SteftzidóeSot\/wlnX Eventjes dromen GROEIEND PROBLEEM Nehroe vraagt een Uno-vergadering om toestand in Korea te bespreken Nieuwe Duitse kieswet is in nadeel van Adenauer Laniel maakt een goede kans Londense vrouwenmoordenaar is tot de galg veroordeeld Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 26 JUNI 1953 54ste JAARGANG No. 12924 le pag. 2e blad Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., t 2.— p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 PARIJS IS WEER OPTIMISTISCH LIET OPTIMISME van de Parijze- naars, die aan politiek doen, schijnt sterk overeen te komen met het optimisme dat we hier te lande aantreffen onder de loterij spelers, - levenslot het is met een niet uit us te komen, maar die jaar in uit met hetzelfde enthousiasme locen aanschaffen. Men heeft in de Franse hoofdstad nauwelijks tijd gehad om het falen van Pinay te verwerken, of aller ogen zijn al weer hoopvol gericht op een andere politicus, Joseph Laniel, die op zijn beurt een poging wil wagen om een einde te maken aan de sle pende kabinetscrisis. Laniel is een man, die evenals Pi. nay nogal populair is in Frankrijk, ondanks het feit, dat hij behoort tot de groten onder de groot-industriëlen. Waarschijnlijk heeft hij die populari teit te danken aan de sociale voor- uitstrevendheid, welke hij in zijn bedrijf aan de dag heeft gelegd. In Parijs, waar men enige dagen geleden Pinay een zeer goede kans gaf, is men er thans practisch van overtuigd, dat Laniel zal slagen. Hij komt vandaag in de Nationale Ver gadering met de zekerheid, dat er reeds 340 afgevaardigden achter hem staan en dat is iets, dat hij in ieder geval op zijn voorgangers voor heeft. Een eventueel door hem te vormen kabinet zal vermoedelijk het karak ter hebben van een overgangskabi net. Bij een groot deel van de afge vaardigden leeft namelijk nog steeds de hoop, dat de socialisten na de va- canties te bewegen zullen zijn deel te nemen aan een brede coalitie, die zich op sociaal economisch gebied vooruitstrevend zou tonen. Het regeringsprogram van Laniel zal op de eerste plaats inhouden een streven naar economisch herstel en naar verbetering van de toestand van de schatkist. Ook aan nieuwe financieringsplannen van de woning bouw zal de npdige aandacht wor. den besteed. Het is de bedoeling van de formateur om het debat over het Europese leger uit te stellen tót na de verkiezingen in Duitsland en de regeling van het statuut van het Saargebied. Met betrekking tót Indó- China wil hij onderhandelingen voe ren met de Vietminh, mits de ver bonden Staten en Frankrijks bond genoten het hiermede eens zijn. De nieuwe premier zou ten aanzien van de toestand in Noord-Afrika onder scheid willen maken tussen Tunis en Marokko. Naar zijn inzicht brengt de strate gische positie iran Tunis mede, dat het zelfbestuur krijgt. Marokko dient zich Onafhankelijker te kunnen ma ken van Frankrijk dan thans het ge val is, maar hier blijft de aanwezig heid van Frankrijk in ieder geval een eis. Het program voorziet eveneens in het herstel van Frankrijks aanzien in Amerika en Engeland. Laniel zou Reynaud. die in feite een der wei nige Franse politici van internatio naal formaat is, willen belasten met de leiding van de delegatie naar de Eermuda-conferentie Aan de Franse Nationale Verga dering is het vandaag om te beslis sen over de formateur en zijn pro gram. Lang zal Laniel niet aan het róer van het Franse regeringsschip staan wie heeft daar wel lang aan gestaan? maar zijn Overgangska binet zou het land veel göed kunnen doen. X DELEGATIES NIET ENTHOUSIAST Premier Nehroe van India heeft Lester Pearson, de voorzitter van de Alge mene Vergadering der V. N., een boodschap gezonden, waarin hij hem voorstelt de algemene vergadering bijeen te roepen ter bespreking van de toestand van de wapenstilstandsonderhandelingen in Korea. Dit is Donder dag medegedeeld door een woordvoerder van de Indische delegatie bij de V.N. Nehroe stelt voor de vergadering spoedig bijeen te roepen maar noemt geen datum. De voornaamste indische afgevaardigde bij de V.N., Radjesjwar Dayal, zou gisteravond nog een onderhoud met secretaris-generaal Dag Ham Hamarskjoeld gehad hebben. Deze laatste vertrekt Vrijdag naar Ottawa voor een conferentie met Pearson over bijeenroeping van de alge mene vergadering ingeval er een wapenstilstand wordt gesloten. Tot deze' conferentie was reeds eerder besloten. gesproken, waren vervat in het schrij ven, dat onderminister Robertson- heeft meegekregen ter overhandiging aan president Rhee. Een senator zei dat Eisenhower vooral bezorgd is over de 350.000 Amerikaanse soldaten in Korea, ver klarend dat een aantal hunner in een gevaarlijke toestand zouden komen te verkeren als Rhee op eigen houtje een offensief zou inzetten en ver slagen zou worden. In parlementaire kringen te Wash ington is vernomen, dat president Eisenhower van de V.S. overweegt een van zijn naaste medewerkers, hetzij zijn minister van buitenland se zaken, Dulles, hetzij de vice-pre* sident, Nixon, naar Azië te zenden voor een conferentie buiten Zuid-Ko* rea met president Synman Rhee van Zuid-Korea. Als mogelijke plaatsen voor de conferentie worden Japan en Okinawa genoemd. Z. H. Exc. de bisschop van Haar lem zal Dinsdag 30 Juni en Woens dag 1 Juli a.s. geen audiëntie verle-vragen van journalisten, dat de maat- nen. j regelen, waarover de president had V.S. knappen het liever zelf op Toen Woensdagavond het Indische denkbeeld om de Alg. Vergadering bijeen te laten roepen niet-officieel werd gemeld, werd hierop niet erg enthousiast gereageerd door de voor naamste delegaties op het V.N.- hoofdkwartier. Functionarissen ver klaarden, dat zij liever de Ver. Sta ten alle gelegenheid wilden geven om met president Rhee tot een op lossing te komen. Amerika tegen! Henry Cabot Lodge, Amerikaans gedelegeerde bij de V.N., heeft zich onmiddellijk uitgesproken tegen het houden van een bijeenkomst van de Algemene Vergadering in het huidige stadium. De pogingen, die thans door de Ver. Staten worden gedaan, dienden eerst te worden afgewacht. Een woordvoerder van de Britse delegatie bij de V.N. stelde zich op hetzelfde standpunt. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te New York wordt vernomen, dat Nehroe in zijn boodschap aan Pear son er aan herinnerde, dat er oor spronkelijk twee partijen waren in het geschil: Het opperbevel der V.N. aan de ene en de Noordkoreanen en Chinezen aan de andere kant. Thans was er een derde partij bijge komen: President Syngman Rhee en de Zuidkoreaanse regering. Nehroe zou de mening hebben geuit, dat thans de tyd is gekomen, dat de V.N. nagaan, waar zij precies staan. Eisenhower bespreekt maatregelen. President Eisenhower heeft Don derdag republikeinse en democra tische leiders van de Amerikaanse senaat op de hoogte gebracht van stappen, die hij wil ondernemen om te komen tot een oplossing van het Koreaanse vraagstuk. Hij deed dit tijdens een lunch op het Witte Huis. Ook de toestand in Europa werd be sproken. Senator Styles Bridges verklaarde na de lunch, dat de toestand in Ko rea „niet zonder hoop is", hoewel men hem „niet goed" kon noemen. Bridges wilde echter niet meedelen, welke besluiten de president in ver band met Korea wü nemen. Reuter tekent hierbij aan, dat vol gens berichten zowel president Eisen hower als minister Dulles hun we kelijkse persconferentie hebben la ten vervallen, omdat zij niet de kans willen lopen iets te zeggen, dat lo pende delicate onderhandelingen in gevaar zou kunnen brengen. Wel verklaarde senator Bridges op De woelingen in Oost-Duitsland Woedende demonstranten bestormden in Jcna, in Oost-Duitsland, het hoofd kwartier van de Communistische Partij, waar men alle papieren en archie ven op straat wierp en het meubilair vernielde. Dit is de eerste foto, die- uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn kon worden gesmokkeld, en die een beeld geeft van de toestand in het door de Sovjets bezetten Duitsland. De straat voor het hoofdkwartier was overdekt met papier. De mensen op de voorgrond, zijn uit angst voor represaille-maatregelen onherkenbaar gemaakt. Strijd duurt voort. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft Donderdag ge zegd, dat dr. Rhee een uit vijf delen bestaand plan heeft om de vrede iij Korea te voorkomen, en dat hij ei* nu van overtuigd is, dit te kunnett doen. Het persbureau voegde hief aan toe: „De ernst van de toestahd is ge'egen in het feu, dat Rhee door zijn daden en zijn gebluf een groeien de bedreiging is voor de vooruitzich ten van een wapenstilstand, terwijl dit van Amerikaanse zijde nog steeds oogluikend wordt toegelaten". Aan het westelijk gedeelte van het centrale front duurden Donderdag de gevechten voort. De communisten waren in de aanval, doch de geal lieerden hielden- goed stand. De kapitein van„Batory" heeft asyl gekregen De kapitein van het Poolse passa giersschip „Batory" Jan Cwiklinski, heeft toestemming gekregen om in Engeland te blijven, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministe rie van binnenlandse zaken Donder dag medegedeeld. Te Londen zijn Donderdag bijzon derheden bekendgemaakt omtrent het besluit van kapitein Jani Cwik linski, de gezagvoerder van het Pool se schip „Batory", om asyl in Groot- Brittannië te vragen. Naar aanleiding van het feit, dat reeds talrijke leden der bemanning in Britse havens het schip hadden verlaten, was de gezagvoerder niet bijzonder gezien hij de Poolse auto riteiten. Nadat ook de scheepsarts, dr. Taklaeter, vorige week het schip verlaten had, toen het te Hebbunr in dok lag, besloot kapitein Cwiklinski niet naar Polen terug te keren. Hij stelde de „politieke" officier van de „Batory" in kennis van de verdwij ning van de arts en verliet het schip, z.g. om het gebeurde aan de Britse politie te melden. Hij begaf zich ech ter naar Gateshead, waar een vriend van herp, een voormalige kapitein bij het Poolse pantsercorps, als politieke vluchte'ing woont. Toen de „Batory" uitvoer, ging hij naar Londen, waar hij zich meldde bij Scotland Yard. Kapitein Cwiklinski heeft Donderdag middag de gevangenis van Brixton, waar bij werd vastgehouden, veria- Geen front tegen socialisten In een van zijn laatste zittingen heeft de Duitse Bondsdag de sedert maanden gevoerde strijd om de wij ze waarop in September een nieuwe bondsdag zal worden gekozen in het nadeel van kanselier Adenauers christen-democratische partij beslist In westduitsland blijft een gemengd kieststelsel van kracht en de rege ringspartijen zullen niet zoals Aden auer wenste, vereend tegen de socia listen kunnen strijden. Een pleister op de wonde is even wel het besluit van de Bondsdag om partijen, die geen vijf procent der stemmen in het bondsgebied behalen, geen zetel te geven. Dit betekent welhaast zeker, dat in de nieuwe Duitse Bondsdag geen communisten zitting zullen krijgen. De communis tische 'partij heeft in 1949 veertien zetels verworven. Op grond van deze bepaling zal vermoedelijk ook de nieuwe Neutra- listische Partij van oud-minister dr. Heineman geen zetel kunnen verwer ven en enkele kleine rechtse groep jes, die thans in de Bondsdag zitten, schijnen bij voorbaat uitgeschakeld. Daarentegen zullen de drie overige kleine partijen in de huidige Bonds dag, het Katholieke Centrum, de Beierse Partij en de Duitse Partij er vermoedelijk in slagen in afspraak met .grotere partijen een rechtstreeks mandaat in de kiesdistricten te ver werven. Zulk een rechtstreeks mandaat geeft de partijen het recht/ aan de zetelverdeling deel te nemen, onaf hankelijk van het behaalde percen tage. Een bijzondere positie neemt de partij der Deense minderheid, het Zuid-Sleeswijks kiezerverbond in. Nationale minderheidpartijen zullen namelijk reeds worden toegelaten, wanneer zij in een der landen de kies-deler halen. Het door liberalen en socialisten voorgestane ontwerp werd met gro te meerderheid aanvaard. Ook de christelijke partij besloot tenslotte zich bij haar nederlaag neer te "leg gen en haar sterrr aan de wet tei ge ven. De Duitse partij daarentegen onthield zich van stemming. Béide partijen hadden vele maanden met verbittering gevochten voor een stap in de richting van een meerder heidssysteem. Daartoe wilden zij'Het mogelijk maken de lijsten dier par tijen te verbinden. Herhaalde malen had dr. Adenauer een uitstel van de laatste beslissing geforceerd met het doel de drie regeringspartijen ertoe te brengen een kieswet te aanvaar den, die hen gelegenheid zou geven tezamen in de verkiezingstrijd te gaan. De liberalen zijn daar echter niet op ingegaan, omdat zij vreesden hun zelfstandigheid te zullen verlie zen Joseph Laniel is een held uit het Franse verzet, en men verwacht, dat hij, ook bij het volk populair zal zijn. De kans dat Joseph Laniel vandaag door de Nationale Vergadering zal worden aanvaard als premier, werd Donderdagavond te Parijs zeer groot geacht, zoals gemeld, zal Laniel Vrij dagmorgen om 10 uur voor de Natio nale Vergadering verschijnen om te trachten haar vertrouwen te win nen. De meesten der 88 volksrepubli keinen, die er de oorzaak van waren dat Pinay zich terugtrok, zullen waarschijnlijk hun stèm voor Laniel uitbrengen. Hoewel de samenstelling van een eventueel kabinet van Laniel nog niet bekend is, lijkt het zeer waar schijnlijk, dat Laniel zijn land als premier zal vertegenwoordigen by de besprekingen op de Bermuda eilanden, terwijl Bidault als minister van buitenlandse zaken de conferen tie zal bijwonen. Op 29 Juni a.s. hoopt Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden zijn 42ste verjaardag te vieren Sadist is nog geen krankzinnige John Christie, die heeft bekend ze ven vrouwen te hebben vermoord, is Donderdag ter dood veroordeeld. De jury van negen mannen en drie vrou wen had een uur en twintig minuten nodig om tot de uitspraak te komen. Zij verwierp het verweer, dat Christie krankzinnig zou zijn. Tevoren had Christie onaandoen lijk geluisterd naar het laatste plei dooi van zyn verdediger, die hem „eerder een voorwerp van medelij- der» dan van afschuw" noemde. Dit is een man, aldus de advocaat, die voor de rest van zijn leven opgeslo ten moet worden. Uit de moord op zijn echtgenote was reeds duidelijk gebleken, dat Christie krankzinnig was Er was geen enkel motief ge weest on Ethel Christie was het eni ge menselijke wezen geweest, waar van Christie werkelijk had gehou den. Op een gegeven moment had Christie vier lijken in zijn huis ge had. die elke dag verder tot ontbin ding overgingen. „Moet men niet krankzinnig zijn om zichzelf in een dergelijke toestand te plaatsen?" De openbare aanklager, die later aan het woord kwam, was een andere mening toegedaan. Wij hebben duide lijk bewezen, aldus Sir Lionel Heald, dat Christie op 14 December met op zet cn doelbewust zijn vrouw doodde. Bovendien legde de openbare aankla ger nadruk op het antwoord, dat Christie had gegeven op zijn vraag: Had u uw vrouw ook vermoord, als er een politie-agent in de buurt was geweest? Christie's antwoord luidde toen: Ilc denk het niet. Curtis-Ber.nett had naar voren ge bracht, dat Christie zijn zeven moor den had gepleegd zonder enig mo tief. Op het moment, dat hij zijn slachtoffers (loodde, was hij krankzin nig geweest en had hij niet geweten, dat hij een misdaad bedreef. Ook daarover verschilde de openbare aan klager van mening. Christie had betrekkingen onder houden met een aantal vreemde on aangename lieden en, gesteld, dat zijn vrouw van die omgang te veel te weten is gekomen, dan is er voor Christie reden genoeg geweest om aan moord te denken. De verdediger, aldus Sir Lionel Heald, heeft ge tracht aan te tonen, dat iemand, die maar genoeg mensen vermoordt, krankzinnig moet zijn, maar gij, le den van de jury, zult dat zeker niet aanvaarden. De openbare aanklager bracht tenslotte naar voren, dat Christie tijdèns het proces altijd blijk had gegeven zich de voorgeschiede nis van ce verschillende moorden te herinneren, maar zodra hij over de verschrikkelijke daden zelf was on dervraagd, had hij nooit meer iets van de toedracht geweten. Christie gaf geen antwoord op de vraag, of hij nog iets wilde zeggen voor hij veroordeeld werd. Daarna zette de rechter het tra ditionele zwarte kapje op en ver oordeelde hem om „te worden opge hangen aan de nek, tot de dood zou zijn ingetreden". Christie keerde zich bruusk om toen het doodvonnis werd uitgespro ken. Hij weigerde de hand, die een naar zyn cel leidden, ondersteuning toestak. Hij verliet met vaste tred de zaal en weigerde ook op de trappen, die naar zijn cel leidde, ondersteuning die de politiemannen hem aanboden. Curtiss Bennett, Christie's verdedi ger, antwoordde op de vraag van de rechter of hij van plan was in ho ger beroep te gaan: „Tien seconden geleden is het vonnis uitgesproken. Wij hebben tien dagen de tijd om be roep aan te tekenen". weer Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur. ONBESTENDIG Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien, voornamelijk in het binnenland. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. 27 Juni: zon op 4.22 en onder 21.04; maan op 21.47 en onder 4.09 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI licht bew. 29 C. STOCKHOLM onbewolkt OSLO licht bew. 27 KOPENHAGEN regen 24 AMSTERDAM regenbui 25 EDINBURGH nevel 23 LONDEN onbewolk 27 LUXEMBURG zwaar bew. 20 PARIJS zwaar bew. 24 BORDEAUX onbewolkt 26 GRENOBLE zwaar bew. 22 NICE onbewolkt 24 GENèVE geheel bew. 23 ZüRICH motregen 15 LOCARNO zwaar bew. 20 EERLIJN mist 25 FRANKFORT nevel 23 MÜNCHEN regen 20 WENEN zwaar bew. 27 INNSBRUCK regen 21 ROME licht bew. 26 Voor twee dingen moet men zich wachten! Belachelijk of beklagens waardig te zijn.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1