LEIDSE VOETBALBOND Vlammende Schoonheid HET i WL k k -SA k t h k m m k Wf/p T t k k d k k k M i 'S-' ff Sport in 't kort DINSDAG 26 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 DOCOS (B) KAMPIOEN Docos (B)—VVSB (B) 4—2 Na de Docos (a) aspiranten wa ren het gisteren de Docos (B) Ju nioren, die in de beslissingswed strijd tegen VVSB (B) het kam pioenschap verwierven. In een uiterst sportieve wedstrijd aan bei de kanten had Docos in het eerste kwartier het beste deel van het spel, wat ze door 'n nuttige 20 voor sprong wist uit te drukken. VVSB (B) gaf zich echter niet gewonnen en 1 minuut voor de rust werd uit een goede voorzet van een corner het eerste tegenpunt gemaakt (2 1). Na 'n frisse consumptie onder de rust ging de strijd om de titel on der tropische hitte verder. VVSB (B) gaf nu de toon aan en 'n goed opgezette aanval werd met een fraai doelpunt bekroond (22). Docos zag de ernst van de toestand in en door een omzetting in de voorhoede bracht de midvoor van de Leidena- ren de stand op 32. Even later dachten we VVSB (B) te zien ge lijk maken, maar het in buitenspel positie gescoorde doelpunt werd te recht door de goed leidende scheids rechter de Groot afgekeurd. De Do- cosuitvallen bleven gevaarlijker en aan alle onzekerheid werd een ein de gemaakt door een fraaie rush van de Docoslinksbuiten, die met een hard schot de stand op 42 bracht, waarmede Docos (B) definitief het kampioenschap verwierf. SJC trad bij deze wedstrijd op als uitstekend gastheer. Docos 3—UVS 8 5—4. V.V.O.A. 1Roodenburg 4 31. Het eerste kwartier was geheel voor Roodenburg en het WOA-doel verkeerde dan ook in groot gevaar. Een misstap in de WOA-verdedi- ging deed Roodenburg de score ope nen. (01). Langzaam aan komt de thuisclub er wat beter in en her overt geleidelijk het verloren ter rein. Goed gesteund door de achter hoede krijgt de voorhoede ook haar kans.. Waaivan door de linksbuiten dankbaar gebruikt werd gemaakt. Met een fraai schot langs de bin nenkant van de paal is de stand weer gelijk. (11). Dan volgt een gelijk opgaande strijd rrret wisselen de kansen. Kort voor de rust krijgt MOTORSPORT BETROUWBAARHEIDSRIT „T STICHT". Door de motorclub 't Sticht werd een betrouwbaarheidsrit uitgeschre ven, welke zeker niet tot de gemak kelijkste behoorde. Het eerste tra ject voor de 53 deelnemers, die te Doorn aan de start verschenen, leid' de via de Leusderheide, waar het terreinrijden over 25 km. op het programma stond, naar Veenendaal, een afstand van 128 km. Dat eerste gedeelte was zwaar. Op de Leusder heide brandde de zon onbarmhartig en de wegen en weggetjes waren door de droogte van de laatste tijd mul en bijna onberijdbaar. Geen wonder dat op dit gedeelte talrijke uitvallers vielen te noteren. Het tweede gedeelte, van Veenendaal naar Doorn was misschien niet zo moeilijk als het eerste parcours, maar de vermoeidheid speelde een rol op dit traject van 90 km. Het ge volg was, dat het aantal uitvallers, over de gehele dag berekend, vrij hoog was; immers 22 deelnemers staakten de strijd, bijna 50 procent van degenen, die vol goede moed in de ochtenduren v/aren vertrokken. De resultaten luiden: Klasse A juniores tot en met 125 cc.: geen deelnemer heeft de rit in deze klasse uitgereden. Klasse B juniores van 125 tot en met 250 cc: B. A. Knijff (Den Haag) met Puch, 20 strafpunten. Enige deelnemer, die de rit heeft volbracht. Klasse Juniores boven 250 cc.: 1. P J. A. van den Berg (Breda) BSA 12 str.p. Klasse D, seniores tot en met 125 cc: 1. Evert Bos (de Meern) met Puch 13 str.p. 2. P. van der Mispel (Driebergen) met CZ 15 str.p. 3. C. J. Langeveld (Noordwijkerhout) met CZ 48 str.p. Klasse E seniores van 125 cc tot en met 250 cc: 1. F. Selling (Am sterdam) met Zündapp 6 str.p. Klasse F, seniores boven 250 cc.: 1 G. Brouwer (Wilnis) met BSA 3 str.p. Klasse G. seniores zijspanmachines tot en met 1300 cc: 1. L. van der Nol (Rotterdam) met 76 str.p. de WAO-middenvoor van uit het middenveld de bal goed toegespeeld en maakt zich keurig vrij. Met een mooie boogbal over de uitgelopen doelman hetn neemt WOA Je lei ding. (21). Na de thee kwamen bei de doelen om beurten in gevaar, maar de verdedigingen bleven voor lopig de baas waarbij de VV'IA- doelman zich prima van zijn taak kweet. Vijf minuten voor tijd stelde de WO A-middenvoor de zege veilig door uit een wirwar van spelers de bal onhoudbaar in het net te schie ten. Een prettige wedstrijd, waarbij de warmte veel van de spelers verg de. NATIONALE WEDSTRIJDEN VAN AZ EN PC. In Pesie's bad te Amersfoort wer den gisteren door de Amersfoortse Zwem- en Poloclub nationale zwem wedstrijden gehouden. De voor naamste uitslagen waren: Dames: 100 meter vrije slag: 1. Tine van Brenk (Robben) 1 min. 13.4 sec. 2. Truus van der Hoeden (ODZ) 1.15.4. 100 meter rugslag: 1. Joke de Korte (ODZ) 1.16.1; 2. Dicky van Ekris (Robben) 1.20.5. 200 meter schoolslag: 1. Tonny Hom (Robben) 3.05; 2. Hanny Wer- terCaspers (Robben) 3.06.6. 5 x 50 meter estafette vrije slag: 1. ODZ 2.50; 2. Robben 2 50.9. Heren: 100 meter vrije slag: 7. van Vliet (Robben) 1.01.5; 2. Thijssen (de Zül) 1.01.6. 100 meter rugslag: 1. Korteweg (AZC) 1.10.7; 2. Schuyer (ZON) 1.13. 200 meter schoolslag; 1. Bekkering (Sleutelstad) 2.45; 2. van Zijll (Sleutelstad) 2.51.2. 4 x 100 meter estafette vrijg slag: 1. Robben 4.32.6; 2. Sleutelstad 4.42.4; 3. Robben II 4.42.8. Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) Juffrouw Barlow was een klein, tenger mensje, met lieve grijze ogen, en een bleek, smal gezichtje. Zij droeg altijd zwart, dat haar veel ouder deed lijken dan haar dertig jaar. Maar ook haar verdriet had daartoe bijgedragen. Virginia klemde zich aan haar vast als iemand, die op het punt is te verdrinken, aan een goede zwem mer. Zij vertelde .van Michael! Ik heb hem uit mijn leven ge bannen. Kunt u niet zeggen, waarom? O, Virginia's ogen waren som ber. ik geloof, dat het vooral mijn trots is, die mij er toe heeft ge dwongen .Er is iets moeilijks in mijn leven en ik kan hem daar niet mee lastig vallen. En weet u zeker, d$t hij het u misschien niet veel liever zou hel pen dragen? Gerard Scholtz is tandarts van beroep. Hij is 24 jaar oud en woont in Wenen. Scholtz houdt van zwem men en heeft zich gespecialiseerd op de lange afstand. Met liften is Scholtz van Wenen over Zürich en Parijs naar Calais gekomen. Hij wacht nu op een goede gelegenheid om het kanaal over te zwemmen, ZEILEN. HARWICH—HOEK VAN HOLLAND De uitslagen van de zeilwedstrijd 'HarwichHoek van Holland, waar voor Vrijdag tegen het middernach telijk uur werd gestart en waarbij de laatste boten om ongeveer acht uur Zondagavond te Hoek van Holland aankwamen, luiden: Klasse 1 (36 tot 70 voet): 1. „Jocas- ta" (Eng.) eig. G. P. Pattinson, 28 uur 13 min. 8 sec. 2. „Olivier van Noort" (Ned.) eig. A. W. Goudriaan 28.39.08; 3. „Lutine" (Ned.) eig. Lloyds Yachtclub 28.40.50. Klasse 2 (27 tot 36 voet): 1. „Wy- vern II (België), eig. W. R. Murdoch 29.02.55; 2. „Jolitte" (Eng.) eig. G. J. M. Morgan 34.26.34. 3. „Utomie" (Eng.) eig. S. B. Slater 34.29.24. Klasse 3 (19 tot 27 voet): 1. „Tul- la" (Ned.) eig. S. de Wit 34.05.30. 2. „Brambling (Eng.) eig. A. d. Spear en C. H. Thomas 34.36.10. 3. „Ban- jaard" (Ned.) eig. A. W. Joppe 34.57.14. DE GOUDSE ZEILWEEK. Onder zeldzaam gunstige weers omstandigheden heeft ditmaal het driedaagse zeilfestijn op de Reew- wijkse Plassen bij Gouda plaats ge had, Prachtig zonnig weer en af wisselend matige en krachtige wind begunstigden ditmaal de wedstrij den die echter een onevenredig ge ring aantal inschrijvers hadden ge trokken Maar men kon van tevoren ook niet weten, dat het ditmaal zulk prachtig weer zou zijn! In totaal werden vier wedstrijden gezeild, waarvan de drie beste gol den voor de puntentelling. In de 12 m2 Sharpieklasse werd Jacy. Kraan natuurlijk weer win naar. Hij won driemaal, hetgeen hem het maximaal aantal te behalen pun ten opleverde. Bij het stille weer na de tweede dag werd hij door Verha gen verslagen, maar toen kon er ook niet gezeild worden en moesten.men genoegen nemen met drijfpartijen. Bart Kraan volgde hem als uitste kende tweede op. J. C. van Tienhoven won de Val kenklasse vóór de Leidenaar Kop pens. De Alkmaar se Valkenzusters waren echter afwezig. Toumir werd winnaar in de 16 m2 Eenheidsklasse, J. A. F. Verhuylen in de Olympiajollenklasse en G. de Vries Lentsch in de 12 Voetsjollen klasse. De Vrijheidsklasse gaf felle strijd te zien, waarbij de Aegir-zei Ier G. W. Kist tenslotte met de eer ging strijken, terwijl Jac. Albers in de Jeugdklasse zegevierde. WANDELSPORT PRESTATIE-WANDELTOCHT. Voor de eerste maal in de geschie denis van de Nederlandse wandel sport zijn twee wandelaars er in ge slaagd een tocht van 250 km. met succes te volbrengen. Het waren de Delftse wandelaar G. van den Bosch, lid van de wandelsportvereniging „Klein Vrijen Ban" te Delft en D. delsportvereniging „De Vierdaagse", de Jong, lid van de Haagse Wan- die Zaterdagmiddag om twaalf uur, onder grote belangstelling, te Gro ningen zijn gestart en Maandagmid dag om even over half een te Delft aankwamen. De tocht ging o.a. door Assen, Havelte, Ermelo, Har derwijk, Nijkerk, Amersfoort, Utrecht, Gouda en Zoetermeer. De wandelaars, die bij aankomst te Delft nog volkomen fit waren, heb ben de afstand afgelegd in totaal 40 uren, waarvan 5 rusturen. De tocht verliep zeer vlot. Slechts op de Veluwe had een van de he ren last van blaren. AUTOMOBILISME. AUTORACE VEROORZAAKT ONGELUKKEN. Tijdens de automobielrace om de Bridge-Hamptonbeker, een van de be langrijkste wedstrijden op de weg in de Verenigde Staten, vond een ernstig on geluk plaats. Harry Grey verloor vlak bij een bocht de macht over het stuur van zijn Jaguar. Drie toeschouwers werden aangereden, zij werden ernstig gewond opgenomen. Tijdens de training was Bill Wilder, die in een Allard zat, verongelukt. De coureur werd op slag gedood. Ook tijdens de sportwagenrace in de klasse tot 1500 cc is een ongeluk ge beurd. waarbij Tom Luck, bestuurder van een Isata, ernstig werd gewond. Nog een autocoureur verongelukt. Tijdens de race CagliariSassari Cagliari is de Fiat van de Italiaanse coureur Diego Cappelli in een bocht om geslagen. Cappelli verloor hierbij het leven en zijn medebestuurder werd ern stig gewond. Naar wij vernemen zal de Argentijnse coureur Juan Manuel Fangio op 7 Juni deelnemen aan de Grote Prijs van Ne derland, welke door de Kon. Ned. Auto mobiel Club op het circuit van Zand- voort wordt georganiseerd. Fangio zal te Zandvoort aan de start verschijnen met een Maserati. Uit Milaan wordt nader gemeld, dat Fangio op het ogenblik traint voor de 24 uurrit van Le Mans, welke 13 en 14 Juni wordt gehouden. Voor die autorace staat de Argentijn ingeschreven met een Alfp Romeo van het type „vliegende schotel". Tenslotte zal Fungio niet deelnemen aan de Grote Prijs van Monza, welke op 29 Juni zal worden gereden. Trouwlustigen kregen cassette cadeau! Het schitterendste tafelgerei dat zij zich konden wensen prachtig van model, massief, roest- en vlekvrij enmet 25 jaar garantie! Een waardevol bezit dat familie, vrienden en kennissen hun konden schenken door de Blee- kertje-bonnen te verzamelen. Een goed idee voor U wanneer U zelf trouwplannen heeft of een bruiloft in 't zicht. Spaar de bonnen van de Bleekertje-artikelen Bleekertje zeep, zeeppoeder en zelfwerkend, Wigwa6 en Vuilvijand welke zeker zo goed zijn als die U nu nog gebruikt. Enze kosten niets méér 't sparen gaat snel (12 bonnen voor lepel of vork) 't cadeau is extra bedenk dat wel!! Vraag uw winkelier de Bleekertje- geschenkenlijst en U een cassette te tonen. Er zijn ook sierlijke lepeltjes en ge- bakvorkjes van hetzelfde materiaal (op 3 bonnen!). 3532 (Advertentie). TAFELTENNIS. GROTE BELANGSTELLING VOOR AARDBEIENTOURNOOI VAN TREFFERS. Vorig jaar werd door de taf el ten- nisver. „Treffers" te Roelofarends- veen voor de eerste maal een tour- nooi. een z.g. Aardbeientournoo: ver speelde, waarbij men zich tevens met de gedachte vertrouwd maakte om dit tot een jaarlijks evenement te maken. Kon men nu dit eerste tour- nooi bijna 200 inschrijvingen melden, thans heeft het aantal inschrijvingen de 400 overschreden. Wel een bewijs, dat dit tournooi van Treffers bij de tafeltennissporters in de smaak is ge- valen, hletgeen begrijpelijk is als men weet, dat aan alle deelnemers- een gratis portie heerlijke Veense aardbeien wordt verstrekt. Deze gro te inschrijving w.o. vele bekende Ne derlandse hoofdklasse-spelers, zoals Jan Hoogendoorn, Bertus v. d. Spek, Frank Klinkenberg, Jan Scheffer, Wout Heemskerk e.a. maakt het noodzakelijk, dat op niet minder dan 25 tafels wordt gespeeld. De grote veilinghallen te Roelofarendsveen zullen Zondag 31 Mei dan ook door dit tafeltennissport gebeuren onge twijfeld weer in het middelpunt van de belangstelling komen te staan en het zal ook nu weer worden propa ganda voor de tafeltennissport en re clame voor do Veense aardbeien. PAARDENSPORT COURSES TE DUINDIGT. De resultaten van de op Duindigt gehouden draverijen zijn: Toekomstprijs, 1. Ronald (J. de Vlieger) 1.29.7! 2. Peter Snel; 3. Ru- dolf G. Toto: w.: ƒ3.30; pl. ƒ1.10 ƒ1.10 ƒ1.10; gekoppeld: ƒ6.20 cov.: ƒ3.40. Gardeprijs. 1. Quicksilver S (H. C. ten Hagen) 1.28.2; 2. Postduifje K: 3. Quitta Scott. Toto: w.: 1.90; pl.: ƒ1.60 5.50 ƒ4.70; gekoppeld: ƒ4.20: cov.: ƒ38.40. Pinkster stayersprijs: 1. Mackinley (W. H. Geersen) 1.22.1; 2. Pelikaan S; 3. Olivier B. Toto: w.: ƒ180; pl. ƒ1.40, ƒ2.40; gekoppeld: ƒ3.90; cov.: ƒ2.80. Cavalerieprijs. 1. Pomona (M. Ver gay) 1.27.7; 2. Query Hanover; 3. Nannie Gregor. Toto.: w.: ƒ4.90; pl.: ƒ1.60, —2.30, ƒ2.40; gekoppeld: ƒ7.70; cov.: ƒ11.70. Officierspiijs. 1. O Marijke (Ph. Knijnenburg) 1.24.3; 2. Óctavianus K: 3. Martini Spencer. Toto: w.: ƒ6.30; pl.: ƒ2.40, ƒ5.20, ƒ4.80; ge koppeld: ƒ9,cov.: ƒ13.90- Utopiaprijs. 1. Etoile du Nord (A. W. van Dijk) 1.47; 2. Akuavit; 3. Cleone. Toto: w.: ƒ1.90; pl. ƒ1.40, ƒ1.90; gekoppeld: ƒ6.50; cov.: ƒ3.90. Admiaal Togoprijs. 1. Britaly (F. Delbrassine) 2.12.2; 2. Rendez-Vous: 3. Taviol. Toto: w.: ƒ2.70; pl.: ƒ1.70, ƒ2.30; gekoppeld: 27.70; cov.: ƒ3.30. Vert. Buissonprijs. 1. Margriet (A. A. M. Pije) 0.57.8; 2: Dream Star; 3. Sunrice. Toto: w.: ƒ25,pl.: ƒ5.40, ƒ2.80, ƒ2,gekoppeld: ƒ17,cov.: ƒ9.—. Totale omzet ƒ83.166.50. WIELRENEN. Swlfl-combinatie. Dc uitslag der 72 km. peloton-rit is: 1. Rijkelijkhuizen ".8.16; 2. C. Plasmeijer; 3 A. Prangers; 4. J. de Lange; 5. B. v. Wette; 6. H. v. d. Vos: 7. H. v. d. Lubbe; 8. L. Sikking; 9. A. de Zwart. C-klasse 48 km.: 1. Th. Hoogkamer 1.37.28; 2. H. Lindeman; 3. A. Vermeu len; 4 A. Bakker; 5. A. Kruit. Hedenavond teamtraining over 48 km. Start 7 uur. Donderdagavond 40 km. voor de avondcompetitie. Start 7 uur. C. Plasmeijer bezette in de ronde an Velzen (Noord) een tweede plaats. C. Houwelingen, die Zondag even naar Bolsward fietste om daar 2e Pink sterdag deel te nemen aan de 11 Steden tocht van 230 km., wist daar de elfde plaats te bezetten. J. Riethoven wist de 11e plaats te behalen in het criterium in Den Haag. Gisteren startte hij in Apeldoorn waar hij uitkwam in een omnium, bestaande uit tijd-, sprint en afvalrace, waar hij de eerste plaats wist te behalen vóór Veldhuizen en De Regter. De Bollenstreek. Gisteren werd een competitierit gehouden over een afstand van A- en B-klas 64 km., C-klas 40 km. Uitslag: A- klas 1. J. Duivenvoorden; 2. E. v. 't Oever niet een half wiel ver schil; B-klas 1. R. Alenburg; 2. N. Ho- geveen; 3. S. Pol; 4. P. de Koning: 5. H. Hogeveen: C-klas 1. J. v. Dijk; 2. P. Meier; 3. en 4. De Raad en R. Pol met een banddikte verschil. Adri Voorting slaagde er in op fraaie wijze een wegwedstrijd te Steen huizen over 202 km. te winnen. Hij legde de afstand af in 5 uur 40 min. en sloeg Roger Desmedt in de sprint met tien centimeter. Zeg hem dan alles. Maar Virginia had het wanhopige gevoel, dat zij hem nooit zou kunnen vertellen, wat zij die avond achter het scherm had gehoord, niet vóór dat zij hem alles kon teruggeven, wat Rickey hem schuldig was, of tenminste, in Rickey's naam 'n boek waar hij trots op kon zijn. Zij staarde naar het gloeiende ka cheltje. Ik geloof, dat ik hem dat pas veel later zal kunnen zeggen. Denkt u als hij mij werkelijk liefheeft dat hij op mij zal wachten? Jaunari en Februari gingen voor bij. Brieven brachten Virginia ge lukkige ogenblikken in haar eenzaam heid: brieven van haar moeder het ging niet goed met vader brie ven van Tony, die eiste, dat zij haar schuilplaats bekend zou maken. Hij was aan het huis geweest, maar dé hospita had gezegd, dat zij niets van haar afwist. - Maar ik zal je toch vinden, lie veling, schreef hij vol vertrouwen. Ook brieven van Mary Lee, die door ziekte van haar moeder naar huis was geroepen. Ik zal wel niet voor half Maart terug kunnen komen, schreef zij, maar zend mij intussen ieder korrel tje nieuws, dat je van Rickey hoort. Virginia wex-kte met al haar wils kracht door aan het boek. Zij vroeg zich af, of zij slagen zou. Zou het anderen even goed bevallen als haar zelf? Want zij vond het goed. Toen zij het voltooide gedeelte herlas, wist zij, dat zij Rickey's houten fi guren gloed en leven had gegeven. Zij zou zich niet hoeven te schamen, als zü het boek aan Michael gaf, en zij moest het hem geven, om zó Rickey's schuld af te betalen. Voor zichzelf zou zij niets vragen. Als hij werkelijk van haar gehouden had, zou hij haar toch geschreven hebben. Was het niet- het recht van de man om over alle hinderpalen heen tot zijn geliefde te komen, om alle hindernissen uit de weg te rui men? Op een stormachtige morgen in Maart kwam er een telegram van Rickey: Zend mij geld. Zij stuurde onmiddellijk wat hij vroeg, maar haar hart stond stil, als zij aan zijn uitgaven dacht. Wat moesten zij doen, als het geld op was, nu vader en moeder juist weer zoveel extra uitgaven hadden roet specialisten en extra verplèging? Maar wat hielp het of zij Rickey al waarschuwde? Hij wilde naar geen reden luisteren. Zelf leefde zij zo zuinig mogelijk. Zij ging nooit meer uit en kookte op haar gasstelletje haar eigen maal tje. Nu en dan verenigde zij haar uitgaven met die van juffrouw Bar low en dan aten zij met hun driet jes. 's Zaterdags gingen Roger en zij naar de groentenmarkt en het was op een Zaterdagmorgen, dat Tony haar vond. Zij wist niet, dat hij zich in haar onnviddellyke nabijheid bevond We moeten soepgroenten heb ben, Roger, en tomaten voor de sla en de sinaasappelen zijn ook goer> koop, zei ze tegen het jongetje. Toen hoorde zij Tony's stem: Wij zullen alles kopen, wat ei* op de markt te krijgen is. Er zijn al aardbeien uit Florida, en jonge erw tjes. Kom hier Virginia, laat mij je mandje vullen. Met een ruk draaide zij zich om. Tony! riep zij uit. Hij lachte opgewonden. Ik wist wel, dat ik je ééns vin den zou. Ik had er een voorgevoel van, dat je nog hier in de buurt zat, en daarom slenterde ik hier maar eens rond. Schaakspel Wanneer men geen fout of fouten maakt verliest men geen partij. Dit is natuurlijk waar, al moet wel bedacht worden, dat de fouten soms zo moeilijk aan te tonen zijn, dat het lijkt of er ook partijen verloren gaan, ofschoon het lijkt of er werkelijk geen foutzet door de verliezer is gemaakt. Het behoeft heus geen combinatie-fout te zijn, de strategie kan onjuist zijn geweest. Dan spreekt men liever niet van een foutzet maar van „zwak spel". De fout zet kent gradueel verschil, variërend tussen een waarvan het resultaat een tempoverlies is „zwakke zet" tot de „blunder", die zwaar materieel ver lies tengevolge heeft. Oc-lr hier is sprake van betrekkelijk heid. Immers, de beginner of min gevorderde is een foutzet, zelfs een blunder niet zwaar aan te rekenen; voor een sterk speler zijn het ernstige tekortkomingen. Het incidenteel maken een foutzet door een sterk speler doet echter niets af aan zijn schaak capaciteiten. Zijn kennis van en kijk op het spel bepalen de kracht van een speler. Dat hij af en toe fouten maakt, ernstige fouten, „blunders" komt slechts hem ongelegen. Er zijn spelers, die zelden of nooit 'n blunder begaan, maar toch middelmatige spelers zijn; er zijn grootmeesters, die zo af en toe een zet spelen, die door een derde klasser had kunnen worden verbeterd. Vermoeidheid, spanning, per soonlijke omstandigheden, 't zijn even- zovele oorzaken. We kunnen tóch bezwaarlijk volhou den, dat een meester als dc Amerikaan Evans een zwak speler is en toch maakte hij in zyn partij tegen Smyslow (Helsinki 1952) een geweldige fout: SMYSLOW. 1 s i (ktf) 1 i -* s i i i im jil a ABCDEFGH EVANS. Smyslow speelde e7e6 waarop Evans voortzette met Dd2b4. Er volgde: e6xd5 en Evans antwoordde Db4xb7?? Ziet U waarom hier zelfs twee vraag tekens achter wit's zet staan? Aan het slot van deze rubriek de reden. Om nog eens twee van de .groten" aan de „schandpaal" te zetten, hier ïeens uit dc schaak-olympiade te Helsinki 1952 het slot van de partij tus- Reschewsky en Najdorf. NAJDORF. i i 188 I i - I M i i s n a a g W RESCHEWSKY. Gezien de stelling is hier geen kwes tie van vermoeidheid na urenlange strijd. De partij is immers nog in zijn beginstadium. Het ging zo: 1. Pc3e2, Le5xb2??; 2. Tblxb2 (Deze zet had Najdorf niet gezien. Hij had alleen op Dxd6 gerekend). 2Df6x b2; 3. Pe2c3 (De zwarte dame is opge sloten) 3a4a3; 4. Tel—bl, Pd7— c5; 5. Tblxb2, a3xb2; 6. Pc2—b4; Pc5— 1; 7. Pc3—bl. Lc8d7; 8. Pb4—d3, bl •b5; 9. c4xb5, c6xb5; 10. Pd3xb2 en zwart gaf op. Zulke foutzetten worden telkens en overal zowel in meesterpartijen als door de zwakkere spelers gemaakt. Men be hoeft er zich nooit over te schamen. Misschien is het wel goed. dat ze er zijn. Iets dat volkomen foutloos, vol maakt is, zou mogelijk saai kunnen worden. Tenslotte nog een aardige stelling, waarin wit eveneens een verkeerde zet doet. Hier is het echter niet een blunder, doch een gevolg van onoplettendheid. De partij werd afgebroken en wit moest zijn zet afgeven. Na kort beraad sloot wit zijn zet in de envelop. Hij had de winst gevonden! k 1 ff. k K a -V' 1 l I 1 ABCDEFGH NEDELKOVIC. De partij werd gespeeld in de wed strijd om het kampioenschap van Joego slavië. Nedelkovic speelde Tg6g8. Immers nu dreigde hij Ta8 mat. Dc einge zet hier tegen is Pc7. Daarop volgt Tg8c8, Tf7 en dan Pxd6. Overtuigd van deze dwingende winstvoortzetting deelde hij zwart zijn zet mee en verwachtte dat Udovic zou opgeven. Echter, Udovic was het weliswaar volkomen eens, dat de partij niet verder behoefde te worden gespeeld, maar niet wit doch zwart wint: (1. Tg6g8) Pb5—a3tl 2. b2xa3. Tf3c3 mat! Nog teleurstellender voor wit was, dat hij had kunnen winnen met 1. b2 b3t, Tf3xb3 (op Ka3 volgt Kxb5) 2. Pb7c5t, d6xc5 (anders valt de toren) 3. Tg6a6 mat. (Smyslow speelde tegen Evans op Dxb7Tc5c7 en de witte dame is ver loren). Het zuidelijk elftal won te Den Bosch met 42 van de Middlesex Wan derers, nadat de rust met een 10 voor sprong was ingegaan. Het Weense Rapid, dat Donderdag j.l. in het Olympisch stadion tc Amster dam van Middlesborough met 21 won, heeft te Brugge de Engelse kampioen Arsenal met de sprekende cijfers van 61 verslagen. Bij de rust hadden dc Weners met 20 dc leiding. Engeland heeft de landenwedstryd tegen Chili te Santiago met 21 gewon nen na een ontmoeting, welke op vrij matig niveau lag. In de eerste helft werd er in het geheel niet gescoord. Aan het afscheidsdiner, dat tc Den Bosch werd gegeven na afloop van de trip van de Middlesex Wanderers in Nederland, werd van bestuurszijde der Middlesex Wanderers bekend gemaakt, dat de heer D. J. Bessem, directeur van het olympisch stadion te Amsterdam, benoemd is tot vice-president van deze vereniging, een eervolle onderscheiding, welke de instemming van alle aanwe zigen had. De te Horst gespeelde voetbalwed strijd tussen een elftal van Belgisch Limburg, bestaande uit eerste klasse spelers en een ploeg van Nederlands Limburg, waarin tweede klasse spelers waren opgenomen, is door dc Belgen met 20 gewonnen. In de voorronde van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal heeft België te Helsinki de eerste wed strijd tegen Finland gespeeld. De Rode Duivels wonnen met 42. Tijdens atletiekwedstrijden te Watford in de buurt van Londen won Fanny Blankers—Koen de 80 meter horden in 11.4 sec. Zij ging met groot verschil (3 meter) als eerste over de eindstreep voor dc Engelse Sheila Se- well. Fanny Blankers liet in haar heat 12.1 sec. voor zich afdrukken. Het te Bergen op Zoom op Tweede Pinksterdag gehouden 25 kilometer kampioenschap van Nederland is in een overwinning van Janus van der Zande geëindigd. In 1 uur 32 min. 37.8 sec. legde hij beslag op de eerste plaats. Van der Linden (Holland) werd zesde in 144.02. En nu je me gevonden hebt, wat nu? Laat mij bij je komen. Zij keek lachend naar hem op. haar ogen straalden, want zij was blij hem te zien. Hij wist het en hield haar hand vast in zijn sterke greep. Mag ik? Tony, het kan niet. Waarom niet? Ik heb geen kamer om mensen te ontvangen. Ik woon op twee zol derkamertjes op de bovenste verdil.- ping. Op dc bovenste verdieping? Waarom? Haar stem klonk koel. Omdat mij dat het beste leek. Dat is alles, wat ik je kan zeggen. Kleine Roger, ongeduldig over het oponthoud, klaagde: Waarom kopen wij niets, juf frouw Virginia? Het was Tony die hem, a/itwoord gaf: Wij gaan al, Roger, wat zullti wij het eerst kopen? Koekjes, zei Roger hoopvol, en een pot honing en een vette kip. Waarom een vette kip? vroeg Tony. Omdat je daar veel meer van krijgt als je ze kookt, legde Roger uit, veel saus en zo. Roger kreeg zijn koekjes en zijn honing en zijn vette kip en nog veel meer lekkers en Tony liet alles in een taxi thuis brengen. En toen de taxi-chauffeur achter Roger aan de trap opging, had Tony een onder houd met Virginia. Je hoeft er niet aan te denken. dat ik weg ga zonder met je ge praat te hebben. Zij glimlachte. Je kunt hier naast me op de trap komen zitten. Dank je wel. Mijn auto staat 'n blok verder. Kom mee, dan gaan we samen lunchen. Ik zou het natuurlijk wel kun nen doen, als. Als je niet zo koppig was? Dat geloof ik niet! Tony zag. dat zij veel zin had en benutte deze gunstige stemming. Goed, maar dan ga ik even een andere hoed opzetten. Die je nu op hebt, is anders een droom. Een droom, die honderd jaar oud is! (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7