waar zo Kardinalen Frings en Griffin tot Nederlandse katholieken bij Drie doden ontploffing Oude bomen meer weerstand dan jonge Zaak Menten Twee prinsessen als bruidsmeisjes 80 Watt voor iedere kerkplaats Twee auto-ongevallen eisten 2 doden en 8 zwaargewonden ZATERDAG 30 MEI 1953 DE LEIDSE JOURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Dankbrief na Kromstaf De kardinalen Frings uit Keulen en Griffin uit Westminster, hebben, na hun terugkeer uit Nederland, waar zij de herdenking Honderd Jaar Kromstaf hebben meegemaakt, een schrijven aan de katholieken van Nederland gericht. ,,Diep onder de indruk "ben ik van de verheffende plechtigheden in Utrecht, teruggekeerd", zo schrijft Jozef kardinaal Frings. „Wat mij vooral ontroerd heeft, was de blijde fierheid van de Neder landse katholieken, leden van de Katholieke Kerk te zijn, hun trouw jegens de H. Vader, jegens het Epis copaat en vooral jegens hun grote Kardinaal De Jong, en tenslotte de uitnemende prestaties van de Neder landse katholieken op het gebied van het onderwijs tot aan de Katholieke Universiteit toe. Wij, Duitse katholieken, voelen ons in velerlei opdichten beschaamd en aangespoord tot bredere krachtsin spanning. maar evenzo gesticht en gesterkt, daar wij zagen, wat met Gods genade kan worden bereikt. Gods zegen over de Kerk in Neder land." JOZEF KARDINAAL FRINGS. „Het verheugt mij, deze gelegen heid te hebben om de katholieken van Nederland hartelijk geluk te wensen met het prachtige succes van de jongste viering van het Eeuwfeest van het Herstel der Hiër archie. Het deed mij het grootst mogelijke genoegen de verschillende plechtig heden bij te wonen en samen met de katholieken van Nederland de Al machtige God te danken voor de ve le zegeningen, gedurende de afgelo pen honderd jaar door Hem geschon ken. Ik was diep onder de indruk van de plechtige geloofsm'anifestatie in het stadion te Utrecht en ik felici teer van harte de organisatoren van deze bezielende plechtigheden. Ik was opgetogen tijdens mijn verblijf HAAGSE TRAM TWEE MILLIOEN VERLIES. De totale ontvangsten over 1952 van de N.H. Haagsche Tramweg Maatschappij daalden ten opzichte van 1951 met procent tot 14.678.000. De exploitatie-uitgaven zijn met 3.8 procent gestegen tot ƒ11.574.00. Het voordelig exploitatie saldo daalde daarom met 13.1 procent tot ƒ3.303.700. In totaay werden vervoerd 124.56 (v.j. 124.69) millioen reizigers met een nadelig saldo van 1.167.014 (v.j. ƒ185.417), waarvan 987.504 door de gemeente Den Haag en 179.510 door de N.H. Haagsche Buurtspoor wegen moet worden bijgepast. Zaterdagochtend om kwart voor acht is een luchtcompressor ontploft bij de zuurstoffabriek van de Staatsmijn Emma II in Beek (L.). Hierbij zijn drie personen gedood. Het ongeluk geschiedde bij het stilzetten van de luchtcompressor, waarbij een onderdeel uit elkaar ge sprongen moet zijn. Behalve de drie slachtoffers werd niemand getrof fen. Twee van de slachtoffers waren in dienst bij de Egas Brande Aanne mingsmaatschappij te Amsterdam. Het zijn de 53-jarige J. H. Franssen uit Maastricht en de 41-jarige J. H. Rouschop uit Meers-Elslo, beiden gehuwd. Het derde slachtoffer is de 36-jarige M. Noppeney uit Brunssum, bedieningsvakman bij de cokesfa- briek van de Emma H. in Utrecht de gelegenheid te hebben gehad, een bezoek te brengen aan mijn beste vriend, kardinaal De Jong, met wie ik een zeer gelukkig half uur heb doorgebracht. Ik ben er zeker van, dat de katholieken van Utrecht mijn vreugde deelden, toen" zij Zijne Eminentie zagen in de ka thedraal bij gelegenheid van de ont vangst van de Legaat en toen zij zijn bezielende radiorede tot de in 't stadion aanwezigen, hoorden. Tenslotte was ik zeer blij, Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aarts bisschop-Coadjutor en vele van de priesters van het diocees te ontmoe ten. De wonderbaarlijke gastvrij heid, die mij door de Plebaan van de Kathedrale Kerk werd verleend, was kenmerkend voor de vriendelijk heid, welke ik steeds van het volk van Nederland heb ondervonden. Ik hoop het genoegen te hebben, in 'n niet al te verre toekomst naar Ne derland terug te keren." BERNARD KARDINAAL GRIFFIN, Aartsbisschop van Westminster. HOOFDPUNT Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 cl Mijnhardt Hoofdpij ntabletten. Koker 80 ct PRINS BERNHARD IN LONDÊN. Z.K.H. Fhins Bemhard is Zater dagmorgen met een door hem zelf bestuurde Dakota aangekomen op )de luchthaven Northolt, waar hij werd begroet door de oom van de konin. gin Elizabeth, de hertog van Glou cester, met wie hij per auto naar Londen vertrok. De Prins, die H.M. de Koningin zal vertegenwoordigen bij de kroning, wordt vergezeld door mr. G. C. D. Baron van Harden- broek, opper-seremoniemeester Van H.M. de Koningin, en majoor W. F. Bisschoff van Heemskerck, eerste stalmeester. ENGELSE EN NEDERL. OORLOGSINVALIDEN DEFILEREN VOOR DE KONINGIN. Woensdag 17 Juni zal een twintig tal Engelse oorlogsinvaliden uit Bir mingham tezamen met een aantal Ned. militaire oorlogsgewonden voor paleis Soestdijk defileren voor H. M. de Koningin. De Engelse oorlogsgewonden zijn van 13 tot en met 20 Juni de gasten van de Bond van Ned. Militaire Oor logsslachtoffers. Zij zullen eerst te den Haag en daarna te Amsterdam logeren bij hun Nederlandse lotgeno ten. Met medewerking van de auto mobilisten van de stichting „Meer ontspanning voor ernstige oorlogsge wonden" (Moveo) die, zoals te doen gebruikelijk, vrijwel geheel vrijwil lig voor dit vervoer zorgdragen, wor den zij 17 Juni gehaald op hun Haag se adressen. Vandaar gaat het naar Utrecht, waar de Engelse gasten, waarbij zich dan Ned. oorlogsinvali den zullen aansluiten, een feestelijke ontvangst wordt bereid. Fruitteelt in kou en droogte De komende oogst van zacht fruit ziet er niet rooskleurig uit, aldus verneemt het A.N.P. uit fruittelers- kringen. Vorst, hagel en regen heb ben veel bloesem en vrucht vernie tigd. De droogte in Mei heeft ver der verval in de hand gewerkt. Ook de oogst van hard (najaars-) fruit zal niet gunstig zijn. Volgens de eerste schattingen zal ongeveer een derde van de boomgaarden geen vrucht opleveren. Over de kwalitei ten van het te oogsten fruit maakt men zich over het algemeen niet veel illusies. Oude hoogstammige boomgaarden hebben over het algemeen beter weerstand tegen de ongunst van het DE NED. VARKENSHOUDERIJ In de jaarvergadering van het Drents Landbouwgenootschap heeft mr. dr. A. van Deth, directeur van de Coöp. Vleescentrale, gesprokén over de vooruitzichten van de Ne derlandse varkenshouderij. Het is geen geheim, aldus dr. van Deth, dat overwogen wordt om voor de varkens het stelsel van de garantie prijzen geheel los te laten, hetgeen overigens niet betekent het vrijla ten van de varkensprijs Het is ech ter nog niet bekend welk stelsel er voor in de plaats zal komen. Het is van het grootste belang, dat de georganiseerde landbouw bij het tot stand komen van marktordenen- de maatregelen mee kan spreken. In dit opzicht is er gedurende de laatste jaren een opmerkelijke voor uitgang gemaakt, zowel door het op treden van de Stichting voor de Landbouw als door het standpunt dat in dezen door de Minister van Landbouw wordt ingenomen. Hier mede kan evenwel niet worden vol staan want de grote fout die in de crisisjaren gemaakt werd, is, dat de uitvoering geheel in handen werd gelegd van een overheidsapparaat, waardoor de eigen organen van de landbouw tot werkloosheid waren gedoemd. In andere landen zijn het juist de landbouworganisaties ge weest die zich met de uitvoering hebben belast en daardoor hun aan zien en gezag zeer hebben kunnen versterken. In dit opzicht wacht een belangrijke taak voor het te stichten landbouwschap en voor eigen coö peraties, zo besloot spr. Eredoctoraat voor dr. Ebels In de aulo van de Groningse Universiteit had Woensdagmiddag de ere promotie plaats van de heer E. H. Ebels, Commissaris der Koningin in de provincie Groningen en voorzitter van de Zuiderzeeraad, tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid. Na de ere-promotie kwam tijdens de receptie in de senaatskamer Mr. W. A. Offerhaus, kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, namens H. M. de gelukwensen aanbieden. Van links naar rechts; Mevrouw Ebels, Dr. E. H. Ebels en M. W. A. Offerhaus. weer geboden, dan jonge, laagstam- mige bongerds. Het rooien van oude boomgaarden is dan ook op het ogenblik stil ge legd. Hoewel dit rooien op de duur noodzakelijk blijft, is zulks thans niet dienstig omwille van de fruit- voorziening in de komende winter. VATICAANSE KUNSTSCHATTEN TE DEN HAAG. De wagon met kunstschatten uit het Vaticaan, die in Den Haag zullen worden tentoongesteld, is vanmid dag onder politiebewaking aangeko men op het station Hollandse Spoor te Den Haag. Morgenochtend zal met het uitladen en het overbrengen naar het museum begonnen worden. Compromis op 3 ton De zaak-Men ten heeft vorige wee$f< althans met betrekking tot de vor dering op het departement van oor, log een einde gekregen nu de heer Menten zich met een schikking ac- coord heeft verklaard. Zijn eis tot een vergoeding van twee-en-een-half millioen gulden heeft na langdurig overleg tot een compromis geleid. Hem was reeds eerder 250.000 gulden toegekend als vergoeding voor verlóren gegane zaken door optreden van militairen, zaken, waarvan het verlies vast stond. Het Rijk heeft nu met alsnog uitbetaling van driehonderdduizend gulden de heer Menten tevreden kunnen stellen. Koninklijke belangstelling bij burgemeestershuwelijk De Burgemeester van Den Haag mr. F. M. A. Schokking, (rechts), die als ambtenaar van de burgerlijke stand fungeerde, spreekt het bruidspaar toe. Links op de foto de prinsessen Beatrix en Irene. De prinsessen Beatrix en Irene Reeds bij de woning van de bruid in gekleed in blauwe en gele tulen toi letjes droegen Zaterdagmorgen de sleep van de satijnen bruidsjapon van haar vroegere verzorgster jonk- vrouwe Ch. L. M. Sickinghe die in het nieuwe stadhuis in Den Haag in de echt werd verbonden met j'hr. A. J. de Beaufort burgemeester van Markelo. De kerkelijke inzegening van het huwelijk die in het kerkgebouw van de Waalse gemeente aan het Noord einde te Den Haag plaats vond, werd bijgewoond door H.M. de Koningin, de prinsessen Margriet en Marijke Schokking in een korte toespraak en vriendinetjes van de prinsessen, tbt het bruidspaar aan het ambt van Groot was de belangstelling voor de bruidegom. Er zijn weinig beroe- deze huwelijksplechtigheid, waar- pen, waarin men zoveel kan geven aan doar de koninklijke belangstel- als in het ambt van burgemeester, ling bijzondere glans werd verleend. „Een burgemeester, die niet ge- Bazarstraat hadden zich velen verzameld om de stoet te zien ver trekken. Honderden stonden bij de monu mentale ingang van het nieuwe stad huis, waar de Landelijke Rij vereni ging uit Markelo te paard en Mar- kelose boerendansers in kleder dracht een erewacht vormden. In de stemmige trouwzaal trad de burgemeester van Den Haag, mr. F. A. Schokking ,op als ambtenaar van de burgerlijke stand. Nadat de gebruikelijke formalitei ten waren vervuld, herinnerde mr. huwd is, is een onvolmaakte en on gelukkige man. De echtenote van de burgemeester en de burgemeester dragen samen het ambt. Dit is een van de grote voorrechten van het Nederlandse burgemeesterschap. Gij kunt echter alleen geven, zowel in uw ambt als in uw huwelijk, wan neer gij daartoe de kracht van bo ven ontvangt. Zonder die kracht is ieder geven ij del", aldus burge meester Schokking. Na de plechtigheid in het stadhuis begaf de lange stoet zich naar de Waalse kerk aan het Noordeinde, waar intussen een grote schare be langstellenden was samengestroomd. Kort voordat het bruidspaar arri veerde, kwam daar Koningin Julia na aan met haar beide jongste doch- tera De koninklijke familie werd door de toeschouwers hartelijk toege juicht. De huwelijksinzegening ge schiedde door ds. A. J. de Beaufort. Nieuwtje in een boerderij-tempel Kr tholieke watersportliefhebbers, die de Loosdrechtse plassen bezoe ken, behoeven niet langer naar Hil versum te gaan voor kerkbezoek. Op Zondag 7 Juni zal namelijk in een tot openbare kapel aan de Nootweg onder Nieuw-Loosdrecht ingerichte boerderij voor het eerst de H. Mis worden opgedragen. Deze plechtig heid wordt door de K.R.O. uitge zonden. Voor deze kapel die zal worden bediend door de parochie geestelijkheid van Sint Clemens te Hilversum heeft het gemeentebe stuur van Hilversum een klokie be schikbaar gesteld, dat in 1761 was gegoten voor de Ned. Hervormde kerk, die vóór de Reformatie paro chiekerk was van het toen katholie- De tol van het weekend Gistermiddag is een ernstig onge luk gebeurd te Swalmen (L.). Een grote 6-persoons auto, waarin vijf vol wassenen zaten en vijf kinderen is midden in het dorp met grote snel heid uit de bocht gevlogen en tegen een lantaarnpaal gereden. Daarna kwam de wagen tegen een telefoon paal aan, ramde vervolgens het tuin hek van een villa en kwam toen ein delijk tot stilstand. Wonder boven wonder is de be stuurder ongedeerd, doch twee inzit tenden van de auto, de 40-jarige H. J. uit Horn en de 36-jarige H. G. uit Roermond, beiden gehuwd en vader van drie kinderen, werden op slag gedood. Een andere inzittende, mevr. E uit Maasniel, werd ernstig gewond. Niemand van het verkeer op de weg liep enig letsel op, hoewel het ver keer op dat uur zeer druk was. Een zich in het kofferrek bevindende per soon werd uit de auto geslingerd en heeft ook geen letsel opgelopen. De gewonde en de doden zijn naar speelden. De overige slachtoffers ren acht voetgangers, die bestuurders, van motorrijwielen, vijf wielrijders en twee bromfietsers. het ziekenhuis vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. Te omstreeks 9 uur reed op het Hildebrandplein te 's Gravenhage een personenauto met zeven inzittenden met een vaart van omstreeks 60 km. tegen een lichtmast. Mogelijk heeft het stuur met goed gewerkt. De bestuurder en de ove rige passagiers werden uit de wagen geslingerd. De gevolgen waren zeer ernstig. Allen werden vervoerd naar het ziekenhuis Westeinde. Drie per sonen, onder wie de bestuurder, had den een schedelbasisfractuur opgelo pen en waren bij aankomst in het ziekenhuis buiten kennis. De toestand van de zeven personen is in de loop van de dag niet ver slechterd. Een hunner is echter naar de Ursulakliniek overgebracht, daar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. ke Loosdrecht. Na drie eeuwen heeft dit dorp aan de rand van de pro vincie Utrech't dus weer zijn eigen katholiek bedehuis. De boerderij heeft een belangrijke verbouwing ondergaan; d- voorzij de zal dienen als pastorie, de ach terkant, met name de grote stal, zal de eigenlijke kapel vormen. Deze kapel meet 15 bij 10 meter en kan ongeveer 200 gelovigen bevatten. Het kleine priesterkoor is van de overige kapelruimte afgescheiden door een triomfboog. Terzijde van het eenvoudige altaar wordt een preekstoel geplaatst, die na gebruik desnoods kan worden opgeborgen. Naast de kapel staat een klein ge bouwtje, dat als bewaarschool zal worden ingericht. Blijkt de kapel te klein te worden, dan kan het ge bouw worden verlengd. Aldus wordt een nieuwe parochie in het Aartsbisdom voorbereid, die zal aansluiten bij de te stichten zes de parochie te Hilversum. Omtrent de wijze van verwarming in de nieuwe kapel hebben we ver nomen, dat hier voor het eerst in ons land electriciteit zal worden toegepast en wel in deze zin, dat on der elke zitplaats een verwarmings element van 80 Watt zal worden aangebracht. Dat mag weinig schij nen, maar voor alle plaatsen tezamen kan aldus toch een behoorlijke warmte worden ontwikkeld. Dit systeem zal binnenkort ook in de Sint Jansbasiliek van Den Bosch worden toegepast, zoals on6 werd verzekerd. Het nieuwe katholieke bedehuis is gelegen in de nabijheid van het Marinekamp. Slachtoffers van de weg Het aantal te R'dam belangrijk gestegen Tot en met Zaterdag waren dit jaar te Rotterdam 26 personen hgt slachtoffer geworden van verkeers* ongevallen. Dit is volgens de politie een belangrijke stijging ten opzichte van dezelfde periode van het vorige jaar. Onder de slachtoffers bevondèn zich negen kinderen beneden de acht jaar, drie meisjes en zes jongens. Deze kinderen vonden allen de doöcfc door aanrijdingen met auto's, meestal. - De temperatuur van de lucht was doordat zij op de rijweg liepen112 graden, die van het water 13 gra- IJSELIJKE REN NAAR ZEE TE SCHEVENINGEN. In een temperatuur, die eerder deed verlangen naar een kop hete anijsmelk en een heerlijk brandende kachel, hebben Zaterdagmorgen ruim 150 liefhebbers van de zwemsport met heel veel enthousiasme deelge nomen aan de traditionele ren naar zee, welke elk jaar bij de opening van het zeebad Scheveningen ooor de Maatschappij Zeebad Scheveningen wordt uitgeschreven. De regen, die in de loop van de wedstrijd zo nu en dan in een ware stortbui veranderde, maakte een duik in de met schuim- witte koppen bedekte Noordzee nog minder aanlokkelijk en bezorgde ook de niet talrijke toeschouwers even eens een, zij het ongewenst, bad. den. De prijswinnaars kregen zwem abonnementen en bonboekjes, terwijl voorts enige firma's een aantal prij "zen beschikbaar hadden gesteld. de liefde viel Terwijl in de meeste Nederlandse plaatsen verkiezingen altijd een bron zijn van hitscampagnes en on verdraagzaamheid, heeft het Noord hollandse plaatsje St. Maarten eens een lichtend voorbeeld gegeven, dat juristen wellicht minder aantrekke lijk zal voorkomen, maar dat men selijk bezien volkspeilingen tot een genoegelijk samenzijn maakt, waar in onderlinge banden slechts hechter en steviger kunnen worden. De KVP had te laat zijn lijst in gediend en daarom kon zij niet deelnemen aan de strijd. Het gevolg hiervan was, dat enkele partijen in St. Maarten hun zetelaantal in de raad buiten proporties vermeerderd zagen, terwijl de KVP geheel van 't toneel verdween. Toen deze uitslag bekend werd, besloten de partijen in St. Maarten de ware wil des volks te volgen, en deze bestond hierin, dat de verhou dingen bleven, zoals zij waren. De nieuw gekozenen weigerden hun geloofsbrieven in te dienen, waar door de burgervader wel genood zaakt wordt de oude raad te hanha- ven, daar St. Maarten anders zon der bestuur zal geraken. Wie „overstuur" is, blijve van het stuur af! Dappere Nederlanders terug in 't vaderland Groep zonder verliezen Na een voorspoedige reis zijn gis termiddag 72 manschappen van het Nederlands Detachement bij de Ver enigde Naties, die een jaar in Korea hebben gediend, gezond en wel in het vaderland te-ruggek-Td. De groep is zonder verliezen te hebben geleden op 3 Mei te Poesan scheep gegaan naar Marseille. Wel telt de groep enige gewonden, maar deze zijn herstellend. Verwondingen van blijvende aard zijn bij deze groep niet geconstateerd. De gezond heidstoestand van de vrijwilligers is in het algemeen uitstekend ge weest en het moreel van de troep was eveneens boven alle lof verhe ven. De jongens hebben prachtig gewerkt, vooral in de laatste maan den, toen zij betrokken zijn geweest in de felle gevechten aan het wes telijke front. Vrijwillig zijn zij toen tien weken achtereen in de vuur linie gebleven. De voorposten in deze sector, welke door de Neder landers waren bezet, zijn nimmer in handen van de Chinezen geval len. Curagao-Nederland Snellere verbinding Naar de K.L.M. mededeelt zal met de winterdienst, die 1 October van kracht wordt, de route die de K.L.M. tweemaal per week vliegt tussen Amsterdam en Curagao „om de Zuid" wat worden gewijzigd. De route is dan: Curagao-Caracas-Para- maribo-Sante Maria (Azoren)-Lissa- bon-'Zürich-Frankrfort-A'dam v.v. Deze route zal gevlogen worden met DC 6b-machines. Daarnaast zal ver moedelijk ook reeds deze winter met Super-Constellatións een recht streekse verbinding Amsterdam- Azoren-Caraïbisch gebied tot stand worden gebracht. De nieuwe route via Santa Ma ria in plaats van Dakar eist drie uur minder vliegtuig. Zij zal reeds worden gevolgd op 15, 22 en 29 Juni en op 6 Juli. MINDER VALIDEN AAN HET WERK. Dr. Muntendam opende schoen stikkerij voor minder validen. De staatssecretaris voor de volks gezondheid van het departement van sociale zaken dr. P. Muntendam heeft gisteren te 's Hertogenbosch een schoenstikkerij geopend, waar minder valide arbeidskrachten tot dit vak worden opgeleid teneinde hen de gelegenheid te bieden straks een gelijkwaardige plaats in de in dustrie in te nemen. De opening werd o.m. bijgewoond door de burgemeester van 's Herto genbosch, de wethouder van sociale zaken en de inspecteur voor de volks gezondheid in Noord-Brabant, dr. van Wesemael. De schoenstikkerij voor minder validen kwam tot stand door samenwerking tussen de A M. O.- stichting en Van Har en's schoenfa brieken te Waalwijk.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6