®e£cldse6ou^cmt Rood offensief drijft V* Naties terug GEVAARLIJKE HINDERPAAL VOOR HET BESTAND Soepeler verkeer met O. Duitsland Bermuda 29 Juni Eerste Europese parlement bijeen Indrukwekkende vlootschouw bij Spithead De Katholieken in O. Duitsland Soekarno zet aan 't 2 formateurs werk Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. DrNSDAG 16 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12915 Waf willen die Chinezen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. r Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 1Ö3003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Poging tot positie-verbetering aan frontlijn Terwijl in Panmoendjon wordt onderhandeld over de vaststelling van een demarcatielijn als laatste voorwaarde voor het sluiten van een wapenstil stand, zijn de communistische troepen in Korea over een breedte van vijftig kilometer de Zuidelijke stellingen binnengedrongen. Op één plaats hebben zij de rivier de Poekan bereikt. Het is het grootste offensief sinds de vesti ging van het huidige front in 1951. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft verklaard, dat dit offensief een zeer ernstige hinderpaal voor een bestand kan opleveren. Hij achtte het niet uit gesloten, dat de communisten hierdoor een wapenstilstand willen verhinde ren of uitstellen. stabiliseren de verbondenen hun po sities na een soortgelijke terugtocht. Volgens berichten van het front zijn.de Noordelijken ongeveer drie km in de linies der verbondenen doorge drongen. Er is niet bekend gemaakt over de breedte der penetraties. Aan beide zijden worden zware verliezen geleden in gevechten van man tegen man. In de loop van de dag worden nog hevige aanvallen van de Noordelijken verwacht. Langs de wegen naar de Oostelijke centrale frontsector trekken massa's soldaten en vrachtwagens van de Noordelij ken. Terwijl geallieerde vliegtuigen ge durende de gehele nacht boven de Chinese stellingen vlogen, werd Seoel door communistische bommenwerr- pers gebombardeerd. In' Westelijke politieke kringen ziet men het rode offensief als een poging om aan de wapenstilstand, die vermoedelijk straks wordt bereikt, de schijn te geven van een communisti sche overwinning. In elk geval is het voor de onderhandelaars in Pan moendjon thans moeilijker geworden een accoord te bereiken over de vast stelling van een demarcatielijn ni de. frontlijn opnieuw in beweging is -gekomen. OMSINGELD? Een geallieerde officier heeft Maan dagavond verklaard, dat tenminste 10.000 Noordelijken pogen geallieerde troepen af te snijden, die aan het centrale front met de rug naar de rivier Poekan zich teweer stellen. Dinsdagmorgen hebben Zuid-Ko- reaanse troepen moeten wijken voor de hevige druk der Chinezen. Zij zijn op enige afstand van de vroegere stellingen van de geallieerden op een nieuwe verdedigingslijn teruggetrok ken. Volgens een door het hoofdkwartier van de Verenigde Naties uitgegeven communiqué zijn de geallieerden te-, ruggetrokken op een front ongeveer 11 kilometer ten Westen van Koem- seng. Ten Westen van Moendoengni In Oost-Berlijn zijn nieuwe maat regelen afgekondigd om het verkeer tussen de Oostelijke en Westelijke zones te vergemakkelijken. De nieuwe bepalingen schijnen de reisfaciliteiten van vóór 1952 te her stellen en de strenge bepalingen voor het interzonale verkeer, inge voerd na de Westduitse onderteke ning van de verdragen met het Wes ten, ongedaan te maken. De chauffeurs van de vrachtwa gens, die gewoon zijn uren, zo niet dagen, te moeten wachten aan de controleposten, keken Maandag ver baasd op, toen de volkspolitie door middel van luidsprekers omriep: ,,Wilt u a.u.b. nog enige minuten ge duld hebben. U zult spoedig het con trolepunt kunnen passeren". Oostberlijnse arbeiders zijn bezig de borden met felle communistische slagwoorden te verwijderen. Het verwijderen van telefoonka bels tussen Oost- en West-Berlijn, dat twee weken geleden begon, is gestaakt. Maandag is voorts opnieuw een aantal gevangenen vrijgelaten. Vol gens onbevestigde ramingen zijn se dert. 11 Juni ruim 5.000 mannen en vrouwen, voor het merendeel West- Berlijners die wegens overtreding van economische wetten tot één a drie jaar gevangenisstraf waren ver oordeeld, vrijgelaten. Het aantal Oost-Duitsers, dat naar het Westen uitwijkt, neemt, sedert de afkondiging dér hervormingen in Oost-Duitsland, sterk af. Zondag en Maandag werden in totaal 2.100 vluchtelingen geregistreerd en on der hen bevonden zich minder boe ren dan voorheen. Vluchtelingen, die zich Maandag meldden, verklaarden, dat op sommige spoorwegstations in Oost-Berlijn door luidsprekers op aspirant-vluchtelingen een beroep wordt gedaan, om de jongste rege- rings-decreten te lezen en naar huis terug te keren. De datum voor de Bermuda-cou- ferentie tussen Sir Winston Chur chill, president Eisenhower en de nieuwe Franse minister-president, is voorlopig vastgesteld op 29 Juni. Sit Winston Churchill zal op 27 Juni per speciaal vliegtuig de reis naar de Bermuda-eilanden ondernemen. Geruchten, uit Parijs als zou de conferentie worden uitgesteld, vin den in Londen geen bevestiging. Indien de Franse kabinetscrisis niet is opgelost, zal Frankrijk een weg vinden om toch in aannemelijke vorm vertegenwoordigd te zijn, neemt men aan. Bestand nog lang niet zeker Minister Dulles heeft gisteravond de waarschuwing laten horen, dat een bestand in Korea nog in geen enkel opzicht is verzekerd. Op zijn eerste persconferentie sedert 9 Mei verklaarde hij, „dat niemand het recht heeft aan te ne men dat er een bestand gesloten zal worden .alvorens inderdaad een be stand tot stand gekomen is". Dulles gaf aan deze verklaring een bijzondere betekenis, toen hq later mededeelde, dat het nieuwe communistische offensief het fel ste sedert de strijd in 1951 aan de tegenwoordige frontlijn stagneerde, het opstellen van de demarcatie lijn in de „vredestent" heeft bemoei lijkt. Een bestandsovereenkomst kan pas worden getekend, wanneer men het over deze lijn eens is. STAKING BIJ „AIR FRANCE". Grondpersoneel van de „Air France", dat Dinsdagochtend in dienst moest komen, is niet op vliegvelden bij Parijs verschenen. Het gaf hiermede gehoor aan een Maandag door de vakbond van personeel bij het lucht verkeer uitgegeven oproep tot een staking van 24 uur. De stakers pro testeren door deze staking tegen de methoden van de maatschappij; zij eisen geen loonsverhoging. In totaal zijn 28 vluchten van Parijs uit afgelast. Een deel van de 1400 passagiers die hadden geboekt voor de nu afgelaste vluchten, konden hun reis ondernemen met vliegtuigen van andere maatschappijen. Vliegtuigen die intercontinentale diensten onderhouden, zijn Dinsdag ochtend normaal op het vliegveld Orly geland, maar geen enkel vlieg tuig van de „Air Franse" is van Le Bourget opgestegen. De postvluohten en de meeste dien sten op de lijnen naar de koloniën werden niet door de staking belem merd. VAN DE KOLEN- EN STAALGEMEENSCHAP Voor het eerst in de Europese geschiedenis is er gisteren een parlement bijeen geweest dat moest oordelen over de daden van een Europese regering. Dat parlement was het parlement van de Kolen- en Staalgemeenschap en die Europese regering was het gezagsorgaan van de Kolen- en Staalge meenschap. De vergadering werd te Straatsburg gehouden. OPENINGSREDE VAN MONNET. De eerste Europese regering kan door êen besluit van het parlement tot aftreden worden gedwongen. Daarentegen herinnerde Jean Mon- net, de voorzitter van het gezagsor gaan in zijn openingsrede er aan: „Het gezagsorgaan komt nu reken schap geven van het werk dat het tot dusverre heeft gedaan voor de eerste grote Europese markt voor kolen en staal. Het debat dat daar over nu begint is het eerste in de geschiedenis van ons werelddeel, waarbij een Europese uitvoerende macht zich onderwerpt aan het oor deel van een Europese souvereine vergadering". Na uiteengezet te heb ben dat de organisatie dusdanig is opgezet, dat er rekening kan wor den gehouden met de vele en ver schillende moeilijkheden, die de aan gesloten gebieden zouden kunnen ontmoeten, gaf Monnet eèn over zicht van hetgeen het gezagsorgaan zich verder tèn doel stelt. Dat is dan in de eerste plaats een ontwikkelingsprogramma voor de verhoging van de kolenproductie, Geïnspecteerd door koningin Elizabeth Gisteren heeft koningin Elizabeth de vloot bij Spithead geïnspecteerd. 50.000 Mannen van 22 landen juich ten haar toe, toen zij op het koerier vaartuig „Surprise" langs de lange rijen oorlogsbodems voer. Ook de Sovjet-kruiser „Sverdlof" vuurde sa luutschoten af en wel met een lucht doelgeschut. Op ieder schip, dat zij passeerde klonk het bevel „Drie hoe ra's voor Hare Majesteit de Konin gin" en matrozenpetten vlogen in de lucht, terwijl een luid gejuich aangeheven werd. De Kroningsvlootschouw Vandaag heeft Koningin Elizabeth de grote vlootschouw afgenomen. - De Koningin neemt de schouw af, varende met het voor deze gelegenheid als Koninklijk jacht diénst doende, 1580 ton metende adviesjacht „Surprise". Koningin Elizabeth n tijdens de inspectie, aan boord van de „Surprise". TELEFOTO. De koningin was gekleed in een witte jas met marineblauwè afzet ting. Haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, was gekleed in de admi raalsuniform. Voor de koningin was op de „Sur prise" speciaal een glazen cel ge construeerd. Toen de duisternis inviel, gaf de koningin zelf in morsecode het sig naal voor het verlichten der schepen. Het gehele beeld veranderde plot seling; zover de, blik in de nevel reikte zag men de verlichte rompen van de uiteenlopende oorlogsvaar tuigen. Enkele uren later werd hét licht weer uitgedraaid voor een kwartier vuurwerk. Raketten en vuursigna- len suisden omhoog en stromen licht daalden boven de zee neer. Op het land stonden tienduizenden t.e kijken naar het schouwspel van vliegkampschepen, kruisers, fregat ten, torpedobootjagers en onderzee- ers, die in de verlichting hun karak teristieke omtrekken toonden over een afstand van vele mijlen. Van bevoegde Katholieke zijde in Berlijn wordt verklaard, dat na de opzienbarende verklaringen van de Oostduitse regering nog geen onder handelingen zijn gevoerd met de re gering over opheffing van de be staande moeilijkheden met de Ka tholieken. Het initiatief tot het beleggen van principiële bespreking ligt bij de Te- gering van de Sovjet-zóne. Wel heb ben Katholieke kringen, zich gerea liseerd, dat een groot aantal punten, die in de overeenkomst met de Evan gelische Kerk genoemd en opgehel derd zijn, ook de Katholieken betref fen. Met name noemde mén de^te- ruggave van de in beslag1 genpmen instellingen en gebouwen," de revisie van veroordelingen jegens geestelij ken en de opheffing van moeilijkhe den bij het godsdienstonderricht op de- scholen. met name van die van cokes-kolen, om Europa onafhankelijk te maken van invoer uit de Verenigde Staten. Verder móét er verlaging worden verkregen van de kostprijs van de kolen en uitbreiding van de produc tie. van ijzererts. Voorts is het gezagsorgaan bezig met het opstellen van een groot pro gramma voor de bouw van arbeiders woningen in de landen van de ge meenschap. Oók hééft 'het al een eerste contact opgenomen met de re geringen om te bereiken dat de ar beiders van de zes landen vrij van het ene naar het ahdére land kunnen reizen. Tenslotte besprak de president de nauwe samenwerking met Groot- Britannië, die zich steeds verder ont wikkelt. Aan het slot van zijn rede zei Jean Monnet: „Onze kolen- staalgemeenschap is geen vereniging van kolen- of staalproducenten. Zij vormt het begin van Europa. Het ontwerp voor de politieke gemeen schap onder welker gezag de ge meenschap voor kolen en staal en de verdedigingsmeenschap zullen worden geplaatst is reeds uit de ver gadering van het parlement ir Straatsburg voortgekomen. In dit parlement zal ook de ontwikkeling plaats hébben welke de zes landen zal voeren naar de Verenigde Staten van Europa". Cambodja wil onmiddel lijke onafhankelijkheid Sam Sary, staatssecretaris van hij van zijn regering een telegram ontvangen heeft, waarin medege deeld wordt, dat Cambodja „onmid dellijk volledige onafhankelijkheid" van Frankrijk wenst te ontvangen. Cambodja zou bereid zijn met Frank rijk over een verbond van weder zijdse bijstand en vriendschap te on derhandelen doch pas na het verkrij gen van volledige onafhankelijkheid. Sam Sary zeide verder, dat zijn regering niet meer bereid is, om met Frankrijk te onderhandelen op basis van de conventies, die op 9 Mei getekend zijn. De stormramp te Worcester Men heeft reeds 91 doden geregistreerd, tengevolge van de tornado, die over Worcester (Mass.) trok, en velen dakloos maakte. Men schat de schade op 75 millioen dollar. De huisvrouwen, wier huizen werden verwoest, staan voor een zware taak. Mevrouw Margaret Lawson en Margaret KellehCr, waren zo gelukkig gebruik te kunnen maken van een „openlucht" oventje, waar zij de maaltijden voor hun gezinnen op kunnen klaarmaken. Weinig kans voor de Rosenbergs Er rest de Rosenbergs nog slechts weinig hoop. Want twee keer heeft het Amerikaanse Hooggerechtshof gisteren geweigerd uitstel van exe cutie te verlenen en voor de vierde keer wees het het verzoek af, het proces van deze atoomspionnen te herzien Ondanks de demonstraties in de V.S. en daarbuiten. En on danks de dagelijks binnenkomer.de gratieverzoeker.; de laatste van acht vooraanstaande Deense advocaten (geen communisten). Nadat het Hooggerechtshof met, vijf tegen vier stemmen voor de eerste keer uitstel van executie af wees, diende een der advocaten van der veroordeelden, John F. Inerty, onmiddellijk het verzoek in, dat het Hof een bevelschrift tot voorgelei ding van de gevangen zou uitvaar digen. Wanneer dit verzoek zou zijn ingewilligd, zou er nogmaals een zitting worden gehouden om uit te maken, oj: de personen in kwestie op wettelijke gronden van hun vrij heid zijn beroofd. De bedoeling, die hier achter zat, was op deze manier uitstel van exe cutie te verkrijgen. Maar het Hof besliste ook hier afwijzend. Eerst na het reces van het Hooggerechtshof in October zal dit verzoek mogen worden behan deld. Nu kan alleen nog maar een be vel van president Eisenhower het echtpaar Donderdag (tevens hun trouwdag) van de electrisohe stoel in de Sing-Sing-geVangenis redden. De president was gisteren niet op het Witte Huis aanwezig, toen omstreeks zeven duizend mensen ten gunste van de Rosenbergs de monstreerden. Rustig paradeerden zij urenlang met borden, waarop geschreven stond: „Toon de wereld, dat Ameri ka een royaal gebaar kan maken" en „De electrische stoel kan de twij fel niet doden. Die blijft bestaan". De chef van de Washington politie heeft te kennen gegeven, dat hij nog nimmer een dergelijke demonstratie heeft gezien voor de ambtswoning van de president der V. S. Onder water door de Oceaan Maandagochtend is aan de Engel se kust de Britse onderzeeboot An drew opgedoken na een geheel on der water volbrachte reis over of liever: door de Atlantische Oceaan. Zij was van de Bermuda-eilanden vertrokken; voorzover bekend is dit de eerste maal dat een onderzeeboot de Atlantische Oceaan is overgesto ken zonder eenmaal boven water te komen. Sinds de ramp met de Affray in April 1951 heeft men de Andrew gebruikt voor experimenten met het snuiverapparaat, een Nederland se vinding. Men had in het appa raat van de Affray nl. enige gebre- «en gevonden. De bemanning heeft gedurende de Overtocht kunnen luisteren naar berichten over de kroning en de beklimming van de Mount Everest. Het schip, dat een waterverplaat sing heeft van 1600 ton en een be manning van zestig koppen, stond onder commando van kapitein-lui tenant te zee W. D. S. Scott. Amsterdam is weer lichtjesstad. Maandagavond flitsten weer tien duizenden extra lichtjes aan, die 1 voorlopig gedurende het Holland Festival tot 15 Juli iedere avond zullen branden. Eén week de tijd President Soekarno heeft giste ren twee leden van de grootste par tijen van Indonesië de Masjoemi en de nationalistische P.NJ. op gedragen een nieuw nationaal kabi net te vormen. Het kabinet Wilopo is dertien dagen geleden gevallen. De vorming van het nieuwe kabinet is opgedragen aan Mohammed Roem (Masjoemi) en Mangoensarkaro (P.NJ.). De president heeft de wens uit gesproken, dat binnen een week tijds een kabinet gevormd zal wor den, dat op de grootst mogelijke steun kan rekenen van het huidige voorlopig parlement. Beide formateurs zijn lid van het -dagelijks bestuur van hun partij, v -De régering Wilopo is gevallen, fpmdat Roem, die indit kabiqet minister van Binnenlandse Zaken was, een plan voor de landsverde diging van Noord-oost-Sumatra door wilde zetten hoewel de communis ten de satellieten en de P.N.I. tegen het programma stemden. In verband hiermede neemt men in politieke kringen aan, dat de twee formateurs niet zullen slagen in hun pogingen een kabinet te vormen Vreugdevuren veroorzaakten brand In vijf dorpen in de Nijldelta zijn 25 personen om het leven gekomen bij branden, die in het weekeind bijna 700 huizen hebben verwoest. Deze branden zijn voornamelijk ontstaan door een hevige zandstorm, die plotseling opstak -en de vuren, die ter gelegenheid van het driedaag se Bairamfeest waren ontstoken, verspreidde. Het droge hout en stro. dat de boeren in voorraad bij hun woningen hebben, geraakte hierdoor in brand. Het Bairamfeest is de afsluiting van de Mohammedaanse vasten maand Ramadan. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. 17 Juni: zon op 4.19 en onder 21.02; maan op 10.34 en onder uur. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI motregen 16 C. STOCKHOLM licht bew. 25 OSLO geheel bew. 26 KOPENHAGEN zwaar bew. 21 AMSTERDAM geheel bew. 17 EDINBURGH regen 12 LONDEN zwaar bew. 20 LUXEMBURG zwaar bew. 24 PARIJS zwaar bew. 19 BORDEAUX zwaar bew. 18 GRENOBLE zwaar bew. 23 NICE zwaar bew. 22 GENèVE licht bew. 24 ZURICH regen 23 LOCARNO regen 25 BERLIJN nevel 24 FRANKFORT licht bew. 21 MüNCHEN regen 20 WENEN zwaar bew. 24 INNSBRUCK zwaar bew. 23 ROME licht bew. 24 Jiavteitje Een goede vriend is een tweede geweten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1