Duinstreek Pleegkinderenwet waakt tegen verwaarlozing KONINKLIJK BEZOEK WAS GROOT SUCCES ZATERDAG 23 MEI 1953 BE LEIDSE COURANT EER3TE BLAD - PAGINA 2 Scherper toezicht Op 1 Juni a.s. zal de Pleegkinde renwet in werking treden. Het doel van de Pleegkinderen wet is het tegengaan en voorkomen van misstanden bij de verzorging en opvoeding van pleegkinderen. Ge bleken is nX, dat juist pleegkinde ren nogal eens de dupe worden van verwaarlozing. Vandaar dat een aan tal gemeenten in ons land er reeds toe was overgegaan bij verordening controle op de pleeggezinnen en in richtingen m te stellen. Nu wordt dit onderwerp door de Pleegkinde renwet voor het gehele land gere geld, zodat de gemeente-verordenin gen komen te vervallen. Onder een pleegkind verstaat de wet en kind beneden 18 jaar van Nederlandse of andere nationaliteit, dat door anderen dan zijn eigen ouders, voogd, grootouders of oom en tante wordt opgevoed. De wet stelt toezicht in op de verzorging en opvoeding van deze kinderen en legt dit toezicht in handen van de Voog dijraden, welke organen bepaalde bevoegdheden krijgen om dit toe zicht behoorlijk te kunnen uitoefe nen. De verzorging en opvoeding moe ten voldoen aan bepaalde minimum voorwaarden, die in een Algemene Maatregel van Bestuur zijn neer gelegd. De pleegouders of het hoofd van de inrichting, waarin een pleegkind wordt verzorgd en opgevoed, zijn verplicht van de opneming van het kind binnen een week schriftelijk kennis te geven aan B. en W. van de gemeente, waar het pleegkind ver blijft. Deze schriftelijke aanmelding dient te geschieden door middel van formulieren, die bij elke gemeente, veelal bij het Bevolkingsregister, verkrijgbaar zijn. Ook van vertrek en overlijden zal aan B. en W. bin nen een week op dezelfde wijze nis moeten worden gegeven. Ten aanzien van kinderen, die op 1 Juni reeds in een plèeggezin of inrich- Moderne Robinson Crusoe In Mahe is een zekere Robert Fred Lee aangekomen, zwart verbrand en mager, die het volgende verhaal van zijn zee-avontuur heeft verteld: In 1950 vertrok hij uit SanDiego (Californië) in zijn schoenertje van vier ton, „Zyklon" genaamd, om ge heel alleen een tocht om de wereld te maken. Op de Indische Oceaan werd hij door zwaar weer overvallen en hij strandde op een rif bij een on bewoond eilandje van de Chago Ar chipel, ten Zuiden van de Zuidelijke tip van India gelegen. Hier leefde hij als Robinson Crusoe. Hij haalde voedsel, gereedschappen en allerlei voorraden uit hex wrak van zijn vaartuigje en böuwde een hut. Tenslotte bouwde hij in drie we ken tijds een vlot met een zeil en vertrok in Westelijke richting naar Mahe. Het zeil was echter te klein en het vlot dreef met de stromen mee. Na 24 dagen was de voedsel voorraad uitgeput en Lee leefde twee weken van regenwater. In uitgehon gerde toestand kwam hij tenslotte bij Alphonse eiland aan, ongeveer 250 mijl ten Zuid-Westen van Mahe. De weinige eilandbewoners, die le ven van het verkopen van copra, verzorgden hem hier. Drie weken la ter kwam de corpaschoener, die Lee meenam naar Mahe. Gevonden Bijbelse handschriften Zoals gemeld, zijn onlangs in de buurt van Jericho bij de Dode Zee verschillende oude Bijbelse hand schriften gevonden. De directeur voor de oudheden in Jordanië, de heer G. Lankester Har ding, heeft deze vondst de belang rijkste van deze eeuw genoemd. De rollen zijn ouder dan die in 1947 bij de Dode Zee werden ge vonden en zij hebben „de Heilige Schrift" gevormd van de secte der Essenen. De collectie werd in het jaar 70 van onze jaartelling in grot ten verborgen om haar te beschermen tegen oorlogshandelingen. In die tijd toch werd het dorp de Essenen, Khir- bet Qumran, op vijfentwintig mijl ten Oosten van Jeruzalem gelegen, verwoest en dit betekende waar schijnlijk ook de ondergang dezer secte. De handschriften, die uit de vierde eeuw vóór Christus dateren, zijn ge schreven op leer en papyrus en wel met Phoendcisehe letters. Volgens Lan kester Harding vertonen de gevonden manuscripten de overgang van het Phoenicische schrift naar het He breeuwse en Aramese, aldus de „Dai ly Star". SCHEEPSDRAMA IN PAKISTAN. Op de rivier de Dhalesjwari in Oost-Pakistan is Dinsdag j.l. een bark met talrijke opvarenden vergaan, waardoor tenminste 30 personen om het leven zijn gekomen. Het schip brak in tweeën nadat, volgens onbe vestigde berichten, de bemanning het in hevige storm had verlaten. Talrijke passagiers, sommige be richten spreken van 142 hoewel het schip slechts accomodatie had voor 30, zaten met het oog op de storm be- nedendeks opgesloten. Voor zover bekend konden in totaal 34 opvaren den worden gered. ting verblijven, behoeft de aanmel ding pas binnen drie maanden na 1 Juni te geschieden. De Voogdijraad zal naar het pleeg gezin of de inrichting informeren en in bepaalde gevallen eens gaan zien, hoe de toestand daar is. Het hoofd van het gèzin of de inrichting is verplicht op verzoek van de Voog dijraad aan de raad of diens verte genwoordiger alle door de raad ver langde inlichtingen over het pleeg kind, het gezin of de inrichting te verstrekken en het pleegkind te to nen. Niet ieder pleegkind valt onder het toezicht. Kinderen onder voog dij van verenigingen vallen er na melijk niet onder. Bovendien zijn van de inrichtingen onder meer uit gezonderd de ziekenhuizen, sanato ria voor tuberculoselijders, interna ten voor de opleiding tot een gees telijk of godsdienstig-menslievend ambt en bepaalde kostscholen. Indien dit in het belang van een pleegkind noodzakelijk is, kan de Voogdijraad besluiten, dat een kind niet langer in het gezin of de in richting zal mogen verblijven. Tevens kan de Voogdijraad bij ge gronde vrees voor verwaarlozing van de belangen van een of meer pleeg kinderen en op nog enige andere gronden besluiten, dat in het gezin geen pleegkinderen mogen worden verzorgd en opgevoed. Deze beslui ten worden door de Voogdijraad slechts genomen na verhoor of be hoorlijk» oproeping van de pleeg ouders of het hoofd van de inrich ting en verliezen hun kracht, indien de Voogdijraad niet binnen twee da gen bekrachtiging aan de rechtbank verzoekt. De Voogdijraad kan nog voorwaarden stellen voordat zo'n besluit van kracht wordt. Van een besluit tot verwijdering van een enkel pleegkind of een al geheel verbod van het verblijf van pleegkinderen in een pleeggezin of inrichting kan het hoofd van het ge zin of de inrichting binnen veertien dagen vernietiging verzoeken aan de rechtbank. Het niet aanmelden van een pleeg kind, het weigeren van inlichtingen aan de Voogdijraad en handelen in strijd met een besluit van de Voog dijraad wordt gestraft met een geld boete van ten hoogste 1000.— (duizend gulden). Bij herhaling bin nen twee jaar na de eerste veroor deling kan hechtenis van ten hoog ste twee maanden worden opgelegd. Oneerlijke postbeambte zag in H.B. eis verzwaard Gistermorgen heeft het gerechts hof te 's-Gravenhage het beroep be handeld van een Schiedamse postbe- steller, die ervan beschuldigd wordt twee postpakketten en een paar ny lonkousen uit een pakket te hebben gestolen. De rechtbank had de man veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. De postbeambte, die tijdens de zit ting ontkende de pakketten te heb ben gestolen, verklaarde dat een en ande*- een samenloop van omstandig heden was geweest. Tijdens de nachtdienst van 3 op 4 November 1952 zou verdachte zich op het hoofdpostkantoor te Rotter dam op een verdachte manier heb ben gedragen. In de loop van de nacht vonden postbeambten twee postpakketten in zijn fietstas. Dit ziende, was de man schielijk onder een postauto gekro pen, had zich aan de as vast gehou den en op deze wijze het postgebouw verlaten. Dit verklaarde hij nu door te zeggen dat hij later zijn onschuld voor de directeur zou hebben willen bewijzen. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir dat voor verdachte geen consideratie hoefde betracht te wor den. Zijn mentaliteit achtte hij zeer ongunstig. Hij requireerde vernieti ging van het vonnis van de recht bank en vroeg een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met af trek van voorarrest. De procureur- generaal vond het niet nodig dat de straf in een bijzondere gevangenis zou worden doorgebracht. De verdedigster zeide in haar plei dooi dat op de in de fietstas gevon den pakketten geen vingerafdrukken waren gevonden. Zij achtte daarom niet bewezen dat haar cliënt de pak ketten had gestolen. Pleitster verzocht vrijspraak Uit spraak over 14 dagen. Jeugdige oplichter voor de Haagse rechtbank Een 25-jarige kantoorbediende zonder vaste woonplaats, thans ge detineerd, had zich kunnen vereni gen met de 5 maanden gevangenis straf, welke de rechtbank hem op 24 Maart j.l. had opgelegd, omdat hij veertien personen had opgelicht. Maar dat er tevens was bepaald, dat hij ter beschikking van de regering se studerende jeugd en vervuld van dat éne waar haar eigen land in be trokken is en waar Denemarken nog afwachtend tegenover staat: de poging om een-Verenigde Europa te scheppen. Er was zoveel warmte in haar mooie stem en in haar woorden dat het zonder twijfel waar is, dat zij in de gedacht* gelooft, een oude ge dachte, die in deze generatie weer nieuw is geworden." Het blad besloot: „Het is aan het Deense volk te beslissen of en wan neer het deel uit zal maken van de Europese Gemeenschap. Koningin Juliana en haar volk hebben hun keus al bep aid." Vooral de rede maakte grote indruk Men mag zonder overdrijving zeg gen, dat het koninklijk bezoek aan Denemarken een groot succes is ge weest. Toen de Denen na de eerste dag gewend waren aan het idee, dat de Nederlandse koningin en prins hier te gast waren, hebben zij spon taan en zonder enige terughoudend heid hun vreugde er over geuit en naarmate het bezoek vorderde werd de belangstelling steeds groter en verschenen er steeds meer grote en kleine vlaggen in de straten waar het koninklijke bezoek passeerde. Tot deze populariteit heeft vooral bijgedragen de rede, die de konin gin Donderdag voor de studenten van de universiteit heeft gehouden. De Denen zijn een rustig, beschou wend volk, dat grote waarde hecht aan ernstige, oprechte woorden en wie Donderdagavond en Vrijdagoch tend de Deense kranten er op nage slagen heeft, zal zonder twijfel ge troffen zijn door de grote waarde', die de Deense per: kennelijk aan deze rede heeft gehecht. Het grote blad „Politiken" wijdde er een hoofdartikel aan. Het blad schreef O.m.: „De koningin stond er slechts om te spreken voor de Deen- Wordt A tax opgeheven? MASSAAL ONTSLAG A'DAMSE TAXI-CHAUFFEURS? Twintig procent van de Amster damse taxi-chauffeurs wachten met angst en beven op de Aandeelhou dersvergadering van de Amsterdam se Rijtuigmaatschappij, die momen teel de zgn. „Ataxen" in Amsterdam exploiteert. Deze maatschappij, die naast het taxi-bedrijf ook nog een auto-handel, auto-reparatie-inrichting en een au to-verhuur-inrichting drijft, heeft in de laatste jaren van het taxi-bedrijf niet zo heel erg veel plezier gehad, want men kon maar niet tot een winstgevend resultaat komen. Thans overweegt de directie aan de aan deelhoudersvergadering voor te stel len, het taxi-bedrijf op te heffen. Wanneer dit plan doorgang vindt, zullen 258 chauffeurs en 42 man an der personeel werkloos worden. De directie overweegt echter om het ta xibedrijf te verkopen hetzij aan een derde, die het bedrijf mogelijk wel rendabel kan maken, hetzij aan een te stichten coöperatie van de met ontslag bedreigde taxi-chauffeurs. De aandeelhoudersverg. wordt 15 Juni a.s. gehouden. Politieke studiedagen zullen op 28 en 29 Mei gehouden worden in zou worden gesteld, kon hij niet ac cepteren. Daarom had hij beroep aangetekend. Gistermorgen diende de zaak voor het gerechtshof te 's-Gravenhage. Verdachte had zich vroeger reeds meerdere malen schuldig gemaakt aan diefstal, oplichting en verduis tering. De rapporten, over verdachte uit gebracht, bleken niet gunstig te zijn. Een psychiatrisch rapport noemde hem psychopathisch. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir, dat hij absoluut ter beschikking van de regering moet worden gesteld. Hij requireerde ver nietiging van het vonnis van de rechtbank vijf maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en vroeg twee maanden zonder af trek en ter beschikking stelling van de regering. Uitspraak over veertien dagen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage, heeft gisterochtend het vonnis van de rechtbank bevestigd, welk vonnis voor qen 26-jarige koopman uit Lei den inhoudt dat hij een jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest zal moeten on dergaan. Verd. die tijdens de zitting veertien dagen geleden al het ten laste gelegde hardnekkig ontkende, was ervan be schuldigd, ongeveer 500 doosjes siga retten uit een winkel en loonzakjes, tesamen inhoudende 357.80 uit een fabriek te Leiden, te hebben gesto len. Voorts zou hij politiemannen, die hem kwamen arresteren, hebben mis handeld. De procureur-generaal had even eens bevestiging van het vonnis van de rechtbank gerequireerd. Oost-Duitse kinderen, 34 in ge tal, zijn Vrijdag in Groningen aange komen voor een verblijf van 7 a 8 weken in Nederland. Zij kwamen per bus uit Noord-West Duitsland, waar heen zij waren gevlucht. HAAGS GERECHTSHOF. Verduistering. Voor verduiste ring van een rijwiel dat hij in huur koop verkregen had, was een 42-jari ge koopman uit Leiden in eerste in stantie veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Voor het Haagse Gerechtshof betoogde de koopman thans, dat hij op het moment, dat hij de fiets te koop aanbood niet besefte iets verkeerds te doen. Hij had de fiets die hij een paar dagen tevo ren voor 185.had gekocht ach tergelaten bij een rijwielhersteller, die zou proberen het karretje voor 100 a 125 te verkopen aan een boertje. *s Middags had zijn vrouw hem verteld dat het een domme streek was. Hij had toen de fiets weer terug willen halen, maar toen was de politie reeds in het geyal gemengd. Verd. had als motief voor de ver koop dat hij handelsgeld wilde heb ben. Hij zou wel van plan zijn ge weest de termijnen te voldoen. Reeds een paar maal was verd. veroordeeld voor oplichting, eenmaal zelfs tot twee jaar. De procureur-generaal zag geen reden tot vermindering van straf en requireerde bevestiging. Uit spraak 5 Juni. Koninklijke dank. Na hun terugkeer in Nederland gistermiddag hebb de Koningin en de Prins het navolgende telegram aan de Koning en de Koningin van Denemarken gezonden: De vriendelijke er warme verwel koming door u en het Deense volk zal altijd onvergetelijk voor ons blij ven. Wij danken u uit het diepst van ons hart voor al uw gastvrijheid en voor alles, dat r deed om de vriend schap tussen onze volken te verster ken. Wij waren verheugd zoveel van uw mooie land te zien en van het prach tige werk, dat daar verricht wordt." STOMP WIJK Wit Gele Kruis. Het bestuur van het Wit Gele Kruis heeft in de laat ste vergadering beloofd dat de uren, die gesteld zouden worden voor het afhalen van goederen uit het maga zijn bekend gemaakt zouden worden als het gehele magazijn was overge plaatst. Dit is thans geschied en de uren zijn: elke dag, 's morgens van1 8.30 tot 9 uur, kunnen er goederen gehaald en gébracht worden; 's Za terdags ook nog des namiddags van 3 tot 5 uur. Voor spoedgevallen kan men ten alle tijde terecht. OEGSTGEEST Geb.: Philippus B. J., z. v. J. W. N. van der Post en M. E. J. Knijnen- burg; Petrus G. M., z. v. Ui. H. Hoo- gervorst en C. M. Verdoorn; Hendri- kus J., z. v. H. Lubbe en R. Goddijn. Ondertr.: A. Beekman, 26 jaar, te Leiden, en E. H. Gravekamp, 24 jaar; A. Glasbergen, 22 jaar en A. W. M. Ammerlaan, 19 jaar, te Hazerswoude S. Star, 27 jaar en D. Lobs, 24 jaar, te Rijnsburg. Getr.: A. Ruijgrok en C. van Op stal. Overl.: E. C. Eigeman, 66 jaar. WASSENAAR BLAUW ZWART CLUBHUIS WORDT GEOPEND Op Tweede Pinksterdag, 's mid dags te half twee zal het nieuwe clubhuis van Blauw Zwart op het terrein en complex aan de Katwijkse weg worden ingezegend en in ge bruik genomen. Na deze plechtigheden volgt om 3 uur een- vriendschappelijke wed strijd tussen Blauw Zwart 1 en Lug- dunum, dat onlangs het kampioen schap in de vierde klasse behaalde. Medisch dienst. Van heden avond tot Zondagavond 24 uur kan men zich voor medische hulp in spoedgvvallen wenden tot de artsen A Bertels, Lange Kerkdam 33, tel. 2697 en J. C. de Neef, van Heecke- ren straat 7, tel. 4018 en van Zon dagavond 24 uur tot Dinsdagmorgen 8 uur tot de artsen R. S. ten Cate, Hugo de Grootstraat 1, tel. 3017 en A. Doelman, Wittenburgerweg 114, tel. 9510. Van hedenavond tot Maandag morgen 8 uur heeft Apotheek De Burcht, Johan de Wittstraat 9, tel. 3806 doorlopend dienst, daarna tot Zaterdag as. Apotheek O. A. Singe- 1 en berg, Rijksstraatweg 729, tele foon 9141. ZOETERMEER Riolering in de Stationsstraat vor dert. Niettegenstaande de riole ring in het begin van de Stationsstr. enige tijd heeft gestagneerd, worden thans goede vorderingen gemaakt. De verkeersomlegging door de Molen straat zal naar het zich laat aanzien straks weer enige tijd kunnen wor den opgeheven. Zodra echter de rio lering van de Dorpsstraat zover is gevorderd, dat het gedeelte van het z.g. Lagereinde moet worden gerio- leerd, zal opnieuw een verkeersom legging moeten plaats hebben. Het aannemersbedrijf is thans dagelijks druk in de weer en de gunstige weersomstandigheden leveren een positief aandeel in de vorderingen van het werk. Naar stellig verwacht mag worden zal dit werk zonder veel moeilijkheden tot een goed en snel einde worden gebracht. Door trekkende fietsers zullen de Pink sterdagen nog wel eens mopperen, wanneer ze door het zand moeten baggeren, maar het is slechts een voorbijgaand ongemak. Binnen niet al te lange tijd zal het een onver deeld genoegen zijn de dorpskom van Zoetermeer te passeren. VOORSCHOTEN Jaarvergadering Veilig Verkeer. De algemene ledenvergadering van de afd. Veilig Verkeer was slecht be zocht. Toch telt deze afdeling thans 162 leden. De penn. had een batig saldo van 100.39. Uitvoerig werden de plan nen om tot instelling var» een jeugd- verkeersbrig^de te komen, bespro ken. Het ligt in de bedoeling, dat de heer C. Robbertsen van iedere school enkele leerlingen van de tegenwoor dige vijfde klasse opleidt om voor en na schooltijd op de drukste oversteek plaatsen de kinderen te helpen bij het oversteken. Dit is voor de kinde ren, die daarvoor uitgezocht worden een verantwoordelijke taak, maar niet minder is de verantwoordelijk heid voor de heer Robbertsen, die hen zal opleiden. Indien enigszins mogelijk zullen de jeugdverkeersbrigadiers reeds in Sep tember, voorlopig onder toezicht van de politie, op him post zijn, maar spoedig ook zullen ze alleen hun taak moeten verrichten. In een bestuursvacature werd de heer C. Scheepmaker gekozen, terwijl de heer M. Janssen herkozen werd. In September zal het nieuwe ver- keerslokaal waarschijnlijk in gebruik genomen kunnen worden. ~K.VJ\ De K.V.P.-fractie en het K.V.P.-bestuur kwameni gisteravond in „Het Wapen van Voorschoten" bij een ter bespreking van de propagan da en de gemeentepolitiek. De voor zitter van de K.V.P., de heer L. A. Mooy, opende de vergadering en be sprak eerstens de propaganda, die door de K.V.P. wordt gevoerd voor de aa. verkiezingen. De K.V.P. heeft gemeend om met een reële folder uit te komen, waarin duidelijk staat, wat mede door de K.VP. is tot stand ge komen- Duidelijk staat hierin om schreven, wat op bepaalde gebieden is tot stand gekomen. Bij de woning bouw stond de K.VP. op de bres voor woningen voor grote gezinnen. De K. V.P. steunde de subsidiëring van het Kleuteronderwijs. Bij de invoering van de reinigingsrechten bereikte de K.V.P., dat een differentiatie in de ta rieven werd toegepast. Dat er door de K.V.P. wel degelijk een vooruitstre vende sociale politiek werd gevoerd, moge blijken uit het aandeel van de K.V.P. bij de totstandkoming van de volkstuinen, de verhoging van de normen voor de sociaal minderbedeel den, de speelterreinen en het aan dringen op sportvelden. Uit deze op somming van feiten moge het de katholieken van Voorschoten duide lijk zjjn, dat hun belangen bij de K. V.P. veilig zijn en terdege worden be hartigd. Het kan voor een katholiek geen probleem zijn op wien hij zijn stem uitbrengt. Gezien het aantal ka tholieke kiezers moet het mogelijk zijn het aantal leden te vergroten. Als katholiek kan men niet langs de weg blijven staan, maar moet men actief medewerken aan de opbouw van het staatkundig apparaat, hetwelk ons land bestuurt. De voorzitter deelde nog mede, dat er voor de zieken en de ouden van dagen eveneens gele genheid bestaat om hun stem uit te brengen. Men kan zich daarvoor op geven bij de heren L. A. Mooy, Hya- cinthstraat 14, de heer A. Q. Does- wijk, Leidseweg 150 en de heer L. J. van Aken, Leidseweg 60. Medische Dienst. De medische dienst tijdens de Pinksterdagen wordt als volgt waargenomen: le Pinkster dag dr. F. J. Tonino, Voorstraat 23, tel. 493; 2e Pinksterdag: dr. Th. J. Thies, Leidseweg 51, tel. 520. De waarnemende wijkzuster tijdens bei de dagen is Zr. van Driel. Geboren: Josephus Leonardus Theodorus Maria, z. van P. H. van der Kley en H. H. Duindam; Emily Cornelia Maria Theresia d. van F. Hendriks en E. M. Gull; Cornells Petrus z. van C. P. van der Voort en J. E. Cloosterman; Johannes Catha- rinus z. van C. van Ooij en C. J. Olieman; Maria Wietske d. van J. Faber en W. A. van Bekkum (geb. te Den Haag). Maria Johanna Alida d van C. J. J. Berkhout en A. M. T. van der Werf (geb. te Leiden). Ondertrouwd: Gerirt Jan Möhlen 25 j. te Oudewetering en Johanna van Heusden 25 j. Overleden: Cornelis Johannes van Leeuwen 59 j.. echtg. vanA. W. G- van Dijk; Jacobus Hubertus Lagaaij 63 j., echtg. van H. C. Andriessen. DE LEIDSE bioscopen Casino vertoont een avonturen-film, die wat sensatie en avonturen betreft, wel tot de sterkste films zal beho ren. Het verhaal speelt o een vo gelvrij-verklaarde, die zijn stad zal bevrijden van een gehate bezetter, die zijni zoon uit wraak gevangen houdt. Er wordt vrolijk in gevochten en iemand die nog jeugdig bloed heeft, zal er even vrolijk met mee doen. Niet omdat het zo pleizierig is, een ander neer te slaan, maar om dat 't op zo'n vlotte wijze gebeurt. Er worden ook tijdens de strijd fraaie staaltjes van acrobatiek gegeven. Na tuurlijk is de film ernstig bedoeld, maar door de spanning en de vele vrolijke momenten word', dit verge ten. De dramatiek is niet zo zwaar, dat zij ook maar ergens overheer send is. Voor 14 jaar. Lido. Walt Disney heeft met de regie van de nieuwe Robin Hood- film ongetwijfeld knap werk geleverd Dat was onze indruk tijdens de ver toning gisteren in het Lido-theater. Heel zijn fantasie, zo herhaaldelijk tot uitdrukking gekomen in zijn vele tekenfilms, heeft hij in deze in derdaad voortreffelijke kleurenfilm, op bijzondere wijze uitgeleefd. De romantisch-avontuurlijke geschiede nis, welke hier rond Richard Leeu wenhart, die op Kruisvaart ging om het bestuur van zijn rijk over te la ten aan zijn broer, die de Koning het Kurhaus te Scheveningen doorI maar liever niet ziet terugkomen, de Nederlandse Katholieke Midden- De getrouwen van de Koning waken standsbond. I echter over zijn belangen en onder hen is Robin Hood, of zoals hij wer kelijk heette Robin Fitzooth, een nog jonge knaap, die in de acteur Ri- ohard Todd een uitnemend vertolker vindt. Robin Hood en zijn vader verslaan op een schietwedstrijd de scherp schutters van de valse sheriff, die door de nieuwe Koning-plaatsver vanger is aangesteld om zoveel mo gelijk belastinggelden uit de bevol king te halen, maar de vader kan niet nalaten de sheriff nog enkele hatelijkheden naar het hoofd te slin geren. Dat moet hij met de dood be kopen, maar daarmede is tevens het sein gegeven tot de strijd tussen Robin Hood en de valse Koning met zijn even gevaarlijke sheriff. Dan zijn de bossen van Sherwood weer het middelpunt van allerlei avonturen, waarbij vooral de prach tige typen van vrijbuiters het uitste kend doen. Noemen we b.v. de mar kante reus Little Polm (James Ro bertson Justice) en de monnik Broe der Tuck (James Hayter) en zovele anderen. En merkwaardig genoeg: ondanks alle hardheid, die er ligt in de verbeten strijd tussen goed en kwaad, ondanks de uitbeelding in manhaftige vechtersbazen, is het, of Walt Disney een nieuw sprookje aan de vele reeds door hem vervaardig de heeft toegvoegd, maar een sprook je, dat een harde realiteit in zich bergt, zodat de toeschouwers van begin tot einde volop met het ge beuren meeleven. En in het voorprogramma zien we r.og een tweede Walt Disney-film, een authentieke opname van de Olympische eland, een natuurfilm zonder weerga. Een programma, dat voor de KFC op 14 jaar is gekeurd. Luxor. „With a song in my heart" is weer eens één van die mas saproducten, welke van de Ameri kaanse transportbanden voor show films is komen rollen. Het recept moet het vroeger zo verwende Euro pa welhaast een geeuw van verve ling brengen. De show is iets te pot sierlijk, het verhaaltje te afgezaagd en te banaal, het geheel gespeend van één enkele aanwijzing die bewijst, dat men gepoogd heeft op een andere wijze, dan met dollars (heel veel dol lars zelfs), de film-muze uit te dra gen. Deze film vraagt trouwens extra geduld van de tegenwoordige toch al zeer geduldige vermaakzoeker, want het duurt even voordat er een weinig gang in het verhaal komt en voordat men zich enigszins kan verplaatsen in de gedachten van de makers; men zoekt dan ook meestal te ver weg! Een zangeres wordt ontdekt en met een komen de tot in den treure ver toonde treinen, die de nieuwe ster naar plaatsen vol roem moeten voe ren en de „invloedrijke dagbladen" die zomaar voorpagina's aan de juf frouw gaan wijden op de proppen. Hollywood kon de helft van zijn on kosten besparen, door deze scènes, die een aanzienlijk deel van de films be slaan, gewoon uit oude rolprenten over te nemen, want ze zijn slechts curieus door hun merkwaardige ge lijkenis.De juffrouw, zo gaat het verhaaltje verder, heeft echter moei lijkheden, ze krijgt bij de „ziele- strijd" ook nog een vliegtuigongeluk te verwerken, de strooibus vol senti ment zorgt voor de start, die naar het wazige einde voert, waarna men de galmende juffrouw en de jenge lende crooner mag verlaten. Toegang 14 jaar. Rex. „De Verzonken Stad" is een tamelijk ingewikkeld verhaal van een gezonken goudschip, dat in een verzonken stad ligt in de Carai- bische zee. Twee duikers Brad Carl ton en Tony Bartlett zijn door Dwight Trevor geëngageerd om naar het schip te duiken. Na dagenlang zoeken geven zij het op, omdat het schip niet te vinden is. Het blijkt echte, dat Trevor gemene zaak met de kapitein van het gezonken schip gemaakt heeft om in het bezit van de schat te komen. Om zijn maat schappij op een dwaalspoor te bren gen liet Trevor op een willekeurige plaats zoeken. Alleen de kapitein van het schip weet de plek waar het ge zonken is, deze haalt één van de dui kers over om het goud naar boven te brengen en dit te verdelen. Zijn collega Tonny Bartlett wil echter al leen de wettelijke weg bewandelen en vertelt de positie van het schip aan Dwigt Trevor, die hem er nu naar laat duiken. Deze duiker beleeft spannende momenten boven de ver dronken stad waar het schip ligt. Na een gevecht op zee komt het tot een huwelijk, want om de zaak wat aan trekkelijker en daardoor nog onbe grijpelijker te maken is er een lief desgeschiedenis in verwerkt. Toegang boven 14 jaar. Trianon heeft de zeer aantrekkelij ke „Quiet Man", de Yankee, die zijn rust en zijn geluk ini zijn Ierse ge- boortstreek zocht en vond, geprolon geerd. Toegang boven 14 jaar.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2