Oostduitse regering gaat strenger optreden Roden staken bestandsbespreking De opkomst van het Katholicisme in Australië MORGEN BEGINT DE ZOMER ZATERDAG 20 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Heel Oost-Duitsland was in rep en roer Oost-Berlijn verkeert nog steeds in staat van beleg. Slechts is het nachtelijk uitgaansverbod verzacht. Gold het aanvankelijk van negen uur tot vijf uur, de afgelopen nacht mocht men niet buiten zijn van tien uur tot vier uur. De Amerikaanse en de Franse Hoge Commissaris, alsmede de waarnemende Britse Hoge Commissaris in Duitsland vlogen gisteravond naar Berlijn, om zich van de situatie op de hoogte te stellen. De regering van de Sovjet-zóne 7a) voortaan beter en met meer zorg op de levensomstandigheden van de werkers toezien, maar ook harder dan tot nog toe tegen de vijanden van de republiek optreden, aldus heeft „Neues Deutschland", het orgaan van de Oost-Duitse socialistische eenheidspartij, Vrijdag aangekondigd. een aantal gevangenen. Vluchtelin gen uit Bitterfeld, Leipzig en Für- stenwalde berichten, dat in hun woonplaatsen algemene stakingen hadden plaatsgevonden. Ook de ar beiders van de Zeiss-fabrieken te Je na legden het werk neer. Demonstra ties worden gemeld uit Dresden, Ba- belsberg en Karl-Marxstadt (de nieuwe maar waarschijnlijk nog niet popularie naam voor Chemnitz). Blijkens een uit Halle ontvangen j MEN HOUDT HET OP PROVOCATIES. Het blad verwijt de arbeiders van Oost-Duitsland, dat zij niet beter on derscheid hebben gemaakt tussen provocaties en gerechtvaardigde klachten. De tot nog toe gevolgde methode van met provocateurs te re detwisten moet opgegeven worden, aldus het hoofdartikel, waarin verder nog gezegd wordt dat het inzetten van Sowjettroepen nodig was om „de Westelijke agenten een beslis sende nederlaag te kunnen toebren gen". De communisten zijn er overigens niet in geslaagd te verklaren, waar om de provocaties, indien daarvan gesproken moet worden, zulk een effect hadden. De berichten, die van alle zijden uit Maagdenburg binnenkomen, wij zen er op, dat hier nog bloediger in cidenten hebben plaats gevonden dan in Berlijn. Russische troepen hebben hier met machinegeweren geschoten op demonstranten, die reeds een groot aantal mensen be vrijd hadden uit de gevangenis. Reeds Woensdag begon hier een golf van arrestaties. Veertien dagen geleden al kwa men de arbeiders van een fabriek voor synthetische olie te Zeitz in Saksen in verzet tegen de commu nistische vakvereniging. Dat meldde indertijd de „Leipziger Volkszeitung" Er zijn berichten, dat de Leuna-fa- briek te Merseburg in brand staat. Arbeiders van deze fabriek bevrijd den vele kameraden, die gevangen genomen waren na een staking, wel ke een paar weken geleden plaats vond. In Rathenau is de plaatselijke chef van de Staatssicherheitsdienst door arbeiders dusdanig toegetakeld nadat een vijftienjarige jongen hem op straat nerkend had als dege ne, die zijn vader in het tuchthuis had gebracht dat hij in het zieken huis overleed. In Brandenburg bevrijdden stakers BUS-ONGELUK MET ZZ DODEN. Vermoedelijk als gevolg van over belasting is op tien kilometer afstand van Kota Tjana (Oost-Sumatra) een autobus gekanteld en vervolgens in brand gevlogen. Zeventien personen werden op slag gedood; veertien andere passa giers werden ernstig en nog twee licht gewond. Van de zwaar gewon de slachtoffers zijn er later nog vijf overleden. BRIEF VAN CLARK AAN RHEE. Het opperbevel van de Verenigde Naties heeft thans de tekst gepubli ceerd van een brief, welke Donder dag door generaal Mark Clark, de opperbevelhebber der V. N. aan pre sident Rhee is geschreven. Clark zegt. dat hij diep geschokt is door Rhee's order tot vrijlating van krijgsgevangenen en herinnert Rhee er aan, dat deze zelf in de zomer van 1950 het bevel over de Zuidko- reaanse troepen aan de Verenigde Naties heeft opgedragen. Clark noemt het optreden van Rhee een flagrante schending van zijn, Clarks, gezag en herinnert ver der aan de door Rhee in de afgelo pen weken gegeven verzekering, dat hij geen enkele eenzijdige actie be treffende de Zuidkoreaanse troepen zou ondernemen zonder voorafgaand overleg met het opperbevel. BOMAANSLAG IN BELFAST Door een ontploffende bom is Za terdagochtend een gat van 45 cen timeter in de muur van een politie bureau in de Noord-Ierse stad Bel fast geslagen. Niemand werd gewond, maar vele ruiten in de omgeving werden ver nield. De politie vermoedt, dat de bom door Ierse republikeinse extremisten was geplaatst. PROEFLANDING VAN „JEZABEL" Hedenmorgen omstreeks half tien heeft de S 51 helicopter van de Ko- r.inkliike Marine, welk toestel „Je- zabel" heet, een proeflanding ge maakt op het terrein aan de Nassau- singel nabij het Keizer Karelplein te Nijmegen, waar Zaterdag a.s. de tentoonstelling geopend zal worden ter gelegenheid van de luchtmacht- week te Nijmegen. Het toestel kwam van het vliegkamp Valkenburg en werd bestuurd door luitenant ter zee J. Schwartz met als assistent luite nant ter zee M. van der Wel. Er werden nog verscheidene proefvluch ten boven de stad gehouden met burgerlijke en militaire autoriteiten. Het is de bedoeling, dat prins Bern- hard Zaterdag a.s. met het hef- schroefvliegtuig in het Goffertsta- dion te Nijmegen zal landen en na afloop der plechtigheden met de he licopter zal opstijgen van het ter rein aan de Nassausingel. krantenknipsel is ook in die stad Woensdag de staat van beleg afge kondigd. Terreur in Berlijn. In Oost-Berlijn is een terreur aan de gang, zo moet men aannemen. Uit vele bedrijven worden arresta ties gemeld. Ook worden er veel huiszoekingen gedaan. Er zijn geen nieuwe doodvonnissen bekend ge maakt. Bondskanselier Adenauer heeft aan de nagelaten betrekkingen (ouders, vrouw en twee kinderen) van de 35-jarige West-Berlijnse huis schilder Willi Göttling, die Donder dag door de Russen werd geexecu- teerd, een bedrag van duizend Mark geschonken. De evangelische bisschop Dibelius heeft de Russische Hoge Commissa ris Semjonow verzocht rekening te houden met de gerechtvaardigde eisen van de arbeiders. De Oostduitse vice-premier Nusch- ke is door de Amerikanen vrijgela ten. Teruggekeerd in Oost-Berlijn heeft hij verklaard, dat de energie ke maatregeleen der Russische troe pen, der staats-organen en der vreed zame burgers de vrede in Duitsland hadden gered. Was de putsch der West-Berlijnse provocateurs geslaagd, zo zeide hij, dan zou Duitsland in een nieuwe oorlog zijn gestort. Wegens het vrijlaten van de krijgsgevangenen De communisten hebben Zaterdagmorgen het werk aan de voorbereidin gen voor een wapenstilstand en de uitwisseling van gevangenen gestaakt, en de tenten, waarin de waarnemers tijdens de besprekingen plachten sa men te komen, gesloopt. De geallieerde- en communistische afgevaardigden waren Vrijdagmorgen in voltallige zitting bijeengekomen. Op deze zitting protesteerden de communisten tegen het vrijlaten van de niet-communistische krijgsgevangenen uit Zuid-Koreaanse kampen. Zij be schuldigden de Verenigde Naties er van, dat deze het vrijlaten der gevan genen oogluikend hadden toegelaten. De communisten eisten dat 26.000 Noord-Koreanen, die door president Rhee waren vrijgelaten, alleen weer naar de kampen zouden worden teruggevoerd. GEVALLENEN WORDEN MARTELAREN In Poesan, waar het merendeel van de ontvluchte krijgsgevangenen blijft hangen, zijn ambtenaren begonnen met allen te voorzien van Zuidko reaanse papieren en van kleren, voedsel en onderdak. Indien de Ame rikaanse troepen hen werkelijk wil len arresteren zullen ernstige onlus ten uitbreken. De veertig doden worden beschouwd als martelaren. Zij zullen in Seoel een demonstra tieve begrafenis krijgen. De gehele wereld is thans be nieuwd hoe de regering van de Ver enigde Staten deze toestand zal aan pakken. President Eisenhower heeft presi dent Rhee meegedeeld, dat hij hem persoonlijk verantwoordelijk stelt voor de vrijlating van de krijgsge vangenen en dat hij tlhans van hem de volle medewerking verwacht om hen weer terug te voeren naar de kampen. De Amerikaanse openbare opinie blijkt echter ten zeerste geschokt door het feit, dat Amerikaanse sol- //boekbespreking „Schaduw over de vallei". door Gabriel Gorris. Thijmfonds, Den Haag. Het is een eigenaardig boek, dat Gabriel Gorris geschreven heeft en .waarvoor hij zich bij voorbaat ver ontschuldigd. „Deze geschiedenis ge hoorzaamt niet aan de gewone wet ten van ruimte en tijd", zegt hij in een Proloog. „De ruimte roept wel gedachten op aan bepaalde landen en streken, maar kan er toch niet mee vereenzelvigd worden. En wat de tijd betreft: hij is hier onderwor pen aan de gril van de stroomver snellingen en ondergrondse beddin gen, die de verbeelding schiep. Vraag dan ook niet waar zij haar voor trekt tussen de heuvels, mijn vallei, waar in zich dit verhaal voor 'n be langrijk deel althans afspeelt. Zij is een oord van phantasie, dat ner gens bestaat en nochtans bestaan baar is". Met deze waarschuwing -slaat de auteur aan de critiek menig wapen uit handen, want zodra men een fout ontdekt of een minder geslaag de uitwerking van een of ander the ma, verwijst hij onmiddellijk naar de phantasie en de gril der stroom versnellingen. Door zulk een instel ling tenopzichte van het verhaal ont komt men echter niet aan het on vermijdelijke gevolg dat de geschie denis los komt te staan van het reële leven, van de levensechtheid en le vens waarheid. Het verhaal van het goede rusti ge leven in het welvarende dal, dat wreed verstoord wordt door de in vasie van een nieuwe leer en ver volgens word vernietigd door de in val van de meedogenloze aanhan gers van deze leer uit het Oosten, wekt vele reminiscenties aan wat ook hier is voorgevalen. In één mensenleven wordt een ontwikkeling van ongeveer 'n eeuw door de stroomversnelling van de tijd samengeperst en wordt bo vendien een toekomst ontwikkeld, zoals mogelijk zou kunnen zijn. Her inneringen aan de jongste bezettings tijd worden overgeplant op het toe komstbeeld van een communitische invasie. Kortom het geheel heeft veel weg van een visioen en als zodanig is het ook bedoeld en kan het ge waardeerd worden. Spanning ontbreekt er ook niet aan, zodat het boek zich zeer wel laat lezen, ook al blijft de lezer zich bewust van het feit, dat de vallei, waarover de schaduw valt, nergens bestaat. daten gevangenen op hun vlucht hebben neergeschoten. Deze gevan genen wilden vluchten naar het Wes ten, schrijven Amerikaanse bladen. Wanneer de Russen één Duitser dood schieten die naar het Westen wil, protesteren de geallieerde regerin gen en zeggen zij, dat zoiets het we reldgeweten schokt. Sommige congresleden hebben zich aan de zijde van president Rhee ge schaard. Mc Carthy verklaarde: ..Vrijheidlievende mensen in de ge hele wereld zullen de daad van Syng- man Rhee toejuichen. Waarom zou den wij anti-communisten langer ge vangen houden?" Senator Humphrey daarentegen, acht de tijd gekomen om de Zuidkoreaanse regering onder Amerikaans toezicht te plaatsen. VRIJGELATENEN IN ZUID-KOREAANSE LEGER. Een woordvoerder van het Zuid- Koreaanse ministerie van defensie heeft Zaterdag te Poesan medege deeld, dat dc Noord-Koreaanse ge vangenen, die deze week zijn vrij gelaten, bij het Zuid-Koreaanse le ger zullen Avorden ingelijfd. De gevangenen zullen worden in gelijfd als „trouwe burgers van de Koreaanse republiek", aldus de woordvoerder. Hun aantal bedraagt ongeveer 26.000. Een officier van de voorlichtings dienst van het ministerie deelde me de, dat de gevangenen in het genot waren van de volledige burgerrech ten van Zuid-Korea. Er zal geen verschil \vorden gemaakt in behan deling tussen hen en de Zuid-Korea- nen wat de militaire dienstplicht aangaat. Het begon bij een graf (Van onze correspondent in Australië). Er is reden te over om als soort van „nabetrachting" op het zo glo rieus geslaagde Eucharistisch Con gres te Sydney' iets te vertellen om trent de geschiedenis van het Ka tholicisme in Australië. Tijdens de Congres-dagen meermalen herinnerd aan de merk- Avaardige historie, welke zich gro tendeels heeft voltrokken in Church Hill, een plaatsje niet zo heel ver van Sydney verwijderd. Hier lag evenwel niet de werkelij ke begin-periode van het katholiek geloofsleven in Australië. Men vindt dat al klinkt het als een tegenstelling bij het graf van Father Receveur in Botany Bay te Sydney.. De begrafenis van Father Rece veur is zeer waarschijnlijk zelfs de eerste katholieke plechtigheid ge weest, Avelke in Australië plaats vond. Het was de H. Mis opgedragen op 10 Maart 1708, toen Father Rece veur die zich aan boord had bevon den van het Franse ontdekkingsvaar tuig „La Boussole", overleed en in het pas ontdekte land werd begra ven. Hij was de eerste katholieke gees telijke, die Australische bodem had betreden. Dit zou ruim een jaar eer der mogelijk geweest zijn, indien het verzoek van twee Ierse priesters om aan boord te mogen zijn van de vloot, welke toen vanuit Engeland vertrok, door de Engelse Staatsse cretaris Viscount Sydney, naar wien de Australische stad is genoemd, niet was afgewezen. Zo was dan eigenlijk de aankomst van de eerste Katholiek in Austra lië wel zeer tragisch! De eerste troosteloze jaren. De eerste jaren van het opkomend Katholiek leven in Australië zijn vrij grimmig geweest. Zoals bekend, waren aanvanke lijk uitsluitend „convicts", dus per sonen die, om één of ander vergrijp als straf waren gedeporteerd, de be woners van het nieuwe Australië. De Katholieken onder hen hadden het zwaar te verduren. Men Averd gedwongen de Angli caanse Zondagsdiensten bij te avo- nen, op straffe van vermindering van het toch reeds karige rantsoen. Er Avas geen priester, er was geen kerkgebouw, men Avas verstoken van elke steun welke de H. Kerk kan verschaffen Op 30 November 1792 zonden vijf Katholieke „settlers" een petitie aan Gouverneur Philip teneinde een priester te verkrijgen. Het verzoek werd afgewezen. Voor inzegenen van huwelijken, de H. Doop enz. had men te volstaan met de hulp van Anglicaanse kape laans, of.... men deed het zonder. Dit duurde tot 1798, toen er drie Ierse „rebelistische" priesters naar Australië werden gedeporteerd. Als „convicts" hadden zij geen officiële status en mochten hun ambt niet uitoefenen. Omstreeks 1802 waren er in Au stralië plm. 1700 Katholieken, meest afkomstig uit Ierland en nog was er officieel geen priester! Doch op 19 April 1803 gaf Gouverneur King aan Father Dixon, één van de conAncts, vergunning tot publiek opdragen van een Mis. Deze eerste officieel gesanctioneer de H. Mis werd op 15 Mei 1803 op gedragen. Doch als gevolg van moeilijkheden die zich voordeden, werd de vergun ning een jaar later weer ingetrok ken. Onmogelijk gemaakt hun plichten, te volbrengen, keerden na hun „straftijd" de drie priesters naar Ierland terug. Daar was opnieuw geen Katholiek priester meer in Australië De Katholieken leefden in de „ca tacomben" en vaak kwam men bij een in het huis van William Davis in Church Hill. In November 1817 ontving Katho liek Australië de eerste „Arrije" Ka tholieke priester, Father Jeremian O'Flynn, afkomstig van Nieuw-Hol- land. Evenwel, hij had geen officiële toestemming verkregen en hoewel hij zich dikwijl schuil hield, werd Fa ther O'Flynn tenslotte gearresteerd en aan boord van een schip gezet. Dit gebeurde op 20 Mei 1818. Maar in het huis van William Darwin werd het Allerheiligste in een ceder houten cabinet bewaard Officiële zielzorgen. In Mei van dat jaar arriveerden de Fathers John Joseph Therry en Phi lip Conolly als officiële zielzorgers in Sydney. Op 5 Juni van dat jaar werden al le restricties ten aanzien van het Katholiek leven door Gouverneur Maqquari opgeheven en op 30 Juni d.a.v. had een bijeenkomst plaats welke de fundering betekende voor de Katholieke Kerk in Australië. Father Conolly vertrok spoedig naar Tasmanië en op Father Therry rustte toen alléén de zware taak voor de opbouw der Katholieke gemeen schap. Zelfs niet-Katholieken gaven hem, de sympathieke, harde werker, vaak grote steun. Door hem werden ge vangenen voor de galg bewaard; hij trad soms op als rechter en arbiter in huiselijke moeilijkheden. October 1821 legde Gouverneur Maqquari de eerste steen voor de STADSNIEUWS AVONDMUZIEK IN DE HOOGLANDSE KERK Het programma van de avondmu- ziek in de Hooglandse kerk op Maan dag 22 Juni a.s. om half negen door Adr. Blankenstein luidt: 1. Fantasie et Fuga in G-moll, 2. Schmücke dieh, O liebe Seele (Joh. Seb. Bach); 3a. Wo Gott zum Haus nicht gibt sein Gunst, 3b. Allein zu Dir, Herr Jesu Christ, 4. Toccata in F-dur (Joh. Pachelbel); 5. Du Friede Fürst, Herr Jesu Christ (Joh. Bernhard Bach (16761749); 6. Variaties op een oud Duits A'olkslied (Hugo Distier); 7. Deel 1 uit: Concerto in c (Ernst Pepping). eerste katholieke kerk; de prachtige St. Mary's Cathedral in Sydney. Sinds deze eerste steen, zijn er honderden „eerste stenen" gelegd zowel vóór Katholieke kerkgebou wen, als inrichtingen voor onder wijs, caritas enz. Sinds de jongste oorlog, werden door kardinaal Gilroy totaal 21 eer ste stenen ingezegend voor een nieu we Katholieke school in of rond Sydney. Onlangs zegende de Kardinaal voor de 64ste maal een eerste steen in voor een Katholiek ziekenhuis. In Melbourne verrijst momenteel een Kath. Ziekenhuis, dat ruim ander half millioen gulden zal kosten. En kort geleden namen minstens een millioen Katholieken deel of aan schouwden bij gelegenheid van het Eucharistisch Congres de processie door de straten van Sydney. Het kleine stukje grond Avaarin het stoffelijk overschot van Father Re ceveur ter ruste werd gelegd, was lange tijd de plaats voor een pel grimstocht. Nog geen twee eeuwen zijn voor bij gegaan sinds er het graf a-oor de eerste Katholiek in Australië werd gedolven; het graf, waaruit nieuw leven is ontsproten in dit land. Een leven, dat thans bezig is uit te groeien, mede dank zij de arbeid van onze Nederlandse geestelijken hier. Arnhem krijgt een nieuw gezicht 21 juni begin van de zomer AARBEI r—IAARDE 21 Juni I lLI"'2, December ,t T Op 21 Juni „staat de zon op 't hoogst" bij ons, beleven Ave de lang ste dag van het jaar en begint de zomer. Met o-pzet schrijven we „staat de zon op 't hoogst" tussen aanha lingstekens, want de uitdrukking is eigenlijk zo foutief als ze maar kan zijn. Ze suggereert, dat de zon langs onze hemel zwiert, nu eens „laag staat" rond 21 December, bij 't be gin van de winter dan weer om hoog klimt tot ze, op 21 Juni, haar hoogste punt heeft bereikt en weer gaat dalen. „Ja, maar als dit niet zo is, hoe komt 't dan dat we de zon niet het hele jaar door even hoog aan de he mel zien staan, dat Avij dus seizoe nen lente, zomer, herfst en winter beleven?" zult U vragen. Om deze Arraag zo simpel mogelijk te beantwoorden moeten wij een formidabele sprong het heeelal in maken, namelijk zo'n 400 millioen kilometer ver! (Apropos: voor het heelal maar een mussenhipje). We gaan daar op een denkbeeldige stoel zitten en kijken hoe onze aarde op die afstand een petieterig pla^ neet je om de zon draait. U weet natuurlijk, dat zij voor één omme gang om de zon een vol jaar nodig heeft. Als we goed opletten' zierf Ave,; dat die aarde in een plat vlak om de zon beweegt. Dit vlak noemen we 1 de „ecliptica". Nu houden we de aardas die denkbeeldige reuzen- pen, welke men via de polen dwars door de aarde zou kunnen slaan goed in de gaten en ontdekken spoe dig het geheim van de (kosmische) smid: die aardas staat niet loodrecht op de ecliptica, ze toont een afwij king van 23/2 graad. Dit, en dan ook dit alléén is de oorzaak van die „ho ger of lager staande" zon, dus van de seizoenen. We springen naar de aarde terug en bekijken de tekening, die bij dit praatje gaat. Links zien we hoe de zon op 21 Juni het Noordelijk Half rond van de aarde waarop ons land ligt verlicht en verwarmt. De Noordpool is 23M graad naar dc toegewend, daar is het (een half jaar achtereen) zomer: Pooldag. De zon „staat" op die datum eveneens bij ons „hoog", we krijgen daardoor meer warmte dan als zij „laag staat", de dagen zijn langer dan de nach ten en dusis het ook bij ons zomer. De Zuidpool is 23H graad van de zon afgekeerd, op het Zuidelijk Halfrond is het dus winter. En een half jaar later dus op 21 December is het precies anders om, dan krijgt de Noordpool de zon helemaal niet te zien )een half jaar lang, Poolnacht), dan „staat" bij ons In het centrum van dc stad Arnhem is men bezig met het aanbrengen van veranderingen aan pleinen, die de hoofdstad van Gelderland een „nieuw gezicht" zullen geven. Het Willems- en Nieuwe Plein, vlakbij het station Avorden verbeterd, het stationsplein wordt veranderd, en men hoopt op 1 Januari 1954 het nieuwe N. S. station te kunnen openen. Overzicht van het Willemsplein, in de richting station genomen, waar grote verkeersver- beteringen zijn aangebracht. Laatste Berichten BAANVAK WEESPA'DAM WEER VRIJ. Nog geen 24 uur na het spoor wegongeval is personeel van de spoorwegen, dat de gehele nacht heeft doorgewerkt, er in geslaagd het baanvak Weesp-Amsterdam weer vrij te maken. Om 6 uur vanmorgen is de eerste trein uit Amsterdam al weer door gekomen. Op het punt van de onderbreking was door de zware locomotief bo vendien een vrij diep gat in de spoor dijk geslagen. Ook dit is binnen 20 uur na het ongeval hersteld. Intussen Averkten andere arbeiders en technici onvermoeid aan het her stel der bovenleiding. Vanochtend reeds stonden de nieuwe masten en overspanningen op hun plaats en in de loop van vandaag zullen de elec- trische draden gereed komen, zodat het treinverkeer hopelijk morgen Aveer geheel normaal zal zijn. Van het ongeluk getuigt dan nog slechts de in de sloot liggende loco motief, die vannacht van binnen ge heel gesloopt is. Alle machines zijn er uit gehaald en het gedeukte en op vele plaatsen Afernielde chassis is als schroot A-erkocht. - zomers de zon „laag", we krijgen daardoor nooit zo heet. minder AA'armte. de dagen zijn kor ter dan de nachtenhet is ook bij ons winter. Zie op onze tekening rechts. Om misverstand te voorkomen: er deugt eenvoudig niets van de ver houdingen op onze tekening. De zon is niet zoals 'het schijnt onge veer twee, maar rond 1.300.000 keer zo groot als onze aarde. Zij staat niet vlak naast ons, maar ongeveer 150 millioen kilometer van ons verwij derd: tussen haar en ons in kunnen we11.640 aardbollen plaatsen! 's Winters zijn we iets (drie millioen km.) dichter bij de zon, 's zomers rond twee millioen km. verder weg. Dit heeft tot gevolg, dat bij ons de winters nooit zo streng zijn als op Zuidelijk Halfrond en de MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 19 Juni. Groente. Sla 2.504.10, bos- peen 13.0021.00, waspccn I 24.00 29.00, idem II 22.00—24.00, bloem kool 12.00—20.00, idem II 8.00—10.00, aardbeien p. kg. 0.761.25, spitskool 7.00—10.00, postelein 12.00—13.00, stamprincesseboncn p. kg. 1.601.65, komkommers 26.0035.00, sjalotten 12.0016.00, tuinbonen 22.0035.00, bosselderie 2.104.20, kervel 3.70 4.20, peterselie 2.10—5.00, zilvcruien 5.106.20, kroten 5.406.20, uien 14.00—16.00, rabarber 11.00—20.00, andijvie 6.008.00, vroege aardappe len grote 22.0025.00, idem drielin gen 8.0012.00, idem kriel 15.00 16.00 p. 100 kg. VINKEVEEN, 19 Juni. Groente. Bloemkool 818 ct, sla 2 4 ct, komkommers 10—27 ct, per stuk; peen 820 ct, radijs 5 ct, per bos; postelein 1624 ct. stambonen 1.48 1.84, spinazie 1729 ct, tuinbonen 2028 ct, doppers 3958 ct. kassnij- bonen 98122 ct, peulen 2956 ct, waspeen 2332 ct, andijvie 6—13 ct, spitskool 1015 ct, uien 13 ct, rabar ber 1118 ct, tomaten 84122 ct, per kg.; aardbeien 45—69 ct. p. pond. ROeLOFARENDSVEEN. 19 Juni. Bloemen. Campanula 1942 ct, Colvillic 18—52 ct, Esther Read 8 39 ct, Duizendschoon 1024 ct. Sca- biosa 2038 ct. Pioenrozen 5080 ct, Irissen 10—22 ct, Asp. Plumovis 2164 ct, Bruidsanjers 515 ct, Spi rea 1016 ct, Violieren 2052 ct, Wirals Suprème 2870 ct. Papaver 2366 ct, Anemonen 612 ct, Al- stroemeria 40—52 ct. Dahlia's 22— 52 ct, Ixia's 10—12 ct. per bos; An jers 811 ct, per stuk. Groente. Aardbeien 23—42 ct, framboosaardbeien 4953 ct, id. afw. 1731 ct, p. y. pnd. kropsla 2.503.60, nieuwe aardappelen 21.00—23.00, bloemkool 8.00—16.00, andijvie 6.00—11.00, bospeen 8.00— 16.00, breckpcen 8.0022.00, augur ken D 53.00—60.00. peulen I 39.00— 74.00, idem II 21.0037.00, doperw ten 39.0046.00, capucijncrs 33.00 39.00. tuinbonen 21.00—29.00, stam bonen 180.00, snijbonen 115.00— 135.00, idem stek 60.00—100.00, p. 100.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9