„Sanctus Augustinus" begrijpt haar taak in de Leidse Civitas Academica Praeses pleit in zijn lustrumrede voor gesprek met humanisten Woensdag breekt voor voetballende journalisten het uur der wrake aan DINSDAG 9 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Dr. L. G. Kortenhorst erelid R. K. Studentenvereniging „Sanctus Augustinus" Maandagmiddag in het groot auditorium van de Leidse Universiteit hield ter gelegenheid van het twaalfde lustrum-feest heeft de praeses, de heer R. A. Gonsalves, de in stallatie verricht van dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Ka mer, tot erelid van de vereniging. De heer Gonsalves wees er op, dat dr. Kortenhorst in zijn hoge functie van curator der Leidse Universiteit de specifieke belangen van „Sanctus Augustinus'* voortreffelijk heeft behar tigd, terwijl hij de vereniging sedert vele jaren met raad en daad terzijde staat. Bovendien heeft hij herhaaldelijk het belang verdedigd van een R. K. Studentenvereniging aan een openbare universiteit. Uit dank en waardering voor dit alles besloot het bestuur dr. Kortenhorst het erelidmaatschap aan te bieden. het streven naar één gezelligheids vereniging (afzonderlijke, voor man nelijke en vrouwelijke studenten) in zoverre nog niet verwezenlijkt is, dat velen er buiten blijven. Ongetwij feld spelen maatschappelijke facto ren hierbij een grote rol; bijna 50% van de mannelijke studenten is spoorstudent. Veel bezwaren, die in 1945 in ka tholieke kringen gehoord werden met betrekking tot geloof en zeden, zijn in de practijk niet juist geble ken. „Sanctus Augustinus" die zich zo goed mogelijk bewust is van haar tweeledige taak vorming van de kath. studenten en het uitdragen van de kath. gedachte is er in geslaagd minstens 85% van de kath. studen ten in Leiden te omvatten. Ook de minst draagkrachtigen kunnen deel uitmaken van de vereniging. Wat de toekomstbetreft meende de praeses, dat er in het kader van de Civitas-gedachte de grootst mo gelijke aandacht moet worden be steed -n het deelnemen van alle studenten aar. het gezelligheidsleven. Dit zal niet mogelijk zijn zonder een beter aanpassen van het Leidsch Studenten Corps aan de huidige si tuatie. Een intensieve voorlichting over opzet en doel van de Civitas Academica tijdens de groentijd achtte spr. daartoe eveneens nood zakelijk. Met grote waardering sprak de praèses over de samenwerking van de confessionele- studentenvereni gingen in de Christen Studenten raad. Naar dit voorbeeld wenste hij ook een gesprek van infor matieve aard tussen de christe lijke en 'humanistische studenten verenigingen, al was hij er zich van bewust, dat dit minder ge makkelijk zou zijn dan in C.S.R., omdat er minder aanra kingspunten zijn tussen christenen en humanisten. Gaarne wil „Sanc tus Augustinus'' hiertoe het ini tiatief nemen, evenals zij het stre ven van de C.S.R. steeds van harte gesteund heeft. Overigens maakt de vereniging thans een moeilijke tijd door, mede doordat de vertrouwde St. Lode wijkskerk aan de studentenparochie ontvallen is. Daarom wekte hij de ouders der studenten en de reünisten •reeds nu of straks een bijdrage te geven wanneer op hen een beroep wordt gedaan om een materiële grondslag te leggen voor het plan een eigen bescheiden deritenkapel, in het besef, dat de studentenparochie van vitaal be lang is. Ook zal het nodig zijn een nieuwe vorm van katholieke actie te vin den voor studenten. Deze moet ge zocht worden in de richting van kleine K.A.-kemen onder leiding van studenten-priesters, waarin al lerlei problemen besproken kunnen worden, gevolgd door practische con clusies. Twee reeds bestaande groep jes bewijzen, dat deze methode vruchtbaar is. De Leidse constellatie biedt unie ke kansen voor apostolaat. Daarbij is het van groot belang, dat er stu denten-priesters zijn. De praeses deed daarom een hartstochtelijk be roep op de kerkelijke overheid ook priesters te laten studeren aan de openbare universiteiten, omdat zij in dit apostolaatswerk een grote rol spelen. Feestrede door prof. Walgrave Nadat dr. Kortenhorst de betref fende bul in ontvangst genomen had, dankte hij in een geestig speech je voor de aan hem bewezen eer. „Pas na rijp beraad, mag ik aannemen, heeft het bestuur mij waardig ge keurd opgenomen te worden in de kleine selecte groep van ereleden", aldus drf Kortenhorst, die zich ver volgens^ afvroeg waaraan hij deze eer verdiend had en tenslotte tot de conclusie kwam, dat het moest zijn om de instemming, die hij getoond heeft met de wijze waarop „Sanc tus Augustinus" na de bevrijding haar houding bepaalde als R.K. Stu dentenvereniging aan een openbare universiteit. Het is proefondervinde lijk Dewezen, aldus dr. Kortenhorst, dat de samenwerking in de Civitas Academica niet het gevaar van het geloof te verliezen in zich draagt. Waarom trouwens zouden katholieke jongelui, die de kath. kleuterschool bezocht hebben, vervolgens de kath. lagere school, daarna de kath. mid delbare school, gevaar lopen hun ge loof. te - verliezen, wanneer zij aan een openbare universiteit worden opgevangen door een R.K. Studen tenvereniging? Wat zou er dan te- reeht moeten komen van de arbei derskinderen, die op 14 a 16-jarige leeftijd in het neutrale milieu van een fabriek terecht komen tussen communisten, socialisten, enz.? Vele gasten aanwezig. Een groot aantal, gasten woonde deze vergadering bij, o.a. de pause lijk internuntius, mgr. Paolo Giobbe de rector magnificus, prof. di\ J. J. L. Düyvendak; de secretaris van cu ratoren, dr. K. Wiersma; de burge meester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot; de deken van Leiden, pastoor M. A. Jansen; het bestuur van de Unie van Kath. Studenten verenigingen in Nederland, afge vaardigden van de Kath. Studenten verenigingen uit de andere univer siteitssteden, het collegium van het L.S.C., het bestuur van de V.V.S.L. en besturen van talrijke andere stu- dentencorpora, o.a. de Christen Stu dentenraad van Leiden. Allen werden verwelkomd door de' praeses van „Sanctus Augustinus" de heer R. A. Gonsalves, die een schriftelijke gelukwens van het se cretariaat van het Vaticaan en een persoonlijk schrijven van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, voor las. Aan het secretariaat van het Va ticaan werd een telegram verzonden, waarin dank betuigd werd voor de ontvangen gelukwens. Civitas Academica leeft. De praeses zag in deze lustrum viering een welkome, aanleiding om zich nog eens te bezinnen op het idéaal,; dat „Sanctus Augustinus" zich in 1945 voor ogen gesteld heeft, toen dé Civitas-gedachte levende werkelijkheid begon te worden. Nu pra'ctisch de gehele generatie van 1945 Verdwenen is, blijken de jonge re studenten dikwijls een niet heel juist begrip te hebben van "de Civitas Academica, die streeft naar een universitaire gemeenschap van hoogleraren, wetenschappelijke staf en studenten. In deze gemeenschap heeft „Sanctus Augustinus" een godsdienstieé, culturele en weten schappelijke taak als draagster van de katholieke gedachte aan de Leid se Universiteit. Met dankbaarheid mag geconsta teerd worden, dat het streven naar meer eenheid en samenwerking niet slechts een idee gebleven is, hoewel Links: Dc praeses van „Sanctus Augustinus'' speldt dr. Kortenhorst het insigne op. Geheel links deken M. A. Jansen. Naast hem (staande) burgemeester Van Kinschot en prof. Walgrave. Rechts op de voorgrond de studentenpastoor, prof. dr. Henri van Rooyen, tussen twee bestuursle den van de vereniging. Rechts: dc pauselijke internuntius mgr. Paolo Giobbe, op zijn troon tij dens de pontificale H. Mis, Maandag morgen in dc St. Lodewijkskerk. Mgr. Giobbe wordt geflankeerd door twee troondiakens, pastoor N. Lohuis O.F.M. en pater Y. Schnabel, prior van het Kruisherenklooster te Zoe- terwoude. (Foto's: „De Leidse Courant"). van de menselijke persoon in deze tijd", welk thema de ruggëgraat heeft uitgemaakt van de lustrumvie ring. Spr. benadrukte, dat hierbij onder persoon de gehele op zichzelf staan de mens bedoeld moet worden, de zelfstandig handelende mens, die slechts bestaan kan door meer en meer persoon te worden. Na uitgeweid te hebben over de wijze waarop men de menselijke persoon kan leren kennen en hoe de ze gecultiveerd kan worden, waar bij spr. het hoofdaccent legde op het innerlijk leven, dat zich niet verliest in oppervlakkigheid, noem de prof. Walgrave twee moderne te- dreigingen van de menselijke per soon: het al te snelle tempo van de huidige maatschappij, die de mens voortdurend in een gefascineerde spaning houdt, en de tendenz om de moderne maatschappij de perfec- tionneren door allerlei maatregelen, die geen rekening houden met de menselijke persoon. Vooral in deze tijd hebben daar om de katholieken tot taak de men selijke persoon te veredelen en tot bloei te brengen naar het voorbeeld van God Zelf. Die ons niet met Zijn macht tot Zich trekt, maar door roe ping. Wij zijn voor Hem geen num mer; Hij roept ons bij onze naam tot de gemeenschap van het Rijk van God. XXX Aan het einde van de vergadering werden elf leden van „Sanctus Augustinus" tot Avunculi geridderd, die een juist inzicht getoond hebben in de taak van de vereniging ten opzichte van de academische ge meenschap en op dit terrein ook iets hebben gepresteerd. Om vier uur recipieerde het be stuur in de receptiekamers van de Academie. Talrijke gasten en ande re op de vergadering aanwezigen kwamen hun gelukwensen aanbie den. Daarna bood het bestuur de gasten een borrel aan in het Eigen Huis, waarna de leden per extra tram naar Noordwijk vertrokken, waar in Huis ter Duin de feestelijk heden besloten werden met een sou per en slotbal. Gemeenteraad in „Hel van Leiden" De feestrede. )e feestrede werd uitgesproken door prof. dr. J. H. Walgrave O.P. Leuven over „De waardering In het kader van de Leidse Sport week zullen morgen dc voetballende gemeenteraadsleden aantreden te gen de Leidse journalisten. Het is voor de tweede maal, dat deze strijd gestreden zal worden, maar juist om dat dit treffen Teeds een klein beetje geschiedenis heeft, zal het Woensdag avond spannen in De Leidse Hou£, die na afloop van dc wedstrijd vermoedelijk de naam van „De Hel van Leiden" zal gaan voeren. Want een jaar lang heeft het Leid se penne-gilde reeds uitgezien naar de dag, waarop het wraak zou kun nen nemen voor de geleden 10 ne derlaag. Terwijl de raadsleden in hun studeerkamers het hoofd braken over de prijzen en merken van gasgeysers voor het Haagwegkwartier, werd er door de journalisten getraind. Gedu rende het voorjaar ini het Langeveld te Noord wij kerhout en tijdens de wintermaanden in het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan dc Oude Singel. voorhoede is agressiever dan De keuze van een trainer was bui tengewoon moeilijk. Het moest een harde jongen zijn, die van de voor het merendeel nog al ethische jon gelui iets kon maken, dat vergele ken zou kunnen worden mè'c 'edn stoomwals. Neem b.v. de bekende linkshalf Van Mourik. Veel te zacht aardig! Als hij een keer mistrapte, ging hij vragen: „Heb ik U pijn ge daan?" Dat is over, dank zij Kas- colnikovitsch, de voormalige trainer van de Rode Marine. Men behoeft thans slechts even te zeggen: „Van Mourik, dr. Goslings heeft de bal" öf de anders zogoedmoedige jongeman veranderd ogenblikkelijk in één bonk oerkracht. Met doelverdediger Zonderop was het weer een ander geval. Bij hem is er naar gestreefd een volledige doel- afsluiting te krijgen. Gedurende vier maanden heeft hij niets anders te eten gehad dan Breestraatjes, een rijk met slagroom voorzien gebak. Zijn gewicht is sinds vorig jaar met ruim twintig kilo toegenomen en de voorhoede van de gemeenteraad heeft nog slechts twee kansen nml.. in de bovenhoeken te mikken. De rest van het doel verkeert in een toe stand van volkomen lichamelijke af grendeling. Jaap Eleveld, de min van de voor hoede d.w.z. dat hij half speelt, maar - tot taak heeft de voorhoede te voe den, zal nog krachtiger lange trapped produceren dan voorheen, Hij. Jaapft zes weken in het Academisch Zie kenhuis doorgebracht om zich -en-, kele extra Achilles-pezen te lakten, aanmeten, gemaakt van een zeer bij- zondere staaldraad-legering. Aan de back Schrama was niet zoveel te verbeteren. De goede Stadskok, bekwaam in het koken van hutspot, voelt zich op het voet- valveld even goed thuis als in zijn keuken. Alleen vergat hij soms een van zijn benen, hetgeen veel last veroorzaakte bij vijandelijke doof- bx-aken. Dan moest hij soms even terug naar de zijlijn om een onder daan terug te halen. De Russische trainer heeft hem hier helemaal van af geholpen en morgen zal hij met de alom bekende, heer Dijkman staan „als een rots in het kabbelende beekje, van de gemeenteraad-aan val". De voorhoede is aanmerkelijk agressiever dan vroeger dank zij de nieuwe linksbinnen Enserinck. Het was een buitengewone gedachte van de trainer om naast de lenige en slu we Vos (wat voetballen betreft na tuurlijk) deze hoofdartikelenschrij ver te plaatsen, die uit de aard van zijn bezigheden de psychologie van de aanval volkomen be- "t; heerst. De rest van voorhoede telt nog enkele nieuwelingen plus de mid- voor van vorig jaar, misschien wel enig gebrek aan adem zullen hebben, maar opgejut door Rus tot alles in staat zijn zelfs tot het maken van doelpunten. Het programma zal wor den opgeluisterd met ath- letiekwedstrijden. Op het ogenblik worden de siga> renwinkels, waar de voor- vei'koop is, door volksmas sa's bestormd. Toch heeft men nog voldoende plaatsen voor degenen, die zich morgenavond aan de loketten van het terrein zullen melden. Vele autoriteiten hebben reeds toegezegd naar dit onvergete- Doelverdediger Zonderop heeft met lage schoten geen moeite. lijke schouwspel te komen kijken o.a. de heer S. Plateel, lid van de commissie voor de Koraalmuziek van de 3 Octoberverèniging. De opstelling van de gemeenteraad is: Piena (PvdA); Van Stralen (Pvd A); E. Meester (PvdA); v. d. Hoe' ven (PvdA); Lardee (PvdA); mr Drijber (WD); Sommeling (PvdA); Frohwein (WD); Van Dijk (KVP); De Cler (CH). Over de elfde man wilde men nog niets vertellen; ingewijden menen dat dit misschien dr Gaslings of wet houder Jongeleen zal zijn. Het journalistenteam is als volgt samengesteld: Doel: Zonderop (LC); achter: Dijk man (LD) en Schrama (LC); mid den: Eleveld (NLC); Brouwer (L D); Van Mourik (free lance); voor: Post (free lance); Van Straaten (Vrije Volk); Korthout (L.C.); En serink (NLC) en Vos (LD). LEIDSE SMALFILM LIGA BRACHT TEGENBEZOEK IN GENT. Zaterdagmiddag vertrok een stoet auto's met leden der L.S.L. om ëen Leids programma te gaan verzorgen voor de Gentse smalfilmers. Reeds aan de grens der gemeente Gent wei'den bloemen aangeboden door het keurig gehandschoendc zoontje van een der bestuursleden. De spreekwoordelijke gastvrijheid der Vlamingen werd ook in volle omvang op de Leidenaars toegepast. In het eigen clublokaal werden voor een groot aantal Gentenaren Leidse producten vertoond. Nieuwe vriendschapsbanden werden gesmeed, vooral toen in de pauze reeds weer een tocht met auto's gemaakt werd door de prachtig verlichte stad, waar iedere Leidenaar met gevoel voor stedenschoon zijn hart kon ophalen. Dat het zeer laat werd. voordat alle meegebrachte films gedraaid waren, laat zich begrijpen. De volgende dag maakten allen een wandeling door het oude Gent, waar heel wat meters film werden opgenomen. Aan het zeer genoeglijke diner Zo ziet een beschaafde jongeman werden vele goede wensen geuit met vooruitstrevende ideeën er uit, 7öör een contact Oietwelk veel be- hij van Ce Russische trainee voet- fa? balles heeft gehad. Met een hartelijk applaus werden MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 Juni. Vette Varkens. Aanvoer 373 stuks vette varkens. No tering: zware 1.88—1.92, lichte 1.771.87, zouters geen notering, zeugen 1.65—1.77 per kg. Handel vlug. Enkele boven notering. Boven dien 18 nuchtere kalveren van 35-43 per stuk. BODEGRAVEN, 9 Juni. Kaas. Aanvoer: 174 partijen, notering 1ste soort 2.122.17, 2e soort 2.07 2.11, zwaar 2.25, extra 2.32 per kg. Handel matig. ROTTERDAM, 9 Juni. Vee. Aanvoer 4509 stuks totaal, waarvan 800 vette koeien, 879 (400) gebruiks- vee, 120 vette kalveren, 129 (58) gras- kalveren, 1084 nuchtere kalveren, 203 varkens, 420 biggen, 146 paarden, 20 veulens, 106 schapen, 568 zuiglam- meren en 37 bokken. Notering: vette koeien 2 90—3.00 2.70—2.80, 2.302.48, vette kalveren 2.75 2.85, 2.60—2.70, 2.30—2.40 per kg. levend gewicht; graskalveren 370 300225. nuchtere kalveren 5550 45, biggen 554842 per stuk, slachtpaarden 1.85, 1.80, 1.70 per kg. levend gewicht; schapen 125 105,90, lammeren 1009070, weidelammeren 655545, kalf- en melkkoeien 1150950—840, vare koeien 750680—620, vaarzen 850 _7.50—650. pinken 540—490—380 per stuk. Vette koeien aanvoer groter handel kalm, niet geheel prijshou dend, prima's boven notering: vette kalveren aanvoer minder, handel vlot, prijshoudend; graskalveren aan voer even kleiner, handel lui, prijzen onveranderd, nuchtere kalveren aan voer korter, handel willig, prijzen ho ger; biggen aanvoer iets meer, handel tamelijk, prijzen even stijver: slacht paarden. aanvoer kleiner, handel lui, prijzen vooral niet hoger; schapen en lammeren aanvoer als vorige v/eek, handel stug, niet geheel prijshoudend weidelammeren aanvoer even groter, handel goed, ruim prijshoudend; kalf- en melkkoeien aanvoer gewoon, han del traag, niet geheel prijshoudend; varekoeien aanvoer tamelijk, han del slepend, prijzen onveranderd: vaarzen aanvoer ruimer, handel flauw, prijzen moeilijk te handhaven; pinken aanvoer ruimer, handel flauw iets minder in prijs; t.b.c.-vrij aan voer groter, handel kalm, prijzen als vorige week. VINKEVEEN, 8 Juni. Groente. Sla 3J8 cent, komkommers 1850 cent, bloemkool 852 cent per stuk, peen 1235 cent, selderij 58 cent, peterselie 715 cent per bos, rabar ber 1517 cent, peulen 0.79—1.04, spinazie 3039 cent, postelein 2126 cent, andijvie 1426, andijvie 1426 cent. spitskool 1618 cent, tomaten 0.82—1.34, doperwten 65 cent, was- peen 3037 cent per kg., aardbeien 93 cent per pond. ROELOFARENDSVEEN, 8 Juni. Groente. Aardbeien (ingelegd) 49 65 cent, idem 2 ons doos 50—72 cent, idem afw. 3256 cent, kropsla 2.50 7.00, andijvie 614, bospeen 28 42, waspeen 31.—, bloemkool 8 18, kassnijbonen f 170220, idem stek 115—155. peulen I f 80/—103, idem II 7084, doperwten 85 110, capucijners 100115 per 100. Bloemen. Irissen 1232 cent, bruidsanjers 615 cent, Asters 1730 cent, Anemonen 417 cent, Colvilleis 2568 cent, Duizendschoon 1032 cent, Campanula 2462 cent, Violie ren 6068 cent, pioenrozen 0.60 1.10, Pyrethrum 10—30 cent, Esther Read 2962 cent, Anjers 1115 cent per stuk. TER AAR, 8 Juni. Groente. Peulen 7.60—9.90. doppers 7.20— 7.40 per 10 kg., snijbonen f 1.55—1.95 idem stek f 0.90—1.50. stambonen 2.10, andijvie 1120 cent, waspeen 18—36 cent, sjalotten 25 cent, poste lein 2335 cent, nieuwe aardappelen 35—38 cent. idem kriel 29 cent. to maten A 1.30—1.40. idem B 1.40, idem C 1.30, spinazie 28 cent, ra barber 1416 cent alles per kg., stoofsla 0.65—1.00 por kist, sla I 4.90—9.90. idem II 2.50—4.20 per 100 stuks, bloemkool I 3653 cent, idem II 2436 cent, alles per stuk, selderij 3 cent, bossjalotten 7—8 cent, bospeen 26—34 cent, idem B. 16—20 cent, boskroten 17 cent, bosuien 8 ct., alles per bos, aardbeien 30—68 cent per doosje de beloften aangenomen voor een weerzien in October. Al met. al zullen, de Leidenaars zeer goed vood de dag moeten k-omen willen zij de Vla mingen in gastvrijheid overtretffw».

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3