Hyacinthenkwekers konden wéér geen beslissing nemen! DE KOPERSSTAKING VAN SCHOENWINKELIERS MAANDAG 29 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Rede van voorzitter Middelhuis Op de heden begonnen Verbonds vergadering van de Kath. Arbeiders beweging heeft de voorzitter, de heer Middelhuis, een rede gehouden. Spr. constateerde, dat het met de dag duidelijker wordt, dat ook de ka tholieke arbeidersbeweging zich meer en meer rationeel zal moeten instellen op de voortschrijdende in ternationale en Europese integratie. Met vreugde constateerde spr., dat de positie van de K.A.B. versterkt en verstevigd werd doordat het le dental in een half jaar groeide met 12.512 tot 345.568. Hoezeer dit nodig is, blijkt zo ont stellend duidelijk uit de toestanden en gebeurtenissen in andere delen van Europa, waar de arbeiders en bedienden beu worden van het voortdurende onrecht. In de laatste weken hebben Duit se arbeiders, levende onder het Sov jet-regiem, op zo'n duidelijke en machtige wijze hun ketenen geschud dat dit een heel wat duidelijker taal spreekt dan tientallen diplomatieke nota's en. conferenties. Zeker, het zijn vaak vooral de arbeiders, die, geen uitkomst meer ziende, ten prooi vallen aan de verleidelijke propa ganda van het communisme. Dat het hier eveneens arbeiders en bedien den waren, die datzelfde verfoeilij ke stelsel een verschrikkelijke mo rele slag toebrachten, heeft ons niet alleen veel te zeggen, doch meer dan dat. Het heeft ons even stil gemaakt. Het heeft ons ook verwarmd en on ze hoop bevestigd. Wij hebben ont zaglijke eerbied voor de moed van de Duitse arbeiders om tegen de Russische geweren, kanonnen en tanks in, zo indrukwekkend te ge tuigen voor hun onwankelbaar stre ven naar vrijheid en democratie, te gen onrecht en verdrukking. Die strijd heeft immer offers gevergd. Ook nu weer. Natuurlijk hebben ogenschijnlijk de tanks en kanonnen het weer gewonnen. Ogenschijnlijk, maar in werkelijkheid hebben die Duitse arbeiders het communisme een nederlaag toegebracht waar van de gevolgen nog niet zijn te overzien. Zij hebben het ijzeren gor dijn open gescheurd en de wereld laten zien en horen, dat zij het stel sel van het communisme haten en verfoeien. Zij hebben voor de vrije wereld de hoop op de uiteindelijke overwinning versterkt. Dit gebeuren zal ook in de vrije wereld even eens in Nederland zijn uitwerking niet missen. Intussen legt ook dit gebeuren nog zwaarder op ons de plicht, door eigen positief en concreet werk in en door de K.A.B., op al de terrei nen van het leven zodanig te voor zien in de noden en behoeften van de tijd, dat de K.A.B. is en'blijft de Beweging vóór en van de katholie ke arbeiders. Spr. ging de verschil lende activiteiten van de K.A.B. na. Er zijn plannen in voorbereiding, de K.A.B. op meer verantwoorde wijze in de aether te brengen. Eveneens een plan, het ledental tot 400.000 op te voeren. De hoofdinhoud van het vor mingsprogramma voor het a.s. win terseizoen zijn: de internationale verhoudingen, het humanisme en de nood van onze jeugd. Medewerking werd verleend door vele katholieke instanties. Moge uit dit samengaan en samen doen in ons katholieke kamp het wederzijds begrijpen groeien, voor waarde voor onderlinge waardering, en moge dit bijdragen tot de schep ping van dat geestelijke klimaat, waarin onze eenheid als katholieken op de duur kan gedijen, tot vreug de ook van onze trots lichamelij ke zwakte niet moegestreden Prins der Kerk, wiens dringend ver maan blijft één, één, niet vruchte loos moge verklinken. Deze zorg voor de katholieke een heid moge ons tevens in het bijzon der leiden bij het zoeken naar de juiste oplossing voor onze eigen or ganisatorische moeilijkheden. De eenheid in onze K.A.B. is weliswaar en gelukkig niet van kraakporselein; zij kan wel tegen een stootje, doch het verdient aanbeveling de span ningen niet al te hoog op te voeren. De hoop lijkt gewettigd, dat we thans niet al te lang meer zullen be hoeven te wachten op het rapport van „de Bisschoppelijke Commissie", en we spoedig de organisatorische voorzieningen kunnen treffen, wel ke nodig zijn. Dit brengt ons, aldus spr. als het ware automatisch op dat andere bredere terrein, n.l. dat van de maatschappelijke reconstructie, de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. Voor wat betreft het toporgaan, de S.E.R., is er reden tot tevreden heid en optimisme. Minder bevredigend is de gang van zaken met betrekking tot de totstandkoming van bedrijfs- en productschappen. Zeker, op 17 April j.l. zijn de eerste vijf ontwerp adviezen tot instelling van bedrijfs- schappen door de S.E.R. goedge keurd. Daarvan is het advies tot in stelling van een bedrijfschap voor de Landbouw ongetwijfeld het be langrijkste. Van de andere vier uit gebrachte adviezen, die voor de bos bouw, het schildersbedrijf, het steen- houwersbedrijf en voor het stuca- doors-, terrazzo- en steengaasstel- lersbedrijf, hebben de laatste drie bijzonder de aandacht getrokken door de toevoeging van een beper kende bepaling met betrekking tot de sociale bevoegdheden. Het is duidelijk, dat wij aan deze beperkende bepaling geen behoefte hebben. Staande voor de keus van ófwel deze bedrijfschappen met deze hier- bedoelde beperkende clausule, welke eenmalig is, want eens gegeven blijft gegeven, ófwel voorlopig geen schap pen, hebben wij het eerst gekozen. Wij, dat wil zeggen, zij die meer di rect deel hebben gehad in de hier over gevoerde discussie. Andere ka tholieke S.E.R.-leden hebben op overigens theoretisch juiste gron den zich tegen de toevoeging van deze clausule verzet. (Wordt vervolgd). van de Ned. Padvinders Vereniging, die het afgelopen weekend te Lun- teren is gehouden, vormt ongetwij feld het bezoek dat Prins Bernhard Zaterdagavond per helicoptère aan de verzamelde leidsters en leiders bracht. De Prins werd met zeer groot en thousiasme ontvangen en toegespro ken door verschillende padvinders autoriteiten. Doch dezen spraken niet alleen tot de prins, maar ook tegen de verzamelde leidsters en leiders, die nog eens opnieuw her innerd werden aan het ideaal van Baden Powell en de practische toe passing hiervan in deze tijd. Na deze opening, die een stijlvol karakter droeg, werd een Oudhol landse kermis geopend, waarop ook Prins Bernhard zijn geluk beproef de met flessenwerpen. Te omstreeks 7 uur, steeg de ko ninklijke helicoptère weer op, nage wuifd door 1300 mensen in de diep te, die allen een oranje strook pa pier in de hand hadden. Vliegtuig gevonden In de polder tussen Ouderkerk en Nes aan de Amstel zijn bij het opgra ven van een daar in 1944 neergestort Engels vliegtuig overblijfselen vani inzittenden gevonden. Vrijdagmiddag trof men volkomen intact de lichamen van twee leden van de bemanning aan. Ook werden twee pakken met bescheiden en iden tificatiemateriaal gevonden. De gemeentepolitie die voortdurend bij de werkzaamheden aanwezig was, heeft onmiddellijk deze resten en be scheiden in beslag genomen. Via de, dienst Berging en Identi ficatie zijn de Engelse autoriteiten van de vondst op de hoogte gesteld. Een deskundige van de Engelse identificatiedienst zal een onderzoek instellen en hiertoe uit Brussel over komen. Drie voorstellen afgestemd De teeltregeling der hyacinthencul- tuur belooft zo langzamerhand een boeiende avonturen-roman te wor den! Want nadat de ver. „De Hya cint" vorige week in een opgewonden vergadering dat vraagstuk had be sproken en men na vier en een half uur praten in feite niets had be reikt; nadat het bestuur der vereni ging vervolgens enige wensen uit de vergadering ter kennis van het Be- drijfsschap voor Sierteeltproducten had gebracht, zaten de verzamelde hyacintenkwekers Zaterdagmorgen weer „en masse" in de grote „Tres- long"-zaal. Het B.V.S. had, nu de vereniging had bewezen zelf geen be slissing te kunnen nemen, twee voor stellen kant en klaar aan het bestuur gezonden met het verzoek de leden maar te laten beslissen, wat ze wens ten: A. een vrijwillige inkrimp (nut tig areaal-regeling dus), waarbij 7 pet. van de jaarlijkse productie zou worden omgeslagen over alle hyacin ten of B. een verplichte inkrimp van 20 pet. met opkoop van het surplus op dezelfde wijze als nu bij de nar cissen en tulpen. Beide voorstellen konden in de ogen der kwekers geen genade vinden! Nu zou dit op zichzelf nog niet zo wonderlijk zijn geweest. Maar het ty pische was dat, voor men ter stem bus toog, diverse sprekers hadden be toogd, dat het toch eigenlijk klink klare onzin was om nu al te gaan- praten over iets, wat men nog niet Gala-uniformen voor de luchtmacht-kapel kon bekijken. Men wilde eerst even afwachten of het nu werkelijk zo'n vaart met het surplus zou lopen als sommige dachten en dan kon men al tijd nog een beslissing nemen. Het be stuur der- ver. „De Hyacint" bracht daarom een voorstel ter tafel, dat be doelde een beslissing over de te ne men maatregelen tot 15 September uit te stellen. De leden zouden dan in de eerstvolgende weken hun wen sen en plannen en voorstellen schrif telijk bij het bestuur kunnen indie nen, opdat men deze kon bestuderen. Er kwamen direct al enige bezwaren. Maar niettemin stemde men over het voorstel. Ook dit ging van de kaart: met 201 stemmen voor en 285 tegen. Maar toen deze stemming achter de rug was, wilde men verder gaan met het indienen van andere voorstellen. En daar voelde de heer Nieuwenhuis niets voor. „Al zitten we hier nu tot van avond zeven uur, dan zijn we er nog niet uit". En of men nu al be toogde, dat een ieder het recht had voorstellen in te dienen en dat het bestuur ze dan meteen maar in be handeling had te geven. Hoewel men de voorzitter waarschuwde, dat er wel eens „brokken" gemaakt konden worden en zelfs het woordje „motie van vertrouwen" al werd uitgespro ken, de heer Nieuwenhuis paste er dit keer wel voor op, dat het geen vro lijke keuken werd, zoals de vorige keer. Hij zei, dat het bestuur had meend aan de wens der vergadering tegemoet te komen door het derde voorstel aan de agenda te koppelen en voor de rest: basta. En toen men bleef aandringen, kreeg de heer Nieuwenhuis er blijkbaar genoeg van en sloot de vergadering zonder de agenda in zijn geheel af te wer ken. Voor het overige valt er van deze vergadering niet veel te verhalen. Men had nog een bestuursverkiezing deze was er de vorige week ook voor een deel bij ingeschoten waarbij in de plaats van de heer A. Arentshorst te Sassenheim de heer Ant. Nijssen uit Santpoort werd geko zen en verder hadden- diverse spre kers het voor en het tegen der voor stellen belicht. Zo kon „De Hyacint" wéér niet tot een beslissing komen. En men hoort al fluisteren, dat het B.V.S. de teelt regeling der hyacinten nu alléén wel zal vaststellen.... „Admiraal Michiel Adriaansz. de Ruyter", vergezeld van zijn echtgenote, hield Zaterdag een inspectie van de oorlogsschepen van de Koninklijke Nederlandse Marine, welke deelnemen aan de grote vlootschouw in de Am sterdamse haven. In de met roeiers bemande galjoot vaart de beroemde vlootvoogd langs de schepen. Twee K.V.P.-wethouders in onmin met de partij Verkiezing op voorkeurstemmen De K.V.P. te Haaksbergen is er toe overgegaan twee van haar leden te royeren, die in strijd met onder linge, schriftelijke afspraken toch een benoeming tot raadslid, verkre gen op voorkeurstemmen, aanvaard hebben. Een van beiden heeft zelfs tijdens de verkiezingsstrijd persoonlijk pro paganda voor voorkeurstemmen ge maakt. De beide geroyeerde raadsleden hebben in de afgelopen raadszitting tevens een wethouderszetel bezet. De klok uit Nederland in Echternach geplaatst De nationale bedevaart naar het graf van Sint Willibrord in de Caro- lingische crypte onder de pas herstel de' pauselijke basiliek van Echter nach, is het sluitstuk geworden van de eeuwfeestviering van het herstel der kerkelijke hiërarchie in Neder land. -j Zaterdag, op het ogenblik dat de Nederlandse bedevaart de grens van het schone Luxemburg was overge trokken, stond de 7100 K.G. wegende klok reeds in afwachting te Diekirch. Vandaar werd ze in feestelijke stoet naar Echternach gereden. Intussen was ook mgr. Alfrink, vergezeld van secretaris P. R. Geuts, per auto aan gekomen, uit naam van mgr. dr. Jo seph Philippe, de bisschop van Luxemburg verwelkomd' door diens coadjutor mgr. Leo Lommei. Aan het altaar boven het graf van zijn grote voorganger, celebreerde mgr. Alfrink een pontificaal Lof, dat werd besloten met een van de „Ech- ternachter Willibrordus-lidder" van Menager, die in Luxemburg plegen te worden gezongen. Zondagmorgen heeft de Aartsbis schop-coadjutor vgn Utrecht in de Basiliek de pontificale Hoogmis op gedragen, waaronder het kerkkoor van de H. Hartparochie uit Boxtel de indrukwekkende Missa van Clemens non Papa uitvoerde. Mgr. Leo Lommei heeft uit naam van bisschop Philippe herinnerd' aan de banden, die tussen de katholieken van zijn land en 'het onze sinds eeuwen bestaan. Zich wendende tot mgr. Alfrink en de Nederlandse pelgrims, zei mgr. Lommei dankbaar te zijn voor het prachtige geschenk boven het graf van de wederzijdse patroon. Receptie in het Stadhuis. Alvorens de klok van Echternach door mgr. Alfrink werd geconsa creerd en aan mgr. Lommei overge dragen, werd op uitnodiging van „L'Öeuvre Saint Willibrord" ten stad- huize een grote receptie gehou den, tijdens welke de leden van de stedelijke harmonie, in donkere uni formen gestoken, achter de colonna des van' Dingstul een concert gaven. In de loop van de week zal de Ne derlandse klok in de hoge linkertoren worden opgehangen.'De kerk zelf zal eerst in September worden geconsa creerd; voorlopig is zij ingezegend. Tijdens de bedevaart werd bekend gemaakt, dat mgr. Alfrink en de heer Simons als voorz. en secr. van het comité „Klokken voor Echternach" resp. als officier en ridder onderschei den waren in de orde „La coronne du chêne". Tweeduizend extra herbouwingen Getroffen gebied voorrang De regering is voornemens dit jaar 2000 herbouwwoningen meer te fi nancieren. Het totale aantal her bouwwoningen, dat in 1953 gefinan cierd zal kunnen worden, wordt daardoor gebracht op 7000. Het bouw programma 1953 zal ten gevolge hier van nagenoeg geen wijziging onder gaan, aangezien de 2000 herbouwwo ningen grotendeels uit de bestaande provinciale contingenten zullen moe ten komen. Zij zullen voornamelijk worden toegewezen aan enkele ern stig getroffen provincies. Hoewel door de mogelijkheid om voor nog tweeduizend woningen her- bouwfinanciering toe te zeggen de moeilijkheden wel enigszins zullen worden verlicht, zullen vele belang hebbenden er toch niet op mogen rekenen, dat hun de door hen aange vraagde herbouwfinanciering binnen zeer korte tijd zal worden toegezegd. De toezeggingen tot financiering zullen namelijk niet alle tegelijkertijd maar in ongeveer gelijke gedeelten over de resterende maanden van dit jaar verdeeld, worden uitgegeven. Tijdens.de ledenvergadering van de Algemene Middenstandsvereniging Purmerend is met algemene stemmen besloten een motie te zenden naar het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Middenstandsbond, waarin wordt ge protesteerd tegen de regeling der te ruggaven superweeldebelasting, waarvan 25 werd ingehouden voor administratiekosten De middenstandsvereniging vindt, dat deze handeling vooral de kleine middenstand treft en verzoekt het hoofdbestuur van de K.N.M.B. maat regelen te treffen dergelijke onbil lijkheden in de toekomst onmogelijk te maken. Zij adviseerden 25 alsnog te resti tueren. Kath. Smedenpatroons te Venlo bijeen Bijna 60 pet. van de Nederlandse smederijen werkt met een bezetting van een of twee man. De kleine pa troons leiden een moeilijk bestaan* Zeer veel smeden moeten genoegen nemen met een inkomen, dat lager is dan het gemiddeld arbeidsloon. Dit vertelde dr. P. Schoutema, di recteur van het economisch instituut voor de middenstand, tijdens een gisteren te Venlo gehouden congres van de Ned. R. K. Bond van Sme denpatroons en werkgevers in staal bedrijven. Zijns inziens wordt het ambachts- bedrijf steeds meer door de industrie verdrongen. Een middel tot verbete ring zag hij in samenwerking tussen verschillende ambachtsbedrijven, waardoor deze in staat zouden zijn onderdelen voor de industrie te gaan vervaardigen. Voorts ziet hij heil in sanerin-* der bedrijven. De i ndsvoorzitter, de heer F. v. Beurden, zeide, te hopen dat ten aanzien van de PBO de overeen stemming spoedig met de zusteror ganisaties zal worden bereikt.. Voor" al m'et het oog op de zorgelijke om standigheden, die in het smidsbedrijf door allerlei omstandigheden zijn ontstaan. Hij noemde in dit verband het prijsbederf door onderbieding, de vooral op kleine bedrijven zwaar wegende belastingdruk en de indivi duele kosten. De bondsvoorzitter acht vereenvoudiging van de admi nistratie voor sociale voorzieningen en afschaffing van de omzetbelasting noodzakelijk. Jeugdherberg „De Heiver" geopend Onder enorme belangstelling werd Zaterdagmiddag de eerste perma nente R.K. Jeugdherberg voor meis jes „De Hilver" te Hilvarenbeek ge opend. Deze jeugdherberg, die gevestigd is in de voormalige R.K. pastorie, is een stichting van de Katholieke Va- cantiehuizen en jeugdherbergencen trale te Utrecht. Na een kort wel komstwoord van de voorzitter van de KVC volgde de plechtige inzege ning door mgr. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch, die in een kort woord de betekenis uiteenzette, die deze jeugdherberg heeft voor het door de jeugd op verantwoorde wijze doorbrengen van haar vacantie. De officiële opening werd verricht door minister Cals met het hijsen van de KVC vlag en het houden van een korte toespraak tot de vele aan wezigen. De onderzeebootjager „Zeeland" te water Verbondsraadsvergadering van de Kath. Arbeidersbeweging Duitse arbeiders brachten communisme een nederlaag toe" Koninklijk bezoek op Koempoelan NPV De prins kwam per helicoptere Het hoogtepunt van de Koempoelan Admiraal de Ruyterinspecteerde de vloot verder wordt meegedeeld, voor de schoenwinkeliers een gunstig resul taat opleverde. De heropende onder handelingen tussen fabrikanten en winkeliers hebben niet tot overeen stemming kunnen leiden. De inkoop combinaties van schoeniwinkeliers en de Kath. Bond van schoenwinkeliers hebben derhalve besloten hun leden te adviseren niet op de A.S.C.-con- dities te kopen. Van de zijde der stichting „Inter- leder", die mede de schoenenbeurs organiseert, wordt medegedeeld, dat deze actie zou uitgaan van een groep schoenwinkeliers, welke nog geen vijftien procent van de winkeliers om vat. De eerste van de vier bij de N.V. „De Schelde" te Vlissingen in aanbouw zijnde onderzeebootjagers van de Koninklijke Marine is Zaterdag met goed gevolg te water gelaten door mevrouw H. A. S. van Houten—Hendrikse, echtgenoot van de secrtaris-generaal van het ministerie van marine. Het schip, dat de naam „Zeeland" draagt, glijdt van de helling van de „Eiland" werf. In tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, de inspecteur van de Koninklijke Landmacht, heeft Zaterdag in het Golfertstadion te Nijmegen de overdracht plaats gevonden van de nieuwe gala-uniformen van de kapel van de Koninklijke Luchtmacht en de drumband een geschenk van het Nijmeegse comité „Gala-uniformen luchtmachtkapel" dat voor dit doel in het leven was geroepen en dat haar actie tot het hele land heeft uitge breid gezien. Z.K.H. Prins Bernhard inspecteert de nieuwe gala-uniformen, bestaande uit zwarte kolbakken met witte pluimen, de tunieken van Nassau- blauw met zwarte broeken en witte handschoenen. Alle inkoopcombinaties van schoen winkeliers (negentien in getal) en de Kath. Bond van Schoenwinkeliers hebben hun leden geadviseerd op de vandaag te Utrecht te openen Inter nationale Beurs geen orders bij fa brikanten te plaatsen tenzij deze de orders accepteren op de ordercopie van de schoenwinkeliers. In feite be tekent dit een kopersstaking van de schoendetaillisten. Reeds jarenlang wordt strijd ge voerd tussen de schoenwinkeliers en de schoenfabrikanten over de leve ringsvoorwaarden .Kort geleden heb ben de schoenwinkeliers het tot een proefproces laten komen, dat, naar

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8