Zwitserland doet toch mee „Zusters van de Kerkstraat" 100 jaar in Wassenaar Adenauer leed nederlaag DUINSTREEK „Centrum Bollenstreek" van de K+V*0*B* opgericht Jan van der Niet DONDERDAG 11 JUNI 1953 f>E LEJDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Hartelijke huldiging In neutralen commissie De Zwitserse minister van bui- tenlandse zaken, Max Petitpierre, heeft gisteravond in de commissie voor buitenlandse zaken van de ■bondsdag (de Tweede Kamer) mee gedeeld, dat Zwitserland „bewogen zou kunnen worden" om toch zitting te nemen in de neutrale commissie voor de Koreaanse krijsgevangenen, ten einde te voorkomen, dat het slui ten van een wapenstilstand ver traagd zou worden. Hiermede is Petitpierre terug ge komen op de eerder genomen beslis sing, waarbij Zwitserland weigerde in de commissie zitting te nemen, wan neer Zuid-Korea zich niet con amore bij de te sluiten wapenstil- OOK BIDAULT VERSLAGEN De Franse Nationale Vergaderifig heeft geweigerd Georges Bidault als kabinetsformateur te aanvaarden. Hij kreeg één stem te weinig, n.l. 313 stemmen in plaats van de vereiste meerderheid van 314. Er werden 228 stemmen tegen hem uitgebracht. Vele afgevaardigden hadden cri- tiek op Bidaults verzoek om speciale volmachten en zijn houding ten op zichte van het Europese leger. President Auriol heeft Donderdag ochtend vroeg een communiqué uit gegeven, waarin hij meedeelt, dat hij besloten heeft de voorzitters van de fracties in de Nationale Vergadering Donderdagmiddag te ontvangen om van hen te vernemen wie zij geschikt achten als kabinetsformateur. Deze zal onmiddellijk daarna wordent be noemd. De president zegt, dat een oplos sing dringend noodzakelijk is wegens de economische, financiële en sociale toestand en de Franse vertegenwoor diging op de conferentie van Ber muda. Indien bij het overleg van Auriol met de fractieleiders overeenstem ming wordt bereikt, is goedkeuring van een kabinetsformateur door de Nationale Vergadering vrijwel zeker. Normaal zoekt de president een can- didaat aan, die de partijleiders raad pleegt. Auriol hoopt met de thans ge volgde methode sneller een resultaat te verkrijgen. Adenauer, de Westduitse bonds kanselier heeft gisteren een zware nederlaag geleden bij zijn strijd voor een kieswet, die de regeringspartijen gelegenheid zou geven gesloten de verkiezingsstrijd in te gaan, hetgeen een automatische verlenging van de tegenwoordige coalitie zou hebben betekend. De liberalen, zelf een der drie regeringspartijen, hebben te elfder ure waarschijnlijk mede onder invloed van Dè Gasperi's mis lukte poging in Italië het nutte loze van de voorgestelde kieswet hervorming ingezien en zijn omge zwaaid. Het ontwerp van Adenauer was reeds onmiddellijk door de publieke opinie zeer slecht ontvangen en het is gedurende vele maanden onder werp van een heftige binnenlands- politieke strijd in West-Duitsland geweest. Het samengaan van liberalen en socialisten waardoor bereikt is dat het ontwerp thans van de baan is, is toch nog onverwacht" gekomen. Lang hebben de liberalen geaarzeld tussen hun mede-coalitie-genoten, en sympathie van brede lagen van het kiezersvolk, die zij door tegenstem men zouden kunnen behouden. Dat Idatste heeft nu uiteindelijk toch het zwaarst gewogen. Zodat mede met hulp van de liberale parle mentsleden de bijzondere commis sie van de Westduitse bondsdag het ontwerp met vijftien tegen twaalf stemmen heeft verworpen. De verlieslijst van Worcester Het aantal slachtoffers van de wervelstorm, die Dinsdag het gebied rond Worcester in de Amerikaanse staat Massachusetts teisterde, is nog steeds stijgende. In de ruïnes van ongeveer 200 huizenkunnen zich nog slachtoffers bevinden. Volgens de jongste niet-officiële opgave kwamen 85 personen om het leven en werden 800 personen ge wond. 2.500 Personen zijn dakloos geworden. De schade wordt geraamd op 50 millioen dollar. Door de wervelstorm, die Wor cester teisterde, is het aantal slacht offers van zeer recente wervelstor men in de Verenigde Staten geste gen tot 423. ADAM GEEFT EIGEN KUNSTENAARS 'N KANS. Op advies van de Amsterdamse kunstraad hebben B. en W. beslo ten, bij wijze van proef voor één jaar, dp aankoop van werken van beeldende kunst (uitgezonderd beeld houwwerken), ten behoeve van het gemeentelijk bezit te doen geschie den volgens de procedure van alge mene inzending. Alleen kunstenaars woonachtig of werkzaam in Amster dam of de randgemeenten, kunnen inzenden. De werken moeten van dien aard zijn, dat zij een plaats in het stedelijk museum waardig kun nen worden gekeurd. Voor de aankoop van schilderijen is 20.000 en voor die van tekenin gen en grafiek ƒ4.000 beschikbaar. stand zou neerleggen. Deze weiger achtige houding van Zwitserland had niet nagelaten om te Washington reacties op te roepen die verre van enthousiast waren. Het departement van buitenlandse zaken te Washington had al laten weten, dat de houding van Zwitser land, koren op de molen van Syng- man Rhee was en dat dit alles er al leen maar toe kon bijdragen om deze koppige minister-president in zijn eigenzinnige houding te stijven. Men achtte uitstel van de ondertekening van de overeenkomst te Panmeond- jon een van de mogelijke gevolgen. EDEN WEER GEOPEREERD De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, is gisteren te Boston (in de Verenigde Staten) weer geopereerd voor zijn gala a n- doening. Na de operatie noemde men zijn toestand bevredigend. - Durf jij dat Drie meisjes, twee van vijf- tien en een van veertien jaar, zijn gisteren tot veertien dagen hechtenis veroordeeld door de f kinderrechter te Wolverhampton wegens brandstichting in haar school. Het excuus was, dat zij de enigen waren die de moed hadden te doen, wat de anderen wel wilden, maar niet durfden. De schade bedroeg bijna 500 pond oftewel 5000 gulden. In een vergadering van de Kalh. Ver. van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf, die gistermid dag in „De Nachtegaal" te Lisse ge houden werd, is besloten de afd Hil- legom te wijzigen in de afd. „Cen trum Bloembollenstreek". Na een korte toelichting van de heer P. M. Hulsebosch, de voorlo pige secretaris, die de vergadering presideerde, werd het onderhavige voorstel zonder discussie aangeno men. Het bestuur der KVOB, afd. Lisse deelde mede, dat het met de gehele afd. in de nieuwe afdeling opgeno men wenste te worden. Aangezien de statuten toelaten, dat degenen, die voor het lidmaatschap in aan merking komen, lid kunnen worden van de afd. hunner keuze, meldden zich tijdens de vergadering ook verschillende kwekers uit andere plaatsen aan. De stemtabel was naar de mening van het voorlopig bestuur niet juist, zoals die thans in de beschrijvings brief van de alg. vergadering wordt vastgesteld. De wijziging zou op on juiste wijze de progressie opvoeren en zou geen goede samenwerking in de hand werken bij de firma's. Op één uitzondering na deelde de ver gadering deze mening. Nog enkele andere voorstellen uit de beschrijvingsbrief werden druk besproken: o.a. de betaling van de minimum-contributie voor de kleine gemengde bedrijven in West Friesland. KATWIJK AAN DEN RIJN Baldadigheid. De baldadigheid der jeugd gaat steeds groter vormen aannemen, waartegen de politie voor nemens is streng te gaan optreden. Voorbeelden: in de wachtgelegenheid der bushalte Moltentuinweg is het glas beschadigd; in de speeltuin van „Het tranendal" staat een betonnen- bank waarvan met geweld stukken zijn afgestoten; in het bloemenveld van een tuinder aan de Noordwijker- weg is men gewoon doorgewandeld. Dit is een greep uit vele gevallen en de politie kan niet overal tegelijk zijn; wee hen, die betrapt worden'! Zapotocky erkent onlusten De Tsjechische president Antonin Zapotocky, heeft thans in een radio rede toegegeven dat zich in Tsjechd- slowakije ernstige onlusten hebben voorgedaan uit protest tegen de geldzuivcring. ,Maar", zo voegde hij er direct aan toe, ,deze hebben dank zij de tegenstand van het verenigde front der arbeiders tot niets geleid". Zapotocky hield zijn rede voor de vakbondsleden van de Sokolov- machinefabriek te Praag. Hij oefen de hierin scherpe critiek uit op de leiders van de fabriek, die niet de nodige voorbereidingen hadden ge troffen en op de financiële instan ties, die er niet voor hadden ge zorgd, dat de geldinlevering snel verliep. Berichten dat de Tsjechische bak kers in staking zouden zijn gegaan en het leger thans de broodleveran tie op zich zou hebben genomen werden door de president ontkend. Zapotocky besloot zijn rede met een oproep, de agrarische productie te verhogen. Naar hij zei, was het alleen aan de leveringen van de Sovjet-Unie te danken, dat er in Tsjechoslowakije op het ogenblik genoeg voedsel is. DE STRIJD TEGEN DE MAU MAU Sinds het afkondigen van de nood toestand in Kenia, acht maanden geleden, zijn ruim duizend leden van de Mau Mau gedood; zo is door een regeringswoordvoerder verklaard. Meer dan 400 werden gewond. In dezelfde periode heeft de Mau Mau 411 inheemsen, 17 blanken en 4 Aziaten gedood en 229 personen gewond. De bestuursverkiezing bracht de volgende personen aan de groene tafel: A. J. Braam, G. Faese, C. Ph. Freriks, P. M. Hulsebosch, Joh. Verdegaal, J. Th. de Vroomen en G. Vreeburg. De heer P. M. Hulsebosch werd tot voorzitter gekozen. Besloten werd, dat de afgevaar digden naar de Alg. Vergadering, de heren Van Dam uit Hillegom en Jac. Th. de Vroomen uit Lisse, zou den vragen of het surplusfonds voor hyacinthen niet precies gelijk zou kunnen werken als het surplusfonds voor tulpen en hyacinthen. LEIDSCHENDAM Op zoek naar cultuurgronden. Op initiatief van het raadslid, de heer Jac. J. van Veen zijn de hier gevestigde tuinbouworganisaties in 't raadhuis bijeen geweest om plan nen te bespreken ter verkrijgen van meerdere cultuurgronden in deze ge meente. Op grond van het aanhan- dige uitbreidingsplan van de ge meente komen de tuinders in steeds meerdere mate in de knel met ge volg dat de tuinbouw waarvan op het ogenblik het overgrote gedeelte van de bevolking haar middelen van bestaan vindt zich niet op genoeg zame wijze kan ontpooien. Vooral de heer L. C. de Koning, de voorzitter van de Veurse Tuin bouwveiling bracht dit bezwaar ern stig naar voren. Burgemeester Ban ning gaf een overzicht van de uit breidingsplannen en de noodzakelijk heid van woningbouw. De behoefte aan woningen, zowel voor de arbei ders- als voor de middenstand is dermate dringend, dat niet steeds een perceel cultuurgronden ontzien kan worden. Uit de beprekingen bleek, dat in de gemeente voorlopig nog wel de nodige cultuurgronden ge vonden kan worden en besloten werd dit uit de gezamenlijke organisaties een commissie gevormd zal worden om dit vraagstuk te bestuderen. Daarna zal de commissie rapport uitbrengen aan het gemeentebestuur. Gouden paar te De Kwakel Cd 16 Juni a.s. hoopt het echtpaar J. Th. Voorn en M. VoornKennis de dag te herdenken, waarop het voor 50 jaar in de echt werd verbonden. De brui degom is 78 jaar en de bruid is 76 jaar. Zij genie ten nog een goede gezond heid. De heer Voorn is in zijn jonge jaren begonnen met een bescheiden turf handel en heeft in de loop der jaren zijn zaak weten uit te breiden tot een flinke kolenhandel, welke nu reeds enige jaren door een zoon wordt voortgezet on der de firmanaam J. Th. Voorn. Het huwelijk van dit gouden paar werd ge zegend met 13 kinderen, waarvan er nog 9 in leven zijn. Het aantal kleinkinde ren bedraagt 53. Het zal de feestelingen Dinsdag a.s. niet aan belangstelling ontbreken. 21 JUNI VADERDAG DASSENDAG (Advertentie) VOORSCHOTEN AANBESTEDING GEZONDHEIDS CENTRUM. Hedenmorgen vond ten gemeente huize plaats de openbare aanbe steding voor de bouw van het Ge zondheidscentrum. Er waren 13 in schrijvers. De laagste was gebrs. G. P. Niersman te Voorschoten 95.700,(plus 1580 indien binnen muren worden gemaakt van kalkste nen i.p.v. kelkzandstenen); de hoog ste inschrijver is C. G. Waleveld, Haarlem ƒ111.956,— (plus 1.850). Gunning is aangehouden. Gezellige avond. Evenals het vorige jaar bood de Koningin Wil- helmina Vereniging aan hen, die op enigerlei wijze hun medewerking heb ben verleend bij de festiviteiten van 30 April jl. een gezellige avond. De ze avond wordt gegeven aldus de heer Nasveld in zijn openingswoord op deze avond, om de band tussen de vereniging en de leden en wel speci aal haar naaste medewerkers wat te verstevigen. De gezeillge avond werd gegeven in „Het Wapen van Voor schoten". Deze avond werd verzorgd door de goochelaar-telepaath Amarco -en de Hollandse Danny Kay", de heer Joep Havelaar. De heer Amarco ver richtte enige verbluffende goochel toeren en speciaal in zijn telepathisch nummer was de heer Airrarco goed op dreef. De heer Joep Havelaar heeft de aanwezigen doen gieren van het lachen hoofdzakelijk door zijn miniek en rare grimassen, waar in hij Danny Kay" evenaarde! In de pauze werd de aanwezigen een consumptie aangeboden, terwijl men na afloop van het feestprogramma nog enige tijd gezellig bijeen bleef, waarbij tevens gelegenheid was om een dansje te maken. De heer S. Kuypers dankte aan het einde van de avond de heren Amarco en Ha velaar voor hun goed programma en hij sprak stellig namens de aanwe zigen, toen hij meedeelde, dat het geboden programma in de smaak was gevallen. Puzzlerit van Veilig Verkeer. De vereniging vó'or Veilig Verkeer had een verkeerspuzzle voor bromfiet sers georganiseerd. Helaas was het aantal deelnemers voor deze rit niet zo groot. Vooraf werd van de deel nemer een klein verkeersexamen af genomen in de Openbare School. Daarna werd er gestart voor de puzzlerit. De route voerde over Lei den en Oegstgeest om daarna weer in, Voorschoten te eindigen. Het was volgens de deelnemers 'n prettige rit maar voor sommigen was 't puzzelen geworden. Enkele presteerden het zelfs om over Voorburg te rijden! De uitslag van de rit is nog niet bekend. Deze volgt op een later tijdstip. Aanrijdingen. Door te laat. rich ting aangeven en niet goed uitkijken, heeft de bestuurder van 'n luxe adto, de heer D. uit Rotterdam, op de Pape laan een aanrijding veroorzaakt. Hij kwam uit de richting Wassenaar en wilde de Dobbeweg inreden. Door genoemde oorzaken reed de heer W. uit Den Haag, die achter hem eerst- Wie kent niet de stoere zeeman Jan van der Niet, de man, die een goede reputatie geniet op alle kust- stations langs de Noordzee in ons land. Een kenner van de zee, die nim mer op de voorgrond treedt. Een man met onverschrikken moed, wanneer het er om gaat zijn medemens te be schermen en te reddeni, maar die zich als zijn gevaarlijk,werk beëindigd is gaarne bescheiden terug trekt en ge.en enkele eer opeist. Jan kan echter niet zo bescheiden zijn, dat, nu hij kapitein van de mo torreddingboot „Kurt Carlsen" is ge wórden, hij niet voor het front van Noordwijk en van ons gehele land ge plaatst zou worden. jDe eerste kennismaking met de zee had de heer v. d. Niet op 13-jari- ge leeftijd, toen hij met een Noord wij kse bom uitvoer ter haringvangst als reepschieter. Na enkele jaren ging hij over naar de koopvaardij, in welke positie hij alle wereldzeeën heeft bevaren. In die periode wist hij in de Indische wateren een twee tal personen van een wisse dood te redden. De herdenking van het feit, dat precies 100 jaar geleden de eerste zusters Franciscanessen van Oir- schot naar Wassenaar kwamen, om zich te gaan wijden aan het onder wijs, is door katholiek Wassenaar aangegrepen, als een ongezochte ge legenheid, om eens heel duidelijk en heel hartelijk uiting te geven aan de dankbaarheid, die allen bezielt, voor het werk, dat door de „Zus ters van de Kerkstraat" is en wordt verricht, zowel op de kleuterscho len, de Uloschool en de Huishoud school als buiten het onderwijs. De feestdag werd op plechtige wijze begonnen met een gezongen H. Mis in de parochiekerk van St, Willibrordus. 's Middags 3 uur kwa- men in de gymnastiekzaal de Zus ters, de overige leerkrachten, de leerlingen van de verschillende scholen en vele genodigden bijeen. Onder de genodigden waren de burgemeester van Wassenaar, dr. baron van Wijnbergen, loco-burge- genoemde auto reed, tegen de eerste auto op. De schade bleef beperkt tot be schadigingen van de beide auto's Gisternacht is op de Veurse weg 'n lantaarnpaal omgereden. De auto mobilist, die de schade veroorzaakte is doorgereden, maar het nummer van de auto is bekend. Schoolsport. De derde dag van de voorwedstrijden van de school sportdag leverde een dubbele over winning voor de Herv. Scholen op. De jongens wonnen met 32 van de Openbare School, de meisjes won nen met 21 van de Openbare School. Na deze drie dagen is de stand: Voetbal: 1 Herv. School 4 uit 2; 2. R.K. Jongensschool 2 uit 2; 3. Open bare School 0 uit 2. Korfbal: 1. R.K. Meisjesschool 4 uit 2; 2. Herv. Schóól 2 uit 2; 3. Openbare School 0 uit 2. Op 1 April 1927 kwam hij in dienst van de N.Z.H.R.M., eerst als opstap per en spoedig als vastbemónningslid van de roeireddingboot. Later volgde hij Dirk Admiraal op als schipper. Bij gelegenheid van zijn zilveren ju bileum op 1 April 1952 kwam nog eens overduidelijk naar voren de grote waardering, welke men voor schipper Jan van der Niet heeft en hij is het geweest, die in de afgelo pen jaren het station Noordwyk pa raat heeft gehouden. De voorzitter van de Kon. N.Z.H.R. M. getuigde va nehm bij deze gele genheid dat hij één der beste schip pers van de roei-reddingboten van de Mij. is geweest. Het is daarom ver heugend, dat „Jan" nu nog enkele jaren als kapitein van de „Kurt Carlsen" zijn werk aan de kust kan voortzetten. LISSE Kerkeveiling parochie Beekbrug. In het Parochiehuis van de H. H. Engelbewaarders aan de Beekbrug werd onder leiding van de veiling meester, de heer P. Oosterveer en Jac. van Dijk, de jaarlijkse Kerke- veiling gehouden. Na een kort openingswoord van pastoor Roelvink, werd met de ver koop begonnen van de ongeveer 200 nummers tellende catalogus. Er wer den zeer goede prijzen besteed voor al voor de nieuwste variëteiten bloembollen, terwijl voorts vele huishoudelijke artikelen en levens middelen werden aangeboden. Van 8 uur tot kwart voor twaalven was de bode de heer P. van der Voort druk in actie om de waren aan de man te brengen, hetgeen hem goed gelukte, daar de stemming er goed in zat. Toen de veiling ten einde was, bhiek dat het eindcijfer ongeveer 12.000 bedroeg, hetgeen een prach tig bedrag is. Pastoor Roelvink uitte dan ook in zijn slotwoord zijn hartelijke dank voor alle milde gevers, kopers en alle medewerkers. £>e 8-jarige Corry Knijnenburg uit de derde klas bood haar geluk wensen aan in een zeer toepasselijk costuum. foto: Oppenheim, Wassenaar meester, mr. A. J. M. van Moorsel, v zr K. Huibregtse, gemeente secretaris K. van Boeijen, dokter J. Hubbeling, en de heer A. J. Bolten, senaar en vertegenwoordigers van hoofden van andere scholen in Was senaar en vertegenowordigers van verschillende organisaties. De leerlingen van de scholen ver tolkten hun dankbaarheid in een aardig zangspel, waarin enkele mar kante punten uit de 100-jarige ge schiedenis van de Zusters in Was senaar verwerkt warer), en dat ein digde met de aanbieding van bloe men aan elk van de zusters. Daarna was het woord aan de oudere. Toespraak van de pastoor. Pastoor J. P. Buys, voorzitter van het kerkbestuur van St. Willibror dus, typeerde het eeuwfeest als een feest van dankbaaarheid jegens God voor de talloze weldaden, die Hij door de zusters aan Wassenaar heeft bewezen. De pastoor noemde de naam van de onvergetelijke zuster Fidelia z.g., die 38 jaar lang in Was senaar werkte en al haar krachten gaf aan het onderwijs en de opvoe ding. Spr. dankte het hoofdbestuur van de Orde der Franciscanessen in Oirschot, die niets dan goede krach ten afvaardigde naar Wassenaar. De mededeling van pastoor Buys, dat, dank zij een geldlening, die het Kerkbestuur kon aangaan, binnen kort begonnen zal worden aan de verbouwing en uitbreiding van het Zusterhuis, werd door de zusters met grote instemming ontvangen. Namens de parochianen overhan digde pastoor Buys aan de Moeder Overste een enveloppe met inhoud, bestemd voor de aanschaffen van nieuwe kruiswegstaties voor de ka pel. Namens het Kerkbestuur ver- rastte de pastoor de Zusters met 'n glazuren Mariabeeld voor de tuin. Dank gemeentebestuur. Burgemeester Van Wijnbergen sprak namens het gemeentebestuur een hartelijke gelukwens uit bij dit eeuwfeest. Spr. merkte o.m. op, dat de scholen van de eerw. zusters een zeer belangrijke rol spelen in de ge meente Wassenaar en dat het onder wijs op deze scholen behoort tot het beste, dat gegeven wordt. Tot de algemeen Overste uit Oir schot, die deze feestdag bijwoonde, sprak de burgemeester over de gro te kwaliteiten van de zusters en over de hartelijke sympathie, die in katholieke- zowel als in niet-katho- lieke kringen in Wassenaar voor hun werk bestaat. Namens de niet-religieuse onder wijskrachten sprak de heer Van Nooyen. Ook hij bracht de figuur van zuster Fidelia in herinnering en maakte gewag van de zeer bij zondere samenwerking die tussen de zusters en de leken-leerkrachten be staat. Een kruisbeeld en een klok waren de geschenken, die de geluk wensen van het onderwijzend per soneel vergezelden. De heer Jogma tenslotte sprak als voorzitter van het oudercomité. Hij zeide o.m., dat de Wassenaarse ou ders hun kinderen gaarne toever trouwen aan de Zusters van de Kerkstraat, die hun taak met zoveel toewijding en deskundigheid ver richten. De Algemene Overste uit Oir schot dankte voor de hartelijke woorden en vroeg ook voor de toe komst de medewerking van de ou ders, zonder welke medewerking geen succes kan worden bereikt. Van de gelegenheid, die daarna geboden werd, om de Algemeen Overste, Moeder Overste en de Zus ters geluk te wensen, werd door zeer Velen gebruik gemaakt. Een feestelijk half uurtje werd de Zusters 's avonds nog bereid door de muziekvereniging „Excelsior' die op het schoolplein een muzikale hulde kwam brengen, een attentie, die bijzonder werd gewaardeerd. Jeugdwedstrijd gaat niet door De voor a.s. Zaterdagavond vast gestelde voetbalwedstrijd tussen jeugd-elftallen van Wassenaar en Blauw Zwart gaat in tegenstel ling tot een bericht in het clubblad van Blauw Zwart niet door. De wedstrijd is enkele weken uitge steld. l^Van reepschieter tot reddingbootkapitein

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2