Verraderlijk loert de zee NOG STEEDS WATERSNOOD IN ZEELAND ZATERDAG 23 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 En lacht met zweet van zwoegers En de strijd aan het waterfront is nog fel en vol teleurstellingen. Iedere overwinning wordt gekocht met uren zwoegen van honderden werkers, die naamloos in hun overall Nederland weer opbouwen terwijl wij de ramp al overwonnen wanen. En de zee, de altijd waakzame en op buit beluste zee, laat zich niet ge makkelijk terugdringen. Hij weet zich sterk en hij weet, dat zijn kracht alleen maar tijdelijk gebroken kan worden en dat hij altijd een vijand zal blijven, waarvoor men beeft en waartegen men zich soms zo verlammend onmachtig kan voelen. En al wordt hij dan momenteel in Zuid-West Nederland over de gehele linie teruggedreven, al wordt hij daar aan banden gelegd, die hem schijn baar machteloos maken voor de toekomst, toch laat hij zo nu en dan nog in een verraderlijke aanval zien, dat hij nog niets van zijn kracht heeft in geboet en dat slechts de mens moe wordt van de strijd. Dit ondervonden de dodelijk vermoeide dijkwerkers bij Sirjansland gis teren. Zij hadden dagenlang practisch dag en nacht gezwoegd, zij hadden reeds afgesproken om de Pinksterzaterdag door te werke-\ ten einde de overwinning, die zij daar behaald meenden te hebben, te kunnen bezege len; zij waanden zich reeds meester over de nieuw opgespoten dam, die zo sterk ieek en die met het uur in kracht scheen toe te nemen. Maar toen kwam de zee weer in de onverhoedse aanval. Een krachtige vloed vaagde nonchalant het zweet van uren werk weg en de verbeten dijkwerkers moesten toezien hoe het wrede water lachte met hun zwoegen. De dijk, die gedicht scheen, spoelde langzaam weg, maar men wilde het gewonnene niet prijsgeven. Nogmaals kromden zich de afgebeulde ruggen cn nogmaals werd de zandspuiter tot vlak voor het bedreigde punt gebracht. Maar de zee wilde zijn kracht tonen en ontwrong de mannen op de dijk tergend langzaam hun overwinning. De dijk werd overspoeld, het scherpe water schuurde het zand weg, er ontstond een gat, het werd breder en dieper en toen de vloed het hoogst was, zagen de mannen nog slechts water. Het volgende getij toonde hun de tegenslag in volle omvang. Het nieuwe gat was 15 meter breed en 150 centimeter diep. Maar nog gaven zij zich niet gewonnen; zij hadden zes volle uren voor dat de nieuwe vloed zou komen en wat kunnen tientallen verbitterde man nen niet in zes volle uren opbouwen? Zij kunnen veel opbouwen, maar de zee is sterker en ook de nieuwe vloed ontnam hun iedere hoop op de overwinning. Maar de zee moge tijdens deze Pinksterdagen de ijzige triomphater zijn van Sirjansland, zijn victorie zal toch slechts van tijdelijke duur zijn. Want over enkele dagen zullen zij weer terugkomen, de dan uitgeruste zwoegers en naamloos in him overall en rubberlaarzen zullen zij de strijd opnieuw aanbinden, die hun uiteindelijk de overwinning zal brengen. RAMPENFONDS 112.9 MILLIOEN. Tot en met gistermiddag was bij het Nationaal Rampenfonds een be drag van 112.9 millioen gulden bin nengekomen, hetgeen 100.000 meer dan bij de vorige opgave van Don- Ontsnapte gevangene weer gearresteerd Woensdagnacht is uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen de 26-jarige Van O. ontsnapt. Gister middag om half twee heeft de ge meentepolitie te Hoogeveen hem weten te arresteren. Van O. zal op transport naar Scheveningen gesteld worden. Melk duurder EEN CENT PER LITER In Westelijk Nederland wordt de prijs van melk en andere daarmee gelijk te stellen artikelen bij afle vering aan verbruikers met een cent per liter verhoogd, ingaande 24 Mei. Het komt in de practijk hierop neer, dat voor de op Tweede Pinksterdag te kopen melk e.d. een cent per liter meer moet worden betaald. Te Rotterdam zal voor gesterili seerde melk zelfs twee cent meer moeten worden uitgegeven dan tot dusver. In de Maasstad is de prijs voor dit product door allerlei om standigheden gedurende ongeveer anderhalf jaar lager geweest dan el ders. Hij wordt aangepast aan het prijspeil van Amsterdam, Den Haag en andere steden in het Westen van het land. DE ZUIVELMARKT. Woensdagmorgen vergaderde in Alkmaar de Bond van op Coöperatie ve Grondslag werkende Zuivelfabrie ken in Noord-Holland. De voorzitter, de heer K. Hoge- toorn Dz., behandelde de vooruitzich ten van de zuivel. De markt biedt een weinig opgewekt beeld. De prij zen zijn gedaald, er heerst onrust en pessimisme. Minister Mansholt liet onlangs een gematigd optimisme ho ren. Spreker wil de minister daarin graag volgen, maar hij wil zich dan baseren op het huidige prijspeil, dat aan de krappe kant is. Het prijspeil uit 1952 kan als een vriendelijke her innering worden opgeborgen. De moeilijkheden aan de zuivelmarkt komen voort uit allerlei oorzaken, als beschermingsmaatregelen in het bui tenland, betalingsmoeilijkhéden el ders, grote Amerikaanse voorraden, een sterk gegroeide kaasproductie hier en in Denemarken. Als afweermiddelen kan hij slechts noemen kostprijsverlaging en ratio nalisering. DODELIJKE VAL VAN DAK. Gisteren is de 11-jarige jongen J. van Dijk van een hoogte van elf me ter van het dak van de Van Alphen- school aan de Abstederdijk te Utrecht op de speelplaats gevallen. De jongen was na schooltijd wegge gaan maar was door de achterdeur v/eer binnengekomen. Men vond hem gewond op de speelplaats lig gen. Schijnbaar was de jongen er niet ernstig aan toe, want hij was geheel bij kennis en vertelde zelf, dat hij uit de dakgoot was gevallen. De jongen werd naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij aan ernstige- inwen dige kneuzingen is overleden. LUILAKKEN!!!! Felle brand te Krommenie Te Krommenie is een grote hou ten loods geheel afgebrand. De brand is veroorzaakt door een „luilakvuur tje", dat door enkele jongens werd gestookt. De brandweer van Krommenie rukte uit met groot materiaal en be streed het vuur met negen stralen. De loods, die het eigendom was van de - gemeente Krommenie, werd door de stempelfabriek van Harlin- gen gebruikt voor opslagdoeleinden. Deze fabriek zag al haar materiaal, machines en een personen-auto door het vuur vernield. Ook een vracht auto, eigendom van een expeditie bedrijf ter plaatse, werd een prooi der vlammen. De politie heeft vijf jongens van acht tot twaalf jaar i.v.m. deze brand aan^houderh^ Twee schoolkinderen in Leeuwarden verdronken Na twee dagen tevergeefs dreggen in de vijver van het stadspark en in de stadsgracht, zijn de lijkjes van de twee vermiste 6-jarige Leeuwarder jongens, Evert Scheffel en Hielke Rinsma, gisteren omsteeks het mid daguur uit de stadsgracht bij de Noorderbrug opgehaald. De beide 6-jarige jongens hadden Dinsdagmiddag de bewaarschool ver laten, doch waren niet thuisgeko men. De ouders riepen politiehulp in, doch de politie stond voor een moei lijke taak, aangezien de geruchten en mededelingen, die haar over de jongens bereikten talrijk waren. De jongens zouden op een auto zijn ge zien; anderen deelden mee, dat een moeder-zwaan de jongens had aan gevallen waardoor de knapen te wa ter zouden zijn geraakt. Op aanwij zingen van 'n telepaath heeft de poli tie de gehele vijver en een deel van de stadsgracht afgedregd, doch aan vankelijk zonder resultaat. Woens dagavond werden de pogingen ge staakt, doch deze zijn Donderdag weer opgevat. Eerst gisteren zijn de lijkjes van de jongens gevonden. Naar aanleiding van talrijke aan de Oostenrijkse legatie in Den Haag gerichte aanvragen maakt deze lega tie er op attent, dat voor personen van Nederlandse nationaliteit, die over een geldig paspoort beschikken, geen visum vereist is voor een reis naar Oostenrijk. Pinksterdrukte bij de Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen ver wachten dat Dinsdagochtend, 26 Mei. in de eerste treinen na 7 uur niet in alle treinen van de normale dienstregeling voldoende plaats zal zijn. In die ui-en moeten n.L 50.000 militairen per trein naar hun garni zoenen worden teruggevoerd. Voor dit omvangrijke vervoer is materieel nodig, dat de Spoorwegen anders hadden kunnen gebruiken voor het in die ochtend eveneens omvangrijke burgervervoer. Buiten deze uren zul len Dinsdag 26 Mei en ook reeds Za terdag 23 en Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) ten behoeve van het burgervervoer extra treinen rijden op meerdere lijnen Voorts zijn aan de zomerdienstregeling 1953, behalve de in de reisgids vermelde treinen, voortaan op bepaalde dagen enkele voortreinen toegevoegd. Een kampeercentrum op een uitgestrekt terrein van enkele tien tallen hectaren bos en heide nabij Oosterhout, werd gistermorgen door de burgemeester van Oosterhout ge opend. Bovenstaande foto laat duidelijk zien hoeveel verdronken land er nog op Schouwen-Duiveland is. DE WATERSTAAKUNDIGE TOESTAND OP SCHOUWEN DUTVELAND. Schouwen Duiveland, het eiland, dat nagenoeg geheel onder water heeft gestaan, is wel het zwaarst getrof fen Zeeuwse eiland, waar de groot ste en veel tijd vergende werken moeten worden uitgevoerd, ter her stel van de dijken. Deze kaart toont U de waterstaatkundige toestand van dit eiland, en omstreken, zoals deze thans is. De tekens stellen voor: fijna arcering nog steeds ge ïnundeerd gebied; brede arcering teruggewonnen land, nadat de gaten werden ge dicht; zwarte pijlen gevaarlijke gaten, die nog steeds open zijn, onderhevig aan sterke stromingen, waar op het ogenblik het hardst wordt gewerkt; witte pijlen gevaarlijke gaten, welke reeds zijn gedicht. TÏOO&fJ De arbeid aan de grote herstelwerken op Schouwen-Duiveland, het eiland, dat nagenoeg geheel onder water heeft gestaan, vindt voortgang. Men kan thans zeggen, dat er, wat de Zierïkzeese havendijken betreft, redelijke hoop bestaat, dat de havenhoofden het zullen houden. De ringdijk van klei, nodig voor de omsluiting van het gat in de Westhavendijk kam omstreeks Pinksteren klaar zijn. Na een paar weken kan dan door middel van aan te brengen caissons het nog resterende deel worden gesloten. Ook aan de Oostkant is men thans bezig met het aanleggen van een kleidam. De situatie is hier ingewikkeld, daar behalve de havendijk ook de binnendijk van het daarachter gelegen poldertje is geperforeerd. In de loop van de volgende maand kan de Oosthavendijk veilig worden gesteld. Na sluiting der gaten zullen de havendammen worden verzwaard. De lengte van het gat bij de Schelphoek neemt nog steeds toe en ligt tussen de 300 a 350 meter. Het gat heeft een vermogen, groter dan alle gaten, die indertijd op Walcheren in de dijken werden geslagen. In de komende maanden zal 200 ton steen worden aangevoerd. Aan het bezinken van het ringdijktracé van tweemaal 1500 meter sluitgat wordt geregeld gewerkt. Bij Sir Jansland is een grote zandzuiger bezig. Hier werd Vrijdagochtend he£ dijkgat gedicht. Na de voltooiing van dit werk wordt het materiaal eerst overgebracht naar Stevensluis waar zich een moeilijk te bereiken gat bevindt. Dichting van de gaten in de overigens slechte Rampaartsedijk biedt dit verdeel, dat de polder Oosterland een kans krijgt eerder droog te komen dan de vier bannen van Duive land. In de loop van dc maand Juni zal waarschijnlijk de Gouwepolder droogvallen. Hieruit blijkt wel, dat de strijd tegen het water op Schouwen-Duiveland nog lang niet is beëindigd, hoewel er elke dag voortgang is waar te nemen. Het werk aan de djjk bij Schelphoek. Op de achtergrond het grote dijkgat; op de voorgrond de nieuwe dijk. LUCHTOPNAME ANP/Gff/JBn

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6