S)e £cidóe6oii/fca/ut Den Haag accoord met nieuwe V*N* voorstellen Britten sloopten een Egyptisch dorp Vier spionnen in Rusland geëxecuteerd Rechter was bijna begraven WOENSDAG 27 MEI 1953 44ste JAARGANG No. 12898 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wordt de Koreaanse knoop doorgehakt? Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.— p. mnd., f 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15'ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 STUDENT EN MIDDENGROEP TEN motie over beurzen voor stu- derenden is in» de Tweede Kamer aanleiding geworden tot een debat over een vraagstuk, waarmee de ge middelde burger zich weinig pleegt bezig te houden, maar dat desniette min van het grootste belang moet worden genoemd voor de toekomstige ontwikkeling van onze maatschappij. De minister van Onderwijs heeft dit wel terdege ingezien en heeft het oordeel in genoemde motie uitgespro ken, dat de regering voor het komen de studiejaar minstens duizend beur zen zou moeten toekennen en het be drag der beurzen zou moeten verho gen tot tweeduizend gulden, onmid dellijk door een nota laten volgen. Die nota deed nog geen toezeggin gen. Daarin werden alleen vele din- gem, welke de aanleiding waren ge weest tot deze motie, erkend, maar verder werd deze nota door hem al leen gezien als een basis voor een discussie over deze zaken, waaraan dan de minister van Onderwijs voor het verder uitwerken van zijn plan nen en voor het opstellen van zijn begroting voor het volgend jaar waardevolle sugggesties zou kunnen ontlenen. Dat leek er zo ini het begin op als of de minister weer een zijweg had opgezocht wat achteraf gelukkig niet aldus bleek te zijn. Want ofschoon hij in deze nota duidelijk stipuleerde, dat er gezien de daaraan verbonden consequenties van financiële en an dere aard eerst departementaal over leg zou nodig zijn en men dus niet mocht verwachten, dat er bij deze behandeling reeds concrete toezeg gingen zouden kunnen worden ge daan, heeft het debat als resultaat gehad, dat er toch een aantal toezeg gingen en belangrijke toezeggin gen uit de bus zijn gekomen. WELKE nu waren de bezwaren? Ten eerste dat vergeleken bij de voor-oorlogse jaren, het aantal van hem, die financieel in staat konden worden geacht hun kinderen een uni versitaire studie te laten volgen, sterk was terug gelopen. Ten tweede, dat daar tegenover juist nu de maatschappij een steeds groter aantal academisch gevormden nodig heeft. Dit waren de twee kernpunten van het debat. Het aantal academici dat voor onze nationale welvaart no dig is, moet worden opgevoerd, maar zo lang de regering de politiek volgt, welke zij volgt, zal dit niet kunnen gebeuren, omdat de toekomstige aca demici juist voortkomen uit de ge zinnen van leraren en hoogleraren en deze juist door de gevolgde belas- tingpolitiek niet meer in staat zijn hun kinderen te latera studeren. Daarnaast staat de vraag van de begaafden in andere kringen, die óók in de gelegenheid moeten worden ge steld een academische vorming te krijgen. Alleen door een groter aan tal beurzen beschikbaar te stellen en de druk op de middengroepen te ver lichten kan hierin verbetering wor den gebracht. Wij laten dan nog de kwestie ter zijde, dat meer dan 30 pet. van de hundige studerende generatie geen voldoende voeding krijgt, een gevolg van bovengenoemd feit, dat de ouders de studie eigenlijk niet meer kunnen bekostigen. Dit kan de noodzake lijkheid der te nemen maatregelen alleen maar nog wat nader adstrue ren. ^l/OOR ieder, die wat verder ziet dan alleen de dag van heden en die weet, dat men in ons land over vijf jaar meer dan honderdduizend jongeren in het arbeidsproces zal moeten opvangen in nieuwe indus trieën, zal het duidelijk zijn, dat hier nu iets moet worden gedaan. Maar ook zal het geesteijjk en ma terieel welvaartspeil van een volk voor een groot deel worden bepaald door het niveau waarop en de mate waarin de wetenschap haar aandeel heeft in de samenleving. Dit is kort gezegd de reden, dat in bedoelde motie werd aangedrongen- op dui zend beurzen. Nu is het aantal beur zen de laatste jaren reeds belangrijk uitgebreid. Van 50 beurzen in 1940 zijn wij in het parlementaire jaar 1952'53 geklommen tot 265 beur zen. In geld uitgedrukt van 43.000 gulden in 1940 tot 360.000 in 1953. Dat klinkt heel schoon, maar een be drag van 1/3 milloen op een begro ting van 510 millioen ten opzichte van dit doel is eigenlijk maar be schamend, als men in aanmerking neemt, dat hiervan het toekomstige geestelijke en materiële welvaarts niveau van ons volk zal afhangen en dat het aantal academici terugloopt juist op een ogenblik, dat ons land er veel meer nodig heeft. Ook met de duizend beurzen, die de minister van Onderwijs moeilijk reeds kon toezeg gen, omdat dit past in het raam van zijn volgende begroting, zijn wij er daarom niet. De eerste taak van de regering zal zijn om de voorwaar den te scheppen om het aantal stu derenden weer te doen toenemen en daarom is deze mededeling van de minister het belangrijkst geweest, dat nog voor September a.s. de sala rissen der leraren uit welke mi lieux de studenten vooral voortko men waarschijnlijk nog zullen worden verhoogd. Daarnaast zal de belastingverlaging voor deze groepen moeten volgen. Maar dit zal waar schijnlijk nog aan de orde komen, als Zuid-Korea verzet zich Naar het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken mededeelt, stemt de Nederlandse regering vol ledig in met de nieuwe voorstellen, welke de onderhandelaars der Ver enigde Naties te Panmoendjon op 25 Mei ter tafel hebben gebracht. De voorstellen der V.N., over welker in houd voorshands geen nadere mede delingen kunnen worden gedaan, zijn opgesteld na raadpleging van de Nederlandse regering en andere be vriende naties. Ook in Londen is een dergelijke verklaring uitgegeven. Daarin werd voorts meegedeeld, dat de geheime inhoud der nieuwe voorstellen nauw aansluit bij de Indische resolutie, die vorig jaar door de Alg. Vergade ring der V.N. werd goedgekeurd. (In deze resolutie werd geopperd, dat Chinese en Koreaanse gevangenen die zich tegen repatriëring verzetten onder neutraal toezicht dienden te komen, doch dat een bepaalde tijds limiet voor hun vrijlating zou moe ten worden vastgesteld). Intussen duren de beraadslagingen van de Zuid-Koreaanse regering voort. Volgens berichten uit offi- cieuse Zuid-Koreaanse bron zou pre sident Syngman Rhee dreigen de verbindingen met het opperbevel van de Ver. Naties te verbreken, als de jongste compromis-voorstellen ge handhaafd blijven. Ondanks de strenge geheimhou ding van de V.N.-voorstellen ook van communistische zijde lekt niets uit verzekert men in officieuse Zuid-Koreaanse kringen, dat volgens deze voorstellen geen onderscheid zal worden gemaakt tussen Koreaan se en Chinese gevangenen Dit zou de woede van president Rhee heb ben opgewekt, aangezien hem zou zyn beloofd, dat Noord-Koreaanse gevangenen, die piet gerepatrieerd willen worden, onmiddellijk na een bestand zouden worden vrijgelaten in Zuid Korea. In V.N.-kringen in Tokio meent men, dat de doo- generaal Harrison te Panmoendjon gevraagde ge heimhouding duidt op aanzienlijke concessies en gróte kansen van wel slagen. OATIS NAAR SANATORIUM. William Oatis, de onlangs door de Tsjeoho-Slowaakse autoriteiten vrij gelaten Amerikaanse journalist, zal in een sanatorium worden opgeno men. Uit een geneeskundig onder zoek is gebleken, dat hij aan tuber culose lijdt. Doch hoe groot de concessies ook mogen zijn, in geen geval zal één enkele krijgsgevangene met geweld worden gerepatrieerd en „geen ge vangene zal onder druk worden ge zet of op welke wijze dan ook vrees worden aangejaagd". Aldus heeft president Eisenhower gisteravond uitdrukkelijk verklaard. Broodgebrek in Oost-Duitsland De algemene voedselschaarste i Oost-Duitsland laat zich de laatste tien dagen ook bij de broodvoorzie ning gevoelen, zo verneemt DPA in Helmstedt. In vele steden van de districten Gera, Erfurt, Shemndetz, Rostok en Kottbus moet men in de rij staan voor brood, zoals reeds maanden lang voor vlees, groente en margarine. Men rekent er niet op, dat de broodschaarste voor de nieuwe oogst opgeheven zal worden, aldus DPA. Vrouwen en kinderen verlaten Cairo Schermutseling met guerilla-strijders Nabij de Britse waterzuiverings installatie in de buurt van Suez, waarop de Egyptische guerilla-strij ders evenals in Januari 1951 ook thans weer hun aandacht richten, is het gisteren tussen Britse soldaten en Egyptenaren tot een treffen geko men. Twee guerillastrijders werden hierbij gewond, terwijl drie andere gevangen werden genomen. Het incident vond plaats op het tijdstip, dat de Britse troepen in de gehele Kanaalzone maatregelen na men om de verdediging van de vitale waterzuiveringsinstallaties te verster ken. Een groep guerilla-strijders tracht te hiervan gebruik te maken om de pijpleidingen, waardoor de Britse troepen in het gebied om de stad Suez van water worden voorzien, op te breken. Zij werden echter door de soldaten ontdekt en onmiddellijk on der vuur genomen. Een twee meter hoge stenen muur in de nabijheid van de installatie, die een uitstekende schuilplaats bood oor Egyptische sluipschutters, werd daarna met de grond gelijk gemaakt. Dorp gesloopt. Inmiddels deden andere Britse troepen 15 km. ten Zuiden van Fayid, waar zich eveneens een zuiveringsin stallatie bevindt, met bulldozers het uit 400 lemen hutten bestaande dorp je Salak Malak van de aardbodem verdwijnen. Het dorpje was reeds bij de gevechten in 1951 door de inwo- verlaten, maar de wrakke hut ten leveren toch een gevaar op voor de veiligheid van de installatie, om dat guerillastrijders zich er schuil konden houden. Met tommy-gun's en geweren be wapende Britse soldaten doorzochten allereerst de ruïnes om er zeker van In Amerikaanse geheime dienst Volgens een verklaring, uitgege ven door het Russische ministerie van buitenlandse zaken en gepubli ceerd in de „Prar/da" en „Iswestia", zijn vier spionnen, die in de nacht van 25 op 26 April door een Ameri kaans viermotorig vliegtuig boven Oekraïns grondgebied waren neer gelaten, gearresteerd. Zij zijn inmid dels reeds veroordeeld en terechtge steld. De vier agenten waren bewapend en hadden vier korte-golfzenders van Amerikaanse makelij bij zich, aldus de bekendmaking. Ook hadden zij Sowjet- en ander geld en materiaal om anti-Sowjet-pamfletten te druk ken. Zij hadden bekend een school voor spionnage bezocht te hebben in Bad Diessle, een klein plaatsje bij Muen- chen. Later kregen zij van officie ren van de Amerikaanse geheime dienst een opleiding in het organise ren, uitvoeren van spionnage in de Sowjet-Unie, het hanteren van wa penen en het omgaan met zendap paraten, speciaal bestemd voor spion nen. De vier spionnen hadden, volgens de verklaring, medegedeeld, dat er behalve in Wiessle, ook te Muen- chen, Frankfort-aan-de-Main, Kauf- beuren en Bad Werishofen dergelijke scholen bestaan. De Amerikaanse geheime dienst zou hen opdracht hebben gegeven naar Kief en Odessa te gaan en documen ten in handen te krijgen. Dit laatste zou met alle middelen moeten wor den nagestreefd en men mocht niet van het vermoorden van Sowjet- burgers terugdeinzen. Van de genoemde steden uit had den zij radiografisch contact moeten zoeken met de radio-afdeling van de Amerikaanse geheime dienst in West- Duitsland „om verdere opdrachten te ontvangen voor daden van tereur en cabotage in de Sowjet-Unie". te zijn, dat zij volkomen verlaten waren. Daarna zetten vier bulldozers onder het oog van gesluierde vrou wen .kinderen en gewichtig uitziende met parapluies toegeruste, Egyptena ren, hun- aanval in en binnen een uur was er van het dorp niets meer te vinden. De Egyptische gouverneur van deze streek was van te voren van de ope ratie op de hoogte gesteld en hij had het gebied laten afzetten. Alle zuiverings-installaties in de Kanaalzone zijn thans omgeven door een zware prikkeldraadversperring, zodat de Egyptische guerillastrijders de installaties niet meer met hand granaten kunnen bestoken. MIJNRAMP IN PERZIë. Naar gemeld wordt, zijn bij een ontploffing in 'n kolenmijn te Kajren, aan de kust van de Kaspische Zee in Noord-Perzië, vijftig mensen gedood of gewond. De eerste vrouwen en kinderen, die op aanraden van de Britse regering Egypte hebben verlaten in verband met de strubbelingen tussen Engeland en Egypte zijn in Engeland aangekomen. Zij zijn allen echtgenoten en kinderen van personeel van de „Imperial Chemical Industrie" of de „Shell Company". De eerste vrouwen en kinderen, bij de aankomst op London Airport. Doch kwam bijtijds uit doodkist Een Joegoslavische .rechter, die en kele dagen geleden als uit de dood is opgestaan, is gisteren met zijn vrouw naar een afgelegen streek in de ber gen vertrokken om te ontkomen aan nieuwsgierigen die zijn huis in Bel grado belegerden. De vroegere rechter, Ceda Pawlo- wic, die enige tijd geleden was ge- pensionneerd wegens een zwak hart, is 10 dagen geleden uit zijn doodkist opgestaan nadat hij 44 uur schijn dood was geweest. Het nieuws over zijn dramatische ontsnapping van het kerkhof in het holst van de nacht is deze week uit gelekt ondanks de bijzondere maat regelen, die getroffen waren om het geval geheim te houden. Iedere be- graafplaatsbediende bv. was gedwon gen geworden een verklaring te te kenen waarin hij zwoer dat hij nooit het gebeuren zou onthullen. Enkelen echter die de feiten ken den, hebben deze gisteren verteld en hun verhaal Is het volgende: Pawlowic was de avond van de 14e Mei in het bad ineengestort. Toen zijn vrouw er zich over verbaasde dat haar man zolang in de badkamer bleef, ging zij kijken en vond hem stijf en levenloos. Een arts werd ge roepen. Deze verklaarde dat Pawlo wic dood was, maar beval toch aan een lijkschouwing te houden. De vol gende morgen evenwel besloot men dat de lijkschouwing niet meer nodig was omdat het duidelijk was dat de man dood was, overleden ten gevol ge van een hartverlamming en de lijkschouwing werd afgelast. Het lijk werd vervolgens naar de begraaf plaats vervoerd waar het in een open kist werd gelegd in 'n Chappelle Ar dente en de begrafenis zou de vol gende dag plaatsvinden. De Chapelle Ardente van het kerk hof van Belgrado wordt in het begin van de avond gesloten en een nacht waker blijft in de buurt. Geklop in de nacht. Kort na middernacht hoorde de nachtwaker aanhoudend kloppen, maar het duurde meer dan een half uur voordat hij tot de ontdekking was gekomen waar het kloppen van daan kwam. In de veronderstelling dat het kloppen door een dief of een bezoe ker, die opgesloten was, veroorzaakt werd, opende de nachtwaker de Cha pelle Ardente waar het lijk van Paw lowic lag en zag tot zijn verbazing een man zitten op een bank in een hoek. De man had een wit gezicht, was goed gekleed en praatte in zich zelf. Toen hij werd aangesproken zei de man: „Ik weet niet waar ik ben, ik weet alleen dat ik een bad aan het nemen was". Toen de nachtwaker bemericte dat de man op de bank dezelfde was die overdag in de kist had gelegen sloeg hij op de vlucht in de veronderstel ling met een geest te doen te hebben, en liet de deur van het lijkenhuisje openstaan. Hierop ging Pawlowic naar huis waar zijn vrouw bij zijn binnenkomst flauw viel. Pawlowic en zijn vrouw zijn nu naar een afgelegen dorpje in de Ser vische bergen vertrokken omdat zij de otroom nieuwsgierigen niet aan konden die hun huis bestormden. Volgens de buren leden beiden aan een zenuwinstorting. wellicht nog deze zomer het gehele complex van belastingherzie ning en huurverhoging in het kader der werkgelegenheidspolitiek aan de orde zal worden gesteld. Het is duidelijk geworden, dat de steeds verder gaande nivellering de oorzaak van deze ontwikkeling is ge worden, welke men nu wenst te stui ten. Daarom zal dat komende debat over deze zaak van de grootste be-, tekenis worden. Vissersvloot naar de haringgronden POSTZEGELS VOOR HET RODE KRUIS. Dit najaar zullen voor het eerst weer sinds 1927 postzegels met toe slag ten bate van het Roode -Kruis worden verkocht. Er zullen 5 zegels uitgegeven worden, waarvan een zal herinneren aan de watersnoodramp. HOE wordt het weer? (Geldig vara Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND KOEL. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 28 Mei: zon op 4.30 en onder 20.45; maan op 21.17 en onder 3.39 uur. Het weer in Europa weer HELSINKI motregen STOCKHOLM regen OSLO licht bew. KOPENHAGEN geheel bew. AMSTERDAM geheel bew. Onder grote belangstelling vertrok Dinsdagmorgen de Vlaardingse vissersvloot naar de haringgronden op de Noordzee. Over een week zullen de liefhebbers weer kunnen genieten van de „echte HoUande nieuwe." De schepen op de Nieuwe Waterweg, op weg naar zee. EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZURICH LOCARNO BERLIJN MüNCHEN WENEN onbewolkt zwaar bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt mist geheel- bew. geheel bew. zwr.ar bew. licht bew. VRIJ KOEL Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het zomerse weer van de Pink sterdagen werd gisteren abrupt een einde gemaakt door een koele Noord westelijke luchtstroom, die gistermor gen Vnet vlagen van stormkracht en vergezeld van onweersbuien ons land binnendrong en de temperaturen sterk deed dalen. Als gevolg van deze weersontwikkeling kwam ons land binnen de invloedssfeer te liggen van enkele Oceaanstoringen, waarvan de eerste vanmorgen met wat lichte re gen ons land passeerde. Een volgende storing bevond zich vanmorgen boven Ierland, terwijl ten Westen van Schotland nog een derde storing werd aangetroffen. Een en ander heeft tot gevolg, dat het nu ingetreden koele en onvaste weer enkele dagen zal aanhouden met af en toe enkele regenbuien. JiavteCtje Het geluk is vaak als een baldadige iongen. Het belt aan en loopt weg.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1