S)e £dcbe6ou4ant HETDAGHET Wapenstilstand op Korea thans nabij Nog eens naar de Mount Everest Naar ontwikkeling in de atoomproductie De Europese Verdedigings gemeenschap Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 5 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12906 in het Oosten Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 1Ö3003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.p. kwart Franco p. p. 6.80. - AdveA.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Studiekosten en inkomstenbelasting TEN RECENT ARREST VAN DE Hoge Raad geeft ons de aanlei ding de aftrek bij de inkomstenbe lasting voor studerende kinderen eens te bezien. Naar we weten, kan thans in 't algemeen kinderaftrek worden genoten voor eigen en aan-, gehuwde kinderen en pleegkinderen, die jonger zijn dan 17 jaar. Deze kinderen moeten dan tot het huis houden van de belastingplichtige behoren of met zijn toestemming tijdelijk elders verblijven voor het volgen van onderwijs of voor oplei ding voor een beroep. Voor kinderen die onderwijs ge nieten of voor een beroep opgeleid worden, bestaat verder aanspraak op kinderaftrek, zolang ze de leef tijd van 25 jaar nog niet bereikt hebben. Hierbij is de eis echter ge steld, dat deze kinderen grotendeels ten laste komen van degene die de aftrek geniet. Dit is bijvoorbeeld niet het geval als het kind een stu diebeurs heeft, ook niet als deze beurs verstrekt is in de vorm van een renteloos voorschot. Kan het kind uit eigen inkomsten zijn onder houd grotendeels bekostigen, dan kan eveneens door de ouders geen kinderaftrek genoten worden. Im mers, in deze gevallen kan niet wor den gezegd dat de ouders deze kos ten grotendeels (d.i. meer dan de helft) dragen. Zowel het studeren als de oplei ding voor een beroep moet de hoofd- bèzigheid zijn van het kind, terwijl het onderwijs dienen moet voor de opleiding voor een bepaald ambt of beroep of algemeen vormend moet zijn, zoals middelbaar en hoger on derwijs. Indien dit een volle dag taak uitmaakt, kan zelfstudie hier echter ook onder vallen. De Raad van Beroep te 's Gravenhage heeft namelijk eens beslist, dat een docto randus, die bezig was zijn universi taire studie te voltooien met het schrijven van een proefschrift, nog geacht moet worden onderwijs te genieten. Ten aanzien van kinderen die *25 Hoop op een overeenstemming is algemeen Zuid-Koreanen zijn het er niet over eens In Washington werd gisteravond gefluisterd, dat de delegaties van de Verenigde Naties en van de Noordelijken vrijwel tot overeenstemming zijn gekomen over een wapenstilstand in Korea. Officieel betrachtte men nog de grootste geheimhouding, maar volgens de persbureau's was het duidelijk, dat hoge Amerikaanse regeringskringen de wapenstilstand nu ieder ogen blik verwachten. Het optimisme brak door, nadat de communisten gistermorgen in Pan- moendjon hun antwoord hadden ingediend op het geallieerde plan in zake de krijgsgevangenenkwestie, dat de vorige week ter tafel werd gebracht en dat zulk een ongenoegen wekte bij de regering van Zuid-Korea. Op verzoek van de Verenigde Naties werden ds besprekingen verdaagd tot Zaterdag. Maar er zijn aanwijzingen, dat het plan in hoofdlijnen door de Noordelijken is aanvaard. Blijkbaar zijn er nog slechts enkele punten te regelen. of ten gevolge van vrijwillige of ver plichte militaire dienst is onderbro ken, kan door een speciale'daarvoor getroffen bepaling, nog aftrek wor den verkregen boven de leeftijd van 25 jaar voor de tijd van de onder breking der studie. If AN MEN DUS VOOR studerende kinderen in het algemeen slechts kinderaftrek bekomen zolang zij de leeftijd van vijf en twintig jaar nog niet hebben bereikt, toch bestaat er de mogelijkheid de kosten van on derhoud voor de inkomstenbelasting (en ook voor de loonbelasting) in aftrek te brengen en wel via artikel 51 van het Besluit Inkomstenbelas ting. In dit artikel worden namelijk o.a. als buitengewone lasten aange merkt de uitgaven tot voorziening in het levensonderhoud van eigen en aangehuwde kinderen en pleeg kinderen. voor wie geen kinderaf trek wordt verleend. Als een kind dus door zijn studie niet in de gele genheid is in ziji. eigen onderhoud te voorzien, kunnen de kosten van dit onderhoud door de ouders als een buitengewone last in aanmer king worden genomen. Bij de aan gifte dient hiervoor een afzonderlijk verzoek te worden overgelegd. Bij de bepaling van het bedrag der bui tengewone last dient blijkens de Ho ge Raad acht worden geslagen, niet alleen op wat iemand strikt nodig heeft voor zijn eerste levensbehoef ten, maar ook op wat nodig is om hem in staat te stellen tot het voe ren van een redelijk bestaan over eenkomstig zijn plaats in de samen leving. Tot nu kwamen alleen in aanmerking de kosten van het le vensonderhoud en was het niet toe gestaan de studiekosten zelf, dus schoolgelden, collegegelden, uitgaven voor boeken, enz., onder de kosten van levensonderhoud te begrijpen. De beslissing van de Hoge Raad van 11 Februari 1953 heeft echter ook aan deze beperking een einde ge maakt en de studiekosten nu aan vaard als een deel van de buitenge wone last. Het betrof hier een be lastingplichtige wiens in 1919 gebo ren dochter, na werkzaam te zijn ge weest als apothekers-assistente en bij de M.A.R.V.A., in 1947 haar stu die begon in de psychologie. De specteur wees een verzoek tot toe kenning van een bedrag van 2525 voor studie- en onderhoudskosten af, aangezien de dochter met de door haar behaalde diploma's en mede op grond van een talenstudie in 1942/43 in haar eigen onderhoud kon voorzien en er geen redelijke grond bestond om van deze mogelijkheid geen gebruik te maken. Nadat de Raad van Beroep belastingplichtige in het gelijk stelde en dus wel een buitengewone last aannam, ging de Minister in cassatie omdat deze meende, dat in ieder geval studie kosten niet kunnen worden be schouwd als onderdeel van een bui tengewone last. De Hoge Raad wees dit af met als overweging, dat bij de vraag wat iemand nodig neeft voor zijn levensonderhoud niet alleen acht geslagen moet worden op zijn eerste levensbehoeften, maar ook wat redelijkerwijs nodig is om hem in staat te stellen door onderwijs en studie te geraken tot een passende plaats in de samenleving. Met dit arrest is weer een verdere stap gezet op de weg naar een ver- GEALLIEERDE CONCESSIES De laatste ontwikkeling is intus sen uitvoerig besproken door de pre miers van de negen landen van het Britse Gemenebest, die op het ogen blik in Londen vergaderen. Onder hen bevindt zich Nehroe, minister president van India, het land dat het wapenstilstandsplan van de V.N.- Assemblée op zijn naam stelde. Uit deze kringen wordt vernomen, dat de communisten bezwaar maak ten tegen de bepaling, dat krijgsge vangenen, over wier lot negentig dagen na een wapenstilstand nog niet.kan worden beslist, ter beschik king van de Algemene Vergadering zullen worden gesteld. Verder heette het, dat de onder voorzitterschap van Churchill ver gaderende premiers het er over het algemeen over eens waren, dat aan dit communistische bezwaar zo mo gelijk zou moeten worden tegemoet gekomen. Intussen verklaarde in Washing ton de leidende Republikeinse sena tor Taft, dat het dwaas zou zijn, om de bestandsbepalingen te laten be- invloeden door India en andere neu trale landen. Taft had een gesprek gevoerd met president Eisenhower. Onlangs verklaarde Taft, dat Ame rika wat de Koreaanse oorlog be treft de Verenigde Naties maar moest vergeten. Hij zeide nu, dat zijn op merkingen hier en daar verkeerd waren opgevat. Er was gisteren geen Zuidkore- aanse gedelegeerde in Panmoendjon. Het Zuidkoreaanse parlement be sloot een commissie te vormen, die prompt zou kunnen reageren op el ke ontwikkeling in Panmoendjon. Tevoren was in het parlement de vrees geuit, dat president Syngman Rhee op zekere voorwaarden een wapenstilstand toch nog zou kunnen accepteren. Zo is het felle verzet te gen een bestand in Seoel nog geens zins van de baan. De opperbevelhebber der Verenig de Naties, generaal Mark Clark, is vandaag, Vrijdag, te Seoel aangeko men voor besprekingen met de Zuid- Koreaanse president, Syngman Rhee, diens eerste minister, de bevelheb ber van het Amerikaanse achtste leger, generaal Maxwell Taylor, en met de leider van de delegatie der V. N. bij de bestandsonderhandelin gen, luitenant-generaal Harrison. De Chinezen verklaarden Vrijdag ochtend in een radio-uitzending voor de troepen der V. N., dat er „binnen enige dagen een wapenstil stand zal zijn". Ook de Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken, Pyoen Yoeng Tao, deelde Vrijdag een cor respondent van Reuter mee. dat een bestand nabij is. Hij voegde hieraan toe, dat de V. N. besloten hadden, Zuid-Korea te „verkopen" teneinde een wapenstilstand te bereiken. In de Indiase hoofdstad hoopt men, dat de eerste ploeg, die de Mount Everest heeft overwonnen, bezig is de tocht een tweede keer te onder nemen. Van de Britse expeditie is niets meer vernomen sinds het be richt van de beklimming. Weerkun digen zeggen, dat de te verwachte moesson later komt dan werd ver wacht. Het zal de komende dagen goed weer zijn. Intussen is een begroetingscommis sie op weg naar Kathmandoe, om de bergbeklimmers bij hun terugkeer té ontvangen. In Nieuw-Zeeland is voorgesteld om de man, die de Eve rest met een Napolese gids beklom Edmund Hillary de naam te geven van Lord Hillary of Everest. Anderen willen de voormalige Nieuw- Zeelandse imker laten decoreren door koningin Elisabeth. De Britse ambassade in Kathman doe heeft een noodbericht gestuurd naar de Britse Hoge Commissaris in New Delhi, waarin verzocht werd om een voorraad whisky om de te rugkeer van de bergbeklimmers te kunnen vieren. De Hoge Commissaris heeft geantwoord dat er regelingen v/orden getroffen, om de viering „ge smeerd" te laten verlopen. Mendes-France niet aanvaard J Pierre Mendes-France is er gister- avond niet in geslaagd, zich als pre mier door de Nationale Vergade ring te laten investeren. De eerste onofficiële cijfers toon den aa i, dat er 308 stemmen op hem waren uitgebracht, dat is zes min der dan het vereiste aantal van 314. Na een hertelling werd uitgemaakt, dat slechts 301 afeevardigden voor Mendes-France gestemd hadden. Ofschoon hij niet geslaagd is, ver klaarde Mendes-France na een onder houd met president Auriol, aan wie hij verslag uitbracht, dat hij toch tevreden was over het debat in de Nationale Vergadering. Het debat had z.i. aangetoond, dat een meerderheid der afgevaardigden niet accoord gaat met de huidige koers van de Franse buitenlandse po litiek. „Andere afgevaardigden, die om zeer gegronde redenen niet voor mij gestemd hebben, zullen zich wel licht binnenkort bij deze meerder heid voegen", aldus de radicale lei der. Men houdt meer over dan men verbruikt De Amerikanen zijn er nu in geslaagd, om atoombrandstof te laten „broe den". Dit is medegedeeld door de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, Gordon Dean in een rede te Atlantic City. Dit „broe den" bestaat hierin, dat men bij het vervaardigen van splijtbaar materiaal meer grondstoffen produceert dan er worden verbrand. Het is een van de meest revolutionnaire ontwikkelingen in het hele atoom-programma. Dean gaf een populaire uiteenzet ting van wat de nieuwe vinding be tekent. Hij zeide: „Stel u een wereld voor, waarin slechts 500 liter benzine aanwezig zou zijn. Als die hoeveelheid op was, zou de benzine voor altijd van de aarde zijn verdwenen. Laat ons nu aannemen, dat we benzine zouden kunnen maken uit water, door de benzine, die wij had den, in de nabijheid van water te verbranden en dat we door onze 500 liter benzine te verbranden b.v. 450 liter water zouden kunnen verande ren in nieuwe benzine en vervol gens door opnieuw benzine te ver branden in de buurt van water steeds maar weer nieuwe benzine zouden kunnen maken tot 90 pro cent van de verbrande hoeveelheid. Daardoor zouden we het ligt voor de handonze voorraad ben zine veel langer doen strekken, maar wij zouden niet kunnen ver wachten, die voorraad eeuwig te doen duren, want we zouden altijd wat minder maken dan we verbruik ten. Ten slotte zouden we eerder on ze benzine dan ons water hebben verbruikt en al het water, dat op aarde over zou zijn, zou nutteloos voor ons zijn voor zover het de pro ductie van benzine betrof. Maar, om onze zeer vereenvou digde analogie voort te zetten, laten we nu aannemen, dat we er in zou den slagen een middel te vinden om voor elke 500 liter verbrande ben zine 500 liter of meer nieuwe ben zine uit water te produceren. Dan zouden we het plotseling mogelijk hebben gemaakt, geleidelijk alle water ter wereld in benzine te ver anderen en er zou geen sprake meer zijn van een benzinetekort". Dit is, aldus Dean, in wezen het geen men nu in het atoominstituut te Arco (Idaho) gepresteerd heeft. Theoretisch was het al bekend, doch practisch nog niet. De reactor te Arco werkt op dus danige wijze, dat uranium 235 wordt verbrand, waarbij niet-splijtbaar uranium 238 wordt veranderd in splijtbaar plutonium in een mate, die op zijn minst gelijk is aan die van het verbruikte uranium 235. Dit is daarom prettig, omdat het op zich zelf niet bruikbare uranium 238 in de aarde 140 maal zoveel voorkomt als het splijtbare uranium 235. Mis schien zal men ten slotte ook tho rium kunnen gebruiken en dat komt nóg meer voor. Dean waarschuwde overigens, dat het behaalde succes wel belangrijk is, een mijlpaal, doch dat men er ook weer niet te veel in moet zien. Het zou wel eens kunnen zijn, dat eerste atomische energiecentralen van de toekomst dit hele broed-pro- cédé niet eens zullen toepassen. Maar: „Het houdt de belofte in, dat de atoom-industrie voor vredesdoel einden op de lange duur gemakke lijker en aantrekkelijker zal zijn dan tot dusver mogelijk scheen". De grootste A-bom ontploft De grootste atoombom, die ooit in de Verenigde Staten tot explosie werd gebracht, flitste gisteren boven de woestijn van Nevada en dié flits werd gezien tot in San Francisco, dat duizend kilometer verderop ligt. Het was de elfde en laatse proef van dit voorjaar. In Parijs gaf de „Figaro" de atoom-experimenten de schuld van het slechte weer. De weerkundige medewerker van het blad achtte het mogelijk, dat de vergiftiging van de atmosfeer van de aarde de neiging tot het warmer worden van de win ters bezig is om te keren. De bom van gisteren werd uitge- En de Belgische Grondwet De al of niet verenigbaarheid van het verdrag der Europese Verdedi gingsgemeenschap met de Belgische Grondwet houdt de gemoederen in België nog steeds bezig. Zoals men weet, heeft de Raad van State, aan welke het verdrag ter beoordeling werd voorgelegd, in ondubbelzinni ge bewoordingen te verstaan gege ven, dat dit stellig in strijd is met de Constitutie in haar huidige vorm en, wil het parlement het kunnen bekrachtigen, allereerst een herzie ning van de Grondwet noodzakelijk is. Ook een door de regering be noemde commissie van vier Belgi sche rechtsgeleerden blijkt tot de bevinding gekomen te zijn, dat de overdracht der souvereine rechten in bet kader van de Europese Verdedi gingsgemeenschap een dusdanige om vang aanneemt, dat deze moeilijk door het parlement bekrachtigd kan worden zonder voorafgaande aan passing van de Grondwet. De Belgische regering en met na me de minister van buitenlandse za ken Paul van Zeeland, nam tot nu toe het standpunt in, dat het verdrag der Europese Verdedigingsgemeen schap, evenals dit met de overeen komst der Kolen- en Staalgemeen schap gebeurde, door het parlement zou kunnen worden goedgekeurd zonder te moeten overgaan tot een herziening van de Grondwet en de hiermee gepaard gaande nieuwe verkiezingen. Naar zijn mening kon deze herziening van de Grondwet worden uitgesteld tot het ogenblik van de vorming ener politieke Euro pese Gemeenschap. Men verheelde zich in kringen van de C.V.P. ook niet, dat bij nieuwe verkiezingen de homogeen-Katholieke regering haar meerderheid in Kamer en Senaat er wel eens bij zou kunnen inschieten en haar illusie vier jaar het bewind gevoerd te hebben dan in rook zou zien opgaan. De laatste weken blijkt men echter ook in Katholieke krin gen tot de overtuiging gekomen te zijn, dat het standpunt van minister van Zeeland onmogelijk gehandhaafd kan worden, daar de onverenigbaar heid van het verdrag met de Con stitutie al te duidelijk is. Een op lossing wordt de regering thans in- zoverre gemakkelijk gemaakt, dat de liberalen hebben verklaard in het parlement vóór het verdrag der Europese Verdedigingsgemeenschap te zullen stemmen, indien op het zelfde ogenblik een begin wordt ge maakt met de procedure van de her ziening der Grondwet. In dat geval zou het verdrag dus worden goed gekeurd door Katholieken en libe ralen en zouden de Wetgevende Ka mers direct daarna worden ontbon den. Veertig dagen later zouden dan nieuwe verkiezingen worden gehou den en nog 20 dagen later zou d« Constituante worden gevormd, die tot taak zou hebben de Grondwet aan te passen aan de Europese ver dragen. Deze procedure zou in staat stellen het verdrag der E.V.G. nog vóór het zomerreces van Kamer en Senaat goed te keuren en zou de C.V.P. tevens de voldoe, ing laten, dat zij slechts enkele maanden kor ter dan de vier wettelijke jaren de teugels van het beleid in handen heeft gehad. Hoewel de regering nog geen de finitief antwoord heeft gegeven op worpen door een vliegtuig. De vuur bal was langduriger en de padden stoel groter dan bij alle voorgaande gevallen. Troepen namen aan dit ex periment niet deel. Wel konijnen, die tijdig waren gewekt met behulp van wekkers en waarvan één oog was bedekt met een pleister, het andere niet. De haven van Zierikzee veiliggesteld ruiming van het begrip „buitenge wone lasten". De ouders die voor de studie van oudere kinderen te zor gen hebben kunnen hiermede hun voordeel doen. F. D. het liberale voorstel, mag men vrij wel met zekerheid aannemen, dat zij deze oplossing zal aangrijpen om uit de impasse te geraken waarin men zich reeds geruime tijd bevindt. De socialisten blijven intussen uit principiële overwegingen gekant te gen deze oplossing en zij blijven het standpunt innemen, dat het verdrag der Europese Verdedigingsgemeen schap eerst na een herziening van de Constitutie en na hiermee gepaard gaande verkiezingen kan worden goedgekeurd. Nieuwe Ru.ssische gifgassen Volgens het Amerikaanse blad „Baltimore Sun" is de gepension- neerde kolonel van de Amerikaanse lucht macht Julius L. Amoss, die thans aan het hoofd staat van een particulier inlichtingenbureau, er in geslaagd, door middel van een uit de Sowjet-Unie gevluchte Duitse geleerde formules te weten te komen van drie nieuwe gifgassen, welke in de Sowjet-Unie door Duitse geleerden worden gemaakt. Deze gif gassen zouden zó krachtig zijn, dat één druppel op de huid reeds de dood tot gevolg heeft. Koningin Elisabeth II Een uitstekende foto van Koningin Elizabeth n, die werd gemaakt, na de Kroningsplechtigheid, in Bucking ham Palace. De Koningin draagt haar kroningsrobe, die werd ontworpen door de speciale hof-modeontwerper Norman Hartnell. weer; (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS HOGERE TEMPERATUREN. Droog, wisselend bewolkt en overdag weer iets hogere tem peraturen. Matige tot zwakke veranderlijke wind. 0 Juni: zon op 4.23 en onder 20.55; maan op 1.21 en onder 14.53 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden weer temp. HELSINKI onbewolkt 21 C. STOCKHOLM regen 13 OSLO geheel bew. 16 KOPENHAGEN onbewolkt 17 AMSTERDAM zwaar bew. 15 LONDEN zwaar bew. 16 LUXEMBURG onbewolkt 13 PARIJS zwaar bew. 17 BORDEAUX regen 16 GRENOBLE licht bew. 19 NICE licht bew. 19 ZURICH onbewolkt 18 BERLIJN onbewolkt 15 FRANKFORT onbewolkt 16 MüNCHEN onbewolkt 17 WENEN onbewolkt 18 INNSBRUCK onbewolkt 20 Donderdagavond 21.34 uur heeft men de ringdijk om de haven van Zierik zee door het invaren van de laatste twee pontons, welke uit vier en uit drie caissons bestonden, afgesloten. Door deze afsluiting is de haven van Zierikzee veilig gesteld. Het moment van de afsluiting. Jiameitje Er zijn karakters die groot zijn door hetgeen ze bereiken, andere door datgene, wat ze versmaden. Grim.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1