Fanny Blankers in Hamburg Wimbledon Mode 9 m m Wk m m 9 m m m 9 2 m m m m m 9, Wk Tropenliefde WOENSDAG 24 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Fanny Blankers—Koen heeft gister avond in Hamburg een wereldtijd ge lopen. Tijdens door 15.000 toeschouwers bijgewoonde internationale atletiek wedstrijden kwam zij, met lichte wind in de rug, op de 80 meter horden tot een prachtige 11.1 sec. (wereldrecord 10.9 sec. van Shirley Strickland). Zu sloeg de Duitse athleten Maria Sander en Anneliese Seonbuchner, alsmede Willy Lust met ruim verschil. In 11.6, 11.7 en 11.8 sec. werden deze resp. tweede, derde en vierde. Het betekende de tweede horden-overwinning voor Fanny Blankers, want eerder op de avond was zij op hetzelfde nummer in 1.4 sec. naar de zege gesneld. En de veraere volgorde van aankomst was precies dezelfde als in de tweede race: 2. Maria Sander 11.4 sec, 3. Anneliese ZEILEN. SUCCES VOOR DE GEBR. KRAAN IN ENGELAND. Tijdens de internationale zeilwed strijden van de Royal Corinthian Yacht Club te Burnham in Crouch in Enge land. die van 16 tot 19 Juni zijn êehou- den is een groot succes behaald door de Braassemermeerzeilers, de Gebr. Kraan uit Oude Wetering. Aan deze wedstrij den namen niet minder dan 20 van de beste internationale 12 m2 sharpie-zei- lers deel. De Nederlandse zeilers hebben de naam van hun land op voortreffe lijke wijze hooggehouden. De Gebr. Kraan hebben hun Mustang 12 H 138 in alle vier wedstrijden als eer ste de finish doen passeren. Zij hebben hiermede de kroon gezet op hun reeds voortreffelijke successen in eigen land en daarmede bewezen, dat ook zij op hoog Internationaal niveau zijn gekomen. In de eerste wedstrijden legden zij beslag op de Spring Rice Cup. De laat ste wedstrijd ging om de bekende Duke of Connaught Thophy. Hoewel zij hier bij te vroeg over de startlijn gingen, waardoor zij moesten terugkeren en op nieuw starten, slaagden zij er in om toch als eerste te eindigen. Voorts legden zij beslag op de extra prijs voor de beste algemene prestatie. Deze prijs was aangeboden door de Bra ziliaanse Zeilbond. Bij de ceremonie van de prijsuitrei king, waarbij onze zeilers wel in het middelpunt van de belangstelling kwa men te staan, werd hulde gebracht aan de Engelse en aan de Nederlandse koningin. VAN WIJK OP DE KIELER ZEILWEEK. De Nederlandse drakenzeiler Gerrit van Wijk uit Woubrugge neemt, naar het „Alg. Dagblad" meldt, deel aan de Kielerwoche, waarvoor gisteren de eer ste wedstrijd werd gevaren. In een stijve Oostenbries verdrongen de acht tien draken van vijf nationaliteiten zich hoog aan de startlijn om de gun stigste positie te bezetten. Hierdoor werd twee maal vals gestart, daar de meesten te vroeg over de lijn werden gedrukt. Bij de derde maal was Van Wijk goed weg en wist zijn schip goed op gang te houden in het eerste kruis- rak met de lange zeegang. Samen met de Duitsers Thomson, bronzen-medaille winnaar in Helsinki), en dr. Lubinius werd om de leiding gestreden. Bruisend drukten de draken onder een strak blauwe hemel hun neuzen in de hoge golven, toen aan het tweede kruisrak werd begonnen. Door een lichte schif ting van de wind was dit bijna te be zeilen. Thomson en Lubinius zochten 't onder de wal, maar Van Wijk ging overstag en bakboord zee in. Thomson kwam als eerste dit kruisrak uit met op zijn hielen Lubiniusen Van Wijk. Met de spinaken op onderging de volg orde der schepen geen verandering, zo dat Van Wijk als derde eindigde, het geen een verdiend succes was op dit vreemde water. PAARDENSPORT. GROOT NATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE LISSE. Zaterdag a.s. zal te Lisse een groot Nationaal Concours in het Lisser Sport park worden gehouden. Er zal het volgende programma wor den afgewerkt: Rubriek I: Concours van eenspannen tuigpaarden. limietklasse. Rubriek 2: Concours van eenspannen tuigpaarden, open klasse. Rubriek 3: Concours van eenspannen tuigpaarden, gereden door dames zon der assistentie van heer. Rubriek 4: Springconcours MA (1ste gedeelte). (Nationaal Reglement voor rij,- spring -en terreinpaarden, wedstrij den voor springpaarden). Open voor paarden welke tenminste 100 punten gewonnen. Er zal voor de eerste prijs eenmaal barrage plaats vinden. Daarna beslist bij een aantal fouten de tijd. Rubriek 5: Concours voor tweespan nen tuigpaarden, open klasse. Rubriek 6: Springconcours MA (2de gedeelte) Rubriek 7: Concours voor tandems paarden, aangespannen voor tweewielig rijtuig. Rubriek 8: Eventueel barrage en prijs uitreiking springconcours. Seonbuchner 11.5 sec. en 4. Willy Lust 11.7 sec. Deze twee horden lopen maak ten deel uit van een driekamp voor da mes, waarbij als derde nummer een 100 meter op het programma stond. Maria Sanuer won die in de knappe tijd van 12 sec. rond vóór Willy Lust (12.6), waai mee zij met 17 punten eerste in de drickamp weia. Anneliese Seonbuchner eindigde met 15 punten op de tweede plaats en Fanny Blankers, die op de 100 meter niet gestart was, werd met 14 punten derde. De Duitse 1500 meter kampioen Wer ner Lüg nam de mijl (1609 meter) in 4 min. 7.8 sec. voor zijn rekening. Erics son (Zweden) finishte in 4 min. 8. sec. als tweede en Lundberg (Zweden) in 4 min. 8.2 sec .als derde. Zatopek naar Wassenaar 1 Er bestaat een kans, dat de Tsje chische athleet Emil Zatopek, de vijf voudige wereldrecordhouder en winnaar van drie gouden medailles op de olym pische spelen te Helsinki, naar Wasse naar komt. De Haagse Trekvogels heb ben via het secretariaat van de natio nale technische commissie van de KNAU, die de invitatie aan de Tsje chische Athletiekbond heeft doorgezon den Zatopek uitgenodigd deel te nemen aan de internationale avondwedstrijden, die zij op Woensdag 8 Juli a.s. er is een mogelijkheid,, dat deze datum een week opgeschoven wordt op „Duin horst" organiseren. Het ligt daarbij in de bedoeling Zatopek op de 3000 meter, voor welk nummer de Belg Gaston Reiff wegens verplichtingen in Oslo heeft afgeschreven, te laten starten. Hij zal dan o.m. Wim Slijkhuis en de in middels uitgenodigde Fransman Mimoun, die vorige week in Brussel op de 5000 meter de fraaie tijd van 14 min. 08.4 sec. liet noteren, ontmoeten. Er zullen nog meer Franse athleten in de baan verschijnen. Op de 1500 meter komt El Mab Rouk uit en Bally behoort tot de deelnemers voor de 400 meter. De Zweed Rune Karlsson heeft te Gaevle de 1500 meter in de prachtige tijd van 3 min. 44.2 sec. gelopen, de beste wereldprestatie in dit seizoen. Karlsson heeft zich hiermee als zevende op de wereldranglijst van' de 1500 m. geplaatst. Hij bleef slechts 1.2 sec. bo ven het gezamenlijk door Haegg (Zw.), Strand (Noorw.) en Lüg (Did.) gehou den wereldrecord. De Fin Johansson kwam in 3 min. 45.2 sec. op de tweede plaats. LAWNTENNIS. HET TOURNOOI TE WIMBLEDON. De tweede dag van Wimbledon is, na de onverwachte uitschakeling van Fausto Gardini op Maandag, zonder verrassin gen gebleven. Alle acht geplaatste speel sters in het damesenkelspel wisten zich zonder enige moeite slechts de 22-jar. Franse Nelly Adamson moest van dit achttal een set aan haar tegenstandster laten in de tweede ronde te werken en ook in het heren- en het gemengd dubbelspel deden zich geen schokkende dingen voor. Voor Nederland verliepen overigens de zaken ook nu minder best. Fenny ten Bosch ging tegen de Britse mevrouw Dawes met 86 64 ten on der, Van Meegeren leed tezamen met Snart een 61 63 64 nederlaag te gen de Britse combinatie Bulmer Kaley en ook het dubbel DehnertVan Dalsum verloor Fenny ten Bosch heeft zwaar voor de punten gevochten. Na een vrij lusteloze start kwam zij in de eerste set op 65, maar toen ging er iets mis met de Voor- burgse, hetgeen op het verlies van drie achtereenvolgende games en dus de set kwam te staan. De inzinking zette zich in de tweede set voort: op een ge geven ogenblik stond zij met 3I ach ter. Maar toen kregen haar slagen weer de juiste lengte, volleerde ze uitstekend en veroverde op haar beurt drie games in successie: 43. Daarna begon de gro tere vastheid van mevrouw Dawes ech ter een woordje mee te spreken. En van 43 voor onze landgenote werd het 44 45, 46. Straight sets zege voor de Britse speelster. Hoewel Fred Dehnert en Hans van Dalsum in de dubbel tegen de Engelse veteranen en oud-internationals Hedley Baxter en Claude Lister in jaren bij voorbaat reeds een behoorlijke voor sprong hadden, zij hebben dit voordeel niet kunnen uitbuiten. Het ontbrak de Hagenaars aan zelfvertrouwen en, of schoon zij af en toe goede passeerslagen gaven, daardoor misten zij te veel bal len. Bovendien klopte de combinatie aan Engelse zijde stukken beter. Met 63 97 36 64 werd een einde aan de Nederlandse illusies gemaakt. Van Meegeren was in de partij tegen de Britten Bulmer en Kaley ongetwij feld beter op dreef dan zijn partner Snart. Maar dat was toch lang niet vol doende om enig succes te hebben. De cijfers, waarmee Bulmer en Kaley won- i nen 6—1 6—3 64, spreken daarover een duidelijke taal. ZWEMMEN. ZWEMPLOEG VOOR BLACKPOOL GEWIJZIGD. In de samenstelling van de Neder landse zwemploeg, welke Zaterdag 27 Juni te Blackpool in een officiële lan- denwedstrijd tegen Groot Brittannië uitkomt, zijn twee wijzigingen aange bracht. Zowel Koosje van Voorn (DZN) als Gerrit Dikstaal (Y) zijn verhinderd de reis mede te maken. Zij zullen in de 4 x 100 m. vrije slag estafettes worden vervangen door resp. Greetje Lugthart (GZ en PC) en Herman Willemse (Vechtstreek). WATERPOLO. DE ZIJL—DJK 3—2. Een wedstrijd vol emotie en spanning, uiteindelijk door onze stadgenoten ver diend gewonnen. Aanvankelijk ging het voor De Zijl niet te best, maar ook DJK kon het juiste schot niet vinden, mede dank zij een stug verdedigende Zijl- ploeg met keeper Dragt aan 't hoofd. Toch slaagde Prevoo er in de stand op 10 te brengen. Geheel DJK trok ten aanval en nog voor rust gelukte het de gasten gelijk te maken (11), ook al werd dit doelpunt volgens allen van binnen de m. lijn gescoord. Ook de tweede helft bracht een ximum aan spanning en nadat een fraai schot van Prevoo even fraai cor ner was getipt, wist DJK nogmaals binnen de 2 m. lijn de stand op 12 te brengen. De Zijl's jel klonk door het gehele zwembad en waarlijk gelukte het de thuisclub het spel geheel te ver plaatsen. Enkele malen werd Prevoo onzacht ondergedrukt, totdat een DJK- speler het water werd uitgezonden Prevoo de strafworp benutte 22. Alles zat in spanning en nogmaals luide aangemoedigd verkreeg De Zijl vele vrije worpen, waaruit L. Stokhuijzen via een DJK-hand de stand op 3- bracht. De Zijl IV won met 31 van Die Haghe. POLOTO URNOOI SLEUTELSTAD. Morgenavond organiseert De Sleutel stad in „De Zijl" een nationaal water- polotournooi. In afd. A nemen deel: De Zijl, De Sleutelstad, DVZ (Delft), DVZ (Den Haag). Afd. B: Zios, Zwip, Vitesse (allen Den Haag) en LZC (Leiden). Voorts zijn de onderstaande zwem mers (sters) uitgenodigd deel te nemen aan de selectiewedstrijden in Hengelo in het zwembad van HZC. Deze wed strijden gelden voor de landenontmoe- ting NederlandFrankrijk in Juli a.s. en de landenontmoeting Hongarije Nederland. W. v. Zijl, P. Bekkering en Mevr. H. WerterCaspers, allen voor de 200 m. schoolslag. SPORTWEEK SOCIAAL MEDISCHE DIENST. Het volleybaltournooi. Gistermorgen werd op het veld van de EMD der Marine aan het Noordeinde het volleybaltournooi afgewerkt, in het kader van het vijfjarig bestaan der SMD. In de finale plaatsten zich de Marine- ploeg: Lt.z. adm. Doolman, korp. Gie- sel (aanv.), korp. Blok. korp. De Neef, mar. Heykoop, mar. Derks en de z.g. Vrije ploeg: matr. I Moorman, matr. I Van Dijk, schr. II Hamme, stoker I Stratman, korp. Jollie (aanv.) en matr. III Queljoe. In twee games wist de Marineploeg te zegevieren met de cijfers 1513, 157, hetgeen een 2—0 overwinning betekende. Het was een aardige demonstratie van deze vlotte sport, hoewel het spel hier nog in de kinderschoenen staat. Er werd bijna niet gesmasht en maar teveel werd de bal nog geduwd. Aan spanning ontbrak het evenwel niet, hetgeen reeds in de eerste partij van de serie bleek. De verliezer van de eerste game, kwam in de tweede met liefst 7—0 achter te staan en dreigde „roemloos" ten onder te gaan, doch toen het eerste tegenpunt was gescoord, kreeg men onder de luide aanmoedigin gen van het toekijkend marine-perso neel weer moed en op dit ene punt volgden er nog veertien in successie, zodat de stand 11 werd, maar in de beslissende game verloor de helden- ploeg wederom en was dus uitgescha keld. Vandaag was het de dag der scherm- wedstrijden, waarmede hedenmorgen 'n aanvang werd gemaakt, terwijl van middag de sloepenrace werd gehouden. 81 Unze H Damrubriek Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw Vennep. LADDER-WEDSTRIJD. Onze problemen. De vraagstukken welke wij deze week ter oplossing aanbieden zijn licht ver teerbaar, doch niettemin, en vooral no. 200, zeer verdienstelijk. Dit is een vraagstuk van de bekende Haagse pro blemist Pranger, waarvan de aanvangs- stand goed is en waarin op een ver dienstelijke wijze een bekend motief te voorschijn wordt getoverd. Wedstrijd-probleem no. 200. Auteur: B. J. Pranger, Den Haag. Ie publicatie. de „Bol" (aanvangsstand) zich wel goed laat aanzien, zit er toch, en dit zullen onze problemisten ook wel opmerken, een ziek plekje aan, zodat de „Bloem" (slotstand) zich niet zo rooskleurig ver toont. Ik wil ook deze auteur mede delen, dat dit het laatste probleem is, dat voor publicatie uit hun voorraad in aanmerking kan komen. Wedstrijd-probleem no. 201. Auteur: H. v. d. Kamp, Lisse. Ie publicatie. MOTORSPORT. DE TT-RACES. Voor de TT-races, welke Zaterdag a.s. te Assen worden gehouden, heeft de Norex de officieuze inschrijving in de 350 cc bevestigd en officieel mede gedeeld, dat Friedel Schon in deze klasse zal uitkomen, waardoor het aan tal fabrieksploegen in de 350 cc weer met een is vermeerderd. DKW heeft voor de 250 en 350 cc als rijders op haar derde machine August Hobl opgegeven. WIELRENNEN. DE RONDE VAN ZWITSERLAND. De zevende etappe van de Ronde van Zwitserland, van Bellinzona naar St. Moritz (215 km.), werd gewonnen door de Zwitser Metzger. Het klassement luidt: 1. Metzger (Zwits.) 7 uur 2 min. 48 sec.; 2. Koblet (Zwits.) 7.02.50; 3. Schaer. (Zwits.) 4. Barozzi (It.) 7.03.02; 5. Giudici (It.) A •9* ui Zwart 10 schijven op: 7, 18/20, 23, 24, i, 30, 35 en 36." Wit ll schijven op: 16, 32, 33, 38/41, 44, 45, 48 en 50. Vervolgens een bloemstuk je afkom stig uit de Bollenstreek, en wel van de heer v. d. Kamp uit Lisse. Hoewel het geen van de duurste is, want, hoewel De tenniswedstrijden in Wimbledon zijn-aangevangen, en van heinde en ver stromen de toeschouwers naar deze tenniscourts, om te zien, en gezien te worden. Het traditionele „Wimbledon-weer" heeft weer ingezet, en dag aan dag zitten de belangstellenden op de volgepakte tribunes in hun luchtigste plunje te bakken in de zon. Men ziet er de echt Engelse heren- sportkleding en damestoiletjes uit Parijs, New York en Londen; origineel of chique, sportief of klassiek, men vindt het hier naast elkaar, wanneer men zijn ogen maar de kost geeft. Naar de mening van de fotograaf werd het meest originele toiletje gedragen door de Amerikaanse tennis-ster Gloria Butler, die een donkerblauw japonnetje, versierd met een piraat, zijn schip, het geld, dat hij had veroverd en een vlag, droeg. Gloria had een tasje uitgekozen, dat goed bij haar toiletje paste; een scheepslantaarn, die, om in stijl te blijven een uit raffia schakels bestaand hengsel had. Maar Gloria had nog meer pijlen op haar boog; dat bleek toen zij zich vertoonde in een wit jasje, bedrukt met de portretten van de „groten" van Wimbledon, en met een afbeelding van de All-England Club. Op Gloria's jasje prijken, geheel boven: Gardner Mulley, daaronder, van links naar rechts: Gussie Moran, „Big" Bill Tilden en Beverley Baker. Onder, van links naar rechts: Nancy Chaffee, Budge Patty en Gloria Butler zelf. Een plastic tasje com pleteert het geheel. z.t.; 6. Clerici (It.) z.t.; 7. Huber (Zw.) z.t.; 8. Defilippis (It.) z.t. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Koblet (Zwits.) 43.16.27; 2. Schaer <Zw.) 43.21.49; 3. Barozzi (It.) 43.27.29; 4. Clerici (It.) 43.28.37; 5. Defilippis (It.) 43.29.11. DAMMEN. BOLLENSTREEK-RIJNSTREEK. De jaarlijkse massakamp tussen de damspelers van de Bollenstreek en de Rijnstreek werd ditmaal te Hillegom gespeeld. De Bollenstreekbewoners wisten de eerste winstpunten te verzamelen, maar geleidelijk aan kwam de Rijnstreek in de meerderheid. Het verschil tussen beide ploegen was slechts klein, daar toen de totale uitslag bekend was.' bleek, dat de Rijnstreek met een kleine overwinning, 32—28, deze massakamp had gewonnen. VOETBAL. DOCOS. De ledenvergadering van Docos op morgenavond zal plaats vin den in de zaal van de Speeltuinvereni ging „Westerkwartier" aan de Da Costa- straat, ingang Ten Catestraat en dus niet in het Leonardushuis, zoals abusie velijk op de circulaire is vermeld. Tijd stip van aanvang blijft 8 uur. De Juniorentraining vervalt op die avond. POSTDUIVEN. „De Duinklievers" (N'hout). Wed vlucht met oude duiven vanaf St. Quen- tin, pl.m. 283 km. In concours 76 duiven, gelost te 6 uur met Z.O.-wind. Aankomst le duif 8.55.14 uur, snelheid 1630.90 m. p/m. Uitslag: J. Duijndam 1, 24, 26; J. v. Denzen 2; Ant. Duivenvoorden 3, 25; C. P. v. d Berg 4, 11; K. Nulkes 5, 8, 19; H. Dijkstra 6, 17; Br. Kok 7. 16: R. Traas 9, 15; PetersBroekhof 10, 20. Het Oosten (Leiden). Wedvlucht vanf St. Denis, gelost om 9.30 uur met Z.W.-wind, aankomst eerste 1.52.48, snel heid 1483.83 m. p/m, laatste 2.35.16, snelheid 1280.33 m. p/m. Uitslag: W. Ruis 1; K. v. Ommen 2, 4, 38; J. Brax- hoven 3, 16, 27; A. ter Haar 5, 7, 10; J. de Weerd 6, 21, 23, 24; F. Breedijk 8, 12, 39; J. Boekkooi 9, 15. Leidse Concourscommissie. Wed vlucht met oude duiven vanaf Chateau- roux, gelost te 7.30 uur met wind uit verschillende richtingen, buiïg. le vogel te 1738.56 uur (1044.44 m. p/m.), laat ste duif te 11.38.39 uur (473.75 m. p/m.), afstand pl.m, 630 km. Uitslag: W. Ha- zenoot 1; O. Platteel 2; H. Pouw 3; W. Vijlbrief 4; D. v. d. Nieuwendijk 5; C. v. d. Berg 6; W. Meijers 7; P. Neute boom 8; O. Nekeman 9; P. Duiven voorde 10. De Bonte Duif (Leiden). Wed vlucht met oude duiven vanaf Chateau- roux, gelost te 7.30 uur. Afstand pl.m. 628 km. le vogel te 19.21.19 uur (882.98 m/mip.), laatste duif te 12.39.54 uur Zwart 12 schijven op: 4, 7, 8, 17/19, 22/24, 26, 29 en 36. Wit 12 schijven op: 15, 20, 32, 33, 37, 38. 41, 43, 44, 46, 47 en 50. Voor beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne tegemoet gezien, tot uiterlijk 14 Juli a.s., aan bovenstaand adres. Oplossingen pr. nos. 192/93. No. 192. Auteur: J. W. Konings. Wit wint door: 34—30, 37—31. 38—33, 39—34, 34x5, 5x16, 16—49 (35—40) 45x)é (40—45) 49x40 (45—50) 40—44 (50x30) 25x34. No. 193. Auteur: P. v. d. Kwartel. Wit wint door: 2923 (18x40a) 48—42, 49x20 (x39) 42—38, 38—32, 37—31, 41x45 enz. a. (18x38) 5044, 47—42, 39—33, 37x28, 46—41, 48—42, 49—44 enz. Een mooi probleem met een goed ver borgen ontleding, dat, zoals te kennen werd gegeven, onze oplossers veel hoofdbrekens heeft gekost. De variatie alsmede het slotspel stempelt het tot 'n verdienstelijk geheel. VOOR ONZE BEGINNERS. (Prijs-probleemp jes) Hieronder volgen een drietal pro bleempjes, welke gelden voor de uitge loofde prijzen. No. 3. Auteur: J. Groeneveld. Zwart 8 schijven op: 4, 10, 11, 13, 22, 23, 25 en 28. Wit 8 schijven op: 15, 30, 31, 34, 37, 38, 39 en 49. No. 4. Auteur: H. v. Valen. Zwart 8 schijven op: 11, 12, 13, 14, 15, 17, 21 en 25. Wit 8 schijven op: 24, 28, 29, 30, 34, 35, 38 en 39. No. 5. Auteur: W. v. d. Nieuwenhof. Zwart 6 schijven op: 12, 13, 20, 24, 25 en 36. Wit 7 schijven op: 22, 27, 28, 29, 41, 46 en 48. Voor alle drie geldt: wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne inge wacht tot 7 Juli a.s. OPLOSSINGEN. Eindspelen 1 en 2 (zie rubriek van "1 Juni J,l.)in de eerstvolgende rubriek. CORRESPONDENTIE. P. v. d. K. te L., problemen in dank ontvangen. Voor het bedoelde blad, zal ik zorgdragen. D. V. te G., eveneens problemen in dank ontvangen en dank voor de ver erende opdracht. (451.92 m/min.). Uitslag: M. Noorder- vliet 1, 2, 3, 5, 6; Oude Elferink 4, 10, 13, 16; R. de Graaf 7, 11, 14; F. Bink 8; G. v. Albada 9. Jeugdafdeling LPC. Wedvlucht vanaf Sittard. Uitslag: v Leeuwen 1, 20. 22; Strijk 2. 6. 7. 23; Griffioen 3, 10; Filippo 4, 11, 14, 25; Alkemade 5; Jan sen 8, 9. De Reisduif (Hazerswoude)Wed vlucht met oude duiven vanaf St. Denis, afstand 386 km. In concours 38 duiven, gelost om 9.30 uur, met N.W.-wind en kalm weer. Aankomst eerste 14.10.20, snelheid 1379 m. p/m., laatste 14.36.30, snelheid 1267 m. p/m. Uitslag: W. van Veen 1; P. van der Malen 2, 4; W. Lindhout 3; W. Zintel 5, 10; C. Groen 6, 7. 9; M. M. van Vliet 8, 11. De Witpen (Zoetermeer)Con cours vanaf S.t Quentin, afstand 260 km., gelost om 6 uur met 46 duiven. Aankomst eerste 8.57, snelheid 1475 m. p/m., laatste 9.54.24. snelheid 1118.6 m. p/m. Uitslag: N. v. d. Sman 1. 2, 12; M. Ponse 3, 10; L. v. d. Goes 4, 6, 9; Gebr. Hoogendoorn 5; P. C. Heijnen 7, 8. Concours voor jonge duiven vanaf Dordrecht, afstand 31 km. met 113 dui ven, gelost om 7.30, aankomst eerste 8.26.2, snelheid 621 m. p/m., laatste 8.47.30. Uitslag: Th. Schrader 1, 2, 13, 21; L. v. d. Goes 3, 9, 11, 12, 17, 18, 20; A. A. Knijjienburg 4; Jac. N. v. d. Sman 5, 10, 24; Th. v. Geijlswijk 6, 7; A. Brusse 8, 15, 16, 27. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 6) Vlak boven hem hoorde hij de drager en geleider, die tegen de steile heuvel opklommen. Desmond haalde hen spoedig in en met een scherp „Niet achterblijven!", ging hij hen voorbij en maakte zich ge reed voor een stevige klimtocht. Het pad was hoogstens een voet breed. Niet meer dan een in de mulle aarde door de blote voeten der koelies platgetrapte band aarde, die met vele wendigingen zich spiraalde naar de heuveltop. Het smalle lint van geel bruine aarde stak duidelijk af tegen de verschillende soorten groen van de jungleranden, die aan beide zij den als een muur naderden. Van tijd tot tijd bracht de zon, die nog erg laag in het Oosten hing, wat vlekken op de bladeren. De zware dauw, die tijdens de nacht op het landschap was gevallen, hief ze als een met diamanten en kleurige edel stenen bestikte sluier op. Na een nog steilere klim kwam Desmond op de top van de berg. Een naakte, open plaats, waar twee of drie junglebomen karige schaduw boden. De zwarte vlekken en half verkoolde boomstronken wezen er op, dat dit een gewild rustpunt was voor de vermoeide dragers. Het scheen het eerste oponthoud te zijn, als men Pulangga's dorp had verla ten. Desmond ging even op een boomstronk zitten en zag aandachtig naar het panorama. Wending na wending lag in het landschap door de telkens opduikende heuvels, die tot aan de horizon hun golvenspel doorzetten. In de diepe dalen, waar de zon nog niet was doorgedrongen, lagen zware mistbanken, als ver moeide werkers tegen de grond ge slagen. Maar in de verte, naar het Oosten toe steeg een kleurige lof zang rond de paarsgetinte heuvels. Heel kalme buigingen waren in de opstijgen der dauwwolken te her kennen. Hij zag ze zich welven van de ene hoge boom naar de andere. Voor z'n hindernis stegen ze dan weer hoger tot ze eindelijk zich verloren in de ijlte, zo dun werden, dat het menselijk oog ze niet meer zien kan, en de domme mens be weert, dat ze er niet meer zijn. Dan worden ze dromen van verliefde dichters, dan worden ze hoop.Vlak bij hem wer een zware laag dauw door de aanstuivende hitte opge jaagd, ze vluchtte in haar angst te gen de heuvel op, maar toen deed de zon er nog een schepje op, en zij die kilte en beklemming had ge bracht. werd door warmte en licht verdreven. Op de voorgrond, ginds in het dal, lag het gote huis van Pu- langga, verkort, daar het van de heuvel naar hem afdaalde. Het diep bruine dak was een aangename on derbreking van het groen en blauw en wit, dat men overal in het rond tegenkwam. De kant van de heuvel, waar de mannen van Pulangga dit jaar hun aanplattingen hadden ge maakt, toonde vlekken bruin en oranje tussen het groen van het gras. Resten van boomstronken, die niet verbrand waren, toen zij het vuur in de jungle hadden gezet, stonden nu als ivoren staafjes tussen het lage nieuwe gewas. De steile heuvelkant, met zijn slingerende wortels, om de rijzige stam men van de jungle was versneden tot rechte vakken. De bruine on derlaag was overal zichtbaar. Desmond liet eindelijk af van al die wonden en wrede ingrijpingen van de mens op het wonderwerk der natuur- Alleen op zijn bergtop, was nog, zover hij tenminste vanuit zijn uitkijkpost het terrein kon ver kennen, de ongerepte jungle bewaard gebleven. Het heldere emeraldgroe- ne der heuvels ging ongemerkt over in de onbepaalde schakeringen 'van pauwblauw en mauve naar het blauw van de Westelijke hemel. Wat ver der stond de rotsige gestalte van de Aru scherp afgetekend tegen dit kleurscherr/a der natuur. De zwarte wigvormige klomp was gestreept en gevlekt met rose en zilver overal waar de verweerde rots de stralen van de steeds stijgende zon opving en in de kleurenbreking van het prisma terugzond. Zeven uur later klom Desmond vermoeid uit een kleine, uitgehol de kano, die als ferry bootje dienst deed op de Bunan-rivier. Zij liep in een halve cirkel om de lage, en lang zaam glooiende heuvelkant, waar zijn standplaats was. Even boven de landdingssteiger blikkerden drie rij en barakken en enkele kleinere bun galows, die tot huisvesting van zijn kantoorpersoneel dienden, onder de tropische zon in al de helderheid van een schone was. Op de kam van de heuvel, zowat honderd voet de hoogte in, was een open vlakte, die het huis van de bestuurder en zijn kantoor te dragen had gekregen. De naaste omtrek was prachtig met hagen afgezet. Ze bestond uit glad geschoren grasvelden. Struiken en prachtige bloemsoorten droegen rose en gele bloesems. In fijn contrast met het groen der grasvelden was het rood der struiken en de gele kelken der alamanda. Een zestal kokospal men wuifden traag hun schaduwen over het gras en waren een welko- men beschutting voor de massa aan klagers en getuigen, die op de zit tingsdagen optrokken naar 't rechts- gebouw. Het kleine stadje met zijn spoor wegstation lag aan de andere kant van de heuvel. Bunan was het eind punt van een smalspoorlijntje, dat over een afstand van zeventig mij len van Fort Malcolm kwam gekro pen naar het heuvellandschap van het binnenland. Met grote verwach tingen had men het ontstaan van de ze lijn tegemoet gezien.- Het moest een aantrekkingspunt worden voor al de marktproducten uit de omtrek. Alles wat de jungle opleverde, meen de, men zou hier worden aangevoerd om verder zijn weg te vinden naar de landen overzee. Hele treinen met zwaar beladen wagens zouden door zijn brede straten trekken, ongezui verde rubber, guttapercha, rotting en damagum zou men er zien heen brengen om de dorpen te voorzien met grote zakken Westerse kleding, pakken zaden, gezouten vis, koper draad alles wat de moderne bescha ving had uitgedacht zou men het geïsoleerde binnenland als een zegen toereiken. De Chinese kooplieden zouden de winkels doen verrijzen in deze maalstroom van handel en na tuurlijk, volgens hun gewoonte, het mes van twee kanten doen snijden, door telkens voor tussenpersonen te spelen bij het kopen en verkopen der goederen. Helaas, het bleef bij deze droom. Voor de inlanders van Borneo gaat, de machtspreuk: tijd is geld, niet op. Nadat ze zich enkele maanden had den vergenoegd met het plezier van het nieuwe ding, waren ze tot een ontdekking gekomen. wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6