3)e £<2idóe0ow%ci/tit Rode betoging in Oost-Berlijn verliep in flinke regenbuien Primaat van Polen nam stelling tegen onderdrukkers Laniel kreeg het vertrouwen van de Nationale Vergadering Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 27 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12925 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w„ f 2p. mnd„ f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE GOEDE KOERS IN ITALIË DE EERSTE BIJEENKOMST van het nieuwe Italiaanse parlement die Donderdag werd gehouden, is erg rustig verlopen. Na de verkie zing van de voorzitters trachtten de socialisten van Nenni, met steun van de, communisten, een voorstel aan hangig te maken betreffende het in trekken van de nieuwe kieswet. Pre mier De Gasperi voelde hier uiter aard erg weinig voor en gaf er de. voorkeur aan, om eerst de begrotin gen van verschillende ministeries voorlopig te doen goedkeuren. Als dit geschiedt is zal hij vermoedelijk het ontslag van zijn kabinet aanbie den, waarna dat is niet aan de minste twijfel onderhevig de pre sident van de republiek De Gaspe ri opnieuw met de vorming van een kabinet zal belasten. Ofschoon de beslissingen over de samenstelling van een nieuw kabi net dus nog genomen moeten wor den, zijn politieke waarnemers in Rome er van overtuigd, dat noch naar links noch naar rechts grote veranderingen te verwachten zijn, zelfs ondanks het feit, dat de verte genwoordigers der gematigde par tijen er weinig voor voelen om een ministerszetel te aanvaarden. De nieuwe ministers zullen in hoofd zaak gezocht word er in het grote reservoir van de Christen-Democra ten, waarbij een ruime aanvulling van onafhankelijken te verwachten is. De Gasperi is namelijk van me ning, dat een kabinet van dergelijke samenstelling de steun zal ontvan gen van de monarchisten. Op deze wijze zou hij de politiek van de laatste jaren kunnen voortzetten zonder nieuwe verplichtingen en compromissen. Met de monarchisten beschikt hij over een voldoende meerderheid in het parlement. Dat de monarchisten wel bereid zijn om De Gasperi te steunen, kan men afleiden uit hun beweringen voorstanders te zijn van het Atlan tisch Pact. Zij zijn voorts felle tegen standers van het communisme en wensen dit evenals De Gasperi te bestrijden door verheffing^ der levensstandaard en een rechtvaar dige verdeling der inkomsten en lasten. De monarchisten- hebben er tenslotte op gewezen' geen ambitie te koesteren voor een ministersze tel, doch wel bereid te zijn een re gering te steunen, die twee derde van het Italiaanse volk achter zich heeft. Vrijwel zeker is het, dat De Gaspe ri geen pöging zal doen, om de links socialisten aan zijn kabinet te doen deelnemen. Deze politieke groepe ring van Nenni is teveel met handen en voeten aan de communisten ge bonden. Het experiment van 1946, om communisten en socialisten in de regering op te nemene lokt overigens ook weinig tot een herhaling. Bij het beschouwen van de pósitie van De Gasperi is het interessant te weten, dat hij de meest populaire pölitisus in Italië is. Hij verkreeg bij de laatste verkiezingen de meeste voorkeurstemmen. In de districten Rome, Napels en Trente, waar hij candidaat was, wist de premier ruim een half millioen stemmen te vergaren. De huidige minister van Binnenlandse Zaken, Maria Scelba, had evenmin reden tot klagen. Zijn candidatuur leverde hem 180.000 voorkeurstemmen op en het commu nistische bolwerk Emilia bezorgde hem in dit verband de grootste ver rassing. Ofschoon hij meermalen streng optrad tegen communistisch machtsmisbruik, bleek de bevolking daar zijn krachtige houding ten zeer ste op prijs te stellen. In een van hun belangrijke gebieden zagen de communisten derha^e 164.663 stem men haar hun meest gehate tegen stander gaan. Minder vei-trouwen wekkend zijn de figuren, die voor de communisti sche partij zitting hebben in het nieu we parlement. Onder hen bevindt zich een zekere Gorreri, die reeds geruime tijd in de gevangenis ver toefde in afwachting van zijn pro ces. Hij wordt er van beschuldigd een aanzienlijk deel van het goud van Mussolini in de wacht te hebben ge sleept. Hij is thans vrijgelaten, om dat hij parlementaire onschendbaar heid bezit. Voordat de rechtzaak kan worden voortgezet, moet de Kamer van Afgevaardigden zijn parle mentaire onschendbaarheid weer op heffen. Een andere afgevaardigde houdt momenteel lezingen voor de Italiaanse uitzendingendienst van Ra dio Praag. Hij- heeft Italië verlaten in verband met een beschuldiging van moord. Als men dergelijke berichten ver neemt en daarbij bedenkt, dat de de mocratie in Italië aan een zijden draadje heeft gehangen, kan men er zich alleen maer over verheugen, dat dit ziiden draadje het gehouden heeft en De Gasoeri thans stevig in het zadel zit. Een knappe commu nist, die hem er uit wipt. Voor de komende regeringsperiode kan men overtuigd zijn van de goede koers, die Italië zal veren. X. JiameUje Hoe minder mensen, hoe meer vrede. Treinbotsing op emplacement te Zwolle Volgens het Oostduitse Persbureau A.D.N. hebben 70.000 Oostberlijners eerste minister Grotewohl, zijn plaatsvervanger, Ulbricht, en het hoofd van de staatsveiligheidsdienst, Zaisser, toegejuicht toen deze drié Oostduitse autoriteiten zich Vrijdag tijdens de betoging voor de rege ringsgebouwen vertoonden. Grote wohl zèi, dat de eerste taak van de regering was het herwinnen van het vertrouwen van het volk. Volgens een Amerikaanse woordvoerder waren slechts 4.000 tot 5.000 personen voor de betoging opgekomen. Deze betoging was georganiseerd door de Oostberlijnse afdeling van de Socialistische Eenheidspartij. Vrij dag was Oost-Berlijn nog steeds af gesloten voor geallieerde Westduitse bezoekers, maar zakenlieden, die met speciale passen wel Oostberlijns grondgebied mogen betreden, zeiden, dat de parade letterlijk in het water gevallen is door zware regenval. Een. Wéstberlijnse zakenman zei- V.N. hopen nog op een bestand De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammerskjold, heeft Vrijdag te Ottawa tegenover verslaggevers verklaard, dat de autoriteiten van de Verenigde Naties de hoop op een wapenstilstand in Korea nog niet hebben opgegeven. Hammerskjold was naar Ottawa gekomen voor besprekingen met de voorzitter van de Algemene Verga dering van de V. N. Lester Pearson. Hij zeide, dat de voornaamste re den van zijn bezoek aan Pearson het voeren van besprekingen was over de voorbereidingen voor een zit ting van de Algemene Vergadering, die na een wapenstilstand zal bij eenkomen. Over de boodschap van Nehroe aan Lester Pearson, waarin de Indische premier verklaarde van mening te zijn dat de Algemene Vergadering spoedig diende samen te komen ter bespreking van de wapenstilstands kwestie, zeide de secretaris-generaal, dat dit het eerste verzoek van dien aard was. De meerderheid van de zestig leden zou moeten beslissen of tot een spoedzitting moet worden overgegaan. Hij wilde niet zeggen, of de leden-staten zouden worden gepolst naar aanleiding van de Indi sche boodschap. Des gevraagd verklaarde Ham merskjold, dat het voorstel van In dia bij zijn algemene besprekingen met Pearson wel te berde zal wor den gebracht. ITALIAANSE KAMER KEURT BEGROTING GOED De onlangs gekozen Italiaanse Ka mer van afgevaardigden heeft een voorlopige begroting voor slechts twee maanden in plaats van vier maanden, zoals door premier De Gas peri was verzocht, goedgekeurd. De regering had zich echter ook ac- coord verklaard met een begroting voor een kortere termijn. De Senaat moet nog een besluit nemen. Indien deze de begroting eveneens goedkeurt, zal premier De Gasperi zijn ontslag kunnen aanbie den en de regering kunnen hervor men ingevolge de uitslag van de al gemene verkiezingen. de van Oostberlijnse arbeiders ge hoord te hebben, dat partijfunction- narissen Donderdag de fabrieken hebben bezocht om de mannen er toe te brengen deel te nemen aan de betoging. Zij zouden hebben gezegd, dat ieder, die niet zou deelnemen, zou worden gebrandmerkt ais iemand met sympathieën voor de Westelijke agenten en provocateurs van het soort dat tot de ongeregeldheden yan vorige week had opgezet.' Toen dm regen begon te vallen verlieten de arbeiders de stoet en de betoging verliep, aldus de zaken man. Nieuwe koers. De voorzitter van de Oostduitse Liberaal-Democratische Partij-, dr. Hans Loch, heeft in het orgaan van zijn partij, „Morgen", de terugkeer' geëist vanhet „Blok van de demo cratische en anit-fascistische partijen" tot welke politiek geruihe tijd gele den unaniem door de Oostduitse re gering werd besloten: Een jaar na dit besluit werd echter door 'n eenzij dige beslissing van de SED van deze weg afgeweken Volgens A.D.N. heeft Grotewohl een decreet uitgegeven, waarbij par-, ticuliere industiële bedrijven wordt toegestaan goederen te produceren voor particuliere klanten. Tot nu toe mochten particuliere industrieën alleen maar goederen in opdracht van staatsbureaux fabriceren. Grotewohl zei, dat particuliere be drijven meer meubilair, kleding, tex- titel en leer moeten produceren „om de vraag van de bevolking te kun nen bevredigen". BRITSE COMMENTAAR OP BESPREKINGEN VAN NEHROE EN MOH ALI. Op het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft men Vrijdag, naar aanleiding van berichten uit Caïro, opnieuw verklaard, dat pre mier Mon Ali van Pakistan en pre mier Nehroe van India geen door Groot Brittannië goedgekeurde voor stellen voor hervatting der Brits- Egyptische besprekingen over het Suezkanaal hadden meegekregen. Zo als gemeld hebben beide pre miers in Caïro met president Na- güib van Egypte over deze kwestie besprekingen gevoerd. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de kwestie van het Suezka naal waarschijnlijk ter sprake zal worden gebracht op een conferentie van de Westelijke „Grote Drie" op de Bermuda-eilanden. Op het stationsemplacement te Zwolle zijn in de nacht van Donderdag op Vrijdag twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De materiële schade is groot. Twee goederenwagens worden geheel vernield en twee andere ernstig beschadigd. De ravage na de botsing. De strijd tussen Kerk en Staat in Polen is in een geheel nieuw, kritiek stadium gekomen. Naar aanleiding van twee krachtige uitspraken van de Primaat van Polen, Kardinaal Wyszinski, heeft het Politburo van de Communistische Partij een bijzonde re vergadering belegd om de maat regelen te bespreken, die op grond van de uitspraken van de kardinaal dienen te worden genomen. Op Sacramentsdag n.l. heeft kar dinaal Wyszinski in de kathedraal van Wadschau op uiterst felle wijze stelling genomen tegen de onder drukking van de rechten der Kerk. Hij vertelde de 2000 gelovigen, die in de kathedraal waren samenge stroomd, geen nieuws, doch hij bezat de moed in het openbaar onder woorden te brengen wat het gehele Poolse volk benauwt. Binnen enkele dagen was de toespraak van de kar dinaal het onderwerp der gesprek ken in geheel Polen. In zijn historische rede verklaarde de kardinaal: „De Poolse Katholieken moeten, MgT GROTE MEERDERHEID De gematigde conservatief Jo- I nodig om de zaak voor elkaar te seph Laniel is Vrijdag door de Fran- brengen. Na 33 dagen crisis heeft se Nationale Vergadering met over-1 Frankrijk dus weer een premier weldigende meerderheid aanvaard als kabinetsformateur. Hij wist 398 stemmen op zich te verenigen, d.i. 84 meer dan het vereiste aantal van 314. Slechts 206 afgevaardigden stemden tegen. De nieuwe formateur zal de 19e Franse regering sedert de oorlog vor men. De kabinetscrisis, veroorzaakt door het aftreden van de regering- Mayer, heeft vijf weken geduurd. Een debat van slechts 1 uur was Over waaghalzerij gesproken Over waaghalzerij gesproken: rustig neemt Kitty de poes, haar „negen levens" in haar zachte poesenpootjes, en steekt haar kopje tussen de mach tige kaken van Bess. Kitty bleek echter een verstandige poes te zijn, -voor dat Bess ook maar een hap had kunnen doen had zij haar kop alweer te ruggetrokken. Waarschijnlijk heeft zij Bess later verteld, voor welke kiezen en tanden zij eens nodig naar de tandarts moest gaan. Terstond na de Kamerzitting begaf Laniel zich naar het Elysée om aan president Vincent Auriol die vol spanning achter de speciale luid spreker had gezeten, welke hem, als enige man in Frankrijk, in staat stelt alle debatten in de Assemblée bij te wonen het heuglijke nieuws mee te delen. Ook Auriol moet een zucht van opluchting hebben geslaakt en nu zal dan premier Laniel vandaag zijn krachten wijden aan de samenstel ling van zijn kabinet. De radicalen hebben reeds te kennen gegeven, dat zij bereid zijn hieraan deel te ne men. Met de andere partijen is dat ook het geval. Gaat alles goed dan zal Frankrijk aan het begin van de komende week een kabinet moeten hebben, dat zich dan terstond kan „storten" Op de lijvige map, die het van ex-premier René Mayer in ont- indien dit noodzakelijk mocht zijn, bereid zijn tot het martelaarschap. Zij moeten zich verzetten tegen de onrechtvaardige druk, die de staat op hen uitoefent, zelfs al zou dit hun het leven kosten". Enige uren later wist geheel Po len, dat kardinaal Wyszinski, de hoogste kerkelijke autoriteit, deze dingen van de preekstoel had durven zeggen. Vijf dagen later, 9 Juni, sprak de kardinaal wederom in de kathedraal, nog krachtiger, nog feller. „In de z.g. progressieve landen is de situatie der Kerk slechter dan tij dens de donkerste eeuwen". Bij het Edict van Milaan in 313 kreeg de Kerk rechten, die zij nu niet meer bezit. „Er is geen vooruitgang ge weest", zo riep hij uit, „wanneer zelfs de priesters de Christenen in de ziekenhuizen en gevangenissen niet mogen bezoeken en wanneer mensen worden mishandeld en ge marteld door de politie". Zijn aansporing tot volharding en moed in de verdrukking herhalend, verzekerde de aartsbisschop, dat „het gebruik van physiek geweld op zich zelf reeds een toegeven inhoudt van verslagen te zijn in de geestelijke strijd'.' Deze ontwikkeling in de strijd tussen Kerk en Staat, tot een cli max gekomen na de scherpe verkla ringen van de kardinaal, verklaart waarom voor de eerste maal radio Warschau dit jaar geen aan dacht heeft besteed aan de indruk wekkende Sacramentsprocessie te Warschau, waaraan ruim 50.000 ge lovigen deelnamen. Het verkeer in het centrum der stad werd urenlang gestremd. Kardinaal Wyszinski, een magere, ascetische figuur, droeg het Allerheiligste, begeleid door vier bisschoppen; het eerste openbaar verschijnen van de aartsbisschop sinds zijn verheffing tot het kardi nalaat in het begin van dit jaar en waarschijnlijk voor geruime tijd het laatste. De achtergrond van de scherpe protesten van de Poolse Primaat vormen de zes bisschoppen en meer dan duizend priesters, die in de Poolse gevangenissen vertoeven; de 500 godsdienstleraren, die van de scholen zijn verdreven de meer dan 100 priesters, die spoorloos zijn ver dwenen en de ruim 50 priesters, die na processen ter dood zijn gebracht. In haar buitenlandse politiek doet de Sovjet-Unie concessies, doch in de satelliet landen moet de Kerk worden vernietigd. De Poolse „re bellen" moeten tot onderwerping worden gedwongen. Kardinaal Wys- zinki acht thans het moment geko I levensleer. vangst heeft te nemen en waarop staat: „Lopende Zaken". „In alle bescheidenheid', zo zeide i men tot openlijke strijd. Hij heeft Laniel gistermorgen tot een Assem-het initiatief genomen en het mar- blée, die dermate, genoeg heeft van telaarschap het enige alternatief ge- deze Investituur-plechtigheden, dat! noemd voor de overwinning van de zij nauwelijks luisterde naar zijn f Katholieke Kerk op de marxistische woorden, „sta ik voor U, met een taak die anderen vóór mij met oneindig veel meer talent ter hand hebben genomen. Ik zal U niet voOr de vijfde maal een analyse geven van onze toestand, van de kwalen, waaraan wij lijden en van de geneesmiddelen, die wij nodig hebben. .Gelukkig!' verzuchtte de Assem blée bijna hoorbaar. De officiële stemverhouding was 398 voor, 206 tegen en 16 onthou dingen. Tegen stemden de communisten en socialisten. De meeste Gaullisten stemden voor Laniel. Men ver wacht, dat voor de eerste maal Gaullisten in de regering zullen ko men. Laniel hoopt Zaterdagavond een lijst van ministers gereed te hebben. Verwacht wordt, dat Bidault minister van buitenlandse zaken zal blijven en dat hij Laniel zal vergezellen naar' de conferentie van Bermuda. Kinderen Finaly weer naar Frankrijk Robert en Gerald Finaly, de door toedoen van hun pleegmoeder rooms- katholiek gedoopte Joodse wezen, die sedert enige tijd spoorloos ver dwenen zijn geweest, zijn Vrijdag, aldus wordt thans bericht, in de Spaanse stad San Sebastian toever trouwd aan mej. Germaine Ribieri, afgezante van kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon. De jongens waren door een orde-geestelijke naar San Sebastian gebracht. Met mej. Ribieri zijn zij naar Frankrijk ver trokken. De twee broers zijn toegewezen aan de zorg van hun Joodse familie. Op verzoek van de pleegmoeder, mej. Brun, om haar de kinderen te laten, is nog enkele dagen geleden afwijzend beschikt. WORDEN WESTELIJKE HOGE- COMMISSARISSEN IN BONN AMBASSADEUR? In goedingelichte kringen te Lon den meent men te weten, dat Maan dagmiddag te Bonn in een drie-mo- gendheden verklaring bekend zal worden gemaakt, dat de drie Weste lijke Hoge-commissarissen zullen worden verheven tot de rang van ambassadeur bij de Westduitse Bondsregering, aldus meldt AFP. (Geldig van Zaterdagavond* tot Zondagavond. (Opgemaakt te 10 uur). AFNEMEND BUIïG. Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het binnenland enkele verspreide regen- of on weersbuien. In de kustgebieden van Zuid-Holland en Zeeland plaatselijk van zee binnendrij- vende mist- of laaghangende wolkenvelden. Matige tot zwak ke Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. 23 Juni: zon op 4.22 en onder 21.04; maan op 22.17 en onder 5.29 uur. 29 Juni: zon op 4.23 en onder 21.04; maan op 22.40 en onder 6.56 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI licht bew. 27 C. STOCKHOLM onbewolkt 30 OSLO zwaar bew. 30 KOPENHAGEN onbewolkt 21 AMSTERDAM zwaar bew. 23 EDINBURG geheel bew. 18 LONDEN licht bew. 28 LUXEMBURG mist 21 PARIJS onbewolkt 25 BORDEAUX licht bew. 28 GRENOBLE onbewolkt 25 NICE zwaar bew. 23 GENèVE zwaar bew. 24 ZURICH geheel bew. 16 FRANKFORT regen 24 MüNCHEN regen 17 WENEN onbewolkt 23 ROME onbewolkt 27 Kans op buien neemt af Het K.N.M.I. deelt mede: H^et weer van de afgelopen week werd gekenmerkt door grote on weersactiviteit. Deze hing sam'en met een lagedrukgebied, dat een groot deel van midden Europa besloeg en dat tot grote hoogten gevuld was met koude luchtmassa's. Tengevolge van verwarming nabij het aardoppervlak te werd deze lucht onstabiel, zodat er zich zware buien in vormden. In ons land kwamen de buien vooral in het binnenland voor, terwijl re- genhoeveelheden aan de kust rela tief klein waren. Ook in andere de len van Euorpa zijn finke neerslag hoeveelheden opgevangen. Vooral in Zwitserland waren de buien niet van de lucht, in Zurich viel in een week ruim 15 cm hemelwater. Hoewel de veranderingen in de algemene druk- verdeling van weinig betekenis zijn, neemt in ons land de kans op buien af, aangezien in de hogere niveaux iets warmere lucht wordt aange voerd, terwijl nabij het aardopper vlakte een kleine afkoeling plaats vindt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1