Staatsierit door Londens armste wijken Geen slippertjes, hoogheid 1 Bestandsbesprekingen weer hervat Kard* Mindszenty moet in ere worden hersteld Rotterdam zag zijn Koningin Bijna crisis Bonn in S)e CöidóeiSoti/Yci/tit Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 4 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12905 Als de dagen lengen Begint de zomer te strengen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: Iff ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 WATERSNOOD- SCHADE DINNENKORT zal in de Tweede Kamer in behandeling worden ge nomen het wetsontwerp, dat de ver goeding beoogt van de schade, welke door de watersnood is geleden. Het is in dit artikel niet onze be doeling dit wetsontwerp, dat reeds bij de Kamer is ingediend, nu reeds uitvoerig in al zijn details te be zien, noch om al de onderdelen, welke deze wet uitvoerig geeft, stuk voor stuk te beoordelen. Het gaat ons voorlopig om het be ginsel, dat de Staat heeft geleid bij het tot stand komen van dit wetsont werp. De eerste vraag, welke hierbij vanzelf oprijst is die van een al of niet integrale vergoeding. Deze vraag nu is uitvoerig behandeld in een raoport, dat voor het Centrum voor Staatkundige Vorming is uit gebracht door mag. P. de Bruin S.J. en drs. H ten Doeschate. Zij menen in het kort gezegd dat het on doelmatig is hier een beginselvraag te stellen met als voorwerp de eis tot integrale schadevergoeding. Een zo strenge norm achten zij als begin sel niet verdedigbaar Anderzijds zeggen zii. kan een volledige scha deloosstelling onder omstandighe den zeer wel d* juiste oplossing blij ken van vele door de ramp gerezen moeilijkheden, termeer daar zij te vens in hoee mate dienstig zal zijn voor het herstel der maatscbapt>elijke verhoudingen. Dit laatste kan in vele gevaren verder gaande hulp ver gen dan men enkel volgens een norm van algehele schadeloostelling zou verlenen. Zij komen dan ook tot de conclu sie. dat nu de Overheid het over stroomde gebied niet wenst prijs te peven, het peen zin heeft de eigen lijke schadeloosstelling schero t« scheiden van hetgeen de getroffenen nodig hebben om zich in het her wonnen gebied en onder de nieuwe omstandigheden maatschanoelijk-eco- nomisch te herstellen. En voorop gesteld de wil het getroffen gebied te herstellen spreekt het eveneens vanzelf, dat dit herstel zo doelma tig mogelijk geschiedt en dat derhal ve de Overheid ook niet principieel elke daarbij intredende verbetering ten laste van de gedupeerde mag laten. De hulp immers verleend ter verwezenlijking van hetgeen men in 's lands belang wil bereiken, zal van eeval tot geval voldoende moe ten zün. daar zij anders haar doel mist. Aldus verliest elk vooropgezet abstract" recht op integrale scha deloosstelling zijn strenge betekenis, vloeit het te zamen met het recht oo maatschapoelijk-economisch her stel en kan dit samengesteld begin sel van geval tot geval hogere of lacere uitkeringen rechtvaardigen dan het bedrag, hetwelk in nauwe aansluiting bij de normen van het stellige recht als integrale schade vergoeding ware toe te kennen. KINDER eens kunnen wij het zijn met het antwoord op de vraag, welke functie het Nationaal Ramoen fonds met betrekking tot de gele den schade heeft te vervullen. Stelt men zich od het standnunt, dat dit peen vraag van princioële maar '-tactische betekenis is. dan behoeft dit o.i. nog niet te betekenen, dat bij de overheidsmaatregelen onvermij delijk met de uitkeringen uit het Ramoen fonds moet rekening worden .ppbouden. Natuurliik: de gelden, welke thans ''oor het Fonds ziin verzameld had- "°n waarschünliik met minder te rugslag Od het economisch leven vooral velgens een rechtvaardiger '•erdeling kunnen worden verkregen 'angs "pn der wegen, waarlangs de overheid over middelen kan beschik ken. terwül zij dan ook niet in die mate. als thans het geval is, in feite onttrokken zouden ziin aan die in. '•tellingen, die regelmatig Op liefda- -'''"heid Jrn aanawezen. Maar met redeneringen en consta- ♦orin^en als deze komt men er niet. Het feit is er nu eenmaal, dat deze millioenen er zijn gekomen, snontaan pekomen door de offervaardigheid van 't Ned. volk. Maar het Neder- Jondse volk heeft naar onze mening ^°ze daad niet gesteld om de Staat alleen maar een voordeeltje te be zorgen. Practisch gebeurt dit nu, daar het wetsontwero de huisraad- sHiade en de immateriële schade met vergoed en dit nu maar aan het H'mnanfonds overlaat. Wij staan ook niet op het stand- nunt. dat de Staat alle schade inte graal zou moeten vergoeden. Maar als er dan een deel Ongedekte schade overblijft, dan zou het geld van het Ramnenfonr's daarvoor moeten wor den besteed. Velen hebben niet hun spaarpenningen aangesproken, of ■mlfs h"n pehele weekloon geofferd om de Staat in deze te ontlasten. Het Ramoonfonds zou naar onze overtui ging dit succes niet hebben gekend, indien het volk er van od de hoogte ware Geweest, dat dit voor de Staat aanleiding zou worden een deel van haar last aan het Ramoenfonds over te doen. Het Nederlandse volk heeft de getroffenen willen helpen, niet de Staat. Het rapport zegt dan ook, dat het fonds moet dienen om de mensen te helpen, die evident getroffen zijn, maar door de normen onvoldoende worden geholpen. Eerst na afwikke- Menigte danste om de auto Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, hebben gisteren de eerste van hun vier staatsieritten door de hoofdstad gemaakt. De eer ste tocht gold de armste wijken in Oost-Londen, waar de geestdrift niet onderdeed voor de uitbundigheid van de toeschouwers op de kro ningsdag. Glimlachend en klaarblij kelijk volkomen bekomen van de vermoeienissen, wuifde de vorstin naar de uitgelaten menigten. Zij droeg een nauwsluitende, ge tailleerde blauwe mantel met bij passende hoed, een diamanten broche op de revers, een paarlen halssnoer en oorringen, zwarte schoenen en handschoenen, alsmede een ramine- blauwe handtas De hertog was ge kleed in een zwarte overjas en droeg een bolhoed. De koninklijke auto werd gevolgd door zever andere auto's en 18 mo torrijders. Nauwelijks had de stoet zich in beweging gezet, of de vorste lijke auto werd omring door dansen de mensen, die de politie echter zon der moeite tot uiteengaan kon bewe gen. In de smalle straten van East- End weerkjonker gemoedelijke uit roepen door de jubel heen. Fietsen gingen tegen de muur en de berij ders hielden zich op de zadels in evenwicht om een glimp van de ko- ningin op te vangen. Autobestuur ders klommen op hun wagens. Bij een ziekenhuis werd even gestopt cm een tweejarig jongetje dat op de arm van ee- verpleegster naar buiten werd gedragen, gelegenheid te geven een bloemenhulde in de auto te laten va'len. De hertog wuifde lachend naai eer troep jongens, die als ridders verkleed, volgens de re gelen der kunst een eresaluut met hun sabels brachten De politie had de handen vol om vrij baan te ma ken ïr de overvolle straten waarin de ramen papiersnippers neer dwarrelden. 's Morgens had de koningin onder het oog van prins Charles, die van een balkon van het paleis neerkeek, onderscheidingen uitgereikt aan 2600 militairen uit alle Gemenebeest lan den. die m de kroringsstoet hadden militairen wit alle Gemenebest-lan- riep de prin« terwijl de troepen zich Opstelden voor het défilé. Telkens als zijn vader salueerde, deed hij hem na. Prinses Anne riep na het voor bij trekkei. van de muziekkorpsen: „Moeder, komt u binnen?" s Middags, na de terugkeer van de staatsierit. die twee uUr had ge duurd, gaf de koningin een dankbe tuiging uit voor allen, die hebben meegewerk' aan het welslagen van de kroningsplechtigheid. In deze bood schap memoreerde de vorstin in het bijzonder de versieringen, de poli tie. het leger, vloot, luchtmacht en d"- padvinders. Alle Londense politieagenten zul len drie dagen extra-verlof krijgen als beloning voc hun schitterende prestatie op de kroningsdag, aldus is gisteravond officieel bekend ge. maakt. Volgens de „News Chronicle" heeft het Britse ministerie van luchtvaart een strikte order ran alle posten van de luchtmacht uitgevaardigd om de hertog van Edinburgh te ontraden in straalvliegtuiger te vliegen, hetzij als piloot, hetz'j als passagier. De raad voor de luchtvaart is van opvatting dat, zoian; de kwestie van het vliegen van de hertog niet ge heel vermoedelijk met de konin gin zelf is geregeld, de verleiding tot het maken van een vlucht, zon der dat hierover var tevoren overleg is gepleegd, dient te worden verme den." „Het v/ordt niet raadzaam geacht voor de x>h;.genoot van de koningin om zelfs maar korte vluchten te ma ken. zonder dat he' paleis hiervan weet", aldus het blad. Zuid-Koreaan was er niet bij De delegaties van de V.N. en de Noordelijken hebben vandaag, Don- derdaag haar besprekingen te Pan- moendjon hervat. Toer dagen gele den waren de onderhandelingen ver daagd teneinde de Noordelijken de gelegenheid te geven, de nieuwe voorstellen der V.N. om een einde te maken aan dc impasse over het kriigsgevangenenvraagstuk te bestu deren. De voornaamste onderhandelaar van Zuid-Korea, generaal Tsjoi Doek Sjin, maakte ditmaal geen deel uit van de delegatie der verbondenen. Volgens berichten ui Tokio is hij de zer dagen afgetreden, nadat hij ge wag had gemaakt var een Zuid-Ko- reaans protest tegen de jongste voorstellen der V.N. De afwezigheid var generaal Tsjoi wordt algemeen uitgelegd als een protest tegen de voorstallen, welke de verbonde ien o' 25 Mei hebben in gediend. Nadat men vijf kwartier bijeen v/as geweest werden de besprekin gen op verzoek var de verbondenen tot Zaterdagochtend verdaagd. Een woordvoerder der V.N. be- oerkte zich na afloop der bijeen komst tot de mededeling, dat de De Koningin verricht officiële opening Bewijzen gevraagd van Moskou Sedert de dood van Stalin lijkt het erop, of de machthebbers van de communistische staten willen stre ven naar een betere verstandhouding met de vrije wereld. Aan propagan da heeft het niet ontbroken, maar bewijzen van een veranderde men taliteit zijn nog te weinig gegeven. Een zuiver blijk van gewijzigde be doelingen zou kunnen worden ge geven door de strijd tegen de Kerk te doen eindigen. En een der beste bewijzen van ue wil daartoe zou zeker de vrijlating van kardinaal Mindszenty zijn. Het comité voor de verdediging van de Christelijke beschaving dat enige maanden geleden in Nedeiland is opgericht, maar dat samenwerkt met dergelijke comité's in België, Frankrijk, West-Duitsland, Griéken- land, Italië, Luxemburg, Oostenrijk, Portugal, Spanje en Zwitserland, streeft er naar, juist thans duidelijk de aandacht te vestigen op het feit, dat propaganda van communistische zijde niet voldoende is. Daden zijn nu nodig om te bewijzen, dat het Moskou ernst is met de aangekon digde nieuwe richting. Kardinaal Mindszenty is waarlijk door zijn heroïsche strijd een sym bool geworden voor allen, die stre ven naar godsdienstvrijheid. Moskou zal daarom geen zuiverder bewijs van werkelijk verlangen naai betere betrekkingen met de vrije wereld kunnen geven, dan door de kardi naal vrij te laten en in zijn functie en zijn rechten te herstellen. gedelegeerden ook ditmaal in „uit voerende zitting bijeen waren ge weest, waardoor er geen verklaring kon wir 'en afgelegd. Prinses Margaret rookt maar! De Zuid-Afrikaanse „Kerkbode" is niets te spreken over prinses Mar garet, die blijkens de van haar ge publiceerde portretten in het open baar rookt. „Dit skyn nou mode te word om prinses Margaret se portrette te pu- bliseer by voorkeur by perdewed- renne en altyd met 'n sigaret in die mond" schrijft het blad. ,,'n Mens kan natuurlik die mo tief van die persfotograwe verstaan. Dit waarlijk iets nuuts dat 'n vor- stelike dame uit die Engelse konings huis zo opvallend en in die open baar meedoen aan die lelike rook gewoonte, al is dit waar dat ook an der vóór haar gerook het. Die vraag ig egter of die sensor van die ko ningshuis sulke foto's moet deurlaat vir publikasie En is dit nou wel no dig om ons Afrikaanse koerante met sulke twyfelagtige illustrasies te „versier"? Onwillekeurig vra 'n mens jouself af: Wat word hiermee beoog? Is dit 'r. blyk van welwillendheid teenoor die koninklike prinses, wat onder omstandighede seker te begryp is, of wil dit dien as propaganda vir rook onder dames? Ons weet nie wat hiermee beoog word nie. Soveel is egter seker, dat ons jongdogters daarin sal lees dat rook nou iets be- sondert mooi is vir 'n dame en met vorstelike sanksie sy weg deur die vrouewereld vind. Baie dinge wat vandaag nog nie in woorde gese mag of kan word nie, word doeltreffend op die strate verkondig deur foto's. Hier het ons nou 'n mooi voorbeeld Daarom te meer is dit te betreur dat iemand uit 'n koningshuis so 'n voor beeld stel". Gistermorgen heeft H. M. de Koningin officieel het Groothandelsgebouw te Rotterdam geopend. Met een druk op een knop, die was aangebracht op een maquette, stelde H. M. Koningin Juliana de stoomfluit in werking van het in de Meidagen van 1940 uitgebrande stoomschip „Statendam", welke fluit staat opgesteld op het Groothandelsgebouw te Rotterdam. Tevens gin gen op het gebouw de Nederlandse en Rotterdamse vlag in top, geflankeerd door de vlaggen van de vele landen, waarmee de groothandel in dit gebouw betrekkingen onderhoudt en hoopt aan te knopen. Dit betekende, dat het groothandelsgebouw, het eerste Europese collectieve gebouw voor de groot handel, officieel was geopend. H. M. bemoederde babies in het St. Clara-ziekenhuis „Bermuda" 29 Juni Een vertegênwoordiger van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, die op de Eermuda-eilanden voorbereidingen heeft getroffen voor de komende bijeenkomst aldaar van de ministers-presidenten van Groot- Brittannië en Frankrijk en de pre sident der Verenigde Staten, heeft Woensdag verklaard, dat df bespre kingen waarschijnlijk 20 Juni a.s. zullen beginnen. ling van de schade door de Staat, zou dan kunnen worden nagegaan welke taak er tenslotte .voor het Rampenfonds zou overblijven. In de Kamer zal hierover straks echter nog wel het een en ander te doen zijn. Europa verkleumt Het is niet alleen in Nederland abnormaal koud, ook in het overig deel van Europa is het compleet win ter. Zo deelde ook de Franse weer kundige lienst mede, dat Dinsdag de koudste dag in Juni te Parijs se dert 1876 is geweest De maximum temperatuur bedroeg 12.8 graad Cel sius Aan de Franse Rivièra was het nog twee graden kouder. De Gross Glockner-pas in Oosten rijk en vele Alpenpassen die naar Italië leiden, zijn doro zware sneeuw val versperd. In de Povlakte kwa men Dinsdag hevige hagelbuien voor. In Bolzano daalde Woensdag de temperatuur tot het vriespunt. In de nacht van Dinsdag op Woens. dag viel een dikke sneeuwlaag in de Zwitserse Jura. In België woedden hagel- en re- genstormen In lift bergachtige Oos- te'.iike deel van h«t land viel sneeuw. Zwitserse boeren maken zich zor gen over hun vee, dat de vorige week naar de bergweiden is c gebracht en nu tot de knieën in de sneeuw staat. In sommige centra van de wintersport zijr. de ski's weer te voorschijn gel aald, die bijna twee maanden geleden werden opgebor gen. In laaggelegen gedeelten van de Franse Alpen daalde het kwik tot het nulpunt In deze tijd van het jjaar is het in deze streken sinds 1936 niet zo koud geweest. Premiers van Gemenebest bijeen Gistermiddag is te Londen de ope- ninesvergadering gehouden van de conferentie van de premiers van het Britse Gemenebest De eerste ple naire zitting werd bijgewoond door de eerste ministers van Engeland, Canada Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid Afrika, India, Pakistan, Ceylon en Zuid Rhodesia. Alle deelnemers aan de vergadering verklaarden zich eens met het voor- Enige uren zag het er gisteren naar uit, dat een crisis in de Westduitsc regering onafwendbaar was. De mi nister van Financiën, Fritz Schaf- fer, dreigde nl. met aftreden doch ingrijpen door bondskanselier Ade nauer deed hem te elfder ure van zijn voornemer afzien. Schaffer was ontstemd over het feit, dat de Bondsdag (Tweede Ka mer) zijn begroting „aan stukken had doen vallendoor het verwer pen van een voorstel, dat het minis terie van Financiën een onmiddellijke uitgave van 550 millioen mark zou hebben bespaard. De minister was n.l. van oordeel, dat de subsidies van de regering voor de sociale verzekeringsmaatschap pijen niet voor het volle bedrac baar geld uitbetaald behoefden te worden, doch voor 550 millioen mark in schatkistpapieren uitgekeerd kon den worden. Doordat de Bondsdag dit had geweigerd, zou het tekort in de begroting voor dit jaar stijgen tot 1380 millioen mark, hetgeen voor Schaffer aanleiding was, zijn ontslag te vragen. De parlementsfractie van dr. Ade nauer's chr.-dem unie beloofde ech ter een motie te zullen indienen, waarin alsnog werd aangedrongen, Schaffer's verzoek in te willigen. Hierna trok de minister zijn ontslag aanvrage in. stel van Winston Churchill tot het houden van besprekingen op hoog niveau tussen Oost en West, aldus werd van woegde zijde verklaard. Zij zouden ook voorstander zijn van de voorgestelde conferentie van de Westelijke „Grote Drie" die, waar schijnlijk aan het einde van deze maand, op de Bermuda-eilanden zal worden gehouder De ministers bespraken voorts de internationale situatie in het alge meen. Hedenmiddag zijn de bespre kingen, die een week zullen duren, voortgezet. Na haar bezoek aan het groothan- dclsgebouw te Rotterdam, zoals wij gisteren reeds meldden, begaf Ko ningin Juliana zich naar het nabij gelegen bouwcentrum. De lands vrouwe werd hier toegejuicht door een grote menigte. ^Ook hier weer bleek haar grote liefde voor de kin deren. Langdurig onderhield zij zich met de 3-jarige Nanette en de 6- jarige Martha Thiele, dochtertjes kan een der medewerkers van het Bouwcentrum, die bloemen aanbo den. Zeer grote belangstelling toonde dc koningin voor de tentoonstelling: ociale problemen en hun bouw kundige gevolgen. Zij is van mening, dat de vrouw nog te weinig wordt betrokken bij stedebouwkunde. Het is zo be langrijk, aldus de Koningin, dat men nu in gaat zien, dat vrouwen hierbij behoren te worden gehoord en dat men dan ook begint over te gaan tot het inschakelen van de huishoud- raad en andere vrouwenorganisaties bij het maken van plannen voor stcdebouw en huizen. In de burgerzaal van het stadhuis gebruikte koningin Juliana de lunch, waarbij aanwezig waren de echtge note van de burgemeester, mevrouw Van Walsum, het college van B. en W. met zijn dames, mr. L. A. Kes- per en echtgenote cn mevrouw Van der Mandele. Inmiddels waren in opdracht van de Koningin bloemen bezorgd bij mr. G. E. van Walsum, die wegens een keelaandoening het bed moest houden. In ziekenhuis Langs de gehele route in Rotter dam-Zuid tot het St. Clara-zieken huis, stonden de mensen in dichte drommen langs de weg geschaard. Geen wonder dan ook, dat de ko ninklijke stoet vrij veel over de vast gestelde tijd in dat ziekenhuis arri veerde, omdat H. M. dc duizenden langs de weg niet wilde' teleurstel len en derhalve in gematigd tempo liet rijden. Nadat dc vijfjarige Johanna Exler een tuil bloemen had aangeboden stelde de loco-burgemeester voorzit ter en secretaris van het bestuur voor. In de hall werden o.m. nog aan H. M.- voorgesteld de deken van Rotterdam, mgr. J. H. Niekel, pas toor J. C. Vijverberg, rector J. Sul Moeder Aldcgonda, algemeen over ste der Franciscanessen van dc H. Elisabeth en Moeder Christiana, overste der zusters Franciscanessen, die in het ziekenhuis de verpleging verzorgen. Vervolgens werd door H. M. be zichtigd het laboratorium, de sectie en de röntgenafdeling, de polikli niek en dc operatieve en gynaecolo gische afdeling. Buitengewoon veel belangstelling toonde H. M. voor de in een der gangen opgestelde Al- wall-kunstnier, de enige van dit soort in Nederland, waarvan zij zich de werking tot in de kleinste bij zonderheden liet uitleggen. en blindeninstituut Om kwart over vier arriveerde H. M. aan de Blindeninrichting, waar tal van belangstellenden reeds lang voor de aankomst een plaatsje hadden geyonden. Ook hier uitte de belangstelling voor het koninklijke bezoek zich in hartelijke toejuichin gen en bood een meisje bloemen aan. In de inrichting bezocht onze vor stin allereerst de mattenmakerij en even later, toen het gezelschap in de mandenmakerij was gekomen, werd H. M. verrast met een pitrieten- de nagenoeg blinde J. P. J. Rigetti, secretaris van de contactcommissie van de Rotterdamse blindenorgani- saties en van de afdeling Rotter dam van de R.K. Blindenbond St. Odillia. Met hem onderhield de Ko ningin zich enige ogenblikken. Het gezelschap wandelde vervol gens door de borstelmakerij naar de stoelenmaker ij en hier wachtte H. M. wederom een surprise. Een der oudste blinden van de inrichting liet H. M. een klein model rotan stoel zien, bestemd voor de prinsesjes. De Koningin verbleef daarna enige tijd in de vrouwenzaal en een drie- thl blinde vrouwen. M. H. W. Val kenburg, J. M. Bras en J. A. van Herwijnen, overhandigden de lands vrouwe een zelfgemaakt jurkje en enige boekenleggers. In de bestuurskamer werden de hoge bezoekster enkele platen en drukwerken getoond, die betrekking hebben op de inrichting. Ook het les lokaal, waar de blinde meester L. A. de Vos met de zijnen werkte, werd nog bezocht, voordat het ge zelschap in de cantine de thee ging gebruiken. Tegen vijf uur nam H. M. af scheid. Tot aan de grens van de ge meente werd H. M. uitgeleide ge daan door loco-burgemcester wet houder J. van Tilburg. van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur. KANS OP ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien en een kans op onweer. Dezelfde temperatuur als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. 5 Juni: zon op 4.23 en onder 20.54; maan op 1.06 en onder 13.29 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: weer temp. onbewolkt 25 C. liebtbew. 14 regen 16 zw. bew. 15 zw. bew. 14 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM EDINBURGH geheel bew. LONDEN zwaar bew. LUXEMBURG PARIJS 11 BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT WENEN INNSBRUCK geh. bew. nevel licht bew. licht bew. hall bew. licht bew. onbewolkt zw. bew. regen geh. bew. regenbui licht bew. Jlwteitje Niets kalmeert meer dan een ge- sleutelmandje, haar aangeboden door woon besluit.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1