Huurgeschil in Baarle-Hertog Iedere vreemdeling, die daar Bulgaars spreekt is verdacht Gedeelte van rijksinstituut voor volksgezondheid heden geopend Chefarine 4 Nieuwkoop en Aarlanderveen zijn aangesloten op automatische net WOENSDAG 24 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Nederlandse gezant terug uit Sophia Processen zonder enige basis resulteren in doodvonnissen Korte tijd geleden heeft onze regering, zoals is gemeld, de Nederlandse zaakgelastigde in Hongarije, de heer A. M. E. Brink, teruggeroepen, nadat de Bulgaarse regering hem „persona non grata" had verklaard. De heer Brink en zijn familie zijn thans in ons land aangekomen en wij hadden met de ex-zaakgelastigde een kort onderhoud. Zoals men weet was hetgeen gebeurd is een uitvloeisel van een proces, waarbij een Bulgaarse beambte van het Nederlandse gezantschap betrokken was. De heer Brink zeide, dat het daverde van processen in Bulgarije en dat alles al heel gauw als staatsgeheim en spionnage wordt beschouwd. Hij meent, dat bij dit proces 21 personen betrokken waren en dat verscheidene doodvonnissen zijn geveld. Zo ook tegen de beambte van het Nederlands gezantschap. Het proces werd gevoerd met gesloten deuren en tot het ogen blik, waarop de heer Brink het land verliet, was er niets over gepubliceerd. Zulke processen, aldus de heer Brink, hebben geen enkele basis en zijn ge heel in scène gezet. Men vindt het onwenselijk dat vreemdelingen in Bul garije vertoeven, die in dat land goed bekend zijn en de taal beheersen. Dergelijke personen zijn al gauw verdacht. Toen de heer Brink en familie vertrokken zij moesten plaats nemen in een goederenwagen waren alle Westerse leden van het corps diplomati que op het station ten afscheid. Er* waren- veel bloemen en andere geschen ken voor de vertrekkenden. Reeds tevoren was door middel van afscheids diners en dergelijke zeer demonstratief opgetreden door de Westerse diplomaten. Het vertrek had 10 Juni plaats, nadat de heer Brink 20 jaar in Bulgarije gewoond had. Sinds 1947 was hij aanons gezantschap verbonden. Het gezant schap is gesloten, al blijft onze gezant te Belgrado in Sofia geaccrediteerd. De Nederlandse consulaire belangen worden behartigd door België. KATHOLIEKE GELOOFSLEER TAN TWEE KANTEN BEZIEN. Oorspronkelijke apologie-cursus in Tilburg. Dank zij het initiatief van de Klei ne Academie, de Katholieke Volks universiteit, zal in Tilburg op 6 Oc tober een begin worden gemaakt met een zeer originele en pakkende ma nier van apologetisch onderricht. In de kerk van het H. Hart, bijgenaamd „de Noordhoek", zullen op acht Dins dagavonden twee Franciscaner paters, Van Schalen en Krouwels, de Katho lieke geloofsleer behandelen; de een zal de leer aanvallen, de andere zal haar verdedigen. Met deze methode van verspreiding der geloofsleer en meer speciaal van opvoeding in de verdediging van het geloof introduceert de Volksuniversi teit in< Tilburg een methode, welke op verschillende plaatsen in Italië reeds lang wordt toegepast. Het is daar o.a. de „Universita pro Deo" te Rome, welke regelmatig openbare discussies organiseert tussen een priester en een communist. Deze gesprekken worden nu eens in ruime, dan weer in beperkte kring gehouden, maar steeds onder grote belangstelling. Het ligt in de bedoeling, bij deze eerste proefneming ini Nederland, te beginnen met enige zeer practische onderwerpen, die vaak voorwerp van discussie zijn: „Humanisme en Chris tendom" en „Doorbraak op elk ter rein". Ook „God en het kwaad in deze wereld" en het „kinderrijke ge zin en de woonruimte" zullen ter dis cussie worden gebracht. Niets slechts genezing maar ooh voorkoming Naquib vastberaden in Suezkanaal-geschiJ De Egyptische president-generaal Naguib. heeft Dinsdagavond een on derhoud gehad met de Indische eer ste minister, Nehroeyen de Pakistaan se eerste-minister, Mohammed Ali. Doel van de bespreking was te trachten een oplossing van het Brits- Egyptisch geschil over de Suezka- naalzóne te bevorderen. De bespre kingen duurden een uur. Nehroe had ook een bespreking met Soedanese nationalistische lei ders. Ook zou hij nog 'n bezoek bren gen aan Nahas, de oude leider van de Wafdisten. Dit laatste bezoek zou van louter persoonlijke aard zijn. Nehroe kwam Dinsdagochtend in Cairo aan. Mohammed Ali was Maan dag reeds gearriveerd. Beide staats lieden keren naar hun landen terug na de kroningsplechtigheid en de conferentie van het Britse Gemene best in Londen te hebben bijgewoond. Naguib zeide Dinsdagavond, dat de vijanden van Egypte hadden be merkt dat „wij geen koehandel drij ven en daarom niet onderhandelen, maar een onvervreemdbaar recht eisen". „Wij zullen geen duimbreed wij ken of genoegen nemen met een surrogaatr voo dit,,recht", aldus Na guib over het Brits-Egyptische ge schil. In de laatste tientallen jaren was Egypte, volgens Naguib, het toneel geweest van een in naam van het koninkrijk en tirannieke en omkoop bare heersers opgevoerd drama. Het is volgens Naguib aan de revolutie te danken dat Egypte in de wereld nieuw vertrouwen heeft gewonnen. Na de toespraak herhaalden naar schatting 100.000 tot 150.000 mensen, die zich voor het paleis van de re publiek hadden verzameld, waar Na guib met Nehroe en Moh. Ali had geconfereerd ,hun eed, waarbij Na guib als leider van de republiek werd bevestigd en waarbij zij zwoe ren de republiek te beschermen en het land te „bevrijden". Amerikaanse invoerpolitiek De Amerikaanse ambassadeur in Engeland, Winthrop Alrich, heeft aan een maaltijd van de Engelse organi satie van de internationale kamer van koophandel verklaard, dat de Verenigde Staten zich meer en meer bewust worden van de noodzakelijk heid van een liberalere politie op het gebied van de internationale han del. Alrich zeide, dat er weliswaar nog steeds belangrijke stemmen in de Amerikaanse industrie en het Congres worden gehoord ten gunste van een protectionistische politiek, maar dat de grote stroom van actie en mening in Amerika zich in de richting van een zo groot mogelijke omvang van de handel heeft béwo- gen. Naar mijn mening, aldus Al rich, is duidelijk gebleken, dat de invoermogelijkheid in het algemeen en voor Engelse goederen in het bij zonder groter is dan ooit en steeds toeneemt. Ondanks de wet, die voorschrijft, dat Amerikaanse goederen voorkeur moeten genieten, hebben de federale autoriteiten in de laatste anderhalf jaar aan buitenlandse firma's voor electriciteits-projecten 27 contracten voor electrische uitrusting verleend. DIPLOMATEN ACHTER HET IJZEREN GORDIJN. In verband met de beperking van het reisverbod voor buitenlanders in Rusland vernemen wij, dat de Neder landse regering geen aanleiding ziet hier enige wijziging in de toestand ten aanzien van de diplomaten van achter het IJzeren Gordijn te bren gen, zolang in Moskou de 40-km. zóne geldt, waarbuiten men zich niet mag begeven zonder kennisgeving en ook de andere hier vertegenwoordigde communistische landen een dergelijke maatregel handhaven. Drie en een half jaar voor autodief Verdediger verzette zich tegen rechtspleging op Benelux-schaal Sportsman „Tegen deze verdachte, die er ge woonte van maakte in België auto's te stelen en die men daarom een in ternationale misdadiger kan noe men, zal ik een zware straf eisen. De Belgische justitie zal gerust kun nen zijn. Zij heeft geen uitlevering geëist van deze autodief, zodat hij niet zal zijn blootgesteld aan de zware straffen, die men in België tegen autodieven uitspreekt. Ik eis drie jaar en zes maanden", aldus de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Utrecht tegen een 41-jarige autohandelaar uit Maartensdijk. Deze man, die reeds 13 veroordelingen achter de rug heeft bekende gisteren voor de Utrechtse rechtbank dat hij op 26 November van verleden jaar een „Pontiac" had gestolen te Antwerpen. De eigenaar had deze net verlaten, de auto niet op slot gedaan, maar wel het con tactsleuteltje meegenomen. Maar dat was geen bezwaar, waht hij had een handlanger bij zich, die een doorver binding maakte, zodat de auto toch kon worden meegenomen. Tussen Antwerpen en de grens werden de nummerplaten verwisseld en de dief zorgde, dat de auto over de grens kwam. Sport. Op 14 Januari gebeurde er iets dergelijks, maar ditmaal voor het circus in Brussel. Hier werd een „Oldsmobile" op dezelfde wijze in de wacht gesleept. Verder bekende de verdachte nog de diefstal van een „Chevrolet", eveneens in België, maar deze diefstal was hem niet ten- laste gelegd. De auto's waren mee genomen naar Zeist en daar overge spoten. De drie auto's hadden 20.000 gulden opgebracht. Verdachte zeide tegen de presi dent, dat het een soort van sport van hem was en dat hij het zo moeilijk kon laten. Bovendien zat hij ook in financiële moeilijkheden. Hij heeft met de opbrengst zijn schulden be taald en de rest vergokt in België en ook in Scheveningen. Oude bekende. De helper was een dertig jarige monteur uit Utrecht, Die bleek al leen in zijn jeugd een paar lichte straffen te hebben gehad. Hij beken de, zich door de autohandelaar te Poolse gezagvoerder bleef in Engeland De gezagvoerder van het Poolse passagiersschip „Batory" (14.287 ton), Jan Cwiklinski, heeft vergunning ge vraagd om in Engeland te mogen blijven, aldus heeft een woordvoer der van het Britse ministerie van binnenlandse zaken Dinsdagavond bekendgemaakt. Naar verluidt tracht Cwiklinski in Engeland politiek asyl te krijgen. De woordvoerder verklaarde, dat kapitein Cwiklinski was echterge- bleven, toen Zaterdag j.l.< de „Bato ry" uit Engeland vertrok. Cwik linski werd opgespoord en vroeg vergunning om in Engeland te blij ven. Ook de scheepsdokter van de „Ba tory" was achtergebleven en opge spoord, zo zei de woordvoerder. Aan boord van de „Batory" vlucht te in 1949 de in Duitsland geboren communist Gerhard Eisler uit de Ver. Staten naar Europa. Kapitein Cwiklinski, die zich in het eerste jaar van de oorlog op zee bijzonder onderscheidde, werd in Mei 1940 door de Britten naar Nederland gestuurd, om een schip op te halen. Hij kwam echter te laat. Cwiklinski werd door de Duitsers gevangenge nomen en naar een Duits gevangen kamp gebracht, waar hij het grootste deel van de oorlog heeft doorge- bracht. hebben laten overhalen. Zijn reclas- seer rapport was niet zo heel best, maar wel bleek er uit, dat hij een voortreffelijk vakman is, die gemak kelijk weer aan werk kan komen. Over de autohandelaar was geen rapport uitgebracht, omdat, naar de president zei, men die al zo goed bij de rechtbank kent. Justitia in Benelux-verband. De verdediger zei, geschrokken te zijn van de hoge eis, maar ook van de motivering t.a.v. het beleid der justitie in Beneluxverband. Wij heb ben hier te oordelen naar de Neder landse rechtsinzidhten, en niet naar de Belgische tarieven. Hij vroeg ook voor deze verdachte nog een reclas- seringsrapport. Geen Beneluxtarief De officier van justitie verklaarde zich gegriefd te gevoelen door het verwijt van de verdediger, dat hij met Belgische tarieven zou werken! De eis van 3M jaar is gebaseerd op Nederlandse normen en niet op Belgische. De verdediger verklaarde hierop, dat hij niet de bedoeling had gehad de officier te grieven. METEROPNEMER MET BROODMES BEDREIGD. De procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, heeft giste ren een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 30 subsidiair 10 dagen hechtenis geëist tegen de 43-jarige mevrouw J. M.- T. uit Zeist. De tenlastelegging te gen haar luidde: bedreiging met doodslag, althans zware mishande ling door op 11 September 1952 in haar woning met een mes in de hand de meteropnemer tegemoet te tre den onder het uitspreken van de woorden „ik zal je aan het mes rij gen". De politierechter te Utrecht heeft haar hiervoor veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir, dat deze vrouw al meer malen blijk heeft gegeven een op vliegende aard te bezitten. Omdat zij voor de eerste maal in aanraking met de rechter kwam, stelde hij bo venstaande eis. De verdedigster sloot zich bij het requisitoir van de pro cureur-generaal aan. Het ohf zal in deze zaak op 2 Juli a.s. arrest wij zen. Het eerste complex uit grote reeks In Bilthoven is vandaag het eerste gedeelte van het rijksinstituut voor volksgezondheid in gebruik ge steld. Dr. J. Spaander, algemeen direc teur van het instituut, opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij o.m. de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de staats secretaris van Volksgezondheid, de commissaris der koningin in Utrecht, en het dagelijks bestuur van de ge meente De Bilt welkom heette. De ontwikkelingsgang van het in stituut in de ruim 40 jaren van zijn bestaangeschiedenis heeft vele pe riode van grote moeilijkheden ge kend. Onmiddellijk na de bevrijding werd de wederopbouw van het in stituut, ter hand genomen. In de laatste vier jaren gingen on der de energieke leiding van dr Mun tendam de lang gekoesterde en zeer gerechtvaardigde wensen voor een nieuw en levenskrachtig instituut vaste vorm krijgen. De financiële steun welke in het begin van 1951 werd verworven leidde tot de aan besteding van het thans voltooide gedeelte, terwijl de aanbesteding van een tweede gedeelte enkele we ken geleden is geschied. Op dit moment staan we nog aan het begin van het gehele gebouwen complex, dat eerlang in laborato rium technische zin de „standaar den" op het gebied van de volksge zondheid voor het Nederlandse volk zal mogen bewaren en onderhouden. Het instituut toont evenwel slechts één zjjde van het geheel. De voor naamste „standaard" taak van het instituut leidt evenzeer tot de prac tische consequentie van de produc tie van middelen, die ter behande ling en vooral ter voorkoming van ziekten kunnen worden aangewend. Tot voor kort verkeerde Neder land in de onaanvaardbare positie, dat de twee belangrijkste sera, n.l. tegen diphterie en tegen tetanus, niet Vier betrouwbare middelen in 1 tablet De vier geneesmiddelen van Chelarine „4" worden door doktoren in de hele wereld aan hun patiënten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. 'n doet wonderen (Advertentie) Ijsventer op kermis verongelukt Gistermiddag is op de kermis op de Paardenmarkt te Delft een dodelijk ongeluk gebeurd, waarvan de eige naar van een ijstent, de 39-jarige C. Blauw uit Alkmaar, het slachtof fer is geworden. De man stond met zijn tent naast een der nieuwste attracties van de kermis, de zogenaamde rotor, een draaiend rad, met metalen schuitjes. Hij had zich aangeboden enige werk zaamheden aan de rOtors te verrich ten. Ondanks de waarschuwingen van de eigenaar had hij verscheidene meters boven de grond plaats geno men Op de rand van een der schuitjes. Door onopgehelderde oorzaak kan telde het schuitje en viel de man, waarbij hij met het hoofd op een ijzeren bint terechtkwam. Hij werd naar het gasthuis vervoerd en is daar overleden. ons land werden geproduceerd. Het gedeelte van het instituut, dat thans door de minister in bedrijf kan worden gesteld, brengt deze toestand tot een einde. De verblijven, welke men hier in ogenschouw kan nemen, dienen in de eerste plaats voor de huisvesting van dieren. Ik hoop u te tonen, aldus spreker, it door allé samenwerkende in stanties een gebouwencomplex tot stand is gebracht, dat in alle opzich ten aan zijn doel de goede verzor ging van het dier dat ons ter zijde staat beantwoordt. Het bijbehorend laboratorium, dat als eersteling uit de rij der stalge- bouwen treedt, is het prototype van het gehele instituut. De Hoge Raad heeft arrest gewe zen in de zaak van W. B., jachtop ziener en onbezoldigd rijksveldwach ter te Herwijnen, die in hoger be roep door het gerechtshof te 's-Gra- venhage tot zes maanden gevangenis straf is veroordeeld wegens dood door schuld. Bij het in beslag ne men van een rijwiel verzette zekere van Z. zich hiertegen, waardoor een vechtpartij ontstond. De jachtop ziener voelde zich bedreigd en sloeg zijn tegenstander met zijn geweer, dat afging en Van Z. doodde. De Hoge Raad overwoog, dat de rechter bedacht had moeten zijn op een toedracht, waarbij Van Z. trachtte te beletten, dat de jachtop- vtLener „een handeling ter uitvoe ring van een wettelijk voorschrift ondernam". De Hoge P-aad vernietigde daarom het arrest van het Hof en verwees de zaak naar het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. AGENT TANDEN UITGESLAGEN. Bij een vechtpartij op de Haar lemmerdijk te Amsterdam heeft Dinsdagavond een agent, toen hij en kele vechtenden wilde scheiden, een paar rake klappen opgelopen. Er werden hem een paar tanden uitge slagen en hij liep een brede snee in de onderlip op. De agent moest in een der ziekenhuizen worden be handeld. GIFTEN VOOR NATIONAAL RAMPENFONDS. In de loop van de vorige week is een bedrag van 700.000 aan het Na tionaal Rampenfonds overgemaakt, waardoor het totale bedrag, waar over het fonds kan beschikken is gestegen tot 116.8 millioen. LIJK VAN MEISJE GEVONDEN. Het parket uit Middelburg stelt in Groenendijk (gemeente Hontenisse) een onderzoek in naar aanleiding van het feit, dat in een in de omgeving van de gemeente gelegen polder het lijk van het 16-jarige meisje D. is gevonden. De mogelijkheid van mis drijf wordt niet uitgesloten geacht. Een aantal personen is inmiddels door de politie verhoord, waarna een persoon voor een nader verhoor is aangehouden. Gistermiddag omstreeks half een stelde de heer Ir. A. D. J. Uurbanus, directeur van het telefoondistrict Den Haag, de automatische telefoon centrale voor Nieuwkoop en Aar landerveen in gébruik. Bij deze plechtigheid waren o.m. tegenwoordig burgemeester M. P. v. d. Weyden van Nieuwkoop, alsook de gemeentesecretaris de heer P. Oskam, de kantoorhouder van de P. T.T. te Nieuwkoop, de heer C. J. Hilhorst en vervolgens verscheidene P.T.T.-ers van het district en de technische dienst van Alphen aan den Rijn. In een toespraak schetste de heer Uurbanus in het kort het nut van de geautomatiseerde telefoon. In het bijzonder legde hij er de nadruk op dat een en ander veel werk bespaart. Spr. dankte de heer Hilhorst voor de accurate bediening van de telefoon in de voorbije tijd. Ir. Uurbanus gaf vervolgens een technische uiteenzetting van de ap paratuur en liet de aanwezigen zien hoe het kiezen van nummers in zijn werk gaat. Hierna sprak burgemeester van der Weyden een woord van dank tot de Directie van het telefoondis trict en dankte ook de kantoorhou der en diens ouders, voor hun vlug ge en nette bediening van de tele foon. De kantoorhouder van Aarlander veen, was wegens vertrek naar Put- tershoek niet aanwezig, maar de Directeur van het district, had reeds vernomen, dat de abonne's van Aar landerveen niettemin blijk hadden gegeven van hun sympathie, door aan de kantoorhouder en zijn vbouw twee prachtige stoelen aan te bieden. Het telefoongebouw werd hierna bezichtigd terwijl technische uitleg werd gegeven. In zijn dankwoord bracht de heer C. J. Hilhorst naar voren, dat zijn ouders en hij de meest prettige her innering zullen houden aan de tijd, van de „handtelefoon". Hij hoopte dat de abonne's veel gemak en ple zier zulen beleven van de geauto matiseerde telefoon. Hierna gebruikte het gezelschap de koffie in de zaal van de heer de Koker, Hiermede is dus weer een stuk ge schiedenis voorbij; de romantiek van de handcentrale heeft het veld moe ten ruimen voor de ijskoude techni sche vooruitgang, maar het is prac- tisch en dat wil wat zeggen in on ze gejaagde wereld van 1953. Ongeveer twee maanden bracht. Daar de gemeente geleden protesteerden de huurders van vier huizen, gelegen in de Nederlandse enclave te Baarle-Herteg, tegen het feit dat de nieu we eigenaar van de huizen, lijke autoriteiten hun chiefstukken niet mogen uitlenen, hadden de twee getuigen ze medegebracht. De verdediging sprak de Belgische stelling niet te gen en bevestigde deze zelfs door het overleggen de heer Van den Eynde, van een verklaring van de van Belgische nationaliteit, hun huishuur had verhoogd met verwijzing naar de desbetreffende Belgische wetgeving. De heer Van den Eynde speurde in het gemeente lijk archief waarbij hij vaststelde dat, in tegen stelling met wat tot dus ver gemeend werd, de door hem gekochte huizen op Belgisch en niet op Neder lands grondgebied waren gelegen. De zaak werd Dinsdag sc^ï^£" voor de Vrederechter Hoogstraten behandeld. belasting-ontvanger van het tweede kantoor Turn hout, waaruit bleek dat de terreinen onder nr. 348 zijn ingeschreven en als staats eigendom worden be- De heren Ruts en Ver- heyen, getuigden ten gun- De eiser legde een brief over van het Belgische mi nisterie van buitenlandse zaken, waarin wordt ge zegd dat de percelen ste van de heer Van den kwestie wel degelijk onder Eynde. Zij hadden ter sta- Belgische souvereiniteit ving documenten uit het staan. Hij maakte voorts gemeentearchief medege- gewag van het proces-ver baal van erkening der juis- klaren en de debatten te te grenzen (1836 ge- schorsen om de Belgische mengde commissie van ambassadeur in Den Haag Baarle Hertog—Nassau) in de gelegenheid te stellen dat heeft gediend tot vast- de zaak met de Nederland legging der grenzen in de se autoriteiten te behande- conventie van Maastricht len. Hij vestigde voorts de van 1843 volgens deze do- aandacht op het feit, dat cumenten liggen deze per- de koopakte is opgesteld celen onder Baarle-Hertog., door een Nederlandse no- De burgemeester van taris te Maastricht en bij- Baarle-Nassau heeft daar- gevolg geen rechtskracht entegen hetzelfde docu- zou hebben indien de hui- ment voorgelegd, maar zen zich op Belgisch grond gebied zouden bevinden. Hij verklaarde vervolgens dat het daar de akte niet in België is ingeschreven, voor de huurders onmoge lijk is de werkelijke eige naar te kennen en dat zij bijgevolg geen enkele ver plichting jegens de heer Van den Eynde hebben. Men dient er nochtans op hierop zijn de woorden te wijzen dat de akte in „Baarle-Hertog" met de Nederland is opgesteld pen door „Nassau" vervan maar in tegenwoordigheid gen. Men heeft nochtans van een Belgische notaris, geen spoor gevonden van en dat in de akte melding een besluit, dat deze wij- wordt gemaakt van het feit ziging rechtvaardigt. dat de huizen zowel op het De advocaat die de be- Belgisch als op het Neder- langen van enkele Neder- landse kadaster zijn inge- landse huurders verdedig- schreven. De rechter zal de verzocht de Vrederech- over twee weken ui tem ter zich onbevoegd te ver- Belgische ambassadeur moet er aan te pas komen ALPHEN AAN DEN RIJN VAN GENDERESTRAAT EEN DAG ZONDER VROUWEN. Gisteren was het weer de uit- voor de huisvrouwen uit Genderestraat en omgeving, die dit jaarlijkse uitstapje reeds voor de zesde maal organiseerden. Ook dit keer werd de toch weer per grote luxe autobus gemaakt en hoewel bij het vertrek het weer niet bepaald aanlokkelijk was, bleek dit aan de goede stemming toch di rect al geen afbreuk te kunnen doen. Langs Leiden, Katwijk en Noord- wijk rijdende werd als eerste stop plaats Lisse aangedaan, waar de koffie gebruikt werd. Hierna werd IJmuiden aangedaan waar de sluis- we;ken bezichtigd werden. Vandaar ging het verder Noord Holland in naar Castricum, waar dank zij de nu prachtig schijnende zon in de bossen de boterhammen genuttigd werden. Geruime tijd verbleef men hier om te genieten van de fraaie omgeving. In Alkmaar werd een be zoek gebracht aan de binnenstad, waarna het langzaam aan tijd werd in de richting Amsterdam te gaan. In de bekende uitspanning „Tolhuis" werd de dames een uitstekend diner voorgezet. Na nog een tocht door verlicht Amsterdam gemaakt te heb ben arriveerde het gezelschap tegen het middernachtelijk uur weer bij de reeds angstig rondlopende echtge noten. GESLAAGDEN EINDEXAMEN CHR. LYCEUM. Bij het gehouden eindexamen voor het diploma H.B.S. B zijn de volgende leerlingen van het Chr. Lyceum alhier geslaagd: S. Bijlsma, W. Cornet, A. Doelman, Nel van Driel, Th. Koning, P. Snel, J. Ver sloot en Ans v. Wieringen allen uit Alphen aan den Rijn. J. van Beek en A. Mulder beiden uit Waddinxveen, W. v. d. Berg uit Zoetermeer, Lize Bos uit Ter Aar. J. Breekveldt uit Bodegraven, G. van der Bijl uit Oude Wetering, R. de Jong uit Leimuiden, J. Kenbeek, Alphen aan den Rijn. M. Neugebauer te Gouda, C. W. Op- pelaar te Hazerswoude en C. Schip per te Hilversum. Vier leerlingen moesten worden afgewezen. KVP Ons bericht, betreffende het royement van het raadslid L. C. Slootjes als lid van de KVP, vermel den wij o.m., dat van de zijde van het pl. bestuur van de KVP geen alge mene actie zou zijn gevoerd om de de laatste jaren, wegens contributie- bezwaren afgevoerde leden, terug te winnen. Het bestuur wijst er ons evenwel op, dat er wel degelijk acties zijn ondernomen om die leden terug te winnen. Van de zijde van het be stuur, door middel van circulaires welke bij alle katholieken aan huis werden bezorgd. Bovendien door de KAB, eveneens door middel van een circulaire, terwijl door haar te vens een huisbezoek bij niet-leden van de KVP heeft plaats gehad. Het resultaat was evenwel niet verheugend, hoewel de gelegenheid werd geboden, de contributie weke lijks te voldoen. Men blijft in be paalde kringen bezwaar opperen te gen de geringe contributie van siechts 7 cent per week, ofschoon 't bekend is dat de aan lidmaatschap onvermijdelijk verbonden financiële offers bij andere politieke partijen hoger, zelfs aanmerkelijk hoger lig gen. Postduiven A.P.S. ,,'t Centrum" hield een wedvlucht vanaf St. Quentin, plm. 273 km. De duiven werden gelost om 6 uur bij Z. Z.W. wind. De eerste duif bereikte het hok om 9.01 uur met een snelheid van plm. 1500 m. per minuut. T. Domburg, 1, 3; A. Joha, 2, 8, 10; H. C. Woerde, 4, 7, 12, 14; C. Heem- rood, 5, 6, 9; J. Tuinenburg, 11; L. de Lange, 13.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2