Kurt Carlsen hield de reddingsboot van de Noordwijkse ploeg ten doop RIJNSTREEK MIJN EERSTE PEETVADERSCHAP PUROL doet Uw huid Goed! De Stichting tot Opsporing van Tuberculoselijders deed goed werk Sprookjestuin werd geopend Vlammende Schoonheid ZATERDAG 13 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT i'WHiUE BL'AS rfcCTNA S jjTmijn belevenissen op de veronge lukte „Flying Enterprise" in Januari 11952 wil ik niet meer spreken. Daar moet het publiek nu wel genoeg van hebben. Het was mijn eerste en naar ik hoop mijn laatste persoonlijke er varing met reddingboten. Ik ontvang er nog steeds correspondentie van bewonderaars over. Dit is de eerste inauguratie, die ik verricht," vervolgde de heer Carl sen, „en ook mijn eerste peetvader- schap over een reddingboot. Wel zijn er al een paar Amerikaanse zee- verkenningsschepen naar mij ge noemd. Naar ik hoor is de nieuwe Curt Carlsen een type boot, dat ook Denemarken, mijn geboorteland. De boot vervangt de laatste roeiboot in uw Nederlandse reddingbootwezen. In Amerika ressorteert het redding wezen onder een regeringsinstelling. De kustwacht, die niet alleen belast is met de kustverlichting en het ver zorgen van kusthelicopters, weer- schepen en ijspatrouilleschepen, maar ook met het verstrekken van diplo ma's aan de officieren der koop vaardij. Ofschoon de Amerikaanse zeered ding-organisatie zeer efficient is, be staat er bij ons toch belangstelling genoeg voor uw activiteiten op dit gebied. Dat is uit foto's in onze kran ten, vooral na de watersnood, duide lijk gebleken. De terugreis naar Amerika begint Zondag en voert mij over Denemarken, naar het ouder lijk huis. Misschien ben ik nog juist op tijd thuis om mijn 13-jarige doch ter geluk te kunnen wensen met haar toelating tot de middelbare school". Aan het slot van de plechtigheid overhandigde de heer Quarles v. Uf- ford een dasspeld met het embleem wordt gebruikt aan "de kusten van van de Mij aan de heer v. Leer. De beroemde kapitein van de „Flying Enterprise", Kurt Carlsen, ariveerde gisteren vanuit New York, waar hij zijn vacantie onderbroken had, op Schiphol, om vandaag in Noordwijk het peetvaderschap te kunnen aanvaarden over de nieuwe, naar hem genoemde motorredding boot. die een onbekende gever aan dc Kon. Noord- en Zuidhollandsche Redding Mij heeft geschonken. Voor vele Noordwijkers, die nog steeds in het onzekere verkeerden over de vraag, of de komst van de kapitein „officieel vaststond", was de aankomst op Schiphol een op luchting. Reeds lang voor de kapi tein in Noordwijk kon arriveren, verzamelden zich hedenmorgen de belangstellenden in de omgeving van het botenhuis. Vooral de jeugd was reeds vroeg present en zocht de bes te „uitkijkposten" op in de omlig gende duinen. Grote vooruitgang De nieuwe boot, die in de komen de periode de trots van de Noord wijkse reddingsploeg zal zijn, lag half buiten het botenhuis, zodat de wachtenden in de gelegenheid wa ren een vergelijking te maken met de oude roeiboot, die uiteraard r.iet best uitviel voor de laatste. In frisse blauwe en witte kleuren was de „Kurt Carlsen" op het oog reeds de vervulling van een droom, maar ook practisch bezit ze de laat ste snufjes op het gebied van veilig heid. Het aanbrengen van schuim- plastic heeft de zekerheid gescha pen, dat de boot onder alle omstan digheden zal blijven drijven. Ook aan mankracht worden voortaan ge ringere eisen gesteld. Telde de roei boot behalve de schipper, stuurman en voorman ook nog 10 roeiers, de nieuwe boot zal reeds met een be manning van 5 koppen zee kunnen kiezen. Aan een kant heeft dit het enigszins betreurenswaardige effect, dat de ploeg van koene redders ver moedelijk spoedig gedund zal -moe ten worden. De aankomst Tegen elf uur zag het zwart van de mensen. Bij de genodigden be vonden zich de heren Quarles vap Ufford en C. de Hollander van het hoofdbestuur van de Noord-Zuid- Hollandse Redding Mij, burgemees ter G. F. W. v. Berckel van Noord wijk. tevens voorz. van de pl. com missie en vele schippers van andere reddingsstations. Vlak voor het begin van de plech tigheid werd bekend, dat de heer v. Leer, millionnair en eigenaar van dc bekende Vatenfabrieken te Am sterdam, de schenker van de boot was. Direct hierna gleed eén grote wa gen voor en onder een donderend gejuich stapte de held van de Flying Enterprise op Noordwijkse bodem. Niemand zal in de kleine, gezette kapitein met het vriendelijk lachen de gezicht de harde zeeman hebben herkend, die 13 dagen streed tegen het geweld van de elementen. Met voor allen een vriendelijk woord drukte Carlsen de mannen van de reddingsploeg, die in oliej assen en met zuidwesters op stonden aangetre den de hand en daarna gaf burgemeester v. Berckel het woord aan de heer Quarles v. Ufford, voorz. van het hoofdbestuur N.Z.H.R.M. Deze spreker deelde officieel me de, dat de heer v. Leer de schenker was van de nieuwe boot, hetgeen met een hartelijke applaus werd ge volgd. Een symbool. De heer v. Leer sprak als zijn me ning uit, dat geen organisatie het praedicaat „Koninklijke" zó zeer waardig is als de N.Z.H.R.M. De mannen van de reddingmaat schappij staan altijd klaar om hun taak van naastenliefde te vervullen. Degenen, die dit prachtige werk steu nen, doen eigenlijk niet meer dan hun plicht, een plicht, die vrij gemakke lijk is, als men bedenkt wat de red ders op zee presteren. Kurt Carlsen is voor mij het symbool van moed en doorzettingsvermogen en daarom heb ik aan het schenken van deze boot de voorwaarde verbonden, dat zij de naam zou dragen van deze grote ka pitein. De doop. Hierna was het grote ogenblik aan gebroken, waarop de boot haar naam kreeg. Kapitein Carlsen trad naar vo ren en trok de doeken weg, die aan beide zijden van de boot zijn naam verborgen hielden. Terwijl de me nigte juichte, poseerde Carlsen tus sen de mannen van de reddingploeg. In een korte toespraak dankte de kapitein voor de eer, de peetvader te mogen zijn van een boot, die de prachtige traditie voor het Noord wijkse reddiragswezen zal voortzet ten. Later zeide de kapitein nog: „Over Wilt Gij ONDERWIJZEr worden Vraag dan zo spoedig mogelijk uitvoerige inlichtingen aan de Cursus, die reeds honderden candidaten heeft opgeleid voor het Officiële Examen. Welke merkwaardige resultaten Resa in de loop der jaren heeft weten te behalenkunt U lezen in onze uitvoerige prospectus, dat U op verzoek gratis wordt toe gezonden. Aan Examencandi- daten zenden wij desgevraagd de uitwerkingen, met tips van het Schriftelijk Examen 1958 I Steeds gaarne tot Uw dienst. RESA-HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus (Advertentie) ALPHEN AAN DEN RIJN BOUW 44 WONINGEN GEGUND. De bouw van de 44 woningen van de R.K. Woningbouwvereniging „St. Joseph" is opgedragen aan de laag ste inschrijfster, de Bouwcombinatie A.S.B. te Rotterdam. Met de voorbe reidingen is een aanvang gemaakt. Het werk zal plm. vijf maanden tijd vorderen. OPENING MUSEUM. Hedenmiddag wordt het Museum voor Alphen aan den Rijn en omge ving officieel geopend, in het pand Rijnkade nr. 11. Het gebouw dateert uit de jaren 1650, terwijl de gevel omstreeks 1780 vernieuwd werd. Een van de kamers is ingericht voor vondsten uit de Romeinse tijd en de middeleeuwen, zoals dakpannen, kannen, stempels van pottenbakkers en versieringsmotieven .Ook is er een mooie gave Romeinse vaas, 45 bij 30 te zien, die gevonden is op het bouwterrein waar thans de z.g. Brou werwoningen staan, en die dateert uit de tijd van Nero, omstreeks 54 a 60 j. na Christus. Ook zijn hier in vitri nes munten en penningen geëxpo seerd van Romeinse Keizers, die ge regeerd hebben in de periode van het Rom. kasteel in Alphen. Een fraaie gave kruik van Bataafs-Fries aarde werk, eveneens uit de Romeinse tijd; scherven uit de tijd van Keizer Nero en uit de dagen van Claudius (4154 na Christus) alsmede 2 kruik- en 1 Amphoorhals uit de le eeuw, respec tievelijk tijd van Claudius-Nero- Flavii. In de zaal, links achter in het ge bouw, verkregen door samentrekken vara twee kamers, bevinden zich fo to's, tekeningen, kaarten en maquet tes die betrekking hebben op oud- en nieuw Alphen. Het is een zeer inte ressante collectie, waartoe in de loop der jaren vele Alphenaren hebben bijgedragen. De keuken, die in oorspronkelij ke stijl is gehouden, is aangevuld met enig koperwerk. Hier zal de be zoeker in de gelegenheid worden ge steld een kopje thee te drinken. In de linker voorkamer zijn gravu res en tekeningen tentoongesteld be trekking hebbende op het gebied tus sen Katwijk en Woerden. Het museum is te beginnen van daag, Zaterdag, van 1821 uur ge opend. Zondags gesloten. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert Donderdag 25 Juni om1 19.30 uur. BOSKOOP Geboren: Jaike z. van H. Wiers- ma en E. Varga; Abraham z. van A. van Barlingen en J. Ploeg. Ondertrouwd: Jan Groenendijk 22 j. en Maria Versluis 22 j. Overleden: Adrianus Bijland 88 j.; Willemyntje van Donk, echtgen. van G. Ramp, 60 j. NIEUWKOOP Polderverkiezing. In ,Het Vlie gende Paard" werd een verkiezing gehouden voor een dijkgraaf van de polder Nieuwkoop en Noorden, we gens periodieke aftreding van bur gemeester P. M. M. van der Weij- den, thans te Noordwijkerhout. De aftredende miste geen enkele stem, wel een bewijs, dat de naam van onze oud-burgemeester hier nog steeds een goede klank heeft. NIEUWKOOP Jac. Nieuwenhuizen Gisteren is in het St. Franciscus-Ziekenhuis te Woerden overleden de heer Jac. Nieuwenhuizen in de leeftijd van bij na tachtig jaar. De thans ontslapene was reeds 35 jaar voorz. van het pa rochiale armbestuur en hij heeft met grote toewijding zijn vaak moeilijke taak verricht. NIEUW VEEN Nic. Boys. Aangezien er voor het eerste elftal geen competitiewed strijd is vastgesteld, neemt Nic. Boys deel aan 't bekertournooi georgani seerd door M.M.O. te Hoogmade. Ze komen hierin om 1 uur uit tegen S.V.L.V. uit Voorschoten, le klas L.V.B. Verdere deelnemers zijn M.M.O. en Warmunda. Veel succes Boys! LEIDERDORP Kampioenschap dammen. Na enkele wedstrijden thuisspelen is eerst nu de volledige uitslag van het kampioenschap van Leiderdorp be kend. In de sterk bezette hoofd klasse is de heer H. v. d. Vecht als (Advertentie), kampioen te voorschijn getreden. De heren D. Hassefras en Abr. Dors man bezetten de tweede en derde plaats. Een heel goede prestatie le verde de jeugdige C. Deegenaars, die het tot een beslissingswedstrijd met één van de fnalisten wist te bren gen. In de eerste klasse werd de heer J. P. Heek kampioen. Een goe de tweede werd de heer G. Dompe ling, een dammer waarvan we nog meer kunnen verwachten. De heer C. v. Te ijlingen, een „thuisdammer" wist het tot de derde plaats te bren gen. De heren W. v. d. Zwan en J. Meijer wonnen de prestatie-prijzen van de tweede klasse. De prijsuit reiking vond plaats op de deze week gehouden jaarvergadering waar mede tevens het seizoen werd be sloten. Kampioenschap schaken. De wedstijden om het kampioenschap van Leiderdorp hebben deze week hun beslag gekregen. In de finale der le klasse waaraan zes spelers deelna men is de spanning er tot het einde in gebleven daar de drie eerstge- plaatsen elkaar v.einig toegaven. De einduitslag in deze klasse is als volgt: 1. was de heer A. Simit met 4}4 p., die tevens het kampioen schap in de wacht sleepte. 2. rector de Groot 3K P-, 3. H. v. d. Zon 2y. p., 4. J. de Jong 2 p., 5. C. v. Tol 1 p., 6. P. C. v. d. Leek 1 p. 2e klasse: In deze klasse hebben vier spelers om de eerste plaats ge kampt. De uitslag hiervan is als volgt: 1. J. Brugman met 2p., 2. A. Karstens 2 p., 3. A. v. Haaster 1 p., 4. W. v. d. Leek p. Geboren: Annemarie, d. vara A. C. van Straaten en L. M. van der Boon; Jacob, z. van A. den Hollander en R. Rijsdam; Aaltje, d. van W. J. de Rid der en J. Bek; Willemijntje Maria, d. van M.TL. van der Kwaak en H. van Tongeren; Johannes, z. van J. van Wijck en A. vara der Stoel; Johan Pieter, z. van W. Kranenburg en J. Nagtegaal; Johannes Antonius, z. van P. Th. Wijfje en C. M. Bax; Mi Ling, d. van C. Ch. Hu en M. M. Truijers; Gerardina Hendrina, d. van J. E. Rog geveen en G. J. P. van den Broek; Willem, z. van K. Dool en N. Noor- dervliet. Ondertrouwd: A. H. Wallaard 20 j. en E. Kruis 19 j.; E. Bakema 32 j. en M. C. de Jeu 32 j., Ermelo; J. F. Kok 25 j. en M. A. L. de Boer 25 j.; A. C. L. Gilein 27 j. en M. F. M. van Berge Henegouwen 24 j.; A. vara Gyzen 24 j. en J. Bosman 24 j.; A. G. van Os- nabrugge 33 j. en P. Tamminga 29 j.; K. Kruijer 26 j. en H. C. Krijgsman 22 j. Gehuwd: A. H. Wallaard en E. Kruit; D. van Tol en P. van Diggele. ZOETER W O UDE LEIDERDORP Huisvlijttentoonstelling. Een jaarlijks evenement is de Huisvlijt- tentoonstelling, welke hedenavond en morgen wordt gehouden in het paro chiehuis. Elk jaar blijft deze ten toonstelling zich in de belangstel ling van jong en oud verheugen. Een bezoek aan de tentoonstelling is, ge zien de inzendingen, alleszins de moeite waard. Aan het jaarverslag van de stich ting tot opsporing van Tuberculose lijders „Goutudo", ontlenen wij dat reeds in 1951 de plannen tot het bou wen van een nieuw consultatiebu reau vaste vorm aannamen, en dat in gemeenschappelijk overleg tussen de Provinciale Zuid-Hollandse vereni ging tot bestrijding der t.b.c., het ge meentebestuur van Gouda en de be sturen van andere gemeenten een studiecommissie werd ingesteld. In enkele vergaderingen van deze com missie met de besturen van de 53 tot het district Gouda behorende ge meenten werden diverse aangelegen heden'besproken waarna in de loop van 1952 van alle 53 gemeenten be richt werd ontvangen dat de raad hunner gemeenten besloten had de gevraagde garantie te verlenen, als mede de bijdrage ad 1 cent per in woner per jaar. De kosten van het onderzoek werden bepaald op 0.90 per foto. Met ingang van 1 Februari 1952 werd de heer D. Haitsma te Bos koop aangesteld tot administrateur van de Stichting. Om het bevolkingsonderzoek mo gelijk te maken was niet alleen de voltooiing van het nieuwe consulta tiebureau noodzakelijk, maar even eens de aanstelling van een tweede arts op dit bureau, die in het bij zonder met het bevolkingsonderzoek zou worden belast. Benoemd werd mej. M. L. de Best. Een lening werd verstrekt door de Goudse Verzeke ringsmaatschappij N.V. tot een be drag van 50.000.voor de aanschaf fing van de nodige apparatuur. Deze werd geleverd door Smit-Röntgen Apparatenfabriek te Leiden, terwijl tevens een Peugeot-bestelwagen voor het vervoer werd aangeschaft. Ten einde de nodige ervaring te krijgen werd op 19 Aug. '52 een groepson- derzoek verricht te Gouda, waar 199 personen werden onderzocht. Het be volkingsonderzoek werd op 26 Augus tus 1952 aangevangen te Ameide. Voorts kwamen aan de beurt Lange- rak, Groot-Ammers, Nieuwpoort, Streefkerk, Bodegraven, Nieuwer- brug, Zwammerdam, Barwoutswaar- der, Boskoop, Waddinxveen, Reeu- wijk, Bleiswijk, Bergsenhoek, Moer- kapelle en Waarder. In de laatste 4 maanden van 1952 werden onderzocht 42940 personen op een bevolking van 52264, dus 82,2 pet. Gezien het grote aantal personen dat uitvalt, wegens tc jonge leeftijd (jonger dan 6 maanden), militairen, zieken, bedrijfsdoorlichting, e.a. is dit percentage zeker bevredigend te achten, al wordt er natuurlijk naar gestreefd dit op te voeren. Gevallen van actieve longtuberculose werden geconstateerd tot een aantal vara 23, terwijl 73 personen dubieus actieve long-t.b.c. bleken te hebben. Ook een aantal andere ziekten en afwijkingen werden geconstateerd. Wanneer het werk van de stichting op dezelfde wijze kan worden voort gezet, met de sympathie van de be volking, zoals dit het eerste jaar is geweest, zal het zeker mogelijk zijn om een belangrijke bijdrage te leve ren aan het werk voor de volksge zondheid. Uit het financieel verslag van de penningmeester, do heer N. H. Meul- man, blijkt o.a. dat de totale lasten bedroegen ƒ40.443.47, waaronder een reservering van 6.159.74, waar te genover baten stonden tot een bedrag van 40.443.47. Tenslotte vermeldt het verslag de opkomst van de diverse gemeenten in procenten. Deze zijn als volgt: Ameide en Tienhoven 87,7 pet.; Groot-Ammers 76.6 pet.; Langerak 72.6 pet.; Nieuwpoort 74.6 pet.; Streefkerk 72.3 pet.; Bodegraven 80.7 pet.; Bergsenhoek 85.6 pet.; Waarder 66.7 pet.; Barwoutswaarder 85 pet.; Rietveld 77.1 pet.: Zwammerdam 78.2 pet.; Boskoop 88.6 pet.; Waddinxveen 81.1 pet.; Reeuwijk 80.4 pet.; Moer- kapelle 84 pet.; Bleiswijk 87.8 pet. Aan de rijksweg naar Amsterdam tussen Den Haag en Wassenaar staat een enorme kabouter in een weiland. Hij wijst de weg naar de sprookjes- tuin, waar 's zomers Klein Duimpje, Hans en Grietje, de Gelaarsde Kat en vele andere helden en heldinne tjes uit de sprookjeswereld wonen. Het is eigenlijk geen sprookjestuin. Het is een groot park met hoge bo men en kleurige bloemen. Een fan tastisch park, waar, zoals de ad junct-directeur, de heer M. Kapper, in zijn openingstoespraak zei, alleen het goede leeft en het kwade is uit gebannen. De bezoeker, die over de met een dikke laag oude bladeren bedekte paden dwaalt, wordt opge nomen in de sfeer van het sprookje. Die sfeer, zo zei Anneke Elro, hebben we allemaal nodig. Voor het kind is daarom een bezoek aan de tuin een gebeurtenis en de volwas sene kan er even aan de huidige werkelijkheid ontvluchten. Annek® Elro heeft met vijftig kinderen sprookjes ingestudeerd, welke in de tuin worden opgevoerd. Zij geleidt hierna de „Goede koning van de sprookjestuin", de heer K. J. de Win ter naar het podium, waar deze de genodigden toesprak. De opening van de sprookjestuin werd door ve len bijgewoond o.a. door de burge meester van Wassenaar, dr F. baron van Wijnbergen. Na de toespraken wandelde men door de tuin, waar in een feeërieke verlichting kinderen sprookjes opvoerden. Er stonden enorme paddestoelen, sprookjeshuis jes en -kastelen en er hing 'n prach tige maan aan de hemel. Kortom, men was geheel en al in de wereld van het sprookje. Op een in een vij ver geplaatst plateau trad „het Bal let der Lage Landen" op. VOORSCHOTEN AAN VERKEERSBORDEN GEEN GEBREK Reeds enige tijd is de nieuwe pro vinciale weg tussen Wassenaar en Voorschoten-station gereed. Deze nieuwe weg is gelegd naast de oude Papelaan. De oude Papelaan is nu bestemd voor de wielrijders en voor het verkeer dat bij de bestaande percelen moet zijn. Dientengevolge komen er nóg al oversteekplaatsen voor, welke door verkeersborden be veiligd moesten worden. De nieuwe weg van Voorschoten-station tot aan Den Deijl is 2,3 km lang en nu ge ven wij u te raden hoeveel verkeers borden er langs deze nieuwe weg zijn geplaatst? Langs dit betrekke lijk korte traject staan er meer dan 65. Als we juist hebben geteld ko men we aan dc 69 stuks! Als u eens een vrije middag hebt, maak eens een fietstochtje of een wandelingetje en begin maar te tellen. U zult bemer ken, dat men niet karig is geweest om u te waarschuwen en te verbie den! De medische Zondagsdienst wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dr. M. v. d. Stoel, Veurseweg 20, telefoon 356. Geboren: Tuntje, d. van J. J. Schellingerhout en D. Kruit; Dirk Leopold, z. van J. P. Schuiling en H. F. L. Moreau, Geboren te Leiden: Willem Corne- is, z. van F. F. van der Mark en J. Zeilstra. Gehuwd: L. Geervliet te Rijnsburg en J. Westdijk. Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 60) Hij draaide zich met een ruk om, toen Mary Lee scherp zeide: Wat doe je daar, Rickey? Ik ben een boek aan het ver branden, mijn boek. Zij zag onmiddellijk, dat er iets niet in orde was en dat de schitte ring van zijn ogen door koorts werd veroorzaakt. Zij ging op hem toe en sloeg haar arm om hem heen. Dat boek van je kan me niets schelen. Ben je niet blij mij terug te zien, Rickey? Hij hield op met zijn vernielings werk en keek haar aan. Blij? Ja, blij mij terug te zien, je kameraad Mary Lee Logan? Waarom zou ik blij zijn? Hoe zou it nog over iets blij kunnen zijr? Sijn stem sloeg over. Voor mij is er geen blijdschap meer in deze wereld, nu Marty niet met me wil trouwen, Marty.. Hij wankelde en de papieren, die hij in zijn arm had, vlogen over de vloer. Toen Virginia binnen kwam, had Mary Lee hem op de divan gehol pen en stond over hem heen gebo gen. Hij heeft een flauwte gehad. Virginia. Juffrouw Barlow heeft de dokter getelefoneerd. Ginny wierp zich op de knieën naast de divan. Rickey, Rickey! kreunde zij. Hij opende zijn ogen even en mom pelde: Ik heb het boek verbrand, Gin ny, dan kan Michael het niet heb ben. Maar hét boek was niet verbrand, slechts een paar bladzijden, en er waren nog doorslagen, om die wfeer aan te vullen. Doch Virginia dacht aan geen boek, zij had maar één gedachte: Rickey. Mensen liepen in en uit: juffrouw Barlow, de dokter, Hij is erg ziek, fluisterde Vir ginia haar verloofde toe. Ik weet het liefste, laat hem naar mijn appartement overbrengen. Dit is geen plaats voor hem. En voor jou zal het heel wat prettiger zijn als hij daar is. Ja, maar hijzelf zou het ver schrikkelijk vinden. Hij hoeft het toch niet te we ten? Ik ga zolang naar het hotel en dan kunnen jullie met de verpleeg ster de kamers hebben. Tenslotte liet zij zich overhalen en nog vóór de avond had de verande ring plaats. Rickey lag in Michaels grote bed met de purperen hemel en Virginia zat in haar moeders leu ningstoeltje voor de haard in de bi bliotheek. En Michael aan de andere kant van de haard, zei tegen haar: En nu heb je niets meer om over te piekeren, behalve dat Rickey zo gauw mogelijk beter moet wor den. Hoe zal ik je ooit kunnen be danken, Michael? Door veel van me te houden. Even later las zij de brief van haar moeder voor. Denk je, dat we nog terug zul len kunnen? Grogan schreef, dat het huis verkocht was, maar hij heeft mij de naam van de nieuwe eige naar niet genoemd. Ik geloof zeker, dat jullie het wel zult kunnen huren. De nieuwe eigenaar is bovendien een vriend van je. Van mij? riep Virginia ver wonderd. Ja. Ginny, lieveling, ik zelf heb het huis gekocht. Ik kon de ge dachte niet verdragen, dat een ander de eigenaar zou worden en van zo veel lieve herinneringen van je. Haar stralende ogen beloonden hem voor die daad. Het was dus ge makkelijk genoeg, zei hij. Zij zou den een heerlijke tijd hebben met het inrichten van het huis, als Rickey beter was. Toen Michael om tien uur wegginr ging Virginia de slaapkamer binnc\ en keek naar Rickey, die nog steeds bewusteloos lag. Hij kon wel dood zijn, zó stil lag hij. Een keer mom pelde hij „Marty", maar het was slechts een zuchtje en alleen Virginia hoorde het. De verpleegster, die me dicijnen in een maatglaasje stond te '/gieten, zei geruststellend: Hij is veel rustiger vanavond, ttk geloof zeker, dat het beter gaat. Virginia lag op haar knieën naast het bed en legde haar wang tegen Rickey's hand. Niettegenstaande al het gezond verstand, dat zij bezat, voelde zij haar liefde voor Michael als ontrouw voor Rickey. Hoe dik wijls zij zich zelve ook verzekerde, dat het nonsens was, zij kon dat ge voel niet kwijtraken. Een week later opende Rickey de ogen, keek naar de purperen hemel en vroeg: Waar ben ik? Uw zuster heeft u hier gebracht, zei de verpleegster zacht. Zij dacht, dat u het hier prettiger zou vinden, dan in het hospitaal. Ik vind deze kamer heel pret tig, zei Rickey en sliep weer in. Toen hij wakker werd. brandden de lampen en zijn ogen namen de kleu- renharmonie van het oude gouden scherm en het donkere hout van het Jacobean ameublement gretig in zich op. In wiens bed lig ik vroeg hij, toen zijn zuster naast hem kwam zit ten. Haar hart stond bijna stil, maar zij antwoordde met een glimlach: Wij hebben een gemeubileerd apartement gevonden. Maar wie betaalt er voor? Ook daarop had zij een antwoord. Rickey, wij hebben het huis in Annapolis verkocht. Mary Lee kwam nu iedere dag bij Rickey. Hij scheen het prettig te vinden, als zij bij hem zat. Zij was ook de enige met wie hij over Mar ty sprak. Mary Lee scheen alles be ter te begrijpen dan de anderen. Zij had mij lief, verzekerde hü haar. Als ik het geld van Tony Bleecker had gehad, zou zij zeker met mij getrouwd zijn. Als ik een man was, zou ik niet willen trouwen met een vrouw, die over geld dacht. Daar denken ze allemaal over. Ik niet. Als de man, die ik lief heb, mij liefhad, zou ik hem in lom pen tot het andere einde van de we reld willen volgen! Rickey richtte zich een beetje op zijn elleboog op on keek haar aan. De man, die jij liefhebt? Dus ben jij ook verliefd, Mary Lee? Ja, maar hij geeft niet om me. Waarom niet? Omdat hij gek is, barstte Mary Lee uit. O, ik ben niet van plan te gen jou over hem te praten, Rickey. Ilc kan het niet. Maar ik wou je al leen maar zeggen, dat jij niet de eni ge bent, die verdriet heeft. wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1