MISTERX MisterX Partijen» na felle pleidooien» verzoeningspoging bereid tot De ontvluchte is geen politieke gevangene en genoot voorrechten milder zachter voller van smaak! QJULd jtfffteHccm GgaAettes Per jaar verlaten ruim 50.000 Nederlanders Nederland Geen collectieve paspoorten voor België en Luxemburg Tweeduizend nieuwe woningen voor het watersnoodgebied Commando-wisseling bij de Ned* luchtmachtstaf VRIJDAG 22 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Rondom „De Ommelanden' Salomon gevraagd Gisteren zijn de twee partijen, die momenteel elkaar zo bitter tegen werken in het dagelijks beheer van de coöperatieve zuivelfabriek „De Ommelanden" het nieuwe bestuur en het oude bestuur voor de rechter te Groningen verschenen, waar het oude bestuur poogde het nieuwe bestuur onrechtmatig te la ten verklaren en de heer De Boer uit de fabriek te verwijderen en waar het nieuwe bestuur zich beriep op statuten e nhistorie en van geen wijken wilde weten. De twee juristen, die voor de beide partijen pleitten, hebben een schermutseling van rechtskundige aardigheidjes gepleegd, die ontegen zeggelijk in vakkringen waardering zullen vinden, maar het valt te be twijfelen, Of de zaak ook maar het geringste deeltje dichter bij een oplossing is gekomen. Als goed rechter heeft de presi dent een laatste poging tot verzoe ning der beide partijen gewaagd en Zaterdag a.s. zal de president kun nen trachten om „het onverzoenlijke te ver-* enen"! De pleiter van het oude bestuur betoogde, dat het nieuwe bestuur onrechtmatig aan het bewind geko men is, dat het onrechtmatige be stuursdaden stelt en dat het oorzaak is van chaos en verwarring in de fa briek. Speciaal tegen de heer De Boer ging het misnoegen van het oude bestuur uit. De pleiter vroeg ten slotte een dwangsom van 1.000 voor iedere keer. dat de heer De Boer zich op de terreinen van de fabriek zou vertonen en als dat niet zou helpen, moest de heer De Boer maar voor iedere keer, dat hij in de fabriek "cwam 4 weken gevange genomen worden. Voorts werd aan de pres. van de arr. rechtbank het verzoek gericht om het nieuwe be stuur onrecbtmaitg te verklaren. De pleiter van het nieuwe be stuur had een geheel andere kijk op de gang van zaken. Deze prees de Orchestre Carlo Monti met de bekende radiozanger Eddy Canzoni spelen elke dag in de Miramar Bar en Restaurant van het PALACE HOTEL NOORDWIJK AAN ZEE Iedere Zondagmiddag Thé - Dansant vanaf 4 uur Telefoon K 1719-2345 Buitenlandse hulp voor de getroffenen 3.000 gezinnen krijgen een nieuw huis De liga van Roode Kruisverenigin gen heeft bekend gemaakt, dat zij besloten heeft 4.500.000, die in het buitenland voor de ramp bij-een zijn gebracht, te besteden voor wo ningbouw en landbouwwerktuigen Volgens het plan, dat de liga be- kend maakte, zal 2.500.000 besteed worden aan pasklare huizen, d>e in het buitenland vervaardigd zullen worden zoals de statuten bepalen en die naar men verwacht aan 3000 getroffen gezinnen een nieuw tehuis zullen geven. Men hoopt reeds deze zomer enkele wonin gen geplaatst te hebben. Ook de land bouwwerktuigen, die eveneens in het buitenland vervaardigd zullen wor den, hoopt men reeds deze zomer door de getroffen boeren te laten ge bruiken. RAMPENFONDS 112.8 MILLIOEN. Tot gistermiddag was bij het Natio naal Rampenfonds een bedrag van ƒ112.8 millioen binnengekomen, het geen 200.000.meer is dan de vo rige opgave van 19 Mei. heer De Boer en vertelde op ont roerende wijze, hoe deze man van een onbeduidend fabriekje een mo- delbedrijf had gemaakt. De pleiter toonde tevens aan, dat het nieuwe bestuur het volledige vertrouwen van de ledenvergadering genoot, die uiteindelijk de grootstp macht in de coöperatie vertegenwoordigde. De president meende dat de par tijen zo fel tegenover elkaar ston den, dat een verzoeningspoging doel loos zou zijn, maar hij vergiste zich. Toen hij pro forma vroeg, of de beide partijen nog enig heil verwachtten van deze poging, werd ijverig ja- geknikt en zo zal de pressident als een tweede Salomon Zaterdagmor gen deze poging kunnen wagen. Bloembollen in de V.S. Contingenlering bepleit De afgevaardigde Thor C. Tollefson (Washington) heeft gisteren de finan ciële commissie van het Huis van Afgevaardigden verzocht bij het op stellen vani de wet op de wederzijdse handelsbepalingen ook bepalingen op te nemen voor contingentering van de invoer van bloembollen uit het buitenland. Tollefson, die verklaarde, dat zijn district alleen al meer King Alfred narcissen kweekt dan» geheel Neder land, waar zij oorspronkelijk van daan komen, hield vol, dat de kwe kers in de staten Oregon en Wash ington „bedreigd worden met ruïne ring en bankroet" ten gevolge van de invoer op de Amerikaanse markt te gen prijzen, die lager liggen dan de productiekosten in» Amerika. Ontsnapping uit Scheveningen Spoedige arrestatie wordt verwacht Naar aanleiding van het bericht, dat wij gisteren publiceerden, waarin gemeld werd, dat uit de strafgevan genis te Scheveningen een der ge vangenen ontsnapt was, vernemen wij nog het volgende: De betreffen de gevangene, een 23-jarige jonge man, werd niet wegens politieke ver grijpen gevangen gehouden. Hij zou over enkele maanden vrijgelaten worden en genoot uit hoofde daar van reeds enige faciliteiten. Zo sliep hij niet in een cel maar op een slaap zaal. In de nacht van Woensdag op Donderdag vroeg hij de bewaker zich even te mogen verwijderen en daar hij in het gebouw zeer goed bekend was heeft hij van deze gelegenheid gebruik gemaakt tot de binnenplaats door te dringen, waar hij via een gat in de omheining de vrijheid wist te bereiken. Het is voor de bewaking nog steeds een raadsel hoe hij de fel le schijnwerpers, die hij moest pas seren, heeft weten te omzeilen. Men verwacht in Scheveningen, dat de man weer spoedig gearresteerd zal zijn, daar men reeds vermoedt, waarheen hij zich zal begeven. Men Film over werk van „St. Deus Dedit" Het hoofdbestuur van de Neder landse Katholieke Landarbeidersbond „St. Deusdedit" heeft aan Piet van der Ham, cineast te Den Haag, op dracht gegeven tot het vervaardigen van een film, die voor het eerst zal worden vertoond ter gelegenheid van het gouden jubileum van de bond op Zondag 3 Januari 1954. De film draagt de titel: „Er is veel vrucht gewonnen" en heeft een speeltijd van ongeveer 25 minuten. Piet van der Ham is reeds met de opnamen begonnen en heeft het ge deelte, dat betrekking heeft op het gebouw van de bond in Haarlem, klaar. De film is een documentatie met spelinslag. Het geeft een over zicht van de prestaties van „St Deus dedit" alsmede van alle takken van het landelijk bedrijf. Het eenvoudige scenario beschrijft een actuele ge beurtenis uit een arbeidersgezin, waarin de huisvader in conflict komt met zijn werkgever. De spelers zullen leden zijn van St. Deusdedit. Piet van der Ham is voornemens het spelge- deelte verfilmen in Poeldijk. VERRUIMING KLEIN GRENS VERKEER MET BELGIë. Tussen België en Nederland is een overeenkomst gesloten betreffende het kleine grensverkeer. Belgische en Nederlandse onderda nen mogen de grens overschrijden ook buiten de verplichte posten en dit opvertoon van de identiteitskaart of van een paspoort geldig of vervallen binnen vijf jaren dan wel van» een Nederlands persoonsbewijs. Buiten de verplichte posten zal de douane de taak van de marechaussee overne men. Echter is het overschrijden van de grens buiten deze posten alleen toegelaten tussen zonsopgang en zonsondergang. Deze overeenkomst wordt op 26 Mei van» kracht. ROTTERDAM VERWACHT ZIJN 700.000ste. Rotterdam verwacht in de tweede week van Juni zijn» 700.000ste inwo ner. Mocht de 700.000ste een geboor te betreffen en geen vestiging, dan zal aan de jonge vader door het ge meentebestuur een spaarbankboekje met een inleg van 700 gulden wor den overhandigd. gelooft niet, dat hij enige hulp van buiten heeft ontvangen. Wat betreft de politieke gevange nen, zoals Lages en de pas uit Duits land teruggevoerde De Jonge, deelt men ons mede, dat er in het geheel geen gevaar bstaat, dat dezen de minste gelegenheid zullen krijgen te ontsnappen. Zij worden geheel an ders bewaakt, dan de thans ontsnap te, aangezien zij naast de algemene bewaking ook nog een persoonlijke bewaking hebben. Ned. Regiment in Duitsland 1 In het kader van de samenwerking in NATO-verband wordt getracht nog deze herfst een geheel paraat Neder lands regiment in Duitsland te lege ren. Het onderdeel zal bestaan uit ba taljons van het gardergiment Grena diers en Jagers en het garderegiment „Prinses Irene". Het is echter nog niet zeker of tegen die tijd voldoende kfterne- ruimte ter beschikking kan worden gesteld. In verband met de uitbreiding van het hoofdkwartier van» de Noordelijke legergroep te München-Gladbach zul len daar meer Nederlandse officieren en onder-officieren worden gedeta cheerd. Een aantal van hen heeft reeds aanzegging gekregen. („Tel."). De winst van de Staatsloterij Op vragen van het lid der Twee de Kamer, de heer Lucas, inzake be stemming van de winst der Staats loterij, heeft de minister van finan ciën, mede namens de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Maatschappelijk Werk en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, het volgende geantwoord: Inderdaad hebben de ministers kennis genomen van de suggestie van het Prins Bernhard-fonds om de winst van de Staatsloterij ten goede te doen komen aan particuliere cul turele en sociale arbeid. Naar hun oordeel kan deze sug» gestie niet leiden tot het in overwe ging nemen van bepaalde maatrege len. Zij menen, dat aanvragen om sub-1 sidie voor particuliere organisaties naar gelang van het doel, waarvoor subsidie wordt gevraagd, gericht moeten worden tot de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, van Maatschappelijk Werk of van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Het heeft naar hun oordeel geen doel daarvoor bepaalde bron nen van staatsinkomsten aan te wij zen, wijl bijdragen uit de gewone middelen moeten worden gefinan- cieerd. 'lEUWf VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALV AN A - DEN HAAG De huidige emigratie van Neder landers ruim 50.000 per jaar bedraagt de helft van de bevolkings aanwas. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat zich jaarlijks tienduizenden vreemdelingen en ge- repatrieerden uit Indonesië in ons land vestigen. Alleen al in de land bouwsector kan de emigratiebehoef te op 40.000 per jaar worden gesteld. Dit vertelde mr. E. Kuylman», se cretaris van het Kon. Ned. Land- bouw-comité en secretaris van de Alg. Emigratiecentrale in een radiotoe- Ofschoon hij emigratie een Neder- Aantal te bouwen huizen voor Ned. niet opgevoerd Uit het vierde verslag van de watersnoodcommissie uit de Tweede Kamer blijkt, dat de Minister van Wederopbouw, ir. Witte, het niet noodzakelijk acht om in verband met de ramp, die Nederland getroffen heeft, het aantal in 1953 te bouwen huizen, dat vastgesteld is op 65.000, te verhogen. De minister heeft zich laten leiden door de gedachte, dat er hogstens 2000 bouwvergunningen voor het rampgebied aangevraagd zullen worden, daar te veel grond daar momenteel nog onder water staat of voor bebou wing ongeschikt moet worden geacht. Voorts heeft de minister verklaard, dat binnen het aantal van 65.000 voldoende ruimte is om daar de 2000 aan vrage te plaatsen. Daar men verwacht, dat op het einde van dit jaar het overgrote gedeelte van het ondergelopen gebied droog zal zijn, verwacht men voor het komende jaar speciale beschikkingen. Met ingang van 1 Juni wordt een uniform model voor collectieve pas poorten ingevoerd. De oude papie ren behouden hun geldigheid tot twee weken daarna. Het nieuwe model, dat bedoelt een einde te maken aan de grote verscheidenheid van collectieve do cumenten en mede tegenover het buitenland enig cachet te geven, gaat 25 cent per vel kosten, terwijl copieën voör afgifte bij elke grens post gratis zullen zijn. Zij zijn ver krijgbaar bij de provinciale griffies en bij het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag. Collectieve paspoorten zijn, zoals bekend, alleen geldig voor reizen naar Frankrijk, Zwitserland, Oos tenrijk en Duitsland. De kosten van inschrijving bedragen in het alge meen twee kwartjes tot een gulden per persoon Elke deelnemer dient in het bezit te zijn van een pas poort dat ten hoogste vijf jaar ver lopen is of een bewijs van Neder landerschap van het drieslagmodel. Voor reizen naar België en Luxem burg kan men volstaan met een be wijs van Nederlanderschap, waar van de kosten gemiddeld een rijks daalder per persoon bedragen. Op 1 Juni vervalt echter de mogelijkheid, die in 1951 en 1952 bestond, Om dag tochten naar België te maken op collectief paspoort zonder bewijs van Nederlanderschap. Wil men dus bij voorbeeld uii Valkenburg een dagje naar België, dan moet men tijdig van te voren in zijn woonplaats zulk een bewijs aanvragen. In de overige reisdocumenten is voor Europa niet veel verandering gekomen vergeleken met vorige jaren. Alleen vervalt op 1 Juli het visum voor Duitsland, dat tot die tijd reeds gratis wordt afgegeven. Visa zijn na die datum alleen nog nodig voor Portugal en Spanje; het laotste is bijzonder duur, meer dan dertig gulden, door een onvoorde lige berekening van de koers van de peseta voor Nederlanders. Span jaarden betalen nog geen tien gul den voor een Nederlands visum. De A.N.W.B. zou deze toestand gaarne verbeterd zien. Zij meent ook, dat de kosten van reisdocumenten in t algemeen nog te veel lijken op een soort van reisbelasting. Met de aanbevzling,enkele jaren geleden door de Raad van Europa gedaan, paspoorten zoveel mogelijk tegen de aanmaakkosten af te geven, heeft onze regering, ofschoon te Straats burg mede vertegenwoordigd tot dusver geen rekening gehouden. Het argument van de ongunstige toestand van 's Rijks schatkist, dat toen werd aangtvoerd om verlaging van de leges af te wijzen, gaat nu niet meer -op, zo meent men bij de A.N.W.B. lands belang noemde, dat thans voor regeringswege wordt bevorderd, ves tigde mr. Kuylman er de aandacht op, dat velen de emigratie nog een nationaal verlies achten, omdat het vertrek van onze jongeren, geselec teerd op geestelijke en lichamelijke kwaliteiten», onze volkskracht zou verzwakken. Ook economisch acht men de emi gratie een verliespost, daar de oplei ding en uitrusting van een Neder lands burger tot een goede werk kracht de volkshuishouding 27.000 kost. Al deze „investeringen" gaan, zo redeneert men, bij emigratie verloren. Daarbij komen dan nog de overheidssubsidies aan onvermogen de landverhuizers en de kapitaalgoe deren (werktuigen, gereedschappen enz.), die worden meegenomen. Mr. Kuylman is echter van me ning, dat de emigranten nimmer als „economische goederen" mogen wor den beschouwd en behandeld. Het gaat hier om mensen, die geen kans zien in eigen land een bestaan op te bouwen voor zichzelf en hun kin deren en die daarom elders een nieuw leven willen beginnen. Dit vraagt een moeilijke besliss waarbij de vrijheid van het individu moet vooropstaan. Overheidsdwang is hierbij uit den boze, besloot mr. Kuylman. Twee Ned. vliegtuigen neergestort Een piloot verloor het leven Naar eerst thans bekend is gewor den, is zowel gisteren als eergiste ren een vliegtuig, belast met het be sproeien van koolzaad, in de Noord- Oostpolder neergestort. De piloot van het gistermiddag neergestorte toestel is om het leven gekomen. De andere piloot is gewond, maar bui ten levensgevaar. Het besproeien geschiedde door een sproei'bedrijf uit Melissant. Gistermiddag omstreeks vijf uur is het vliegtuig in de bocht afgegleden en neergestort nabij Nagele in de N.O.P., waarbij de piloot om het le ven lcwam. De piloot, die eergisteren op bijna de zelfde plaats met zijn toestêl neer stortte, is opgenomen in een zie kenhuis te Zwolle. Nader vernemen wij, dat de vlieg tuigen eigendom zijn van een parti culier sproeibedrijf, dat in totaal do beschikking had over vier toestel len. DOOR DE BLIKSEM GETROFFEN. De 43-jarige veehouder F. Kemper uit de Blesse gemeente Westell'ng- werf werw Dinsdagmiddag door de bliksem getroffen en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en had zeven kinderen. Wordt de gepensioneerde generaal opperbevelhebber luchtmacht Centraal Europa of pres.-dir. K.L.M. De Luchtmachtstaf in Nederland, die tot nu toe geleid wordt door Luite nant-Generaal I. A. Aler, zal het volgend jaar een meuwe commandant ont vangen, daar deze chef dan met pensioen zal gaan. Volgens algemene ver wachtingen zal hij vervangen worden door generaal-majoor Baretta, die thans zijn plaatsvervanger is. In luchtvaartkringen kan men zich echter moeilijk voorstellen, dat de generaal de luchtvaart vaarwel zal zeggen. Men spreekt de verwachting uit, dat de men pensioen bedreigde generaal voor enige zeer hoge functies in de luchtvaart in aanmerking komt. Daar de heer Plesman, als president directeur van de K. L. M. het volgend jaar met pensioen gaat, ziet men in de generaal een mogelijke nieuwe president. Ook acht men het niet onwaar schijnlijk, dat hij de functie van pres.-dir. van de Fokkerfabrieken zou aanvaarden en tot slot heeft men nog een militaire functie voor de generaal in petto. Men aoht de mogelijkheid aanwezig, dat de generaal de Ameri kaanse opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Centraal Europa zal vervangen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5