Chefarine 4 Uw Roode Kruis vraagt opnieuw uw hulp 4 middelen in i labiel Twee electnsche treinen verpletteren Betuwse bus De ingezamelde kleren Prinses Marijkehuis voor katholieke kleuters Woning-nood bij zwaluwen Ypenburg wordt ook militair vliegveld Meeslepende aanrijding GOLF WOENSDAG 27 MEI 1953 UE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 „Opnieuw doet uw Roode Kruis 'n beroep op uw hulp. In de komende dagen zal de jaarlijkse inzameling worden gehouden om voortzetting van het belangrijke en omvangrijke werk mogelijk te maken. Hiervoor zal, om aan de meest bescheiden wensen op elk gebied tegemoet te komen, een bedrag van anderhalf millioen gulden nodig zijn. De inza meling van 1952 bracht ruim een millioen op". Een prognose? De heer A. van Em- den, directeur van het Ned. Roode Kruis, durft niet al te optimistisch te zijn. Eigenlijk is er, om alles goed te kunnen doen, vier millioen nodig. Van dat bedrag durft hij echter nog niet eens te dromen. Het brede publiek jal, tijdens de collecte, waarschijnli^| wel gul en graag' geven. De giften van het Ram penfonds hebben echter reeds een zware wissel op het bedrijfsleven getrokken. Wat uit deze sector zal worden bijgedragen is volkomen on zeker. In het najaar zal men extra in komsten krijgen uit de opbrengst van een serie van vijf Roode Kruis post-zegels met toeslagen. Voortaan zal eens per vijf jaar een dergelijke serie verschijnen. De komende serie zal voorstellingen geven van de ramp, van Roode Kruisvlaggen, van de blaedtransufie.dienst en van het korpswerk. De ramp heeft van het Ned. Roode Kruis zware financiële offers ge vergd. Gelukkig heeft het Rampen fonds de gebruikte rampendepots ver goed. (20 mille per stuk). Thans zijn weer 53 depots ingericht, maar men komt er nog 91 tekort. Daarvoor al leen is, een kleine twee millioen no dig. Voor andere zaken werd echter een beroep op de fondsen gedaan, Verder moet het Roode Kruis- korps ten behoeve van de B.B. wor den uitgebreid met 3000 vrouwen en mannen. Uniformering en training daarvoor zal ongeveer vier ton ver gen. Ook zullen de 840 hulpposten langs de weg met 1200 moeten wor den uitgebreid tegen 120 gulden per stuk. Veel geld is nog steeds nodig voor studie ten behoeve en uitbouw van de bloedtransuf iedienst, de hoorn vliescentrale, de moedermelkcentra- le, de beentransplantatiedienst. de me dische hulp op vardene schepen en de thrombosedienst. Het Roode Kruis op Nieuw Guinea heeft polikliniek- boten nodig. Dan zijn er de Korea- paketten, de internationale verplich tingen, technische hulpmiddelen als De ambtenaren salarissen Het overleg tussen de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel en de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambte- naarszakem over de verhoging der sa larissen is vastgelopen meldt de „Tel.". Van regeringszijde had men uitgebreide voorstellen ingediend ter verbetering van de salarissen der middelbare en hogere ambtenaren. Alle vijf ambtenarenorganisaties, de A.C.O.T. (de socialistische), de Chr. Nat. Ambtenarenorganisatie, de R.K.-cena-ale van ambtenarenorgani saties, de Centrale van hogere rijks ambtenaren en het Ambtenarencen- trum, hebben unaniem als hun oor deel uitgesproken, dat de regerings voorstellen niet voldoende groepen van ambtenaren omvatten. Met name maakte men bezwaren tegen het feit, dat de ongeoefende werklieden en de lagere ambtenaren niet zullen genie ten van de salarisverhoging, welke volgens de regeringsvoorstellen tot 1 Januari 1.1. zouden worden ingevoerd. De vijf ambtenarenorganisaties ach ten de regering moreel gebonden en hebben bij het verlaten der bespreking de verantwoordelijkheid geheel aan de regering gelaten. Het kabinet zal zich nu met deze moei lijke situatie bezighouden. GESPREK TUSSEN DE STANDEN. Tijdens het weekend van Zaterdag 6 en Zondag 7 Juni a.s. houdt de R.K. Volkshogeschool Drakenburgh te Baarn een forumgesprek tussen per sonen uit onze verschillende maat schappelijke kringen. Aan dit forum gesprek, dat geleid zal worden door pater dr. Ponsioen, zal worden deel genomen door jongeren uit de krin gen van de arbeiders, de midden stand, de werkgevers, de boeren, als mede door een vertegenwoordiger van de studenten en van de vrouwe lijke jeugd. Na dit gesprek zullen de gemaak te opmerkingen in algemene discussie worden gebracht, waarna deze ge- dachtenwisseling besloten wordt met een samenvattend betoog door de ge- sprekleider over „wat ons bindt en wat ons scheidt". Zaterdagavond wordt het weekend geopend met een inleiding over standsverschillen en standensamen- werking op cultureel gebied. Bij het forumgesprek zullen vooral sociaal maatschappelijke vraagstukken aan de orde gesteld worden. „ZEEPOST". Zeepost kan worden verzonden naar Indonesië per m.s. Willem Ruys (uiterlijk 22 Juni ter post); Ned. Nieuw-Guinea: m.s. .Sumatra (4 Ju ni); Ned. Antillen: m.s. Hydra (3 Juni); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika); m.s. Capetown Castle (30 Mei); Canada: s.s. Nieuw Amster dam (I Juni); Zuid-Amerika: m.s. Paraguay Star (1 Juni); Australië: m.s. Orion (1 Juni); Nieuw-Zeeland: via Engeland (30 Mei). bootmotoren, mobilofoons, het in op richting zijnde korps vliegende help sters en verpleegsters en eigenlijk ook de aanschaf van een eigen heli copter), die veel geld vergen. Het korps Welfare werksters in vaste dienst, dat 83 leden telt (bui ten 1000 vrijwiligers), behoeft zeker versterking met een twintig. Dan is geld nodig voor uitbreiding van het aantal lectuurhuisjes. voor boottoch ten met invalidendit jaar vier met 28000 mensen die anders niet buiten hun huizen komen) en voor zovele andere grotere en kleinere taken, die het Roode Kruis zich in vredestijd stelt. „En dan wil ik", aldus de heer Van Emden. „nog maar niet eens spreken over de fondsen voor rampen en oorlog, waarin krachtens de statuten een millioen moet zijn volgestort. Zij bevatten tezamen slechts 150.000 gulden. En dan het Jeugd-Roode- Kruis ,dat zijn grote waarde geregeld bewijst en nog veel waardevoller kan worden". Toch heeft de heer Van Em'den vertrouwen in de komende inzame ling. „In Nederland", aldus spr. ,wint de overtuiging, dat het Roode Kruis bijzonder belangrijk, nuttig en onmisbaar werk verricht, steeds meer veld. Dat deze opvatting juist is, heeft 't Roode Kruis in de ramp dagen van Februari bewezen". De Roode Kruis-activiteiten voor het Ned. rampgebied Er is een goede kans, dat binnen kort een nieuw Rode Kruis zieken huis met tachtig bedden in het ramp gebied gesticht zal kunnen worden; het derde na Den Haag en Bever wijk. Dit ziekenhuis zal dan een ge schenk zijn van een later te noemen land binnen het raam van de hulp verlening der Rode Kruisverenigin gen. Tevens zal door een geschenk van het Oostenrijkse Jeugd Rode Kruis aan Nederland op het landgoed Woudschoten in het sticht eer. inter nationaal centrum voor het Jeugd Rode Kruis met 60 bedden worden gesticht. De Oostenrijkse jeugd zal dit centrum zelf komen bouwen. Het gebouw kan in September a.s. gereed zijn. De eerste van de 453 door Finland, Noorwegen en Zweden geschonken houten woningen komen op 10 Juni in Nederland aan. Finland stuurt 15 eengezinswoningen voor 7 personen elk; Noorwegen 201 eengezinswonin gen voor 7 personen elk; Zweden 97 eengezinswoningen voor 5 personen, 45 dubbele woningen voor 5 perso nen elk en 25 dubbele woningen voor 9 personen elk. Deze geschen ken zullen dus bijna 1900 personen opnieuw onderdak kunnen brengen. De kwaliteit dezer woningen schijnt zeker voor een halve eeuw gegaran deerd te kunnen worden. Over onge veer een jaar zal de laatste woning gebouwd zijn. 87ste lijst slachtoffers watersnood Het Informatiebureau van het Ne derlandse Roode Kruis heeft een 87e lijst van geborgen en geïndentifi- ceerde slachtoffers van de waters nood uitgegeven luidende: NIEUWERKERK. Peute Hubrina geb. 20.9.1943; Sies, Adriana, geb. 25.9.1941. OUDE TONGE. Nijsse, Elisabeth Antonia Maria, geb. 30.6.1945; Stassen, Petronella Ja- co-ba, geb. 21.4.1951; de Vos, Jan, geb. 12.2.1952; van Wijk, Johannes Mari- nus, geb. 16.12.1950. doen wonderen! t n t Koelbloedige chauffeur redde passagiers Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, hevige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chef ar ine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroem* de geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. 'n Jflje doet wonderen (Advertentie) A. F. JANSSENS f* Gistermiddag omstreeks kwart over vier is de heer A. F. Janssens, Til- burgs kringbestuurder van de katho lieke bond van kleding- en textiel arbeiders „St. Lambertus" op het bondskantoor te Utrecht plotseling overleden. De heer Janssens is 59 jaar geworden. De overleden kringbestuurder van „St. Lambertus" was sedert 1 No vember 1935 in dienst van de bond. Gistermiddag was hij voor een kort bezoek op het bondskantoor, toen hij door een hartverlamming werd ge troffen. Aalmoezenier Gerritsen uit Venlo, die toevallig voor een verga dering in het Huis van de Arbeid aanwezig was, heeft de heer Janssens de absolutie gegeven. Daarna heeft een kapelaan van de nabijgelegen kerk „St. Monica" hem het Heilig Oliesel toegediend. (Volkskrant). Per „kubieke meter" De berg van gedragen kleding, die het Nederl. Roode Kruis sinds de ramp uit binnen- en buitenland werd toegezonden, leek tot voor kort om niet doorheen te komen. Thans heeft het hoofdbestuur kans gezien de gro te massa, nadat alle behoeftigen uit het rampgebied waren voorzien, op doelmatige wijze kwijt te raken. Aan binnenlandse liefdadigheids verenigingen werd via de gewestelij ke opbouworganen 60.000 kubieke meter aan kleding doorgegeven. Naar het buitenland is 12.000 kubieke me ter gegaan, evenals naar de vluchte lingenkampen, waarheen duizenden tonnen zijn verzonden. De kledingopbrengst omvatte een hoeveelheid, waarmee zeker een mil lioen mensen voorzien kan worden. HELPSTERS UIT RAMPGEBIED HOUDEN REÜNIE De federatie van de Nederlandse Vrouwelijke Vrijwillige hulpverle ning in Zuid-Holland houdt op 9 Juni a.s. in het Kurhaus te Scheve- ningen een reünie van alle dames en meisjes die in colonneverband haar krachten hebben ingezet tot hulp voor de bevolking in het noodgebied in Zuid-Holland. Dank zij de koelbloedigheid van de chauffeur is op de Waalbanddijk bij Waardenburg een ramp voorkomen, die aan verschillende buspassagiers het leven had kunnen kosten. De autobus reed geruime tijd achter een met stenen beladen trailer en kon deze op de smalle dijk niet passeren. Toen de vrachtwagen op een gegeven moment de autobus gelegenheid gaf te passeren en deze hiervan gebruik maakte, kwam de chauffeur met zijn voertuig plotseling op de onbewaakte overweg bij Waardenburg terecht en zag tot zijn ontzetting, dat in volle vaart een trein naderde. Hij smeet zijn stuur om, msar kon niet voorkomen, dat de bus aan de achterzijde gegrepen werd en over de spoorbaan geslin gerd werd. Zo groot was de kracht van de aanrijding, dat de bus op het tweede spoor geslingerd werd, waar uit tegenovergestelde richting eveneens een electrische trein naderde. De chauffeur, die reeds een twintig-jarige ervaring op de weg heeft, schreeuwde zijn 5 passagiers toe, onmiddellijk de auto te verlaten. Dezen verdoofd door de botsing, kropen verschrikt overeind en wrongen zich door de gebroken ramen naar buiten. Geen tien seconden nadat de passagiers trillend van emotie langs de spoorlijn stonden, werd de autobus voor de, tweede maal gegrepen en volledig verpulverd aan de achterzijde. Enige passagiers waren licht gewond, doch konden ter plaatse verbonden worden. RAMPENFONDS 114,2 Tot gisteren is er een bedrag van 114,2 in het Nationale Rampen fonds bijeen gebracht. Dit betekent sinds Zaterdag een vooruitgang van drie ton. „De kleuter is in zijn specifieke pe riode psychisch bijzonder kwetsbaar. Het exploiteren van een kleuterhuis van minderbevoorrechte kleuters is derhalve een moeilijk werk, dat alle aandacht verdient", aldus prof. dr. De Haas, die gistermiddag namens de staatssecretaris van het „Prinses Marijke-kleuterhuis te Zeist, dat dooi de Vereniging voor Katholieke Kin deruitzending in het Bisdom Haar lem is gebouwd. Het huis biedt plaats aan ongeveer 50 kinderen, die er een moderne accomodatie vinden om er gedurende enige tijd, in de re gel 6 weken, te verblijven. Het huis, dat door een verbouwing voor zijn doel is geschikt gemaakt, heeft een bedrag van ƒ225.000 ge vergd. De opening is gistermiddag ver richt door de heer J. H. A. M. An ten, die onder belangstelling van vele genodigden zijn openingsrede uit sprak. De directeur van het pause lijk missiegenootschap, mgr. Van TWAALF MAANDEN WEGENS VERDUISTERING. De Utrechtse rechtbank heeft een 39-jarige expeditie-chef uit Utrecht gisteren veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek, wegens verduistering van een bedrag, van ongeveer f 15.000. Verdachte had her haaldelijk kwitanties vervalst, waar op voorschotten aan chauffeurs wer den uitbetaald. Er was een zeer gun stig reclasseringsrapport uitge bracht. De eis was twee weken geleden een jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek. Hussen was aanwezig, evenals dr. Schupping Kool, nestor van de ver eniging. De aanwezigen maakten vóór een gemeenschappelijke lunch een rond gang door het gebouw dat in een bos rijk deel van Zeist is gelegen. Onder de stralen van een zestal ingebouw de hoogtezonnen zullen de kleuters in de grote speelzaal kleur op de wangen krijgen, als de zon buiten verstek laat gaan. Een tiental kinderverzorgsters is vast aan het Prinses-Marijke-huis verbonden. In de hal van het huis, licht en luchtig gehouden, hangt tegenover de ingang een zeer geslaagd portret van H.K.H. Prinses Marijke, geschil derd door de kunstschilder C. Ga- briëlse. Dodelijk speelgoed Zes-jarig knaapje kreeg buikschot Een zes-jarig jongetje uit Varssel, gem. Hengelo, dat met een oud vuur wapen speelde is ernstig gewond, daar het oude geweer plotseling af ging. Het knaapje h.id de loop van het oude wapen op zichzelf gericht en werd getroffen in de buik. Het kind moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, 'ue toestand is vrij gunstig. Drukke dagen voor de Prins Bezoek aan de Betuwe Aan 't programma voor het werk bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan het rivierengebied van de pro vincie Gelderland op 28 en 29 Mei ontlenen we, dat d_ prins Donderdag a.s. om half tien bij het provincie huis in de Gelderse hoofdstad arri veert. Om tien uur vertrekt de prins van hier naar Nijmegen, na de begroeting op de Waalbrug zal om half elf ten stadhuize aldaar een „hearing" wor den gehouden over industrie, weder opbouw en enige specifiek Nijmeeg se problemen. De lunch wordt ge bruikt in restaurant Normandie. Om kwart voor twee vertrekt de prins via Weurt naar Deest (gem. Druten); de Prins vervolgt dan zijn tocht naar Wijchen. Vrijdagmorgen om negen uur ver trekt de prins van de ambtswoning van de commissaris der koningin te Arnhem naar Opheusden. Van Op- heusden (gem, Kesteren), waar de prins om half tier. aankomt, wordt gereden door het ruilverkavelings- gebied tussen Lingen en Waal in de gemeenten Dode waard en Echteld naar Ochten. Bij het gemeentehuis van Echteld zullen landelijke ruiters uit de Middenbetuwe voor de auto van de prins uitrijden. Om elf uur vertrekt de prins uit Ochten en om half twaalf arriveert hij in Tiel. De lunch wordt gebruikt in het Ambt manshuis van Tielerwaard. Om half drie vertrekt de prins weer via het pontveer over de Waal naar Wamel en via de Maasbandijk, Alphen gcm. Appeltern), Heerewaarden, Sluis St. Andries, Velddriel en Hedel naar Zaltbommel. Hier arriveert de prins om ongeveer half vier. DE STAKING BIJ WILTON. De directie van Wilton-Feijenoord heeft besloten over de dag, waarop de vorige week gestaakt werd, 4y, uur loon uit te keren. Het was een werkdag van 8 3/4 urn-, zodat de ar beiders in ieder geval 4 yK uur loon derven. Er was die dag zeven uur lang gestaakt. Een zwaluwpaar heeft de weinig romantische sfeer van een grote fa- briekszaal in Echt uitgekozen om een nest te bouwen en aangezien het personeel de zwaluwen rustig hun gang heeft laten gaan, huis thans in een grote kachel van een der afde lingen van een stroohulzenfabriek, in de onmiddellijke nabijheid van gon zende machines een zwaluwpaar met vier jongen. Door een openstaand raam vliegen de zwaluwouders af en aan en weten met precieze zekerheid hun weg te vinden tussen de machi nes door naar het nest, waar de jonge zwaluwen steeds met zwaluw- gejuich het voedsel van hun ouders in ontvangst nemen. CIPIER HIELP VLUCHTELING De politie heeft een 43-jarige sto ker-gevangen-bewaker gearresteerd' die de gedetineerde, welk de vorige week uit de gevangenis ontsnapte, doch inmiddels weer gegrepen is, bij zijn ontvluchtingspoging behulp zaam is geweest. De man had de gevangene de ge legenheid gegeven zich in zijn kle renkast te verbergen. Toen de ge vangene vermist werd, werd de ge vangenis geheel afgezocht. Gekomen bij de kast bleek deze afgesloten te zijn, zodat men niets onregelmatigs vermoedde. Nadat de duisternis was ingeval len, kwam de ingeslotene uit zijn schuilplaats te voorschijn en wist met een ijzeren haak, die hij van te voren had klaar gelegd, over de muur te komen. BIJ EXAMENS spelen zenuwen een grote rol. Een ruBtig examen doet U met Mfjnhardt's Zenuwtabletten (Advertentie) De trein passeerde.. Met starre ontzetting zagen enige voorbijgangers te Doetin- chcm hoe dezer dagen een 1J-J- jarig kind tussen de spoorrails aan het spelen was, terwijl in volle vaart een diesel naderde. Er was geen gelegenheid meer het kindje van de gevaarlijke plaats af te halen en even later zagen de dodelijk verschrikte omstanders, hoe het kind onder de in volle vaart rijdende trein verdween. Toen de trein voorbij was, zat het kindje nog steeds op de zelfde plaats en was ongedeerd. BIDDAG O.L.VROUW TER NOOD. Van vele zijden heeft men reeds gereageerd op het bericht, dat op Zondag 31 Mei weer de Biddag wordt gehouden bij O.L. Vrouw ter Nood. Het programma luidt als volgt: Om 7 u., 8.15 en 10 u. gel. H. Mis in de Genadekapel. De Hoogmis is om 8.30 uur in de Gr. Kapel. Tu§sen de H. Missen en daarna wordt de Rozen krans gebeden onafgebroken, voor de opgegeve i intenties, Vergeet voor al de intentie van de Bisschop niet: „Dat de katholieken, als echte kin deren van Maria, eer voorbeeld mo gen zijn in het beleven van hun H. Geloof". Om 3 u. Plechtige Rozenkrans in de Genadekapel. Om 7.30 u. PI. Slui tingslof met feestpredikatie door de bekende redenaar, P. Bernard. Om 8.45 u. begint de grote Lichtproces sie, waarvoor reeds vrij veel deel name is gemeld. Men voorzie zich tij dig van kaars met kindkapje en- tekst van het lied (30 ct.) bij de in gang. Liefst reeds vóór het Lof, van wege de enorme toeloop. De proces sie wordt besloten vóór de Genade kapel met het zingen van het Credo en het Salve Regina, waarna de ze gen wordt gegeven door alle aanwe zige priesters. Tot slot het offeren van alle kaarsen bij O.L. Vrouw ter Nood. Na afloop stoppen de volgende trei nen bij de Gem.dekapel: Richting Alkmaar- pl.m. 22.30 uur. Richting Amsterdam en Haarlem: pl.m. 22.10 uur. Op internationaal niveau is overeengekomen het vliegveld Ypenburg ge schikt te maken voor militair gebruik, aldus heeft de minister van Oorlog verklaard naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid de heer Blaisse over de bestemming, die aan Ypenburg zal worden gegeven. Als vliegveld voor de burgerluchtvaart zal Ypenburg echter worden gehandhaafd. De minister acht zich niet vrij alle gevraagde mededelingen omtrent de aard der militaire bestemming, het type vliegtuigen dat men op het oog heeft, aantal en lengte der startbanen, in het openbaar te verstrekken. Een hoofdstartbaan ter lengte van 2400 meter zal het karakter van het vliegveld bepalen. Met alle voortvarendheid zal de uitbreiding tot stand komen. De kosten, welke gemoeid zullen zijn met de .uitbreiding van het vliegveld Ypenburg om het voor militaire doeleinden geschikt te maken, bedragen voorlopig 17,4 millioen. Enige bouwkundige en technische voorzieningen zullen nog nader beraamd worden. Het standpunt van de regering naar aanleiding van het rapport van de Commissie SchieveenYpenburg leidde tot de keuze Ypenburg. Gistermiddag tegen Ader klonk op de Amsterdamse Weteringschans bij het Westeinde het schurende geluid van een remmende vrachtwagen, die in de richting Frederiksplein reed. Het voertuig liet een remspoor van 20 meter lengte achter, reed een om streeks 55-jarige wielrijdster aan, ging vervolgens dwars de rijweg over en ramde een geparkeerde volkswa gen, die daardoor het trotoir op schoot, een boompje onder zijn ge wicht tot de grond toe neerbuigend, Voordat de vrachtwagen tot stil stand was gekomen bevond hij zich tot aan de achterwielen eveneens op het trottoir. Zonder volkswagen en boom als snelheidsbrekers zou hij JACHT IN MOEILIJKHEDEN. Op de Maasvlakte bij Hoek van Holland bevond zich gisteren een jacht uit Hamburg in moeilijkheden. Een der opvarenden is naar Oost- voorne gezwommen om hulp te vra gen. De „Edith", zo heet het jacht, was op reis van Hamburg naar Portugal omstreeks half tien gestrand voor de kust van Oostvoorne. De twee vrou welijke opvarenden zijn door de reddingboot President Jan Leis" in Hoek van Holland aan land gebracht. De drie mannelijke opvarenden die nog op het jacht zijn, zouden trach ten het scheepje bij hoog water vlot te krijgen. Fabrikant stak zijn bedrijf in brand Wanhoopsdaad eenbehangwinkel zijn ingereden. Deskundigen van het hoofdbureau van politie hebben de bestuurder 'n verhoor afgenomen. Zijn papieren waren in orde en zijn remmen ble ken aan de eisen te beantwoorden. Hij verklaarde te hebben moeten remmen en uitwijken doordat de wielrijdster toen hij haar wilde pas seren, plotseling sneller was gaan fietsen. De volkswagen is reddeloos ver minkt. De aangereden vrouw, die over pijn in het been klaagde en met schaafwonden aan de zorgen van de G. G. en G. D. was toevertrouwd, is later op eigen gelegenheid naar huis gegaan. Utrechts landgoed blijft behouden De familie van Boetzelaar heeft een bod geaccepteerd, dat door „Het Utrechts Landschap" is gedaan op het landgoed Iloudrin te Dc Bilt, waardoor dit landgoed in zijn geheel voor dc toekomst gespaard zal blij ven. Om de financiering voor een groot deel mogelijk te maken is daarbij overeenstemming bereikt met het rijk voor het gebruik van de boerde rij op het landgoed en met „Gront- mjj N.V." te Zwolle voor het gebruik van het huis. Verder ligt het in de bedoeling, het park en de bossen voor het pu bliek open te stellen. Door deze aan koop zou te De Bilt tevens de rijks sera en virusinrichting een samenvoeging .uitbreiding en over plaatsing van de rijksseriuminrich- ting te Rotterdam en het staatsvee- artsenijkundig onderzoekingsinsti tuut te Amsterdam worden geves- - tigd. Het gemeentebestuur van De Bilt, dat de genoemde instellingen graag binnen zijn grenzen zal zien komen en tevens een gewestelijk belang ziet in het behoud van het natuur schoon op het landgoed, heeft het initiatief genomen tot deze veelom vattende oplossing. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd gisteren de zaak van een 59- jarige fabrikant uit Haarlem in ho ger beroep behandeld. Verdachte is eigenaar van een kleine knopenfabriek te Haarlem. Hij gaf toe met behulp van een gas slang en eau de cologne brand te hebben veroorzaakt in het pand, waarin zijn fabriek gelegen is. Een zenuwarts verklaarde, dat verdachte ten tijde van zijn wanhoopsdaad sterk verminderd toerekenbaar ge acht moest worden. Volgens hem had verdachte gehandeld in een op-j welling van wanhoop en zeU-des-J Muziekhof in 's Hertogenbosch tructie en geen moment gedacht aan, ontving gisteravond zijn 50.000sle de verzekeringssom van 40.000 gul. bezoeker. Gezeten in een open land den. Hy had moeilijkheden gekre- aucr en omstuwd door een schet- gen als gevolg van achterstalligeterende fgnfare maakte mevrouw belastingen en van nature toch al|Van Griensven-Verhoeven uit Den geen krachtige persoonlijkheid, hadBosch eon rondgang en ging tenslot- h,j hier met meer tegenop gekund. te beladen met geschenken Saar huis. De procureur-generaal wilde reke-1 Tussen een muur en een uitrij- ning houden met de toestand van|dende auto, die werd aangereden cn verdachte en achtte het oordeel van I opzij geschoven, werd de 36-jarige JU"~ graanhandelaar A. L. S. te den Bilt doodgedrukt. De onthulling van het monument de arts aanvaardbaar. Hij zeide daarom te willen volstaan met een gevangenisstraf 'van zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De raadsvrouwe ging uitvoerig in op de moeilijkheden van haar cliènt, die zij kenschetste als een „brave middenstander, die niet al te be gaafd is en er sinds de oorlog niet geheel bovenop is gekomen". Zij wees op de apathische toestand van verdachte en op het gevaar dat een gevangenisstraf voor hem inhield. Zij vroeg de rechtbank dan ook te vol staan met een voorwaardelijke straf. Uitspraak op 9 Juni a.s. ter nagedachtenis van de sinds het begin van de laatste wereldoorlog gevallen artilleristen zal op 30 Juni te 12.00 uur plaats hebben in de leger plaats bij Oldebroek. Op een onbewaakte overweg werd dc 69-jarige bromfietser V. uit Ach terveld Zondagavond door de trein AmersfoortEde gegrepen en ge dood. Door gasverstikking tengevolge van een gescheurde gasslang is het bejaarde echtpaar van S. te Drieber gen om het leven gekomen. Een

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5