3)e Cd/dóeSou/fcant De kroning van koningin Elizabeth de Tweede van Engeland Praal van eeuwenoude ceremoniën Onder veilige hoede der leeuwen EEN KLEURIGE STOET TROK DOOR KILLE LONDENSE STRATEN Grootse plechtigheid in de DE DIN5UAG 2 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12903 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Londen spant vandaag de kroon Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Het woningbouuwogeltje en de adder (onder het gras) Onder de lieflijke titel „Het wo- ningbouwvogeltje" komt in „Rijn en Gouwe" van 30 Mei een artikel voor waarin de schrijver critiek levert op de „verkiezingsrede" welke wet houder Deerenberg van Alphen aan den Rijn hield op Vrijdag 22 Mei. Ogenschijnlijk dus een critiek, die nogal aan de late kant was. Bij nauwkeurige lezing doet het artikel min of meer denken aan een ste reoscopische film, waarin enkele op het oog onbelangrijke opnamen via een rood-groen brilletje een verras sende dieptewerking krijgen. Want men kan slechts de schouders opha len, wanneer het de schrijver be vreemdt, dat 'n wethouder, die vlak voor de verkiezingen wordt aange vallen, in het openbaar, van de ge- 1 H 1 te zetten. En dan is het in dit ver- 1 1 p, band bepaald onjuist om de indruk VRtl W P'SltTlinSr^t* te wekken dat de heer Deerenberg, X W V 4411 Hlllllu IV^-L wat hij op de KVP-vergadering aan- j\iet de indrukwekkende staatsie, welke door de traditie van eeuwen is voerde ook had kunnen vertellen vastgelegd, is Elizabeth de tweede van Groot-Brittannië heden in de Abdij- *aatste Alphense raadsverga- kcrk van Westminster te Londen gekroond tot koningin van het Britse Imperium. In deze Abdykerk zijn reeds gedurende negen eeuwen de ko ningen van Engeland gekroond met hetzelfde ceremonieel als thans. Om vier minuten voor half elf vertrok koningin Elizabeth in de 200 jaren oude kroningskoets door de natte straten van het Buckinghampaleis naar Westminster Abbey, geëscorteerd door de cavalerie van het hof in glinste rende borstkurassen, militaire orkesten en hooggeplaatste militairen. De koningin was gekleed in een robe van karmozijnrood fluweel. Zij droeg een diadeem op het hoofd. Naast haar zat haar echtgenoot, de hertog van Edin burgh, gekleed in met gouddraad bestikte blauwe admiraalsuniform. De stoet werd geopend door de parade-inspecteur van het ministerie van oorlog, kolonel B. J. O. Burrows. Achter hem reden vier leden van de hof- cavalerie, twee militaire orkesten en duizend leden van de garde en de kon. artillerie. Daarna kwamen admiraals, veldmaarschalken, generaals, Iuchtmaarschal- ken, hooggeplaatste officieren van de strijdkrachten van het Gemenebest en veldaalmoezenicrs, van wie sommigen te paard, sommigen te voet en anderen in open rijtuigen. De kroningskoets met het koninklijk paar. getrokken door acht grijze paarden, werd voorafgegaan door het koninklijk escorte van officieren uit het Gemenebest, koloniale contingenten, „Yeomen of the Guard" (kon. lijfwacht) in Tudor-uniformen, de Kon. Schuitevoerder met 12 jollemannen, een bereden orkest van de Kon. Bereden Garde en de eerste en tweede af deling van het kon. escorte. De koets werd gevolgd door een aantal ruiters, onder wie de „Lord High Constable" (hofmaarschalk bij kroningen), veldmaarschalk burggraaf Alen- brooke. het hoofd van de koninklijke lijfwacht, de earl van Onslow, en de adjudanten van de kóningin; voorts Admiraal Earl Mountbatten van Birma en de hertog van Gloucester. Zij werden gevolgd door adjudanten, stal meesters en rijknechten, de derde afdeling van het kon. escorte, drie rijtui gen met twee paarden er voor en de vierde afdeling van het kon. escorte. dering. Op de eerste plaats kan men niet vaststellen, dat enkele vragen van raadsleden in de betreffende raads- bijeenkomst onbeantwoord zijn ge bleven, aangezien de voorzitter, na dat een discussie over de woning- bouwkwestie was ontstaan, dit punt naar eén besloten zitting verwees. Wat in die zitting besproken is weet alleen het gemeentebestuur, tenzij iemand tegen de regels in in lichtingen heeft verstrekt aan de auteur van ,,Het woningbouwvogel- tje", hetgeen wij niet kunnen aan nemen. Maar er is nog een andere zijde aan deze kwestie. In het blad, waar voor de schrijver van het onderha vige artikel de pen voert, is na de betreffende raadsvergadering een ar tikel verschenen over de woning- bouwkwestie en op onjuiste bewerin gen uit dat artikel heeft de heer Deerenberg in zijn gewraakte rede eveneens gewezen. Het sohijnt in sommige kringen nog steeds wrevel te wekkën, dat wethouder Deerenberg die niet belast is met de woningbouw toen hij als voorzitter van de R.K. woningbouwvereniging „St. Joseph" naar het departement van Wederop bouw in Den Haag ging, de vrijheid heeft genomen om eens even te in formeren naar de stand van zaken ten aanzien van de andere bouw plannen en ook daarvoor definitieve toezeggingen ontving. In plaats van vreugde over het be reikte resultaat ontstond er een ru moer dat niet bepaald dienstig was voor het algemeen belang. De dag, nadat wethouder Deerenberg met de verrassende mededeling in Alphen aan den Rijn was weergekeerd, belde de burgemeester gelijk de wethouder op 22 Mei verklaarde Wederopbouw op, om mede te delen, dat hij het niet nam, dat toezeggin gen over de woningbouw aam de wethouder waren gedaan. In de raadsvergadering van 23 Maart volgde de bekende „donder rede" van de burgemeester aan het adres van Wederopbouw. Wethouder Deerenberg heeft hierna direct con tact opgenomen met Wederopbouw om te voorkomen, dat de uitlatingen van de burgemeester de officiële be vestiging van de door het departe ment gedane toezeggingen ongunstig zouden beïnvloeden. Dit alles heeft men kunnen vernemen uit de ver klaring van de heer Deerenberg op 22 Mei. Dat ,,Rijn en Gouwe" drie dagen na de verkiezingen critiek levert op zoals het blad zelf zegt „de verkiezingsrede" van wethouder Dee renberg (die op de Vrijdag voor men ter stembus ging werd gehouden) doet sterk denken aan „stemming maken". Een stemming wel te ver staan na het stemmen. Dat is de pe riode, waarin de wethouderszetels verdeeld plegen te worden. Straaljager bij Lopik neergestort Vlieger gedood Gistermiddag om half drie is een Thunder jet straaljager van de vlieg basis Eindhoven in Lopikerkapel on der de gemeente Lopik in een Uiter waard neergestort. De piloot, de 26- jarige reserve-sergeantvlieger L. G. J Serré uit Utrecht, kwam hierbij om het leven. Om 13.40 uur was de Thunderjet met nog een straaljager van hetzelfde type van de vliegbasis Eindhoven op gestegen voor het maken van een oefenvlucht. 2Km. ten Westen van Je brug bij Vianen stortte Serré met zijn toestel loodrecht neer. De andere Thunderjet is behouden op de basis teruggekeerd. Na het bekend worden van het on geluk vertrok een commissie van on derzoek onmiddellijk uit Eindhoven naar Lopikerkapel. Naar het huis des Heren Om elf uur bereikte de kleurige stoet de abdij, waar de zevenduizend officiële genodigden de hun toege wezen plaatsen hadden ingenomen. Na een oponthoud van een kwar tier in de kleedkamer van de annex der abdij, betrad koningin Elizabeth door de grote westelijke deur de prachtig versierde kerk. Zij werd begroet met een trompetfanfare. Een koor van 600 stemmen zong de hymné uit Psalm 122: „Ik was verblijd, toen men mij zei: Wij zullen opgaan naar het Huis des Heren". De zevenduizend gasten in de abdij Britse edelen in kleurrijke dracht, buitenlandse vertegenwoordigers en burgers zagen staande toe, hoe de het hoogaltaar begaf. Zes eredames droegen, als bruidsmeisjes, de lan ge sleep van het karmozijnrood flu welen gewaad van de koningin. Vóór de koningin uit liepen bis schoppen en andere kerkelijke hoog waardigheidsbekleders in kostbare gewaden, dragers met grote ivoren en gouden kruisen, herauten in met leeuw- en harpfiguren geborduurde tunieken, edelen met de flonkerende koninklijke attributen staven, scepters en zwaarden elk gevolgd door een page in kleurige livrei, die het kroontje van zijn meester droeg, en de premiers van het gemenebest, o.w. sir Winston Churchill in het blauwe kleed van ridder in de Orde van de Kouseband. Vóór de koninklijke attributen ging prins Philip, de roodfluwelen mantel met hermelijnen cape van koninklijk hertog over zijn admiraals koningin, langzaam voortschrijdendl uniform geslagen. Hij was omge- over een blauw tapijt, zich door het ven door herauten en werd gevolgd schip en het koor van de kerk naar I door een adelborst van de marine, groter dan de andere pages, in olijf groene uniform, die het kroontje van de hertog droeg. Langzaam schreed koningin Eliza beth langs de lege troon, een zetel met rode bekleding en gouden arm- leuingen en poten, die stond op een verhoging in het midden van het kerkschip als een eilandje in een 2ee van goud. Zij liep achter de 650 jaar oude eiken kroningszetel om en nam plaats op de rood beklede staatsiezetel onder ce koninklijke galerij, waar haar moeder, de konin- gin-douarière Elizabeth, en zuster, prinses Margaret, zich bevonden. Veertig schooljongens van West minster zongen „Vitvat regina Eli- zabetha, vivat, vivat" het enige Latijn, dat bij de plechtigheid te pas kwam. DE ERKENNING. Onder het helle licht van krachtige televisielampen schikten de zes ere dames de sleep van de koningin op de vloer. Enige ogenbliken later bo gen de eredames zich opnieuw en namen de sleep weer op en het eer- ste deel van de plechtigheid, de er kenning, begon. Elizabeth stond op en begaf zich naar de kroningszetcl, waarin alle Engelse vorsten sedert 1308 zijn ge kroond. De eredames trokken zich terug, de koningin staande achter latend, als centrale figuur van de eeuwenoude plechtigheifl, slank, jong en ernstig. Dr. Geoffrey Fisher, de aartsbis schop van Canterbury, in koormantel en met de mijter op het hoofd, wend de zich tot de aanwezigen naar het Oosten, naar het volk nabij het al taar. Langzaam en met grote nadruk zei hij: „Sirs, ik stel u hier vóór, koningin Elizabeth, uw onbetwiste koningin, en vraag daarom u allen die hier gekomen zijt om uw hulde te betui gen, zijt gij bereid dit te doen?" Driemaal klonk het daarop luid van de zijde van het altaar: „God save queen Elizabeth", en luid schalde een trompetfanfare door de hoge abdijkerk. Daarna schreed de aartsbisschop, gevolgd door herauten, langzaam naar het Zuidelijke deel van de kerk, waar de Britse edelen gezeten waren. Hier herhaalde hij zijn woorden en opnieuw luidde het antwoord: „God save queen Elyizabeth". De koningin neigde ten teken van aanvaarding dezer erkenning. Koningin Elisabeth II met haar eerste ministers Koningin Elizabeth II van Engeland temidden van haar Eerste Ministers, gefotografeerd na een lunch voor dc vertegenwoordigers van de overzeese Rijksdelen door de Koningin gegeven op Buckingham Palace. Op de foto onderscheiden wij: links van de Koningin: Sir Winston Churchill en rechts Mr. Menzies van Australië. Naast deze Mr. Louis St. Laurent van Canada, en achter Sir Winston, Mr. Bustamente van India met voor zich Pandit Nebroe. Links van Mr. Nehroe staat de premier van Nieuw-Zeeland, Mr. Holland. Tweede van rechts is Dr. D. Malan van Zuid-Afrika. Om iets van de luister van de kroningsstoet op te vangen zijn de Engelsen tot heel wat bereid; en zo kan men reeds lang van te voren enthousiaste lingen in de Londense straten zien, die alvast een goed plaatsje veroverden. Gewapend tegen regen en koude plus een goed humeur zit een groepje Engelsen en Australiërs hier onder de veilige hoede van een der enorme leeuwen van Trafalgar Square. Hierop begaf de aartsbisschop zich naar het Westelijke deel van de kerk; Elizabeth keerde zich ook in de rich ting van de zuilengalerij aldaar, waar staatslieden uit het Gemene best, prinsen, prinsessen en diploma ten uit het buitenland, o.w. Prins Bernhard, hun plaatsen hadden. Voor de derde maal stelde de aarts bisschop zijn vraag en voor de derde maal klonk het „God save queen Elizabeth" gevolgd door trompetge schal. Dan richtte de bisschop zijn vraag tot de Britse edelvrouwen in het Noordelijk deel van de kerk en voor de vierde en laatste maal werd dc erkenning bevestigd door een „God save queen Elizabeth". DE EEDSAFLEGGING. Daarna volgde de beëdiging. Dc aartsbisschop vroeg: „Wilt u plechtig beloven en zweren de volken van het Verenigde Koninkrijk van Groot- Brittannië en Noord-Ierland, Canada, Australië Nieuw-Zeeland, de Unie van Zuid-Afrika, Pakistan, en Cey lon, en van uw bezittingen en andere gebieden die tot deze gebieden be horen, te regeren in overeenstem ming met hun respectievelijke wetten ep p-ebruiken?" „Ik beloof plechtig dat te doen", zo zeide de konintrin. Na verder beloofd tc hebben het Protestantse geloof in Brittannië te zullen bandhaven, verklaarde de ko ningin met de hand op de Biibel: ,De dingen, die ik hier heb beloofd, zal ik uitvoeren en houden. Zo waarlijk helne mij God". Daarna kuste zij de Bijbel, die haar vervolgens ceremonieel werd over handigd door de aartsbisschop met de woorden: „Wij geven u met dit boek de meest waardevolle zaak, welke de wereld te bieden heeft". Het koor zong daarop, met zwel lend geluid: „Zadok de priester en Nathan de profeet zalfden Salomon tot koning....", de inléiding tot de zalving, die de koningin, evenals een bisschop, wijdde voor haar bestuurs taak. Ruisend klonk de muziek, toen de koningin, rechtoostaand. v/erd ont daan van de aardse praal het kar mozijnrode gewaad, de diadeem, dc versierselen van de Orde van de Kouseband en gekleed werd in het eenvoudige, witte zalvingskleed, dat van haar de eenvoudigste, minst op getooide figuur in de prachtvolle om geving maakte. Voorafgegaan door lord Salisbury met het zwaard van staat werd Eli zabeth opnieuw naar de kroningsze tel geleid, waar zij thans plaats nam boven de steen van het lot", de ruwe blok zandsteen waarop in het verleden de Schotse koningen wer den gekroond. Vier ridders van dc Kouseband, hielden een baldakijn boven de ko ningin. Na de zalving werd de koningin door de hofdames gekleed, in de „colibium sindonis een wit batisten kleed zonder mouwen en in de „su pertunica", een mantel van goud laken afgezet met karmozijn zijde, dat blonk in het heldere lamplicht. Door deze bekleding was Elizabeth van de eenvoudigste de rijkst ge klede van alle aanwezigen gewor den, prachtiger dan de herauten, die aan de voet der pilaren stonden ge schaard. De schittering en de praal werd nog vergroot door de met juwelen bezette koninklijke attributen, die vervolgens één voor één werden overhandigd. vervolg op pag. 2 HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND KOUD. Zwaar bewolkt met regen buien. Overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. Koud weer. 3 Juni: zon op 4.25 en ondci" 20.52; maan op 0.35 en onder 10.40 uur. Het weer in Europa HELSINKI half bcw. 13 C. STOCKHOLM regen 13 OSLO KOPENHAGEN lichtbew. 14 AMSTERDAM regen 13 EDINBURGH zwaar bcw. 13 LONDEN zwaar bew. 16 LUXEMBURG regen 11 PARIJS lichtbew. 17 NICE licht bew. 22 GENEVE regenbui 17 ZURICH regenbui 15 LOCARNO zwaar bew. 24 FRANKFORT half bew. 16 MUNCHEN geheel bcw. 13 WENEN zwaar bew. 18 Jiavcettje De nijd loert nooit op? het middel matige.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1