S)e Ccki^6oii^cmt K.L.M.-toestel vliegt op het publiek in Ook n roodhuid vandaag? NA MISLUKTE START BRAK HET IN TWEEËN Doden onder toeschouwers, gewonden bij passagiers „Prawda" prijst Churchill's voorstel Nederlandse kustvaarder gekapseisd JCowceitje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG'26 MEI 1953 44ste JAARGANG No. 12897 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0,47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Wie zou een arme ooit vleien? C*EN vriendelijk verzoek! En welk een verzoek! Verontschuldig ons indien we in uw oog verontschuldiging behoeven: het is een ongerijmd verzoèk! Een vriendelijk verzoek aan alle Katholieken, of ze alstublieft zo vriendelijk willen zijn om op Katho lieke lijsten te stemmen! Oók al zijn zij het niet helemaal met de K.V.P. eens. Oók al vinden zij die gemeente raadsverkiezingen volmaakt onbe langrijk. Oók al vinden zij ziohzelven hoogst belangrijk. Vooral wegens dit laatste „ook" sloven wij ons uit met alstublieft- spelen, heel graag, minzaam aanbe velend enz. enz. Een geringe hoe veelheid levenservaring kan reeds het inzicht geven, dat geen sterveling hoogst belangrijk of zelfs een klein beetje belangrijk is, maar het blijkt niet te ontkennen, dat de levenserva ring en de levens-vergelijking van velen nog geringer dan gering is. Daarom deze laatste beneveling met wierook, of men alstublieft zo vrien delijk wil zijn, om Katholiek te stem men. Of is dit als bespottelijk bedoeld? Ja en niet zo weinig ook. Want eigenlijk vinden wij het be spottelijk, dat het nodig is op de vooravond van de verkiezingen Ka tholieken te vragen of ze Katholiek willen stemmen. Dat is immers vanzelfsprekend. Die vanzelfsprekendheid komt bij ons niet voort uit een soort schaap achtige kuddegeest (al gaan we er trots op een, helaas kreupel, schaap in de éne Kudde in de éne Schaapstal te zijn), maar uit een psychologische, een zielkundige beschouwing van het Nederlandse volk. IN Nederland is alles wat niet Ka- bholiek is, niet-Katholiek. Het klinkt lichtelijk dwaas het zo te formuleren, maar iedereen be grijpt wat er mee bedoeld wordt. Er wordt niets kwaads mee bedoeld ten opzichte van 2/3 onzer vaderlandse gemeenschap, maar het ligt nu een maal zo. In het gewone leven ziet men vaak mensen naar de ogen of poogt men althans hen niet voor het hoofd te stoten, indien men verwacht ze nodig te'hebben of niet buiten hen te kun nen. Het heeft geen zin arme lieden naar de ogen te zien. Daarom wordt een arme ook niet gevleid! Wie zou een arme ooit vleien! Maar rijke mensen of invloedrijke mensen zullen we trachten enigszins te vriend te houden, wanneer wij denken er zelf beter van te kunnen worden Het is geen verheven, maar toch wel een min of meer gebruikelijke manier van doen. \I/IE zou een arme ooit vleien! Dit speelt zich ook af in de politiek. Deze wordt bepaald door enkele wei nige rechtspersoonlijkheid bezittende éénheden. Op de vingers nageteld zijn er 8 van die „persoonlijkheden". Déze politieke eenheden moeten met elkaar samenwerken, omdat ónders geen bestuur gevormd kan worden. Geen van achtera heeft het alleen v-oor- 't zeggen en dat is maar goed ook; aangezien onze Nederland se gemeenschap een hechte, maar veelkleurige gemeenschap is. Zij moeten elkaar naar de ogen zien en het is ook al weer niet ver heven, maar het is nu eenmaal zo: men ziet ook in de politiek die een heden (of „individuen") het meest naar de ogen, welke de meeste in vloed hebben. De minder belangrijke krijgen wel eens een aalmoes toege worpen, maar de dienst wordt uitge maakt door de „big bosses", de grote vijf. Uit deze zielkundige en politieke ontleding kan de les worden getrok ken, dat de Katholieken onwijs zou den doen, hun eenheid prijs te geven of zelfs maar enigszins te verzwak ken. Alles wat niet Katholiek is, is niet-Katholiek. Het is kinderlijk te veronderstel len, dat het derde deel der natie, dat aan het geloof der vaderen door dik en dun hardnekkig trouw bleef, ook maar toègestaan zou worden mee te spelen, als het zijn hechte samen- gording onnozel prijs gaf. Maar wanneer dit derde part door zijra eenheid invloed heeft, heeft het tweederde part ons nodig. Het moet met ons rekening hou den, zoals de K.V.P. rekening moet houden met de andere politieke een heden. Nóch zij, nóch wij kunnen iets bereiken zonder overleg, zonder ge ven en nemen, zonder samenwerking. Dat zien we herhaaldelijk in het par lement, maar ook in de gemeentera den. Om niet onnodig scherp te zijnt zullen we geen voorbeelden uit deze stad of deze omgeving noemen, maar iedereen kent ze bij de vleet! Indien de Katholieken niet een blij vera in de hechte band van een ge- meènschappelijk beleden geloof, wor den ze in een hoek gedrukt. Zij zou den misschien nog wel eens een aal moes krijgen toegeworpen, maar op die vriendelijkheid moet men toch niet al te veel rekenen! Wie zou een arme ooit vleien? Wie zou, in het NAMEN VAN DE GEWONDEN De officiële lijst van namen van de gewonde leden der bemanning, passagiers en belangstellenden luidt als volgt: Opgenomen in het Wilhelminagast- huis van de bemanning: derde piloot W. Groenink, 24 jaar, met zware her- sensschudding; boordmecanicien, G. Poelakker, uit Uithoorn. Opgenomen Nederlandse passagiers mej. dr. V. M. de Bruin, ernstig ge wond, J. van Stirum, licht gewond, M. van der Wal, licht gewond. Opgenomen Buitenlandse passa giers: M. Ibrahim, Irak, ernstig ge- Een vliegtuig-ongeluk bij Schiphol, dat een meisje van 16 jaar en een kleuter van omstreeks 4 jaar het leven kostte en waardoor 19 andere slacht offers met min of meer zware verwondingen in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam opgenomen moesten worden, heeft een donkere schaduw gewor pen op de overigens zo stralende tweede Pinksterdag. Om vijf minuten over half vier schoot daar aan het einde van de startbaan en aan de rand van het vliegveld het K. L. M.-lijntoestel voor Parijs, de Convair PH-TEI „Paulus Potter", met reeds ingetrokken landingsgestel na een mislukte start met grote kracht en met krakend geweld door de dichte haag, waarna het midden in een groepje naar alle kanten dekking zoekende voorbijgangers* terecht kwam. Het toestel botste met zijn volle gewicht op de berm, en wipte daarna dwars over de weg. Daarbij sleurde het een vierjarig meisje en enkele meters verder de 16-jarige Annie Holshuysen uit Amsterdam, die op de fiets voorbij reed, mee. Uiteindelijk gleed het met de buik vlak over de sloot aan de andere kant van de weg en kwam zwaar gehavend voorbij de sloot op het bouwland; tot stilstahd. De twee vleugels vond men, geheel van de romp afgerukt, bij de staart terug. De romp was op de helft tussen staart en het midden van het toestel in tweeën gebroken en meer naar de neus toe vertoonde zich nog een flinke scheur. Maar wonder boven wonder vloog het niet in brand, en dat heeft de 6 leden van de bemanning alsmede de 28 inzittende passa giers het leven gered. Twee doden, 19 gewonden Met grote koelbloedigheid wisten de twee stewardessen, de 23-jarige Tineke Citroen, ondanks een lichte verwonding aan haar voet, en de 25- jarige mej. M. Z. Cohen, de kalmte onder de passagiers te bewaren en een pandek voorkomen. Zestien der passagiers konden vrijwel ongedeerd door de breuk in de romp en door een gebroken raampje het toestel ver laten, waarna personeel van onmid dellijk toegesnelde ambulancewa gens van het vliegveld de 12 gewon de passagiers en de twee gewonde leden van de bemanning uit hum ne telige positie bevrijdden. Intussen vond men het stoffelijk overschot van Annie Holshuysen deerlijk verminkt in de sloot terug. Haar fiets lag nog in stukken en brokken op de weg. Het meisje van 4 jaar was nog in leven, doch overleec enkele ogen blikken later ter plaatse. Een zwaar gewonde jongen, ge naamd Kemper, die met andere be langstelleraden op de weg in het verlengde van de startbaan naar het opstijgende vliegtuig had staan kij ken, werd met grote spoed naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam vervoerd. Onder het publiek op de weg werden tenslotte nog drie ledèn van de Amsterdamse familie Huys aangetroffen: vader, moeder en eèn kind, alsmede de heer J. Meerten uit de Salpeterstraat in Amsterdam. Zij werden allen naar het W.G. ge bracht. Behalve de twee jeugdige landgeno ten, die op de weg om het leven kwamen, en de vijf voorbijgangers die gewond werden, heeft het ongeluk tot gevolg gehad, dat nog 5 Neder landers met verwondingen in het Wil helmina-gasthuis moesten worden op genomen: twee leden van de beman ning en drie Nederlandse passagiers. De balans van het ongeluk was als vlogt: Gedood: 2 Nederlanders. Gewond en in ziekenhuis opgeno men: 10 Nederlanders en 9 buiten landse passagiers. politieke leven, een arme Katholiek ooit vleien! Hoe meer men erover napeinst, blijkt te meer de redelijkheid van ons vriéndelijke eigerlijk echt-normaal verzoek, dat Katholieken Katholiek Zullen stemmen-. Dat is immèrs van zelfsprekend. Een drietal der overige passagiers en enkele andere leden van de be manning liepen weliswaar lichte ver wondingen op, doch zij behoefden niet te worden opgenomen». Hetzelfde was het geval met nog enkele voor bijgangers, die op de weg op het laatste nippertje trachtten een goed heenkomen te zoeken. „Ik voelde het ongeluk aanko men", vertelde enkele urer na het ongeluk een der slechts lichtgewon de passagiers, de 60-jarige zaken man A. Ludel, geboren in- Neder land, doch reeds jaren genaturali seerd Amerikaan, die tijdelijk zijn verblijf houdt in het Amstelhotel. „Het toestel steeg n.l. niet genoeg. Plotseling hoorden we de machine met geweldig gedruis langs de grond schieten. Een knak, en het was in tweeën gebroken. Ik vloog uit mijn stoel, maar raakte niet ernstig gewond, zodat ik mij door de breuk in de romp uit de voeten kon maken. Er was geen paniek aan boord". Twee andere passagiers waren de heer en mevrouw Olin uit Finland, die ons kort na het ongeluk op Schip hol vertelden: „Hoewel ook wij bemerkten, dat het vliegtuig niet zoals gebruike lijk is, snel omhoog ging, bestond er onder de passagiers geen enkel vermoeden van naderend onheil. Tot we plotseling een schok voel- Een close-up van de „Paulus Pot ter". Links een der totaal vernielde motoren. den en de zitplaatsen wegschoten. We dachten: dit is ons einde, maar toch bleef iedereen rustig. Er was geen spoor van paniek. Ook wij hebben de machine door dc breuk verlaten". Over de oorzaak van de mislukte start is van officiële zijde nog geen enkele verklaring gegeven. De Schiphol weg werd onmiddellijk na het ongeluk door de poKtie afge zet. Op de berm lagen afgerukte boompjes, .stukken staal en andere materialen. Het prikkeldraad en de heg vertoonden een gapend gat op de plaats, waar het toestel er doorheen gevlogen was. En ira de ondergaande zon lag het wrak van de „Paulus Potter" als een weerloze vogel met de gebroken vleugel naast de romp aan de andere zijde op het land, de punt van de staart juist boven de rand van de sloot. wond, A. Hamani, Irak, licht gewond, E. E. Lewes, Amerika licht ge wond, G. W. Murpy, U.S.A. licht gewond, F. Hannoch, U.S.A.licht gewond, mevr. O. Hannoch, U.S.A. licht gewond, G. Aawadalla, Egypte, licht gewond, C. Hakim, nationaliteit onbekend, licht gewond, P. Dunn, U.S.A., ernstig gewond. In het Wilhelminagasthuis zijn ook vyf toeschouwers met verwon dingen opgenomen, die op de Schip- holweg door het aanstormende vlieg tuig werden gegrepen. Zij zijn: De heer J. Meertens, Czaar Peterstraat, Amsterdam, met onderbeenfractuur; een jongen, genaamd Kemper, zeer zwaar gewond; drie leden van de fa milie Huys uit Amsterdam: man met hoofdwond, vrouw met shock en kind m'et onderbeenfractuur. Van de leden der bemanning werd de gezagvoerder F. H. Hawkins, een Engelsman in dienst van de K.L.M. aan het ooglid gewond. De tweede piloot H. J. Amorisson kreeg een snee over het yoorhoofd en een lich te hersenschudding. Ook de derde piloot, W. Groenink werd licht aan het hoofd gewond. Afkeuring voor Bermuda Het dagblad van de Russische communistische partij, de „Praw- da", heeft Zondag in een 4000 woor den tellend hoofdartikel (het besloeg bijna de gehele voorpagina) zijn waardering kenbaar gemaakt voor Churchills op II Mei uitgesproken oproep tot het houden van bespre kingen tussen de topleiders van Oost en West en tegelijkertijd het van Eisenhower afkomstige plan voor een tot de Amerikaanse presi dent, de Britse premier en de Fran se minister-president beperkte con ferentie op Bermuda afgekeurd. Rusland is zo schrijft de „Prawda" bereid met de staats lieden van het Westen rond de con ferentietafel plaats te nemen, „doch niet indien het Westen bij voorbaat met bepaalde eisen voor de dag zou komen". De komende conferentie op Bermuda na heeft volgens de Rus sen het opstellen van zulke eisen juist ten doel. Met opvallende nadruk betoogt de „Prawda", dat een samenspraak tussen Oost en West wel degelijk zin zou hebben, vooral indien men niet tracht, eikaars ideologie tot in zet van het debat te maken, doch zich b.v. beperkt tot voorstellen „ter verzekering van de vrpde en ter eventuele uitbreiding van de econo mische en culturele samenwerking tussen de staten". Het blad is van mening, dat een BIJ NOORSE KUST In dc nacht van Zaterdag op Zon dag om drie uur Nederlandse tijd is het Nederlandse 500 ton metende kustvaartuig „Toos" vier zeemijlen buiten de vuurtoren van het eiland Grip aan de Noorse Westkust gekap seisd Vijf van de negen leden der be manning kwamen in de golven om het leven. Het zijn de kapitein B. Houwen uit Penzance (Eng.), de tweede machinist E. B. W. Uden uit Rotterdam, de eerste machinist H. Bol uit Katwijk aan Zee, de matroos A. Velema uit Stedum en raatroos J. Knoester uit Scheveningen. Dc stof felijke overschotten van de kapitein en de tweede machinist zijn reeds ge borgen. Gered werden de stuurman H. R. Houwen uit Woudbloem, de matroos, P. Kleerman uit Groningen, de kok P.Drent uit Finsterwolde, en de matroos G. J. Sneyden uit Den Haag. Ongeveer vier mijlen uit de kust ging de loods van boord, doch nau welijks had de loodsboot de steven gewend, of de bemanning zag de „Toos" plotseling draaien en kap seizen. Zes van de negen opvarenden van de „Toos" konden door de ijlings te hulp snellende loodsboot worden opgepikt. Twee hunner waren echter reeds overleden. Aangenomen wordt, dat de vermisten zijn verdronken, omdat de zee vrij hol was, het schip vier mijlen uit de kust lag en omdat de kustlijn hoog en rostachtig is. en Omtrent de oorzaak van het onge luk werd in Oslo vernomen, dat de „Toos" cellulose aan boord had. Deze lading werd gedeeltelijk als deklast vervoerd. Het lijkt niet onmogelijk, aldus de opvatting van Noorse des kundigen, dat de vrij straffe, wel licht draaiende wind, greep op de deklast heeft gekregen, waardoor de ze is gaan schuiven en de „Toos" ge kapseisd is. Het ongeluk gebeurde op ongeveer 63 graden Noorderbreedte en 7,3 gra den Osterlengte. Wijlen kapitein B. Houwen was reeds 15 jaar bij zijn werkgever in dienst. Ongeveer een half jaar gele den nam hij het commando van hem over. Gistermorgen is de loodsboot van Kristiansund met de „Toos" op sleep touw, het schip ligt met de kiel bo ven water, de haven binnengesleept. regeling van de Koreaanse oorlog en de Duitse kwestie het uitgangspunt zouden kunnen vormen voor een op lossing van vele andere geschillen, welke op het ogenblik de interna tionale atmosfeer vertroebelen. In dit verband levert de „Praw da" critiek op Churchill's denkbeeld, de Duitse kwestie te regelen „door middel van een soort van tweede verdrag van Locarno". Hiermee zou volgens het Russische blad geen waarborg worden verkregen tegen een wederopleving van de Duitse aanvalslust. De scherpste afkeuring in het Prawda-artikel. dat over het alge meen in milde bewoordingen was gesteld en ditmaal gespeend bleef van scheldwoorden, werd echter ge wijd aan de voorgenomen Westelij ke conferentie op Bermuda: „Men is van plan zich aldaar in een poli tieke slagorde tegen Rusland op te stellen en dit kan slechts tot verer gering in plaat? van tot verbetering van de internationale toestand lei den", meent de „Prawda". GROTE BRAND IN JAPANSE STAD In de stad Ebetsoen op het Japan se eiland Hokkaido zijn meer dan 1.300 personen dakloos geworden als gevolg van een grote brand, die, aan gewakkerd door een krachtige wind, 264 woonhuizen vernielde. Het Canadese departement van landbouw heeft medegedeeld, dat bijna één millioen eieren, inge voerd uit Nederland, geweigerd zijn, omdat zij niet aan de Canadese ver eisten voldeden. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OVERWEGEND DROOG. Licht tot half bewolkt, over wegend droog weer. Matige, tij delijk vrij krachtige wind tus sen Noord en West. Gematigde temperaturen. 27 Mei: zon op 4.31 en onder 20.44; maan op 20.04 en onder 3.10 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI 10 C. STOCKHOLM zwaar bew. 14 OSLO regèn 16 KOPENHAGEN onbewolkt 15 AMSTERDAM onweer 26 EDINBURGH zwaar bew. 17 LONDEN regen 32 LUXEMBURG onbewolkt PARIJS onbewolkt BORDEAUX geheel bew. GRENOBLE onbewolkt NICE onbewolkt GENEVE onbewolkt ZUERICH licht bew. LOCARNO onbewolkt BERLIJN onbewolkt FRANKFORT onbewolkt MUENCHEN onbewolkt WENEN onbewolkt INNSBRUCK onbewolkt 32 24 28 27 De arme, wièn wij een aalmoès ge ven, zou vaak „dank U" kunnen zég gen tot degenen, die het ons zien

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1