieke arena hiervan wel een dank baar gebruik maken. Maar in de katholieke kringen zal men zich toch dienen af te vragen of resultaat geen andere binding tussen Centrum en K.V.P. noodza kelijk maakt. evenals de winkeliers, die de arbei ders slechte waren hebben verkocht. De beste particuliere- en staatsbedrij ven zouden meer opdrachten krijgen om te verzekeren, dat betere levens middelen en gebruiksgoederen in de handel zullen komen. Functionaris sen van de vakverenigingen van de communistische partij en van de re gering bezoeken nog steeds fabrieken om de arbeiders te vragen hun klach ten naar voren te brengen, en hun te verzekeren,dat de arbeidsvoor waarden zullen worden verbeterd, al dus meldt A.D.N. Inmiddels wordt van vluchtelingen in West-Berlijn vernomen, dat in de grote steden in Oost-Duitsland de rust is weergekeerd. De Sowjet-Rus sische tanks en troepen worden naar kampen buiten de steden terugge trokken. Men hoopt, dat de nu reeds dertien dagen durende uitzonderings toestand spoedig zal worden opgehe ven. De fabrieken werken weer, maar de productie ligt nog ver beneden normaal. Opheffing van „dode zóne"? Volgens het met Britse vergunning verschijnende Westberlijnse blad „Te- legraf" bereidt de Oostduitse minis ter van binnenlandse zaken de op heffing van de vijf kilometer brede „dode zóne" langs de grens met West- Duitsland voor. De Russische troepen en de volkspolitie, die in deze zóne zijn gelegerd, zouden worden terug getrokken. Rhee neemt z'n draai President Rhee van Zuid-KoKrea heeft vandaag zijn minister van de fensie, generaal-majoor Sjin Tai Joeng, van zijn functie ontheven en vervangen door vice-admiraal Sohn Won II, van wie men weet, dat hij ge matigder is dan zijn voorganger op het punt van een wapenstilstand. In Zuid-Koreaanse kringen ver wacht men, dat ook andere ministers zullen worden vervangen. De wijzi gingen zouden het de regering mo gelijk moeten maken meer met de geallieerden samen te werken. Ook de minister van binnenlandse zaken, Tsjin Hjon Sjik, die de vrij lating der anti-communistische krijgs gevangenen organiseerde, zou wor den vervangen. BENOEMINGEN PATERS REDEMPTORISTEN Bij de Paters Redemptoristen heb ben de volgende benoemingen plaats gehad: Amsterdam, Rector: W. van der Drift; 'Wittem, Rector: H. Bod- deke; Den Bosch, Rector: A. van Moorsel; Roermond, Rector: J. Kluijskens; Roosendaal, Rector: A. Carlier; Rotterdam, Rector: H. van de Berg; Nijmegen, Rector: J. van Rijnsoever; Zenderen, Superior: G. Sengers; Ncordwijkerhout, Superior: W. Randag; Amersfoort, Superior: G. Delteijk; Seppe, Superior: H. Hey- deman; Bergen, Superior: W. Voe ger; Den Haag, Superior: P. Wit- broek; Praefect van de Studenten te Wittem: H. Manders; Novicenmees- ter te Den Bosch: A. Strijbos; Direc teur van het KI. Seminarie Nebo, Nijmegen: A. Baetsen. Op 1 Juli a.s. is het feest in Canada; dan wordt door het gehele land, in de grote steden en in de kleine dorpjes, die liggen in de uitgestrekte vlakten van Canada, de Nationale Dag gevierd. Ter gelegenheid hiervan, een luchtfoto van Ottawa, de hoofdstad van het uitgestrekte Britse Dominion. Het grote gebouw, gebouwd aan de Ottawa Rivier, is het Parlementsgebouw. Op de achtergrond de „City of Huil". Op de rechteroever van het Radeau kanaal op de voorgrond het Union Station, en daarachter staat het Chateau Laurier, het best4hotel in de stad. De brug, die Huil en Ottawa verbindt is de Interprovincial Bridge. Parlementsontbinding in Finland Naar uit Helsinki wordt gemeld, heeft president Paasikivi besloten, het parlement te ontbinden en nieu we verkiezingen uit te schrijven. Besprekingen met premier Kekko nen (Agrarische partij), die Maan dagochtend zijn ontslag indiende, de socialistische oud-premier Fagerholm, wie gevraagd was een nieuwe rege ring te vormen en met de leiders vara andere partijen overtuigden de pre sident ervan, dat onder de huidige omstandigheden geen nieuw kabinet kan worden gevormd. Paasikivi heeft de aftredende re gering verzocht in functie te- blijven totdat de nieuwe verkiezingen zijn georganiseerd. Men verwacht, dat de Finnen in October naar de stembus zullen gaan. De zittingspériode van de huidige volksvertegenwoordiging loopt officieel tot de zomer van het volgende jaar. wordt weer: Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur. ONWEERSACHTIG Aanhoudend warm met veran derlijke bewolking en plaatse lijk enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. 1 Juli: zon op 4.24, onder 21.03; maan op 23.14 en onder 9.51 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het K. N. M. I. van Dinsdagochtend 7 uur lui den: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 26 C. STOCKHOLM licht bew. 30 OSLO onbewolkt 31 KOPENHAGEN onbewolkt 25 AMSTERDAM zwaar bew. 26 EDINBURGH motregen 17 LONDEN geheel bew. 27 LUXEMBURG zwaar bew. 25 PARIJS geheel bew. 27 BORDEAUX mist 26 GRENOBLE zwaar bew. 28 NICE zwaar bew. 23 GENèVE zwaar bew. 26 ZURICH nevel 26 LOCARNO regen 19 BERLIJN onbewolkt 26 MUNCHEN regenbui 21 WENEN zwaar bew. 26 INNSBRUCK geheel bew. 27 ROME onbewolkt 30 BETER WEER! JiavteCtje De waarschijnlijkheid is de groot ste vijanden van de waarheid.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1