Nachtelijke achtervolging tussen Apeldoorn en Arnhem Jaarverslag St. Willibordus Gemeenteraad Nieuwkoop Geslaagd aardbeientournooi in de Veense Veilinghallen MAANDAG 1 JUNI 1953 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Politie schoot „oude bekenden" van de weg De Arnhemse politie kreeg Zater dagnacht een telefoontje van de Apel- doornse sterke arm, waarin gevraagd werd een snelrijdende personenauto, die zich op de weg ApeldoornArn hem bevond en geweigerd had aan een stopgebod van de Apeldoornse politie te voldoen, aan te honden. De Arnhemse politie trok er met de motor op uit en ontmoette een wagen, die zonder licht reed, nabij Teriet Ook nu werd aan de somma tie tot stoppen geen gevolg gegeven en een achtervolging werd door de politie verloren, daar de personen auto een grotere snelheid ontwik kelde. Bij Nijmegen werd de strijd ge staakt en ontmoedigd keerde de poli tie naar Arnhem terug. Plotseling werd in de verte echter de auto, ken nelijk voor Nijmegen gebeerd, weer zichtbaar. De politie-dienareni namen nu geen risico meer. Zij trokken hun revol vers en namen de auto onder vuur. Tegen dit geweld was men in de wagen niet bestond en vrijwel on middellijk stopte het wagentje en ga ven de inzittenden zich over. De poli tie bleek niet voor niets gewerkt te Nederlandse technici in buitenland gewild In het begin van Maart j.l. ontving het bureau voor Internationale Tech nische Hulp van de Amerikaanse combinatie van raadgevende inge nieurs opnieuw het verzoek de aan stelling van een nieuwe groep Ne derlandse technici voor de uitvoering van een aantal projecten in Frans Marokko voor te bereiden. Het eerste verzoek daartoe werd ontvangen eind 1951. Als gevolg hier van werden in Januari 1952 twaalf ingenieurs en middelbare technici naar Casablanca uitgezonden. Gezien de ervaring met deze groep Neder landers volgde in Maart daarop een nieuw verzoek, dat resulteerde in het vertrek van nog eens 15 technici. Het lag oorspronkelijk in de be doeling, dat er in October 1952 op nieuw een groep zou vertrekken. Door omstandigheden kon dit niet doorgaan en werd het vertrek ver schoven tot het voorjaar van 1953. Men zocht thans een twintigtal in genieurs of middelbare technici met ervaring op het gebied der grondme chanica. Achttien candidaten werden aan gesteld, die morgen per K.L.M. naar Casablanca zullen vertrekken. Aan het verslag van de Directie van de Ned. Verzekering Maatschap pij St. Willibrordus te Utrecht over het boekjaar 1952 is het volgende ontleend. De productie was hoger dan in 1951. Nieuwe verzekeringen kwa men tot stand tot een bedrag van f 24.320.949,— ('51 19.359.535,—). De netto vooruitgang bedroeg 15.147.613,— ('51 11.210.897,—), zodat het verzekerde kapitaal per 31 December 1952 is gestegen tot 150.228.678,—. Aan premiën werd ontvangen 4.373.140,52; aan renten en huren 1.050.617,84. De gemiddelde intrest van alle be leggingen bedraagt 4.16 (1951 4,03 Belegd is in: leningen op schuld bekentenis ƒ12.630.639,51; hypothe ken ƒ4.458.966,96; off. f 2.236.928,99; vaste eigendommen f 4.575.020, andere beleggingen ƒ2.427.353,15. De premiereserve bedroeg einde 1952 26.094.690— (1951 ƒ24.064.411,—). Uit de winst werd aan deze reser ve door diverse omrekeningen 71.632,extra toegevoegd. De premiereserve is thans berekend op een gemiddelde rentevoet van 3,21 (1951 3,24 De marge tussen de gemaakte en berekende rente is zeer ruim, n.l. 0,95 Totaal werd afgeschr. 116.755,02, waarvan 80.457,17 op vaste eigen dommen ën 36.297,85 op kantoor machines, transportmiddelen en meubilair. De taxatiewaarde van de vaste eigendommen bedraagt 5.706.631, (boekwaarde 4.575.020,zodat een belangrijke stille reserve aan wezig is. De koerstwinst werd ge heel ten gunste van de reserve geld belegging gebracht. De bedrijfsuitkomsten waren gun stig. Na de extra toevoeging aan de premiereserve en de gewone af schrijvingen resteert een winstsaldo van 134.964.24. waarvan na de ge bruikelijke reserveringen voor winst verdeling beschikbaar blijft 35.875, hetgeen een dividend-uitkering mo gelijk maakt van 12 voor de pre ferente- en 7,1 voor de gewone aandelen. VROUW VERBRAND. Te Vianen is Zaterdag de 49-jarige vrouw L. in een schuurtje bij haar woning verbrand. De vrouw was aan het werk in het schuurtje, waar een brandend petroleumstel stond. Door onbe kende oorzaak kwam zij op het toestel te vallen. Onmiddellijk vatten haar kleren vlam. Buren, die rook uit het schuurtje zagen komen, snelden toe, maar konden haar niet meer redden. hebben, want 3 van de vier inzitten den hadden kortgeleden in het poli tieblad geprijkt. Er wordt momen teel druk gespeurd, waarom dit edele viertal Zaterdagnacht zo'n haast had. Meischouw K.A.J. De Katholieke Arbeidersjeugd in het aartsbisdom heeft dit weekeinde de Mei-schouw gehouden in het va- cantie- en vormingscentrum aan de Veluwezoom „De Hemelbergh" te Schaarsbergen/ Arnhem. Prof. dr. Gielen zei, dat de school strijd bij lange na nog niet gewonnen is. Noodzakelijk achtte hij het, dat vooe alle onderwijs een behoorlijk beurzenstelsel wordt ingevoerd. Als middelen er niet zijn, heeft men aan de mogelijkheden ook niets, -aldus spreker. Drs. Kuylaars S.J. weest op het hoge percentage (meer dan vijftig procent) van de jeugd, die onmiddellijk na de school op het bedrijf komt. Beter zou het daarom zijn de algemene leerplicht tot zestien jaar te stellen. Ook wees hij op de negatieve en po sitie v taak der bedrijvsn en be pleitte hij een zekere taakverruiming. Het parttime-stelsel is er op gericht in bedrijfstijd ook te werken aan ver dere algemene ontwikkeling. Ten aanzien van de vrije tijd (c.a. 55 uur per week) zei prof. drs. Pon- sioen S.C.J. dat ongeveer veertig procent zich bezig houdt met studie doch een grote groep de vrije tijd doorbrengt zonder sociale binding. Nodig is een vrije tijdsbesteding die meer verantwoord is en ontspan- ningsvormen te vinden, die niet louter passief zijn. Majoor-aalmoezenier Groenendijk bracht de voorbereiding op de mili taire dienst in het geding, die de retraite echter niet mag wegwerken. Een dergelijke voorbereiding zou kunnen geschieden door oud-militai ren die degenen, die in militaire dienst gaan. proberen te verzamelen en dan bepaalde vraagstukken be spreken. Een splitsing naar milieu zou in deze wel gewenst zijn. ONBETAALD OVERWERK VOOR LERAREN. In het georganiseerd overleg tus sen-regerinig en leraren heeft de eer ste partij een geringe salarisverbe tering voorgesteld op voorwaarde, dat de leraren voorlopig gedurende 5 jaar boven de door hen te geven lesuren nog 3 lesuren per week zon der bezoldiging zullen geven. Het is deze voorwaarde, die het georganiseerd overleg bemoeilijkt. Vele leraren achten het onjuist, dat zij overwerk zonder betaling moeten gaan verrichten voor een werkgever, die de noodzaak daartoe door jaren lange onderbetaling heeft veroor zaakt. Dit laatste bleek uit een leraars vergadering, die Zaterdag in Utrecht werd gehouden aldus een bericht jn „De Telegraaf". Regisseurs en prominente spelers en speelsters namens meer dan hon derd verenigingen hebben in de af gelopen week onder leiding van de Cultuurdienst van de K.A.B. en van de Kathoieke Volkshogeschool Dra- kenburgh van gedachten gewisseld over het amateurtoneel. Er was na het landelijke Toneelcongres te Utrecht stof ter behandeling in over vloed. Men heeft zich niet bepaald tot de theorie van het toneel, maar ook zich bezig gehouden in practi- sche lessen. Jan Berends, de directeur van Drakenburgh, Jan Muller die aes- thetisch adviseur van de K.A.B. is en de dichter Gabriël Smit hebben op drie belangrijke vlakken leiding gegeven; Ben van Hest behandelde meer in het bijzonder de declamatie en Cuno van der Steene het decor. Tenslotte was er Kees Spierings, die als regisseur van de Bossche Rede rijkerskamer een model-opvoering van „Elkerlijck" heeft geleid, waar uit de aanwezigen veel nut hebbe'n getrokken. Zijn vrouw vergiftigd? Een jaar na overlijden echtgenoot gearresteerd Het vorig jaar Pasen overleed ten huize van haar ouders te Oud-Beyer- land een toen 30-jarige vrouw die getrouwd was met een arbeider uit Gouda. De ouders van de jonge vrouw vermoedden sterk, dat de dood geen natuurlijke oorzaak had, maar, zoals vaak voorkomt, uitte men deze mening in besloten kring en de justitie bleef onwetend van de verdenkingen. Toen enige maanden later de Goudse arbeider, die inmiddels naar Utrecht was verhuisd, daar in het huwelijk trad met een vrouw, welke oorzaak was geweest, dat het eerste huwelijk strandde, bracht een broer van de overleden vrouw de kwestie onder de aandacht van de justitie. Deze achtte na onderzoek voldoen de bewijzen aanwezig om het stoffe lijk overschot van de jonge vrouw op te graven en dezer dagen is de politie van Utrecht tot arrestatie overgegaan van de gemeente-arbei der, onder beschuldiging van ver giftiging zijner vrouw door middel van arsenicum. De man ontkent hardnekkig iedere schuld. NATIONALE RAMPENFONDS. Bij het Nationale Rampenfonds is van Vrijdag op Zaterdag weer hon derdduizend gulden binnengekomen. Het totaal bedrag was Zaterdagmid dag ƒ114.7 millioen. Ongeval in Rampgebied Zandbak kapseisde Een vermiste Bij het herstelwerk aan de dijken aan de npordkant van Goeree-Over- flakkee, bij de haven van Middel- harnis, is door de harde noorden wind en de sterke stroom een zand bak omgeslagen. Do bak wa s geladen met zand van een van de zandzuigers, die op de rivier liggen, en werd getrokken door een sleepboot Hij was bemand met twee personen. Een van de op varenden wist zich na het kapseizen op de omgeslagen bak te werken. De andere is vermoedelijk verdron ken. Men heeft de bak naar de wal onder Middelharnis gesleept en de bootwanden beklopt, om te consta teren, of het slachtoffer er niet on der zat, doch men kreeg geen ge hoor. De sleepboot zoekt momenteel de rivier af. Men zal de bak naar de rijksha ven van Middelharnis slepen en deze met een kraan lichten. De ver miste is de 47-jarige A. Visser uit de Lemmer (Fr.). JAARVERGADERING „NEDERLANDA KATOLIKO". De Ned. R.K. Esperantistenbond „Nederlanda Katoliko" heeft Zater dag en Zondag zijn jaarlijkse bijeen komst gehouden in den Haag. Zater dagavond werd door de afdeling den Haag in samenwerking met de afde ling Alkmaar een feestavond aange boden. In de ochtend van Zondag werd voor de aanvang van de jaar vergadering een H. Mis opgedragen in de kapel aan de Laan, door ka pelaan Thomas uit Leiden, die de pre dikatie in het Esperanto hield. In „Die Haghe" werd aansluitend de jaarvergadering gehouden. De voorzitter constateerde een lichte te ruggang van het ledental in 1952, doch deze werd reeds de eerste maan den van dit jaar weer opgeheven. In de bcstuursvacature werd mej. S. Simons uit Rotterdam met bijna alge mene stemmen gekozen. De heer L. G. C. de Jong uit Vleuten (Utrecht) werd met algemene stemmen herko zen als bondsvoorzitter. Pater dr. H. G. Wannemakers S.J. uit Maastricht hield in de namiddagbijeenkomst een voordracht over „onze tegenwoordige taak in de Esperantobeweging". Spr. achtte geregelde voorlichting om trent bereikte resultaten noodzakelijk en systematisch toepassen van "Espe ranto op het terrein van beroep, we tenschap en internationaal contact gewenst. AUTOBESTUURDER WORDT NIET MEER VERVOLGD. In Augustus 1952 is de heer S. J. S. uit Hamont (B.) in Nederland gearresteerd, nadat hij met zijn auto, waarin zijn vrouw en kinderen za ten, op weg van Helmond naar Ha mont in de Zuid-Willemsvaart is gereden, waarbij z(jn vrouw en kin deren omkwamen. S. werd verdacht van moord op zijn vrouw en kinderen door de wa gen opzettelijk in het water te heb ben gereden. Na behandeling van een verzoek tot invrijheidstelling heeft het gerechtshof te 's-Herto- genbosch hem destijds uit de voor lopige hechtenis ontslagen. Thans heeft de officier van jus titie bij de rechtbank te 's-Herto. genbosch besloten S. niet verder te vervolgens, op grond van onvoldoen de aanwijzing van schuld. Volkstuinders naar „De Gouden Poort" „De Gouden Poort" heet de ten toonstelling van de volkstuinders-ver enigingen, die van 4 t.e.m. 9 Septem ber in het Amsterdamse Rai-gebouw zal worden gehouden. Deze expositie vant op de volkstuinen gekweekte bloemen, planten en vruchten wordt gehouden ter viering van het 25-ja- rige bestaan van het Algemeen Ver bond van Volkstuindersverenigingen en van het 35-jarige bestaan van de daarbij aangesloten bond van Volks tuinders te Amsterdam. De Gouden Poort zal een opper vlakte van 16000 vierkante meter be slaan. Minister Mansholt heeft toegezegd de Gouden Poort te komen ontsluiten. Drie jaar lang hebben de volkstuin ders centje bij centje gespaard om het nodige geld voor hun tentoon stelling bijeen te krijgen. Hun fonds is thans 25.000 gulden sterk. De ont werper var. de Aalsmeerse bloemen corso's, de heer T. Noyons, heeft het affiche voor de tentoonstelling ont worpen. De organisatoren hopen nog voor het begin van de „Gouden Poort" een film over het volkstuinwezen ge reed te hebben. Verder hopen zij te gen die tijd wat meer te weten over de wettelijke bescherming van volks tuinen.. Deze tuinen zullen niet meer onder de komende pachtwet vallen. Een gemengde commissie bestudeert thans de plaats der tuinen in een nieuw, wettelijk raam, mede om het streven de volktuin als volkstuinpark een meer permanente plaats in bet stadsleven te gaan geven. MONUMENT TE MARGRATEN. Op het Amerikaanse militaire kerk hof te Margraten, waar ongeveer achtduizend Amerikaanse gesneu velden begraven liggen, zal een mo nument worden opgericht. In een dertig meter hoge, afgeplatte toren zal een kapel worden gebouwd. In de omringende muren zullen de na men van de gevallenen worden ge beiteld; op de graven zullen wit marmeren kruisen worden geplaatst. Architect Shepley ontwierp de plan nen; hij werd bijgestaan door de landschaparchitect G. Clark. De beeldhouwwerk verzorgen, beeldhonwwerk verzorgen. SPEL OVER ARIENS. In het raam van de eeuwfeesther denking 100 Jaar Kromstaf schreef Jan Nieuwenhuis in opdracht van „Ons Lekenspel" een kort, maar zeer knap spel over de grote sociale werker. Ariëns. De schrijver baseerde zijn spel op Ariëns' meest tragische levensperiode, n.l. de stichting en mislukking van de productie-coöpe ratie „De Samenwerking" te Haaks bergen. „De Ghesellen van de Spelewei" zijn Zondag j.l. hun tournée met dit spel begonnen in Doesburg. Anton Sweers vertolkt de rol van Mgr. Ariëns. Tijdens een kort doch hevig onweer dat vanochtend boven de Zaanstreek woedde, is de bliksem ingeslagen in de electrische bovenleiding aan de Zuidzijde van de Hembrng. Oogge tuigen zagen een oranje steekvlam, gevolgd door een blauwe vlam, van de bovenleiding naar beneden schie ten. De inslag trof het grendelgedeel te en verscheidene storingen waren het gevolg. Ook brak de bovenlei ding van de spoorweg, tengevolge waarvan het treinverkeer richting Amsterdam enige tijd vertraging ondervond. Men was spoedig ter plaatse om de schade te herstellen. De telefoonverbinding Hembrug LJmuiden is onklaar. (vervolg) Met algemene stemmen besloot men om de Achttienkavel aan doen sluiten aan het electrische net. Maar de kosten voor de gemeente zijn hoog en zeer hoog, vonden schillende raadsleden en men drong, er bij B. en W„ die inmiddels hun prae-advies (inhoudende het laten rusten van de aangelegenheid) had den ingetrokken, (en met genoegen) op aan, om bij de N.V „Lugdunum" toch nog eens te praten over die enorme kosten. Daar moet toch wel wat af, zo vond men. De voorz feliciteerde de heer Ver haar met zijn overwinning, en merk te op dat men als raadlid vaak meer kan bereiken als men gaat vertrek ken, dan wanneer men blijft zitten. Ongetwijfeld, zo vond spreker, heeft de raad dit besluit genomen, onder meer om u een buitengewoon pret tige herinnering mede te geven, niettemin was de gehele raad zeer wel overtuigd van de dringende noodzakelijkheid van deze voorzie ning De heer Verhaar betuigde zijn grote voldoening over hetgeen op deze zitting werd bereikt. De zwemvereniging „De Plas" zal over 1952 alsnog een subsidie ont- vangen van 100,en m.i.v. 3953 per jaar 200,en dit tot weder- opzeggens. Deze subsidie zal worden beschouwd als een vergoeding voor gebruik van het zwembad door de schoolkinderen in klasseverband Aan mej. P. Poelders werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O. L. school alhier. Ter ver vulling van de vacature werden ge gadigden opgeroepen, doch B en W. beschikten nog over te weinig gege vens om een opvolgster voor te dra gen. Rondvraag Bij de rondvraag werd door de heer Bloos de z.g. „huizenrel" nog eens opgehaald en hij viel de han delwijze van het gemeentebestuur nogal fel aan. Echter kon de voorz. niet anders antwoorden dan dat ge handeld was in volledige overeen- De veilinghallen te Roelofarends- veen, waarin 27 speeltafels gereed stonden om de talrijke wedstrijden van het aardöeien-tournooi van Tref fers te verwerken, boden alreeds een fleurig aanzien door de talrijke verscheidenheid in sportkledij, toen voorz. L. M. van Berkel van Tref fers het openingswoord uitsprak. Naast een woord van welkom aan de-deelnemenden en in het bijzonder aan de aanwezige bondsgedelegeerde, de heer Peeteis uit Den Haag, sprak hij de wens uit tot een sportieve strijd en tot een wederom geslaagd tournooi. In een rustige sfeer werd hierna een aanvang gemaakt met de wedstrijden, waarbij de bekend makingen per microfoon, welke nogal een storende invloed hebben, achter wege bleven. Op de deelnemerskaar ten waren de speeltijden aangegeven en een groot wandschema gaf het verloop en de uitslagen der wedstrij den aan. Dank zij drf.e goed verzorgde voor bereiding had dit wel uitzonderlijk grote tournooi met ruim 400 deelne mers een vlot verloop en kon het vastgestelde tijdenschema volledig gehandhaafd blijven. Aan de deelne mende Treffersspelers was het ech ter merkbaar dat zij voor dit tour nooi him krachten niet gespaard had den, want zij konden deze keer tot geen enkel succes komen. Begrijpe lijk kunnen wij in een dermate groot bezet tournooi de onderlinge wed strijden niet op de voet volgen, en moeten ons dus tot enkele algemeen heden bepalen. De meeste lauweren werden deze keer geoogst door het Haagse Wibo, dat met 5 prijzen, waar van de eerste en tweede in de hoofd klasse, top-scorer werd. De beide Wibo-spelers Jan Hoogendoorn en Bertus v. d. Spek bereikten na een niet al te zware strijd de finale, w*rin laatstgenoemde in drie games het loodje moest leggen. De prachtige wisselbeker ging dus wederom naar Jan Hoogendoorn, welke beide keren tournooi-winnaar is geworden. Noe men wij voorts nog de zeer goede prestatie van Stulemeijer van Wilhel mus (Voorburg) welke zowel in de 3e als in de 2e klasse beslag wist te leggen op de eerste prijs. Voor de eerste klasse werd dit L. van Es van Swallow's uit Wassenaar, waaraan wij tevens de zeer goede prestatie ver binden van zijn clubgenote mejuf- frauw Truus van Rijn, welke beslag legde o.p de eerste prijs in de eerste klasse dames. Voor de overige prijs winnaars verwijzen wij naar onder staande uitslagen. Begrijpelijk kregen de aan alle deelnemende gratis ver strekte aardbeien een goede ont vangst. Alvorens tot de prijsuitreiking over te gaan, sprak voorz. L. M. van Berkel een dankwoord aan de wed strijdleiding, de heren M. Heemskerk, C. van Berkel en mej. Tiny Wessel- man en aan allen dit tót het welsla gen van het tournooi hadden mede gewerkt. De uitslagen waren: Dames: 1ste klasse: 1. mej. Tr. van Rijn (Swallow's Wassenaar)2. mevr. Heederik (Shell-Den Haag). 2e klasse: 1. mej. J. Haket (D.S.B.), 2 Jacobs (H.B.S.), Den Haag. 3e klasse: 1. mej. G. Leurs (Wibo, Den Haag); 2. mej. A. van Cassel, (Sleutels Leiden). 4e klasse: 1 mej. C. van Haastér (V.V.V., Leidschendam): 2. mej. M. Jacobs (Wi'bo, Den Haag). Heren: Hoofdklasse: 1. J. Hoogen doorn, 2. B. v. d. Spek (Wibo, Den Haag). Overg. klass: 1. Leurs (H.B.S., Den Haag); 2. Verkerk (Scylla Leiden). lste klasse: 1. L. van Es (Swallow's Wassenaar); 2. Vogels (Jagers, Den Haag). 2e klasse: 1. Fr. Stulemeyer (Wil helmus, Voorburg); 2. Oudshoorn (H.B.S., Den Haag). 3e klasse: 1 Fr. Stulemeijer (Wil helmus, Voorburg); 2. Augustinus (Wibo, Den Haag). 4e klasse: 1. B. v. d. Starre (D.T.S., Den Haag); 2. Meyer (Sportief, Den Haag). Kernclub organiseert chrysanthen- tcntoonstelling. Reeds eerder was door de Kernclub een vergadering belegd om het houden van een chry santhen-tentoonstelling te bespreken maar vanwege de te geringe belang stelling werd deze vergadering toen verdaagd. Voor deze tweede vergade ring mocht voorz. A. H. Verdel zich gelukkig prijzen vele belangstel lenden in zijn openingswoord te kunnen toespreken. Hierin zette de ze het belang van een te houden chrysanthen-tentoonstelling uiteen. Reeds twee jaren achtereen is in het najaar met groot succes een chrysanthententoonstelling gehou den, zodat nu op organisatorisch ge bied wel geen moeilijkheden meer aanwezig zullen zijn. Besloten is daarom ook voor dit jaar weer een chrysanthententoonstelling te hou den, waarvoor als voorlopige data zijn vastgesteld 3 en 4 Oct.. Bespro ken werd voorts om naast de vrije inzendingen van grote- en middel grote- en tros chrysanthen ook weer andere snijbloemen, potplanten enz. op te stellen, benevens prijsvraag soorten van chrysanthen. Te Den Haag slaagde voor het diploma A scheepswerktuigkundige de heer S. C. A. van Velzen. NIEUWKOOP KINDEROPERETTE DOOR GIDSEN. Zaterdagavond gaf de R.K. Gid- senbeweging een ouderavond in de zaal van de heer de Koker alhier. De hoofdschotel vormde de kinder operette „Prinses Rozelijn", een sprookje, waarin prinsesje Rozelijn door zigeuners ontvoerd en door ka bouters weer in het paleis terugge bracht wordt, dank zij het knappe speurderswerk van hun tovenaar. Het moet voor de gidsenleidster Annie Vergeer en haar assistenten wel veel tijd en inspanning hebben gekost, om met de kinderen dit mooie spelpeil te bereiken. Een woord van waardering voor haar is hier zeker op z'n plaats. De meisjes speelden mooi en het geheel wist de toeschouwer in een echte sprookjes sfeer geboeid te houden. Speciaal de aanvoerder der kabou ters en z'n tovenaar mogen hier ge noemd worden; ook de kleine hoofd rolspeelster prinses Rozelijn. Zij heb ben de rollen tot iets moois weten te maken. De muziekregie had Jan Vergeer, die tevens het zangspel aan de pia no begeleidde. Na de „pauze u.et verloting" werd de mooie legende „De Gouden Schoentjes van Maria" door de gid sen ten tonele gebracht, waarbij het spel van de „speelman" uitblonk. De costumering van beide spelen was keurig verzorgd en verhoogde nog de aantrekkelijkheid. De heer G. Ruiterman vertoonde de door hem opgenomen film over de feestelijke intocht van pater Zijer- veld O.F.M. stemming met de wettelijke bepalin gen en enkele beschuldigingen, ge uit door de heer Bloos, wees de voorz. dan ook van de hand. De voorz. vond het wel goed, dat men in de raad zijn zienswijze naar voren brengt over de woonruimte aangelegenheden, doch hij wees er op. dat een en ander behoort tot de competentie van B. en W., welk college, steeds weer het advies vraagt aan de woonruimtecommissie. De beschuldiging van de heer Bloos, als zou de eigenaar in kwes tie in het-geheel niet zijn gemoeid, moest ook van de hand worden ge wezen, aangezien die eigenaar wel is gehoord door de woonruimtecom missie, doch dat de huiseigenaar zelf niet verscheen, maar een vertegen woordiger. De heer Dom Pieterse vroeg of het waar was dat sommige inwoners, hoewel daartoe verplicht, toch geen reinigingsrechten betalen Hiervan is de voorz. niets békend, doch wan neer iemand nog niet heeft betaald, dan zal dat toch eens moeten gebeu ren, daar er anders een vervolging zal worden ingesteld. De heer Verhaar bracht nog een andere zeer pijnlijke woningkwestie ter tafel, welke zeer spoedig dient te worden opgelost. Spr. doet en kele voorstellen en de voorzitter zal daar goede nota van nemen. zag er in het begin niet bijzonder goed uit voor Nieuwkoop, dat met een verzwakt elftal in het veld kwam en ondank het feit, dat het de wind in de rug had, werd er weinig gepresteerd. Alleen Gijs de Rooy, die vandaag in de voorhoede ope reerde, bleek een stuwende kracht. Hij maakte ook het enige doelpunt voor Nieuwkoop in de eerste helft. De voorhoede van Gouda was zeer onfortuinlijk en maakte voor de rust eveneens één doelpunt (1—1). Toen Nieuwkoop na de rust de wind in zijn nadeel en bovendien de midhalf wegens een opgelopen blessure uitviel, scheen de toestand van Nioeuwkoop vrij gevaarlijk. Maar Nieuwkoop beschikte in deze wedstrijd over enthousiaste spelers, hetgeen niet zo vaak bij de oranje- witten voorkomt, en hieraan is het vooral te danken, dat Nieuwkoop na de rust een goed figuur sloeg Bo vendien was het geluk aan de zijde van Nieuwkoop. In de tweede helft werden twee doelpunten gescoord, resp door Jan Preesman en Piet van der Voorn (31). De jeugdiga Reiné sloeg ook een goed figuur en verrichtte uit stekend werk. NOORDEN Olympia 4—NSV 4—6. Met de wind in de rug ondernam NSV en kele mooie aanvallen en met de vijfde aanval kreeg NSV met een hard schot van J. Pi .terse de lei ding (01). Olympia echter liet zich niet onbetuigd en wist na een kwartier de gelijkmaker in het net te zenden (11). Na een gelijk op en neer gaande strijd was het de Olympia rechtsbinnen, die de roos trof (21). NSV kwam er steeds beter in en na een mooie voorzet van A. Pietersen was het A. v. Koert die inschoot (22). Kort daarna kwam er weer zo'n mooie voorzet van dezelfde speler en nu was het H. de Man, die met een kei hard schot op grote afstand de kee per kansloos sloeg (2—3). Na de thee nam NSV direct de leiding in handen en de wedstrijd was dan ook nog geen 5 minuten oud of A. v. Koert had succes (24). Direct na de aftrap kwam NSV weer in de aanval, doch nu bracht de staander redding, dat wis uitstel, want H. de Man voltrok spoedig daarna het vonnis (25). Olympia bleef volhouden en gesteund door de rechtsachter van NSV werd het derde doelpunt geboren, hij kopte namelijk de bal n eigen doel (35). NSV raakte door dit doelpunt even van streek en hierdoor kreeg Olym pia de kans om enkele mooie aan vallen te lanceren, maar de NSV- achterhoede liet zich geen twepmaal verschalken en bij een gevaarlijke aanval werd de bal retour gezonden naar de middellijn waar de bal door A. v. Koert werd opgevangen. Na een lange run gaf hij de Olympia- keeper het nakijken (36). Nog was de doelpuntenregcn niet afgelopen. Olympia wist nog éénmaal te scoren alvorens het einde kwam van deze, door de heer van Prooyen, goed ge leide wedstrijd. NSV 3—Gouda 8 5—2. De Dameshandbal wedstrijden wa ren afgelast. NIEUW VEEN R.K. EHBO-succes. Zaterdag middag werd er door een ploeg van onze R.K. EHBO deelgenomen aan de districtswedstrijden voor senior en juniorploegen te Leiden. Aange zien de afdeling Nieuwveen pas is opgericht, moest zij in de juniorafd. uitkomen. En met welk een succes! Van de 18 deelnemende ploegen wist zij op overtuigende wijze beslag te leggen op de le prijs, met lof van de jury. Het maximum te halen aantal pun ten was 190. De afdeling bracht het tot 178. Als men bedenkt dat de 2e prijs naar Langeraar ging met 125 punten, kan men met recht trots zijn op de afd. Ook de Comm., de heer B. P. Vink, leverde een uitzonderlijke prestatie door beslag te leggen op de Commandantenprijs met een totaal aantal punten van 69 (max. 70). ZOETERWOUDE St. Jans-fanfare. Op het con cours van de R.K. Bond van Muziek gezelschappen in Zuid-Holland, gis teren te Schiedam gehouden werd een le prijs behaald met 299j-< pnt. Met de nieuwe puntentelling is het vereiste voor een le prijs 264 pun ten en het aantal punten tot promo tie 300, zodat de afdeling uitmun tendheid nog niet bereikt is. Vol- Nieuwkoop—Gouda 4 3—1. Hetgend jaar!

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5