School met de Bijbel krijgt geen hogere exploitatie-vergoeding „Curt Carlsen" bijna gereed Sociaal-economische onderzoek in de Bollenstreek werd toegelicht Het Warmondse VVV heeft voor dit seizoen een mooi programma Gouden paar in Voorhout VRIJDAG 5 JUNI 1953 bc --glDSE COURANT EERFTE BLAD - PAGINA 2 GEMEENTERAAD LE1DSCHENDAM Do gemeenteraad van Leidschen- dam begon gisteravond met de goed keuring van de verhuur van de ge meentewoning aan de Kon. Juliana- weg 9 aan de heer H. Hoenselaar voor 35.65 per maand. Ook de ver goeding vakonderwijs handwerken op de bijzondere scholen (een open bare school bestaat hier niet) werd goedgekeurd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. ging de raad er mede ac- coord dat de z.g. exploitatiekosten der bijzondere scholen over 1952 werden vastgesteld op f 26.50 voor g.l.o. op 28.50 voor v.g.l.o. en 32.50 voor het u.l.o. Voor die ge vallen waarin een school in bruik leen is gegeven zijn de bedragen resp. 25,f 27,en 31, Het bestuur van de school met de bijbel had verzocht over 1952 een hogere uitkering te mogen ontvan gen n.l. dezelfde hogere bedragen, welke reeds zijn vastgesteld voor het jaar 1953. De heer De Ruyter (Prot. Chr.) ging nader op dit verzoek in en betoogde dat de bijbel-school de laatste jaren financieel achterop is geraakt omdat de onkosten hoger zijn geweest dan de ontvangsten. Het tekort bedraagt thans ruim 1800,De voorz., burgemeester Banning, kon met dit verzoek niet accoord gaan; van de andere scholen is geen enkel verzoek om een ho gere vergoeding binnengekomen en de financiële consequenties voor alle gelijksoortige scholen zou een dergelijke verhoging gelden zijn te groot om aan het verzoek van de bijbel-school te voldoen. Over dit punt werd nog lang en breed gepraat, maar het slot was toch dat het verzoek van de christe lijke school werd afgewezen met 11 tegen 3 stemmen (de prot. christe- lijken). Voor het openbaar onderwijs zal een school worden gebouwd. De be doeling was de school ingaande Sep tember a.s. te doen beginnen maar op het moment is het niet mogelijk enige zekerheid te verkrijgen dat de ministeriële toestemming tot de bouw binnen afzienbare tijd zal worden verkregen. Ook het aanvankelijk plan om de houten hulpschool aan de St. Josefstraat voorlopig te be stemmen voor het openbaar onder wijs stuit op redelijke bezwaren, zo dat ook hiervan is afgezien. De raad keurde goed dat de houten St. Jo sef-meisjesschool t.z.t. bestemd zal worden voor het kleuteronderwijs. Goedgekeurd werd tevens dat een verordening in het leven geroepen zal worden waarbij B. en W. ge machtigd worden op grond van art. 11 lid 1 van de winkelsluitingswet de dagen te bepalen, waarop van de vastgestelde winkelsluitingsuren wordt afgeweken. Op 1 dezer was het college van B. en W. gemachtigd een geldlening groot 308.000,— op te nemen. De stand van de gemeentelijke geld middelen is aanleiding om met het opnemen van genoemd bedrag nog te wachten tot 1 September a.s.. Besloten werd nog de vroeger in gebruik zijnde vuilnisauto ten ge schenke te geven aan de gemeente Oude Tonge, welke gemeente door Leidschendam is geadopteerd. Tot slot ging de raad er mede accoord een perceel tuingrond gTaat 2.18.75 h.a. te kopen van de heer A. J. van Veen voor de prijs van f 74.200,50, echter met dien verstande, dat de gemeente aan de eigenaar zal ver goeden de extra te betalen inkom sten- en vermogensbelasting, welke verschuldigd is als gevolg van het feit, dat de in genoemde koopsom begrepen vergoeding voor winstder ving over de eerstvolgende drie ja ren in één bedrag, dus gekapitali seerd, wordt ontvangen. De kosten zullen naar schatting 4000,tot 6000,— bedragen. Jubileum Wilhelmus. Het 40-ja- rig bestaan van Wilhelmus te Voor burg is ingezet met 2 bezinnings- avonden in het Forum-theater met als sprekers de diocesaan adviseur N.K.S. rector W. Q. Grimbergen. G. Kruyver, voorz. techn. comm. K.N. V.B., mgr. J. F. M. de Sain, hoofd- vloot-aalmoezenier en mede-oprich ter van Wilhelmus, ir. H. Hopster, voorz. K.N.V.B. Zondag a.s. zal op het sportter rein aan het Oosteinde een Solem nele H. Mis worden opgedragen door pastoor A. J. M. van den Oudenho ven van de St. Maarten-parochie. Onder deze H. Mis algemene H. Communie. Vervolgens heeft een ge meenschappelijk ontbijt plaats in de grote ontspanningszaal van v. d. Heem. Geboren: Josef z. van R. van der Veen en C. P. Toet. Anne Sjouke d. van A. de Haas en A. Walraven. Mar- garetha Maria d. van A. A. Bolle- boom en M. C. van Leeuwen. Ger- dina Antonia d. van J. P. Schmal en D. Groenevelt. Joannes Nicolaas z. van J. C. de Jong en M. H. Kap- petein. LISSE Alg. Ver. Bloembollencultuur. De afd. Lisserbroek van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur kwam in de zaal van de heer Faas in vergadering bijeen onder leiding van de heer Joh. v. d. Lely, die een enkel woord wijd de aan het 25-jarig bestaan der af deling, dat in het najaar op feeste lijke wijze herdacht zal worden. Wat de cultuur betreft was de voorz. van mening, dat de verwachting op een goed gewas niet te hoog gesteld mag worden door de weersomstandighe den in het groeiseizoen. De voorz. deelde mede, dat inzake de postbestelling nog geen beslissing is genomen, daar er practische be zwaren zijn. Toch zal men trachten bestelling via Lisse voor elkaar te krijgen. Naar aanleiding van de expositie met crocussen op de „Flora", welke bloeiden toen er nog weinig bezoek was, werd geadviseerd om in de bui tenlandse steden perken aan te leg gen via het C.B.C. Men zal in deze geest met de betrokken instanties contact opnemen. De beschrijvingsbrief gaf een aan leiding tot het doen van voorstel len. De heer Mesman gaf zijn jaar verslag ten beste. De expositie met de ertussen op de „Flora" was een groot succes. Aan de voorz. en penn. werd dank gebracht voor hun orga nisatie hiervan. De heer Tulen deelde mede, dat het boekjaar sloot met een saldo van f63.15. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg. werden benoemd de heren Joh. v. d. Lel en A. J. v. d. Lans, plaats vervangers de heren A. Leyten en J. H. Clemens. Enkele vragen werden gesteld voor de Alg. Verg. Een voorstel zal ge daan worden om de minimumprijzen verhoogd te krijgen gezien het stij ging der productiekosten. NOORD WIJK Naar wij vernemen is de nieuwe motorreddingsboot „Kurt Carlsen", gebouwd bij de fa. Gebr. Taat te Katwijk aan Zee thans geheel gereed gekomen en zal deze morgenochtend overgebracht worden van Katwijk naar Noordwijk. Dq tractor is reeds enige dagen geleden op het station aangekomen en blijkt de naam van „Zeeschildpad" te dragen. Inderdaad lijkt het apparaat veel op een schild pad, doordat het volkomen water dicht is afgeschermd en mogen wij onze zegslieden geloven dan heeft de naam meer met het model dan wel met de snelheid te maken, waar mede de tractor in staat is de boot naar het water te brengen. Inmiddels heeft de nieuwe boot nog geen water geroken en ligt het in het voornemen om haar morgen in alle stilte langs het strand over te brengen. Dinsdag 16 Juni zal waar schijnlijk de officiële ontvangst met de nodige plechtigheid plaats vinden. Eerst daarna zal voor het eerst de te waterlating in Noordwijk plaats vinden en de boot over zee naar Am sterdam varen om definitief te wor den overgenomen, de kompassen te stellen en de uiteindelijke controle door de Rijksscheepvaartinspectie te kunnen doen plaats hebben. De „Kurt Carlsen" is een juweel tje van een reddingboot geworden, met de meest moderne snufjes uit gerust. GEMEENTEBESTUUR ONTVANGT AN.V.V.-CON- GRESSISTEN. Een joyeuse ontvangst heeft het gemeentebestuur van Noordwijk be reid aan de 150 afgevaardigden naar het A.N.V.V.-congres, dat op het ogenblik in Noordwijk wordt gehou den. Burgemeester mr. van Berckel be groette de aanwezigen in het Casino met vele hartelijke woorden, waar mee hij naar voren bracht, dat Noordwijk bijzonder gesteld is op deze congressisten Noordwijk is een vooraanstaand toeristisch centrum en men doet daar alles om het zijn gas ten zo prettig mogelijk te maken. De voorzitter van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, staats raad mr. dr. L. D. Deckers, zeide in zijn dankv/oord, dat hij Noordwijk een bijzonder prettige gemeente vindt. Speciaal ook om zijn uitste kend hotellerie. Deze gemeente, al dus spr., bewijst belangrijke diensten aan het vreemdelingenverkeer. Men bleef tot laat gezellig bijeen, waarbij de erewün rijkelijk vloeide. Zilveren ambtsjubileum. In te genwoordigheid van het volledig col lege van B. en W. en vrijwel het ge hele plaatselijke politiecorps is gis teren de heer G. A. van Zeijst gehuldigd bij de gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum bij het plant- selijk politiecorps. Burgemeester van Berckel roemde in 'n geestig speechje de uitstekende staat van dienst van de jubilaris en overhandigde hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Nog voerden het woord hoofdinspec teur A. N. Merkelbacih en de hoofd agent G. C. Timmers. Fanfarecorps „Excelsior" Naar aanleiding van de behaalde twee le prijzen op het concours van Zondag 1.1. is het Fanfarecorps voornemens morgen een muzikale rondgang door het dorp te maken. Aanvang uur. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal een concert gegeven wor den op het plein in de Hoofdstraat op Zaterdag 13 Juni te 1.15 uur. Reddings-Brigade. Voor het examen reddend zwemmen slaagden de navolgende N.R.B.-leden Bonds- diploma B: mej. L. v. Duivebode en de heren C. Pleijte en Joh. Melse. Bondsdiploma A: dames H. Dekker, C. Bal, C. v. d. Bent, I. Hoon en de heren J. Betram en Joh. Ike. Avondmars. In samenwerking met de V.V.V. organiseert de sport- commissie van de reserve-diensten te Noordwijk op Dinsdag 7 Juli een avondmars. De afstand zal ongeveer 15 km. bedragen. Het aantrekkelijke parcours is gelegen binnen de ge meente Noordwijk en voert o.a. langs •de prachtige randwegen. Het begin- en eindpunt is op de Kon. Wilhelmina Boulevard bij café-restaurant „De Seinpost". Enige muziekgezelschap pen zullen hierbij hun medewerking verlenen. De start zal 's avonds te ongeveer 7 uur plaats vinden. Deze Avondmars, genaamd de „Nortgho-Mars" belooft een groot succes te worden, daar er van ver schillende instanties en verenigingen reeds volle medewerking werd toege zegd. Gelegenheid tot deelname staat epen voor verenigingen (in groepsver. band) vanaf de leeftijd van 14 jaai\ A.R.K.A.-DUINSTREEK Donderdagavond hield de afd. Bloembollenstreek van de Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenver- eniging een ledenvergadering in het jeugdgebouw in Noordwijkerhout. De directeur van het Economisch- Technolegisch Instituut voor Zuid- Holland hield op deze avond een in leiding over het door dit instituut in de bollenstereek in. te stellen sociaal- economisch onderzoek. Spreker be gon zyn inleiding met te zeggen, dat het in zijn bedoeling lag de aanwezi gen de opzet en de betekenis van het sociaal-economisch onderzoek duide lijk te maken. De bollenstreek is een bijzonder gebied, aldus de inleider, niet alleen in verband met de bloem bollen, doch in verband met de bij zondere structuur van dit gebied, daarom is het zo prettig dat gemeen ten en provincie het onderzoek zullen opdragen. Het doel van het onder zoek is door een zorgvuldige studie van de sociaal-economische verhou dingen te komen tot conclusies, die kunnen dienen voor een programma tisch beleid van de overheid. Dit is moeilijk, omdat deze conclusies ge richt moeten zijn op de toekomst en de gemeentebesturen zich hiernaar moeten richten. Het resultaat van het onderzoek moet aansluiten bij wat gegroeid is. Bijvoorbeeld zal het voor een landelijke gemeente niet opgaan een groot industrieel gebied ervan te maken. Spreker liet nog uitkomen, dat de bollenstreek verwant is aan ons land als geheel; de bollenstreek heeft n.l. het geboorte-overschot steeds opgenomen. Zelfs was er een vestigingsoverschot. In 1880 waren er 13.000 en in 1953: 64.000 mensen. Thans bestaat de nei ging dat het geboorteoverschot niet meer opgenomen kan worden en dan rijst de vraag: Wat moet er dan ge beuren? Er zijn verschillende mogelijkhe den. Is het gewenst dit overschot te binden aan de streek in de veronder stelling dat er uitbreidingsgelegen heid is voor de bollenteelt. Ook kun nen wij stellen dat zij elders werk vinden en dus afvloeien, naar indus trieplaatsen; dat er in de streek in dustrie gevestigd wordt of dat de streek voor een deel van zijn bewo ners een forensenstreek wordt, dus dat zij hier blijven wonen, doch el ders werken. Dit alles gezegd om nog eens te onderstrepen de bete kenis van het onderzoek. Hierna gaf spreker duidelijk aan hoe een dergelijk onderzoek moet be ginnen en waarop allemaal gelet moet worden. Op de conjunctuur gevoeligheid van de streek wees spre ker ook. De taak van het instituut is alle te onderzoeken en de conse quenties aan te geven, de beleidsin- stanties moeten daarna bepalen wat er gekozen moet worden. Deze onder zoekingen, zei spreker aan het eind van zijn inleiding, moeten altijd ge volgd worden door wijziging van si tuaties. Als sprekend voorbeeld haal de hij hiervoor de uitbreidingsplan nen aan. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen, waarvan druk gebruik ge maakt werd. Alle vragenstellers wer den door de inleider naar genoegen beantwoord. De loco-voorzitter van de Arka dankte spreker voor zijl. zeer leer zame inleiding. Het bestuur van de WV te War mond had alle leden en belangstel lenden uitgenodigd tot deelname aan een gratis boottocht, waarna de jaarvergadering in de Sociëteit De Kaag gehouden zou worden. Een vrij bevredigend aantal per sonen had aan de uitnodiging gehoor gegeven en even half acht gaf de heer N. Kortekaas, die zijn boot be langeloos voor dit doel had afge staan, het sein tot vertrek. Gelukkig had het weer zich wat hersteld en Geen Duitsers op Bermuda Na een conferentie met president Eisenhower heeft Blankenhora, ver tegenwoordiger van het Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, ver klaard, dat West-Duitsland tijdens de komende conferentie op de Bermuda- eilanden door de drie grote mogend heden „geraadpleegd en ingelicht zal worden". In welingelichte kringen meent men echter te weten, dat er voorals nog geen plannen bestaan om Duitse waarnemers naar de Bermuda-eilan den te laten komen. Zij voegden hier echter aan toe, dat er ongetwijfeld een bevredigende oplossing gevon den zou worden, zodat Duitsland vol doende op de hoogte zou blijven van het verloop der besprekingen. Het Witte Huis heeft Donderdag officieel bevestigd, dat de conferen tie te Bermuda niet op 17 Juni de datum, die voorlopig vor deze conre- rentie was vastgesteld zal wor. den gehouden. Het hangt van de volgende pun ten af, wel'-e datum nu voor de con ferentie zal worden aangewezen: 1. De vorming van de nieuwe Franse regering. 2. Het verloop van de onderhan delingen te Panmoendjon. WEENSE TELEFOON DIENT VOOR ALLES. De „Sprookjes" per telefoon heb ben in Wenen zo'n succes, dat de telefoondienst heeft besloten de sprookjes op te bouwen tot het peil van korte radio-hoorspelen. Totdusver werden de sprookjes doOr de Weense „Moeder de Gans" vertelt aan kinderen, die nr „A-0-60" draaiden, doch in het vervolg zul len ook geluiden op de achtergrond worden ingevoerd, zoals het blaffen van honden en het kraaien van ha nen. Behalve deze sprookjes per tele foon kan de Wener, door bepaalde nummers te draaien, voorts recepten, menu's, weerberichten, muzieknoten en inlichtingen uit encyclopaedieën krijgen. EDEN VOOR OPERATIE NAAR AMERIKA VERTROKKEN. De Britse minister van buitenland se zaken, Eden, is Vrijdag per vlieg tuig uit Londen vertrokken naar Boston in de Verenigde Staten, waar hij zich aan een nieuwe operatie zal onderwerpen. Hij wordt vergezeld van zijn echt genote. DEENSE KONING ONDERTEKENDE NIEUWE GRONDWET. Koning Frederik IX van Dene marken heeft Vrijdagochtend de nieu we Deense grondwet ondertekend. Krachtens de nieuwe grondwet is de 13-jarige prinses Bargrethe de oudste dochter van het Deense ko ningspaar, kroonprinses geworden. Ook is bij de nieuwe grondwet de status van Groenland gewijzigd: het is geen kolonie meer, mar een Deen. se provincie. Het eveneens bij de grondwet in gevoerde een-Kamerstelsel treedt pas in September, na de algemene ver kiezingen, in werking. GELDZUIVERING BRACHT ZELFMOORDEN. Functionarissen van de „Raad van vrij Tjecho-Slowakije" hebben New York verklaard, berichten te hebben ontvangen, volgens welke de was de tocht naar de Sociëteit een echt genoegen. Na de tocht werd met de afwer king van het programma begonnen. In zijn openingswoord, heette de voorzitter, de heer W. H. Nijman, de aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder de burgemeester, jhr. mr. L. v. Fisenne. Spr. betreurde het, dat de Ned. Spoorwegen dit seizoen geen treinen in Warmond zullen la ten stoppen, ondanks de vele pogin gen, die hiertoe van allerlei kanten waren ondernomen. De verslagen van secr. en pen ningmeester werden voorgelezen en goedgekeurd. Verheugend was de mededeling van de penn., dat de kas er ditmaal wat beter voorstaat, doch hij drong aan op een vlotte en spoe dige betaling van de contributie. Komende tot het agendapunt: plannen voor 1953, gaf de voorz. het woord aan de burgemeester, die de plannen ontvouwde, die reeds in een vergevorderd stadium van voltcoiing verkeren. Het ligt n.l. in de bedoe ling, dat er van Donderdag 16 Juli tot en met Woensdag 22 Juli een winkelweek-etalagewedstrijd zal wor den georganiseerd. Maandag in de Kaagweek zal de Braderie gehouden worden. Hiervoor zijn de verschillende pun ten reeds besproken in een bijeen komst met de Warmondse midden standers. De muziek tijdens de Bra derie zal verzorgd worden door het Braderie-comité. De deelnemers die nen zelf voor verlichting en even tuele versiering van hun stands te zorgen. Ook werden de inleggelden vast gesteld voor de etalagewedstrijd en voor de Braderie. Aan de leden van WV zal een reductie op de inleg gelden worden gegeven, n.l. f 1, voor de etalagewedstrijd en 2,50 voor deelname aan de Braderie. Daar de stands voor de Braderie op gemeentegrond zullen worden op gezet, zal het gemeentebestuur al leen aan diegenen, die zich als deel nemer bij de braderie-commissie, tw. de heren Haarsma, M. F. v. Stijn en J. Akerboom hebben opgegeven, een vergunning uitreiken. Het ligt in de bedoeling, om de braderie op geldzuivering is Tsjecho-Slowakije te zetten in de Dorpsstraat vanaf het oorzaak van een golf van zelfmoor den is geweest. In Praag is het sterf tecijfer zó zeer gestegen, dat begra- O VERSTRO MENGEN OP CUBA. Overstromingen in de provincie Matanzas op Cuba, welke een gevolg zyn van vijf dagen aanhoudende zware regenval, hébben zestien slachtoffers geëist, terwijl bijna hon derd personen verwondingen heb ben opgelopen. In enige steden staat het water anderhalve meter hoog. Het treinverkeer tussen het Oostelijke en het Westelijke deel van het eiland moest worden gestaakt. plein voor het Oude Raadhuis tot aan „De Zon" en tevens op de Baan. N.a.v. vragen, waarom aan de le den van VVV slechts een geringe re ductie op de inleggelden werd ver leend, werd geantwoord, dat deze actie wordt ondernomen voor geheel Warmond. De reductie moet worden gezien als een subsidie van WV aan de braderie-commissie. Ook zal het „Glippertje" naar alle waarschijnlijkheid voor de verhoging van de gezelligheid zorgdragen. Deze mededeling was voor de heer Van Dam aanleiding, om de commis sie te verzoeken, wat meer stopplaat sen vast te stellen, omdat de vorige keer de meerijders „vriendelijk goede dag" zwaaiden, maar doorreden! Dit was natuurlijk niet de bedoeling. Hierop zal worden toegezien en overleg worden gepleegd met de on dernemer. Een verzoek zal worden gedaan aan de plaatselijke muziekcorpsen om him medewerking te verlenen aan muzikale rondgangen. Een uitvoerige beschrijving hier over, zal nog worden rondgezonden, zodat alle neringdoenden, ingelicht zullen worden. In de kascontrole-commissie wer den benoemd de heren G. v. Dam en Joh. Uit den Boogaard. de hierop volgende pauze, waarin een consumptie werd aange boden door het bestuur van WV, werd het programma afgewerkt door de heer Mattaar uit Leiden, die als amateur-goochelaar het gezelschap op aangename wijze bezig hield. Gemeenteraad De raad is bij eengeroepen op Woensdag 10 Juni. des 'vonds om 8 u.vr. Op de agen da staat o.m. voorstel van B en W tot verkoop van een perceel bouw terrein, gelegen aan de Jan Steen- laan; aankoop van grond voor de verbetering van de Volkshuisves ting; vaststelling van een ontwerp besluit tot 8e wijziging van de ge meentebegroting voor het dienstjaar 1953, houdende beschikbaarstelling van een crediet voor de inrichting van een leslokaal in het oude raad huis; vaststelling van een plan tot wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen (betreft bestemming tuin „Groot Leerust" en gronden langs de Burgemeester Keetelaarstraat Z-O. zijde); voorstel van B en W d.d. 26 Mei 1953 tot deelneming in een voor de gemeenten, gelegen in de bloem bollenstreek, in te stellen sociaal- economisch structuur-onderzoek. Gegund. Het maken van riole- rings- en bestratingswerken voor de aanleg van een gedeelte der Juliana- straat is gegund aan de laagste in- schrijfster, de fa. N. Kortekaas Co., voor een bedrag van 11.000. Uitgaansdag ouden van dagen. Op 11 Juni a.s. wordt de jaarlijkse uitgaansdag voor de ouden van da gen gehouden. Het programma, dat het actieve comité voor die dag heeft samengesteld, is als steeds zeer aan trekkelijk. Allereerst wordt gereden naar Beverwijk, via Bloemendaal. In- Beverwijk wordt de koffie gebruikt. De volgende pleisterplaats is Bergen, waar geluncht wordt, 's Middags gaat de tocht via Alkmaar verder naar Vo- lendam, waar de thee zal worden aangeboden. De terugtocht gaat over Westzaan, Haarlem, Hillegom naar de tol. Daar zal de stoet worden op gewacht door de beide plaatselijke muziek-corpsen, waarna, met een rondrit door het dorp, de dag beslo ten zal worden. Dank zij de spontane medewerking van diverse auto-bezit ters, zijn er ruim voldoende auto's beschikbaar om alle bejaarden ge- rièfelijk te vervoeren. Wanneer ook Individuele deelnemers vanaf de leeftijd van 18 jaar. Ieder, die de mars uitloopt ont vangt een herinneringsmedaille, ter wijl er ook nog verschillende groeps- prijzen zijn. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: D. v. d. Hoonaard, 99 p., le kl., J. C. M. Duindam, 99 p., 2e kl., J. Aartman, 90 p., 3e kL In de darcesklasse behaalde mevr. Goudriaan 94 p. en mej. T. van (Dos ten 91 p. NOORDWIJKERHOUT Autotocht ouden van dagen Donderdag 11 Juni a.s. zal het weer feest zijn voor de Noodwykerhoutse. ouden van dagen. Zij gaan dan hun jaarlijks uitstapje maken. Dit jaar gaat de tocht naar het zo geliefde Valkenveen. Een groot aantal man nen en vrouwen van 65 jaar en ou der, hebben al aan het comité laten weten, dat zij weer graag nree zul len gaan. Maar mocht nog iemand verzuimd hebben, zich bij een van de comité-leden op te geven, laat hij of zy het dan nog heel erg gauw doen, want anders moet hij of zij van het jaar misschien thuisblijven. Om ongeveer half een zullen de auto's met de bejaarde passagiers zich opstellen op de Koninginneweg. De bestuurders worden verzocht de Koninginneweg vanaf de Herenweg, dus bij garage Meeuwenoord, in te rijden. Alle deelnemers aan de-tocht krij gen nog bericht dat, en hoe laat, zij worden afgehaald. Niemand behoeft dus naar de Koninginneweg te ko men lopen. Degenen die hun auto': beschikbaar hebben gesteld, krijgen bericht van het comité, wie zij moe ten afhalen. Alles is weer prima georganiseerd. Er zijn 70 auto's ter beschikking, zo dat niemand in een touringcar be hoeft te rijden. OEGSTGEEST Lezing over Noorwegen. Op ver zoek van- de commissie voor huishou delijke- en gezinsvoorlichting hield mevr. J. Staal-Santvliet een lezing met lichtbeelden over Noorwegen, het land dat in de 8e eeuw en daarna in geheel Europa van zich deed spre ken door de plundertochten der Vi kingen. Spreekster begon met een in druk te geven van de huidige toe standen in deze streken van Midder- nachtzon en fjorden. De gevreesde mentaliteit der Noormannen heeft plaats gemaakt voor een gevoel van veiligheid en eerlijkheid, dat men in de meeste landen van Europa niet zó kent. Treindiefstallen behoren b.v. tot grote uitzonderingen. Het onderwijs is kosteloos van la gere school tot Universiteit, alleen de studieboeken voor Middelbare scho len en Hoger onderwijs moet men zelf betalen. Het kleuteronderwijs is particuliere handen en daarom duur. Verder valt op, dat de Noren veel aandacht besteden aan ontspanning, waarbij de sport een voorname plaats inneemt. Zowel voor arbeiders als scholieren is des middags gelegen heid zich aan hun hobby te wijden. De meeste Noren belijden de Evan gelisch Lutherse godsdienst. Het land is niet dicht bevolkt en telt slechts 314 milloen inwoners. Ruim een der de gedeelte daarvan werkt in land bouwbedrijven. De afstanden zijn groot en daarom treft men ten plat- telande veel huisvlijt aan. Mevr. Staal sprak verder over de kunst en de taal. Reeds vele kunstenaars heeft dit land opgeleverd de laatste 100 jaar. De spoox-wegen zijn in uitste kende toestand en ook op ander ge bied is Noorwegen zeer vooruitstre vend. Een en ander werd met een serie lichtbeelden nader toegelicht. Bij de opening had mevr. Smits- Witvliet haar grote voldoening uitge sproken over de grote opkomst en deelde tevens mede, dat de commissie op 16 Juni een excursie zal houden naar het Museum voor ouders en op voeders te Rotterdam. Door architect J. Bot te Am sterdam is namens het bestuur van de Woningstichting „Zomers Buiten" opgedragen aan het Aannemersbe drijf A. Voordouw en Zn. en W. Hoogstraten de bouw van 126 wo ningen en 7 garages voor de som van 1.654.000,—. WASSENAAR Roode Kruis verkoopt patates frites. Zaterdag 6 Juni de laat ste dag van de Roode Kruis inzame lingscampagne in Wassenaar zal door dames van het Roode Kruis op een drietal plaatsen in de gemeente patates fi*ites te koop worden aan geboden ten bate van de plaatselij ke afdeling. De lekkernij zal ver krijgbaar zijn op het kruispunt Rijks straatweg-Lange Kerkdam, bij het Postkantoor aan de Lange Kerkdam en op het kruispunt van Zuylen van Nij eveltstraat-Oostdorperweg. Lijnverlichting wordt hersteld. Er wordt op het ogenblik gewerkt aan het herstel van de z.g. lijnver lichting op de kruispunten Lange Kerkdam-Prinsenweg en van Zuy len van Nijeveltstraat-van Olden- barneveldtweg, die tijdens de storm op de le Februari j.l. vernield werd. Verbond voor Veilig Verkeer Op 24 Juni a.s. hoopt het echt paar F. JonkerDatema, Boekhorst- laan 5 te Voorhout de dag te her denken, dat het vóór 50 jaar in het huwelijk werd verbonden. Het huwelijk is rijk met kinderen gezegend, n.l. 18, waarvan er thans nog 12 in leven zijn. Het aantal kleinkinderen bedraagt 52. Hoewel de gezondheid van de bruid het vorig jaar te wensen over- litt (zij is toen uit voorzorg bediend geweest) maken de echtelieden het thans naar omstandigheden weer heel goed. Zij zijn resp. 73 en 70 jaar oud. De bruidegom is nog kras voor zijn leeftijd. Hij doet niets lie- ver dan in zijn schuur wat knutse- hqt weer wil medewerken, belooft 11 len en familie en kennissen van Jtfni opnieuw een „hoogtijdag" voor dienst zijn door het opknappen van de oudjes te worden. 1 velerlei karweitjes. De bruid is niet minder handig op haar terrein. In de huishouding ontgaat haar niets. Behalve de was en het zwaardere werk wil ze alles no zelf opknap pen. We wensen het gouden bruidspaar van harte geluk en een heuglijke dag, de 24e Juni a.s., waarop in de parochiekerk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid zal worden opge dragen, bij welke gelegenheid alle kinderen en kleinkinderen hopen te genwoordig te kunnen zijn. Geboren: Eduard P. M. z. van F. v. d. Geer en M. P. Berbee; Theo dora M. d. van J. Kortekaas en H. A. v. d. Berg. Ondertrouwd: A. W. v. d. Voorn 28 j., te Sassenheim, en M. K. Koppe 20 jaar. Getrouwd: W. P. Klerks, te Alke made, en C. C. Zwetsloot.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2