Voorzichtig met uitbreiding varkensstapel de lekkerste half zware shag De vordering van particuliere autos zal een morgen kosten De spoorwegwerken van Eindhoven vorderen Belastingaanslagen met motivering Het ANVV over 't toerisme in Nederland in 1952 VRIJDAG 5 JUNI 1953 t/C LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Min. Mansholt verklaarde Tweede Kamer: In de Tweede Kamer heeft minister Mansholt naar aanleiding van door de heer Vondeling (Arb.) gestelde vragen opgemerkt, dat de varkensvlees- productie vermoedelijk ongeveer 5 hoger zal zijn dan verleden jaar en de productie van eieren 30 hoger. Over de exportmogelijkheden kan met zekerheid uiteraard niet veel ge zegd worden. Engeland heeft juist bericht, dat 7500 ton meer zal worden afgenomen. In totaal zal het dan 36.000 ton worden. Voorzichtigheid moet betracht worden met de uitbreiding van de var kensstapel. de productie in overeenstemming te brengen met de afzetkansen. Indien een noodtoestand zou ontstaan er is echter geen enkele aanleiding om die te vrezen dan zou men er toe kunnen overgaan een gedeelte van de pluimveestapel af te slachten. Een dergelijk beleid zeide hij echter zeer ongewenst te achten. De varkensprijzen zullen worden gewijzigd als de voederprijzen ver anderen. De minister deelde verder mede, dat de vleeswarenexport minder is dan verleden jaar, hoewel op het ogenblik betere vooruitzichten kun nen worden geconstateerd voor de tweede helft van dit jaar. De ham- mehexport naar de V. S. loopt be vredigend en er is ook een geringe toeneming van de vleesconsumptie in het binnenland. Er zullen dit jaar 350.000 varkens meer afgezet moeten worden. Deze zullen practisch alle moeten worden geëxporteerd. Onder alle voorbe houd kan verwacht worden, dat ze tegen redelijke prijzen kunnen wor den afgezet. Ten aanzien van de eieren zeide de minister, dat de productie onge veer 30 procent hoger is dan in de tweede helft van 1952, hetgeen wil xeggen, dat ongeveer 325 millioen eieren meer worden geproduceerd. Dit brengt mede, dat de export in de tweede helft van 1953 met onge veer 50 procent verhoogd moet wor den in vergelijking met 1952. De ex port zal moeten stijgen van 680 mil lioen tot 1000 millioen eieren in de tweede helft van 1953. Het laat zich aanzien, dat voor deze meer-afzet een markt zal kunnen worden ge vonden. Speciaal voor wat betreft de export naar Duitsland is vooral in het najaar de verhouding tussen vraag en aanbod gunstig. Een gro tere productie maakt dus juist in het najaar een kans om tegen een rede lijke prijs te worden afgezet. Eieren-export De minister merkte op, dat hieruit wel blijkt, dat voor ons op het ogen blik een geliberaliseerde markt (eie ren zijn geliberaliseerd) van beteke nis is. 85 Procent van onze export, dat is de helft van onze productie, kan in Duitsland worden afgezet. Het is van grote betekenis, dat voor al in het najaar eieren worden ge leverd. De minister verklaarde geen mo gelijkheid te zien op korte termijn TRAAGHEID BU DE AFGIFTE VAN KENTEKENBEWIJZEN. Zeer vele klachten hebben de K.N.A.C. bereikt inzake de trage gang van zaken bij de afgifte_van de kentekenbewijzen. Was inr het begin een periode van enige dagen normaal, thans zijn 4 a 5 weken' op onthoud geen uitzondering. Aangezien men gedurende die tijd het motorrijtuig niet kan gebruiken, hetgeen grote schade voor belang hebbenden betekent, heeft de K.N. A.C. bij de minister van Verkeer en Waterstaat met klem op spoe dige verbetering aangedrongen. Het is de KNAC gebleken, dat zelfs voor een simpele overschrij ving geen vlotte afhanAeling mo gelijk is.Ook indien het hier een gebrek aan voldoende personeel zou betreffen, behoort hier naar het oor deel van de KNAC ten spoedigste te worden voorzien. De prijs welke voor het kenteken moet worden be taald geft te meer recht op: een snelle afdoening van zaken. Minister Witte antwoordt: Verdeling over 't jaar van prov. bouwcontingent blijft gehandhaafd Zuid Holland kampt met speciale moeilijkheden Op vragen van het Tweede Ka merlid Van der Weijden (KVP) in verband met de moeilijkheden, voortvloeiende uit het voorschrift, dat voor elke maand in elke provin cie slechts een bepaald aantal wo ningen mag worden gebouwd, heeft de heer Witte, minister van Weder opbouw en VoT' shuisvesting, schrif telijk het volgende geantwoord: Het voorschrift omtrent de ver deling van het provinciaal wo- ningbouwcontingent over het jaar is noodzakelijk om gelijkmatig heid in de bouwactiviteit te hand haven. Zou anders worden gehan deld dan naar dit richtsnoer, dan zou het gevaar groot zijn, dat pe rioden van overbezetting en onder bezetting van het bouwapparaat elkaar afwisselen met de funeste gevolgen daarvan, zijnde werk loosheid of tekort aan arbeiders (zwarte lonen) en sterk wisse lend beroep op de producenten van materialen, hetgeen op_ zijn beurt de stabiliteit van de prijzen nadelig beïnvloedt. Het is de minister bekend, dat door deze spreiding over het jaar hier en daar bezwaren zijn ont staan, omdat men zich daardoor niet kan houden aan uitvoeringsschema's, welke voOr ogen stonden, doch de minister verwacht, dat wel een weg zal worden gevonden om deze be zwaren te ondervangen, waarbij hij er nog op wijst, dat dergelijke moeilijkheden van voorbijgaande aard zullen zijn. De moeil;-"kheden in Zuid-Holland liggen enigszins anders dan elders en zullen niet zo gemakkelijk kunnen worden opgelost, omdat zij haar oor sprong niet alleen vinden in het bovenbedoelde voorschrift, doch in de wijze van verdeling over de ge meenten, welke tot een overtrekking van het provinciaal contingent leidt. Door de. verdeling van het bouw volumen over het jaar kan geen sprake zijn van verlopen van gemeen telijke richtcontingenten. Wel zal in Zuid-Holland het pro vinciaal bestuur vermoedelijk een aantal dezer richtcontingenten moe ten herzien, omdat zij hoger werden gesteld dan het provinciaal contin gent toelaac. Het kan zijn, dat op enkele plaat sen het bouwapparaat niet ten volle benut wordt; echter is de alge mene situatie geenszins in overeen stemming met het beeld, dat door de vragensteller wordt gegeven, en moet eerder worden gewaakt tegen overspanning van het bouwapparaat dan worden gestreefd naar een ster kere bezetting. Het zou niet verant woord zijn de regeling van de wo ningbouwactiviteit thans op te hef fen Prins Bernhard zal op Zaterdag 27 Juni per helicopter landen in het Goffert-stadion van Nijmegen bij gelegenheid van de uitreiking van gala-uniformen aan de LSK-kapel en de opening der feestweek „Nij megen Luchtmachtstad". Tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek, heeft de Rotterdamse recht bank veroordeeld de 28-jarige ver zekeringsagent O. W. C. G. S., die om in het bezit te komen van assu rantiepenningen, op 14 Januari brand stichtte in zijn woning aan de Johan Idastraat 41. De eis was een jaar en zes maan den. Voorts werd S., wegens het ple gen van twee inbraken, een te Hil- legersberg en een te Rotterdam, ver oordeeld tot negen maanden gevan genisstraf. Hij was bij het plegen daarvan geassisteerd door de 31-ja- rige ijzerwerker J. K., uit Rotter dam, en die werd veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, met aftrek, waarvan zes maanden voor waardelijk, met drie jaar proeftijd. Rheumatische Pijnen slopen Uw krachten - Maar ze vreten ook in op Uw hnmenr en gestel. Laat dat toch niet zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuive rende Kruschen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever, nieren en ingewan den trager werken. De zes minerale zouten van Kruschen brengen ze weer op gang. Als dat gebeurt, geen opeenhoping van onzuiverheden meer in het bloed. En daarmee beho ren dan ook vanzelf die pijnen tot het verleden. (Advertentie) De proefmobilisatie in Augustus N. Brabant, Leiden en Den Haag centra der vorderingen Zoals bekend zal in Augustus voor de 3c divisie een proefmobilisatie gehouden worden, met daaraan ver bonden 'n proef vordering van auto' Deze proefvordering zal in totaal 600 motorrijtuigen omvatten, ver deeld als volgt: 56 personenauto's, 352 bestelauto's en 213 vrachtauto's. Aan de burgemeesters van veertig daarbij, betrokken gemeenten zijn aanwijzingen en richtlijnen voor de vordering uitgegaan. Bezitters van daarvoor in aanmerking komende auto's zullen dezer dagen in kennis worden gesteld. Het tijdstip van de proefmobilisa tie zal een dag tevoren via aanplak biljetten en radio worden bekend gemaakt. Men rijdt eigen auto. Ter geruststelling diene, dat de auto's tijdens de proefvordering,. die enige uren in beslag zal nemen, be stuurd zullen worden door de eige naren of hun gemachtigden. Men zal zich 's morgens om zeven uur moeten melden en als regel kan men dan om 12 uur die dag weer over zijn wagen beschikken. De vergoeding die men hiervoor ontvangt is voor personenauto's gesteld op 2.50 per uur en 0,17 per k.m.; terwijl dit be drag voor vrachtwagens, naar het laadvermogen, varieert van 3.10 en 0,21 tot en met 4.20 en 0.34. De declaratie moet men op de daarvoor bestemde formulieren binnen 14 da gen overleggen en de overheid hoopt dan binnen een maand met de uitbe taling gereed te zijn. Waar gevorderd wordt. Aangezien de vordering alleen ge daan wordt ten behoeve van de troepen van de derde divisie houdt dit in, dat als regel alleen gevorderd zal worden in de omgeving van die plaatsen waar deze troepen mobili seren. Daardoor zal b.v. in Noord- Brabant vrij veel gevorderd worden en valt Noord-Holland er geheel buiten. Voorts zullen er in het Noor den wat auto's gevorderd worden en verder o.a. in de omgeving van Lei den en Den Haag. Buitenlandse belangstelling. Op de betrokken dag zullen de auto's verzameld worden op de door de burgemeester der gemeente vast te stellen plaats. Vandaar zullen zij gereden worden naar de door de mi litaire instanties aangewezen oor logsonderdelen. Na afloop der vor dering kan ieder op eigen gelegen heid weer vertrekken, waarbij men er echter rekening mee moet houden, dat slechts de afstand van de stand plaats van de auto naar de vorde ringsplaats v.v. wordt vergoed. Op de dag dat de biljetten voor de vor dering worden cpgeplakt zullen de betrokken eigenaren 'nog eens een herinnering en een afschrift van de „lastgeving proefvordering" ontvan gen. In tijd van effectieve mobilisatie zouden de auto's voor de vordering reeds gekeurd en getaxeerd zijn. Ge zien deze korte tijd van voorberei ding zal dit deze keer niet het geval zijn. Voor deze keuring en taxatie heeft Een Zuid-Amerikaanse nachtkoningin Enige nachten lang hebben natuur- en bloemenliefhebbers kunnen genieten van de stralende schoonheid van een Zuid-Amerikaanse bloem, de „Ko ningin van de Nacht', die bloeide in het Nationaal Laboratorium van Philips te Eindhoven. De „Koningin van de Nacht" is een éénnachtsbloem 25 cm. groot die slechts één nacht bloeit. De plant in het Philips Laboratorium heeft acht bloemen gekregen, en heeft ook evenzoveel nachten haar bewon deraars in verrukking gebracht. Eén uur na zonsondergang gaat de bloem open, en voordat de eerste zonnestralen schuchter over de kim schieten, is de „Eénnachtskoningin" gestorven. Het is slechts een onaanzienlijke plant die op zulk een schitterende wijze bloeit, en thuishoort in de oerwouden van Zuid-Amerika. Het is de heer Nanninck, die de plant opkweekte. men thans overigens een militaire organisatie in het leven geroepen, die binnen afzienbare tijd met haar werkzaamheden zal beginnen. In het buitenland bestaat grote be langstelling voor deze proefvordering en men is zeer benieuwd hoe zij ge zien de korte tijd van voorbereiding, zal verlopen. Naar alle waarschijn lijkheid zullen vertegenwoordigers van Shape zich op die dag op de hoogte komen stellen van de gang van zaken. DIPHTHERIE EIST VIJF DODEN TE OUDEWATER Op last van de betrokken autori teiten zal de Christelijke kleuter school te Oudewater voor enige tijd gesloten moeten blijven in verband met het voorkomen van diphtherie in deze gemeente. Reeds een vijftal sterfgevallen is voorgekomen. De kinderen, die ingeënt zijn, zullen de school twee weken niet mogen be zoeken; de kinderen, die niet inge ënt zijn, gedurende 6 weken niet. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 9 Juni a.s. geen audiëntie verlenen. HERDENKINK STERFDAG FRéDéRIC OZANAM. Op 2 Juli zal te Utrecht de natio nale eeuwherdenking plaats vinden van de sterfdag van Frédéric Oza- nam, die in 1833 het initiatief nam tot de oprichting van de St. Vincen- tius-Vereniging, die zich reeds da delijk snel over de gehele wereld verbreidde en die sedert 1846 ook in Nederland werkzaam is. Des morgens om tien uur zal de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht een Pontificale H. Mis opdragen in de kerk van O. L. Vrouw ten He melopneming, terwijl om drie uur n.m. een plechtige herdenkingsbij eenkomst zal worden gehouden in het gebouw Tivoli, alwaar Prof. J. J. M. v. d. Ven, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een her denkingsrede zal uitspreken. De mu zikale omlijsting zal worden ver zorgd door het mannen- en jongens koor van de kathedrale kerk te Utrecht en het Gelderse Orkest (voormalige Arnhemse Orkestver eniging). Het ligt in de bedoeling van het ministerie van Financiën bij de belasting aanslagen voor 1953 bij afwijking van de aangifte van de belastingschuldige een met redenen omklede overweging van deze afwijking door de inspec teur bij de aanslag te doen voegen. Tot nu toe kon de belastingplichtige, indien een van zijn aangifte afwij kende aanslag werd opgelegd, bij de inspectie der belastingen zelf een ver zoek tot motivering indienen. Op jaarvergadering in Noordwijk Het Eindhovense spoorwegplan loopt precies volgens het schema. Bij de voltooiing van het spoorwegplan ial de ellende van de beruchte overweg, in het hart van de stad. de Woenselse overweg, tot het verleden behorem Men is doende met het bouwen van het hoogspoor, van een perron-overkapping en het optrekken van de be staande perrons. Enige tientallen meters achter de plaats waar thans de Woenselse overweg zich bevindt* loopt de vernieuwde verhoogde spoorbaan, over de weg heen. Op de voorgrond de Woenselse overweg, een lange file. auto's, wielrijders en voetgangers wacht op het openen van de spoorbomen. De nieuwe verhoogde spoorbaan met de nieuwe overkapping in aanbouw op de achtergrond. Tijdens de heden in Huis ter Duin te Noordwijk, onder presidium van staatsraad mr. dr. L. N. Deckers, ge houden jaarvergadering van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver keer, ANVV, kwam het jaarverslag 1952 in behandeling. In dit verslag wordt geconstateerd, dat ons land met zijn gunstige prijs niveau, centrale ligging en voortref felijke vervoersmogelijkheden, doch ook om vele touristische aantrekke lijkheden, een voor de buitenlandse toerist een graag gezochte pleister plaats is. De toeristenstroom in 1952 was weer aanzienlijk groter, dan' in voorgaande jaren. Het aantal over nachtingen steeg in verhouding tot 1951 met bijna 22 pet tot 1.321.038. Het gemiddelde verblijf was drie tbt vier nachten. Lagere luchtvaarttarieven en toe ristenschepen brachten vele Ameri kanen naar ons land, de helft meer dan in 1951. De dollar-toeristen stonden dan ook op de eerste plaats. Na hen komen de Engelsen, dan de Belgen, de Skandinaviërs, de West- Duitsers en de Fransen. Het aantal dagbezoeken van Belgen aan ons land wordt voor 1952 op ruim 6 mil lioen geschat. Overeenkomstig de stijging van het buitenlands bezoek was ook de toe neming van de inkomsten daaruit. Naar voorzichtige berekening bracht het vreemdelingenverkeer aan onze nationale staathuishouding de tegen waarde van een bedrag van 114 mil lioen gulden aan deviezen op, waar uit duidelijk blijkt, dat het toerisme een belangrijke deviezenbrön is ge worden. Binnenlands toerisme Ook wat binnenlands toerisme be treft, is vooruitgang te melden. Uit een in verschillende provincies inge steld onderzoek bleek, dat in het al gemeen de evenementen, die plaats vonden, zowel op het dagbezoek als de overnachtingen, een gunstige in vloed hadden. De vacantiespreidingsgedachte heeft nog slechts weinig ingang ge vonden. Meer nog dan in 1951 deed zich bij de Nederlandse toeristen de neiging voor minder te verteren, het- bij de buitenlandse gasten minder 't geval was. Toerisme in Zeeland. Een der referaten tijdens de ANW-jaarvergadering, werd gehou den door mr. J. Moolenburgh, voor zitter van de Provinciale Zeeuwse VW- Spr. bestreed de opvatting, dat Zeeland door de ramp voor toeris me zou zijn uitgeschakeld. De situa tie is, behoudens Schouwen, het uit vallen van de veerverbinding Krui- ningenPerkpolder en de omweg bij Kruinigen Zuid op Zuid Beveland, weer geheel zoals vroeger. Er wordt hard aan wegen, straten, boulevards en hotels gewerkt, om alles voor het grote seizoen weer in orde te ma ken. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat, met uitzondering van een hotel te Breskens en enige re serve ten aanzien van Schouwen- Duiveland, de gehele Zeeuwse hotel- lerie weer intact is, aldus mr. Moo lenburgh. Voor Zierikzee is thans 'n vrij gemakkelijk te verkrijgen be- zoekvergunning nodig. Hard wordt gewerkt aan een permanente weg verbinding van .deze stad via Brou wershaven en Scharendijke naar de kop van Schouwen. Van Anna Jaco- ba (Brabants Steenbergen) vaart thans een extra veerdienst naar Zie rikzee, vanwaar verbinding op Burghsluis is. De kop van Schouwen biedt alle vacantiegeneugten van vroeger, behalve de „Schouwse boer" te -Haamstede, welk hotel als nood ziekenhuis dienst doet. Noord Beveland, Walcheren, Wes telijk en Oostelijk Zeeuws-Vlaande ren zijn thans weer op toeristisch gebied in goede staat. Zeeuws-Vlaan deren is zelfs beter te bereiken, dan vroeger, omdat van Breda, via Ant werpen naar Terneuzen een bus dienst rijdt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5