DE TOUR DE FRANCE Snelle trainingstijden te Assen Geslaagde slotdag van de Sportweek der S*M+D* De K.N.A.C. heeft nog tal van wensen op program Tropenliefde VRIJDAG 26 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 En de voorbereiding van de Ned. ploeg In de voor-oorlogse jaren heeft de sportjournalist Joris van den Bergh pionierswerk gedaan om Nederland te doen vertegenwoordigen in de Ronde van Frankrijk, werk, dat met succes werd bekroond en waarbij zelfs in di verse etappen goede resultaten werden bereikt. Na de oorlog heeft Joris van den Bergh het werk voortgezet. Enkele jaren geleden heeft hij zijn functie overgedragen aan de sportjournalist R. de Grood, vertrouwensman van Jacques Goddet, de directeur van l'Equipe, het organiserend blad van de Tour de France. In 1951 ging Kees Pellenaars voor de eerste maal mee als directeur- technique, een functie, welke hij ook in 1952 heeft waargenomen en ook in de komende Ronde van Frankrijk zal vervullen. Een verdere belangrijke stap in deze ontwikkelingsfase was het feit, dat ons land thans voor de eerste maal een ploeg zal laten meerijden, welke numeriek even groot is als die der an dere deelnemende landen. Het zal zon der meer duidelijk zijn, dat aan de voorbereiding om 10 Nederlandse ren ners naar dit belangrijke evenement uit te zenden, zeer veel vast zit, dat deze voorbereiding maanden en maan den vergt, dat vele onderhandelingen met fabrieken en firma's nodig zijn, ten einde te trachten het beste materiaal te verkrijgen, kortom Kees Pellenaars moet bergen werk verzetten, hetgeen hij overigens met enorm enthousiasme tn grote kennis van zaken doet. Het is algemeen bekend, dat de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie, zich beroepend op de reglementen, zich niet met de selectie van de ploeg wil bezig houden, noch zich met de voor bereidende arbeid wil bemoeien. Dit in tegenstelling met enkele andere landen, waar de nationale wielerorganisatie een ander standpunt huldigt. De uitzending van Nederland naar de Tour de France berust dus volledig op particulier ini tiatief. Om dit initiatief nu en vooral in de toekomst te steunen, opdat de voorbereidende arbeid geperfectioneerd kan worden en de daaraan verbonden kosten te dekken is mede op instigatie van enkele Journalisten een fonds ge vormd, genaamd „Fonds ter voorberei ding van de Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk". Dit fonds zal worden geleld door een drietal perso nen, te weten dr. J. G. Tetzner, voor zitter, A. Marx, secretaris en D. J. Bes- sem, penningmeester. Teneinde het fonds de nodige middelen te verschaf fen doet men een beroep op fabrieken, firma's, verenigingen en particulieren, bedragen te storten op giro-nummer 60757 ten name van de N.V. Nederlands Sportpark te Amsterdam. De directie van het olympisch sta dion .geeft het goede voorbeeld, want Maandag 29 Juni zullen in het stadion wielerwedstrijden worden georgani seerd, waaraan de volledige Tour de France-ploeg geheel belangeloos mede werkt, terwijl de netto-recette in het fonds zal worden gestort. Zweefvliegterrein bij Noord wijkerhout Op verzoek van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart is het terrein „Langeveld" te Noordwij- kerhout aangewezen als zweefvliegter rein. Het zal gebruikt worden door de Kennemer Zweefvliegclub te Haarlem. Deze vereniging is acht jaar doende ge weest hiervoor toestemming te verkrij gen en moest gedurende die tijd van andere vliegvelden gebruik kmaken. De Kennemer Zweefvliegclub heeft zelf twee zweefvliegtuigen gebouwd, die eerst op Valkenburg, en later op Castricum en Soesterberg werden on dergebracht. Het laatste halfjaar heb ben de leden niet kunnen zweefvliegen bij gebrek aan een veld. HANDBAL Jong Ade. Het eerste elftal en de Junioren gaan Zondag op tournooi by Concordia te Hillegom. Vertrek geza menlijk direct uit de Hoogmis per fiets tot Leiden en om 12 uur per bus vanaf de Boerhaavelaan naar Hillegom. VOETBAL MEANO EN ABENOZA DODELIJK VERONGELUKT Een gecompliceerd auto-ongeval in de omgeving van Reims heeft aan zes per sonen het leven gekost. Tot de slacht offers behoren de linksbuiten van de kampioen van Frankrijk Stade Reims, Meano, en de doelman van de tweede divisie club Troyes, Abenoza. Op het UVS-terrein werd gisteren de gehele dag gestreden in het voetbal- tournooi om de fraaie beker, beschik baar gesteld door de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Nadat mr J. Dreyber allen een' har telijk welkom had toegeroepen, inzon derheid Groningen, dat reeds om 4 uur in de ochtend in de auto stapte, en de Vrije Universiteit uit A'dam, die zich als enige eerste der bijzondere instel lingen had aangemeld, gaf de heer Ra ven enkele technische bijzonderheden, waarna het tournooi aanving. De uitslagen zijn: UtrechtA'dam 40; DelftA'dam 30; Wageningen Groningen 00; O.K.W.Leiden 01; WageningenDelft 12; A'damLei den 05; UtrechtO.K.W. 10; Gro ningenA'dam 31UtrechtLeiden 12; GroningenDelft 12; Wagenin genA'dam 20; A'damO.K.W. 02. De uitslagen in de tweede poule wa ren: Poule I: Leiden 6 pnt.; Utrecht 4 pnt.; O.K.W. 2 pnt.; A'dam 0 pnt. Poule II: Delft 6 pnt.; Wageningen 3 pnt.; Groningen 3 pnt.; A'dam 0 pnt: Geheel tegen „de Kunst" kregen ook de tweede geplaatsten een herkansing en zo ging de Demi-finale tussen Lei denWageningen 02 en DelftUtrecht 1—0. Verl. ronde: LeidenUtrecht 41. Winnaarsronde: DelftUtrecht 20. Te half zeven werden in 't Stadhuis de prijzen uitgereikt. Het was een prachtig geslaagd tournooi met Delft als winnaar, tegenover vorig jaar Lei den. DHC—LUGDUNUM Lugdunum zal op het LDWS-tournooi tegen de sterke DHC-combinatie met het volgende elftal uitkomen: doel: Koet; achter: Ligtvoet en Quist; midden: Cornelisse, v. Egmond, de Roo; voor: Kommer, Jansen, Bekkering, v. Berkel, Mizee. V.V.O.A. Zondag organiseert V.V. O.A. een tournooi voor zijn tweede elf tal. Het programma luidt: 12 uur: Wet. Boys 3Rijp wetering 3; 2 uur: WO A 2—KRV 2. Op Zondag 5 Juli: 12 uur: Verliezers- ronde; 2 uur: Winnaarsronde. >- De wedstrijdduur is 2 x 45 minuten. Bij gelijk spel 2x7^ min. verlenging. Gisteren stonden de athletiek en voetbalwedstrijden in de Leidse Hout op het programma en van 9 uur 's mor gens tot half vier in de middag was het een, drukte van belang. Het weer viel buitengewoon mee, vooral voor de at letiekwedstrijden, zodat men inderdaad van een geslaagd tournooi kan spreken. Dat de wedstrijdleiding evenwel een drukke dag heeft gehad, laat zich be grijpen. Vooral adjudant Willems, die Woensdag hoofdsecondant was bij alle partijen van het schermtournooi, heeft daar veel toe bijgedragen. De resultaten van de atletiekwed strijden waren: 100 meter: 1. Teeken 12,5, 2. v. Dijk 12,6 Heyden 1.04.4, 2. 400 meter: 1. v Polderman 1.05.6. 1500 meter: 1. v. d. Heyden 5.31.5, 2. Borst 5.21.6. Kogelstoten: 1. v. d. Heyden 8.47 m., 2. Derks 8.78 m. Vèrspringen: 1. v. d. Heyden 5.39 m., 2. Teeken 5.36 m. Hoogspringen: 1. Hoogkamer 1.55 m., 2. Teeken 1.53 m. Vijf kamp: 1. Teeken, 2. v. d. Heyden. De voetbalwedstrijd, in de middag gespeeld tussen ploegen van Soc. Medi sche Dienst en de JCoksschool bracht een groot overwicht van de laatste. Het feit, dat de Marine veel meer aan wisseling onderhevig is en de Koksschool een langduriger vaste bezetting heeft, is daaraan niet vreemd. De Koksschool won tenslotte met 120 (rust 50), maar de Marine-mensen hadden wel een tegenpuntje verdiend voor hun moe dig volhouden. De feestavond De sportweek werd gisteravond be sloten met een feestavond in het JSt. Antonius Clubhuis aan de Mare, wel ke uitstekend geslaagd mag worden ge noemd, omdat het een avond van ge zonde ontspanning is geworden, een avond, die de lachspieren eens danig in beweging heeft gebracht. Om dat te bereiken bij de mensen van de marine, die heus wel wat gewend zijn op het gebied van humor, moet men heel wat in zijn mars hebben, maar dat de op tredenden daarin ten volle geslaagd zijn, moge wel blijken uit het hartelijk applaus na elk nummer. Onder algemene leiding van de heer Boelhouwer van de afdeling O., S. en O. (Ontwikkeling, Sport en Ontspan ning) der S.M.D. traden de volgende artisten op:: Jan Oradi, conferencier er, imitator, Rita en John, het excen trieke danspaar, de goochelaar Bou- man, de drie Coranti's met hun muzi kale fratsen, Willy van Raay, declama- trice en aan de piano Peter van Zonne veld. Zij gezamenlijk brachten een pro gramma gevarieerd amusement en aan het einde daarvan bracht de comman dant der S.M.D. kapt. ltz. H. L. Nagt- glas, namens alle aanwezigen allen har telijk dank voor het gebodene, om hun een welgemeend weerzien toe te roe pen. De dames ontvingen een aardig souvenir. Aan het begin van de avond had de commandant der S.M.D. de aanwezi gen hartelijk verwelkomd, in de eer ste plaats de genodigden, maar in het bijzonder de oud-patiënten van de S. M. D., in wier aanwezigheid spr. een bewijs zag, dat zij goede herinneringen aan de S.M.D. hebben behouden. Ook de oud-leden van de „vaste bemanning" heette spr. welkom, in het zijzonder dr. Wolters, die de S.M.D. heeft helpen oprichten. Voorts verwelkomde spr. de garnizoenscommandant, majoor Gerth van Wijk, de commissaris van politie, de heer R. Meyer en de oud-comman dant van de S.M.D., overste Tebak. Kapt. Nagtglas herinnerde er voorts aan, dat de S.M.D. op 21 Juni 1948 werd opgericht. Vandaar deze herdenking met een sportweek en tot besluit een feestavond. Spr. wees er vervolgens nog op, dat de S.M.D, niet is te vergelijken met een andere marine-instelling, omdat het doel zo geheel anders is. Elke marine instelling staat nu eenmaal Ingesteld met het grote doel „de Marine" voor ogen, maar de S.M.D. werkt in het be lang en tot het welzyn van het indi vidu, de marineman en zijn taak is het de marineman, die de dienst gaat ver laten zo goed mogelijk af te leveren aan de maatschappij. Daarbij prevaleren de belangen van het individu, zonder even wel de belangen der Marine geheel op zij te zetten. De S.M.D. moet een le vend organisme zijn om zijn taak naar behoren te vervullen. Zijn voortbestaan heeft twee jaar geleden aan een zijden draad gehangen, maar nergens is het mogelijk medisch, sociaal en persoonlijk menselijk die aandacht aan het indivi du te besteden als hier. Daarom hoopte spr., dat deze dienst nog lange jaren de hem toegedachte taak moge blijven vervullen en dat de patiënten hun belangstelling voortdu rend zullen blijven tonen. Na dit inleidende woordje was het woord aan Jan Oradi en zijn medewer kenden, die al spoedig hun gehoor in hun macht hadden en die er herhaal delijk met een gul applaus voor be loond werden. Ook Jan Derks, een der eigen mensen, trad nog voor het voet licht, eveneens als imitator en met een lied, waarin hij enkele personen van de S.M.D. voor het forum wist te brengen op een wijze, die zeer in de smaak viel bij de aanwezigen. Het was een waardig besluit van de avond en van de sportweek, waarvoor de commandant van de S.M.D. harte lijk dank zegde aan ltz. Humme, toe gevoegd officier van O., S. en O. WATERPOLO l ''*5 L.Ï.C.—R.Z.P.C. 1—4 In de eerste helft waren de gasten veel sterker en spoedig was de stand 02. Nog voor rust brachten Zitman :en Brak de stand op 22. In de tweede helft ging het voor LZC slechter en nadat Zitman in eigen doel had gescoord (2—3) en RZPC de stand op 2—4 had gebracht, kon de thuisclub toch de eindstand op 34 brengen. MISLUKT TOURNOOI VAN DE ZIJL Jammer genoeg had het Nationaal Waterpolotournooi, gisteravond in „de Zijl" verzwommen, geen gunstig ver loop. De eerste wedstryd tussen de Zijl DVZ (Delft) bracht na een 1—0 ov winning voor DVZ in een bruto tijd van vijf minuten, een fout van de scheidsrechter, waartegen de Zijl offi cieel protesteerde. Door dit protest komt de einduitslag nog geheel in het on zekere te handen. De tweede wedstrijd tussen De Sleu telstad en DVZ (den Haag) werd ver diend door onze stadgenoten met 61 gewonnen en zo kwam de eindstrijd tussen de Sleutelstad en DVZ. Na spannende kamp bleef de thuis club winnaar met 32. Voor rust zorg den v. Berkel en Dool voor een 2—0 voorsprong, maar nog voor de pauze werd het 21. Fraai werd het. in de tweede helft 2—2 en daarna wist de Zijl de stand op 3—2 te brengen. De tweede afdeling was eerlijk ge zegd een fiasco. Zios won van de Watervrienden met 2—1 en doordat LZC en de invaller AZC verstek lieten gaan, kwam de eind strijd tussen Zwip en Zios. Zios won met liefst 130. In de pauze speelden de dames van de Zijl en Sleutelstad een vriendschap pelijke wedstrijd door de Zijl-dames met 10 gewonnen. POSTDUIVEN „Steeds Sneller" (NoordwUk). Wed vlucht met oude duiven vanaf Chateau- roux, afstand plm. 635 km. In concours 94 duiven. Gelost te 7.30 met Z.W.; aan komst eerste 17.39.33, snelheid 1043 me ter p. m. Uitslag: W. Hazenoot 1, C. Plug 2, J. Passchier en Zn. 3, Gebr. Barnhoorn 4, L. Steenvoorden 5, 22, J. v. d. Niet 6, 14, J. de Ridder 7, J. v. d. Wiel 8, Th. Hogervorst 9, 21, Gebr. Pas schier 10. Wedvlucht met oude duiven vanaf St. Quentin, afstand plm. 279 km, In concours 121 duiven. Gelost te 6 uur met Z.O. wind; aankomst eerste 8.46.15, gemidd. snelheid 1682 meter p. m. Uit slag: Gebr. Passchier 1 en 4, Hoek en do Vries 2, 10, 23, M. v. d. Wiel 3, 6, 20, L. Steenvoorde 5, SmitHoek 7, Th. Mooyekind 8, Ar. v. Duin 9. De Nederlander Schouten is tijdens de training voor de TT door een val bij het Jodenkerkhof uitgeschakeld in de 500 cc-klasse. Schouten, die op een Triumph reed, brak een been en is naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen ver voerd. Zo langzamerhand is een overzicht mogelyk van de inschrijvers, die niet of waarschijnlijk niet zullen starten. De Zweed Carlsson, die in de 350 en 500 cc-klasse op een Norton zou rij den, heeft afgeschreven. Belangrijker is, dat van het BMW-fabrieksteam alleen Zeiler is verschenen. Zeker is ook, dat de MV's, in de 350- en 500 cc-klasse niet zullen uitkomen. De Italianen hadden Bandirola ter beschikking, maar heb ben het blijkbaar niet aangedurfd hem alleen te laten rijden. In de kleinste klasse zijn de Italia nen Ferri en Sala, die de fabrieksmon- dials zouden berijden, nog niet in As sen aangekomen. De mogelijkheid be staat echter, dat zij zich heden op het laatste nippertje zullen aanmelden. Donderdag zijn aanmerkelijk snellere tijden gemaakt dan Woensdagavond. W.el regende het ook nu af en toe, maar vooral in de middaguren was het ge ruime tijd droog. De Duitser Werner Haas (NSU) was in de 125 cc-klasse veruit de snelste met 7 min. 43 sec., hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 128 km per uur. Na hem kwam Mendogni op Mo- rini met 7.47 (127 km) en Ubbiali op MV met 7.48. In de 250 cc-klasse was Haas ook de Norton de snelste maar zijn teamge noot Kavanagh met 6.39, dat betekent een uursnelheid van 148,5 km. Amm reed het parcours rond in precies 6 min. 40 sec., dicht gevolgd door Fergus Anderson op de 320 cc-Guzzi met 6 min. 41 sec. Geoffry Duke is nog niet tevreden liet hij spoedig de baan en vertelde over zijn Gilera. Donderdagochtend ver ons, dat wanneer hij uit een bocht ko mend gas geeft zijn motor niet direct optrekt. Taruffi, de leider van het Gi- lera-team heeft onmiddellijk maatrege len genomen en Duke beloofd alles in het werk te zullen stellen het euvel zo spoedig mogelijk te verhelpen. In de middagtraining bracht Duke het tot 6 min. 13 sec., maar zijn team genoot Milani, die Woensdag eveneens 6.13 had genoteerd, reed nu slechts één ronde, maar dan ook in een tijd van 6 min. 9 sec., hetgeen een gemiddelde uursnelheid betekent van ruim 160 km. Van de Guzzi's was Lorenzetti de beste met 6.15, Ray Amm op Norton kwam tot 6.14. De Nederlanders doen het niet Onvoldoende overheidszorg voor toenemend verkeer In hotel de Witte Brug te Den Haag is gistermiddag de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de K.N.A.C. gehouden onder leiding van de voorzitter jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, die alvorens de ver gadering te openen, staande aange hoord, de heer J. Leonard Lang her dacht, een goed en edel mens en een geweldig vitaal werker die, na ruim veertig jaar deel te hebben uit ge maakt van het bestuur, in November j.l. is overleden. Hierna belichtte de heer Smits van Oyen enkele algemene aspecten van het automobilisme. Na met erkente lijkheid te hebben aanstipt, dat aan de minister van Verkeer en Water staat in veel groter mate middelen tot financiering van de openbare wer ken beschikbaar waren gesteld, zo dat mag worden gesproken van een wijziging ten gunste in de politiek van de wegenbouw, betoogde hij, dat het volkomen onjuist zou zijn om de verhoogde activiteit uit te stellen als gevolg van de waternoodramp. De herstelkosten worden immers groten deels opgevangen door beschikbare fondsen. Bovendien eist de grote toeneming van het verkeer een snelle aanpassing van het verkeersnet. Vervolgens wees hy op de onrust barende groei van het bromfietsen- park. Zijn er momenteel 270.000 stuks snelste met 6 min. 52 sec., dat is ruim best. Slechts enkelen zijn onder de ge- 144 km per uur, gevolgd door Loren- I stelde limiettijden gebleven. Heden- zetti met 8 min. 56 sec. (142,5 km). In I morgen kregen zij een laatste kans om de 350 cc-klasse was niet Ray Amm op I zich te plaatsen. DE KAAGWEEK 1953 Voor de van 17 tot en met 21 Juli te houden Kaagweek 1953 zijn de aan- vraagprogramma's verzonden. Inschrij vingen staan open voor de nationale en onderlinge zeilwedstrijden en roei- en motorbootwedstrijden tot 6 Juli. De teamwedstrijden voor verenigin gen worden weer gehouden op de ope ningsdag, terwijl voorts de Holland- Friesland Regenboog wedstrijd en de wedstrijden tussen Tandjong Priok en de Kaag niet zullen ontbreken, indien er genoeg verlofgangers aanwezig zijn, terwijl als nieuw programmapunt een teamwedstrijd in de i2 Voetsjollenklas- se is geprojecteerd tussen de Hofstade Yachtclub (België) en de Kaag. DE ZEIL WEEK TE KIEL Na de wedstrijd van gisteren in de Drakenklasse op de Zeilweek te Kiel staat Gerrit van Wijk vierde in het al gemeen klassement. Gisteren, een dag zonder wind en met veel regen, ein digde hij als laatste. LAWNTENNIS HET TOURNOOI TE WIMBLEDON Drobny vocht 4% uur voor de zege Jaroslav Drobny, voor de tiende maal deelnemer te Wimbledon, heeft op de vierde dag van het tournooi het gevecht van zijn leven geleverd. Bijna vier en 'n half uur heeft hij tegenover de Ame rikaan Budge Patty gestaan voor hij zijn tegenstander na een zenuwslopend duel, waarin maar liefst 93 games wer den gespeeld, op de knieën had. Zes maal overleefde de tot Egypte naar genaturaliseerde Tsjech een wed- strijdpuntdriemaal in de vierde set en drie maal in de vijfde kwam de Amerikaan, die in 1950 in de finale van Drobny had gewonnen, op matchpunt, maar geen van die keren slaagde hij er in het ene puntje erbij te scoren. Uit geput steunde Patty tussen de games op zijn racket, maar hoe vermoeid bei de spelers ook waren, zij bleven zich tot de laatste slag beheersen. In de beslissende set kwam Patty van 24 met 54 voor te staan. Maar het werd 1010. Toen brak Drobny door de service van zijn tegenstander en serveerde daarna een love game. De Australiërs blijven het goed doen. Na Green, die in de eerste ronde door Nielsen werd uitgeschakeld, verloor Wildespin van zijn landgenoot Ayre. Van de acht Australiërs hebben er zes de laatste 16 bereikt. Wel een bewijs van de kracht van het huidige tennis in Australië. Bij de dames is nog geen enkele ge plaatste speelster uitgeschakeld. Mau reen Conolly en Doris Hart hebben de derde ronde bereikt zonder tot dusver een game aan haar tegenstandsters te laten. Ofschoon Fenny ten Bosch in het da mesdubbelspel met haar Franse part ner Bourbonnais tegen het Amerikaan se paar mevr. DavidssonDorothy Kno- de sterk speelde in haar rallies, was zij over de gehele linie toch niet in aller beste vorm. op de weg, zo is de schatting gewet tigd, dat over enkele jaren niet min der dan één millioen van deze ver voersmiddelen zullen rondrijden. Hier is een geheel nieuw probleem geschapen, dat op korte termijn dient te worden opgelost. Na er de aandacht op te hebben gevestigd, dat bij de aanleg van nieuwe verkeersobjecten de verst vooruitziende oplossing nog niet ver genoeg kan worden geacht, daar hal ve maatregelen op de duur altijd minstens twee maal zoveel blijken te kosten, constateerde spr. met groot genoegen, dat een wettelijke poging is gedaan om de hatelijke parkeer- geldheffingen te doen verdwijnen. Hoewel het natuurlijk uitgesloten is ,dat de verkeersongevallen geheel worden uitgebannen, aldus ging de voorzitter der K.N.A.C. verder, kan van de zijde van de overheid meer worden gedaan om hieraan paal en perk te stellen. Het verkeerstoezicht achtte spr. onvoldoende en met name kwam het hem voor, dat de greep op het lang zame verkeer steeds moeilijker wordt waardoor de ongedisciplineerdheid in hoge mate toeneemt. „Men zal dit vraagstuk onder de ogen moeten zien, opdat het normale verkeer, in het bijzonder in de steden, niet binnen afzienbare tijd op een chaos uitloopt". Voorts achtte spr. het verkeerstoe- zich op de grote wegera te gering. Van intensiever toezicht kan een gro te preventieve werking uitgaan, ter wijl het belangrijker is om de hand te leggen op hen, die grove verkeers- fouten maken dan op een automobi list, die toevalligerwijze een van zijn autopapieren thuis heeft laten liggen. In het jaarverslag over 1952, uit gebracht door de secretaris, mr. B. Ph. baron van Hariraxma thoe Sloo- ten, wordt over de algemene klacht der zware lasten, waaronder het automobilisme gebukt gaat, gezegd, dat het vanzelf spreekt, dat de K.N. A.C. niet nalaat om de overheid te overtuigen van de vele onbillijkhe den, welke in de belasting van het automobielverkeer zijn vastgelegd, terwijl dit verkeer ongeveer viermaal zoveel opbrengt als van rijkswege voor de wegen wordt bestemd. De „schriftelijke verkeerspaeda- goog", waaraan alle weggebruikers kunnen medewerken door aan de K. N.A.C. door hen geconstateerde on juiste handelingen van automobilis ten, onder opgave van kenteken of provinciaal nummer te melden, mag zich, zo vervolgt het verslag, in een steeds groter wordende belangstel ling verheugen. Talloze brieven wer- deni gedurende het afgelopen jaar aan de „zondaars" gestuurd. Nog steeds wensen. In antwoord op een vraag uit de vergadering, betreffende de te bou wen brug bij Gorkum verzekerde de heer Smits van Oyen dat ook het be stuur van mening is dat die brug, niet alleen belangrijk voor het land van Altena en Heusden maar ook voor het hele verkeer van noord naar zuid, er komen moet. De regering stelt zich trouwens op het zelfde standpunt, alleen de tijd van de bouw en het tempo staan nog niet vast. Aan de minister zal worden verzocht de werkzaamheden voor de brug bij Gorkum voorrang te verlenen. Een ander lid betoogde, dat bij de aanleg van nieuwe wegen het oog ge vestigd moet worden op de ontwik keling van het verkeer, en niet op de huidige toestand. Er moeten wegen komen met twee maal drie rijbanen wil men later niet genoodzaakt wor den tot uitbreidingen die veel ho gere uitgaven eisen. De voorzitter was het met deze zienswijze eens. Maar de moeilijkheid schuilt in het verzet uit landbouwkringen tggen het afstaan van meer grond voor wegen bouw dan strikt noodzakelijk is. Er moet nu eenmaal een zeker land- bouw-areaal overblijven in ons zo dicht bevolkte land. Wat de in som mige steden geopperde prijzen voor het garageren aangaat, waartegen een der aanwezigen protest aanteken de, meende hij dat ook in dit domein de wet vara vraag en aanbod over heerst, en zorgen zal dat de prijzen zakken als de garages gedeeltelijk leeg staan. L (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 8) Ze waagden een oogje naar de vrouwen, omdat ze wisten, dat die vol bewondering naar hen opzagen en hengelden met veel succes naar een uitnodiging om aan deel te nemen in het veroberen van apart voor hen gebraden wild. Dit was volgens hem het enige ideaal van een jongen, waar pit in zat. Doch hij vermoedde toen niet tot welke prijs deze achting werd ge kocht. De tucht, het kort houden in de kazerne, de onbegrijpelijke en verstarde militaire dresseur, goed! 't was nu allemaal voorbij, voorbij en vergeten, behalve de enkele steeds terugkerende oefeningen, die hij tel kens bij het betrekken voor het re sidentsgebouw moest uitvoeren on der de bulderende commando's van de korporaal en die hij nu bijna evengoed kende als korporaal Am- pau zelf. Och, hy 'wist nu al even veel als de oude sergeant Kandang. wiens gehele repertoire in het afex- erceren van zyn garnizoen op de kleine Binnenplaats voor 't gerechts hof regelmatig eens per week, nooit meer, nooit minder, steeds dezelfde oefeningen, steeds dezelfde bevelen, steeds dezelfde klachten. Maar dit was toch in staat om je bloed boven kookpunt te brengen. Hij had verge ten zijn peukje sigaret uit te doen en die Kandang scheen aan geen uitscheiden te denken. Maar hoe zat het met Ampau? Was die heel de zaak vergeten. Hij Junit had in de barak al zo dikwijls be weerd, dat hij veel beter het com mando over de wacht kon betrekken Als hij het nu eens probeerde. Als hij eens „op de plaats rust" schreeuw de, even hard, even bars als die vervelende Kandang, die geen zon scheen te voelen, zouden de anderen hem gehoorzamen? Zou de rest het ook in de gaten krijgen? Het was eigenlijk niet de moeite waard om het te riskeren. Maar wat een leven! Gestommel naast hem maakte een eind aan zijn revolutionnaire over wegingen. Ten einde raad had Des- mond Kandang eenvoudig onder broken, het rapport uitgesteld en zich uit de voeten gemaakt. Daar door was ook de Ampau uit zijn let hargie gewekt. Hy begon de geijkte serie commando's te blaffen, die de minderen alleen maar begrepen als het zekere teken tot verlossing uit him kwelling. Junit kwam op zijn matras, met een nieuwe sigaret tot de geruststellende conclusie, dat het leven heel goed was en een inlandse politie de hoogste roem, die voor hem was weggelegd. Desmond sleepte zich langs het zonwarme pad naar zijn bungalow. Het oponthoud had hem wel wat af gekoeld, maar in zijn natte kleren was hij er koud en stijf van gewor den. „Akelige kletskous", vloekte hij hardop. „Wat kan mij al dat geleu ter schelen. Niks aan de hand, en daar staat hij me een kwartier lang te vervelen over een riem van een geweer, die aan het slijten is en de korporaal, die gisterenavond toeval lig niet dronken was. Mijn mond lijkt wel kurk. Stommerik, stommerik, dat je bent. Desmond, om dat offi ciële kletswijf niet onmiddellijk op te bonjouren. Jóöóngen!-!" Een schreeuw en veel gestommel in de keuken boven hem waren be wijs, dat zijn noodkreet was gehoord. Toen Desmond eindelijk de trappen van zijn terras bereikt had, bemerk te hy Ah Boon, zyn inlandse jongen, die reeds de wacht hield bij een kleine tafel, waarop een hele rij flessen grote perade hield. „Geef me eerst eens een gr lot glas water, Ah Boon. Heb je ijs? Goed zo. Dan een sterke whiskey en soda met een teug citroen er door, dan een bad, dan wat eten. Zijn er brieven gekomen?" vroeg hij nog. toen hij speer en hoed op de grond wierp en zich liet neervallen in een grote stoel. „Heel veel, Toean. De schrijver heeft ze vanmorgen van het kantoor allemaal hierheen gebracht." „Breng die dan ook maar. O, wat en idioot! Daar heeft men ook mijn officiële stukken er bij gedaan. Alsof ik werkelijk verliefd zal worden op al dat vervelende gedoe; als ik juist een ochtendwandelinlfje van zeven uur door de brandende zon achter de rug heb. Geef me alleen de kran ten maar en leg de rest maar terug op tafel" Tegen vijf uur begon Desmond ook zijn officiële post door te werken. Hij was helemaal opgeknapt door zijn dutjeen sterke thee en zette zich moedig aan een allervervelendst dag werk. Het was een verbazend saai karwei. Zijn gewone commentaar op aanvragen, klachten of verzoeken, zo wel van hoger als van lager hand, uit handelski/ngen of van collega's zullen we onzen lezers sparen. Maar het moest nu eenmaal gebeuren. Des- mond placht het oltijd te vergelijken met scheren en nagels knippen. Twee allervervelendste en onsmakelijke processen, die vooral daardoor zo deprimerend werken, omdat het re sultaat na vier en twintig uren met een tergende nauwkeurigheid weer verdwenen is. De laatste omslag was met een driftig gebaar opengescheurd en op de grond geworpen, het laat ste officiële stuk kwam boven op de berg zusterstukken terecht. Na deze inleidende taak, liet hij zich even achterover in zijn stoel vallen en be gon hij wat na te denken over al de mogelijkheden, die al die, meest ge tikte vellen, weer zouden bevatten. Wat er weer geëist ging worden van ,zijn gezond verstand, maar meer nog van zyn lankmoedigheid, zijn geduld, zijn soms tot het uiterste gedreven berusten in de grillen van juffrouw bureaucratie. Daarna gingen zijn ge dachten terug naar de vorige avond. Lieve deugd, wat een verschil in eens. En toch, die snelle opeenvol ging van mileu en comfort het zijn de wisselingen, waaraan de diïtric- bestuurders spoedig gewend raken. Het wordt voor hen gewoonte, en telkens toch weer nieuwe inspiratie om de dagelijkse arbeid te bevatten. Vier en twintig uur geleden, Baby Bil, de armelijke ontvangkamer van Pulangga's huis, het lawaai en de stank van varkens en pluimvee, die onder het huis waren samen gedre ven, het eenvoudige eten van de jungle en nu, schone kleren, een fris huis, een frisse jongen. Ah Boon. Nog ze slecht niet, en zeker niet te versmaden als het je alles wordt toe geworpen aan het eind van een lange kloppartij door de jungle. En toch., er ontbrak iets aan. Daar was er gens een leegte. Wat was het? Niet vent in zyn soort, maar eigenlijk 'n verwaande ezel, een fat. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9