Jeugd van het Haarlemse diocees verenigde zich rond haar bisschop AANBIEDING VAN GAVEN Haringvloot koos zee in donderbui Jongens bij het baden verdronken Nieuwe bestuur verloor proces Meisje v. i huishouding DINSDAG 26 MEI 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 100 JAAR KROMSTAF Op bijzonder treffende wijze heeft de jeugd van het Haarlemse bisdom het eeuwfeest van het herstel der kerkelijke hiërarchie gevierd door zich in een grootse offerande rond mgr. Huibers te scharen, die gisteren in de kathedrale basiliek te Haarlem een pontificale H. Mis opdroeg. Het was letterlijk zoals het tijdens deze plechtigheid gezegd werd: Van alle zijden komen wij U loven uit dorp en stad, van zee en land de werkers uit de bloemenhoven de zwoegers aan de ijzeren band. Zoals bekend heeft de jeugd in vrijwel iedere parochie van het bis dom haar offer bijeengebracht. Gis teren was het de dag, dat al die ga ven zouden worden overhandigd ge heel in de stijl, die de jeugd eigen is: spontaan en met een ongekend enthousiasme. Imposante aanblik Honderden jongeren waren daar toe bijeen in de kathedrale basiliek en het was reeds een imposant ge zicht, toen met het gebeier van de zware klokken mgr. Huibers, om ringd door assistenten en acolythen, de basiliek om klokslag elf uur bin nenschreed, voorafgegaan door leden van de jeugdbeweging met hun vlaggen. Toen de bisschop op zijn troon gezeten was. kwam de jeugd met haar offergaven: zes rode ka zuifels, altaardwalen, schellen, wie rookvat, scheepje, kaarsen, kortom alles wat bij de voorbereiding van een H. Mis nodig is. Voordat de plechtigheid begon, had Simon Klein de betekenis van deze offergang toegelicht en terwijl de gaven aan de bisschop werden overhandigd, werden er de gedich ten van Gabriël Smit gedeclameerd, welke deze voor die gelegenheid ge schreven had. En zo kon de jeugd met recht getuigen: Al wat ons gewest aan rijkdom spaarde, bloemen in duizenderlei kleur en licht, de zoetste schoonheid van uw kostbre aarde, die ons Uw gunst voor noeste vlijt bewaarde, zij Vader prijzend naar U opgericht. Na de aanbieding van al die ga ven begon het H. Misoffer, waarbij mgr. Huibers geassisteerd werd door de rectoren A. J. Leenders en H. M. J. Brem (troondiaken) en de recto ren E. A. M. Paap en W. Q. Grim bergen (diaken en subdiaken). Pres- byter-assisttens was de vicaris-ge neraal mgr. J. M. Groot, ceremonia- ris dr. M. J. de Jong, secretaris van de bisschop, en kapelaan A. Ruhe. De wisselende gezangen werden verzorgd door de Haarlemse Koor school, de jongeren zelf .zongen een Gregoriaanse mis. De jeugd was echter nog niet klaar met haar gaven. Vlak voordat de Offerande een aanvang nam wer den de bisschop enveloppen met geld aangeboden en zeer zinvol was wel de aanbieding van een kelk met palla, een ciborie met hostie-brood, en ampullen met water en wijn. Bisschop sprak Ontroerd sprak de bisschop zijn jonge diocesanen toe na het laatste Evangelie. Hij herinnerde er daarbij ZWERVEES EN DAKLOZEN IN NIJMEGEN ONDER DAK. Zaterdagmiddag heeft mgr. Paolo Giobbe, pauselijk internuntius in Nederland, te Nijmegen in huize Dennelust aan de Graafseweg het Joseph Labre-huis geopend. Dit te huis zal onderdak bieden aan zwer vers en daklozen. Evenals in Utrecht en Eindhoven staat ook dit tehuis onder leiding van de paters Augustij nen. aan, hoe hij met ieder van hen reeds persoonlijk contact had gehad bij het H. Vormsel en de bisschop ver heugde zich er over, dat de genade van de H. Geest niet ijdel was ge weest. ,,De liefde Gods", aldus mgr. Huibers, „leeft nog in de harten van de jeugd, en zij is nog bereid alles te doen. Ik ben blij, dat ge alleen zo spontaan meegewerkt hebt, ik ben blij ook met uw wensen en ga ven, vooral omdat er in het bisdom nog zoveel nodig is". De bisschop ^ees er voorts op, dat deze jeugd binnen enkele jaren weer andere zorgen zou hebbe en hij hoopte, dat zij dan eenzelfde offer vaardigheid zou tonen. „Zorg", zo besloot mgr. Huibers zijn toespraak, „dat het nageslacht hetzelfde geluk heeft als u. Moge de H. Geest in u blijven, waardoor wij het vergan kelijke zien en het onvergankelijke beseffen". Aan het eind van dit pontificaal gebeuren zongen de jongeren een danklied, dat geschreven was op de melodie van „Der Winter ist ver gangen". „Op hoop van zegen" Noodweer begeleidde de uitva llende loggervloot die vanochtend IJmuiden heeft verlaten voor de jacht op de eerste „Hollandse Nieu we". In schrille tegenstelling tot de stralende vlaggetjesdagen vertoonde de lucht vandaag haar dreigendste gezicht. Niettemin waren honderden mensen naar de kant gekomen om de uitvaart van dc nog vlaggende vloot van dertig schepen een vaarwel toe te roepen. Met de „Sakina" K32 voorop zijn de schepen <egen negen uur naar het Noorden gekoerst de zwakke broeders op sleeptouw genomen door de sterke schepen. In de loop van Woensdagavond zullen de eer ste drijfnetten over boord gaan in de buurt van de 57ste breedtegraad, on der de aloude bede „Op hoop van zegen, de Here voorziet". Donderdagmorgen wordt dan voor de eerste maal „gehaald". De kantjes zullen dan direct aan de jagers wor den overgegeven, tenzij een logger die eerste nacht reeds genoeg vangt om er zelf tussenuit te kunnen gaan. In de loop van Vrijdag kan men de eerste groene rilaatjes op de markt verwachten. In Vlaardingen is vanmorgen de helft van de vissersvloot uitgeva ren. De VI. 203, de „Dina", schipper H. van Roon, van de Visserij-maat- DE ONPERSOONLIJKE RECLAME VOOR BOOMKWEKERIJ PRODUCTEN In de dezer dagen gehouden ver gadering van de afdeling boomkwe kerij van de Stichting voor de Land bouw is aan de orde gekomen het vraagstuk van de onpersoonlijke reclame voor boomkwekerijproduc ten. Zoals bekend is, bestaat in Ne derland de stichting Plantenpropa- ganda Holland, welke stichting in het bijzonder de export van boom kwekerijproducten wil bevorderen. Reeds langer bestond het verlan gen ook de onpersoonlijke reclame ter hand te nemen voot de propa ganda voor de binnenlandse handel. Ook zal de betekenis van de onper soonlijke reclame niet voor alle pro ducten even groot zijn. toch was de afdeling van oordeel, dat het vraag stuk alle aandacht verdient. Beslo ten werd daarom een commissie in te stellen, die het voorbereidende werk zal verrichten om te komen tot een stichting voor onpersoonlijke reclame. Deze commissie zal moeten adviseren over de organisatie daar van. In deze commissie hebben zit ting vertegenwoordigers van de Bond van Boomkwekers, van de Boskoopse Boomkwekers en van de Ned. Boomkwekersfederatie. Het secretariaat zal berusten bij de sec retaris van de afdeling boomkwe kerij van de Stichting oor de Land bouw. Zodra de commissie met haar voorstellen gereed is, zal het vraag stuk opnieuw in de afdeling worden besproken. schappij gaf om 6 uur het startsein en dit schip verliet ook als eerste de havenmond. Toen volgde geleidelijk de andere schepen. Op de Maas aangekomen begon de grote jacht om zo spedig mogelijk zee te kunnen kiezen en de visgron den snel te bereiken. VELE GROTE VEENBRANDEN TIJDENS DE PINKSTERDAGEN. Verschillende veen- en turfbran- den hebben van Zaterdagmiddag af gedurende de beide Pinksterdagen in de Zuidoosthoek van Drente ge woed. De grootste brand brak op Zaterdagmiddag drie uur uit in Smeulveen; 800.000 stuks persturf werden een prooi van de vlammen. Op het nabijgelegen veld van de maatschappij Klazinaveen gingen 100.000 turven verloren. Omstreeks dezelfde tijd woedde een turfbrand aan de Pottendijk te Siepelveen; van de 500.000 stuks persturf, die hier op het veld stonden, gingen er 80.000 verloren. Zondagochtend half negen moest een brandploeg uitrukken voor een brand te Emmenerfscheidenveen. Hier verteerden de vlammen 10.000 tur ven. Om drie uur des middags rin kelde de telefoon voor een turf brand te Emmererfscheidenveen aan de Middenweg; 1100 plaggen, 100.000 stuks baggerturf, gingen hier in vlammen op. Pinkster-Maandag moesten de Emmer brandweerlieden uitrukken voo- een nieuwe brand te Smeulveen. Het gietige vuur vér- teerde hier 50.000 turven. Tijdens de Pontific.ale H. Mis bood de Jeugd van het Bisdom, Haarlem geschenken aan. Konden niet zwemmen De eerste echt-zomerse dagen heb ben weer hun tol geëist onder de talloze zwemmers, die de laatste da gen in zee, kanaal en rivier en zwem bad verkoeling zochten. In een stille zijarm van de rivier de Maas onder Lithoijen, is Maandag middag tijdens het baden de 16-jarige Martin van den Oever, Arendstraat 61 te Oss, verdronken. De Maas is op deze plaats door bagger werkzaam heden op vele plaatsen verraderlijk diep. In de loop van gistermiddag heb ben twee spelende jongelui in het natuurbad Velserend in Santpoort het stoffelijk overschot van een naar schatting 20 jaar oude bader, die in het diepe bassin was verdronken, op gedoken. De identiteit van de jonge man is nog niet vastgesteld. Zondagmiddag was de 20-jarige J. Klink uit de Zweedsestraat te Rot terdam met zijn broer gaan „zwem men" in de Tweede Insteekhaven in Rondom „De,Ommelanden" Directeur De Boer mag wederom niet op fabrieksterrein komen De president van de arrondisse mentsrechtbank te Groningen heeft vonnis gewezen in de twee zaken, welke in kort geding door de waar nemende beheerder van „De Omme landen" aanhangig zijn gemaakt te gen „De Ommelanden", de drie nieuwe bestuursleden van „De Om melanden" en de directeui van „De Ommelanden", de heer F. de Boer. In de zaak tegen de oud-direc teur, de heer F de Boer, werd de waarn. beheerder ontvankelijk ver klaard in zijn eis en werd bevolen, dat de heer De Boer zich moet ont houden van elk verblijf op het ter rein van „De Ommelanden" en van elk contact met „De Ommelanden" zijn personeel of zijn leiding. De heer De Boer werd voorts veroor deeld in dit vonnis om aan de eiser bij wijze van dwangsom te betalen een bedrag van 1000,— voor iedere handeling in strijd met dit bevel. Eiser werd door de president ge machtigd om, zo de heer De Boer na de uitspraak vandit vonnis mocht voortgaan zich te begeven op het terrein van „De Ommelanden" of contact aan te houden met het per soneel, deze gedragingen te verhin deren door toepassing van lijfs dwang met bepaling, dat voor iedere overtreding een lijfsdwang van maximaal vier weken kan worden toegepast. In de tweede zaak stelde de president van de arrondissements rechtbank het besluit van de drie nieuwe bestuursleden van „De Om melanden" d.d. 13 Mei buiten ef fect. In dit bestuursbesluit werd aan de waarn. beheerder zijn bevoegd heden als wnd. beheerder practisch ontnomen. De president veoordeel- de „De Ommelanden" om aan eiser bij v/ijze van dwangsom te betalen een bedrag van 10.000 voor het ge val in strijd mocht worden gehan deld met dit beve of niet. mocht worden voldaan aan de veroordelin gen. De 3 nieuwe bestuursleden zijn persoonlijk aansprakelijk voor de na leving van dit besluit en kunnen, evenals de heer De Boer, met lijfs dwang gedwongen worden het rech terlijk besluit na te leven. de Spaanse polder. De jongeman, die evenals zijn broer, de zwemkunst niet machtig was, verdween plotse ling in de diepte en verdronk. De po litie heeft naar het slachtoffer ge zocht, maar nog niiet gevonden. Eveneens op tweede Pinksterdag zijn te Utrecht twee jongens bij het zwemmen in een kanaal verdronken. De twaalfjarige J. A. uit de Bloem- straat verdronk toen hij zich in het Merwedekanaal met een gevulde autoband trachtte drijvende te hou den. In het Amsterdam-Rijnkanaal, ter hoogte van de PEGUS-centrale, verdronk de vijftienjarige W. P. uit de Laan van Nieuw-Guinea. Twee andere verdrinkingsgevallen deden zich voor in Rotterdam en bij Loenen. De drie maanden oude baby Anto- nia Huiskes viel Zaterdagmiddag te Rotterdam uit haar kinderwagen en verdronk. Het kindje lag in de wa gen, die stond geschoord aan boord van het bij de Steenplaat liggende sleepschip „Madonna". De schipper bracht zijn vrouw naar de wal en toen hij terugkwam in een gangboord, was het meisje verdwenen. Men neèmt aan, dat de kinderwagen door het bewegen van het schip is gaan rijden. Door de val van de wagen is de baby vermoedelijk te water ge raakt. De politie heeft gedregd, doch tot nu toe zonder resultaat. Vrijdagmiddag, drie dagen voor zijn zesde verjaardag, is het zoontje van de familie V. te Oud-Oever bij Loenen in de Vecht verdronken. Het jongetje was het laatst gezien op de betonwerf van zijn vader en toen de ze het kind omstreeks kwart voor vijf vermiste, begon de politie met het afdreggen van de Vecht. Honder den zochten inmiddels de omgeving af. Na twee uur werd het vermoeden bewaarheid toen het lichaam van de jongen door een groep burgers uit de Vecht werd opgehaald. PRIJS LUCHTBRIEVEN VERLAAGD. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de prijs van de luchtbrieven ver laagd van 35 cent tot 30 cent. OLIE TE RIJSWIJK In de opsporingsboring van de Ne derlandse Aardoliemaatschappij te Rijswijk (Z.H.) is op een diepte van ruim 1500 meter een olievoerende laag aangetroffen. In de loop van de week zal worden onderzocht of de laag commercieel exploitabel kan worden geacht. Nederlandse bus reed Duitse apotheek in 37 gewonden Zevenendertig Nederlandse touris- ten zijn Zondag gewond, toen de autobus, waarin zij reisden, in Kaub a/d Rijn een apotheek binnenreed. Niemand van hen verkeert in levens gevaar. De bus reed een stelle heiling af in het stadje, toen de remmen wei gerden, waardoor de wagen een apothekerswinkel binnenreed. Er bevonden zich in totaal 46 Neder landse touristen in de bus, voor het merendeel ouderen echtparen, die een veertiendaagse vacantie hielden in St. Goar aan de overzijde van de Rijn. Het gezelschap keerde gisteren terug van een uitstapje naar de Lo relei. De gewonden werden naar verschillende zikenhuizen in de om geving overgebracht. De bus is het eigendom van de firma Snel en Co. te Rotterdam, en was volgens mededelingen van deze firma verhuurd aan de Europa Ex pres. Vanochtend zou het grootste deel van het gezelschap met een Duitse bus de terugtocht naar Neder land hebben aanvaard. Slechts een tiental personen is in het ziekenhuis achtergebleven. Hun toestand geeft geen reden tot bezorgdheid. KRUISHEREN VIEREN EEUWFEEST HERSTEL ZELFSTANDIGHEID. Op Dinsdag, 26 Mei, derde Pink sterdag, herdenken de Kruisheren de Nederlandse Orde der Reguliere Kanunniken van het H. Kruis het feit, dat honderd jaar geleden het zelfstandig bestuur der Orde werd hersteld en de Nederlander Henricus van den Wijmelenberg gekozen werd tot Magister Generaal. Het eeuwfeest wordt plechtig ge vierd in tegenwoordigheid van de bisschop van 's-Hertogenbosch, Mgr. W. Mutsaerts, die pontificale assis tentie zal verlenen bij de pontificale H. Mis, op te dragen door de Magis ter Generaal, het Hoogwaardigst Heer dr. W. van Hees, in de kerk van het St. Agatha-klooster bij Cuijk. De burgemeester van Zierikzee verzoekt ons mede te delen dat in verscheidene persberichten de in druk is gewekt, dat na het gereed komen van de nooddam rond de stad Zierikzee algehele terugkeer van de bevolking mogelijk is; dit moet echter, aldus de burgemees ter, ten steilligste worden tegenge sproken, aangezien deze dam geens zins de gewenste veiligheid ver schaft. Bekendmaking UITBREIDINGSPLAN RHIJNVREUGD. De Burgemeester der ge meente ZOETERWOUDE brengt ter algemene ken nis, dat op de gemeente-se cretarie vanaf 26 Mei 1953 tot en met 19 Juni 1953 voor een ieder ter inzage ligt: een ontwerp van het plan tot herziening vin het plan van uitbreiding tot Rhijn- vreugd. Gedurende deze termijn kunnen belanghebbenden bezwaren tegen dit plan bij de gemeenteraad in dienen. 3547 Zoeterwoude, 22 Mei 1953. De Burgemeester, H. SMEETS. Net R.K. Meisje gevraagd. Leeftijd 16 a 17 jaar. Aanmelden: Veurseweg 184, Voorschoten. 3543 Z Goedkoop Serviesgoed!! Porseleinen kop en scho tels 39 cent, Porseleinen theepotten, diverse mooie modellen 1.49. koffiepot ten 1.49. Theeservies compleet 6.98, Sauskom men 89 cent. Melkkanne tjes 69 cent, enz. I. V. A„ Haarlemmerstraat 48, No p/a, Noordeinde 43. 7949 Z Losse kopjes met oor 24 ct. Prima kwaliteit por selein, mooi model, 2de keus. Alleen met adverten tie. Geldig tot 31 Mei. Per persoon maximaal 4 stuks. I. V. A. Haarlemmerstraat 48. Nova Noordeinde 43. 7949 Z „Rosine" geeft de hoog ste prijs voor goud, zilver en juwelen Grote keuze in verlovingsringen, gou den. zil/eien en verzilver de artikelen. Het adres t/oor alle reparaties en uur werken, Steenstraat no. 16, TeL 26854. Z Waterd. kampeertenten met 20 korting. Iets smoezelig. Showmateriaal. Volle garantie. Geïll. cat. op aanvr. The Indiana, Haarlem, Zjjlweg 111, Tel. 17877. A'dam Keizersgracht 616 Tel. 37167, R'dam Ma- thenesserlaan 30, Tel. 24034 Z Net meisje gevraagd voor de morgenuren. Aan biedingen na 6 uur bij Bouchervan Cleef, Rijns- buigarweg 47. 7950 Z Eenvoudige inboedel te koop. Ook in gedeelten, Oostdwarsgracht 6, Leiden. S* Bromfietsenverhuur: Kaptijn, Mobylette (model Mei 1953) G. M. F. de nieuwste Solex. Voor Zon dag Zaterdagavond halen. Halte Tram en Stadsbus (Prof.wijk). T. v. d. Sluis, Zeemanlaan 39, Tel. 26281. Z Pastorie. Voor direct ge vraagd zorgzame en be scheiden hulp in de huis houding. Brieven R. K. pastorie Meye 125, Bode graven. 3539 Adverteert In dit blad GEVRAAGD FLINK voor hele dagen, geheel zelfstandig en v. g. g. v. JAN VAN DUUREN, Kort Galgewater 9 Leiden. Z Voordelige bonenstok- ken! per bos f 1.75, (25 stuks). Vlieland's Zaadhan- del, Nieuwe Rijn 50. 7922 In het Kinderwagen- huis De Ooievaar vindt U een geweldige sortering in Kinderwagens. Wandelwa gens, Kinderledikantjes, Kinderboxen, Baby-speel goed, schoonmaakartikelen sponsen, zemen, dweilen, borstelwaren enz. De Ooie vaar Janvossensteeg no. 37 Tel. 25354 Z Reparaties aan alle uur werken, Gouden en Zilve ren voorwerpen geschie den op eigen werkplaatsen. Onze jarenlange ervaring garandeert U eerste klas vakwerk, spoedig en bil- hjk. „De Goedkopere Zaak" S. v. d. Water en Zn., Haarlemmerstraat 185. Z De goedkope afwijken de panlatten vaii 10 cent per meter, kunnen wij weer volop leveren. Pracht aanbiéding voor tuinders enz. per 100 meter 10 korting. Alleen „De Hout hal", Hogewoerd 99, Tele foon 22536. 7953

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8