Rechercheur stichtte 'n papieren autofabriek ZATERDAG 23 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 AUGUSTUS GEEN VACANTIEMAAND MEER? Gaat schooljeugd ook vacantie- houden wanneer de zon schijnt? Spreidingsplan reeds vergevorderd Het „Centraal Werkcomité Va- cantie" heeft zich vorig jaar tot de ministerraad gericht met het verzoek leiding te geven bij de regeling der «choolvacanties ten behoeve van de vacantiespreiding, die voor een aan zienlijk deel door het lager onderwijs wordt belemmerd. Een aantal andere organisaties richtte een dergelijk verzoek tot de regering. De minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen heeft kortgeleden aan het Centraal Vacan- tiecomité doen weten, dat er naar zijn mening althans op het ogen blik geen aanleiding bestaat om over te gaan tot instelling van een staatscommissie. De minister stelt zich voor op het punt van de zomer- vacanties der lagere scholen, het ad vies in te winnen van de onderwijs raad om daarna zijn standpunt na der te bepalen. De minister heeft een tweetal schema's laten opmaken voor een vacantieperiode die zich uitstrekt van resp. 8. Juli tot 1 September en van 22 Juni tot 1 September. Deze schema's zouden beiden toe gepast kunnen worden zonder dat de aansluitingen met andere vormen van onderwijs in het gedrang ko men, terwijl de gebruikelijke exa mens normaal gehouden kunnen worden Rekening houdend met het feit, dat meteorologisch de periode van 15 Juli tot 1 September niet de meest geschikte is om vacantie te houden, heeft men op het departement van O. K. en W. nagegaan of het moge lijk is, om de zomervacantie te ver schuiven naar de maanden Juni en Juli. Ook hier zijn de schema's voor samengesteld (resp. van 1 Juni tot 22 Juli en van 1 Juni tot 5 Augus tus). Ook tegen invoering van deze schema's bestaat naar de aanvanke lijke mening van de minister, geen onoverkomelijke onderwijskundige bezwaren. Het Centraal Vacantie Comité heeft thans laten weten, dat haar oordeel niet anders dan gunstig kan luiden. Het comité zou de periode van 22 Juni tot 1 September voor alsnog voorrang willen verlenen. Dit advies wordt gebaseerd op de over weging dat de plotselingen uitscha keling van de maand Augustus als periode voor vacantiegangers met op school gaande kinderen, aanzien lijke moeilijkheden zou opleveren. De accomodatie en vervoerbedrijven zouden hiervan bovendien een nade lige invloed ondervinden, terwijl zich in het overige bedrijfsleven tak- Den Bosch Muziekstad Enorme belangstelling op openingsdag De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft gisteravond in de Ca sinoschouwburg te 's Hertogenbosch ,,'s Hertogenbosch muziekstad 1953" geopend. In een geestig speechje getuigde de minister onder meer van de belang stelling, welke de regering toont voor de koorzang als een verantwoorde culturele vrijetijdsbesteding. Na de openingsrede bood de burge meester vara 's Hertogenbosch de mi nister de „Muziekstad"-penning aan. Hierop volgde het galaconcert van het Koninklijk 's Hertogenbosch' mannenkoor, dat zijn vijftigjarig be staan viert. In de middag heeft burgemeester Loeff officieel het vermaakscentrum geopend van de muziekstad, dat de naam draagt „In den Muziekhof". Deze muziekhof is een klein stadje, naar een idee vara Karei Briels opge trokken in Zuidfranse en Italiaanse stijl. In de muziekhof werd de zan gers-maaltijd gehouden en later op de avond trok een Oeteldorakse ca valcade binnen. „In de muziekhof" mocht zich tij dens de eerste avond reeds in een grote belangstelling verheugen. Even na het middernachtelijke uur werd reeds de 10.000e bezoeker geteld. ken bevinden, die, althans ten dele de mogelijkheid moeten houden over Augustus als vacantieperiode t« be schikken. Het comité spreekt in het schrijven aan de minister van O. K. en W. voorts als zijn mening uit, dat roulering tussen de groepen welke in de schema's zijn voorzien eeri rou lering, hetzij om het jaar, hetzij om de twee jaar mede bezwaren van tal van betrokkenen zou kunnen weg nemen. Naar de mening van het co mité is aan een keuze tussen de schema's de mogelijkheid van een voor de vacantiespreiding effectieve toepassing door de scholen in over wegende mate verbonden. De eerste Pinksterdag, de Stich tingsdag der H. Kerk, is de dag, waarop het missiewerk der H. Kerk een aanvang neemt. Daarom is deze dag door de Paus uitgekozen tot een bijzondere waardevolle offerdag voor de zieken: Z. H. vraagt aan alle zie ken over de gehele wereld en op de Eerste Pinksterdag hun lijden en smarten aan de Hemelse Vader op te dragen voor de bekering der hei denen en de uitbreiding van Zijn Rijk in de missielandera. Een heerlijke, schone gedachte voor onze zieken: juist door hun ziekte toch te kunnen medewerken aan de uitbreiding van het Gods Rijk. Een troostvolle opbeuring voor onze zie ken: door hun ziekbed, door hun smarten en pijnen, Apostel te zijn van Jezus Christus. Een grote voldoe ning voor onze zieken; te weten zo dicht te staan bij onze goddelijke Za ligmaker, die zelf zo onnoemelijk veel heeft geleden voor de verlossing van het mensdom. Dierbare zieken, denkt aan de ver heven en actieve taak, die gij op de Eerste Pinksterdag te vervullen hebt: niemand minder dan de Vader der Christenheid vraagt op deze dag de hulp van uw offer voor het Mis siewerk, oipdat geen enikel Apostolaat kan gedijen zonder smart en lijden. Om deze offerande voor U te ver gemakkelijken zijn ook nu weer ge bedsplaatjes verkrijgbaar bij de pa rochiële geestelijkheid, de Oversten van Katholieke ziekenhuizen, ge stichten enz. Mgr. H. J. J. VAN HUSSEN, Nat. Dir. P.N.G. DIAMANTEN PRIESTERJUBILEA. De heren W. Hoefnagels emeritus pastoor te Boekei en O. Schellekens emeritus-pastoor te Drunen hopen 27 Mei hun 60-j rig priesterfeest te vieren. Canada prijst de Nederlandse boter Het bedrijfschap voor zuivel heeft van het Canadese ministerie van Landbouw een lovend schrijven over de kwaliteit van in het najaar 1951 geleverde roomboter ontvangen. Uit een partij van pl.m. 500 ton ge zouten boter, bereid uit ongezuurde room, werd, om ervaring op te doen, een kleine hoeveelheid achtergehou den en in een koelhuis geplaatst Een jaar later in November 1952, werd dit monster gekeurd. De boter bleek toen aan kwaliteit niets te hebben ingeboet. De oppervlakte kleur was een klein beetje veran. derd. Nog een half jaar later werd het monster opnieuw aan een onder zoek onderworpen. Opnieuw bleek, dat de smaak zuiver en zoet geble ven was en dat de kwaliteit niet had geleden. „Het monster is thans opnieuw in het koelhuis geplaatst", aldus de brief van het Canadese ministerie, „hoewel de bewaringstijd thans ver buiten die van de normale handels- bewaring gaat. Wij zijn zeer onder de indruk van de opmerkelijke houdbaarheid van deze boter." DRS. BRIELS DIRECTEUR K.F.C. Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van dr. J. M. L. Peters, is benoemd tot direc teur van de Katholieke Film-centrale drs. Briels, die reeds geruime tijd als waarnemend directeur is opgetreden. TE VEEL PERCENTAGES OMZETBELASTING „Verfijningen" stellen middenstand voor moeilijkheden Verschenen is het Voorlopig Ver slag van de Tweede Kamer op het wetsontwerp omzetbelasting 1952. Een der voornaamste bezwaren die door de Tweede Kamer tegen dit wetsontwerp worden aangevoerd is, dat het aan de administratie van kleinhandelaren, die vaak slechts be scheiden omzetten hebben in de di verse tariefgroepen, zeer hoge eisen stelt. Toch zouden deze ondernemers daarvan juist moeten worden ont last. Nu moeten ze naast vrijstellin gen ook nog de tarieven van een half, een, vier, vijf, tien en vijftien percent toepassera. Een deel van de middenstand zal weliswaar worden ontheven van de verplichting omzetbelasting aan de fiscus te voldoen, maar hier staat te genover, dat deze middenstanders eerder zullen moeter betalen als be standdeel van de inkoopprijs. Uit een oogpunt vai financiering komen zij dus in een ongunstiger positie, ter wijl bovendien zodoende ook omzet belasting zou worden betaald over oninbare vorderingen en onverkoop bare goederen. Vele leden der Tweede Kamer be treuren het, dat het thans nog niet mogelijk is over tegaan tot defini tieve regeling van de omzetbelasting in Beneluxverband. Het in dit ont werp voorgestelde tussenstadium ver oorzaakt weer wijzigingen op een gebied, waarop zowel het bedrijfsle ven als de belastingadministratie in de eerste plaats rust nodig hebben. Niettemin juichten deze leden het toe, dat de regering met de indiening van dit wetsontwerp is tegemoetgekomen aan de van zovele zijden en bij her haling geuite wens de detailhandel van dé heffing vrij te stellen. Afbreuk. Een groot aantal percentages voor de omzetbelasting doet afbreuk, al dus het Voorlopig Verslag, aan de eenvoud van de regeling. De uitvoe ring hiervan wordt erdoor verzwaard. Vele leden der Tweede Kamer vroe gen zich af, of het wetsontwerp wel geheel aan deze bezwaren is ont komen. Herhaaldelijk wekt het de indruk en dit geldt niet slechts ten aanzien van het tarief dat naar een te ver doorgevoerde verfijning is gestreefd, waardoor de zo noodzake lijke vereenvoudiging van de belas tingheffing in het gedrang te komen. Hoewel het zeer wenselijk is, dat wordt gewaakt tegen een ernstige verstoring van de concurrentiever houdingen door de omzetbelasting, zijn er toch talrijke sectoren van het bedrijfsleven, waarvoor de eenvoud Deze leden der Tweede Kamer vroe gen zich dan ook af, of de door de minister genoemde verfijningen in zijn memorie van toelichting inder daad noodzakelijk zijn en zij zou den gaarne een andere uiteenzetting vara de regering tegemoet zien. GEEN FRANSE TOERISTEN- FRANK. Naar de K.N.A.C. mededeelt is voorlopig van de invoering van de z.g. toeristen-frank in Frankrijk geen sprake, zulks in tegenspraak met daarover onlangs gepubliceerde be richten. Wel heeft de Franse Rege ring zich tot de hotelhouders gewend met het verzoek verlaagde prijzen in te voeren, doch gezien de steeds ho ger oplopende algemene onkosten, belastingera e.d., werd de K.N.A.C. van bevoegde zijde medegedeeld, dat hiervan vrijwel geen sprake zal kun nen zijn. In de aula van de R.K. Universi teit te Nijmegen is gistermorgen ten overstaan van notaris Wolters de stichtings-acte van het universitair kankercentrum Nijmegen gepasseerd. Voor deze gelegenheid was veel be langstelling. Nadat de acte was ge passeerd werd het woord gevoerd door dr. J. J. Brutel de la Rivière uit Den Haag, die sprak namens de centrale commissie voor de kanker bestrijding. Nijmegen verkeert in de bijzondere positie, dat de klinische afdeling der medische faculteit nog niet geheel is voltooid. Daardoor heeft Nijmegen ook dit grote voor deel, dat hij zijn centrum geheel naar eigen inzichten en volgens nieuwe plannen kan inrichten. Voor de centrale commissie van de kankerbestrijding is dit belangrijke monument tevens het naderend ein de van haar actie. Dinsdag a.s. wordt in Amsterdam het vijfde kankercen trum opgericht,- De heer P. C. Besanger uit Am sterdam sprak namens het Konin gin Wilhelminafonds. Ook hij was verheugd over de stichting van het Nijmeegse centrum, maar wees op de consequenties voor het fonds in za ke de financiering van de verschil lende centra. Hij hoopte dat het Ne derlandse volk met grote belang stelling het streven van het Wilhel minafonds zal blijven steunen. Tenslotte sprak dr J. P. A. Hoef nagels als vertegenwoordiger van het curatorium der R.K. Universiteit. Hij dankte zowel de centrale commissie als het Koningin Wilhelminafonds voor de welwillende houding ten op zichte van Nijmegen. En het Wilhel minafonds tevens voor de toegezegde steun. ZIJN VROUW MISHANDELD. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren de zaak behandeld te gen een 45-jarige radiohandelaar te Zoetermeer, die ervan werd beschul digd zijn echtgenote zwaar te hebben mishandeld. De rechtbank had hem veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. De procureur-generaal vond het ge drag vara verd. schandelijk. Hij vor derde bevestiging van het vonnis, be halve wat ondertoezichtstelling be trof. Hij achtte in deze zaak geen taak van reclassering aanwezig. De verdediger verzocht om een geldboete en een eventuele voorwaar delijke straf omdat een onvoorwaar delijke straf moeilijkheden zou op leveren voor het bedrijf van G. Hier door zou de vrouw van G. ook een deel in de straf krijgen. Pleiter verklaarde voorts, dat de mishandeling van de vrouw, dia zich inmiddels heeft verzoend met haar echtgenoot, niet zo zwaar was ge weest als aanvankelijk had geleken. Uitspraak over 14 dagen. Journalist bedierf het spelletje Zondagmorgen WAARLIJK WIJS ZIJN ZIJ.... /"\MDAT we weten, dat er een soort diepzinnigheid met alle res pect voor de schrijver! aan het be gin van dit Pinksterblad staat, geven we onsz elven voor deze week vrij-af van het bedenken van steeds maar nieuwe diepzinnigheden. We vinden het gewoonweg iets heerlijks eens een keer niet diepzinnig te hoeven lijken. U zoudt dat niet denken, maar in werkelijkheid zijn we een van de meest wufte vlinders, die niets zo graag doen als reizen. Nu hebben we allang ontdekt, dat de genoegens, wel ke wij nastreven, alleen dan maar genoegens zijn, wanneer je proeft, dat er telkens een eind aan komt, doch het gaat je toch ook weer ver schrikkelijk aan het hart, dat er een eind aan komt. Reizen is alleen maar genoegelijk, als je weet, dat je weer naar huis kunt gaan. Het is reeds vele jaren geleden en we waren inderdaad nog jong 23 of 24 jaar toen we, te zamen met een goede vriend van de H.B.S., eens een reis van bijna vier weken hebben gemaakt, nogal mooi, naar Stresa en Florence en zo. Het was een zeer geslaagde reis, maar tegen het eind vonden we het beiden weer best aan het dagelijks werk te kunnen gaan. Dat wil niet zeggen, dat we, thuis gekomen, weer met plezier aan de slag gingen, o. ho!, maar in ieder geval hadden we genoeg van de genoegens van het reizen. Het is met de genoegens van het leven pre cies zo gesteld als met taartjes eten. Wij b.v. zijn verzot op slagroom-ge bakjes, maar we zouden raar op kij ken indien we slagroom-soezen int plaats van brood aan het ontbijt kre gen. „Lekker is maar een vinger lang". Langer dan een vinger is, wat lekker was, niet lekker meer. Er is misschien geen groter levenskunst dan het maat houden, in alles, zowel in de genoegens als in de arbeid, maar het is een kunst, die we nog steeds niet machtig zijn. We schrok- kebrokken van de genoegens net zo lang tot we ervan walgen, terwijl het veel verstandiger zou zijn.ze met mondjes-maat tot ons te nemen. Dara behouden zij hun aantrekkingskracht en smaak en geven afwisseling aan het brood van de dagelijkse arbeid. Maar we weten het nu al voldoende: we hebben weer een reisje in het vooruitzicht en dan beschouwen we niets zo belangrijk als dat reisje. We lezen ervan, we slapen er niet van en als we eindelijk wel slapen, dro men we ervan. We slabakken in onze dagelijkse plichten om die éne reis als zou dat zijn het paradijs terwijl we er verstandelijk diep van door drongen zijn, dat we de rangorde der levenswaarden op die manier onder steboven zetten en het suiker era taartje verkiezen boven het kracht-gevend brood. Maar wij geven onszelven noodgedwongen prijs aan onszelven, omdat we de levenskunst van het maat houden niet machtig zijn. Waar lijk wijs zijn zij, die maathouden ira alles, zowel in de genoegens als in de arbeid. MARIUS. Het einde was een stenen cel Een drietal Haarlemmers, een spoorwegrechercheur, een kellner en een kantoorbedinede, kreeg enige maanden geleden het verlangen om een autofabriek op te richten en dit op zichzelf nobele streven in deze tijd van noodzakelijke industrialisa tie, werd slechts geremd door de af wezigheid van enig kapitaal. Zo zou de wens een schone droom gebleven zijn, wanneer de recher-' cheur niet een vernuftig plannetje bedacht had, waarmede, hij echter precies over het randje kwam, waar het strafgebied van het wetboek .be gint. De rechercheur maakte een valse stichtingsacte op van een niet aan wezige fabriek, scheef valse aanbe velingen van enige vooraanstaande Nederlandse industriëlen, en stapte met deze documenten naar een Duit van de heffing belangrijker is dan de se autofabriek, waar men diep onder werking hiervan op de concurrentie- - - - verhoudingen, die overigens zeer vaak de neiging hebben zich na eni- -scheen op de Brusselse autotentoon stelling en toen achtte de recher cheur de tijd aangebroken om zich volledig aan zijn „zaak" te gaan wij den. Hij nam ontslag bij de spoor wegen en reisde heel Nederland af op zoek naar geldschieters, die in de opkomende auto-industrie even veel vertrouwen hadden, als de bui tenlandse relaties. Misschien zou alles nog heel lang hebben kunnen duren en zou de re chercheur met zijn beide helpers rijk geworden zijn, maar in Duits land kwam de „fabrikant" enige journalisten tegen. Dit lastig soort mensen zijn altijd hinderlijk nieuws gierig en ook nu ontsnapte de „za kenman" niet aan een kruisvuur van vragen. Het resultaat stond enige dagen later in de krant en deze krant belandde toevallig bij de Haar lemse politie. Deze stuurde een van haar recher cheurs achter de ex-rechercheur aan en het eerste bedrijf eindigde in een cel van de Haarlemse gevangenis. De kantoorbediende, die slechts een zeer ondergeschikte rol gespeeld had, ge tijd aan de heffing aan te passen. de indruk kwam van de Neder-kreeg alleen maar een p*roces-ver- landse plannen en een voorlopig I baal en de twee andere spelers zul- contract voor licentie-bouw opmaak-1 len voor de officier van justitie ge- te. De „Haarlemse Autofabriek" ver-1 leid worden. TREIN BOTSTE OP MACHINE. Een electrische extra-trein, die gistermorgen omstreeks kwart voor elf uit Deventer in de richting Zwolle was vertrokken is op het stationsemplacement te Olst op een machine gereden die voor het aan draaien van railsbouten wordt ge bruikt. De arbeiders, die met deze ma chine bezig waren, trachtten haar Aog weg te trekken, doch dat was vergeefs. De machine werd ver nield. De trein kwam ongeveer hon derd meter verder tot stilstand op een overweg. De stukken van de machine zaten nog aan de trein, die met enige vertraging de reis heeft kunnen vervolgen, persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Onder Halsteren (N.-B.) was mej. Nuyten in de tuinderij aan het werk, terwijl haar zoontje, een jongetje van 2J4 jaar tussen de vruchtbo men liep te spelen. Het jongetje ontdekte een fles met nicotinever- gif, dat gebruikt wordt voor het spuiten van vruchtbomen. Het ven tje nam een paar slokken uit het flesje. Het kind moest direct naar oen ziekenhuis worden overge bracht, waar het enige uren later is overleden. Vlammende Schoonheid Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 43) Heeft Virginia je verteld, dat ze naar de bovenste verdieping ver huist? Ja. En vind je dat goed? Maar m'n lieve kind, wat kan ik er tegen doen? Ginny drijft toch haar eigen zin door. Zijn stem klonk een beetje heftig. Mary keek hem scherp aan. Ik zal je maar niet vertellen \vat ik van je denk. Hij haalde zijn schouders op. Niets vleiends, denk ik. Je bent een zelfzuchtig wezen. Het genie is altijd zelfzuchtig. GenieI Zij had moeite om het woord niet uit te schreeuwen. Ja, dat heb ik ook eens gedacht, maar ik heb veel geleerd. En één ding, dat i' geleerd heb is, dat er een hemels breed verschil is tussen genie en ta lent. Ik dacht, dat ik een stem had, maar ik heb niet meer dan een beet je geluid. Dit was een tragische Mary Lee, de Mary Lee van het Chinese liedje. Rickey voelde plotseling voor haar. Je bent méér waard, dan jezelf vermoedt. Bc heb het je daarnet nog gezegd. Dat weet ik, maar ik verlang geen roem. ik verlang geluk Rickey Geluk verlangen wij allemaal Ik ook, het grote, het aUesoverwel- digende het geluk, dat je zal ver heffen ver boven de aarde Zjjn ogen straalde. Mary Lee leg de haar hand op zijn arm. Rickey, als je vleugels gebroken zijn, kom dan terug bij mij. Hij keek haar aan. Wat bedoel je? Dat je nog naast mij kunt flad deren als je niet meer kunt vliegen. Zy lachte een beetje bitter. Be grijp je me niet? Ik geloof het niet, antwoordde hij en zij ging er niet verder op in. Voor hy wegging, had Rickey nog maar een ogenblik met Virginia al leen. Ik zal je niet meer zien vóór ik ga. Ginny. Je moet me niet zelf zuchtig vinden. De dingen zijn ster ker, dan ik ben Je bedoelt je gevoelens voor Marty van Duyne? Ja, Ginny, ik geloof dat ik wel kans heb. Niemand heeft haar ooit de dingen gezegd, die ze mij laat zeggen. Hij haalde snel adem. Ik zeg haar de waarheid over haarzelf en dat zal ik alttfd blijven doen. Zij waren in zijn kleine kamertjes en Virginia had haar armen om zijn hals geslagen. Rickey, ik ben blij, dat je van avond gekomen bent. Wat er nu ook gebeurt, ik zal altijd deze herinne ring hebben Wat kan er gebeuren, Ginny? O, zoveel.... Kom, moed houden kindje., Ik zal terug zijn vóór je het weet. Hij had een paar dingen in een koffertje gepakt en nam het nu op. Zij bracht hem niet naar beneden, maar liet dat aan Mary Lee over. Denk er dus aan, zei Mary Lee, toen zij de laatste trede had bereikt, als je niet meer kunt vliegen, kun je altijd nog fladderen. xvm. TONY GAAT NAAR DE MARKT. Toen Virginia de dag na haar te rugkomst in New York in Rickey's manuscript bladerde dat zij op zijn buerau had gevonden, kwam er plot seling een gedachte in haar op. Zou zy misschien niet kunnen doen wat Ricky niet gedaan had? Zou zij zijn boek kunnen omwerken en voltooien? Zou zij in haar eenzaam zolderkamertje geen inspiratie krij gen? In ieder geval was het wel de moeite waard om het te proberen. Zij had met mevrouw Leonardi over het verhuizen gepraat en de goedhartige Italiaanse had dadelijk voor onderverhuurders gezorgd; een schilder en zijn vrouw, die de ka mers wilde hebben, zoals zij waren. Zo trok Virginia dan met een paar stoelen en wat kussens en Michaels potje naar haar zolderkamertje. Michael! Virginia wilde niet aan hem denken. Noch hij noch Tony mochten weten, dat zij nog in het oude huis woonde. Zij had mevrouw Leonardi nauwkeurige instructies ge geven. Ik moet werken en wil hele maal niet gestoord worden. Als er iemand komt, zegt u dan maar, dat ik verhuisd ben. Zo maakte zij zich een thuis van beide kamertjes onder het dak. De kleine hond en het poesje dwaalden eerst een dag rusteloos rond, maar wenden toen al gauw aan de nieuwe omgeving en sliepen even lekker bij het kleine vulkaoheltje als eer tijds bij de open haard. Dagen aan één stuk werkte Virgi nia koortsachtig aan Rickey's boek. Zij leefde zich met hart en ziel in het gegeven en de personen in en schreef vanuit haar medeleven met hen, zodat de marionetten langza merhand tot wezens van vlees en bloed werden. Zij vond het heerlijk werk en schreef dikwijls tot diep in de nacht. Tot de onvermijdelijke reactie kwam. Op een avond laat verliet de inspiratie haar. Zij had een gevoel, alsof zij nooit meer een regel zou kunnen schrijven. Het hele ding leek haar zo droog als zand. Zij wilde leven liefhebben bij Midhael zijn! Waarom kwam hij niet naar haar toe? Zij was onredelijk, dat wist zij, want zij had het hem zelf onmogelijk gemaakt haar te vin den. Maar zij had een ondragelijke behoefte aan gezelschap. Zou juf frouw Barlow nog op zijn? Zij klop te zachtjes op de deur en ging bin nen op het horen van de stem van de vrouw. Roger sliep. Komt u een beetje bij mij zit ten? vroeg Virginia. Met plezier, Ik wilde graag wat met iemand PFat,en; zéj Virginia, toen zij santen b« het kacheltje zaten. Ik werd op eens bang, toen ik hier alleen zat en de wmd hoorde huilen. Juffrouw Barlow knikte. Dt weet het. ik heb dat ook gehad, toen ik pas hier woonde met Roger. En hebt u het nu ook nog wel eens? Niet dikwijls. De tijd helpt. -- Ileus? Virginia greep haarhand. O, ik voel mij zo ongelukkig. Ik heb de liefde uit mijn leven gesloten. Ik weet niet, waarom ik er nu over praat, ik moest het niet doen. Ik dacht, dat ik sterk genoeg was. Plotseling begon zij hartstochtelijk te snikken. Juffrouw Barlow sloeg haar arm om haar schouders. Huil maar, zei ze. het zal u goed doen. Het komt omdat u zich steeds zo flink en dapper hebt gehou den, nu moet u even uw hart luch ten. U zult het wel leren, evengoed als ik het heb geleerd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8