Treurend beziet Amerika in Indonesië het faillissement van de democratie Ziekenvervoer, ondernemingsraden en het paard in de Kamer „St. Willibrordus" besprak de textielproblemen Den Haag krijgt weer zijn bloemenkoningin VADERDAG - DASSENDAG Amerikaans scholier lifte met 150 dollar naar rampgebied Middenstand teleurgesteld over de huur- en belastingvoorstellen VRIJDAG 19 JUNI 1953 BE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA T GESCHONKEN VRIJHEID WERD CHAOS - Oorlogsinvaliden defileren voor H.M. de Koningin Onzekerheid en wanorde rijpen de vrucht, die het communisme ten deel dreigt te vallen Te laat berouw Het Amerikaanse weekblad ,Time' heeft onlangs een lijvig artikel ge wijd aan het land, dat, dank zij de ondeskundige dwang van Amerika, een vTijheid kreeg, waarvoor het on rijp was en die het thans naar een zeker schijnende afgrond voert. Het Amerikaanse tijdschrift schreef over de chaos in Indonesië en alhoewel het blad niet met evenveel woorden de Nederlandse politiek, die streefde naar een geleidelijke over gave van bestuur en macht in dat land, in het gelijke stelt het is voor geen enkel land, en zeker niet voor Amerika, gemakkelijk om on gelijk te bekennen geeft het arti kel toch grif toe, dat de ontwikke ling in de „Groene gordel van sma ragd" weinig reden tot vreugde en weinig reden tot hoop voor de toe komst geeft. Het artikel vertelt verder, hoe de Amerikanen na de oorlog in heilige verontwaardiging over de eeuwenlange Nederlandse over heersing, besloten, de Indonesiërs „vrij" te maken. Het duurde even, voordat de Nederlanders zover in het nauw gedreven konden wor den, dat zij zich wel moesten te rugtrekken en daarna stuurde Amerika 'n paar honderd millioen dollars plus een aantal experts en meende, dat het zaakje nu vanzelf wel zou gaan draaien. Maar evenals sommige Nederland se na-oorlogse politici, verwarde Amerika de Oosterse mentaliteit met de Westerse logica: Indonesië kwam niet op gang. Enkele machtsdronken figuren maakten zich spoedig tot halve dic tators over de 71 millioen mensen, die verdeeld zijn over 200 verschil lende volksstammen. Er kwam een politiek, die weinig de opbouw en welvaart van het land stimuleerde; men ging irret een onbegrijpelijke ondeskundigheid jtiist die buiten landse artikelen zwaar (te zwaar) met invoerrechten belasten, waarom het land en zijn bevolking zat te schreeuwen. We behoeven hier de gehele droeve gang van zaken, die de „Time'' haar lezers nog eens voor schotelt; niet te herhalen; zij is in Nederland genoegzaam bekend. Het leger deskundigen op allerlei gebied, dat uit Nederland en andere landen naar Indonesië kwam om daar de economie op gang te brengen, werd koel en vijandig ontvangen men meende het blijkbaar alleen wel te de buitenlandse deskundigheid - ul d kunnen. Gelei4elijk aan verdwenen de buitenlandse deskundigen weer en spoedig werd de chaos publiek. Het leger bood geen enkele zeker heid en kon practisch nergens een toestand van betrekkelijke veilig heid brengen; de economische des organisatie kwam enkele jaren gele den tot uiting in de Priokse havens, waar goederen, die de bevolking dringend behoefde, lagen te rotten en waar millioenen guldens verloren gingen, terwijl de bevolking armoe leed. Een dezer dagen trad de politieke onenigheid van Indonesië weer eens op de voorgrond en dit is het waar de „Time" zich bijzonder bedroefd over maakt. Indonesië, dat door Ame rika op het paard geholpen is, heeft al vrij spoedig Amerika volledig de rug toegekeerd en daar wanorde en onveiligheid meester van het land waren, was het logisch, dat Rusland er een rijke buit zag. Als een rijpe vrucht dreigt Indonesië thans aan 't communisme ten deel te vallen. Steeds verder is de volksvertegen woordiging naar links gezwenkt. Soekiman kon drie jaar geleden slechts onder luide protesten de tin- uitvoer naar comm. China stopzetten. Toen een jaar later de vrede met Japan getekend werd, was Soeki man uitgespeeld; enige maanden la ter viel zijn kabinet en Wilopo nam, bij de gratie van de steeds groeien de communistische invloed, zijn zetel in. De Amerikaanse ambassade heeft Djakarta reeds lang verlaten en ver tegenwoordigers van Indonesië zete len plechtig in Moskou en Peking. En thans is ook Wilopo gevallen. De zetel te Djakarta is nog leeg, maar deskundigen twijfelen er niet aan, of het merendeel der thans ^va cante zetels zal ingenomen worden door communisten. En dit nu maakt Amerika verdrie tig, een verdriet, dat Uncle Sam be spaard had kunnen blijven, wanneer hij zeven jaren geleden had willen luisteren naar mensen, die welis waar niet in een even groot land als hij wonen en die ook niet zoveel dol lars hadden als hij, maar die toeval lig in Indonesië en met zijn bevol king een 300-jarige ervaring hadden Wanneer komt de wet op landbouwonderwijs De Tweede Kamer is uitgestudeerd op het wetsontwerp tot wijziging van de landbouwbegroting 1953 en heeft haar conclusie kenbaar gemaakt. Zij meent, dat er een behoorlijk bedrag dient te worden uitgetrokken voor het bestrijden van de runderhorzel. Het geld voor deze bestrijding kan straks gevonden worden in gelden, die thans aangewend worden voor het t.b.c.-vTij maken van de vee stapel. Voorlopig zou de regering gelden kunnen beschikbaar stellen uit een tot het Marshall-plan beho rend fonds. Voorts maken de leden zich be zorgd over de 10.000.000 gulden, die de regering uitgetrokken heeft voor het mechaniseren van de landbouw. Zij manen tot bedachtzaamheid aan en adviseren om met een gedeelte van deze som een proefbedrijf op te richten, dat kan nagaan in hoeverre het paard in de landbouw nuttig en doelmatig geacht moet worden en hoe de kosten van paarden- en mo- tortractie zich verhouden. De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het antwoord gereed gekregen op vragen betref fende ziekenvervoer, rlie hem enige tijd geleden gesteld zijn. De minister stelt allereerst, dat het organiseren van het ziekenver voer een zaak is. die alleen de zie kenfondsen aangaat. Voorts meent de minister dat er geen gevaar be staat, dat door een coördinatie klei ne bedrijfjes ten gronde gericht zul len worden, omdat de minister van oordeel is, dat het ziekenvervoer voor alle vervoersondernemingen slechts een heel klein gedeelte van hun eigenlijke taak uitmaakt. Een coör dinatie zou voorts voor de zieken fondsen kostenbesparing betekenen. De minister toonde zich wel gema tigd enthousiast over het inschakelen van vervoerders bij toerbeurt en stelt zich voor in voorkomende ge vallen in deze geest de ziekenfond sen te adviseren. De Kamer toonde zich teleurge steld over het voorstel inzake wij ziging van de wet op de onderne mingsraden. De regering heeft in de Memorie van Toelichting verklaard, dat een der redenen, waarom de onderne mingsraden nog niet tot stand geko men zijn, gezocht moet worden in het feit, dat de organisatie van onderne mingsraden thans bedrijfstaksgewij- ze wordt opgebouwd. Verschillende Kamerleden waren van mening, dat de ondernemings raden ook zonder deze organisatie vorm tot stand hadden kunnen ko men; zij zoeken de oorzaak der ver traging eerder bij het verzet van de arbeiders en de werkgevers om can- didaten voor de ondernemingsraden te kiezen. Tegen dit betoog, ver klaarden vele andere leden, dat het verzet bij de arbeiders alleen te con stateren was bij de leden van de (communistische, red.) E.V.C. Prins Bernhard bij de firma Enschede Het A.R. Tweede Kamerlid Bie- wenga vroeg ten slotte de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening hoe het stond met de ministeriële toezegging om zo spoe dig mogelijk te komen tot een wet telijke regeling van het landbouw onderwijs. De vragensteller vroeg de bewinds man of en op welke wijze het geor ganiseerde bedrijfsleven bij de voor bereidingen ingeschakeld was en wanneer het betreffende wetsvoor stel in de Kamer verwacht kan wor den. De Ned. Kath. Vakbond voor de Textieldetailhandel heeft gisteren in Nijmegen een jaarvergadering ge houden, waarin het 35-jarig bestaan werd herdacht. -In zijn openingswoord gaf de voorz. de heer W. H. J. van Mansum uit Rotterdam een historisch overzicht van de groei van de bond. De nood zakelijkheid van het bestaan werd volgens spreker reeds in 1913 inge zien, doch de bond werd eerst in 1918 te Utrecht opgericht. Spr. bracht hulde aan de oprich ters, waarvan de heren H. Ooster- meijer uit Amsterdam en H. Kemp- kens uit Arnhem nog aan de be stuurstafel zaten. De bond heeft vele moeilijke jaren gehad. Spr. betreurde het, dat de handel teveel werd afgeroomd door het grootbedrijf. Met kracht blijft men volgens spreker met de zusterorga nisaties en ook met middenstands organisatie ijveren voor de zelfstan digheid van de zakenman. Een uit vloeisel van deze samenwerking was aldus spreker de actie tegen het rap port van mr. dr. Van der Grinten van het Centrum voor Staatkundige Vorming van de K.V.P. over de so ciale voorzieningen voor zelfstandi gen. De middenstander verkiest zelf standigheid boven staatsliefdadig- fceid. De actie der samenwerkende mid denstandsorganisaties op textielge- bied richt zich aldus spreker nu op het voorontwerp vestigingswet, op Woensdagavond defileerden op Soestdijk een aantal oorlogsinvaliden uit Frankrijk, Engeland, België en Ne derland afkomstig, die op initiatief van de Nederlandse Bond voor Oorlogsslachtoffers hier bijeen zijn, voor H. M. de Koningin op Paleis Soestdijk. Wij zien de oorlogsgewonden hier tijdens het défilé. de regeling van de cadeaustelsels, op wijziging van de wet op de omzet belasting en op ruimere fiscale te gemoetkomingen voor de zakenman. Drs. H. J. J. Neefs gaf in zijn jaar verslag een beschouwing over de sociale ontwikkeling van de bond. Met de zusterorganisaties en met de Ned. R. K. Middenstandsbond werd goed samengewerkt, doch over de verwezenlijking van de P.B.O. kon nog geen overeenstemming wor den bereikt. St. Willibrordus is voor. stander van verwezenlijking. Het jaarverslag maakte er voorts melding van dat binnenkort de acte van de stichting detailhandel textiel- goederen zal passeren, waardoor sa menwerking wordt verkregen tussen de middenstandorganisaties en vereniging van grootwinkelbedrij ven. Het hoofdbestuur zal voorts blij ven aandringen op grondige herzie ning van d^ wet op de opruimingen en uitverkopen. Bij de regering zal voorts worden aangedrongen op snellere indiening van het wetsontwerp op het cadeau stelsel. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. H. J. van Mansum uit Rotterdam (voorzitter), W. Geurts uit Nijfnegen en B. Terheijden uit Den Haag herkozen. In de vacature van wijlen G. van Raay (penning meester) werd gekozen de heer H. J. J. Horning uit Amsterdam en in de vacature M. Dirkx uit Breda de heer J. Tebbe uit Breda. De bondsadviseur rector C. M. Klaver hield een rede over „de be tekenis van dé principiële organisa tie in het licht van de geestelijke en maatschappelijke ontwikkeling der samenleving". Toriy Hulstede van de Ned. Spoorwegen uitverkoren De Ned. Spoorwegen zorgden er ditmaal voor, dat Den Haag in de week van 38 Augustus weer een bloemenkoningin zal hebben. Het is de 22-jarige Tony Hulstede, infor- matrice bij de Ned. Spoorwegen in Den Haag woonachtig, geboortig uit Amsterdam, die haar H.B.S.-oplei- ding ontving in Arnhem. De burgemeester mr. F. M. A. Schokking zal de bloemenkoningin tijdens haar. blijde intocht, waarbij zij zal zijn omstuwd door herauten, hofdames, pages en ruiters, tijdens een oponthoud tenstadhuize bij proclamatie inhuldigen. Na de in tocht zal de bloemenkoningin vier honderdjarigen van den Haag, welks binnenstad een fleurig aanzien zal krijgen, met een bezoek vereren, Natuurlijk wordt op Dinsdag weer de jaarlijkse receptie georganiseerd, waarbij kinderen aan de bloemen koningin hulde brengen. Die bloe menhulde is bestemd voor zieken en ouden van dagen. De volgende dagen zullen- gewijd zijn aan ruiterfestijnen, buurtfees ten,. politiedemonstraties, bloemen- vuurwerk en het jaarlijkse bloem en- mozaiek, bij paleis Noordeinde, voor welk mozaiek van de zijde van volkstuinders en schoolkinderen veel belangstelling bestaat. De Bloemenweek eindigt dan met OVERMORGEN Amsterdam was nog droog F Prins Bernhard heeft Donderdagmorgen een bezoek gebracht aan de N.V. Joh. Enschedé Zonen, Grafische Inrichting, te Haarlem, die op 21 Juni a.s. 250 jaar zal bestaan. De directie herdacht Donderdag dit jubileum met haar gehele personeel. Z.K.H. deed van zijn belangstelling blijken door persoonlijk zijn gelukwensen te komen aanbieden. De Prins bekijkt een van de oude drukwerken, rechts Jhr, W. van Andringa de Kempenaer, een yan de directeuren, links de heer A. D. Huysman, gedelegeerd commissaris. Een jonge, idealistische, blijmoe dige arbeiderszoon is gisteravond als volbloed „goodwill-ambassadeur" van ons land naar zijn eigen familie in Amerika teruggekeerd. Met een weemoedig hart, boorde vol van onuitwisbare indrukken over het leed, dat hij in Zeeland met eigen ogen en oren had waargenomen, met een gemoed zo dankbaar voor alle vriendelijkheid, die gulle en joviale Nederlanders hem hadden betoönd, heeft Harry Morgan, de 19-jarige scholier uit Salinas in Californië, af scheid genomen van het lage landje aan de noordzee, dat hij kwam hel pen, toen het in nood was. Negen weken lang heeft Harry, die in jeugdige overmoed besloot Neder land met zijn handen te gaan helpen, toen hij in de Amerikaanse kranten over de ramp las, gezwoegd en ge ploeterd. stenen gesjouwd en ge schrobd, gegraven en gebouwd en daarbij des nachts geslapen in een oude kerk, op een simpele en harde matras. .-:i Met 150 dollar Se?.- „Ik had 150 dollar" vertelde Harry, „er m'n vrienden lachten me uit;, toen ik het plan opperde om daar mee SOOO mijl naar Ned'"land te réi0 zen Ik had speciale beiargstellifig voor Nederland omdat ix een jaafc tevoren Gerard Bedding uit AmsteET dam in New York had ontmoet. Mijn vader zei tegen me: Je mag het wat mij betreft proberen, Good 1u<3b.° Toen ben ik naar Chicago gelift. hebben daar een radio-programrfïtf vol met advertenties en om 's m<5f°- gens te 7 uur geklap in de studio bij de uitzendingen te krijgen, geven ze iedereen, die daar komt gratis ont bijt. Ik moest zuinig zijn, dus ik ging in die studio ontbijten. Ze lieten me een formulier invullen, zoals iedere toeschouwer dat moet doen en daarop werd ook gevraagd, waar je heen ging. Toen ze zagen, dat ik naar Hol land wilde, vroegen ze me of ik voor de microfoon wilde komen. Zo werd ik geïnterviewd en vervolgens heb ben zij mijn overtocht betaald, daar mee maakten ze dan weer reclame". Schiphol was droog Toeh ik Amerika verliet had ik ge dacht heel Nederland onder water te vinden. Ik dacht, dat ik op Schiphol waterlaarzen nodig zou hebben. Toen in Zeeland zag, dacht ik, dat 't min der erg was, dan ik had voorgesteld. Maar je hebt 3 weken nodig om het leed werkelijk te peilen. Als je ziet, dat van 110-0 mensen uit een dorp maar 40 terugkeren, terwijl de ande ren dood of geëvacueerd zijn, dan be nauwt je dat. „Dag!'' Harry heeft voornamelijk in 's Gra vendeel en in Dreischor op Schouwen- Duiveland gewerkt. „De mensen daar zijn zo ontzettend aardig tegen me geweest". Dikwijls werd ik uitgenodigd om op de thee te komen Daar zij geen Engels en ik geen Nederlands kon zaten we daar een uur lang bij elkaar zonder iets tegen elkaar te kunnen zeggen, tot ik dan weer wegging en zei, „dag!" dat woordje had ik gauw geleerd". We waren met een hele troep, mensen, uit allerlei landen, en we hebben afgesproken, dat we' over twee of drie jaar nog eens in Zee land een reünie zullen houden". Met klompen terug Dan gaat Harry weer uitweiden over de Nederlandse gastvrijheid. „Een wildvreemde familie heeft me na 9 weken zo maar op vacantie meegenomen naar Frankrijk, Zwit serland, België en Luxemburg. Ze wo. nen in Leidsendam, alles voor me be taald". Van de 150 dollar heeft deze Ame rikaanse jongen er nog 15 over. Daar bij heeft hij een verzamelingetje sou- veniers; een paar lepeltjes met het wapen van de plaatsen waar hij ge werkt heeft en natuurlijk een paar echte Nederlandse klompen, waar al zijn nieuwe vrienden hun handteke ning op gezet hebben; die hij aange had heeft, toen hij in de modder aan het werk was en die hij vol trots in de hand houdt, terwijl hij het vliegtuig instapt. het jaarlijkse bloemencorso op Za terdagmiddag en een slotfeest met „abdicatie" van de bloemenkoningin in de Haagse Dierentuin. De versieringen van den H tijdens Bloemen-zee zullen sterk in de binnenstad worden geconcen treerd. Iedereen, die langs de hoofdwegen of met de trein in den Haag aan komt, zal tijdens Bloemen-zee een anjer aangeboden krijgen. Ook passagiers van internationale treinen en van de Harwichboot zul len deze attentie ontvangen. Per dag zullen hiervoor 20 tot 25.000 anjers r.odig zijn.. Deze bloemen worden door de veilingen geschonken. De moord te Amsterdam Meisjes vrijgelaten Politie blijft zwijgen Naar aanleiding van de moord op de Amsterdamse oude vrouw en de arrestatie van de beide kleindochters vernemen we uit Amsterdam, dat de politie Woensdagavond deze meisjes heeft vrijgelaten. Zij hebben 20 uren op het politie-bureau vertoefd haddeni hoofdzakelijk inlichtingen moeten verschaffen omtrent hun kennissenkring. Een gedeelte van de garderobe van de meisjes is in be slag genomen. Alhoewel de politie een absoluut stilzwijgen bewaart om trent haar mogelijke vorderingen in het onderzoek naar de dader(s), meent men te weten, dat zij reeds over enkele positieve gegevens be schikt. Jeugdige rover voor de rechtbank Gisteren stond voor de Haagse Rechtbank terecht de 19-jarige Hage naar, die het vorig jaar December een vrouw op klaarlichte dag in haar woning neergeslagen had en met een buit bestaande uit enige lijfgoederen, radio en portemonnaie de benen nam. Zoals men zich zal herinneren, vervoegde de jongeman zich bij de dame en vertelde, dat hij een tuin aanleg kwam' controleren. De dame liet hem binnen en tijdens een sprek, dat volgde kreeg de dame enige klappen met een gummiknup pel, waarop zij versuft neerzonk. De aanvaller wilde de plaats van geld weten en toen zij dit niet wilde zeggen, werd zij in een kast gestopt en werd het huis doorzocht. De rechtbank heeft 9 maanden met aftrek en ter beschikking stel ling geëist. Op 30 Juni a.s. volgt uit spraak. Weinig verbetering Het hoofdbestuur van het Neder lands Verbond van Middenstands verenigingen heeft in zijn bestuurs vergadering van 16 Juni j.l. een be- sprekinggewijs aan de door de re gering ingediende voorstellen tot verlaging van de belastingdruk op het bedrijfsleven, de huurverhoging en de hiermede verband houdende compensatiemaatregelen. Naar aan leiding van deze voorstellen moet het verbondsbestuur tot zijn leed wezen vaststellen, dat: a. De voorgestelde maatregelen tot verlaging van de belasting voor het bedrijfsleven, voor het mid- denstandsbedrijf van weinig of geèn betekenis zijn. b. De voorgestelde regeling van de huurverhoging voor bedrijfspan den, welke kan gaan tot 30 pet. van het huidige huurbedrag, een extra zware last zal leggen op het middenstandsbedrijf. c. De voorgestelde fiscale compen satiemaatregelen voor de zelf standige ondernemer van minder betekenis zijn, dan voor de ove rige groepen van de bevolking. Samenvattend meent het N.V.M., dat: Met de door de regering inge diende voorstellen onvoldoende rekening is gehouden met de be langen en de bestaansmogelijkhe den van de middenstand. Een resumé van de bespreking is ter kennis gebracht van de betrok ken ministers.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6