Mister X Vóór het komend schooljaar salarisregeling voor leraren Grondwetsherziening in de Eerste Kamer aangenomen DE TUNNELBOUW TE VELSEN VORDERT Leegstaande rijkspanden Er zijn 4.000 beroepen ER IS NOG STEEDS WATER IN ZEELAND Msensttie tornt moiyeKl Vlootweek Kon. marine in A'dam Oud bestuur hoopt op de rechtbank DONDERDAG 21 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 TWEEDE KAMER Gistermiddag zijn in de Tweede Kamer de beraadslagingen voortge- zet over de motie van mevr. Forta- nierde Wit (V.V.D.) betreffende i de verstrekking van rijksbeurzen a fonds perdu voor het volgen van ho- ger onderwijs en over de nota van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, bevattende enige beschouwingen omtrent voorzienin gen ten behoeve van studenten. Minister CALS gaf te kennen, dat hij bezwaar heeft tegen het derde punt van de motie (verhoging van het aantal beurzen tot pl.m. 1000). Hij is het er mede eens. dat ook andere takken van onderwijs de bij zondere zorg behoeven, maar bij het overleg is tot uitdrukking gekomen, dat de nota zich zou beperken tot de zorg voor studenten. Zelf bekostigen In verband met de opmerkingen inzake belastingdruk verklaart hij het er mede eens te zijn, dat dc ouders zelf de kosten van studie hunner kinderen moesten kunnen drag'cn. Hij herinnerde er aan, dat hij in zijn nota gezegd heeft, dat er naar gestreefd moet worden, door een zekere vermindering van belasting druk en een verhoging van de sa> larissen verbetering te brengen in de mogelijkheid universitaire studie te volgen. De minister was van oordeel, dat het nodig is het aantal academici te doen toenemen. Er zullen tijdig maatregelen worden genomen om a dspirant-stu denten in de gelegen heid te stellen hun universitaire studies aan te vangen. Naar aanleiding van de vraag van de heer Tilanus over de hulp, die gemeenten geven, verklaarde de mi nister, dat er ter zake geen voldoen de documentatie is. De steun van gemeenten en provincies is echter niet zeer groot. De kwestie der voeding aanroe rend zeide hij, dat men staat voor de keuze de mensen te steunen of hen te liquideren. Dit laatste achtte hij niet verantwoord. Met de grondgedachte van de mo tie verklaarde de minister volledig te kunnen instemmen. Wanneer de motie echter vraagt het stelsel van renteloze voorschot ten te vervangen door de verstrek king van rijksbeurzen a fonds perdu, gaat zij z.i. te ver. Ten slotte verklaarde de minister, dat zijn aandacht gericht blijft op verbetering van de salarissen van het docentencorps. Over de ontknikking zal in deze Kamer de laatste keer gesproken zijn. Er zal namelijk geen reden meer zijn er nog op aan- te dringen. Overleg Over de leraarssalarissen wordt dagelijks overleg gepleegd. De stand van het overleg is momenteel zoda nig, dat de minister hoopt, dat voor het komende schooljaar de nieuwe regeling zal zijn getroffen. De heer ROMME (K.V.P.) meen de, dat het debat niet kan eindigen zonder een conclusie. Hij poneerde een drievoudige conclusie: 1. Verho ging van het aantal studiebeurzen en hun maximum-bedrag. 2. In uit zicht is gesteld een commissie van deskundigen; 3. Allen in de Kamer zijn het er wel over eens. dat het stelsel der renteloze voorschotten moet worden veranderd, maar niet worden vervangen door beurzen. Nadat de minister nog was inge gaan op enige opmerkingen bij de replieken gemaakt, werd de motie- Fortanier in stemming gebracht. De motie werd verworpen met 51 tegen 12 stemmen. Voor: V.V.D., K. N.P., en C.P.N., tegen P.v.d.A., K.V.P., A.R., C.H. en SG. ELECTRISCHE BEDWELMING VAN SLACHTDIEREN ONGEOORLOOFD? In de overtuiging dat de electri- sche bedwelming van slachtdieren on wettig is en dat er uit het oogpunt van dierenbescherming fundamentele bezwaren tegen bestaan, heetf de Sophiavereniging tot bescherming van dieren te Amsterdam de rege ring in een request verzocht de wets bepaling. op grond waarvan deze be dwelming verbonden is, onverkort te handhaven. In het request oppert de vereni ging, die de mechanische bedwel ming doeltreffend acht, bezwaren te gen de electrische methode. Zij zegt onder meeer: Het staat geenszins vast, dat de electrische doorstro ming bij slachtdieren volledige be dwelming ofwel bewusteloosheid ver oorzaakt. Het staat evenmin vast, dat dieren van dezelfde soort op een zelfde doorstroming gelijkelijk rea geren. Voorts blijft er altijd het be zwaar, dat de methode een uiterst nauwkeurige en serieuze toepassing vereist, die in drukken bedrijven al heel licht in het gedrang komt. Ten slotte acht de vereniging het een be zwaar, dat achteraf niet is te contro leren of de electrische doorstro ming al dan niet is toegepast. GEEN LANDBOUWCRISIS VERWACHT. Het Utrechts Landbouwgenootschap heeft gisteren in Utrecht zijn jaar vergadering gehouden onder presi dium van> de voorzitter mr. T. E. graaf van Lynden van Sandenbrug uit Neerlangbroek. In zijn openings rede zeide hij niet te delen in de onrust, die in sommige landbouwkrin- gen heerst over de toekomst voor de Nederlandse landbouw. Door dé prijs daling op de wereldmarkt heerst er een zekere angst voor een herhaling van de landbouwcrisis, die in 1930 inzette en drie jaar heeft geduurd. De voorzitter kon deze verwachting niet delen. Wel verwachtte hij na de na-oorlogse opgaande lijn voor de naaste toekoms enige teruggang. Doch de constellatie van de landbouw is zijn inziens, nu geheel anders. Door zijn standsorganisatis en zijn tech nische organisaties is de boer nu veel beter in staat zijn ha de oorlog verbeterde positie*te verdedigen. Bo vendien heeft de regering volgens de voorzitter een open oog voor de moeilijkheden, waarin bepaalde be drijfstakken dreigen te geraken. Evenzo is de regering diligent op het gebied van de werkgelegenheid. Bij de voortgezette behandeling in de Eerste Kamer van het wets ontwerp tot verandering van de grondwet met betrekking tot de bui tenlandse betrekkingen, heeft de heer BEEL, minister van binnen landse zaken, gewezen op de uitzon derlijke betekenis van dit voorstel. De argumenten van de heer Geug- jes wijst de Regering van de hand. Het is niet enkel de harde realiteit, welke aanleiding was tot het voor stel. De bevordering van de inter nationale rechtsorde heeft daarbij voorop gestaan, zei dr. Beel. Van de staatscommissie kan bezwaarlijk worden verwacht, dat zij deze ge hele materie opnieuw zal gaan be handelen. Wel kon de minister toe zeggen, dat wanneer de Regering haar standpunt zal bepalen, aan een daarvoor het meest in aanmerking komende instelling de kwestie der buitenlandse betrekkingen zal wor den voorgelegd met het verzoek re kening te houden met de in deze Kamer gemaakte opmerkingen. Artikel 59 geeft de Staten Gene raal niet minder bevoegdheid met betrekking tot oorlogsverklaring dan het oude artikel 59, dat volkenrech telijk niet meer toepasselijk kon ^ijn. De regering wil gaarne verklaren, dat de fundamenten en essentiële elementen van staatsbestel niet aan de ontwikkeling der internationale rechtsorde zullen worden opgeof ferd. Bij de replieken deelde de heer DE VOS VAN STEENWIJK (V.V.D.) nog mee, dat een deel van zijn frac- Doorn in oog Rekenkamer De Rekenkamer besteedt aandacht aan het onnodig gebruik van dienst auto's. Naast haar teleurstelling over het feit, dat niets meer vernomen werd omtrent het voornemen om be perking in te voeren, die een jaar lijkse besparing van drie millioen gulden zouden opleveren, uit zij ech ter haar voldoening over de maatre gelen, die dc legering neemt tegen ambtenaren, die voor privé-doelein- den dienstauto's gebruiken. Ook het langdurig leegstaan van door het Rijk gehuurde panden is de Kamer een doorn in het oog. Een gunstige indruk heeft zij van de efficiency bij de Landmacht, hoewel zich daar nog verschijnselen voordeden, waarop zij de aandacht moest vestigen. tie, evenals in eerste lezing, zal te genstemmen op grond van overwe gende bezwaren tegen artikel 60c, cat een te ruime afwijkingsmoge lijkheid van de grondwet behelst. Na dupliek van de minister werd het ontwerp aangenomen met 37 te gen vier stemmen, dus met de ver eiste twee derde van het aantal uit gebrachte stemmen. Tegen stemden de communisten en de heren Louwes en De Vos van Steenwijk (beiden V.V.D.). De vergadering werd gesloten. Maar wie kent ze alle Te Utrecht is Woensdag de tweede studiedag gehouden van de Katho lieke Centrale voor Beroepskeuze voorlichting. Hoofdpunt der discussies van deze studiedag was de kennis der beroepen. Tijdens de middagvergadering sprak de heer H. van der Vlist. Hij wees erop, dat de tegenwoordige structuur der beroepskeuzevoorlich ting een gevaar meebrengt, dat de ouders de verantwoordelijkheid, die zij tenopzichte van- de beroepskeuze van hun kind hebben, afschuiven op de voorliohtingsbureaux. Deze bu reaux integendeel moeten de verant woordelijkheid van de ouders bena drukken en mogen vanzelfsprekend niet in de plaats van de ouders tre den. Onder de ouders zowel als on der de onderwijzers, bestaat volgens de heer van der Vlist een ontstel lend gebrek aan kennis der beroepen. Het merendeel der ouders kent niet meer dan 80 tot 90 beroepen, terwijl er in feite 4000 zijn en in totaal 20.000 beroepsbenamingen. Het milieu der kinderen kan voorts grote beperkingen opleggen aan hun beroepskeuzemogelijkheden. De ouders interesseren zich bovendien slechts korte tijd voor de beroeps keuze hunner kinderen. Hetzelfde geldt voor de kinderen zelf, die zich slechts gedurende een bepaald aantal jaren met de keuze van hun beroep bezighouden. De heer van der Vlist bepleitte daarom een deskundige, al gemene doch tevens volledige en van alle romantiek gespeende voorlich ting op de scholen van de kennis der beroepen. De jeugd kan op talloze wijzen de kennis der beroepen wor den bijgebracht door middel van practisch onderwijs. Gestadig vordert de tunnelbouw bij Velsen. In de diepe bouwput werken tientallen arbeiders aan het tot stand brengen van de auto- en spoortunnels, waardoorheen suaKs het verkeer zal razen. Hier ziet U de bouwput met op de voorgrond het eerste segment van de tunnels, (rechts spoor: links: auto). Dit deel komt binnenkort uit de bekisting. Het geheel is gezien vanaf de kanaal zijde. 86ste lijst slachtoffers watersnood NIEUWERKERK. Stoutjesdijk-de Reus, Neeltje, geb. 10-3-1912; Goudzwaard, Wilhelmma, Klazina, geb. 17-2-1940. OUWERKERK. Hendrikse, Cornelis, geb. 25-6-1889 ZIERIKZEE. Fondse, Pieter Hendrik, geb. 20-5 1899. De eerstvolgende publicatie zal op 26 Mei a.s. geschieden. WATERSNOODSLACHTOFFERS UIT STAVENISSE WORDEN HERBEGRAVEN. De burgemeester van Stavenisse wil trachten te geraken tot een ner- begraving in zijn gemeente van de op 1 Februari jl. door de watersnood om gekomen inwoners van Stavenisse. Deze herbegraving zal geschieden Op een dag, welke tot rouwdag zal worden bestemd. Het opgraven en vervoeren der slachtoffers zal gebeuren door vrij willigers uit Stavenisse. Reeds na enkele dagen hebben zich vele inwo ners van Stavenisse voor deze werk zaamheden aangemeld. Naar alle waarschijnlijkheid zal aan de herbegraving een kerkelijke herdenkingsdienst vooraf gaan; het ligt in de bedoeling van het ge meentebestuur autoriteiten uit te nodigen de plechtigheid bij te wo nen. Met het oog op de voorbereiding zal de herbegraving over ongeveer twee a drie weken kunnen geschie den. Wij, die slechts hebben gehóórd van de overstroming, die zulk een groot deel van ons land teisterde, kunnen ons slecht voorstellen, dat er nog steeds grote gedeelten van Zeeland onder water staan. Dat er nog plaatsen zijn waar de bewoners nog niet mogen terugkeren, waar eb en vloed regeren, en waar alles wordt ondermijnd door- het zoute water, dat onstelbare verwoestingen aanricht. Op Schouwen-Duiveland staat een strook land gro tendeel de polder Oostërland tussen de slechte Rampaartsedijk en de Oude Dijk nog geheel onder water. J* ®n macht is men bezig met het dichten van: het gat. in de Rampaartsedijk, dat echter met vele moeilijkheden gepaard gaat. Men heeft in de haven van Zijpe een zanddepot opgespoten, waar men zandzakken vult, die moeten dienen ter versterking van de dijken. De zandzakken worden per platte wagen, getrokken door een duk over de ondergelopen wegen naar de punten gebracht, waar zij nodig zijn. Nieuw-Zeelands minister bezocht het Rampgebied De gift van ruim een millioen gul den, die Nieuw-Zeeland ten behoeve van de slachtoffers der watersnood heeft geschonken en die speciaal is bestemd voor de provincie Zeeland, zal gebruikt worden als aanvulling van het bedrag, dat krachtens de rampschadewet zal worden uitge keerd voor het herstel van de boer derijen. Dit vertelde de Nieuw-Zeelandse minister van Arbeid, Mijnbouw en Immigratie, die gisteren een bezoek heeft gebracht aan Noord-Beveland en Kruiningen. De minister toonde zich ook geïnteresseerd voor de emi gratieproblemen, in het bijzonder met betrekking tot de ramp. De ml nister, die in gezelschap van een groot aantal binnen- en buitenland se autoriteiten was bezocht eerst Kortgene. Tijdens een diner, dat ver volgens in de Korenbeurs te Goes werd gehouden, heeft ir. Krijger een en ander medegedeeld over de toe stand in Kruiningen. In de middaguren heeft men Krui ningen bezocht. Tijdens het opont houd in deze overstroomde gemeente heeft een dame uit Californië, die in Amerika duizend kilogram kleren had ingezameld, deze kleren symbo lisch overgedragen aan de echtgenote van de waarnemend burgemeester Voorts werden nog mededelingen gedaan over het dijkherstel. Men verwacht dat half Juni de gaten in de zeedijk bij Kruiningen gedicht zullen zijn. UIT DE SCHEVENINGSE GEVANGENIS ONTSNAPT. De strafgevangenis te Schevenin- gen, die naar buiten uit zo'n onneem bare vesting lijkt en die men uitge kozen heeft om de strafgevangenen uit Breda onder te brengen, blijkt toch ook weer niet een volledige garantie te geven. Naar wij vernemen is uit deze ge vangenis gisteravond een 26-jarige gevangene ontsnapt. De naam van de ontsnapte is niet bekend .evenmin tot welke vrijheidsstraf hij veroordeeld was. Het ligt in de bedoeling, dat de Koninklijke Marine van 26 tot 30 Juni te Amsterdam een vlootweek houdt. Aan deze vlootweek, de eerste na de oorlog, zullen deelnemen Hr. Ms. lichte kruiser Tromp, Hr. Ms. radarinstructieschip Soemba, Hr. Ms. fregat Jan van Brakel, Hr. Ms. Abraham van der Hulst, Hr. Ms. net- tenwerkschip Cerberus, twee squa drons mijnenvegers, omvattende twaalf schepen en zo mogelijk een achttal andere oorlogsbodems. Op bepaalde tijden zullen de sche pen worden opengesteld voor be zoek aan boord, terwijl het in het voornemen ligt, de schepen en de historische marinegebouwen te Am sterdam des avonds te illumineren. Het is voorts de bedoeling, dat de Marinierskapel der Koninklijke Ma rine met de tamboer en pijpers van het korps mariniers deze vlootweek zal opluisteren, terwijl bovendien op een dezer dagen een mars door de stad in het voornemen ligt. BETALINGSBALANS IN EVENWICHT. Volgens voorlopige gegevens be droeg de waarde van Nederlands in voer in April 1953 685 millioen gul den (Maart 752 millioen gulden), ter wijl voor een waarde van 680 mil lioen gulden (Maart 681 millioen gulden) werd uitgevoerd. Het dek kingspercentage bedroeg 99 (v.m. 91). In- en uitvoer, aldus concludeert het Centraal Bureau voor de Statis tiek, dat deze gegevens heeft samen gesteld, blijken zich gunstig te ent wikkelen. Zij bereikten in de afgelo pen maand weer bijna het even- wichtsniveau. Doordat de uitvoer bij de invoer in April 1953 ten opzichte van April 1952 ten achter bleef daal de het percentage van de uitvoer dat door de invoer wordt gedekt met 4 percent. Vergelijkt men de maand April met het maandgemiddelde van de periode Januari-April, dan blijkt de invoer in April 1952 lager te lig gen dan het maandgemiddelde; de uitvoer is echter practisch gelijk. In 1953 ziet men daarentegen, dat de in voer in April vrijwel gelijk is aan het maandgemiddelde, terwijl de uit voer belangrijk hoger ligt dan het maandgemiddelde. Het zwakke geslacht onder elect, stroom Kraan uit muur geruktl Een 31-jarige vrouw was Dinsdag middag in haar woning aan de Wol straat te Rotterdam aan het stofzui gen toen ze trachtte de keukenkraan dicht te draaien. Zoals later bleek was de stofzuiger defect en opeens kon ze de kraan niet meer loslaten, doordat ze „aar de" maakte en de stroom door haar lichaam ging. Ze rukte zo hard aan de kraan dat deze losschoot, waar door de stroomkring verbroken werd. Ze zag nog kans hulp te roepen, doch daarna verloor ze het bewust zijn. Een ontboden geneesheer en de G.G.D. hebben haar ter plaatse be handeld. Kom maar over! Enkele Urker vissers slaagden in Argentië Van de groep Urker vissers, die in dertijd naar Argentinië vertrok, is intussen al weer het grootste deel in Nederland teruggekeerd omdat er voor de meesten geen bestaansmoge lijkheden bleken te zijn. Toch zijn enkele er in geslaagd~een goede werkkring te vinden. Deze mannen, hebben zich thans blijvend in Argentinië gevestigd. De mannen hebben in het begin zeer veel moei lijkheden ondervonden, maar nu hebben ze allen een behoorlijk be staan, zo werd op Urk vernomen. Drie van de vijf geslaagden heb ben een woning gehuurd op Mar del Plata en hebben hun vrouwen ge schreven, dat zij mogen overkomen. In Argentinië is alles in orde; het wachten is nu op Den Haag. Rondom „De Ommelanden" Nieuw bestuur eveneens hoopvol Het oude bestuur van „De Omme landen" zal in kort geding door de president van de arrondissements rechtbank te Groningen laten uit maken welk bestuur thans rechts- geldige besluiten kan nemen. Tevens wenst het een uitspraak van de rechtbank, waarbij het de oud-direc teur van „De Ommelanden" dc heer F. de Boer, verboden zal worden het terrein van „De Ommelanden" te betreden. Op een persconferentie van het nieuwe bestuur werd medegedeeld, dat men het kort geding hoopvol te gemoet ziet, daar men verwacht dat het nieuwe bestuur door dc presi dent van de rechtbank in zijn uit spraak als rechtmatig zal worden beschouwd. De voorzitter van het nieuwe be stuur deelde ons mede dat „De Om melanden" „zal vallen en staan met de heer F. de Boer. Hij alleen kan de fabriek redden, omdat van de losse leveranciers 90 pet. achter hem staat en van de leden ongeveer 75 pet. Men zal in ieder geval ook wan neer de heer De Boer wordt aange steld als hoofddirecteur, de arbitrale uitspraak naleven", zo verzekerde ons de voorzitter. De Honderdduizend op 20862 In de 519e Staatsloterij, vierde klasse, achtste lijst, is op no. 20862 de honderdduizend gevallen. De verschillende series werden ver kocht in Amsterdam, R'dam, IJmui- den en Alkmaar.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5