Bloemlust-hal van H.B.G.-gebouw te Lisse werd prooi der vlammen 3000 liter water per minuut verdampte in de vuurzee Valt er 23 millioen dollar te erven of zoekt opoe haar stamboom uit Nederland heeft 1 millioen bejaarden die met veel moeilijkheden kampen VRIJDAG 19 )UNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE EUiC TAG1NA t OORZAAK NOG ONBEKEND Het veilinggebouw van HJS.G. te Lisse is vannacht dcor een zware brand getroffen. De grote houten hal, waarin de bekende Bloemlust-ten- toonstellingen regelmatig werden ge houden, is vrijwel geheel een prooi geworden van het vuur. Hoe de brand ontstaan is, blijft voorlopig nog een raadsel. Rond half twee vannacht werden de mensen, die in de omgeving van het veiling gebouw wonen, opgeschrikt door luide knallen, en toen zij gingen kij ken bleek het H.B.G. in lichter laaie te staan. Met veel lawaai sprongen de platen van de asbest-dakbedek- king in stukken. Merkwaardig is, dat men zo over rompeld was door de brand, dat aan vankelijk niemand er aan dacht om de brandweer te waarschuwen. Pas toen enkele omstanders zich begon nen af te vragen, waar de brand weer bleef, ontdekte men dit ver zuim. Het was ongeveer vijf minu ten voor twee toen de blussers arri veerden en op dat moment had reeds een gevel van het gebouw het bege ven. Het vuur vond een gretig voed sel in de duizenden manden, die binnen het gebouw lagen opgesla gen. De brandweer bleek direct met groot materiaal te zijn uitgerukt en arriveerde op de plaats des onheils met de nieuwe Geesink-spuit en de pas gereviseerde Ford-trekker. Tegen twee uur gaf men reeds met 12 slan gen water. Gedurende ruim een uur verdampte in de vlammenzee onge veer 3000 liter water per minut. Ter-, wijl de brandweerlieden van Lisse het uiterste deden om het vuur on der controle te krijgen, ontvingen zij assistentie van hun collega's uit Sas- senheim en Hillegom. De Hillegomse brandweer gaf om half drie met drie stralen water, waarna de hulp van Sassenheim niet meer nodig was. Niet meer te redden. Het was al spoedig duidelijk, dat de Bloemlusthal niet meer te hou den was. De brandweercommandant gaf derhalve opdracht om de belen dende gebouwen nat te houden. Hiertoe behoorde o.a. de grote nog in aanbouw zijnde nieuwe veilinghal, die Donderdag a.s. zal worden ge opend. Het andere gebouw, de uit stenen opgetrokken opslagplaats van de veiling, verkeerde eveneens groot gevaar, temeer daar zich in dat gebouw eveneens een geweldige hoe veelheid rotanmanden bevond. De opzet van de brandweercom mandant slaagde gelukkig volkomen. De opslagplaats liep slechts geringe schade op, terwijl ook de nieuwe hal er wonder wel van af kwam. Welis waar bleek de verse bitumen dak bedekking niet tegen de schroeiende hitte bestand te zijn en liepen de houten dakspanten enige schade op, maar over het geheel genomen is de toestand toch zó, dat de directie van H.B.G. een mogelijkheid heeft ont dekt om de officiële opening van 't nieuwe gedeelte a.s. Donderdag te laten doorgaan. Verder had de directie grote waar dering voor de wijze, waarop de burgerij hulp heeft geboden. Met man en macht heeft men manden gesjouwd uit de bedreigde gebou wen. Afmijntoestel gespaard. Een groot geluk achtte de directie het, dat het afmijntoestel behouden is gebleven. Zo op het oog heeft het toestel zelfs niet de minste schade geleden. Was dit wel het geval ge weest, dan zou men danig onthand zijn geweest, want volgende maand moeten de bollenveilingen weer een aanvang nemen. Op dit terrein zal derhalve geen stagnatie worden on dervonden. De brandweer was minder te spre ken over de hulp, die allerwege-ge boden werd. Veel mensen hebben meer in de weg gelopen dan gehol pen en al was hun hulp misschien goed bedoeld een vlotte gang van zaken werd er door in de weg ge staan. Bij deze brand is ook de wense lijkheid naar voren gekomen, dat alle politie-agenten telefoon krijgen. Het was een vrij omvangrijk werk om de mannen van Hermandad een voor een uit hun bedden te tromme len, terwijl hun hulp bij de afzetting van de bedreigde gebouwen niet ge mist kon worden. Brandweerladder verbrandde. Hedenmiddag kon men nog niet bij benadering opgeven, hoe groot de schade is, welke het vuur heeft aan gericht. In ieder geval zal deze in de honderdduizenden guldens lopen. De verzekering zal de schade dek ken. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de magyrusladder van de brandweer onderdak genoot in 't H.B.G.-gebouw en eveneens door het vuur werd verteerd. Om tien minuten over drie was men de brand meester. Het nablus sen nam nog enige tijd in beslag en het was reeds zes uur, toen de slan- Slechts één grote ravage bleef er over van de Bloemlust-hal. Foto Ndc. v. d. Horst. gen op non-actief konden gaan. Vanmorgen en vanmiddag is men druk bezig geweest met opruimings werkzaamheden. LISSE i C. van Rooyen t In de leeftijd van 73 jaar is giste renochtend te Lisse overleden de heer C. v. Rooyen, in leven penngin- meester van de afdeling Lisse van de Katholieke Bond van Bejaarden en Öepensionneerden. Gisteren juist hield deze bond in Lisse haar eerste diocesane jaarver gadering, en de mededeling, dat de heer Van Rooyen was overleden, maakte, kennelijk diepe indruk. Ter vergadering werd voor zijn zielerust gebeden. NOORD WIJK H.H. MISSEN IN ZOMERSEIZOEN In de parochie van St. Jeroen zul len vanaf Zondag 21 Juni weer de zgn. Zomerdiensten worden inge voerd. - De eerste H. Mis is dan te 6 uur, vervolgens 8 uur, 9.30 uur (Hoog mis) en te 11 uur. Politie-voetbal De wedstrijd op het Gem. Sportpark aan de Van Pan- huysstraat tussen politie Noord wijk en politie Haarlem eindigde in een 11 gelijk spel. Deze stand was reeds met de rust bereikt. De agent van politie Varkevisser slaagde te Amersfoort voor het poli- tiediploma. Winkelsluitingsverordening Van politiezijde worden de winkeliers er aan herinnerd, dat ook in het zomer seizoen de verplichte halvedagslui- ting voor de winkels van kracht blijft. Viswinkels op Maandag voor 1 uur. vleeswinkels op Maandag na 1 uur. Alle andere winkels, behalve bloe menwinkels, op Dinsdag na 1 uur. Tevens is het verboden om gedu rende de verplichte sluiting de be trokken waren op de straat te verko pen. Door de politie zal streng toe zicht worden gehouden. Geb.: Wilhelmus A. M., z. v. P. de Haas en W. v. d. Berg; Jan, z. v. J. Hoek en A. C. Plug; Anne B. J., d. v. J. W. Coenraads Nederveen en A. S. Hagenbeek. Gouden regendroom in Haarlemmermeer In Amerika ligt een bedrag van 23 millioen dollar te wachten om onder de rechtmatige erfgenamen te wor* den verdeeld. Dit spaarduitje is Af komstig van een zekere Pieter Rood- zand, die in 1900 als vrijgezel de geest gaf en vermoedelijk iets tegen zijn naaste familieleden had. Hij be paalde namelijk, dat pas 50 jaar na zijn dood tot verdeling van de erfe nis mocht worden overgegaan. Pieter Roodzand aanschouwde het levenslicht in Nieuwe Tonge, maar ging kort na de drooglegging van de Haarlemmermeer in deze omgeving zijn geluk beproeven met twee van zijn broers. Na een poosje vertrok Pieter echter naar Amerika en hoe wel sindsdien niets meer van hem vernomen werd, staat thans wel vast dat hij in de staat Utah eigenaar werd van enkele kwik- en zilver mijnen. Terwijl Pieter in Amerika als vrij gezel dollars vergaarde, leefden zijn broers met hun vrouwen in de Haar lemmermeer en hadden er geen idee van, dat hun na-kroost nog eens be trokken zou worden in een interes sante erfeniskwestie. In 1952 verscheen er in enige plaatselijke bladen in de Haarlem mermeer een advertentie, waarin fa milieleden van Pieter Roodzand op geroepen werden zich te melden bij de Amerikaanse notaris Boogaert Riet in de stad Ogden (Utah). Geen der familieleden liet iets van zich horen. De enige die de oproep las, was Arie Ouwerkerk uit Hoofddorp, een der schoonzoons van Johan Roodzand, kleinzoon en naamgenoot van de in de Meer gebleven Rood zand en deze haalde zijn schouders op en schonk er verder geen aan dacht aan. Toen er echter enkele weken gele den een schrijven uit de V.S. kwant over het te verdelen bedrag, raakten 21 families in rep en roer. Dag en nacht droomden zij van „gouden j regen". j Maar die dromen beginnen de i laatste dagen al iets angstwekkends te krijgen, want plotseling is er een over Brabant. Amsterdam en Den I Haag verspreide familie opgestaan, die ook aanspraak op do duiten j meent te maken. Het merkwaardige De brandweer in actie met groot materiaal. is, dat zij niets van een Pieter Rood zand afweten, maar een zekere Pierre v. „d. Boogaard uit Lithoybn aanwijzen, die in Utah overleden zou zijn met achterlating van de bom duiten. Het enige wat de verhalen van de Van de Boogaards gemeen hebben, is het onbetwistbare bestaan van 'n zekere mevr. Van de BoogaardRiet die eerst te Ogden verbleef en thans in Salt Lake City woont. Zij schijnt een vrouw te zijn, die in grote wel stand leeft en het een en ander af weet van heraldiek en genealogie; zij is het, die eerst een oproep plaat ste in een blad, dat op Tholen ver scheen en later in bladen, welke hun abonné's in de Haarlemmermeer heb ben. Op de eerste oproepen kwamen de Van de Boogaards af, de anderen wa ren blijkbaar bedoeld voor de Rood- Kath. Bond voor Bejaarden vergaderde in Lisse HUISVESTING EN HUURVERHOGING WERDEN UITVOERIG BESPROKEN Voor het eerst heeft de Katholie ke Bond van Bejaarden en Gepen- sionneerden in het bisdom Haarlem zijn jaarvergadering gehouden Het was gisteren in het K.A.B.-gebouw aan de Schoolstraat te Lisse, waar de vergadering na een H. Mis in de St. Agatha-kerk werd gehou den. Het was een gezellige bedoe ning. waaruit een buitenstaander de conclusie had kunnen trekken, dat het daar meer een contactbijeen komst betrof dan dat er ernstige problemen aan de orde zouden ko men. Het verloop van de dag bewees echter wel anders, want per slot van zaken was men niet voor de gezel ligheid alléén bij elkaar gekomen. Afgevaardigden van verschillende afdelingen lieten zich geducht horen en uit alles bleek wel, dat de be jaarden zoals hun geestelijk advi seur, pater A. van Dieren O.P., het uitdrukte, niet kunnen gaan rusten. Zij zullen moeten strijden om hun bestaan te handhaven en te verbete ren. De diocesaan bondsvoorzitter, de heer W. Heselaars uit Amsterdam, gewaagde er in zijn openingswoord van, dat de romp van de organisatie is afgebouwd. De inwendige archi tectuur is nog nodig om het gebouw te voltooien. Daarom was het goed contact te hebben met de architec ten, die in de afdelingen gevestigd zijn, om de afbouw van de organisa tie te bespreken. Problemen. Uitvoerig schilderde- spr. de toe stand, waarin de bejaarden na de oorlog waren komen te verkeren. De invaliditeitswet moet volgens hem als onvoldoende worden aange merkt; de ouderdomswet beant woordt niet meer aan de omstan digheden; de weduwen- en wezen wet heeft geen betekenis meer op het huidig levensniveau; de wet op de ouderdomsvoorziening is nog maar een noodwet; onder de sociale wet (Armenwet) gaan velen gebukt, want zij schept gemakkelijk een si tuatie, die verzet kweekt. Naast dat alles staat het grote vraagstuk van de volkshuisvesting. Aan huizen, waarin bejaarden wo nen, wordt door eigenaars vrijwel niets gedaan; de huizen zien er ver veloos en uitgewoond uit. Als men goed wil wonen, dan moet men dat zelf maar (laten) doen; doch het in komen van de bejaarden laat dat niet toe. Daar zijn verder nog degenen, die vroeger een klein-bedrijf uitoefen den. Zij hadden wat geld opgespaard, maar de vermindering der gelds waarde heeft ook deze mensen aan de grond geslagen. Een ander belangrijk punt vormt de zgn. vrije tijdsbesteding; velen weten met hun lege tijd geen raad en daarin moet en wordt gelukkig voorzien. De heer Heselaars wees nog op de zgn. verzorgingshuizen, maar hij achtte hun aantal te gering en de prijzen voor de kost te hoog. Zo is het begrijpelijk aldus SpT. dat men zich overal na de oorlog heeft bezig gehouden met dat „be jaarden-probleem". Bedroeg im mers hun percentage van het Neder landse volk 1 in 1890, thans bedraagt dat 11. Over twaalf jaar zal dat per centage met 6 of 7 zijn toegenomen. Op het ogenblik omvat deze groep een millioen mensen, vaü wie ruim een derde katholiek is. Daarom was het niet gewenst, dat alleen de neutrale bonden zich met de bejaarden bezig hielden. Nu mag men zich verheugen in een katho lieke organisatie, welke in het bis dom Haarlem vijftig afdelingen telt. Elders zijn er nog afdelingen in op richting. Zeer vele parochies bezit- ten -thans een katholieke bejaarden- sociëteit, en de wrijving, die hier en daar nog ontstaat, kan men gerust op het beginstadium schuiven. Dui zenden katholieken waren aan een neutrale sociëteit- verbonden, thans is echter reeds meer dan 40 pet. ge organiseerd in een katholieke afde ling. Besloten werd een telegram van dankbaarheid en trouw aan mgr. J. P. Huibers te zenden van de „jonge bond van ouden van dagen." Te hoge huren. Afdelingen, die daartoe idee had den, konden haar inzichten naar har telust naar voren brengen. Rotter dam wees op het succes, dat met een parochie-retraite geboekt was (400 bejaarden namen daaraan deel). Drie retraites zijn nog in voorbereiding. Deze afdeling bracht ook de voor gestelde huurverhoging ter sprake en meende te moeten vaststellen, dat men de „ouden" uit hun huizen wil weg hebben. Weet men wel, wat dat voor die mensen betekent? Men bouwt huizen voor ouden van da gen, sommige met twee, andere met drie kamers. Maar de huur voor twee-kamerhuizen bedraagt 11. die voor drie-kamer-huizen 12. per week. Omdat te kunnen verwo nen, zou men minstens 4000.— per jaar moeten verdienen; de bejaar den komen echter niet boven de 2000.„Men wil ze zeker naar een ghetto hebben", aldus deze afdeling. Zij vroeg het bestuur zijn stem te verheffen tegen de huurverhoging zoals die is voorgesteld. Den Haag had veel succes geoogst met eer. do natiefonds, waardoor al te grote fi nanciële moeilijkheden konden wor den opgevangen. Deze afdeling deed de suggestie, dat ieder K.A.B -lid 1 ct. per week afdraagt voor de Be- jaardenbond. „Niet als een aalmoes, want dan willen we die cent niet hebben, maar als erkenning voor wat de bejaarden als pionniers van de K.A.B. hebben gedaan". De heer Th. Steinmetz, voorzitter van het federatief verbond (over koepeling van de vijf diocesane bon den) ging wat dieper in op de huur verhoging. Daarover is een bespre king gevoerd met het bestuur van de K.V.P. en daarna met de minster. Compensatie. Door de bond werd gesteld, dat de bejaarden een volledige compensatie dienden te krijgen. Die compensatie is eenvoudigd te berekenen voor de groep gepensionneerden en voor de genen, die een nooduitkering genie ten; deze mensen staan immers ge registreerd. Voor de kleine zelfstan digen en hen, die een lijfrente heb ben, wordt het moeilijker. Men weet niet, wie het zijn en hoeveel het er zijn. De regeling voor deze mensen moet gedecentraliseerd worden be handeld. Overigens zal de bond al het mogelijke doen om een volledige compensatie gedaan te krijgen. Aan de minister is voorts gevraagd om de leeftijdsgrens van weduwen, wier man in het genot was van een nooduitkering, terug te brengen van 65 op 60 jaar. Men heeft echter ten antwoord gekregen, dat zulks niet zal kunnen gaan. De bond zal echter in deze zijn bemoeiingen niet sta ken. Verschillende afdelingen hadden reeds gepoogd een gemeentelijke subsidie te verkrijgen voor haar werk. Dat is mislukt, maar de heer Steinmetz deelde mede, dat men nu van boven af aan het werk is ge gaan. De bond heeft zich in deze kwestie gewend tot de minister van maatschappelijk werk. Deze heeft op zijn beurt het Landelijk Katholiek Sociaal Centrum om advies gevraagd en dit heeft inderdaad tot subsidie geadviseerd. „Wanneer het Rijk gaat subsidiëren, aldus de heer Steinmetz, dan volgen de gemeenten ook wel". Daarmede was het voornaamste van deze openhartige jaarvergade ring wel afgehandeld. Louis Noird en zijn echtgenote zorgden er voor, dat ook de resterende uurtjes met genoegen werden doorgemaakt. zands. Het verband is mij nog niet duidelijk. Een vervelende omstandig heid voor de Amerikaanse dame in kwestie is, dat er in het Rijksarchief in Den Haag een schrijven van de politie te Ogden (Utah) ligt, waarin onverbloemd te kennen wordt gege ven, dat het er de Amerikaanse Van de BoogaardRiet blijkbaar om te doen is, op gemakkelijke en vrij goedkope wijze aan gegevens om trent haar stamboom te komen. OEGSTGEEST Gemeenteraad. De raad komt bijeen 24 Juni om 8 uur. Op de agen da staat: Voorstel van B. en W. tot het ver lenen van eervol ontslag aan mej. C. P. Scheffers, als onderwijzeres aan de o.l. school. Idem tot het invoeren van een verplichte vacantiesluiting voor de kruideniersbedrijven. Idem tot verpachting van land. Idem tot verpachting van het vis recht in de wateren der gemeente, aan G. Starrenburg. Idem tot het verlenen van mede werking voor de aanschaffing van banken ten behoeve van de bijz. la- gegre school aan de Hoge Morsweg. Aanbieding van de rekening van het grondbedrijf 1952. Geb.: Lambertus z. v. W. A. de Jong en A. v. d. Ham; Nelleke Agnes d. v. J. Noorduijn en A. W. Mulder; Ingrid d. v. H. v. Leeuwen en I. M. K. E. Krumm; Anita d. v. H. J. van Iterson en A. Weinlich; Antonius Cor. nelis Maria z. v. A. Juffermans en A. M. v .d. Werf; Leonardus Marinus Maria z. v. A. Juffermans en A. M. v. d, Werf: Hubertus Maria Joseph z. v. L. J. v. Eisen en M. M. J. Meijers. Overl.: J. Brussee, 84 j.; P. Glasber gen. 76 j. Getr.: A. Glasbergen en A. W. M. Ammerlaan, A. B. Hartsinck en C. G. Le Large; M. O. Mix en H. Urk. Ondertr.: L. H. Tio, 30 j. te Leiden en H. H. Kwee, 24 j.; C. de Jong, 27 j. te Leiden en J. Hogewoning, 20 j.; A. Oosterman. 22 j. te Naaldwijk en J Peursum, 21 j. VOORSCHOTEN Autotocht ouden van dagen. Gis termiddag is de 18e autotocht voor de ouden van dagen van Voorschoten verreden. Er waren 147 ouden van dagen, die aan de tocht deelnamen en met het gezamenlijke personeel, zo als verpleegsters, helpsters en chauf feurs meegerekend bestond de stoet uit 240 personen, die in 60 auto's erop uittrokken, Om 1 uur werd gestart vanaf de Voorstraat en daar ging vanaf de Leidseweg, Voorschoterweg via LeiderdorpHazerswoude naar Alphen aan den Rijn, waar 'n bezoek werd gebracht bij „Avifauna". Bij aankomst aldaar viel er een fikse bui, doch toen er een kopje thee was gedronken en een sigaartje gerookt, klaarde het wat op en was er gele genheid om in de tuinen van Avi fauna rond te wandelen. Om half vier werd er weer gestart. Via Bode gravenZwammerdam ping de tocht naar Reeuwijk, naarcafé ,\De 11 Hoe ven", waar een kopje koffie en een broodmaaltijd werd gebruikt. „Olga Lowina" hield hier met haar jodelliedjes do deelnemers gezellig bezig. Met begeleiding van de heer Schoenmakers aan de piano zong zy verschillende bekende liedjes. Tevens slaagde zij er in iedereen te laten meezingen, waardoor er stemming kwam. Er was hier ook nog gelegen heid om een boottocht te maken over de Reeuwiikse plassen, waaraan nog door verschillenden werd deelgeno men. Over Waddinxveen en de Rijks weg ging het via Voorburg en Leid- schendam naar „De Gouden Leeuw" waar de twee plaatselijke muziek korpsen gereed stonden om de stoet in te halen. Met muziek voorop werd langzaamaan gereden naar de Voor straat. Deze korte route duurde dan ook langer dan het traject Zwammer damVoorschoten! In Het Wapen van Voorschoten sprak dr. M. v. d. Stoel een dankwoord tot een ieder, die meegewerkt had aan het welsla gen van de tocht. In het bijzonder noemde hij de heer H. M. Muller, de secretaris van het comité, die de laat ste weken heel wat werk heeft moe ten verzetten. Hij dankte ook de Rijkspolitie voor de begeleiding en „Olga Lowina" voor de zang tijdens de rit. Aan de tocht hadden deelge nomen Freule Schimmelpenninck van der Oye, mevrouw van der Hoeven, dr. H. Olthuis en de zusters Prins, Lamboo en Dammers. De heer J. v. d Heijden dankte aan het einde van de rit het comité voor de geslaagde tocht. Ondanks het weer nu niet zo bijzonder had meegewerkt, is de tocht geslaagd en heeft het aan stem ming en gezelligheid niet ontbroken. En dat is maar gelukkig ook, want heel wat deelnemers is deze jaar lijkse tocht bet enige uitstapje, dat zij maken. SASSENHEIM Geb.: Robertus Loduvicus Maria z. v. P. H. IJsselmuiden en J. E. v. Soldt; Hendrik Tjakko z. v. T. Nie- meijer en W. de Kwaasteniet; Herma- nus Johannes Hendrika z. v. W. J. H. Giele en M. J. M. Granneman. Ondertr.: G. J. Harmsen, 28 j. te Blaricum en W. S. v. Zonneveld, 23 j. H. A. M. van Schaik, 23 j. en A. L. Bouchlaka. 24 j.; P. Siera, 25 j. te Leiden en H. G. Meeuwissen, 19 j. te Sassenheim. Getr.: J. H. Hoogervorst, 29 j. en A. W. Molenaar, 24 j.; H. v. Dijk, 28 j. en G. H. Handgraaf, 21 j.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7