S)e Amerika dreigt hulp aan Korea in te trekken Syngman Rhee is recalcitrant NIEUWE HOGE COMMISSARIS Londen gaat de Mau Mau aanpakken Vlucht voor de honger De vleet wordt aan boord gehaald De eerste kantjes nieuwe haring zijn er weer Het blijft koud Siameltje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 30 MEI 1953 44ste JAARGANG No. J 2901 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32. Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. nmd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE K.V.P. WEER GROOTSTE PARTIJ MA enige becijferingen op de uit- slagen der gemeenteraadsverkie- 1 zingen is de propagandadienst van de Katholieke Volkspartij te Den Haag tot de slotsom gekomen, dat de K.V.P., gemeten naar het aantal op haar uitgebrachte stemmen, weer de grootste politieke formatie in Ne derland kan worden genoemd. Deze eer werd' haar bij de Kamerkeuze vorig jaar ontfutseld door de half- slachtige houding of door het anders stemmen van vele Katholieken. De socialisten gingen luidruchtig met de pluim strijken, de grootste partij in Nederland te zijn, ofschoon hun voórrang op 'de K.V.P. niet meer dan 16.000 stemmen of 0.3 van het totaal bedroeg. Bij de gemeente raadsverkiezingen behaalde de K.V. P. 1.69 percent méér stemmen dan in 1952, terwijl de P. v. d. A. zwakjes groeide met 0.59 percent, zodat de 'achterstand van de K.V.P. ruim schoots is ingehaald. Dit alles in verhouding tot de ver kiezingsuitslag van 1952On danks het feit, dat de toen ontstane .splitsing en verschuiving niet ge heel ongedaan is gemaakt of totaal teruggeschoven, moge de leuze: de K.V.P. de grootste partij in Neder land de wankelmoedigen steunen, de rouwmoedigen tot terugkeer wen ken, de overmoedigen manen tot be zinning op de feitelijke toestand en de moedigen sterken in hun stre ven de Katholieke Volkspartij te ma ken tot het politiek tehuis, van alle Nederlanders, die trouw zijn aan de Steenrots. Koreaanse generaal onthult V. N. concessies De Verenigde Staten hebben president Syngman Rhee van Zuid-Korea gewaarschuwd dat hij alle Amerikaanse hulp zal moeten ontberen als hij zijn bedreiging uitvoert om het streven van de Verenigde Naties naar een wapenstilstand te blokkeren en Noord-Korea binnen te rukken. Het verluidt in Seoel dat hij aanzegging heeft gekregen dat de hulp onvoorwaardelijk zou worden ingetrokken en dat zijn troepen geen twee weken alleen stand zouden kunnen houden. der jongste V.N.-voorstellen afge worpen en V.N.-concessies aan de communisten op vier punten ont huld, waarmee hi; het niet eens is. Hij heeft afschriften van een brief aan de leider der V.N.-delegatie, luitenant-generaal Harrison, aan cor respondenten uitgereikt, waarin hij verklaarde, dat de verbondenen: 1. Hun eis lieten vallen, dat Ko reaanse gevangenen, die repatriëring weigeren onmiddellijk na een bestand moesten worden vrijgelaten. 2. Instemden met verlenging van de periode gedurende welke de weigerachtige gevangenen onder de neutrale commissie zouden staan', door de krijgsgevangenenkwestie op den duur over te dragen aan een politieke conferentie en, indien no dig, later aan de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties. HET IN DE LIJN van de nieu- we koers van het Kremlii. ligt, weten wij niet, maar de Sovjets heb ben in het bestuur van Oost-Duits land een ingrijpende wijziging aan- gebracht. In plaats van de tot dusver geldende militaire conitróle komt nu een burgerlijk toezicht in de* vorm van een Hoge Commissaris. Deze functionaris is belast, met de behar tiging van de Russischebelangen in de Sovjetzöne van Duitsland, hetgeen in de practijk erop neerkomt, dat hij de supervisie heeft over de daden van president Pieck en van premier Grotewohl en overal dermate zijn neus in steekt, dat hij de eigenlijke heerser is van Oost-Duitsland. Zoals tenslotte de Hoge Commissarissen in West-Duitsland eveneens practisch vrijwel oppermachtig zijn. Maarschalk Tsjoeikof, die tot 0 dusver deze functie uitoefende, zal zich nu uitsluitend met mi litaire aangelegenheden hebben te bemoeien. Wat de Russen met deze wijziging voor ogen hebben ,is nog niet duide lijk. Sommigen menen in deze maat regel een verslechtering te moeten zien van Oost-Duitslands positie; an deren geloven, dat onder de nieuwe Hoge Commissaris, Semjonof die een vlotte jongen moet zijn een soepeler regiem in aantocht is. In elk geval betekent dt aanstel ling van een burgerlijke Hoge Com missaris in de Oostzóne een aanpas sing aan de toestand in West-Duits land. Daar in het Westen bete kende de instelling van het Hoge Commissariaat een tegemoetkoming aan de bevolking, omdat eei. mili taire controle nu eenmaal een ander karakter draagt dan een civiele con trole. Bij een militaire controle voelt men zich echt een „bezet" land, zo als wij ons nog levendig kunnen her inneren uit de tijd van het M.G. Maar dat neemt niet weg, dat een burgerlijke controle even streng en vernederend kan zijn, hetgeen hele maal afhangt van de geest, waarin die controle wordt uitgeoefend. In de tijd van de Duitse bezetting kregen wij hier in Nederland ook de grote „gunst" van een burgerlijk be stuur in de persoon van Seiss Inquart, maar in België was men beter af met het militaire bestuur. Het „Reichs- kommissariat" was nl. veel meer doordrenkt van de nationaal-socialis- tische ideologie dan het leger, zodat het apparaat van Seiss Inquart veel meer gehaat was dan het militaire commando. Het was ook hier de geest, welke het karakter bepaalde. MU IS HET DUIDELIJK, dat Sem- jonof niet minder communist is dan generaal Tsjoeikof en wanneer men dan nog bedenkt, dat de „rege ring" van Pieck en Grotewohl uit louter geheide Sovjet-vrienden be staat, is er in deze nieuwe maatregel op zich geen enkele aanwijzing te vinden, dat er veel zal veranderen. Tenzij kameraad Semjonof uit Mos kou andere instructies heeft meege kregen. Het is mogelijk en daar houdt men reeds rekening mee dat Sem jonof de opdracht heeft gekregen om bijeenkomsten te beleggen met zijn collega's in de Westelijke sectoren, om opnieuw te komen tot een geal lieerde contróle-raad, zoals vroeger bestond tussen de vier militaire com missarissen. Of dit voordelig dan wel nadelig voor de Duitsers zal zijn, moet nader blijken. Voorlopig houden- wij het ervoor, dat dit weer één van die maatregelen is, welke de Duitsers de illusie moet geven, dat de Russen de eenheid van Duitsland willen her stellen; een illusie, welke West-Duits. De vijand heeft gisteren zijn kracht gedemonstreerd. Amerikaanse en Turkse troepen moesten in een lang durig bloedig handgemeen twee bui tenposten Vegas en Elko prijs geven, waardoor de communisten vorderden óp de oude invalsweg naar Seoel, dat 50 kilometer Zuidelijker ligt. De verbonden artillerie en tanks hebben onmiddellijk een dicht sper vuur over de' beide hoogten gelegd. De Chinese kanonnen lieten zich niet onbetuigd en bij volle maan ont stond een verwoed artillerie-duel. De Chinese aanvallers, die 8.500 man sterk zijn hebben thans aan het Westfront ten Oosten v«ah Panmoen- jon drie heuvels veroverd. De stel- l'ng Carson viel Donderdag in Chi nese handen. De Engelsen hielden stand tegen zware aanvallen van 6.500 communisten ten Oosten van Panmoenjon. DE NIEUWE VOORSTELLEN. In de hoogste diplomatieke en militaire kringen heerste aanvanke lijk ongebruikelijk optimisme over de jongste voorstellen van de Ver enigde Naties om het dode punt in de onderhandelingen te doorbreken. Op dit optimisme is de laatste dagen een zware domper gezet, omdat men vreest dat de communisten munt zullen trachten te slaan uit de on enigheid onder de verbondenen. Er zijn reeds berichten dat zit een ge deelte van het voorste' heben ver worpen. Generaal-majoorTsjoi Doek Sjin, de voornamste Zuid-Koreaanse afge vaardigde te Panmoenjon, heeft alle schijn van geheimzinnigheid 3. Instemden met het communis tische voorstel dat de neutrale com missie, bestaande uit India, Tsjecho- Slowakije, Polen, Zweden en Zwit serland haar besluiten diende te nemen met meerderheid van stem men. 4. Voorstelden, dat alleen India ge wapende troepen naar Korea diende t brengen voor toezicht op de gevan genen. EDEN LAAT ZICH IN AMERIKA OPEREREN De Britse minister van buitenland se zaken Eden gaat, naar verwacht wordt, spoedig naar Amerika voor een derde operatie wegens zijn gal- aandoening, zo wordt van gewoon lijk welingelichte zijde vernomen. Nu wordt het weer 15 Juni De ter dood veroordeelde atoom- ,-spionnen Julius en Ethel Rosenberg .zullen volgens de jongste beslissing -van rechter Kaufmann, in de week -van 15 Juni op de electrische stoel in de Sing-Sing worden terechtge steld. Dit is de vierde maal, dat rech ter Kaufmann een datum voor de terechtstelling heeft bepaald. Het echtpaar Rosenberg is voor de eerste maal in Maart 1951 ter dood veroordeeld. Gebied wordt afgesloten Gisteren is er een nieuw record gevestigd door de vluchtelingen uit Oost-Duitsland. Tot dusverre was het hoogste aantal dat in een etmaal de grens had overschreden 3400. Dat was óp een dag in Februari. Gisteren werd dat aantal verre overschreden toen er zich 3793 vluchtelingen meld den bij de-kampen. Men is er in het Westen van Ber lijn nu achter wat de oocgaak is van de plotselinge toeneming: het is de honger. De meeste vlubhteTnen vragdh eerst om eten en gaan dan pas naar de registratiebureau^ Men w veronderstelt dat de grote stro rn veiligheidstroepen onder zijn bevel spoedig weer zal afnemen wanneer krijgen. De Britse regering heeft in Oost- Afrika ingrijpende maatregelen ge troffen, die de voorbode zijn van een, offensief op alle fronten tegen de> Mau Mau. ji 1. Er wordt een afzonderlijk commando-Oost-Afrika ingesteld, dat rechtstreeks onder het ministerie van Defensie komt te staan. Oost- Afrika wordt dus los gemaakt van het Britse commando Midden-Oos ten, waartoe het totdusverre behoor de. 2. De gouverneur van Kenya heef} 16.000 km2 van het land, alle districten omvattende waar Mau gesloten gebied verklaard, dat door Mau-activiteit is geconstateerd, niemand zonder speciale vergunning mag worden betreden. Lt. gen. Sir. George Erskine is be noemd tot opperbevelhebber van het nieuwe commando en zal op 4 Juni naar Kenya vertrekken. Generaal Erskine die tot Mei 1952 de Britse troepen in Egypte leidde wordt belast met het ne men van alle maatregelen, die nodig zullen zijn om aan de noodtoestand in Kenya het hoofd te bieden en or de en rust te herstellen. Daartoe zal hij alle koloniale hulptropen en het Britse ministerie van Defensie. Het afsluiten van een groot deel 'van Kenya, dat de Kikoejoe-reser- vaten in Kiamboe, Fort Hall en Ny- eri alsmede twee districten ten N. Z. van de berg Kenya omvat, Juidt naar het oordeel van betrouwbare kringen te Nirobi een grootscheeps offensief in tegen 'de Mau Mau-b,;n- den. die de laatste twee dagen ir de Kikoejoereservaten verschillende posten van de burgerwachten heb ben overvallen, bruggen opgeblazcTï en barricaden opgericht. Hoe is de vangst? Dat is de vraag, welke ieder aan boord van de haringlog- ger zich stelt wanneer de netten worden binnengehaald. Het grote moment aan boord van de Sch. 233 is aangebroken; de vleet wordt in de nachtelijke uren binnengehaald. Hij beet de python in haar neus In het jaarverslag van het natio-, ale Krugerpark te Pretoria wordt ge wag gemaakt van een heroïsche strijd tussen een inlandse boswach ter en een vier meter lange python, een worsteling waaruit wonderlijk genoeg de neger als overwinnaar uit het strijdperk kwam. Joe, de boswachter, maakte m'et enkele collega's een inspectietocht door het uitgestrekte park, toen hij plotseling in de verte het angstige gepiep van een zgn. honingsvogel hoorde. Joe verzocht zijn vrienden een ogenblik te willen wachten en toog op onderzoek uit. Toen hij wat al te lang wegbleef, volgde een andere boswachter zijn spoor en al spoedig vond hij Joe, die in een hevig gevecht gewikkeld bleek te zijn met een python. De reuzën- J slang had zich om 't gehele lichaam Vereenvoudiging bij loonberekening in het bouwbedrijf het decreet van de Oostduitse rege ring, waarbij de distributie van le vensmiddelen opnieuw wordt inge voerd, algemeen bekend wordt Iedereen krijgt dan weer een bon kaart. Ruim vier millioen boeren in Zuid-West-China hebben te lijden van een hongersnood, aldus wordt te Hongkong afgeleid uit berichten, die uit communistische bron zijn ontvangen. land ervan moet weerhouden, zich aan te sluiten bij het Westeuropese verdedigingssysteem. Intussen kan generaal Tsjoeikof zich wijden aan zijn militaire taak. Misschien is deze taak te gering voor ijn capaciteiten en wordt Ilij binnen kort naar Moskou gepromoveerd. Maar het is ook mogelijk, dat hij zijn handen vol krijgt met de reorganisa tie van het Oostduitse leger. De geest in dit leger schijnt allesbehalve goed te zijn en de soldaten nemen bij hele bos sen tegelijk de benen. Iedere maand komen circa duizend deserteurs in W. Berlijn aan, wat overeenkomt met de sterkte van een Oost-Duits regiment. Dit probleem heeft twee kwade zij den. Ten eerste verliest men waarde volle jonge mannen en ten tweede is het vrijwel een onbegonnen taak mi litaire plannen geheim te houden. Wanneer de generaal dus aspiraties heeft, kan hij hier zijn hart ophalen. Een gemakkelijke taak zal hij er niet aan hebben, want het enthousiasme van de Oost-Duitsers voor de rode regeerders zal er wel niet beter op geworden zijn, nu men zelfs voor brood weer in de rij moet staan. En dat in een land, dat vroeger de grote voorraadschuur voor geheel Duits land was. Intussen wachten wij met belang stelling op de daden van kameraad Semjonof, wiens optreden wel een nieuw punt op de agenda van de Ber muda-conferentie zal gaan vormen. De gouverneur van Kenya, Sir Evelyn Baring, zal de volledige ver antwoordelijkheid behouden voor re gering en bestuur van de kolonie, al dus de officiële bekendmaking van Met inging van 1 Juii zal een aan zienlijke vereenvoudiging in de loon berekening voor het bouwbedrijf worden ingevoerd. De berekening zal van een twintigtal ingewikkelde en eenvoudige becijferingen kunnen worden teruggebracht tot het afle zen van een tabellenreeks, waartoe hoogstens vijf eenvoudige handelin gen nodig zijn. Hiermede zal voors hands van 20.000 bedrijven met ruim 150.000 werknemers een grote last zijn afgewenteld. De loonadministratie zal voortaan tot de eenvoudige, door kleine on dernemers zelf uitvoerbare, werk- van zijn slachtoffer gestrengeld. De neger had slechts zijn handen nog vrij. Hiermee greep hij vastberaden de afschuwelijk kop van de slang en beet deze krachtig in de neus en ogen. Toen dit merkwaardige proces van „man bijt slang" een tiental mi nuten had geduurd, bleek de python er plotseling genoeg van te hebben en zocht ernstig toegetakeld haar heil in een overhaaste vlucht. Joe moest worden opgenomen in een nabijgelegen missieziekenhuis, daar de slang bijna al zijn ribben had ingedrukt. zaamheden gaan behoren. De tien duizenden fouten, die iedere week worden gemaakt en achterhaald die nen te worden, zullen door deze nieuwe regeling tot een zeer gering percentage kunnen worden terugge bracht. Deze door de „Stichting Raad van bestuur bouwbedrijf" gedane voor stellen, resulterende in een nieuwe loonbasistabel voor de bouwnijver heid, zijn door het ministerie van Financiën, het ministerie van Socia le Zaken, de Sociale Verzekerings raad, de Rijksverzekeringsbank, het algemene we/kloosheidsfonds, het kinderbijslag-vereveningsfonds, de Bedrijfsvereniging voor de Bouwnij verheid en de Ziekenfondsraad goed gekeurd. De eerste kantjes nieuwe haring zijn Vrijdag door enige loggers aan wal gebracht, nadat in de voorgaande nachten door de haringvloot de netten waren uitgezet en de eerste vangst was binnengehaald. In volle zee worden de kantjes haring door de Sch. 233 aan boord genomen om met spoed naar de wal te worden gebracht. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE ZONDAG. Half tot zwaar bewolkt met enkele regenbuien. Matige tot vrij krachtige naar Noord rui mende wind. Aanhoudend koud. 31 Mei: zon op 4.27 en onder 20.49; maan op 23.48 en onder 6.27 uur. 1 Juni: zon op 4.26 en onder 20.50; maan op en onder 7.49 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI licht bew. 12 C. STOCKHOLM regen 13 OSLO regen 10 KOPENHAGEN zwaar bew. 13 AMSTERDAM regenbui 14 EDINBURGH onbewolkt 16 LONDEN geheel bew. 18 LUXEMBURG geheel bew. 14 PARIJS geheel bew. 18 BORDEAUX motregen 20 GRENOBLE regen 19 NICE zwaar bew. 24 GENèVE regenbui 18 ZüRICH regen 17 LOCARNO half bew. 23 BERLIJN geheel bew. 15 FRANKFORT nevel 16 MüNCHEN regen 14 WENEN zwaar bew. 17 INNSBRUCK motregen 18 Het K.N.M.I. deelt mede: Op de Atlantische Oceaan ten Zuid-Westen van Ierland handhaaft zich nu al enkele dagen een krach tig hogedrukgebied. Een depressie, die Donderdag bij IJsland tot ontwikkeling kwam, ligt nu bij Scandinavië. Deze lucht drukverdeling veroorzaakt een Noord Westelijke luchtstroom over onze omgeving, die -koude lucht van Noor delijke breedten afkomstig over de Noordzee naar ons land voert. De koude lucht is onstabiel van op bouw, zodat er talrijke buien in voor komen. Deze luchtdrukverdeling blijft in grote trekken ook Zondag nog bestaan, zodat het weer voor het weekeinde wel een grote tegenstel ling zal vormen met het weer gedu- dende de Pinksterdagen. Het blijft koud. Ook voortdurende afwisseling kan eentonig zijn.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1