3)e CoidoeSoti/fccwit m Geketend volk in opstand in Oost-Berlijn Verkropte woede barst los PROTEST TEGEN UITBUITINGSMETHODEN „Grotewohl, treed af" riep de menigte De Volkspolitie hield zich afzijdig De Oost-Berlijnse bouwvakarbeiders demonstreren JiaweCtje Directeur: C, M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 17 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12916 Papengracht 32» Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 1Ö3003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. pk f 6.80. - Advert.: 15 cL 0. mm. Telefoontjes 1.50 COMPENSATIES ^A IN ONS VORIGE ARTIKEL hoofdzakelijk de kwestie der huurverhoging te hebben besproken, moeten wij nu de compenscerende maatregelen bezien, welke de gevol gen van deze huurverhoging moeten opvangen. Zoals wij reeds hebben be toogd, is hier sprake van twee soor ten compensatie. De helft der ver hoogde uitgaven door de huurver hoging zou moeten worden Opgevan gen door een loonsverhoging, de an dere helft door belastingverlaging. Nu dient men deze compenserende maatregelen in één verband te be zien. Deze maatregelen, en daarbij ook de loonsverhoging, dienen zo snel mogelijk maar ook alle tegelijk te worden genomen. In ieder geval tegelijk met de huurverhoging. Wat de loonsverhoging betreft is het nog steeds niet duidelijk, of deze voor het maatschappelijk leven ver plichtend zal worden gesteld en tot welk een percentage zij zal reiken. Met de verlaging van de niet-ko- hierbelastingen zoals de verlaging van de accijnzen, omzetbelasting en on- derwijsbelasting, kan men natuurlijk oj-imiddellijk instemmen. Hoe gro ter het gezin hoe groter zal hier het voordeel zijn, dat door de com pensatie wordt verkregen. Het is intussen duidelijk, dat het vooral de minst draagkrachtigen zijn, aan wie bij deze voorstellen tot compensatie is gedacht. Men kan zich natuurlijk alleen maar er over verheugen, dat er bij deze voorstellen vooral aan de minst draagkrachtigen is gedacht, maar daarmee is men er niet. Want het denken aan de minst draagkrachti gen houdt niet in, dat men de overi ge groepen zou mogen vergeten of en bagetelle behandelen. En juist bij deze voorgestelde maatregelen liggen de vraagstukken vooral bij de z.g. vergeten groenen en de grote gezinnen. VoOr de grote gezinnen zijn vooral van belang de maatrege len betreffende de afschaffing van de schoolgelden voor de lagere school en de verlichting vóór de kosten van de middelbare school. Dit laat ste is vooral van belang vóór de middengroepen. Vóór deze laatste groepen is ook van belang de ver dubbeling van de kinderaftrek van af de leeftijd van zeventien jaar. De verlichting van de inkomstenbelas ting en loonbelasing is vóór deze groepen zonde*- enige betekenis, om dat deze verlichting alleen aan de voet wordt eegeven d.w.z. dat deze reeds ophoudt bij een salaris van ón. geveer drieduizend gulden 's jaars. WIJ KUNNEN BIJ DEZE maat- regelen niet aan de indruk ont komen, dat de nadruk vooral is ge legd op de. klimaatverbetering in de industrie. Deze klimaatverbetering was inderdaad noodzakelijk. Maar even noodzakelijk is een klimaatver betering in de gezinnen vart de mid dengroepen. Het accent ligt o.i. bij deze compensaties al te sterk op de bestrijding van de werkloosheid en de industrialisatie, hoe belangrijk deze dan ook is. De budgetaire mo gelijkheden van het Rijk zijn be perkt naar men zegt. Maar het staats vermogen is de laatste drie jaar toe genomen met 6 milliard. Het negatief vermogen had echter in 1949 nog een saldo van vijftien milliard, zodat dit nu verminderd is tot 8 a 9 milliard. Ook met deze cijfers dient men bij de beoordeling hiervan rekening te houden. Kan de Staat met deze cijfers voor ogen nu zeggen, dat men niet teveel moet verwachten, omdat de budgetaire mogelijkheden beperkt zijn? Dat men deze maatregelen niet moet zien als een structurele belas- tingpolitiek. maar als conjuncturele politiek? Men moet ergens een bud getaire grens stellen, maar die bud getaire grens is voor verschuivingen vatbaar, al naargelang de ernst en het belang van de zaak, welke deze verschuiving noodzakelijk maakt. Men moet dan eenvoudig de voor- en nadelen tegen elkaar afwegen en tegelijkertijd opoassen. dat men zich niet alleen blind staart op de strate gisch belangrijke punten zoals nu de industrialisatie en de werkgele genheid om daarbij de positie van verschillende volksgroepen te veel uit het oo? te verliezen. Wij bedoelen, dat klimaatverbe tering niet mag lijden tot eenzij dige maatregelen. jyiEN KAN NATUURLIJK trach- ten dit goed te praten met alge meenheden als deze, dat belasting maatregelen altijd een zekere grof heid en algemeenheid hebben, dat sommige maatregelen direct kunnen worden doorgevoerd en anderen een zekere aanlooptijd nodig heb ben. Maar daarmee is men er niet. Zeker niet in een tijd, waarin ver lichtende maatregelen voor bepaal de bevolkingsgroepen niet langer kunnen worden uitgesteld. En dat zijn in dit geval vooral de grote gezinnen, die niet de dupe mogen worden van de maatregelen tot verbetering van het klimaat, tot opvoering van de industrialisatie en tot verbetering van de werkgele genheid, die wij allemaal hoogst noodzakelijk achten. Men moet hierbij' met name niet vergeten, dat .zo er een; -compensatie In communistisch Oost-Berlijn hebben zich gisteren taferelen afgespeeld, die tot voor kort niemand voor mogelijk gehouden zou hebben: duizenden Oost-Duitse arbeiders riepen voor het regeringsgebouw om het aftreden van het regiem van Grotewohl en om vrije en geheime verkiezingen. Des middags en des avonds trokken opgewonden Berlijners met spandoeken, waarop zij uiting gaven aan hun ontevredenheid, door de Sovjet-sector. En de mogelijkheid bestaat, dat er vandaag algemeen in Oost-Berlijn wordt gestaakt. Vanmorgen zijn reeds Oost-Duitse politiemannen en duizenden Oost- Berlijnse stakers in de nabijheid van de Oost-Duitse regeringsgebouwen slaags geraakt. De politie trok met gummiknuppels in gesloten gelid op tegen de stakers. Sovjet-militairen stonden met machinepistolen voor de Sovjet-ambassade op wacht. De relletjes braken uit in de Leipzigerstrasse. De arbeiders mar cheerden gearmd naar de regeringsgebouwen onder het roepen van de leuze: „Wij willen vrije verkiezingen". Op de hoeken van de straten stonden vrachtauto's met Sovjet-soldaten, terwijl auto's met Volkspolitie zich naar het Alexanderplein spoedden. ten de mensen te overreden naar Selbmann te luisteren. Men schreeuw de: ,Wij zullen zelf uitmaken naar Mie wij zullen luisteren!" Stom van verbazing De bewoners van de Sovjet-sector sloegen gisteren de demonstranten gade met open monden. Aanvanke lijk meenden zij, dat de communis ten weer eens iets nieuws op touw gezet hadden. De Volkspolitie stak namelijk geen hand uit. Maar uit bet verloop der gebeurtenissen bleek toch wel duidelijk, dat het protest echt was. In Bonn was men door de onver wachte betogingen ten zeerste ver rast. De socialist Ollenhauer zei: „Het is de eerste maal, dat in de Sovjet-zone zulk een spontanè mas sademonstratie kon worden gehou den. Dat drukt de gemoedsstemming der Middelduitse bevolking uit". An dere conclusies, die men te Bonn trok, waren, dat de verdrukte Duit sers op alarmerende wijze hun vrij heidsverlangen hadden kenbaar ge maakt en dat het regiem in de Sov jet-zone zijn onhoudbaarheid had bewezen. De haard van de onrust was de Stalin-Allee, meer bekend als Unter den Linden. Deze brede boulevard, die uitkomt op. de beroemde Bran denburger Tor, werd tijdens de oor log zwaar behavend. De laatste ja ren wordt er veel opgebouwd. De communisten maakten er een soort showroom van en menige idyllische reportage over de „socialistische op bouw" was aan de Stalin-Allee ge wijd. Onlangs werden de werknormen van de duizenden bouwvakarbeiders verhoogd met tien procent. Dit is het stelsel, dat de communisten ginds „socialistische .wedijver" noemen en wij hier „jaagsysteem". Reeds enige weken morden de Oostduitse arbei ders tegen deze normverhoging en nadat de Socialistische Eenheidspar tij de afgelopen dagen reeds zo me nige politieke salto had moeten ma ken, kwam het verzet der bouwvak arbeiders gisteren tot uitbarsting. Duizenden arbeiders aan de Sta lin-Allee legden in de middag het werk neer en marcheerden met span doeken in de richting van het rege ringsgebouw aan de Leipzigerstrasse. Onderweg sloten velen zich aan. Voor het regeringsgebouw schreeuw de de menigte: ,Wij willen hogere lonen". Toen de minister voor het mijnwezen, Selbmann, naar buiten kwam om de arbeiders te sussen, werd er geroepen: ,Wü zijn niet al leen tegen de normverhoging, wij willen ook vrij zijn!", „Geef ons vrije en geheime verkiezingen". HARDE WOORDEN Overigens negeerden de arbeiders Selbmann en riepen om premier Grotewohl en partij-secretaris Ul- bricht. Andere communistische lei ders, onder wie vice-premier Rau, verschenen voor de ramen en tracht- zou worden gegeven van 10 pet. de toestand voor de middengroepen nog steeds in geen enkel opzicht zou wor den verbeterd en deze er nog even slecht aan toe zouden zijn als voor heen. Maar als deze compensatie bovendien geen compensatie zou zijn voor 'de volle 100 pet., dan zouden deze groepen er wéér slechter aan toe zijn en dat is met de positie, waarin deze groepen reeds verkeren, niet te aanvaarden. Ons bezwaar tegen de huurverho ging is, dat er een vast huurbeleid ontbreekt, ons bezwaar tegen de com pensaties is dit, dat er eenzelfde be leid ontbreekt ten aanzien van. de middengroepen. En hierover zal ook na het indienen van deze ontwer pen het laatste woord nog wel niet zijn Ten slotte slaagde minister Selb mann er in te midden der menigte op een tafel te klimmen. Hij begon ,,Ik ben óók een arbeider geweest". Men onderbrak hem: maar dat ben je vergeten". Selbmann wilde duidelijk maken, dat wat de Stalin- Allee betreft het verzet tegen de normen gerechtvaardigd was. Maar steeds werd hij onderbroken. .On zin", riep men. „Wij zijn niet de Stalin-Allee, maar heel Berlijn, wij zijn heel Duitsland. Wij willen ver kiezingen. Treed af. treed af!" Een stucadoor in een werkbroek en met bloot bovenlijf sprong op de tafel en duwde de minister er af, schreeuwende: „Wat je ons zegt, in-? teresseert ons niet. We willen vrij zijn!" Een ander riep: „Dit is een volksopstand!" BAKZEIL Op dit moment arriveerde er Volkspolitie, die het regeringsgebouw afzette, doch overigens niet ingreep. Radiowagens van de politie maak ten bekend: „De regering zal de werknormen verlagen. Ga terug naar je werk. Stel je kameraden niet te leur". Hoewel de Oostduitse regering op het punt der normen dus bakzeil had gehaald, was de menigte niet tevreden. Men vormde weer een op tocht. Iemand riep: .Kameraden, wij krijgen hier niet wat wij eisen. Wij Hij heeft er bibberatie van staken door. Morgen zal er een al gemene staking zijn in heel Oost- Berlijn". Deze mededeling werd met donderend applaus ontvangen. Later kwam er een communiqué van de S.E.D., waarin de verhoging der prestatienormen een ernstige fout werd genoemd. Arbeiders, die zich vrijwillig tot harder werk hadden verbonden, verdienden lof. Doch het verhogen der normen langs admini stratieve weg was .onjuist. Alle ar beiders werden opgeroepen zich te verenigen rondom de regering en de provocateurs, die wanorde tracht ten te zaaien, uit te roeien. ZINGEND IN DE AVOND Maar des avonds heerste er in Oost- Berlijn nog steeds een vreemde stemming. Duizenden zingende Oost- berlijners trokken door de Stalin- Allee achter een groep van ongeveer 300 jonge stakers, die zongen „Vrede en een beter leven". De betogers klapten op de maat in de handen en schudden met hun vuist naar politie mannen, die zwijgend toekeken. De betogers trokken in de rich ting van Karls'horst, de zetel van de Sowj et-autoriteiten in Oost-Duits- land. De verkeerspolitie zette op belangrijke kruispunten het verkeer stop, zodat de betogers ongehinderd konden passeren. Het nieuws van de staking was als een lopend vuurtje door Oost-Ber lijn gegaan. Achter de rij stakers reeds een lange rij belangstellenden in taxi's, auto's en met motorfietsen. Een correspondent van Reuter seinde, dat hij slechts zeer langzaam door de Stalin-Allee kon rijden en dat opgewonden voorbijgangers hun hoofd door de portierraampjes van zijn wagen staken om te zeggen: „Ze hebben gelijk hoor, zij hebben ge lijk". Toen de demonstranten op weg naar Karlshorst een vrachtauto met volkspolitie passeerden, schreeuwden zij: „Weg met het volksleger, weg met de volkspolitie". Zeshonderd leden der Freie Deut sche Jugend leidden een tegendemon- stratie met leuzen als „Wij hebben vertrouwen in onze regering". Maar tot laat in de avond werd er in de Oost-Berlijnse straten gedebat teerd. Telkens vormden zich grote groepen demonstranten. Waar men rode vlaggen zag, werden fluitcon certen aangeheven. Communistische affiches werden afgerukt. GEVECHTEN IN DE STRATEN. Na het vernielen van winkelruiten in de Leipzigertrasse, viel de politie de stakers met gummiknuppels aan. Talloze betogers werden gewond. Het merendeel van hen werd door mede betogers naar de Amerikaanse sector van Berlijn gebracht en vandaar door de West-Berlijnse politie naar ziekenhuizen. Gp de hoek van de Friedrichstrasse en de Zimmerstrasse, niet ver van de regeringsgebouwen, verbrandden verscheidene duizenden stakers rode vlaggen en zij staken een houten politiebarak, die enige tijd geleden was opgetrokken om dienst te doen als controlepost bij de sectorgrens, in brand. De barak brandde geheel af. Ook vernielden de stakers grens- aanduidingen. Een betoger, die door de Oost- Berlijnse politie was gearresteerd, werd door andere stakers bevrijd. Een functionaris van de commu nistische partij, die trachtte het woord tot de betogers te richten, werd in de Amerikaanse sector ge sleept, waar hij door de West-Ber lijnse politie in bescherming werd genomen. Hedenmorgen voegden zich duizen den andere Oostberlijners bij de demonstrerende stakers. Op een afstand van bijna twee kilometer van de plaats van de on geregeldheden werd het verkeer stopgezet. Een uur lang viel een stromende regen, zodat de stakers doorweekt in de Leipzigerstrasse, de regeringswijk, aankwamen. De kern van de betogende arbei ders bestond uit verscheidene hon derden jonge arbeiders en leerlingen van allerlei vakken. Een van de sta kers zeide, dat arbeiders van ver scheidene grote fabrieken zich bij de stakers hadden gevoegd. Honderden jonge communisten in blauwe hemden, leden van de „Freie Deutsche Jugend', 'trachtten de sta kers aan te vallen, toen laatstge' noemden het ministerie van econo. mische zaken en wederopbouw in de Leipzigerstrasse naderden. De stakers wierpen de politie met stenen en vernielden barricaden, en ruiten van staatswinkels. Om negen uur 's ochtends kwamen zeven Sovjet-pantserauto's met Sov jet-soldaten voor de Oostduitse kan selarij aan. „WEG MET DE REGERING".' Tegen tien uur hadden zich nog meer stakers bij de betoging aange sloten. Ieder half uur trokken nieuwe massa's stakers en betogers naar de plaats, waar de ongeregeldheden het hevigste woedden, het ministerie van economische zaken en wederopbouw. De politie uit alle wijken van Oost-Berlijn stond nauw aaneenge sloten rondom het gebouw, terwijl de menigte met stenen naat de ruiten wierp en riep: „Er uit met hen", en „Weg met de regering". Chauffeurs van politie-auto's reden met volle vaart op de stakers in. Verscheidene stakers werden wond. Een man werd overreden, toen een vrachtauto recht op een groep met stenen gooiende mannen inreed. Voor de Sowjet-ambassade op de Unter den Linden stonden Sowjet- soldaten, die met drie vrachtauto's waren aangevoerd. Tegen tien uur had zich een groep van honderden zwijgende mensen voor het impo sante gebouw verzameld. I Deze Romeinse straatwerker beheerst zijn vak, hij hanteert zijn drilboor zoals dat behoort en deze foto toont U, wat er met het bovenste gedeelte van zijn lichaam gebeurt, gedurende het één vijfde deel van een seconde, dat de fotograaf belicht te. Alleen het kijken naar al die tril lertjes bezorgt ons al hoofdpijn. Ter loops gezegd: Publieke Werken in Rome, Amsterdam en Den Haag schijnen wonderwel overeen te ko men in ideeëD over het opbreken van straten in de zomerEn misschien zijn er nog wel meer plaatsen van die trant. weer; (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te lü r). KANS OP BUIEN. Veranderl jke bewolking met een kans op regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Voor de eerste maal sedert de oorlog hebben Dinsdagmiddag Oost-Berlijnse arbeiders een massa-betoging gehouden tegen de Oost-Duitse regering. Voor de regeringsgebouwen in het centrum van Oost-Berlijn eisten duizenden bouwvakarbeiders, die het werk hadden neergelegd uit protest tegen verhoging der prestatienormen aftreden van de regering en vrije, geheime verkiezingen. Hier zien we protesterende bouwvakarbeiders in de Stalin-allee, waar veel bouwwerken worden uitgevoerd. TELOFOTO. 18 Juni: zon op 4.19 en onder 21.03; maan op 11.44 en onder 0.03 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden weer temp. HELSINKI onbewolkt 20 C. STOCKHOLM zwaar bew. 24 OSLO zwaar bew. 22 KOPENHAGEN regen 20 AMSTERDAM zwaar bew. 18 EDINBURGH regen 16 LONDEN regen 18 LUXEMBURG zwaar bew. 18 PARIJS half bew. 19 BORDEAUX regen 20 GRENOBLE regen 22 NICE regen 22 GENEVE zwaar bew. 22 ZUERICH zwaar bew. 23 LOCARNO regen 20 FRANKFORT geheel bew. 22 MUENCHEN zwaar bew. 18 WENEN zwaar bew. 24 INNSBRUCK zwaar bew. 23 ROME onbewolkt 25 Onbestendig weer duurt voort Sedert enkele dagen staat het weer in ons land onder invloed van een lagedrukgebied boven de Britse eilanden, dat plaatselijk regen en onweersbuien veroorzaakte, die echter afgewisseld werden door op klaringen. Nabij het centrum van de depressie was het weer echter veel slechter; zowel boven Schot land als boven Engeland kwam langdurige regenval voor en werden hoeveelheden van 10 tot 20 mm ge meld. Mooi en warm zomerweer kwam alleen voor in Spanje langs de Riviera, in Polen en Midden-Rus land, maar ook in Noord-Scandina- vië, waar binnen de Poolcirkel maxi mum temperaturen van 26 graden werden gemeten. Hoewel het lagedrukgebied bij Schotland zich nu langzaam van ons verwijdert, naderen op de Oceaan nieuwe actieve storingen, die moge lijk morgen reeds het weer in ons land zullen gaan beïnvloeden. Een en ander heeft tot gevolg dat de neerslagkansen voor de komende paar dagen tamelijk groot zijn, zo dat op onbestendig weer gerekend moet worden. De arbeid heeft bittere doch zoete vruchten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1