DUINSTREEK RIJNSTREEK EGYPTE TOT REPUBLIEK UITGEROEPEN Kasjani breekt met Mossadeq De Rosenbergs nog niet terechtgesteld VRIJDAG 19 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Naguib president en premier Generaal Naguib heeft Egypte tot republiek uitgeroepen. Alle konink lijke titels afgeschaft Zichzelf maakte Naguib tot president en mi nister-president. De portefeuille van oorlog, die hij beheerde, droeg Na guib over aan een der leden van de de revolutionnaire raad, Abdel Latigi Boghdadi, en het opperbevel van de troepen, dat hij eveneens in handen had, aan majoor Abdel Hakim Amer eveneens lid van de revolutionnaire raad. Een 17 maanden oud kind, dat zich niet eens bewust is, wat er gebeurde, het zoontje van ex-koning Faroek, heeft hiermee de troon verloren voor een dynastie, die bijna 150 jaar geleden werd gevestigd door Mo hammed Ali, een Albanese avontu rier, die het onder de Turken ge bracht had tot militair-gouverneur van Egypte. Het uitroepen van de republiek komt bijna een jaar na het aftreden van koning Faroek ten behoeve van zijn zoontje. Het kind is nog bij zijn vader. Zijn moeder, ex-koningin Narrinran, is naar Egypte terugge keerd. Sinds het aftreden van Faroek bleef Egypte formeel een monar chie, geregeerd door een uit dertien leden bestaand militair comité en 'n kabinet van burgers. De macht werd echter door generaal Naguib stevig in handen gehouden. Inmiddels verdwenen de konink lijke symbolen. Een commissie van vijftig begon met de opstelling van een nieuwe grondwet. Zes Mei ver klaarde Naguib zich „als Egyptisch Ook André Marie faalde Donderdagavond heeft de Franse Nationale Vergadering de „aange wezen"' premier André Marie niet in zijn functie bevestigd. Marie kreeg 42 stemmen minder dan de vereiste volstrekte meerderheid van 314. André Marie is de vierde man, die heeft gepoogd een nieuwe Franse regering te vormen. De kabinetscri sis duurt thans een maand. Waarnemers schrijven de neder laag van Marie hoofdzakelijk toe aan het feit, dat de afgevaardigden teleurgesteld waren over zijn fi nanciële voorstellen, en aan de al gemeen heersende opvatting dat hij voorstander is van een verouderde gang van zaken in het parlement. De protocollen van de E.V.G. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld, dat Donderdag in de zes regeringssteden van de Europese Defensiegemeen schap de toegevoegde protocollen te gelijkertijd gepubliceerd zijn. Het betreft hier de protocollen, waar omtrent drie maanden geleden over eenstemming werd bereikt. Indertijd werd op de Franse rege ring door het parlement druk uitge oefend, teneinde een „verzachting" van het Europese Defensieverdrag te verkrijgen, zulks voornamelijk met het oog op de Franse militaire ver plichtingen overzee. Eén van de belangrijkste punten in de nieuwe directieven is, aat een land bepaalde eenheden van zijn strijdkrachten uit die van de E.V.G. kan terugtrekken als er een crisis mocht rijzen in één van zijn over zeese gebiedsdelen. Volgens het oor spronkelijke verdrag moest de op perbevelhebber in Europa aan een dergelijke onttrekking zijn goedkeu ring hechten. Volgens de nieuwe „directieven" behoeft hij slechts verwittigd te worden. Eén der directieven garandeert het recht om wapens te fabriceren en uit te voeren naar de strijdkrachten overzee, welke niet deel uitmaken van de strijdkrachten van de E.V.G. burger, vóór een republiek. De mo narchie, zo zeide hij, was niet meer voor deze tijd geschikt. In April verklaarde een sub-com missie van vijftien van de grond wets commissie, dat een parlementaire re publiek de beste staatsvorm zou zijn. Zij beval echter het houden van een referendum aan, te houden zonder staat van beleg. Een kort geleden gehouden opinie onderzoek wees uit, dat 90 pet. van de ondervraagden vóór een repu bliek waren. Zo kon men dus het ontstaan van de republiek in fasen volgen. Generaal Naguib heeft Donderdag avond een radiorede gehouden tot 't Egyptische volk. „Het nieuwe regi me zal gedurende de overgangspe riode van drie jaar worden gehand haafd," aldus verklaarde hij, „en het volk zal het laatste woord hébben in de keuze van het republikeinse sys teem, dat het verlangt en zal een president kiezen volgens de nieuwe grondwet". Kasjani, de voorzitter van de Per zische Majlis (Tweede Kamer) en leider van de orthodoxe Perzische Moslems, heeft gisteren openlijk ge broken met premier Mossadeq. Kasjani beschuldigde de Perzische regering er van, dat zij met de de monstraties, die zij tegen vandaag heeft uitgeschreven onlusten en bloedvergieten wil uitlokken en die genen, die tegen haar dictatoriaal bewind zijn gekant, wil intimideren. „De regering', zo ging Kasjani op een persconferentie voort, „is van plan een atmosfeer van terreur te scheppen en haar wil aan de Majlis op te leggen. Geen regering, die ze ker is van een meerderheid van het volk, zou zulke methoden toepas sen". Mossadeq is reeds lang doende de Majlis te bewegen de macht van de sjah te beperken, doch het parle ment heeft zich hier steeds uit alle macht tegen verzet. Daarom heeft hij de bevolking van Teheran opge roepen. Vrijdag voor het parlements gebouw te demonstreren om te laten zien, wie de steun van het volk ge niet, de regering of de oppositie. HILLEGOM Moedig. Gisteren viel het doch tertje van de heer Hillegers, wonende in de Kerkstraat, in de Beek. De moeder poogde, door het meisje een stok toe te steken, haar te redden. Dit lukte niet. De 16-jarige mej. Kardol, die de precaire situatie zag., sprong te water en redde 't meisje. LEIDSCHENDAM Ouden van Dagen gezellig uit. Niet minder dan 263 ouden van da gen hebben gisteren hun jaarlijks uitstapje kunnen maken. In 7 auto bussen begeleid door 7 verpleegsters en door dokter Perquin vertrok het gezelschap des morgens in de rich ting Rotterdam. Ook de burgemeester maakte als naar gewoonte de gehele tocht mede. In Breda werd koffie ge dronken en na aldaar gezellig ver poosd te zijn ging de tocht verder naar Vught waar in „De IJzeren Man" een goed voorziene tafel gereed stond. De burgemeester hield daar te vens een aardige toespraak, welke beantwoord werd door een heer en dame uit het gezelschap. Na nog enige tijd van de mooie omgeving en van de goede muziek genoten te hebben ging het gezel schap terug in de richting Zeist en daarna naar Leidschendam terug waar St. Cecillia klaar stond om de ouden van dagen een prettige thuis komst te bezorgen. NOORD WIJKERHOUT LEDENVERGADERING K. V. O. B. Ondanks de belangrijke agenda en de uitvoerige uiteenzetting in de con vocatie was de gisteravond in hotel v. d. Geest gehouden vergadering van de rid. Noordwijkehrout der K. V. O. B. slecht bezocht. Voorz. Braun was teleurgesteld over deze geringe be langstelling, waarin zaken als het nut tig areaal bij de teelt van hyacinten, verhuur van teeltrecht en minumum- prijzen van tulpen eii narcissen ter sprake zouden komen. Inzake het voorstel van het hoofd bestuur om door een wijziging in het Huishoudelijk reglement een rege ling op te nemen, waardoor het on mogelijk wordt, dat verschillende firmanten van één firma een meer voudig aantal stemmen voor de fir ma uitbrengen, terwijl het toch mo gelijk blijft, dat de eerste firmant voor de firma stemt en de andere persoonlijk aan de stemming deelne men, zij het dan slechts met één stem, als zij tenminste een halve ha. of 300 verloond bedrag op hun naam hebben staan, adviseerde het afdelingsbestuur om de afgevaardig den op dit punt vrij mandaat te ge ven. Hiermede ging de vergadering ac- coord. Ook verklaarde de vergadering zich eenstemmig eens met het voor stel, om in het Huishoudelijk regle ment te bepalen, dat leden, die aan gesloten zijn bij een afdeling, hun stem niet uit kunnen brengen in de algemene ledenvergadering over in HOF STELDE UITSPRAAK UIT Onder enorme belangstelling van het publiek heeft het Amerikaanse Hooggerechtshof gisteren voor de zoveelste maal de zaak der ter dood veroordeelde atoom-spionnen Ethel en Julius Rosenberg behandeld. Deze zitting, waarvoor de negen rechters van reces waren teruggekeerd, was wel uitermate spannend, omdat van hun besluit*afhing, of de Rosenbergs des avonds al of niet naar de elec- trische stoel zouden worden geleid. Nadat de rechters drie uur lang de pleidooien van beide partijen hadden aangehoord, trokken zij zich terug. Later maakten zij bekend, dat zij hun beslissing hadden uitgesteld. F ^cutie was oorspronkelijk Tf 1 op vier uur vannacht Ne- cl id. De terechtstelling zou ndien het Hooggerechts- h< luit van zijn lid, rechter Douglas, om haar uit te stellen, ver nietigde. Een telefonisch geveri fieerde mededeling aan de gevange nisdirecteur zou voldoende geweest zijn. Het punt, waar het om ging, was of de Rosenbergs veroordeeld had den moeten worden volgens de spi- ennagewet (gelijk rechter Kaufman gedaan had) of volgens de atoom- wet van 1946. Was het laatste het geval en dat is het standpunt van i echter Douglas, die daarom uitstel van executie toestond voor een nieu we behandeling dan voldeed de uitspraak van rechter Kaufman niel aan de eisen. Tegen de avond kregen Ethel en Julius Rosenberg gelegenheid, om elkander ter gelegenheid van de veertiende verjaardag van him hu welijk te ontmoeten. De echtelieden onderhielden zich op gedempte toon gedurende een half uur. Zij waren op banken tegenover elkander geze ten, gescheiden door zware tralies. Op een teken van de bewaker, die van een afstand toezag, scheidden zij. de beschrijvingsbrief opgenomen voorstellen Hierover stemmen zij in de afdeling en hun stemmen gaan mee naar de algemene vergadering. Door deze nieuwe bepalingen wordt eens temeer het belang van de af delingsvergaderingen onderstreept. Een kleine wijziging in de contri butieregeling ging ook onder de ha mer door en zowaar gebeurde dit zelfde met het verstrekkende voor stel van de afdelingen Voorhout en de Zilk om voor het teeltjaar 1953/ 54 <fe regeling op basis van nuttig areaal te laten vervallen. De aanwe zige kwekers waren het dus zonder uitzonderingen met dit voorstel eens, maar toen de rondvraag van de alg. vergadering aan de orde kwam, bleek toch wel, dat men het niet zo gemakkelijk eens zal worden over de beantwoording van de vraag, wat er voor deze regeling nu in de plaats zal moeten komen. Dat er iets moet gebeuren om te voorkomen, dat het teeltrecht (650 ha) volledig zal worden benut, daar was men het wel weer over eens. maar hoe dit precies te regelen? Er zal net zo iets moeten komen als voor de tulpen en narcissen, maar de juiste manier zal nop moeten worden uitgedokterd. Het voorstel van dezelfde afdelin gen om de mogelijkheid tot verhuur 'van teeltbewijs te beperken tot 10 van het teeltbewijs, dat men bezit, gaf aanleiding tot uitvoerige gedach- tenwisseling. De heer Koomen, wilde nog veel verder gaan dan de voorstellers. Teeltbewijs behoort volgens hem in kwekershanden, net zo goed als boe renland) in boerenhand thuishoort. De voorz. achtte de stelling van het Hoofdbestuur dat het teeltbewijs 'n persoonlijk eigendom is en dat ver bieden of beperken van de mogelijk heid tot verhuur van dit eigendom een niet door het algemeen belang geëiste en daarom ontoelaatbare aan tasting van het eigendomsrecht zou betegenen, niet houdbaar en hij ver wees naar de radicale afschaffing van het hyacinthen-teeltbewijs eni<?e jaren geleden door de minister. De heren de Groot en Koomen zagen de oplossing in een kleine uitbreiding van het teeltrecht, doch anderen ver zetten zich hiertegen weer heftig. Tenslotte werd men het over eens, dat het inderdaad niet juist is. dat de huurprijzen van het teeltbewijs zo hoog liggen, waardoor voor vele jon gere de weg naar een eigen bedrijfje wordt afgesneden. Maar ook werd men het over eens, dat de oplossing, door genoemde afdelingen voorge steld, geen oplossing is en het verder heel moeilijk zal zijn om in deze de ze de juiste weg te vinden. De heer v. Leeuwen waarschuwde ernstig tegen de gedachte aan uit breiding van teeltbewijs om de huur prijs te drukken. Ook de uitgifte al leen aan jonge en geselecteerde kwekers bergt grote gevaren in zich Vorig jaar adviseerden de organisa ties nog enige uitbreiding voor tul pen en narcissen maar dit jaar Is men er unaniem tegen. Alle aanwe zige leden verklaarden zich uitein delijk tegen de voorstellen inzake verhuur teeltrecht. Nadat vervolgens de rekening van 1950 en 1951 waren goedgekeurd kwam de rondvraag van de algeme ne vergadering ter sprake. Het enige punt, dat vanuit de vergadering voor de rondvraag werd genoemd was de vraag „Wat nu met de hyacinthen, als het nuttig areaal wo.dr afge schaft?" Na een zeer uitvoerige en zeer vaktechnische discussie werd besloten deze vraag ook in de alg. vergadering te lanceren. De afdeling zal in deze alg. ver gadering worden vertegenwoordigd door de heren Th. A. Pennings en Nic. Hogervorst. De heer W. J. de Jong slaagde te Den Haag voor het diploma ge meente-administratie. VOORHOUT Tennistournooi in Voorhout Dat het aanleggen van tennisbanen en het oprichten van een tennisver eniging in Voorhout een succes zou worden, was te voorzien. Dat het bestuur dezer vereniging actief is, bUjkt wel uit de plannen die er zjjn. Reeds voor dit eerste seizoen, be staat het voornemen, om bjj voldoen de deelname een onderling tournooi te organiseren, en wel op de Zater dagen en Zondagen 4, 5, 11 en 12 Juli. Het tournooi wordt voor iedereen aantrekkelijk gemaakt, want er wordt in 2 afdelingen gespeeld nJ. afd. A voor hen, die in 1953 zijn be gonnen en afd. B. voor gevorderden. Men kon inschrijven voor: dames enkelspel en dames dubbelspel; ge mengd dubbelspel en heren enkel spel en heren dubbelspel. Het inschrijfgeld bedraagt voor enkelspel ƒ1.— per persoon en voor een dubbelspel f 0.50 per persoon. Inschrijving kan geschieden bij mej. A. Vergouwen, Herenstraat 19, tot en met 25 Juni 's avonds tussen 7 en 8 uur. De wedstrijden beginnen op Za terdag om 3 uur en op Zondag om 12 uur. Medegedeeld wordt nog dat be langstellenden steeds vrije toegang hebben om het terras het spel in ogenschouw te nemen. Geb.: Veneranda A. M. d. v. W. L. v. Egmond en C. M. de Groot. Ondertr.: W. v. d. Nouland, 27 j. en H. M. v. d. Vlugt, 26 j. Getr.: A. W. v. d. Voorn, 28 j. (Sassenheim) en M. K. Koppe, 20 j.;; W. Link, 27 j. (Haarlem) en M. C. Venbree, 25 j. Overl.: R. Abma, echtgenote van: Wesselius, 54 jaar. DE KWAKEL Veilig Verkeer. Van de 33 leer lingen, die deelnamen aan het ver- keersexamen, zijn er 3 afgewezen. Van de overblijvende 30 leerlingen behaalden er 19 het diploma met het speldje, de overigen alleen het di ploma. Deze diploma's en speldjes werden uitgereikt door het bestuur van Veilig Verkeer, afd. Uithoorn. De leerlingen werden op het examen voorbereid door wachtmeester Zum- brink. WARMOND OPENSTELLING NIEUWE BRUG. Dezer dagen is de nieuwe hefbrug over de Ringsloot in de Groot- en Klein-Hemmeerpolder in gebruik ge nomen. Deze is in de plaats gekomen van de oude zgn. Kwakelbrug, welke zeer bouwvallig was geworden. Voor de openstelling waren het nagenoeg voltallige Polderbestuur en enkele ingelanden- bij de brug samengeko men. De voorz. van de polder, de heer Chr. v. d. Geest, memoreerde in een toespraak de geschiedenis van de totstandkoming en dankte allen, die hun medewerking hadden gege ven om de bouw mogelijk te maken. Ook enige ingelanden spraken nog enkele toepasselijke woorden. Op de brug is een spreuk aangebracht, lui dende: „Wie hier dit landschap mint, moet weten wat tot vrede bindt". De brug werd gebouwd door de fa. Vrijburg te Oud-Ade. Uitgaansdag. De jaarlijkse uit gaansdag voor het personeel der N.V. Padox en Panagro vindt a.s. Zaterdag plaats. Het bestuur van de Perso neelsvereniging heeft weer een aan trekkelijk programma weten samen te stellen. Verbetering. Door de P.T.T. is tegenover de R.K. Jongensschool een brievenbus geplaatst. Hierdoor is in een reeds bestaande behoefte voor zien. WASSENAAR Jaarlijks zomerfeest Het jaarlijkse zomerfeest te Was senaar zal door de Koningin Wilhel- minavereniging georganiseerd wor den op 15, 19 en 20 Augustus a.s. Al dus is besloten op de gisteravond in „Het Wapen van Leiden" onder voor zitterschap van de heer J. L. F. C. van der Vis gehouden algemene le denvergadering van deze vereniging. Het programma zal ongeveer ge lijk zijn aan dat van verleden jaar. Op 15 Augustus zal de sportmiddag worden gehouden. Op 19 en 20 Aug. zal er op het terrein aan de Berk- heistraat een Lunapark worden in gericht met daarnaast een program ma van kinderspelen, optreden van de Landelijke Rijvereniging Konin gin Emma, motorbehendigheidswed- strijden, de Wassenaarse estafette loop, kuipjesteken, ringrijden, bloe mencorso. een puzzlerit voor auto mobilisten en muziek door Excelsior. In het' jaarverslag van de secreta ris en bij de rondvraag kwam de verhouding K.W.V.Julianacomité ter sprake. Het Julianacomité werd enige jaren geleden in het leven ge roepen met het doel, de viering van de Koniginnedag in Wassenaar op een hoger cultureel peil te brengen. Dat het comité in deze opzet niet ge slaagd is, blijkt wel duidelijk uit het zeer sobere programma, dat op 30 April j.l. geboden werd. Behalve een sportmiddag was er op die dag in Wassenaar niets te beleven. Het jaarverslag van de penn. sloot met een nadelig saldo van 178,17. De beide aftredende bestuursle den. de heren J. G. J. Burgers en W. J. Hoogeveen werden met algemene stemmen herkozen. Voor hét eerst na enige jaren van sterice teruggang, bleef het ledental der vereniging, dat thans 1091 be draagt, op eenzelfde peil. Het be stuur ziet daarin een aansporing voort te gaan op de ingeslagen weg: de lidmaatschapskaart van de Konin gin Wilhelminavereniging een gro tere waarde te geven door het recht op vrije toegang tot alle evenemen ten, die de vereniging organiseert. Bij de rondvraag werden nog en kele suggesties gedaan, de organisa tie van het feest betreffende, die door het bestuur nader onder ogen gezien zullen worden. TWEE OLIFANTEN VOOR DIERENPARK Met het S. S. „Loosdrecht van de N. V. Ver. Ned. Stoomvaart Mij. zijn in-de afgelopen nacht twee jonge olifanten voor het Dierenpark „Was senaar" aangekomen in Rotterdam. Deze dieren zijn afkomstig uit In- ALPHEN AAN DEN RIJN GIJS STOLWIJK VIERDE FEEST. Gijs Stolwijk, een bekende figuur uit Alphens leven, vierde Donderdag een dubbel feest. Hij werd die dag jaar. Maar hij was die dag ook pre cies 45 jaar bewoner van het Sint- Josephpension. Hij kwam daar met zijn vader, toen die het varensleven als schipper in de Rijnstreek vaar wel zei. Ook Gys hield toen op met varen. Hij zocht en vond werkjes dicht bij huis. Hij werd een trouwe „medewerker" van wijlen deken en pastoor J. M. Hellegers voor huise lijke werkjes. Ook de scholen, Sint Josephzaal en de begraafplaats trok hij mettertijd tot zijn „werkgebied" Gijs heeft zich op de viering van zijn dubbele jubileum voorbereid, Gisteren waren de ouden van da gen uit geweest, maar Gijs bleef maar liever thuis, „dan was hij wat fitter op zijn feestdag". De dag werd begonnen met een H. Mis in de Kapel, opgedragen door emeritus pastoor Boin van ,,'t Zwaan tje". De zusters van het pension zon gen hem later in de gemeenschappe lijke mannenzaal, welke fraai ver sierd is, enkele liederen toe en de bewoners wensten hem geluk. Gijs. het Manusje van alles van de St. Bonifacius-parochie, heeft dit feest zonder enige tegenspraak ver diend! BOSKOOP Autotocht voor ouden van dagen. Vooropgesteld dat de benodigde gelden bijeen kunnen worden ge bracht, zullen de Boskoopse ouden van dagen op 23 Juli a.s. weer hun jaarlijkse tocht gaan maken. Deze reis zal een lustrum-tocht zijn, om dat het de vijfde maal it, dat de Bos koopse bejaarden er gezamenlijk uit gaan. Velen van hen begonnen zich wat ongerust te maken omdat alles ten opzichte van het reisjes zo angst vallig stil bleef. Naar het zich laat aanzien (de mildheid van de Bosko pers kennende) kunnen zij de onge rustheid van zich afwerpen, want het actieve, comité van voorbereiding heeft evenmin als vorige jaren, de handen in de schoot gelegd. Goed be gonnen, is half gewonnende be jaarden die aan de autotocht wensen deel te nemen, kunnen zich tot uiter lijk 1 Juli a.s. opgeven met vermel ding van leeftijd en adres, alsmede of men gehaald wil worden, bij de volgende adressen: J. H. van Osna- brugge, voorz., Zijde 89c, tel. 134; W. Beekhuizen, secr., Julianastraöt. 65; H. A. Boekraad, penningm., Voorko- de 48; J. C. Bulk, Rozenlaan 31, tel. 383; Chr. P. Wezelenburg, Zijde 73, tel. 67. Zij die voor deze gelegenheid hun auto's beschikbaar willen stellen worden verzocht zich in verbinding te stellen met de heer J. H. van Os nabrugge. Werk gegund. B. en W. vant Bos koop hebben de verbetering van De Rozenlaan gegund aan de fa. K. Mulkhuyse te Nieuwerbrug voor 64.450.—. Ernstige val. Een zoontje van de familie De Ouden, wonende aan het Julianaplein, geraakte al fiet sende de macht over het stuur kwijt waardoor hij een lelijke val maakte. Hij bekwam een gapende hoofdwon de. Na ter plaatse op de Boezemlaan door een dokter te zijn verbonden werd het ventje naar de ouderlijke woning gebracht. Geboren: Pieter Cornclis z. van Th. J. Zevenhoven en M. A. Luij- bregts. Getrouwd: Marinus Jacobus van Oosterom 30 j. on Jannetje Rijfers 28 jaar. HAZERSWOUDE Gemeenteraad. De raad van Hazerswoude zal op Woensdag 24 Juni bijeenkomen voor behande ling van o.a.: Onderhandse verhu ring van de woningen Dorpsstraat 54, 56, 58, 60 en 62. Toetreding tot de Gemeenschappelijke regeling ziekte kosten-voorziening Gemeenteperso- neel. Wijziging van het Ambtenaren reglement. Wijziging van het besluit van 16 November 1951 tot verkoop van grond aan de fa. Groen en Breg- man te Benthuizen. Verzoek van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeen te te Hazerswoude-Dorp om mede werking voor de uitbreiding van de school met 2 lokalen. Verzoek van de Ver. voor Gereformeerd Schoolon derwijs te Hazerswoude-Dorp om vervanging van de kachels door cen trale verwarming; uitbreiding van de school met 1 lokaal; uitbreiding van het vak handenarbeid en invoe ring van het vak Engels. Opheffing dia. Het aantal olifanten in het Die renpark is nu vier. Een baby-olifant en een aantal zeldzame vogels uit In donesië worden binnenkort in het Dierenpark verwacht. Verkeersexamens geëindigd. In de afgelopen weken is door een 389- tal jongens en meisjes van Wassaar- se scholen deelgenomen aan ver keersexamens, die werden afgeno men onder leiding van de hoofd agent Th. v. d. Iloek van de Wasse naarse verkeerspolitie. 380 Candida- ten slaagden, waarvan 35 met lof en 17 na een herexamen. Eindexamens Rijnlands Lyceum. Voor het eindexamen van de af deling Middelbare Meisjesschool van het Rijnlands Lyceum slaagden de volgende dames: N. C. Albarda, M. A. Arnold, H. J. Faber, C. J. Fur- née, M. E. Henny, M. H. Jonker, A. S. C. H. Koning. E. Kuin, C. H. Moo- lenburgh, M. R. H. Muhlig Versen, J. M. Opwijrda, T. A. Schimmelpen- ninck, S. M. R. van Tuyll van Se- rooskerken, J. J. E. Umbgrove en H. Veldhuisen. Twee candidaten werden afgewe- mede-eigendom der gemeente inza ke grond van G. Ruis, Torenstraat en als voren inzake mede-eigendom van Wed. T. Bodegravenden Ouden in grond der gemeente. Aan vrage van de Bouwver. „Volksbe lang" om overdracht van de grond voor de bouw van 16 woningen nabij tie Rhjinenburcherlaan en voor de bouw van 12 woningen in de Gerc- laan alsmede om de verstrekking van de vereiste grond- en bouw- voorschotten. NIEUWKOOP Geboren: Hendrika Geertruida d. van J. A. Verboom en W. Immer zeel. Gehuwd: C. J. van der Pijl 27 j., te Alphen a. d. Rijn, en J. C. van der Weijden 21 j.. Overleden: Jac. Nieuwenhuizen 79 j., echtgenoot van M. Dudink. NIEUWE-WETERING Uitgaansdag Ouden van dagen. Gisteren was het voor de ouden, van dagen de feestdag van het jaar. Om 8 uur v.m. vertrok een grote autobus der fa. Maarse en Kroon met 45 reizigers van Nieuwe Wete ring en omgeving vanaf „De Meer brug." De reis ging via Schiphol, Hilversum en Amersfoort naar Hoe- velake, waar een gezellig koffie- uurtje werd gehouden, om dan via Nijkerk, Putten en Ermelo te gaan naar Harderwijk, vanwaar een boot tocht werd gehouden op het IJsel- meer ter bezichtiging der grootse Zuiderzeewerken. Na deze boottocht werden eerst de hongerige magen gevuld met goed belegde broodjes, welke des morgens thuis waren klaargemaakt. Vervolgens ging de reis langs het Uddelermeer, via Oos terbeek, Wageningen, de Grebbe- berg en Eist naar Leersum waar de thee werd gebruikt. Van hier ging het daarna langs het koninklijk pa leis te Soestdijk, de Loosdrechtse plassen, Vinkeveen, Uithoorn, Aals meer naar Roelofarendsveen, waar het gezelschap te plm. 7 uur in café Heemskerk arriveerde. Tot aller verrassing wachte hier een diner. Jan Heemskerk met zijn staf van zeer bekwaam keukenpersoneel is hier zeker op zijn plaats. Tijdens het diner werd door een der gasten een voordracht gedaan, welke zeer in de smaak viel en waarom dan ook zeer hartelijk gelachen is. Bij de laatste gang nam de heer van Akkeren het woord om het co mité te bedanken voor hetgeen zij deze dag gezien en genoten hadden, alsook voor de moeite en zorgen, die het Comité zich getroost had om de ze dag te kunnen organiseren. Spr. zeide de tolk te zijn van alle gasten met te verklaren, dat deze dag voor hen tot een onvergetelijke was ge maakt. Daarna nam de voorzitter van het comité, de heer M. Spring in 't Veld nog het woord, hetwelk een zodanig geanimeerd verloop ver kreeg, dat alle aanwezigen schater den van het lachen. Na afloop van het diner stond het plaatselijk mu ziekcorps opgesteld, en werd onder de vrolijke tonen der muziek huis waarts gereden, waar te Nieuwe We tering aangekomen een grote me nigte langs de weg stond geschaard om de bejaarde wederom te begroe ten. Zo werden allen hoogst vol daan en uiterst dankbaar over deze eerste zelfstandige uitgaansdag weer thuisgebracht. Bij het begin der reis kreeg een ieder een programma en werd bij allen een feestelijke corsage opge speld. Verder werden tijdens de reis verscheidene versnaperingen aange boden en werd door de chauffeur, de heer Strobbe een vlotte en dui delijke uiteenzetting gegeven van alles, wat men passeerde. NIEUWVEEN ONTVANGST VAN MGR. HUIBERS. Gisteren tegen de middag had Nieuwveen een feestelijke aanblik vanwege de vele vlaggen met wim pels. Om even over tweeën arriveer de de bisschop aan de kerk, waarna mgr. tussen een haag van meisjes der gymnastiekclub de kerk betrad. Nadat aan 95 kinderen het H. Vormsel was toegediend, werd er in de pastorie even een kopje thee ge dronken. Bij deze gelegenheid sprak mgr. zijn grote waardering uit voor het schitterende zingen tijdens de plechtigheden. Door de prachtige tuin ging men hierna naar huize St. Ursula, waar 154 kinderen het H. Vormsel ontvin gen. De bisschop toonde grote be langstelling voor 't liefdevolle en op offerende werk van de Zusters. Na afscheid genomen te hebben betrad Z.E. onder oorverdovend gejuich van de kinderen de voortuin. Links en rechts handen reikend en zich met moeite een weg banend tussen de kinderen, bereikte de bisschop de uitgang, alwaar de auto's gereed stonden. Studie-succès. Na een intensieve en zware studie van acht maanden is het mevr. Való-v. Leeuwen gelukt 't diploma te behalen voor handel in goud, zilver en edelgesteente. Normaal duurt een cursus drie jaar. Als men weet dat mevr. Való naast haar studie ook nog te zorgen heeft voor haar gezin, kan men hier met recht spreken van een uitzon derlijke prestatie. Nic. Boys. A.s. Zondag gaat 't eerste elftal de strijd aanbinden te gen Groot-Ammers. Gezien er voor beide partijen niets meer op 't spel staat, verwachten we een genoegelijk partijtje voetbal met winst voor de Boys. ZOETERWOUDE A.s. Zondag wordt de Emma- bloem-collecte gehouden.De opbrengst van deze collecte komt geheel ten bate van de plaatselijke tuberculose bestrijding.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2