Prins Bernhard opende veilig verkeer week Duitse scholieren plunderen snoepautomaat in Hilversum De 700.000-ste Rotterdammer is gisteren met gejuich begroet Bewuste poging tot infiltratie In Amsterdamse volkswijk explodeerde een vuilnisauto Kookplicht ingevoerd voor alle soorten en maten DINSDAG 9 JUNI J95S DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 „Geen juridisch recht, maar beheersing en sportiviteit" „Het is een goede traditie gewor den* zo sprak Prins Bernhard gister avond voor de radio, dat gedurende één week per jaar onze aandacht wordt gevestigd op de noodzaak van bevordering van veilig verkeer. Zij is als het ware het hoogtepunt van de strijd, welke iedere dag van het jaar wordt gevoerd voor de veilig heid van de weg. Dit jaar zal gedurende de ver- keersweek de aandacht van u allen in het bijzonder worden gevraagd voor de voorrangsregeling van het verkeer. Het begrip „voorrang' Plechtige afkondiging grondwetswijziging Naar wij vernemen zal de plech tige afkondiging van de grondwets herziening met betrekking tot dc buitenlandse betrekkingen geschie cïen, zowel in Nederland als in de overzeese rijksdelen op Maandag 22 Juni des ochtends te half elf. In 1948 was het tijdstip vastge steld op des middags half drie Ne derlandse tijd, maar thans is be paald, dat de plechtigheden in ieder gebiedsdeel te half elf plaatselijke tjjd zullen geschieden. In Nederland gebeurt de voorle zing in iedere gemeente voor of in het huis der gemeente, in een plech tige openbare zitting van de Hoge Raad. In elk der gerechtshoven en der rechtbanken; in Suriname in -een plechtige openbare zitting van het Hof van Justitie; in de Ned, An tillen in een plechtige openbare zit ting van het Hof van Justitie. In de overzeese rijksdelen geschiedt de voorlezing tevens voor of in 't paleis van de gouverneur. Van het ogenblik der plechtige af kondiging af treedt de wijziging in werking. Gala-première „Dageraad der vrij heid" voor NatComm. Vluchtelingenhulp De continentale première van. de kleurenfilm „Dageraad der vrijheid" zal in de vorm van een liefdadig heidsvoorstelling ten bate van de Nationale Commissie voor Vluchte lingenhulp, onder de hoge bescher ming van Hare Majesteit de Koningin als beschermvrouwe van genoemde commissie, op 10 Juli a.s. in het City-theater te Amsterdam worden gegeven. Hare Majesteit is voornemens deze voorstelling bij te wonen. Men zal zich herinneren, dat Ko ningin Juliana tijdens haar bezoek aan de Verenigde Staten in April 1952 werd ontvangen in de M.G.M.- studio's. Toen werd, geïnspireerd door dit koninklijk bezoek, in Hollywood de idee geboren de continentale pre mière van deze film in> Nederland te doen geven in de vorm van een lief dadigheidsvoorstelling en de gehele opbrengst van deze eerste voorstel ling te bestemmen voor een door Hare Majesteit aan te wijzen liefda dig doel. Hare Majesteit heeft hiervoor de Nationale Commissie voor Vluchte lingenhulp aangewezen. PATERS FRANCISCANEN 100 JAREN IN MAASTRICHT. In Juni zal het honderd jaar ge leden zijn, dat de paters Francisca nen zich voor de vierde maal in Maas tricht vestigden. Ook in deze afgelo pen eeuw hebben zij hun traditie trouw voortgezet en zich steeds ge heel in dienst gesteld van de stad Maastricht. Het voornemen bestaat om de „bruine paters" bij de feestviering in September a.s. een geldbedrag aan te bieden, hetwelk zij kunnen besteden aan de restauratie van kerk en kloos ter aan de Patersbaan. Op 15 Juni begint een grote geld inzameling-actie. speelt immers zo dikwijls een rol bij de oorzaak van talloze verkeersonge vallen. Het is niet de bedoeling, om hier stil te staan bij de juridische en technische aspecten van de ver schillende voorrangsregels. Maar bijzondere aandacht zou ik willen vragen voor de ethische in stelling van de weggebruikers alle maal tegenover het begrip „voor rang". Duidelijker geformuleerd: Nemen wij voorrang of geven wij voorrang? Ik geloofe, als zij zo gesteld is, dat de beantwoording van deze vraag niet erg moeilijk is. Op deze wijze gesteld, raakt het begrippen van fatsoen en beleefdheid, begrippen van zelfbeheersing en van sportivi teit, begrippen, welke worden gedra gen door de innerlijke beschaving van het individu. Het is een innerlijke discipline, geboren uit een vrijwillig aanvaar de levensstijl, die de veiligheid van het verkeer in hoge mate kan be vorderen. PAS OP VOOR OPSPATTEND GRINT. Aangezien bij de huidige herstel werkzaamheden aan wegen veelvul dig grint e.d. wordt gebruikt, dat bij het passeren met enige snelheid, als gevolg van het opspatten daarvan, zowel gevaar als schade kan ople veren, raadt de K.N.A.C. het weg verkeer aan bij het passeren van wegherstellmgen daarmede ernstig rekening te houden en dus lang zaam te rijden. De K.NAC. wijst eropt> dat veel van het weggespatte grint op de naastliggende rijstroken terecht komt, zodat ook het verkeer, dat niet op de met steenslag bestrooide strook rijdt, de nodige voorzichtigheid in acht dient te nemen. 16 Juni in Den Haag Benelux bespreking Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: De eerste ministers en de ministers van buitenlandse zaken van Neder land, België en Luxemburg zullen op 16 Juni in Den Haag bijeenkomen voor informele vertrouwelijke be sprekingen betreffende de Benelux. Aan de besprekingen zullen van Bel gische zijde deelnemen de heren J. v. Houtte, eerste minister; P. v. Zee land, minister van buitenlandse za ken en baron J. C. Snoy et d'Op- peurs, secretaris-generaal van het Ministerie van Economische Zaken. Luxemburg zal vertegenwoordigd zijn door minster-president P. Du- pong en de minister van buitenland se zaken, J. Bech. Van Nederland zuilen aanwezig zijn:- de minister-president dr. W. Drees, de minister zonder portefeuil le J. M. A. H. Luns en de secretaris generaal van het Ministerie: van Economische zaken, prof. G. Brou wers. Oranje tonnetjes op het paleis Soestdijk Gistermiddag zijn aan H. M? Konin gin Juliana op het paleis Soestdijk twee oranje geverfde tonnetjes ha ring aangeboden door de burgemees ter van Vlaaxdingen. In d deputatie, die deze haring ten palelze bezorgde, bevonden zich dé schipper van de VI. 70, die de haring had gevangen, alsmede de opper- rykskeurmeester van Vlaardingen en de reder van de VI 70. De koningin ontving 't gezelschap hartelijk en informeerde naar de ha ringvangst in het algemeen en naai de plaats, waar de meeste en waar de aangeboden haring werd gevan gen. H. Ma nam voor H. M. Prinses Wilhelmina, die eveneens ten paleize Soestdijk verblijft, ook twee tonne tjes in ontvangst. ONWELKOME VREEMDELINGEN Politic machtiger dan reisleider Duitse scholieren, die na de kro ningsplechtigheden in Engeland Ne derland met een bezoek vereerden, belandden in Hilversum, waar zij ontdekten, dat een kwartjes-auto maat prompt op hun 5 pfennigstuk- ken reageerde. De automaat kreeg het plotseling enorm druk, maar de winkelier was minder enthousiast met deze handel. Hij kwam naar buiten, vertelde de jongelui, dat 5 pfennig veel minder waard was, dan een Nederlands kwartje en vroeg of zijn klanten het verschil'wilden bijpassen. Dezen voelden daar niets voor en gaven dit op arrogante wijze te kennen. De winkelier belde de politie op, die de reisleider, een 32-jarige onder wijzer, onder handen nam. Deze man was echter totaal onmachtig om zijn pupillen tot de orde te roepen en de politie zag zich genoodzaakt de pas poorten in beslag te nemen. Hierdoor was het gezelschap plun deraars genoodzaakt later op de dag NATIONAAL RAMPENFONDS Tot nu toe is bij het nationaal Rampenfonds een bedrag van 115.3 mülioen gulden binnengekomen, het geen 100.000 meer is dan de opga ve van jongstleden Zaterdag. VIJF JAAR VOOR MISDADIG SERGEANT. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft hedenmorgen de 29-jarige ser geant-instructeur P. O. B. uit Sema- rang verooordeeld tot een gevange nisstraf van 5 jaar met aftrek der preventieve hechtenis en ontslag uit de militaire dienst. De krijgsraad bij de Nederlandse militaire missie in Indonesië had hem tot dezelfde straf veroordeeld, om dat hij destijds in dat land tezamen met een Ambonnees onder bedreiging met geweld geld en goederen had gestolen Beschuiten-met-muisjes op het stadhuis en f 700.- op de bank Onder een spervuur van blitzlicht, afgevuurd door een peleton fotografen, mocht gistermiddag de 46-jarige automonteur C. A. van Steen, precies op zijn verjaardag, in de kamer van B. en W. van Rotterdam uit handen van de burgemeester een spaarbankboekje in ontvangst nemen met een geno teerd bedrag van 700.ten behoeve van zijn vierde kind Antonius Cor nells Hendrikus Petrus, die gistermorgen om 4.05 uur in de Groene Hilledjjk no. 257a geboren werd en daarmee de 700.000ste inwoner van Rotterdam is geworden. De burgemeester hield een toespraak en sprak over de vreugde van de vader en de vreugde van Rotterdam, dat weer een nieuwe mijlpaal bereikt heeft in zijn ontwikkeling. De plechtigheid werd besloten met het ronddelen van grote hoeveelheden beschuiten met muisjes. Des middags ingen de burgemeester en zijn echtgenote een bezoek brengen aan de j nieuwe wereldburger. J zich op het politie-bureau te melden en daar kreeg de onderwijzer een lesje in het handhaven van tucht en de jongelieden in beleefdheid. Beide partijen raakten diep onder de in druk, betaalden de 'onrechtmatig- verkregen versnaperingen en keer den zwijgend naar de Heimat terug. LOÜRDES. De le Nederlandse bedevaart met ongeneeslijke zieke kinderen naar Lourdes. De Limburgse Bedevaart viert dit jaar haar zilveren jubileum. Ter ge legenheid hiervan wil het bestuur een bijzondere daad stellen ter ere van OX. Vrouw van Lourdes, door een tweede bedevaart te organiseren met 'n kinderziekentrein waarin worden meegenomen ongeneeslijk zieke kin deren welke niet ouder dan 15 jaar zijn. Kinderen krijgen weinig gelegen heid om als zieke in Lourdes te ko men. De verpleging tussen volwasse nen in de ziekenzalen is moeilijk. Daarom zullen met de najaarsbede vaart van 28 September t.m. 5 Oc tober, als zieken, uitsluitend kin deren als hierboven bedoeld, wor- den meegenomen, waardoor de ver pleging en de dagorde speciaal op deze kinderen kunnen worden afge stemd. Een beroep zal worden gedaan op de 600.000 gezonde kinderen van Katholiek Nederland om in die da gen bijzonder te bidden voor de zie- kinderen en hun bedroefde ouders. Ol. Vrouw van Lourdes verkreeg van God als een der eerste wonder bare genezingen na Haar verschij ning het plotselinge herstel van de bijna 2-jarige, geheel mismaakte, Justin Bouhohorst. Zou Zij in de dagen onzer kinder, bedevaart niet vele bijzondere guns- sten afsmeken voor onze zieke kin deren en hun ouders als een kinder thuisfront een stroom van gebed en offers aanbiedt? De tijd der najaarsbedevaart is bij zonder gunstig. In Lourdes is het, eind September tot begin October, als regel, zeer mooi weer, tenvijl de bedevaart daar is bij de opening van de Rozenliransmaand. De pelgrims zullen allen zoveel mogelijk ingeschakeld worden bij de hulp en het vervoer der zieke kin deren. Er zal één grote band zijn tus sen gezonden en zieken. De Bisschop van Roermond Z.H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens zal deze bedevaart vergezellen. Hij heeft het bestuur opgedragen te zorgen, dat een zo groot mogelijk aantal kinderen van on- en minvermo gende ouders kunnen meegaan. Zelf zal Mgr. dankbaar iedere gift voor het meenemen van een kleine zieke ontvangen. Degene, die een kind voor deze Lourdesbedevaart v/il adopteren, late dit persoonlijk aan Mgr. Dr. Lemmens weten. Wie schone Lourdesdagen wil be leven, melde zich aan voor deze zeer bijzondere najaarsbedevaart der Limburgse Bedevaart van 28 Sept. tot en met 5 October a.s. De prospec tus kan worden aangevraagd bij de. Stichting Limburgse Bedevaart naar Lourdes, Bogaarcenstraat 36, Maas tricht. Het incident van Nieuw Guinea Een officiële woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft opnieuw een verklaring afgelegd in verband met het feit, dat onlangs een kleine groep Indonesische militairen een poging heeft gedaan op Nieuw Guinea te infiltreren, waarbij enigen hunner werden gedood. Van Indonesische zijde wordt het voorgesteld, alsof het hier geen po ging tot infiltratie betreft, doch een stranding van uitgeputte militairen, die door zeestromingen uit de koers gedreven zijn. Naar aanleiding van deze tegen spraak deelde de officiële woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken mede, dat meer dan voldoende gegevens beschikbaar zijn, die bewijzen, dat er sprake was van een bewuste poging tot infiltra tie. Op zichzelf is de Indonesische verklaring reeds zwak, omdat thans wordt toegegeven, dat Indonesische militairen op Nieuw-Guinea zijn ge land, terwijl aanvankelijk zelfs de mogelijkheid daarvan werd ontkend, omdat „geen enkele militair in het zevende territorium zoek was". Voorst kan de vraag worden ge stold, hoe men te Djakarta weten schap zou hebben van het afdrijven van de prauw door een Zuidequato- riale stroom en omtrent de toestand waarin de opvarenden van de prauw zich bij aankomst op Nieuw-Guinea bevonden. Met deze opvarenden heeft men van Indonesië uit geen enkel contact gehad. De woordvoerder verklaarde onder meer, dat de Indonesische militairen eerst één dag voor hun aankomst op Nieuw-Guinea van Indonesisch grondgebied vertrokken zijn. In de prauw bevond zich voorts bij de in beslagneming nog een voorraad le vensmiddelen, terwijl bovendien vóór hun gevangenneming de infiltranten voedsel aan de bevolking hadden uitgedeeld. Er kan dus zeker geen sprake zijn van „uitgeputte militai ren, die uit hun koers geslagen wa ren", aldus de woordvoerder. Het is trouwens ook geen gewoon te, dat uitgeputte en verdwaalde mi litairen, wanneer een politieboot overzee de plaats van landing nadert, deze boot met mortiervuur ontvan gen, zoals in dit geval geschied is. Voorts werd propagandamateriaal buitgemaakt. De Nederlandse regering heeft van deze poging tot infiltratie op gener lei wijze gebruik willen maken om sensatie te verwekken en verstrekte aan de pers slechts enkele summiere inlichtingen, aldus de woordvoerder. Zij gaf er de voorkeur aan, de zaak op de gebruikelijke wijze te behan delen. en de eerste gegevens, die aan Den Haag bekend werden, zijn dan ook aan de Indonesische regering ter hand gesteld. Inmiddels werden uit voeriger inlichtingen ontvangen, waaruit duidelijk blijkt, dat hier sprake was van een doelbewuste po ging tot infiltratie. Ook deze inlich tingen zullen aan de regering van Indonesië worden overhandigd, zo deelde de woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken mede. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de hedenmorgen in het gebouw der Eerste Kamer onder voorzitter schap van de Commissaris der Ko ningin de heer mr, L. A. Kesper, ge houden vergadering van de Prov. Sta ten van Zuid-Holland is tot buitenge woon lid van Gedeputeerde Staten be noemd de heer mr. S. J. R. de Mon chy (WD). Hij verkreeg 38 van de 66 uitgebrachte stemmen. Op de heer J. Spronkers (Arb.) waren 23 stem men uitgebracht, op de heren mr. H van P.iel (VVD) en G. van Praag (CPN) ieder een stem, terwijl drie stemmen blanco waren. Ds voorzitter deelde nog mede, dat Ged Staten gisteren de raad van mi nisters een adres met betrekking tot het wetsontwerp in zake de waters- noodschadc hebben gericht. De vergadering is daarna verdaagd tot Dinsdag 7 Juli des voorm. 11 uur. Geen slachtoffers; veel materiele schade Een Amsterdammer, Gie kennelijk met een voorraadje carbid verlegen was geweest, had deze gevaarlijke stof maar in de vuilnisemmer gedepo neerd, die gistermorgen door de gemeentereiniging geleegd werd. Het carbid tussen het andere merendeels vochtige vuil terecht gekomen, begon te vergassen en daar het gas geen kans tot ontsnapping kreeg, ont stond binnen de laadbak een spanning, die de stalen wanden ten slotte niet meer konden weerstaan Onbewust van het dreigende gevaar raden de Amsterdamse vuilnismen sen hun rondje en gingen om 12 uur in het gebouw van de gemeentedienst aan de zeer drukké Lutmastraat een kopje koffie drinken. Nauwelijks zaten zij achter hun kopje troost of zij hoorden een enorme klap, gevolgd door het gerinkel van glas. Zij snelden naar buiten en zagen hun wagen in een grete rookwolk als een verwrongen hoop staal. In de wijde omtrek waren de ruiten gesprongen en de gehele straat was bedekt met kwalijk riekende afval, dat hier en daar fel brandde. De Amsterdamse brandweer was zeer spoedig ter plaatse en begon de brand te blussen en de politie begon aan een onderzoek naar de onvoorzichtige, die carbid in zijn vuilnisemmer heeft gedaan, waardoor in deze volkrijke buurt vele slachtoffers hadden kunnen vallen. De explosie beperkte zich tot materiele schade. JCaite GOLF Door uitstromend gas bedwelmd is gistermorgen de 61-jarige weduwe v. d. R. uit Bilthoven, die bij haar dochter inwoonde, in het Utrechts Acad. Ziekenhuis opgenomen. Een aantal Nijmeegse studenten heeft na een lezing door drs. J. Jan sen uit Maastricht een afdeling op gericht van het Algemeen Neder lands Verbond ter bevordering van het Europese federalisme. VERGADERING „DE IRIS" De gezondheidstoestand der iris sen liet de laatste jaren wel wat te wensen over. Het aaltjes- en virus- ziek begon zo veel zorgen te baren, dat de ver. .,De Iris" gisteren op de ledenvergadering in het Krelagehuis te Haarlem besloot weer een kook plicht in te voeren voor alle soor ten en alle maten. Het is geen pret tige maatregel, aldus de voorzitter, de heer A. Bergman, maar we mo gen niet wachten. Het is de enige manier om tot een gezonde cultuur te komen. Uiteraard waren er leden, die dit voorstel niet met gejuich begroetten. Zo was er van kwekerszijde dit be zwaar, dat men een te hoge tempe ratuur moet geven, terwijl van ex port-zijde werd verkondigd, dat hét koken der bollen de uitvoer nadelig zou beinvloeden. Met deze laatste opmerking was de voorzitter het volkomen eens, maar wat het zwaarst is, moet nu eenmaal het zwaarst wegen ookr In zijn openingswoord had de heer Bergman even een blik-terug ge worpen op 1952 Dat was geen gun stig jaar voor de irissen-kwekers. Er was een grote uitbreiding ge weest en bovendien een behoorlijke oogst. De afzet had echter geen ge lijke tred gehouden met de uitbrei ding van het areaal en het gevolg was geweest, dat de prijzen zakten als een baksteen. Daarentegen boek ten de kwekers op de tentoonstel ling in Hamburg die verzorgd werd door het C.B.C. en de Duitse groep van de Bond van Bloembol lenhandelaren en op de show in 't bloemenpaleis van Flora 1953 grote successen. Het afzetgebied kan ver moedelijk nog wel vergroot worden, maar dan moeten we, zo zei de heer Bergman, zo spoedig mogelijk een gezonde cultuur zien te krijgen. Prof. Van Slogteren en dr. Beijer hebben proeven genomen, waarmee men revolutionnaire resultaten be reikte en ook dat zal tot verruiming van het afzetgebied bijdragen. Ook aan de Proefstations v. d. Bloembol lencultuur te Lisse en Hoorn bereik te men mooie resultaten. Uit het jaarverslag van de secr.. de heer Van der Laan, bleek, dat 't areaal sinds vorig jaar met niet min der dan 24 is terug gelopen: van 278.124 Rijnlandse roeden in 1952 op 212.124 roeden in dit jaar. De samenwerking met de keurings diensten noemde de heer Van der Laan zeer nuttig. Verder steeg het aantal leden van 475 naar 640. Virus en aaltjesziek De heer Limburg, directeur van de Keuringsdienst, merkte o.m. op, dat het virus- en aaltjesziek nog veel zorgen geven. Er werden in de afge lopen jaren resultaten geboekt, maar niettemin stond de irissencultuur wat de gezondheid betreft nog niet op zó'n peil, dat men zich veilig kon voelen. Door inlevering van het kleine goed, had men gehoopt, dat men een stap in de goede richting zou doen wat het percentage virus betreft. Dat viel echter niet mee. Bovendien viel de zuiverheid van verschillende partijen ook tegen. Vooral in de soorten Wedgwood en Imperator laat het veel te wensen over. Het aaltjes ziek geeft bij de bestrijding deze moeilijkheid, dat de aantasting pas geconstateerd kan worden op een tijd stip. dat het middel het koken niet .of niet zonder schade kan wor den toegepast. De Plantenziektekun- dige Dienst heeft getracht voor de te exporteren bollen een oplossing te vinden door middel van een vooraf gaand monsteronderzoek. Dit gaf wel meerdere zekerheid, maar afdoende bleek dit ook niet. Voor het komende seizoen heeft de P. D., mede op aandrang van de Amerikaanse inspectie, opnieuw een kookvoorschrift gegeven voor de meeste variëteiten, die naar de U.S./if. en Canada worden geëxporteerd. En na het verslag van de heer Limburg, deelde de heer Bergman dan mede. dat het bestuur van „De De eerste 8 klokken van een carillon bestaande uit 36 zijn giste ren te Nijmegen gearriveerd voor de gerestaureerde Sint Steven, die in de oorlog gedeeltelijk werd verwoest, De groostc stoomketel ooit in Nederland gebouwd, 'bestemd voor de Amer-centrale te Geerrtuiden- berg, zal worden vervaardigd bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Een 25-jarige Goudse vaandrig, die een militaire colonne per jeep leidde, is gistermorgen door een auto, komende uit tegenovergestelde rich ting, op de Apeldoornsc weg nabij Hoenderlo gegrepen, op het moment, dat hij zijn jeep verliet; hij overleed ter plaatse. Bij rangeerwerkzaamheden op de staatsmijn Laura raakte gister avond een 38-jarige gehuwde arbei der, vader van 1 kind, bekneld tussen twee wagons; hy werd op slag ge dood. Dc Katholieke Sigarenwinke liers hebben gister en vandaag een congres gehouden in Maastricht, waar vooral stelling werd genomen tegen de verkoop van tabakswaren irj zgn. „gemengde bedrijven". Op de komende Femina, de jaarlijkse tentoonstelling voor de vrouw in Rotterdam, zal een speciale afdeling gewijd worden aan voort brengselen van het uitbeeldingsver mogen van het kind. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Niuws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws, en weerber. 8.15 Gram. 9.00 v. d. zieken. 9.30 v. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 12.05 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb.me dedelingen. 12.33 Lichte muz. 12.59 Klokgelui. .13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Gram. 13.50 idem. 15.45 Accoi'd.-or- kest. 16.00 v. d. jeugd, 17.20 Orgel spel. 17.50 Mil. rep. 13.00 Gram. 18.30 Spectrum v. h. Christelijk organi satie- en verenigingsleven". 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ka- merork. en sol. 21.00 Lichte muz. Iris" had besloten een kookplicht in 21.30 „Nederl. Staatslieden van de te voeren voor alle irissen in alle soorten. Zoals hierboven gezegd: er kwamen enkele tegenwerpingen. Maar niettemin werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aange nomen Men kon moeilijk anders Na nog even gesproken te hebben over zgn. A-partijen kopen en B- en C-partijen geleverd te krijgen, kreeg men de bestuursverkiezing, waarbij in dc plaats van de aftreden de heren A. H. Bergman, P. A. de Groot en T. A. Valkenburg werden gekozen de heren G. Aten, Ant. Moo- lenaar en Ant. Nijssen. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd of hier te lande al proeven op stapel waren gezet met nieuwe, chemische bestrijdingsmiddelen te gen het aaltjesziek. Exporteurs had den in Amerika goede resultaten ge zien. Op een vraag, of het koken wellicht het virusziek in de hand kon werken, antwoordde dr. Beijer van het Laboratorium van Bloembollen- onderzoek, dat dit uitgesloten is. Wél kan het gebeuren, dat het ziek tebeeld duidelijker wordt. Met een woord van dank aan de scheidende bestuursleden voor hun diensten bewezen aan het bollenvak in het algemeen en aan de irissen- sector in het bijzonder, werd de ver gadering besloten. 19e eeuw", caus. 21.50 Hammond orgelspel. 22.05 „Speurtocht door Zuid-Afrika", rep. 22.15 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VAP 19.30 VP?. 20.00—21.09 VAR* VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gran 7.15 Gym. 7.30 Gram. 3.00 Nieuws on weerber. 3.18 Gram. 8.50 v .d. hu; - vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 v. d. vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Instr. trio. 12.30 Land- en tuinb.mcded. 12.33 v. h. platteland. 12.38 Gram. 13,00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel! ings. agenda. 13.18 Dansmuz. 13.50 Gram. 14.00 „De weg omhoog" caus. 14.15 Gram. 15.00 v. d. kinderen. 15.30 v. d, jeugd. 16.00 Vierhandig pianospel. 16.10 v. d. jeugd. 16.45 v. cl. zieken. 17.15 Lichte muz. 17.40 Gram. 17.50 Regeringsuitz.: „Antilliaanse jonge ren bezien Nederlanddoor II. Den. nert en Ch. Coren. 13.00 Nieuws en: comm. 18.20 Act. 18.30 Gram. 19.15 Praatje over consumentenbelangen. VPRO: 19.30 v d. jeugd VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Pol.comm. 20.15 Gevar. muz. 21.00 ..Met eervol ont slag". hoorsp. 22.15 Pianorecital. 22.45 „Pijn", caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Spc. nieuws in Esperanto. 23.20—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5