BIOSCOPEN Tentoonstelling over het werk van Lorentz en Kam* Onnes Pater B. Maarschalkerweerd sprak voor „St. Christoffel" Tachtig candidaten slaagden voor toelatingsexamen 1953 ZATERDAG 20 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 TWEE PROMINENTE LEIDSE HOOGLERAREN r\IT JAAR WORDT HERDACHT, dat honderd jaar geleden Hendrik An- toon Lorentz en Heike Kamerhngh Onnes géboren werden, twee ver maarde natuurkundigen, die de Leidse Universiteit ook op het terrein van de physica een wereldvermaardheid hebben gegeven. Een toevallige ont moeting bracht hen als 17-jarige studenten met elkaar in aanraking, waaruit een vriendschap is gegroeid voor het leven, die nog sterker werd toen bei den (resp. in 1378 en 1832) tot hoogleraar in Leiden werden benoemd en hoewel de terreinen van hun wetenschappelijke werkzaamheden sterk ver schilden tot een zekere samenwerking kwamen. Het is dus meer dan om het feit alleen, dat beiden in 1853 geboren werden, dat" het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen, Steenstraat IA, Leiden, besloot een herdenkingstentoonstelling te organiseren, waarop een beeld ge geven zou worden van de wetenschappelijke prestaties van beide eminente professoren. Gistermiddag werd de tentoonstelling geopend. Men kan haar tot 30 Augustus iedere werkdag (behalve Maandag) van 10 tot 4 uur be zichtigen, op Zondag van 1 tot 4 uur. PROF. EINSTEIN SCHREEF KARAKTERISTIEK De Lor en tz-af deling van de ten toonstelling is oppervlakkig gezien minder interessant dan die van Ka- merlingh Onnes, omdat de eerste vóór alles theoreticus was, wiens wetenschappelijke nalatenschap voor namelijk bestaat uit documenten, foto's e.d. Maar bij nadere be schouwing vindt men er toch tal rijke bijzonderheden onder, die zeer interessant zijn, zoals een deel van de wetenschappelijke corresponden tie met Einstein. De laatste heeft onlangs 25 van Lorentz ontvangen brieven aan het museum geschon ken, die o.a. handelen over de rela tiviteitstheorie en de experimen tele bevestiging daarvan, waaruit blijkt, dat beide geleerden zeer nauw hebben samengewerkt. Zoals bekend heeft Einstein bij het ont wikkelen van zijn theorie voortge bouwd op de bekende Lorentz-con- tractie. De persoonlijke vriendschap tus sen beiden blijkt ook duidelijk uit de korte karakteristiek „Lorentz als Schöpfer und Persönlichkeit", die Einstein speciaal ter gelegenheid van deze tentoonstelling heeft ge schreven en die het museum in een eenvoudige brochure-vorm uitgeeft. Treffend is het daarin tc lezen hoe Einstein zijn vroegere vriend ge waardeerd heeft: „Alles, was von diesem übqj-ragenden Geiste kam, war klar und schön wie ein gutes Kunstwerk und man hatte den Ein- druck, dass alles so mühelos und leicht herauskam, wie ich es bei kei- nem Anderen erlebt habe". Bekend is trouwens de uitspraak van Ein. stein na afloop van een college van Lorentz over de relativiteitstheorie, dat hij zijn eigen theorie nog nooit go goed begrepen had als na de uit eenzetting van Lorentz! Men vindt op de tentoonstelling o.a. de logarithmentafel, die Lorentz op 10-jarige leeftijd kocht en waar mede hij zichzelf het rekenen met logarithmen heeft geleerd, zijn pro motiebul, dissertatie, aantekeningen voor colleges, enige stukken klip zoutkristal, waarmee Lorentz heeft geëxperimenteerd om een subtiele breking aan te tonen, brieven van Ehrenfest en Bohr, talrijke eerbe wijzen, zoals de gouden medaille van de Nobe.lprys. en vele diploma's van buitenlandse universiteiten. Een afzonderlijke inzending werd verzorgd door de Dienst der Zui derzeewerken. Als voorzitter van de Staatscommissie voor de Zuiderzee bracht hij het moeilijke en omvang rijke werk van de berekeningen voor de afsluitingen tot een oplos sing. Enige dieptekaarten en een maquette van de Waddenzee illus treren de betekenis van Lorentz' werk aan dit grootse project. Historische toestellen. Van Kamerlingh Onnes vindt men op de tentoonstelling, bemalve een aantal portretten en foto's, o.a. de KOLEN voor alle doeleinden CREVGHTON Hooiqr-46 Tel 20114 (Advertentie) eerste dynamo volgens de beginse len van de ring van Gramme, waar mede hij in 1886 zijn proeven begon, het slingerapparaat waarmede hij proeven nam voor zijn proefschrift nieuwe bewijzen voor de aswente ling van de aarde" en vooral de oor spronkelijke helium-liquefactor, met welk toestel Komerlingh Onnes in I voor de eerste helium in vloei bare toestand bracht. Voorts de klosjes lood- en tindraad met 1000 windingen, die Kamerlingh Onnes gebruikte voor zijn proeven over de suprageleiding. Hiermede ontdekte hij in 1913 de stroomdrempelwaar. de van de weerstand. Men vindt er ook het glazen buisje met rOerder, waarin prof. Keesom, opvolger van Kamerlingh Onnes in 1926 het he lium voor de eerste keer in -vaste toestand bracht, een model van de magneet waarmee De Haas en Wiersma in 1934 door demagneti- satie van paramagnetische zouten de jste tot dan toe bereikte tempe raturen verkregen, en het buisje ka- liumchroomaluin, waarmee zij in 1934 door demagnetisatie de tempe ratuur van 0.031 gr. K. bereikten. Voorts zijn er talrijke boekwerken, documenten, bieven en eerbewijzen bijeengebracht, die samen de grote betekenis van Kamerlingh Onnes als practische wetenschapsbeoefe naar illustreren. Geen vergelijking. Onwillekeurig dringt op een derge lijke tentoonstelling zich een verge lijking op tussen beide eminente ge leerden en velen zullen geneigd zyn de beminnelijke Lorentz, wiens persoonlijkheid overal grote gene genheid afdwong, als de grootste van beiden te zien, omdat hij het geweest is, die het verband gelegd heeft tus sen de klassieke natuurkunde (New ton, Huygens, Fresnel) en de mo derne (Michelson, Zeeman, Ein stein, Bohr, Planck). Maar dan wordt de enorme betekenis onderschat die de ietwat stugge Noordeling Kamer lingh Onnes gehad heeft door de bouw van zijn wereldberoemde la- boratorium, waarin de grootste psy- sici der wereld, zoals madame Curie, proeven kwamen nemen, waarbij het bad van vloeibare helium als me dium werd gebruikt. Beter daarom dan deze vergelijking uit te werken, is het beiden te zien als corypheeën van de Leidse Universiteit, waar ge heel Nederland trots op mag zijn en aan wie deze tentoonstelling thans een waardig eresaluut brengt. „India en Pakistan" Burgerlijke Stand Geboren: Josephina Maria Francis- ca, d. van F. X. J. van Haasteren en M. A. P. Masseling; Simon, z. van G. Vos en C. Braam; Maria Johanna, d. van J. G. Kasteelen en M. Ooster- hout; Gerrit Antonius, z. vara G. van der Steen en A. van den Oudenaller; Femmetje, d. van H. J. Lens en J. M. van Heerde; Patricia Saskia Mar- gré, d. van H. Bauer en M. C. Klui vers; Franciscus Bartholomeus Pan- cratius. z. van N. Heemskerk en A. Ruigrok; Nicolaas, z. van M. Kros- zynski en P. Winkelaar. Overleden: A. van Woudenberg huisvr. van van Loon 74 j.; D. vara de Geest huisvr. van van Laar 75 j.; C. Blanke wedn. 87 j. Doktersdienst. A.s. Zondag 21 Juni zal de dienst worden waarge nomen door dr. de Haan, de Jager, Jasperse, v. Leeuwen en Verbrugge. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 20 Juni 13.uur tot Zaterdag 27 Juni 8. uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Havenen-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Tc Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. De Kath. Ver. van Handelsverte- genwoordigers enz. „St. Christoffel", afd. Leiden, hield gisteravond haar laatste vergadering van het winter seizoen. Het bestuur was zo geluk kig pater B. Maarschalkerweerd be reid te vinden zijn in Mei 1.1. begon nen causerie over India en Pakistan te vervolgen en toen de voorzitter de vergadering opende, mocht hij een groot aantal leden en verschil lende dames welkom heten. Pater Maarschalkerweerd memo reerde, dat hij in zijn vorige lezing reeds verteld had. dat India en Pa kistan zo groot zijn als Europa en Rusland samen en een bevolking hebben van 400 millioen zielen. In India woont een mengelmoes van rassen, er worden zeker 40 geheel verschillende talen gesproken. In de missie, waar spr. werkzaam was ge weest, moest men alleen al minstens 7 verschillende talen kennen, wilde men er met vrucht werkzaam zijn. Want juist in de grote steden, waar bij er zijn van 3 4 millioen men sen, komen al die rassen en volken samen en hoort men een taalverwar ring die ongelooflijk is. De oorspronkelijke bewoners van India waren de Dravidiërs, die wer den verdrongen door de Ariërs. De Europeanen stammen af van deze Ariërs. Na de Ariërs kwamen de Ara bieren en de Mongolen. In latere eeuwen de Portugezen en Neder landers, die later door de Engelsen zijn verdrongen. Al deze volken heb ben invloed gehad op de cultuur van deze uitgestrekte landen en overal komt men deze invloeden tegen. De oorspronkelijke bevolking was Monetheïstisch, maar onder invloed van de grootheid van het Himalaja- gebergte begon men uitingen van. grootheid en kracht te vereren en gaf men deze verschillende namen, waardoor het veelgodendom toenam. Een van de dingen, waarin India zich nog scherp van onze beschaving onderscheidt, is zijn kastewezen. Het is nog maar enkele jaren geleden, dat ook de Katholieke Missie in haar kerken afgescheiden plaatsen had voor leden van verschillende kasten. Ook heden nog praat men minach tend over personen uit een lagere kaste. Hoewel Pakistan voor het aller grootste gedeelte Mohammedaans is en India Boedistisch, komen er ook hierin veel «chakeringen voor. De hoofdgoden, die in India worden vereerd, zijn Visnoe en Shiwa, de een als zonnegod de ander als godin der vruchtbaarheid. Olifanten en koeien worden door de Indiërs als heilige dieren beschouwd en mogen niet gedood worden. Dit legt de mensen een zware belasting op. want die dieren moeten eten en dit gaat ten koste van de mensen. Alleen als een koe haar natuurlijke dood sterft, mag de huid worden gebruikt. Onder de vele stammen en volken nemen de Sikhs een aparte plaats in. Deze volksstam staat bekend om zijn dapperheid en krijgslust. Onder de Engelse koloniale troepen namen de Sikhs met de Goerka's een ge duchte plaats in. Ook moeten nog de Parsi's genoemd worden, een volks stam van ongeveer 100.000 leden, die voornamelijk tot de handel behoren en in Bombay zijn geconcentreerd. De Parsi's staan bekend om hun grote rijkdom, maar ook om hun grote liefdadigheid. Ongelofelijk is het wat in India met de meest primitieve middelen is gepresteerd. Een rijke collectie lichtbeelden, door de Ambassade van India aan pater Maarschalkerweerd ter beschikking gesteld, gaf een beeld van land en volk, prachtige bouwwerken en tempels. Twee officieren van Kokschool beëdigd De officieren die dienst doen bij het Regiment Intendance Troepen, waarvan de Koksschool in Leiden is gevestigd waren tot dusverre af komstig van andere wapenen der Kon. Landmacht. Gistermiddag vond echter in de Doelenkazerne de be ëdiging plaats van de eerste bij het R.I.T. zelf opgeleide officieren. Het waren de res. 2e luitenants J. de Vlieger en G. F. Lörtzer. Deze in de nog jonge geschiedenis van de Koks- school (zij werd 1 Juli 1950 opge richt) wel zeer bijzondere plechtig heid werd nog geaccentueerd door de aanwezigheid van de brigade generaal Kromhout, inspecteur der Intendance. Ook burgemeester jhr. mr. F. H. van» Kinschot gaf van zijn belangstelling blijk. Voordat de beëdiging plaats vond, werden de in carré-vorm opgestelde troepen geïnspecteerd door de com mandant van de Koksschool majoor H. W. Gerth van Wijk tot welke in spectie ook de brigade-generaal was uitgenodigd. Na het openen van de ban las de le luitenant H. J. J. Glorius het Ko ninklijk Besluit voor, dat melding maakte van de benoeming tot offi cier van de heren De Vlieger er Lörtzer, waarna de beëdiging plaats vond. Beide officieren legden hierop de eed af in handen van de com mandant van de Koksschool, majoor H. Gerth van Wijk. In zyn hierop volgende toespraak wees de com mandant op de betekenis en inhoud van de eedsformule; trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan wetten en onderwerping aan de krijgstucht, waarna deze plechtig heid door de kapel van de Marine Luchtvaartdienst werd besloten met het spelen van het Wilhemus. Nadat de autoriteiten, ouders familieleden van de beëdigde offi cieren in de gelegenheid waren ge. steld hun gelukwensen aan te bie den, volgde er een défilé voor de commandant Koksschool en de zo juist beëdigde officieren. Na afloop van deze militaire plech tigheid volgde er in de officiersmess nog een korte bijeenkomst, waarbij zowel de brigade-generaal als de commandant Koksschool het woord voerden. LEIDSE GEMEENTERAAD. Aan de agenda van de gemeente raad van Leiden op Maandag 22 Juni a.s, om 2 uur, zyn de volgende voor stellen toegevoegd. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het vernieu wen van de ketels der centrale ver warming in de H.B.S. voor Meisjes aan de Garenmarkt. (ƒ9.000. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden v oor het aanbren gen van een verplaatsbare omraste ring en zandbak om en op de speel tuin „Rondom de Watertoren" (ƒ4.000.—). R.K. LYCEUM, LEIDEN Voor het toelatingsexamen aan het R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat 4, Leiden, slaagden de volgende 80 can didaten: H. van Aalzum, Zoeterwou- de; H. Alkemade, Noordwijk; R. Ba- rendsen; W. van Beek; J. Blom, Rijnsburg; K. Boskamp, Katwijk; L. Bosman, Zoeterwoude; P. Brandsma; T. van Brussel; Fr. Busman, Lisse; H. van Buul; Fr. Kortenbach, Voor schoten; K. Cremer, Voorschoten; G. den Dubbelden, Oegstgeest; H. El- dering, Sassenheim; H. de Graaf; J. v. d. Ham, Wassenaar; A. Her mans, Noordwijk; K. Heemskerk; H. Hermans, Voorhout; Fr. den Hollan der; P. Hoogduin; L. Hoogervorst, Ter Aar; T. van Houten, Sassenheim; A. Huussen; J. Jacobs, Voorhout; K. Janson; K. Janson, Stompwijk; D. de Jong, Alphen a. d. Rijn; P. de Jong, Roelofarendsveen; P. de Jong, P. v. d. Kamp, Sassenheim; P. Kempen, Aarlanderveen; A. van Kesteren; J. Klink, Lisse; A. Knijnenburg, Was senaar; J. Kok, Alphen a.d. Rijn; K. Koreman; L. van Leeuwen, Voor schoten; R. Fallaux; G. Niekerk, Sas senheim; H. Meijer; P. Meijer; J. Mol, Leidéchendam; C. Overdevest, Stompwijk; N. van Oudenhoven; P. Peters, Wassenaar: Fr. Prangers, Lei derdorp; J. v. d. Putten, Wassenaar; K. Raaphorst; G. Ragas, Lisse; L. Re- bers, Voorschoten; A. van Rijn, Sas senheim; H. Schutte; L. Senne, Lei- muiden; J. Smit; T. Soesman, Was senaar; J. van Steenbergen; H. Stee man, Wassenaar; Fr. Tonino, Voor schoten; L. van Ulden; H. van Veld hoven, Voorburg; N. van der Ven, Wassenaar; Th. Versteegen, Rijpwe- KATHOLIEKE WEEKAGENDA GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris N. W. Holtkamp te Leiden: Winkelhuis Mauritsstraat 53 in bod ƒ3.850.koper J. C. v. d. Graaf te Voorschoten voor ƒ3.850. Winkelhuis Waardgracht 53 met bovenwoning 6e Groenesteeg 91a in bod ƒ2.550., koper E. van Star ken- burg q.q. te Oegstgeest voor 2.580. Huis Hermansstraat 15 in bod ƒ1.400.koper N. J. Moonen q.q te Leiden voor 1.425. Huis met afz. bovenwoning Vol dersgracht 44a in bod 2.550. koper J. W. Goddijn te Leiden voor 2.550.—. Huis met afz. bovenwoning Vol dersgracht 6, 6a en 8 in bod 3.700. koper J. W. Goddijn te Leiden voor 3.700.—. Huis Koddesteeg 8 in bod 690. koper J. Sierat te Leiden voor 940. Herenhuizen met tuinen te Oegst geest, Regentesselaan 2022 na af mijning tezamen in bod 15.700. koper E. Visser te Alphen a. d. Rijn voor 15.701. Raadslid Van Dijk stelt B. en W. vragen over Leidse woningbouw Naar HUIBERS Haarlemmer straat 123, Lelden voor Geboorteaankondigingen (Advertentie). De heer Alb. van Dijk, fractie voorzitter van de K.V.P., heeft de volgende schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wet houders gesteld. Zoals bekend, komt de Leidse gemeenteraad a.s. Maan dagmiddag in openbare vergadering bijeen. 1. Zijn B. en W. bereid de Raad een overzicht te geven van het totaal aantal woningen gebouwd in het tijdvak Mei 1945 Mei 1953? 2. Hoe groot was hiervan het aan tal woningen, dat door particuliere woningbouw werd gebouwd? 3. Zijn B. en W. van mening, dat de verhouding Woningwetbouw- tering; M. Vink, Leimuiden; J. van Vliet, Warmond; T. Voorham, Was senaar; J. van der Voort, Noordwijk; J. Vreeburg; E. \an der Werf, Noord wijk; J. Witte; G. Zandbergen, B. Zonneveld, Noordwijk; J. Zonneveld, Oegstgeest; K. Goddijn; W. Dusée, Oegstgeest; F. Remmerswaal, Oegst geest; Z. van Kesteren, Leiderdorp; C. Paauw, Roelofarendsveen; J. van Wijk, Leidschendam. Waar geen plaatsnaam vermeld werd, moet het Leiden zijn. Afgewezen 19, herexamen 5. VOOR LEIDEN Opgaven en inlichtingen bij het KATH. SOCIAAL BUREAU Plantsoen 25, tel. 20503, iedere werk dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bovendien Dinsdag- en Donderdag avonden van 7 tot 8 uur. VOOR DE WEEK VAN 21 TOT 28 JUNI. Zondag 21 Juni: Om 2 uurtrekt de Leidse afd. van de Ned. Reisver. voor Katholieken om in een boom gaard kersen te gaan eten. Dinsdag 23 Juni: 8 uur ledenver gadering van „St. Eloy" in het ge bouw van Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236. Uitsluitend voor leden, die in het grootbedrijf werken. particuliere woningbouw bevredi gend is? 4. Indien B. en W. de in punt 3 genoemde verhouding onbevredigend vinden, zijn B, en W. dan bereid op korte termijn maatregelen te tref fen om tot een meer bevredigend resultaat te komen? 5. Hebben B. en W. reeds kennis genomen van de bouwplannen van de Leidse Bouwkring? 6. Zijn B. en W. bereid actieve me dewerking te verlenen, om het mo gelijk te maken, dat arbeiders en kleine zelfstandigen, in het bezit kunnen worden gesteld van een woning? DE LEIDSE Zaterdag 20 Juli. Omdat het vanmorgen veel te mooi weer was om veel Hutspot te koken, doen wij het vandaag met een bescheiden portie. We hebben alleen maar te vertellen, dat de Ver. van Oud-leerlingen der Ambachtsschool te Leiden (Vola) gisteravond een ex cursie heeft gemaakt naar het in aanbouw zijnde gemaal van het hoogheemraadschap Rijnland te Kat wijk. Zij werden rondgeleid door de heer G. van Marle, technisch amb tenaar van Rijnland, nadat vooraf aan de hand van kaarten de werking van het gemaal uiteengezet was. Na afloop sprak voorzitter J. P. Zwa nenburg een dankwoord. STADSKOK. Trianon. Het schijnt moeilijk te zijn voor een film de juiste titel te vinden! Als men leest .Achter ge sloten gordijnen bloeit nog de han del in blanke slavinnen" en men vindt als extra aanbeveling: .,Wat nog nooit openbaar werd gemaakt, wordt vertoond in dit wereld-succes", dan verwacht men nu niet direct een opbouwend filmwerk te zullen zien. Dit heeft, althans wat deze film be treft, een teleurgestelde en een be nadeelde party tengevolge. Degenen, die als vuurvliegjes afkomen op de titel zullen tot de eerste partij be horen en degenen, die door een der gelijke schreeuw-aankondiglng afge schrikt worden tot de tweede. De film, die Trianon deze week presenteert, mag van een zeer goed gehalte genoemd worden. Op waar lijk zeer verfijnde wiize, vertoont men op het witte doek de geschiede nis van een meisje, dat in handen van „slavinnen-handelaars" is ge raakt en dat tenslotte door haar zusje hieruit wordt bevrijd. De film heeft iedere ongezonde sensatie ver meden en is er voortreffelijk in ge slaagd de dorheid van de wereld, waarin de beklagenswaardige meisjes geraken, uit te beelden. De Italiaanse filmindustrie is vreemd van Ameri kaanse humbug en dit geeft de film de strakke fynheid van een ets. Na tuurlijk zijn er enkele spoortjes sen timent ingeslopen, maar per slot van rekening kan men het* publiek niet aan de lopende band de dorheid van de wereld voor ogen houden, zonder I zo nu en dan een paar „gelukstra- nen" tc laten vloeien. I Men kan zich natuurlijk afvragen, wat het nut van een dergelijke film is; ontspanning kan men ze nauwe lijks noemen en voor diegenen, voor wie zij een waarschuwing zou kun nen zijn voor de meisjes, die met zelfbewuste zekerheid menen, dat zij het wel in hun eentje zullen klaren in het buitenland zal zij wel te vergeefs draaien, omdat deze jonge dames toch van mening zullen zijn, dat zij het anders gedaan zouden hebben! Overigens moet gezegd worden, dat het spel en de opbouw van de film aan hoge eisen voldoen en dat men sommige scènes op waarlijk su blieme wtijze heeft weten te compo neren. De aard van het onderwerp ge biedt natuurlijk een streng voorbe houd; de K.F.C. acht de film toelaat baar voor volwassenen. Casino Het is mogelijk, dat het boek van Grazia Deledda, waarnaar de film ,.De biecht van Annesa" is gemaakt, een meesterwerk is. Wij kennen het niet. Wel weten wy, dat de film het niet is. Zij is noch inte ressant, noch overtuigend. Men kan bewondering hebben voor de „levens, echte" decors, men mag ook verlan gen, dat het verhaal de aandacht ge boeid houdt en dit is nu juist niet ,t geval. Het is allemaal te veel inge studeerd en tegelijk te houterig om zelfs maar de indruk te wekken, echt te zijn. Wanneer we iets willen prijzen, is het de actualiteit van het journaal. De sensationele motorwedstrijden op het eiland Mau zijn zeer suggestief gefilmd. Hetzelfde kan men zeggen van de „Trooping the Colour" en de grootste vlootdemonstratie voor de Engelse koningin. Als besluit ziet men zelfs een reportage van de jong ste onlusten in Oost Berlijn. Het is er blijkbaar heet toegegaan. Toelaatbaar boven 18 jaar. Rex „Het legioen der dapperen" Het is moeilijk aan te nemen, dat de officieren van Napoleon's leger, die na de nederlaag van Waterloo zich in 1318 in Amerika vestigden, er zo'n vrolijk legertje op na hielden als in deze film wordt Vertoond. De dikke kapitein Caroll, die met z'n vriend, de soldaat John Breen, de hoofdfiguren spelen, zorgen althans voor de nodige humor. John Breen ontmoet in Mobile de dochter van generaal De Marchand en beiden voelen zich na een korte kennismaking voor elkander be stemd. De generaal denkt er even wel anders over en wil zijn dochter uithuwelijken aan de gefortuneerde en invloedrijke Randolph. Breens neemt dit natuurlijk zo maar niet en dit is de aanleiding voor allerlei avontuurlijke intriges en spannende gevechten, waarin Breens tenslotte zegeviert. Een aardige, anlusante film voor personen boven 14 jaar. Lido heeft de grote kroningsfilm „Een koningin wordt gekroond", nog een week op het programma gehou den. Velen zullen daar ongetwijfeld gebruik van maken van het kleur rijke schouwspel te genieten. Alle leeftijden. LuxOr heeft eveneens zijn film „Bureau Zedenpolitie" geprolongeerd Voor strikt volwassenen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht mej. E. M. P. van Schaeck Mathon, Aerdenhout, idem de heren H. I. Möller, Noord wijk aan Zee, C. F. P. van Heek, Den Haag, J. H. W. Lüps, Velp, R. C. Snouckaert van Schouwburg, Wasse naar; voor het doctoraal examen vrije studierichting Ned. recht de heer E. C. Teunissen, Den Haag; voor het doctoraal examen Geneeskunde dc heren L. v. d. Burch, Den Haag, R. Hanemaayer, Den Haag, H. Kaulesar Sukul, Leiden, G. D. Kikkert, Go- rinóhem en J. G. Polusky, USA; voor het semi-arts examen mej. M. A. Middelraad, Den Haag, idem de he ren A. de Jong, Leiden, J. W. Kro nenberg, Leiderdorp en C. A. Post, Den Haag; voor het artsexamen de heren Goei King Sien, Leiden, R. Leidelmeijer, Den Haag, H. A. Son- neveldt, Den Haag; voor het candi- daatsexamen Geneeskunde P. Horo witz, USA, J. L. Glatt, USA, R. A. Robbins, USA, H. J. P. Beerstecher, Voorburg, H. A. Bogaars, Den Haag, W. L. I. Bogaartz, Den Haag, H. v. d. Broek, Den Haag, A. A. Cirillo, USA, F. E. P. Cohen, Hensbroek, G. Dor- renboom, Rotterdam, H. W. van El- burg, Den Haag, M. Gottlieb, Den Haag, J. Th. A. M. Hendriks, Den Haag, C. J. Hoogendijk, Rotterdam, J. G. v. Hoorn, Rotterdam, R. Klein, Dordrecht, H. P. J. M. Platenburg, Voorburg, M. B. Rosenthal, USA, H. H. Siek, Oegstgeest, J. A. Sleijf- fers, Den Haag, J. v. Steveninck, Rotterdam, U. A. M. Steeman, Lei den, J. Timmers, Rijnsburg en Th. N. A. van Tooren, Haarlem, idem de dames M. F. Böckling, Delft, H. de Boer, Overveen, J. W. S. van Dijck, Rotterdam, E. P. Fernandes, Am sterdam, F. W. H. Kohl, Weert, J. D. R. Wynia, Scheveningen. BOUW VAN VLEUGEL AAN LABORATORIUM AANBESTEED. Op het bureau van de rijksbouw meester in de Alexanderstraat te Den Haag vond Donderdag de aan besteding plaats voor de bouw van een vleugel voor het physisch-che- misch laboratorium met ambtswo ning te Leiden, Er waren twintig in schrijvers, waarvan de drie laagsten zijn: Niemans aannemersbedrijf N.V. te Utrecht met 448.700; Korswagen en Zn te Leiden met 458.600; Ges man en Zoetemeijer te Alphen aan den Rijn met 460.000. Hoogste was het bouw- en aannemersbedrijf V. A. D. Schaap te Den Haag met 560.000. WAPENSCHOUW LEIDSE DERDE ORDE FEDERATIE. Morgen houdt de Leidse Derde Orde Federatie een Wapenschouw in Noordwijk, die om half tien be gint met een plechtige Hoogmis, op gedragen door deken Brinkman. Daarna gezamenlijk ontbijt. Om 12 uur spreekt pater Bruno Groen over „Het Grote Ideaal". Na de thee is er een uurtje „Franciscaanse vrolijk heid" met medewerking van Joop Koevoets (declamatie, toneelspel, zang). De Wapenschouw wordt om kwart over drie besloten met een plechtig Lof in de openlucht. Deel nemers, die over Leiden reizen, ver trekken om negen uur met de tram vanaf de Rijnsburgerweg. BUITEN VERVOLGING. De Leidenaar A. J. van H., die in April 1952 naar aanleiding van de Oegstgeester affaire (zaak Sloos) ge arresteerd werd, is door het Ge rechtshof te 's-Gravenhage geheel buiten vervolging gesteld.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2