Koblet de grote man in de 17e etappe Gerrit Voorting op dreef in Ronde van Luxemburg Schaduw over de Hollandia- roeiwedstrijden De provinciale wielerweg- kampioenschappen amateurs Hagenaar H. de Vos won de Ronde van Noordwijkerhout [H335Ö0G MAANDAG i JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De Ronde van Italië Duel Koblet-Coppi in 18e etappe De Italiaan Bruno Monti heeft de rit van Vicenza naar Auronzo ge wonnen, en daarmee zijn tweede etappezege in successie behaald, een verrichting om de hoed voor af te nemen Maar de grote man van Vi cenzaAuronzo is toch ongetwijfeld Hugo Koblet geweest, die niet slechts een aanval van de Santi op zijn lei dersplaats afsloeg maar door ge durfd en tactisch rijden bovendien zijn positie in het algemeen klasse ment wist te versterken aangezien hij, alhoewel geen etappewinnaar, toch een minuut eerder dan zijn fel ste concurrenten door de finish ging. Wat de Nederlanders aangaat heeft Wim van Est zich wederom het best gehouden. Hij verloor in deze etappe een minuut op Koblet, maar handhaafde zich in het gezel schap van - de andere grote heren, Coppi, Bartali en de rest, en wiens broer Jane heeft opgegeven. Roks brak kort na de bevoorra ding te Vittorio zijn achterwiel, ter wijl tegelijkertijd zijn .voorrem de fect raakte. Suykerbuyck en van Breenen bleven op hem wachten, waarna de drie gezamenlijk verder gingen. Maar ze kregen geen aan sluiting meer met de hoofdmacht en arriveerden met een vertraging van zes tot tien minuen te Auronzo. Suy kerbuyck en van Breenen reden het laatste stuk samen met Wagtmans ,en Dekkers, die de kilheid en de re gen slecht verdroegen en in het tweede gedeelte van de etappe wa ren teruggevallen. Na de gisteren verreden 18e etap pe leidt Koblet nog steeds "in het al gemeen klassement, met twee mi nuten voorsprong op Fausto Coppi. Maar hij heeft zich tot het uiterste moeten geven om zich te handha ven, zoals ook Coppi al zijn krach ten heeft moeten inspannen tenein de de Zwitser, die weer sterk aan vallend reed, in bedwang te hou den. Het duel tussen deze twee reu zen zette zijn stempel op de grote Dolomietenetappe met haar vier cols. In het kleine stadje Auronzo heers te in de nacht van Zaterdag op Zon dag en tijdens de hele Zondagmor gen de grootste bedrijvigheid. On afzienbare autokolonnes bewogen zich naar de Dolomieten-passen, die in deze Giro de rol van vrederech ters zouden moeten spelen. Nadat de zon in de vroege ochtend even door het wolkendek was gebroken trok tegen de middag de lucht weer dicht, wat nevel en regen voorspel de op de hoogste pasovergangen. Volpi's uitlooppoging gefnuikt Het tempo was tot aan de Misu- rina maar matig, nauwelijks 22 km/ u. Bij de afdeling kon Volpi, een van de oudste deelnemers, zijn voor sprong aanzienlijk vermeerderen Te Cortina d'Ampezzo bedroeg het ver schil met een groep van 33 man, waarbij alle cracks, meer dan drie minuten. Maar nu was de' tweede klim naai de Falzarego aan de beurt. De groep achtervolgers werd eerst tot twaalf man gereduceerd, daarna tot acht, te weten Coppi, Koblet, Fornara, Louis Bobet, Carrea, Ockers en Co- letto. Volpi reed nog steeds alleen, maar in de bovenste lussen zaten de jagers hem toch dicht op de hielen. Dit was het werk geweest van Cop pi, die twee^ kilometer voor de pas overgang een energieke aanval had ingezet, waarbij alleen Koblet en Fornara hem hadden kunnen volgen. Dit trio ging 30 seconden na Volpi over het hoogste punt van de col. Op 1 minuut volgden Bobet en Oc kers, op 1 min. 5 sec. Carrea, op 1 min. 50 sec. Schaer en Coletto, op 2y minuut Wim van Est, Bartali en een vrij groot .groepje. Koblet in zijn element Koblet was thans in zijn element. En hij was ook in topvorm, hetgeen hem in staat stelde om op het vlak ke. af en toe flauw stijgende stuk naar Arabba nog wat verder uit te lopen op zijn concurrenten. Bij de bevoorrading van laatstgenoemde plaats lag hij meer dan twee minu ten voor op Coppi en Fornara, 4 min 20 op Bobet, Oskers en Carrea, 4 min. 45 sec. op Coletto en Gismon- di, en rond 5 minuten op Bartali en Magni. De strijd tussen de grote heren was nu in alle ernst ontbrand. Ko blet ving, nog steeds alleen rijdend, de klim aan naar de top van de der de col, de Pordoi, terwijl Fausto Coppi in niet in slaagde van For nara los te komen. Toch wisten de twee Italianen hun achterstand iets te verminderen. Tegenaanval van Coppi Bij de afdeling kon Koblet, die dit onderdeel van de kunst even goed beheerst als de virtuoos Magni, zijn voorsprong- nogmaals op ruim twee minuten brengen. Maar hij maakte een grote fout doordat hij in zijn ijver om het verschil met Coppi zo groot mogelijk te maken, weigerde zich te laten bevoorraden. Dit wreek te zich bij de bestijging van de vier de col, de Stella, waar de sneeuw aan beide kanten van de weg opge hoopt lag en een koude wind woei. Toen bleek de Zwitser niet over voldoende reserves te beschikken om de tegenaanval van Fausto Cop pi te pareren. Fausto joeg naar bo ven in zijn beste stijl en halverwe ge de pasovergang had hij de Zwit ser al ingehaald. Een korte, furieu ze kamp volgde, toen moest Koblet zijn rivaal laten gaan, die op de pas 1 y. minuut voorsprong noteerde. Koblet kreeg nog gezelschap van /ornara, en met ruim vijf minuten achterstand volgden Bartali en De- filippis. i De Zwitser gaf zich echter niet gewonnen. Hij stormde de zigzag bochten door omlaag; reed Fornara van zijn wiel en maakte jacht op Coppi. Het werd een ware pour- suite-race waarin Koblet elke kilo meter enkele seconden won totdat hij de danig verraste en geïmpo neerde Fausto 14 kilometer voor de finish achterhaalde. Samen gingen ze op Bolsano af, waar de eindspurt de beslissing moest brengen. En hier toonde Coppi zich duidelijk de snel ste want met drie lengten voor sprong ging hij het eerst over de streep. Wagtmans staakte de strijd De Nederlandse ploeg heeft in de ze etappe harde klappen moeten in casseren. Tenzij de jury clementie betracht ten opzichte van Suyker buyck en Dekkers, die met enkele anderen de tijdlimiet overschreden, is haar effectief teruggebracht tot drie man, want de vermoeide Wout Wagtmans heeft opgegeven. Van Est, wederom onze best ge klasseerde man, is ook de grootste pechvogel geweest. Hij kwam niet minder dan vijfmaal ten val, en dat niet wegens slecht sturen in de af dalingen of door vermoeidheid maar door onvoorzichtigheid van geest driftige kijkers. In de buurt van de pasovergangen verdrong zich een menigte, die op meer dan 30.000 koppen werd geschat. Zij lieten slechts een zeer nauwe doortocht open en telkens weer waren er geschoten jongens, die do bij het klimmen naar boven wilden duwen. Het aantal valpartijen was legio, en niet alleen van Est maar ook Roks en een aantal Italianen en Zwitsers werden er het slachtof fer van Bovendien kreeg van Est, slechts 2 y, minuut achterstand had nen handhaven en op de Falzarego slechts 2y, minut achterstand had op Volpi, twee keer materiaalpech. Hij viel daardoor terug in een groep, die ook Roks in de gelederen telde, en arriveerde met ruim 14 minuten achterstand, wat hem vier plaatsen kostte in de algemene rang schikking Suykerbuyck en Dekkers rakten vrij ver achter bij de bestijging van de tweede en derde col en hadden daarna de grootste moeite om zich een weg te banen door het publiek, dat de weg versperde. Het is zeer de vraag, of het hun vergund zal worden heden weer te starten. De uitslag luidt: 1. Coppi 5.19, 2. Koblet z.t.; 3. Fornara 5.23.25; 4. Zapini 5.25.52; 5. Bartali z.t.; 6. De- filippis 5.28.23; 7. Rossello 5.28.55; 8, Ockers z.t.; 9. Giudici z.t.; 10. Baroz- zi z.t.; «33. Wim van Est 5.34.34. Roks; 64 van Breenen. Na de sluiting der controle arri veerden te Bolzano van Steen kiste (B.), Gijselinck (B.), Coste (Fr.), Suykerbuyck (Ned.) en Dekkers (Ned.) allen in 5.55.50 en Annibale Brasola (It.) in 5.56.50. Wagtmans (Ned.) heeft opgegeven Alfredo Martini (It) was wegens ongesteldheid niet gestart. Wat de renners betreft, die te laat binnenkwamen, zal de jury op kor te termijn beslissen of zij de wed strijd al dan niet kunnen voortzet ten. Het algemeen klassement luidt: 1. Koblet 107.07.34; 2. Coppi 107.09.33; 3. Fornara; 4. Conterno; .5 Bartali; van Est 107.27.07; 57. Roks renners 108.29.42; 75. van Breenen 108.50.25. De tweede etappe van de ronde van Luxemburg van Differdange naar Duaelange over een afstand van 204 km. heeft opnieuw in het teken van Oranje gestaan. Was het Vrijdag onze landgenoot Jan Lambrfchs, die in ge zelschap van twee buitenlanders een ontsnappingspoging deed, in deze etappe heeft Gerrit Voorting er voor gezorgd, dat er in het Nederlandse kamp een hele tijd lang grote vreug de heerste. Want nauwelijks was de karavaan aan haar lange tocht begon nen of Gerrit Voorting ondernam met de Zwitser Schellenberg de eerste ontvluchtingspoging. Het weer was Op dat moment ontzettend slecht. De regen viel in stromen en mogelijk heeft het peloton daardoor eerst heel laat op deze ontsnapping gereageerd. Want de vlucht van Voorting en zijn Zwitserse compagnon duurde niet minder dan 124 kilometer. In de om geving van Mulledthal moesten zij echter voor het inmiddels in actie ge komen peloton capituleren. Toen de beide vluchtelingen eenmaal ingelo pen waren, begonnen de belgen zich te roeren. Het was Walschot, die zich met een korte tussendemarrage uit het peloton los werkte, doch de Zwit sers waren eveneens waakzaam en stuurden de lange, pezige Graf met de Belg mee. Vanzelfsprekend reed de Zwitser geen meter kop, hetgeen tot gevolg had, dat de Belg reeds na 23 kilometer zijn kans om de zege in de wacht te slepen opgaf en zich weer liet inlopen. Doch dit was geenszins het einde van de reeks uitlooppogin- die wij in deze tweede rit konden noteren. In de straten van Luxemburg juist waar de grens van de hoofdstad van het groothertogdom getrokken is en met nog 40 km. te rijden, sloeg de Luxemburger Ernzer alarm. Weldra had hij een voorsprong van een twin tigtal seconden. In de binnenstad, toen hij door het verkeer in moeilijk heden werd gebracht, mislukte ook deze uitlooppoging. Toen brachten de Zwitsers hun grof geschut in stelling. Niemand minder dan Ferdi Kubler trok naar voren, doch met hem waren ook de Belgen paraat, want toen de leider van het algemeen klassement aanstalten maakte om ook de tweede etappe op zijn naam te krijgen, trok ken de Belgische A-lieden Vander- stoockt en Close mee naar voren ter wijl ook de B-ploeg, met name Blom- me, niet bij de pakken bleef neerzit ten, In een felle eindsprint, op de markt van Dudelange betwist, toonde Vanderstockt zich sneller en sloeg hij Kubler gedecideerd. Wat onze landgenoten, buiten de reeds genoemde prestatie van Gerrit Voorting, betreft moeten wij aanha len, dat zij voor het merendeel steeds op de voorgrond zijn getreden. Zowel Janssen als Lambrichs behoorden tot de besten, de andere drie, nl. Adrie Voorting, Smits en Haan hadden veel last van de regen en hiermee gepaard gaande koude, waardoor zij achterop raakten. De uitslag luidde: 1. Vanderstockt 5.59.09, 2. Kubler, 3. Emzer, 4. Blom- me, 5. Kemp, 6. Gaul, 7. Close 8. Bo- ber alles zelfde tijd: 9. Gillen 5 59.34, 12. Janssen, 14. Lambrichs, 16. Gerrit Voorting allen zelfde tijd, 24. Haan 6 08.47, 27 Adrie Voorting, 28 Smits allen zelfde tijd, Kerrebroeck (Belg B.), Perty (Did.), Schwarzenberg (Did) en Goedert (Lux. B.) staak ten de strijd Het algemeen klassement luidt: 1 tot en met 4 Vanderstockt. Kubler. Close en Blomme alle 12.22.43; 5. Lambrichs 12.23 08 6. Bober 12.24.29; 7. Van Dormael 12.24.30; 8 Janssen 12.24.33; 15. Gerrit Voorting 12.27.29: 23. Haan 12.34.35; 25. Smits 12.37.37; 30. Adrie Voorting 12.50.56. In de eerste helft van de derde etappe is volop strijd geleverd. Ku bler werd winnaar in de sprint van het grote peloton, waarin zich de vijf Nederlanders bevonden. De tweede helft van deze etappe, van Diekirch naar Petange over 140 km heeft in het teken van de Luxem burgers gestaan. Zij waren vooral in het laatste gedeelte van deze tweede helft in de voorhoede sterk verte genwoordigd want onder de eerste vijf aangekomenen bevonden zich niet minder dan 4 Luxemburgers, terwijl de Belgen het meeste succes boekten doordat Vanderstockt, na de leiderstrui in de eerste helft van de etappe verspeeld te hebben,- deze werkelijk op grootse wijze heroverde. Bij Schönfels, met nog een dikke 45 kilometer te rijden, noteerden wij de volgende stand aan de kop: Van derstockt en Hein, op 1 min. 8 sec., Ddederich, op 1 min. 23 sec. het pe loton met alle Nederlanders. Bij Strassen op 25 km. van de finish was de situatie weer gewijzigd. De twee leiders hadden toen een voorsprong van 1 min. 25 sec. op de geletruidra^ ger Bober, Gaul en Close, 3 min. 50 sec, op onze landgenoot Janssen en 4 min. 44 sec. op het peloton, waaruit onze landgenoot Harm Smits door bandenpech verdwenen was. De bei de vluchtelingen hielden tot het ein de toe vol en het was de Luxembur ger Hein, die met een halve wielleng- te voor Vanderstockt als eerste de eindstreeg passeert. Het algemeen klassement luidt: 1. Vanderstockt 20.00.25; 2. Close 20.01.53; 3. Gaul, 4. Diederich, 5. Hein, 6. Bober, 7. ex aequo Blomme (Belg B) en Lubler (Frankr.-Zwitserland);. 9. Van Dormael (Belg.); 10. Ernzer (Lux. B.); 13. Janssen; 14. Lambrichs; 18. Gerrit Voorting; 20. Haan; 25. Smits; 27. Adrie Voorting. Treurig einde van de Prominenten-Acht Een donkere schaduw is Zaterdag middag over het roeifeest van de zeil en roeivereniging „Hollandia" geval len door het overlijden van kolonel ir. P. H. van der Trappen uit Breda na het verroeien van het nummer „Prominentenacht". Het is een gewoonte om tijdens dit roeifestijn op de Rijn bij Alphen een aantal oud-roeiers bij elkaar te halen en als „prominenten" te laten varen. De 58-jarige kolonel Van der Trappen had ook in een der vier achten plaats genomen. Op de finish, na een span nende strijd, werd kolonel Van der Trappen onwel en hij overleed enige tijd later. De vlaggen werden gestre ken. Het draaien van gramofoonpla- ten en het geven van ooggetuigenver slagen werd gestaakt, maar de wed strijden gingen door. De aangekon digde festiviteiten na afloop werden uiteraard afgelast. Het bestuur van de Nederlandse Roeibond heeft i.v.m. het overlijden van kolonel Van der Trappen mede gedeeld, dat het nummer „prominen ten" buiten verantwoordelijkheid van de bond wordt gevaren. „Het is geen officieel nummer en kan door ons dus ook niet verboden worden", aldus de vice-voorzitter van de N.R.B., mr. W. J. Ph. van Waning. Het bestuur van „Hollandia" heeft na afloop van de wedstrijden het vol gende medegedeeld: „Het bestuur is van mening in de geest van de overledene te hebben gehandeld door de wedstrijden te hebben laten doorgaan. Kolonel Van der Trappen heeft deelgenomen aan een wedstrijd voor toeschouwers en is na afloop hiervan aan een hartverlamming overleden". Wij tekenen hierbij aan, dat in het officiële programma van de wedstrijd onder nr. 47 vermeld staat: „Acht der Prominenten, heren veteranen, baan- lengte in overleg met de deelnemen de ploegen; prijs: speciale prijs; indi viduele inschrijving geschiedt gedu rende de wedstrijddagen bij het be stuur". Het lijdt geen twijfel, of de wed strijd der „Prominenten" behoort hiermede voorgoed tot het verleden. Voorlopig zijn door de verenigin gen voor de Henleyregatta, die op 1, 2, 3 en 4 Juli a.s. gehouden wordt de volgende Nederlandse ploegen inge schreven: Skif: T. Neumeijer (Willem III, Kolonel v. d. Trappen plotseling overleden Zo ooit door de Studenten Roeiver eniging „Njord" op Hollandia succes sen zijn geboekt, dan is het uok wel dit jaar geweest, want alle nummers, waarin de Leidse studenten uitkwa men, werden door hen gewonnen. Vrijdagavond was Njord reeds begon nen met enige finale-nummers, de Jonge Twee B, te winnen en Zater dagmiddag werd de tweede overwin ning reeds in het eerste nummer ge boekt. En de zegetocht werd voort gezet door A. Brants, die de twee Skif nummers op naam van Njord bracht. Daarna kwam de Oude Vier de glorie vergroten door een zege èn op Nereus, die de Varsity gewonnen had, èn op Spaarne, winnaar op de Argo-wedstrijden. Toen ook dë Jonge Act A van Spaarne en Proteus was gewonnen, restte alleen nog het hoofdnummer, de Oude Acht. En in derdaad gelukte het ook dit nummer tot een goed einde te brengen na Amsterdam) en van Mesdag (Corne lls Tromp, Hilversum). Dubbel Twee: Het Spaarne, Haar lem met de roeiers: J. G. Manger (boeg) en H. F. Wilbrenninck (slag). Vier zonder stuurman: Willem III. De definitieve ploeg zal bekend worden gemaakt na de Holland be kerwedstrijden op 20 en 21 Juni a.s. Tijdens het afgelopen weekeinde is te Montreux een buitengewoon con gres gehouden van de F.I.S.A., de In ternationale Roeifederatie werd als belangrijk besluit genoteerd, dat be treffende de instelling van Europese kampioenschappen voor dames, con form een door Frankrijk en Neder land ingediend voorstel. Dit betekent een succes voor de Nederlandse Roei bond, die jarenlang geijverd heeft voor de invoering van dergelijke kampioenschappen en geleidelijk de steun van andere bonden verwierf. In beginsel zullen deze dameskam pioenschappen gehouden worden op de drie dagen, welke aan de Europese kampioenschappen voor heren vooraf gaan. De organisatoren van de heren kampioenschappen zijn evenwel niet verplicht om ook de organisatie van de dames-kampioenschappen voor hun rekening te nemen. Het half Augustus te Kopenhagen te houden congres zal bepalen waar deze eer ste kampioenschappen voor dames in 1954 gehouden zullen worden. O.p het parcours .rond de grote Stomp wij kse polder werd Zaterdag het provinciaal kampioenschap van Zuid-Holland voor amateurs, gehou den, waarvan de organisatie was op gedragen aan de Haagse rennersclub „Sparta". Om 3 uur startten 106 ren ners, die het parcours, dat 16.8 km lang was, tien maal moesten afleggen. De straffe wind was van grote in vloed op de prestaties en slechts een zeer klein deel der gestarten vol brachten de rit, die tevens als selec tiewedstrijd voor de nationale kam pioenschappen, die te Zandvoort zul len worden gehouden, gold. W. yer- hoeven uit Overschie won in de eind sprint van Piet Kooyman (Den Haag) in de tijd van 4 uur, 29 min. en 56 sec. Vervolgens plaatsten zich: 3. J. Verhoeven, Rotterdam, 4. H. de Vos, Den Haag, 5. F. Versluis, Waddinx- veen, 6. T. van der Knaap, Poeldijk, 7. M. van Ryn, Den Haag, en 8. J. van Rossem, Den Haag, allen in dezelfde tijd als de winnaar. De selectiewedstrijd voor nieuwe lingen, die 4 ronden reden en waar van er 103 aan de start verschenen had als uitslag: 1. Hl Scholten, Den Haag 1 uur 34 min. 22 sec., 2. C. H. Plasmeyer, Voorhout, 3. S. Verhoef, Rotterdam, 4 M. Vink, Rotterdam en 5. C. Hamelink, Den Haag. Het provinciaal kampioenschap van Noord-Holland werd gewonnen door K. Post in 4.47.59; 2. F. van Diermen,, Doorn op 100 meter. Het provinciaal kampioenschap van Utrecht en Gelderland was voor Kloosterziel (Gelderland) in 4.39.38 en Pauw (Utrecht). Te Groningen werden de kam pioenschappen voor de vier noorde lijke provinciën gehouden. Hier wa ren de uitslagen: 1- Mik (kampioen van Groningen), Oude Pekela 3.44.8,6 4. de Roo (kampioen van Drente) Emmen; 6. Nijmeyer (kampioen van Overijssel) Hengelo. Op één ronde: 13. Oharisius, kam pioen van Friesland, Leeuwarden. Te Chaam werden de provinciale kampioenschappen voor amateurs, voor Noord-Braibant en Zeeland ver reden. Uitslag: 1. de Bruijn (kam pioen van Noord-Brabant), Roosen daal 4.23.02; 4. Verhelst (kampioen van Zeeland) Axel. Gisteren is voor de 5e maal de Ronde van St. Bavo gereden en weer is deze Ronde een groot succes geworden. Van de 54 renners, wier inschrijving geaccepteerd kon wor den, lieten er zeven verstek gaan, zodat uiteindelijk 47 renners om 3 uur de strijd om de overwinning aanvingen. Direct werd er een straf tempo ingezet en na enige ronden kwam er al enige tekening in de wedstrijd, want de zwaksten moes ten het peleton loslaten. Dat het ging moge blijken uit de tijd van het eerste tiental ronden (pl.m. 12,5 k.m.), welke 18 minuten en 45 se conden bedroeg. De volgende tien tallen ronden gaven steeds ongeveer dezelfde tijd de talrijke premies droegen hier zeker het hunne toe bij zodat de hele ronde van 100 k.m. gereden werd in 2 uur 29 min. en 51 sec. Van begin af aan werden uitlooppogingen ondernomen, maar of de uitloper nu Rusman, Kroezen, Zieleman of Boon was, het peleton gaf geen krimp en riep de uitlopers onmiddellijk tot de orde. Toen ech ter ongeveer de helft van de wed strijd was verreden en het veld sterk was gedimd, ging een groep van 4 rennets n.l, de Vos, Braven- boer, F. Versluis en C. de Korte aan de haal. Twee sterke amateurs n.l. Walet en Kooymans, waarvan de laatste voor de aanvang van de ron de is gehuldigd vanwege zijn 2e plaats bij het Zaterdag verreden kampioenschap van Zuid-Holland, waren intussen uitgevallen. Kooy- Zaterdag nog in de benen en Wallet had materiaalpech. Tezamen hielden zij nog enige tijd stand, maar toen Wallet kwam te vallen, gaven zij ook tezamen op. De vier uitlopers bleken het goed met elkaar te kun nen vinden en langzaam maar zeker vergroten zij htm voorsprong. Het peleton reed wat het kon, maar kon niet verhinderen, dat de 4 uitlopers ongeveer een halve minuut voor sprong kregen. Cornelissen en de Koning verlie ten het peleton om achter de vluch telingen aan te gaan, maar ook zij konden ze niet meer inhalen. De voorsprong van de grote vier groei de daarentegen tot 1 min. 35 sec. op de eerste achtervolgers. In de 75e ronde ging H. de Vos zijn kameraden verlaten om te trachten de le prijs in de wacht te slepen en dit lukte hem. Snel liep hij uit en net voor dat de bel voor de laatste ronde ging, gaf hij het peleton een lap. Bij de finish had hij zelfs dit peleton weer in zijn geheel achter zich gelaten. Met flinke voorsprong op nummer 2 behaalde H. de Vos uit Den Haag de le prijs. 2e werd C. de Korte uit Utrecht, onmiddellijk gevolgd door F. Versluis uit Waddinxveen als der de en M. Bravenboer uit Rotterdam als 4e. Fel sprintel ging ettelijke se conden later J. F. Cornelissen uit Halfweg over de eindstreep, onmid dellijk gevolgd door G. Bakx uit Amsterdam, W. v. Brunschot uit Den Haag, H. de Koning uit Hoofd dorp, J. Ottebras uit Alkmaar en als mans had blijkbaar de zware rit van 10e en laatste prijswinnaar L. Boel- Teeuwen. laard uit Amsterdam. De enige Noordwijkerhoutse deel nemer t.w. J. Duivenvoorde reed een prima course. Herhaaldelijk leidde hij de jacht op de uitlopers. Uiteindelijk moest hij met de 16e plaats in dit sterke veld toch nog een eervolle plaats genoegen ne- D. Hoogeveen kam pioen „Bollenstreek" Voordat de eigenlijke ronde van St. Bavo aanving, is op hetzelfde parcours weer het kampioenschap van de Bollenstreek op tourrijwielen verreden. Hiervoor hadden 48 ren ners ingeschreven en zij veirsche- nen allen aan de start. Ook hier werd erg hard om de eerste plaats gere den en ook hier vielen de zwakke broeders al gauw uit. Bovendien zorgden de bochten en materiaal pech, waarvan o.m. de winnaar van vorig jaar B. Kors de dupe werd, voor de nodige uitvallers. De wed strijd ging over 24 ronden en in de 10e ronde begonnen 3 renners n.l. A. P. Vink, N. Smal- en D. Hoogeveen allen uit Noord wijk, te winnen op het peleton. Zij bleken uiteindelijk zo sterk, dat zij in de 21e ronde het gehele peleton te pakken kregen. C. Slingerland uit Sassenheim, A. T. Teeuwen uit de Zilk, L. v. d. Raadt en J. v. Gijlswijk beiden uit Noord wijkerhout waren echter tijdig uit het peleton weggelopen, zodat zij zonder door de kopgroep ingelopen te zijn de finish konden bereiken. Kampioen Bollenstreek werd ten slotte na een verwoede sprint D. Hoogeveen. 2e werd N. Smal en 3e A. P. Vink. De 4e prijs viel ten deel aan C. Slingerland, de 5e aan A. een felle race met Lage en Nereus, zodat Njord een record aantal over winningen boekte, zodat de Leidse studenten op de Bertha-prijs beslag konden leggen. Ware het niet, dat door het over lijden van kolonel van der Trappen alle feestelijkheden onmiddellijk wa ren afgelast, Njord zou deze succes sen zeker met de nodige luidruchtig heid gevierd hebben. Maar er werden op deze tweede dag van Hollandia nog andere suc cessen geboekt in de vorm van re- cordverbeteringeru. Het weer was daarvoor aanvankelijk helemaal niet geschikt, want er stond een hinder lijke wind vooral dwars over de baan, hetgeen tot geen uitzonderlijke prestaties kon leiden. Later op de middag evenwel het was eigenlijk reeds avond was de wind aanmer kelijk minder geworden, zodat de roeiers en roeisters het heel wat ge makkelijker kregen en vooral de laat- sten in het bijzonder, omdat d^ 1000- meter baan veelal meer beschut ligt dan het eerste gedeelte van de 2000- meter baan. Zo brachten de dames allereerst de nodige spanning, want in d e le heat der Jonge Acht zegevierde de ploeg van de Hoop in recordtijd. Dat het er in deze race fel toeging, moge hieruit blijken, dat het verschil tussen de winnende ploeg van d"> Hoop en die van Willem III en het Spaarne slechts met centimeters zou kunnen worden uitgemeten. De ploeg van de Hoop evenaarde hier het baanrecord van de Vliet, het vorig jaar gemaakt met 3 min. 49 1/5 sec. De Dubbelvier van de Vliet verbe terde daarna haar eigen in 1947 ge vestigde baanrecord met 2 sec. en bracht het op 3 min. 58 3/5 sec. De grootste record verbetering werd evenwel gemaakt door de herer Dub bel Twee van het Spaarne, welke werkelijk een fantastische race roei de tegen Willem III. Fris van begin tot einde en met het ongekende tem po van zeker 35 slagen per minuut ging de Spaarne-ploeg door de finish in de tijd van 7 min. 35 4/5 sec., ter wijl het oude record sinds 1922 op naam stond van de Hoop met 7 min. 49)3/5 sec. Protcus omgeslagen. De voorwedstrijden voor het num mer Jonge Twee A leverden in zo verre verrassingen op, dat Proteus, die de leiding had in de 2e heat, om- sloeg en dus wel heel onverwacht uit de strijd was. Skadi won hier gemak kelijk, terwijl de twee andere heats werden gewonnen door Spaarne en Willem III. In de 3e heat kwam Wil lem III uit tegen Leythe-Njord-com- binatie, resp. A. Blanken en J. Luy- ten. Het werd een gemakkelijke over-, winning voor de Amsterdammers. Njord in het riet. De finale Jonge Skif A tussen Njord (A. Brants) en Spaarne (H. Britzei) bracht de Njord-skiffeur al dadelijk in moeilijkheden. Hij stuur de regel recht op de walkant af en zat in notime in het riet. Omdat er nog geen twintig seconden sedert de start waren verlopen, liet de kamp rechter opnieuw starten, waaraan tenslotte het volledig succes van Njord te danken was, want Brants won de race. De voornaamste uitslagen waren: Oude Acht: 1. Njord 6 min. 33 3/5 sec., 2. Lgaga 6.43 3/5, 3. Nereus. Jonge Acht A: 1. Njord 6.45 3/5, 2. Spaarne 6.56, 4. Proteus. Jonge Skif A: 1. Njord (A. Brandts) 9.25 4/5, 2. Spaarde T. Britsel). Jonge Skif B: 1. Njord (A. Brandts) 8.15 3/5, 2. Spaarne (P. G. Mulder) 8.41 3/5. Jonge Vier B: 1. Njord 7.441/5, 2. Dudok van Heel 7.55 3/5, 3. De Hoop. Vier Seniores (1000 meter): 1. Njord 3.32 1/5, 2. Nereus 3.35 2/5. Lichte Vier: 1. Nautilus 7.52 2/5, 2. Aegir 7.57 4/5, 3. Triton. Vier zonder stuurman (lOoO me ter): 1. Willem III geen tijd, 2. Ne reus. Twee zonider stuurman (1000 me ter): 1. De Hoop 4.0 2/5, 2. Nereus 4.8 1/5. Oude Twee (1000 meter): 1. Triton 4.14, 2. Nereus 4.22. Lichte Vier: 1. Nautilus 7.53 2/5, 2. Aegir 7.57 4/5, 3. Triton Overnaadse Twee: 1. Dudok van Heel II 9.34 1/5, 2. Dudok van Heel I 10.5 4/5. Overnaadse Skif: 1. Adelborsten 8.58.8, 2. Dordt. Jonge Twee A: Spaarne 8.48 4/5, 2. Willem III 8.54 4/5, 3. Skadi. Veteranen Skif (1000 meter): De Maas (J. W. Muntz) 4.20 3/5, 2. De Hoop (R. Sellies) 4.24. Double Scull: 1. Spaarne 7.35 4/5 (nieuw baanrecord), 2. Willem III. Jonge Vier A: Aegir 7.33 4/5, 2. Dordt 7.44 3/5, 3. Triton. Dames Acht: 1. Willem III 3.51 3/5, 2. De Hoop, 3. Spaarne. Dames Vier juniores: 1. Argo 4.09, 2. Nautilus 4.13 4/5, Dubbel Vier (1000 meter): 1. de Vliet 4.58 3/5, 2. Nereus 4.07.0, 3. DDS. Pijn, die U overval Ien de rest van de dag nutteloos dreigt te maken, kunt U terstond stillen. 't Is altijd makkelijk uuiju max-R oij U te hebben, Idie helpen direct!

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8