Hongaren ervaren zegeningen van het rode regiem Eens zal Parijs in het water verzinken VADERS DAG werkte zoals alle anderen Van het hoogste bergtopje naar het laagste vliegveld VRIJDAG 19 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT BLAD FKCINA 3 Nag? Vooral seen Zondag. Eén dag in de week had Nagy vrij, zoals alle arbeiders, maar nooit op Zondag. Want Nagy was katholiek en hij zou zijn vrije Zondag onge twijfeld besteden om des morgens naar de kerk te gaan. Dus kreeg hij geen vrije dag op Zondag maar in de week en om te verhinderen, dat hij dan in de week naar de kerk zou gaan, was hij die vrije dag verplicht des morgens om zeven uur aanwezig te zijn in een of ander vakvereni gingsgebouw om daar een uur het z.g. „szeminarium': mee te maken, het seminarie, de opleiding tot com munist. Dan was Nagy niet eerder terug in de stad dan zo tussen ne gen en tien uur en kon hij dus ook de H. Mis niet meer bijwonen. Het laatste jaar, dat hij in Honga rije was dat was het jaar 1952 was hij slechts drie maal naar de kerk geweest. Nagy kreeg ook vacantie. Twee volle werkweken zelfs. Tenminste als hij daarvan niet vrijwillig en al weer spontaan een dag of drie vier moest offeren voor een standbeeld van Stalin of voor het succes van de „verkiezingen". Hij mocht in het be gin van de zomer opgeven in welk deel van Hongarije hij het liefst zijn vacantie zou willen doorbrengen. Hij kreeg dan een bepaalde tijd toe gewezen, een plaats in een extra- trein en een hotel, waar hij kon ver blijven en daar had hij dan alles vrij, niet alleen het eten, maar ook de dranken, die hij wengte, tot bor rels en champagne toe. Dat kregen al die vrouwen en mannen, die zich een jaar lang had den uitgesloofd, die geen behoorlijk huwelijksleven meer hadden gekend, omdat man en vrouw op geheel ver schillende tijden hun twaalf uren arbeid vol maakten en elkaar nau welijks meer zagen. Toen hij het vorig jaar in een ho tel aan de Balaton verbleef, had hij zich met enige verbazing afgevraagd, waar dat met deze werkslaven mannen en vrouwen heen moest, die plotseling uit een soort werkhel in dit paradijs van weelde werden overgeplaatst, waar de plotselinge Lange slavenarbeid en weinig loon Op het laboratorium van de Petisó-fabrieken In Budapest werkte tot Februari 1952 Laszlo Nagy. Hij werkte daar zoals alle arbeiders nu in het communistische Hongarije werken, dat wil zeggen: twaalf uur per dag. Precies als alle Hongaarse arbeiders had hij reeds twee jaar gele den op een goede dag door de radio gehoord of hij had het in de krant gelezen, misschien, het was in ieder geval ook meegedeeld op het dage lijkse Szabad Nép-ora, dat zo iets is als het fabrieksappél, dat de Duit sers hier tijdens de bezetting invoerden, dat hij juist zoals alle arbeiders en werkers van Hongarije plotseling spontaan besloten had iedere dag twee uur over te werken helemaal gratis natuurlijk om het vijf jarenplan te doen slagen. En toen de oorlog in Korea was uitgebroken had hij weer besloten om nog eens weer twee uur over te werken om de communistische agressie in Korea te doen slagen. Ook dat werd de arbeiders van Hongarije met vreugde medegedeeld als was de formulering van het doel dan ook een beetje anders. Zo was bereikt wat men bereiken wilde, namelijk, dat men in de fabrie ken continu-arbcid kon verrichten met twee ploegen, die tezamen vier ep twintig uur werken en er maar zestien uitbetaald kregen en dat ook niet eens altijd, namelijk als zij de vastgestelde normen niet hadden gehaald. Maar een normale achturenploeg had men nu overal en voor het gehele land in ieder geval gratis. CRITIEK BETEKENT DEPORTATIE Zo werkte dus ook Laszoló Nagy. Wat kon men anders doen? Er werd door de arbeiders geen woord over gesproken, want critiek betekende deportatie, dat wil zeggen: de gunst uitverkoren te worden om de nieu we arbeidsmethoden in Rusland te mogen bestuderen, wat twee om schrijvingen zijn voor dezelfde zaak. Nagy stond dus des morgens om vier uur op. Hij zette dan een kop surrogaat-koffie, sneed zich een snee brood en ging dan naar zijn werk. Nagy was ingenieur. Hij had onge veer een uur, bijna vijf kwartier, nodig om naar zijn werk te gaan, want hij moest met de tram twee maal overstappen. Hij ging dus des morgens om kwart voor vijf de deur uit om tegen zes uur op de fabriek te kunnen zijn. Hij werkte dan van zes uur tot twaalf uur, waarna hij een half uur pauze had om het mee gebrachte brood te eten om daarna weer de arbeid te hervatten tot half zeven. Als hij daarna naar huis ging, was hij tegen ach; uur thuis. Dan zou hij eigenlijk gauw moeten eten en gaan slapen om 's morgens tegen vier uur weer fit te zijn voor zijn arbeid. Maar Laszló Nagy ging niet altijd naar huis. Meestal ging hij niet naar huis maar naar een restaurant om daar te eten. Het leven vraagt toch iets méér dan alleen eten en slapen en twaalf uur werken. Maar er werd wèl iedere dag een half uur van de werktijd afgenomen om de werkers de communistische leer bij te brengen en omdat dat ging aan de hand van het commu nistische blad „Szabad Nép" (Vrij Volk O, ironie) heette dit half uur dan ook het Szabad Nép-ora het uurtje van het Vrije Volk Dan werd er een of ander communistisch artikel uit dat blad voorgelezen, wat ongeveer een kwartier duurde en daarna werd er een kwartier over dat artikel gediscussieerd. Die dis cussie moest, zoals men dat noemde, gaan „in opbouwende zin" d.w.z. dat men geen critiek mocht oefenen, maar alleen maai suggesties mocht bijdragen om de gedachten van dat artikel nog te versterken. Nam men niet aan die discussies deel, dan was dat een bewijs dat men geen inte resse had voor de communistische lectuur en dat was alweer genoeg om iemand verdacht te maken. tig propagandamiddel was, waar mee men de mensen in het commu nistisch vaarwater kon brengen. Naar buiten kon men erop wijzen, wat er niet al voor de werkers van het volk werd gedaan. De normen halen. In dit nummer beginnen wij het verhaal van Laszló Nagy, een Hongaars ingenieur, die aan het einde van verleden jaar uit Rusland vluchtte, waarheen hij met driehonderd andere Honga ren was gedeporteerd, uitverko ren zoals het heette „om de nieuwe arbeidsmethoden in Rus land te mogen bestuderen". Een slavernij, gehuld in dezelfde leu gens als Goebbels en Hitier ge bruikten. Deze serie artikelen zal een ontstellend inzicht geven in een land, waar de communistische bevrijding een werkdag heeft gebracht van twaalf uur, waar ook de vrouwen twaalf uur werken en waar de lonen zó laag zijn, dat een man het levens onderhoud voor zijn gezin naar onze begrippen niet meer kan verdienen. Een des te zekerder middel om ook de vrouwen tot arbeid voor de almachtige Staat te dwingen. Het ware te wensen, dat alle arbeiders, vooral de communistische arbeiders, dit ware relaas, waarvoor wij in staan, onder ogen kregen, vóór het te laat is. weelde hun het hoofd op hol bracht. Wat hij ervan had gezien en gehoord in gesprekken van anderen aan ta fel was' noodzakelijkerwijs van een immoraliteit geweest, die eenvou dig verbijsterend was. En men kon dat die mannen en vrouwen, die reeds enige jaren alles ontbeerden wat het leven waard maakte om ge leefd te worden, bijna niet eens meer kwalijk namen. Het ergste was. dat hier zulk een duivels systeem achter zat. Met opzet gingen mannen en vrouwen, die getrouwd waren en die beiden in aanmerking kwamen voor zulk een vacantie, omdat zij beiden werkten, nooit tezamen op vacantiè naar hetzelfde oord. Beiden werden steeds ingedeeld in verschil lende groepen, de ene in de ene maand, de andere in een andere. Het doel van dit alles was niet anders dan om de mensen iedere moraal te ontnemen en om aldus het christe lijk geloof en de christelijke zeden uit te roeien. Dat begreep Nagy wel. Het mes sneed daarbij tevens aan de andere kant ook, omdat dit voor het officiële communisme een prach- Dit alles had ook Nagy ondergaan. Maar hij was vrijgezel en leefde zo goed en zo kwaad, mogelijk dit on menselijke leven mee. Van 's morgens vier tot 's avonds acht uur, Ook hij, die in het labo ratorium wetenschappelijk werk deed, moest de normen halen, die door de chef /an dat laboratorium waren vastgesteld. Maar die chef was een voormalige schoenmaker, die deze post had gekregen, omdat hy reeds eerder communist was. Juist zoals de Duitsers dat deden, die bij het vergeven van posten ook niet vroegen of iemand ter zake kundig was, maar of hij politiek betrouwbaar was. De proeven, welke Nagy nam, ver eisten natuurlijk een bepaalde graad /an zekerheid. Het ging daar om een kwalitatief goed product, dat ge maakt moest worden en waarvoor hy proeven nam. Om die zekerheid te kunnen hebben, vereisten die proeven een bepaalde tijd van lang zaam opgevoerde verhitting en der gelijke zaken, maar als hij zich daar aan hield, kwam hij niet tot het aan tal proeven, dat van hem als norm werd verlangd. Zo ging het ook bij de arbeiders. Voor de arbeiders waren er de grote „wedstrijden", die door de radio werden uitgezonden en waar bij de arbeiders van de ene fabriek de an dere poogden te overtreffen in ar beidsprestaties. Dat was natuurlijk tevoren alles georganiseerd voor de 'wat zij voor de hoogste productie op een bepaalde dag nodig hadden van te voren vonden klaar gezet, "zodat zij ook een zo hoog mogelijke ^productie op die dag konden halen. En als dat gelukt was, kreeg zulk een arbeider een hoge beloning, die steeds weer prompt door hem werd afgestaan aan de Staat natuur lijk allemaal vrijwillig en spontaan waarna hem een andere betere functie als beloning werd geoffreerd. Maar de andere arbeiders werden dan gedwongen deze productie van die ene dag aan te houden als norm en als hun dat niet lukte en na tuurlijk lukte dat bij de meesten niet dan werd dat van hun loon ingehouden. Daarom kregen zij ook nooit aan het eind van de week hun loon, maar een z.g. voorschot op het loon, dat eerst geheel werd aange vuld, als na een maand was geble ken, dat zij al die tijd de hun gestel de normen hadden bereikt. Na een maand werd dan nagegaan hoeveel van de productie als minderwaardig moest worden gekwalificeerd en het verlies, dat hiervan het gevolg was geweest, werd dan weer van het komende loon afgetrokken. Lage lonen. Zo verging het ook Nagy. Alles bij elkaar kreeg hij aan het eind van de maand niet zo heel veel geld in handen, maar hij begreep, dat ook dit een onderdeel was van het communistische slavensysteem. De lonen werden op deze wyze zó laag gehouden, dat een man zijn ge zin daarvan niet behoorlijk kon on derhouden, zodat ook zijn vrouw ge dwongen werd in de fabriek te gaan werken. Dan kregen zij ook beiden levensmiddelenkaarten, waarop zij in de staatswinkels tegen veel lage re prijzen konden kopen, indien zij er tenminste bijtijds bij waren en de winkels nog niet waren uitverkocht. Want de prijzen in de vrije winkels, waarop de vrije beroepen, die geen levensmiddelenkaarten kregen, wa ren aangewezen, waren niet te be talen. Zo leefde ook Nagy tot op die morgen in het jaar 1952, waarop zijn leven volkomen in een andere rich- Stachanov-arbeiders, die alles ting zou worden gestuurd. WIE HOOG KLIMT, VALT LAAG! Overwinnaar Mnt Everest op doorreis te Schiphol Met een verfromfraaide paraplu in zijn hand stapte gisteravond op Schip hol uit de Indië-machine van de K.L.M. de 29-jarige overwinnaar van de Mount Everest, Thomas Bourdil- lon uit Quainton, Berkshire, Enge land; zo van het hoogste topje op de aarde op het laagste vliegveld van de wereld, Schiphol, 4 meter beneden de zeespiegel. Naar bekend, maakte hij deel uit van de 13 man sterke Britse expedi tie, die als zoveelste trachtte de onge naakbare bijna 8840 meter hoge Mount Everest, de hoogste top van het massale hoogste gebergte der aarde, de Himalaja, te beklimmen en daarin als eerste in de menselijke his torie Geen opwinding „Tot mijn grote spijt zijn Charles Evans en ik niet op die allerhoogste top geweest," zo vertelt hij. „Wij tweëen hebben een andere top, de Zuidelijke piek bereikt, die ongeveer Toen ma vanmorgen vader zag Dacht zij: 't is Zondag vaderdag; Waardoor hij haar nóg nader lag En vriendelijk klonk ma d'r lach, Want vaderdag is ma d'r dag. Daar is een moederdag voor moeders En voor het dier een dierendag; Dus: óók een vaderdag voor vader, Waarop hij passagieren mag. Dan komt hij even op de voorgrond En mag fijn op die vaderdag Van alles, wat op and're dagen, Hoe prettig of 't ook is, niet mag. De éne pa mag een uur langer Naar kegelclub of sociëteit; De and're pa: 'n sigaar van aértig, Vrij assen op 't salontapijt. Een énd're vader weer mag kiezen, Wat er de pot te schaften geeft, Waarbij, naar 't voorbeeld van de Russen, De vrouw het recht van veto heeft. Een and're pa mag vroeg gaan vissen Zelfs met zijn oudste spullen aan, Een ander hoeft, daar 't vaderdag is, Niet mee op theebezoek te gaan. Een and're pa mag een uur brommen Op maatje's prutplof-apparaat, Een and're pa krijgt van zyn vrouwtje Die hoed, die haar zo énig staat. Wat is zo'n vaderdag een zegen! Wat doet die dag de vaders goed! Weer voor een jaar kan hij er tégen: Herwonnen levenskracht en moed. De vaderdag moest, brave vaders, Als 't goed was, overbodig zyn; Als „men" ons steeds naar wéarde schatte. Zou vaderdag niet nodig zijn CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). 130 meter lager is dan de piek, die Hilary en de Sherpa gids Tensing hebben bereikt". Thomas Bourdillon is de eerste der expeditie, die na de succesvolle be stijging teruggekeerd is naar Enge land. Hij is zijn metgezellen vooruit- gereisd, omdat het nieuws hem be reikte, dat zijn vrouw ernstig ziek is. Met kolonel Hunt, de leider van de expeditie en Gregory, was hij de eerste, die na de afdaling Kathman- doe bereikte. „De mensen daar na men het nieuws nogal laconiek op", zei hij. „Ik kan niet zeggen ,dat zij bijzonder opgetogen waren"; Een 'amp op 8300 meter hoogte Met tien klimmers., drie andere leden, onder wie de dokter Michael Ward van wie het initiatief tot deze expeditie was uitgegaan, alsmede met 362 drager van de 10.000 pond bagage en 20 Sherpa gidsen begon nen zij de '-estijging op 10 Maart. Wekenlang zwoegde de exneditie voort door sneeuw en ijs. Na 6300 me ter hield de plantengroei op en 400 meter hoger was zelfs geen insect meer te bespeuren. Half Mei bereikte de expeditie in de ijle lucht en de on gekende koude een hoogte van bijna 8300 meter, waar een kamp werd op geslagen. Laatste stormloop Men kent het verhaal van de laatste stormlooen. Het waren BourHillon en Evens die uitgerust met hun spe ciale lichte zuurstofapoaraten een verkenningstocht maakten en zo 26 Mei de Zuidelijke top bereikten. Zij rapporteerden bij hun terugkomst, dat naar hun mening de bestijging van de laatste hellingen mogelijk moest zijn. Twee dagen later begon nen de 35-jarige Nieuw Zeelandse Edmund Hilary en de Sherpa gids Tensing met een ondersteuningsgroep aan de laatste stormloop Via de Zui delijke top, die naar Hilary later me dedeelde het moeilijkst te bestijgen was, bereikten zy daags voor heel het Britse gemenebest de coronation vierde, de hoogste top der aarde. Tensing plantte er drie vlaggen; de Britse, de Nepalese en de vlag der Verenigde Naties. De Mount Everest was 'tde elfde officiële posing die diverse expedities sedert 1921 heb- ben gedaan, overwonnen. „Ik ben tijdens die klimmerij 20 pond afgevallen", vertelde Bourdil lon nog. „We voelden ons op het laatst allemaal bijzonder zwak. Maar nu komt ik al weer aan" en hij be gon met grote eetlust aan het diner, dat voor hem in het restaurant werd geserveerd. Het duurt echter nog eeuwen In de natuur spelen zich processen af, die voor ons onmerkbaar zijn maar eens het „gezicht" van de we reld zullen doen veranderen. Een groot gedeelte van Europa en Noord- Amerlka is aan het verzinken!! Eens zal daardoor Parijs onder wa ter komen te liggen en in een nog veel verder gelegen toekomst zal Engeland in zee verzonken zijn. Hoe is dit mogelijk? Onder de harde aardkorst bevindt zich een ba- saltlaag die door de enorme hitte in het binnenste der aarde vloeibaar gehouden wordt. Op deze vloeibare laag drijven als ijsschotsen op zee granieten delen van de aarkorst: de werelddelen. De aardkorst is tot op verschillende diepten in de ba saltzee weggedoken, precies zoals een ysberg dieper onder water ligt dan een ijsschots. In de oertijd was een groot gedeelte van Europa en Noord Amerika met een ijslaag be dekt. Scandinavië lag onder eer. meer dan 2 km. dikke jjsmantel, met een totale inhoud van meer dan 6 mil- lioen kubieke meter. Onder deze ontzaglijke overbelasting was de granietschots die Scandinavië vormt, meer dan 500 m. diep in de weke basaltlaag gezonken. De ijsmassa's smolten. Toen 25.000 jaar geleden de ijstijd ten einde liep en het klimaat steeds milder werd, begonnen de ijsmassa's te smelten. Daardoor doken de con tinenten weer omhoog. Thans zijn alle landen van West-Europa en Noord-Amerika van hun voormalige ijslast bevrijd en de bodem werd weer stabiel. Alleen Scandinavië en het uiterste Noorden van Amerika worden nog bezwaard door de laat ste gletschers. En ook deze glet- schers smelten zienderogen. Het ni veau van Scandinavië blijft regel matig stijgen. Aan de Botnische Golf bedraagt die styging bijna 1 cm. per jaar. Het smelten van het ys, dat in zee stroomt, doet de waterspiegel stijgen. Alleen reeds het ijsdek van Scandi navië bezit een hoeveelheid water gelijk aan de Middellandse Zee. De zeespiegel rijst dus gestaag. De gevolgen van dit verschijnsel, hoe langzaam ook, zijn van verstrek kende betekenis. Een van die gevol gen is het zinken van Engelands bo dem. Engeland daalt ca. 22,5 cm. per honderd jaar. Een overvloed van praehistorische vondsten bewyst WEST-EUROPA VERZINKT VERBOND VOOR VEILIG VERKEER overigens, dat Engeland in de ijstyd nog met het vasteland was verbon den. Over 530.000 jaar zal geheel Engeland echter in zee zijn verdron ken. Ook Nederland is bij dit proces betrokken. Reeds onze voorouders moesten de terpen die zij bouwden als beveiliging tegen het water steeds meer verhogen. Men heeft be rekend, dat onze bodem ca. 5 tot 20 cm. per eeuw daalt. Als het tempo van het dalen van de Franse kusten zo doorgaat, zullen zij over 10.000 jaar 20 m. lager lig gen! Alle havens aan de kust van de Atlantische Oceaan en het Kanaal zullen dan verzonken zijn. Over 20.000 jaar zal Bretagne weer als heel vroeger een eiland zijn. Cher bourg ligt dan geïsoleerd op een eilandje. Geheel Parijs zal verzin ken, waarvan misschien alleen het hoogste punt van Montmartrc nog boven water zal steken. Als een balk in het water. Ook Amerika zal aan grote ver anderingen bloot staan. Ook deze zijn reeds merkbaar. Alleen zijn ze meer gecompliceerd. Op sommige plaatsen wordt een stijging gemeten, elders een daling. Dit kan men het beste verklaren door het Ameri- aanse continent te vergelyken met een balk in het water. Terwijl de balk aan de er*e kant, tengevolge van het verdwijnen van de ijslaag, omhoog' gaat moet hij aan de ande re kant noodzakelijkerwijs wat om laag gaan. Dit verklaart het feit, dat men in Amerika stijgingen en da lingen waarneemt. Uit de grijze historie kunnen wij dit regelmatig hoger komen van het water reeds waarnemen. Ten tijde van de Romeinen stond b.v. de be roemde Mt. St. Michel ten Z. van Cherbourg, midden in een reusach tig woud. Thans ligt deze rots bij vloed in zee. Het eiland Jersey was nog bij het begin van de jaartelling met het vaste land verbonden. Langs de kusten van Frankrijk kan men onder de zeespiegel nog hunebedden en stenen altaren waarnemen. Dit bewyst dat de zee heden gebieden overspoelt die eens bewoond waren. Dit proces gaat nog steeds voort, eeuw na eeuw en over 20.000 jaar ligt Parijs onder water. Oiaite GOLF Opgebroken weg Geeft op alle borden acht die in Uw belang ztjn aangebracht Tot secretaresse voor de dioce sane jeugdraad in Limburg is be noemd mej. Tiny in den Kleef uit Heijthuijsen (L.) Pseudo-vogelpest steek zijn kop weer op. 250 Kippen van een landar beider te Geysteren (L) en 800 kip pen van een kippenboer in Hooge- woud (N.H.) moesten worden afge maakt. Een 33-jarige Engelsman J. W. C. dacht hier in Nederland, met na me te Amstérdam, door middel van valse cheques zich in de kleren te kunnen steken. Hij is nu, bij de gra tie van de Amsterdamse rechter, voor 4 jaar de gast van de Neder landse staat. Bij een botsing met een vracht auto aan de Putselaan te Rotterdam is gisteren de 12-jarige jongen C. J. A. van W. van de Steinwegstraat al daar zo ernstig gewond, dat hij kort daarop is overleden. Het bloemencorso te Rotterdam zal dit jaar plaats vinden op 22 Augustus als sluitstuk van het pro gramma vacantie-besteding. Reeds 23 deelnemers hebben zich aange meld. De „prinsenbruiloft" van Landshut Voor de vijftigste maal zal Lands hut, de oude hertogsted aan de Isar, dit jaar zijn „Prinsenbruiloft" vie. ren. Het historische feest duurt van 27 Juni tot 12 Juli. De 27ste Juni, de 5de en de 12 de Juli zullen de voor naamste feestdagen zijn. Niet min der dan 200.000 belangstellenden worden verwacht. Met zeldzame pracht en praal is in 1475 te Landshut de bruiloft gevierd van prins Georg van Wittelsbach, de latere hertog Georg de Rijke, met de Poolse prinses Hedwiga. Keizer Frederik in van Duitsland, zijn zoon koning Maximiliaan en talloze ande re vorstelijke personen waren met schitterend gevolg naar Landshut gekomen. Tienduizend paarden wa ren aldaar toen verenigd. Geweldige hoeveelheden levensmiddelen dran ken moesten voor deze bruiloft, welke aoht dagen duurde, naar Landshut worden gebracht. Om de drie jaar herdenkt Lands hut deze schitterendste episode uit zijn geschiedenis. Op de drie voor naamste feestdagen wordt 's och tends in de grote zaal van het stad huis het gelegenheidsstuk „Die holhe Zeit zu Landshut anno 1475," tekst van G. Schaumberg en K. Stadler, opgevoerd, 's Namiddags houdt dan de vorsteiyke bruid haar intocht in de stad, gezeten in een gouden, door vier paarden getrokken, koets. Zo rydt zy door de met vlaggen, wim pels en dennegroen versierde stra ten der oude wijken. Op een feest- weide worden daarna middeleeuwse tournooien gehouden en 's avonds wordt, weer in de zaal van het stad huis, de vorstelijke bruiloft nog eens gevierd. Op straat gaat het er tot diep in de nacht vrolijk toe. Overal is muziek en de schitterend verlich te burcht Trausnizt en de toren van de kerk van St. Martin verheffen zich stralend boven de vrolijke I drukke menigte. Landshut a.d. Isar, de stad der „rij ke hertogen", is een zeldzaam fraai kleinood van oud-Beierse Gothiek. De stad dankt haar bestaan aan her tog Otto I van Beieren-Wittelsbach, die hier omstreeks 1180 een vesti ging oprichtte, onder welker ..hoede" het „land" werd geplaatst. Vandaar de naam .Landeshuota", Landshut. Zijn grootste bloei beleefde Lands hut in het midden van de XlVde eeuw. In die tijd ontstonden de ker kelijke en wereldlijke gebouwen, welke nog heden de algemene be wondering wokken. Aan het grootse verleden van Landshut herinneren vooral de kerk van St. Martin met haar 133 m. hoge toren. Deze kerk, een meesterwerk van baksteen-Gothiek, is een werk van Hans Stetthainer. die ook de kerk van de Heilige Geest met haar mooie portaal en haar originele to ren heeft gebouwd. De in de oude wijk der stad gelegen hertogelijke Resjdentie is het oudste paleis in Italiaanse Renaissance-stijl in Duits land. Het indrukwekkende stadhuis bezit een weelderige feestzaal. Met deze gebouwen getuigen nog vele laat-Gothische woonhuizen van de pracht en de praal der vervlogen tij den.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9