Aankoop van politie-posthuis Gala-concert van „Canite Tuba" bij aanbieding nieuwe uniformen Verhoging van waterkering langs open Hollandse IJsel Weiland bij vuilnisbelt kost het gemeentebestuur hoofdbrekens DONDB :DAG 21 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 GEMEENTERAAD USSE Deelname aan structuur-onderzoek De gemeenteraad van Lisse kwam gisteravond bijeen. Afwezig was de heer Van der Zon. Na de vaststelling der notulen bracht de voorzitter, burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf, allereerst 'n punt van de begrotingswijziging 1953 naar voren; n.l. de aankoop van een politie-posthuis, omdat nog telefo nisch geïnformeerd zou worden of de eventuele koop zou doorgaan. Het betreft het politie-posthuis nabij Flora, dat de gemeente zou kunnen overnemen voor 2800 inclusief leidingen en sanitaire installatie. Met de verdere kosten van plaatsing, on derhoud enz., vroegen B en W een crediet van 5000. Meningen De heer De Vries meende, dat Lisse rijkspolitie is en informeerde of de kosten dan niet ten laste van het rijk komen. De voorzitter verklaarde, dat het alleszins billijk is, dat de gemeente deze kosten op zich neemt. In de Keukenhoftijd, wanneer veel assi stentie wordt gevraagd van de rijks politie, moet men deze groep toch behoorlijk kunnen huisvesten, temeer daar dit voor een groot aantal jaren ^eldt. De heer De Vries opperde het denkbeeld of hierin voorzien moet worden door de instantie, die deze assistentie noodzakelijk maakt. Hij achtte het niet juist, dat de gemeen te deze kosten draagt. De voorz. wenste onder geen be ding inmenging van andere instan ties. De heer De Koning vond het ook een taak van de gemeente en infor meerde waar deze politie-post zal komen in verband met de grond. De voorzitter was dit nog niet be kend, doch vermoedelijk in de om geving van Keukenhof. De heer Scholte vond de dringen de noodzaak nog niet aangetoond. Hierna werd toch overeenkomstig het voorstel besloten. Het afwijzend advies van B en W inzake een adres van een aantal ho tel-, café- en restauranthouders om verlenging van het sluitingsuur werd zonder meer geaccepteerd. Het voorstel tot verandering van een besluit tot aankoop van grond en het voorstel inzake het toekennen van een vacantie-uitkering in 1953 werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Woningbouw Bij het voorstel inzake de bouw van enkele middenstandswoningen, deelde de voorz. m/ede, dat de N.V. Electriciteitsbedrij f HSS een bedrag van 36.000 (zonder renteberekening en af te lossen in 50 jaarlijkse ter mijnen) beschikbaar stelt voor de bouw van een tweetal huizen, mits de gemeente zich verplicht om voor het personeel der N.V. een tweetal huizen ter beschikking te stellen, in dien dit nodig is. De heer De Vries vreesde, dat de huurprijs niet te laag zal zijn. Ge beurt deze bouw alleen te Lisse of ook in de andere gemeenten, al waar de N.V. werkt. Z. i. kunnen voor dit bedrag geen middenstands woningen worden gebouwd. Na nog enkele opmerkingen werd het voor stel aangenomen. De voorstellen inzake de financiële afwikkeling bouw 19 en 73 woningen door Gezinszorg werden zonder be spreking aanvaard. Het afwijzend prae-advies van B en W inzake het aanbrengen van markiezen aan de Geref. Ulo-school deed de heer De Vries dc vraag stel len, of het ongewenst is, dat deze markiezen worden aangebracht. De voorz. en weth. Tibboel be toogden, dat men andere middelen kan aanwenden en men volstaan kan met het aanbrengen van linnen schoolgordijnen. Overeenkomstig het voorstel van B en W werd besloten. De afgifte van een noodzakelijk heidsverklaring voor een cursus huis naaister aan de R.K. Huishoudschool werd afgegeven. De voorstellen tot wijziging van de uitkeringsverordening; tot verho ging van dc bijdrage aan de Roo- versbroekpolder in de kosten van onderhoud der wegen in die polder; de wijzigingen der gemeentebegro tingen 1952 en 1953 werden na enige bespreking aangenomen. Bij de ingekomen stukken en me dedelingen, besloot de raad tot het instellen van een structuur onder zoek in de Bollenstreek, omvattende de gemeenten Hillcgcm, Lisse, Sas- senheim, Noordwijkerhout, Noord- wijk, Voorhout en Warmond. De provincie draagt hierin 50 pet. bij. In beginsel werd besloten toe te staan, dat bij de R. K. Uloschool een rijwielbewaarplaats zal komen. Voorts werd medegedeeld, dat een organisatie is opgezet voor het hou den van een concours hippique op 2f Juni 1953 in het sportpark. De op- ^mtte begroting, berekend voor 2500 bezoekers, waaronder 500 kin deren, sluit evenwel met een nadelig saldo van ongeveer 1000. Men ver zoekt thans, dit bedrag voor reke ning der gemeente te nemen. De voorz. lichtte een en ander toe. Spr. betoogde het belang van deze sport, welke z. i. een toekomst biedt voor Lisse, doch, die in de eerste jaren ge holpen dient te worden. Nadat hierover nog vragen waren gesteld werd overeenkomstig het voorstel besloten. Hierna werd overgegaan tot ge- j heime zitting, waarna werd mede-i gedeeld, dat de raad heeft besloten tot het voteren van een bedrag van 900 voor muziekdoeleinden. Tenslotte deelde de voorz. mede, dat hij voor enige reizen naar Indo nesië en Nieuw Guinea, enige maan den buiten de gemeente zal vertoe ven. De heer Romeyn wenste hem goe de reizen en behouden thuiskomst toe. tanden Wit: adem Fris (Advertentie) KATWIJK AAN DEN RIJN PASTOOR HESP Pastoor C. J. Hesp van de parochie H. Joannes de Doper Geborte te Katwijk is gisteravond opgenomen in het St. Elisabeth ziekenhuis te Leiden voor een spoedoperatie. Op eigen yerzoek werd de pastoor uit voorzorg voorzien van de laatste H. Sacramenten. Na de operatie, die gisteravond werd verricht, ontwik kelt zijn toestand zich vrij gunstig. De R.K. Harmoniekapel „Canite Tuba" houdt op Dinsdag 9 Juni a.s. een grote gala-avond. Deze vereniging, welke in de wijde omtrek thans grote bekendheid ge niet, werd door kapelaan B. A. La- sance, thans rustend pastoor te Door- werth, in het jaar 1918 opgericht on der de naam „St. Gregorius de Grote" en was toen een jeugdcorps. Reeds spoedig nam zij deel aan muziek concoursen en wist hierbij verschil lende prijzen te behalen. In het jaar 1926 werd de vereni ging omgezet en ondergebracht in de St. Jozefgezellenvereniging. Haar naam werd gewijzigd in „Adolf Kol- ping". Aan een groot aantal muziek concoursen nam zij deel en de lei ding werd gevoerd door de vakdiri gent G. Dik, die het corps steeds meer omhoog werkte, zodat het spoe dig was ondergebracht in de eerste afdeling en kort daarna in de -afde ling uitmuntendheid. Het mooie werk werd evenwel noodgedwongen stil gelegd geduren de de bezettingstijd, omdat de ver eniging zich niet wilde scharen on der de cultuurkamer. Na de oorlog trad zij wederom naar voren, thans onder de. naam „Canite Tuba". Er werd aanvanke lijk met 16 man opgetreden. In 1946 nam de vereniging weer deel aan de concoursen in de afdeling uitmuntendheid en thans speelt zij in de superieuren-afd., waarbij zij in 1952 te Kwintsheul een eerste prijs cum laude behaalde met 378 pun ten. Het prachtige corps, bestaande uit 63 werkende leden, 40 bij harmonie en 23 bij drumbands en 15 leerlingen, HILLEGOM VERZOEK OM EERHERSTEL. Door de heer S. P. Warmerdam Gzn., veehouder en bloembollenkwe ker, is een verzoek tot de raad der ^gemeente Hillegom gericht, om eer herstel in verband met uitlatingen in de laatstgehouden openbare raads zitting, waarin adressant werd ge noemd „een sujet, iemand die tracht te „de gemeente een poot te draaien" enz. Adressant geeft in de bijlage een uiteenzetting van het vooraf gegane in Grondkamer en Centrale Grond kamer en als bijlage een afschrift van de zitting der Centrale Grond kamer, waar het geschil tussen adressant en het gemeentebestuur is behandeld. Aan ieder der raadsleden is een afschrift van het verzoek met een afschrift van de zitting der Cen trale Grondkamer toegezonden. Invaliden naar Heilo. Dinsdag maakten de leden der afd. Bloem bollenstreek van de R.K. Invaliden- bond „St. Liduina" een bedetocht naar O. L. Vr. ter Nood te Heilo. Met luxe-auto's vrijwillig afgestaan en autobussen vertrok de stoet vanaf de Van den Endelaan. Ook de bur gemeester toonde bij deze afreis zijn belangstelling. De verkeerspolitie zorgde voor een goed verloop. Kap. van Well uit Lisse droeg de Hoogmis te Heilo op; het Congregatiekoor van So. Joseph verzorgde de zang, de heer C. Pijpers bespeelde het orgel. Op de terugreis reed men over Bloemen- daal. Het was voor de invaliden een schone dag. WASSENAAR ST. LIDWINA-NAAICLUB ORGANISEERDE MODESHOW DOOR KINDEREN. De St. Lidwina-naaiclub van de R.K. Vrouwenbeweging,, die prachtig werk doet door het maken van kle ding en andere nuttige gebruiksvoor werpen ten behoeve van gezinnen, die daaraan behoefte hebben, heeft gistermiddag in de foyer van het R.K. Verenigingsgebouw een ver koopmiddag gehouden van kinder kleding. Een collectie jurkjes voor meisjes en pakjes voor jongens werd er aan de vele bezoeksters getoond door kinderen. In het midden van de foyer was een verhoogd plankier aangebracht, waarop de jeudige „mannequins" hun opwachting maakten. Het ging er vrolijk toe. De kinde ren hadden plezier in dit spel en de moeders waren vol bewondering voor het naaiwerk van de dames van St. Lidwina en bovendien voor de schappelijke prijzen, waarvoor de kledingstukjes werden aangeboden. Pluimvcevercniging. In „Het- Wapen van Wassenaar" vergaderde gisteravond de pluimveevereniging Wassenaar. Als afgevaardigde naar de jaarvergadering van de Nederlandse Hoenderbond werden aangewezen de heren v. d. Steur cn Penning. Op de vergadering van het provinciaal bestuur zal de afdeling vertegen woordigd worden door de heren Hei- neman en Westhoek. Besproken werd het plan om op 8 Augustus a.s. een jonge dierenmid- dag te houden voor konijnen en pluimvee. heeft haar instrumentarium in afgelopen jaren omgezet van een hoge in een lage toonzetting, het geen een bedrag van 15000 kostte. De benodigdheden voor de drum band werden hoofdzakelijk bijeen gezameld door een actie oud-papier tot een bedrag van 2500. Nog steeds blijven er wensen en onder leiding var notaris van Pinx- ter werd een uniformcomité opge richt. Dit comité zal nu op de avond van 9 Juni a.s. het corps huldigen en de uniformen aanbieden. Na deze aanbieding zal het geüniformeerde corps een gala-concert geven en de avond besluiten met een feestelijke taptoe. Waarschijnlijk zal men zeggen, thans zijn er dan geen wensen meer, doch dan heeft men het mis, omdat reeds weer plannen zijn gemaakt om een pijperscorps te formeren. Al deze initiatieven houden het corps levendig en het wakkere be stuur komt hiervoor wel een extra woord van lof toe. De hoge culturele waarde van zulk een schitterend corps in een gemeente van ruim 1200 zielen is van onschatbare waar de en dit is reeds vele malen geble> ken bij groots opgezette feestelijkhe den. Naar Oirschot. De R.K. Ulo van de Oranjelaan zal morgen een bezoek brengen aan het 42e regi. ment infanterie te Oirschot. Dit be zoek heeft plaats in het kader van de Legerjeugddagen. NOORDWIJKERHOUT Moederavond. De laatste bijeen komst in dit seizoen van de K.A.V., die gisteravond werd gehouden in café „De Zwaan", was gewijd aan het moederschap. In haar openingswoord zeide de presidente, mevr. Van den Bosch, dat deze avond was belegd om de moeders te eren, om alle moe ders van de K.A.V. van Nederland, van heel de wereld, lof en hulde te brengen. Wij zijn vanavond hier, al dus de voorzitster, om de grootheid en verhevenheid van het moeder schap ons nog eens ernstig 'voor de geest te stellen. Het bezit van kin deren vraagt echter, zoals elk bezit, méér zorg en méér opoffering van de bezitter. Daarom is er elk jaar op nieuw zo'n grondige reden in de K. A.V. om feest te vieren ter ere van haar die dit afgelopen jaar opnieuw moeder werden! Heel onze K.A.V. wil U geluk wensen, heel onze K.A.V. wil in Uw vreugde en rijkdom delen, maar ook heel onze K.A.V. staat voor U klaar om hu-lp te bieden, wanneer U hulp van ons nodig heeft. Na de openingswoorden werd het K.A.V.-lied gezongen. Alle leden die dit jaar moeder zijn geworden kre gen een artistiek bloemenvaasje aan geboden gevuld met anemonen. De geest, adviseur, kapelaan Vrok- lage, nam hierna het woord. Hij her innerde de leden er aan, dat in de vorige bijeenkomst, waarin het 100- jarig bestaan van de Kerkelijke Hiër archie werd gevierd, een telegram was verzonden aan de bisschop van Haarlem. Op dit telegram was een antwoord binnen gekomen dat de g.a. voorlas. De Bisschop dankte en gaf alle leden van de K.A.V.. afdeling Noordwijkerhout zijn bisschoppelijke zegen. Vervolgens wees de g.a. op de betekenis van deze avond. Kapelaan Vroklage plaatste de moederdagvie ring nog in het kader van de Krom staf-herdenking en wees er op, dat de eerste kiem van de godsdienst wordt gelegd door de moeder, dan pas komt de school en de kerk aan de beurt. Hierna volgde declamaties door de dames Romein en van den Bosch. De uitgaansdag werd besproken. Beslo ten werd een tocht naar Arnhem te maken in de vacantieweek van de bouwvakken. OEGSTGEEST NED. KATH. VROUWEN BEWEGING. De afd. Oegstgeest van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging belegde op Woensdag 20 Mei een feestavond. Deze feestelijke bijeenkomst werd gegeven ter ere van het 100-jarig Herstel der Bisschoppelijke Hiërar chie. De presidente, mevr. M. Creygh- ton-v.d. Berg opende de bijeenkomst. Als gasten waren aanwezig de pre sidente en de penn.esse van de K.A. V., afd. Leiden: de dames Uphoff en De Groot. Ook de g. a. pastoor J. Looyaard woonde de avond bij. Da delijk na de opening kreeg de spreek ster, mevr. N. Mol-Sinnige uit Breda, het woord. Zij sprak over: „De vrouw en de Kerk." Op buitengewoon hel dere en sympathieke wijze belichtte zij de taak en de roeping der vrouw als lekenapostel door de eeuwen heen. Even terugkomende op de laatste 100 jaren, vertelde spr., dat niet alleen de mannen, maar ook de vrouwen een aandeel hadden in de geschiedenis. De vrouwen op de Kruisweg, zij waren er. De vrienden waren bang en bleven thuis, maar de vrouwen staan langs de weg en tonen open lijk haar droefheid en Christus spreekt haar dan ook toe. De jonge Veronica en Maria Magdalena. De geschriften van de grote H. Theresia van Avila worden nog steeds gelezen. De kleine H. Theresia van Lisieux, die de weg van het kleine koos, werd patrones der missiën. God zoekt ze overal: H. Liduina van Schiedam, en het eenvoudige fabrieksmeisje, de H. Margaret Sinclair. In de kerk heeft de vrouw een grote plaats. Er is haar een grote taak gegeven, aan vrouwen van iedere rang en stand en levens staat. Spr. stond ook even stil bij de grote invloed van de vrouw in haar gezin, dat een onderdeel is van de maatschappij. Voorts herinnerde zij nog aan de boodschap van de Paus: „Ook de vrouw is nodig, niet alleen in haar gezin, maar zo mogelijk ook in het openbare leven. Met goede wil is er wel tijd te maken om mee te helpen de wereld terug te brengen naar Christus. Een hartelijk applaus, onderstreept door een dankwoord van de presidente, vertolkte dat de aanwezigen genoten hadden van de mooie causerie. Hierna volgde de pauze, waarin de geanimeerde stem ming nog verhoogd werd door het pianospel van de dames Willemse. Na de pauze kreeg Henk Zouten dijk het woord. In het kort, maar te- .ens op geestige wijze, vertelde hij het verhaal: „De vos Reinsert." Niet alleen de inhoud, ook de moraal. Dan begint een prachtig poppen-spel. De leeuw als koning Nobel; de Vos als Reinsert. De belichting gaf een bizonder effect. De nabootsing der dierengeluiden, de stemnuances, de verschillende décors, het deed de aanwezigen heel even vergeten, dat het een „poppenspel" was. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND De Verenigde vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland heeft gisteren te Leiden vergaderd ten behoeve van enkele incidentele aan gelegenheden. Er is besloten tot instelling van een commissie voor verordeningen en juridische zaken. Hierin zijn be noemd: mr. H. W. Vliegen, mr. P. O. F. M. Cremers en G. H. L. baron van Wassen aer van Catwijck. Er is nader besloten, dat de Rijn landse waterkering langs de open Hollandse IJsel, onder Gouda, door gaans een waterkerende hoogte van 4.30 m. boven N.A.P. zal verkrijgen; alleen voor het gedeelte langs de oude stad Gouda zal met 4.15 m. vpl- staan kunnen worden. Voor een, ge deelte zal Rijnland het dijklichaam zelf verhogen en verbreden; over andere gedeelten worden keermuur- tjes op de dijkskruin gplaatst; nog andere vakken zijn er ten aanzien waarvan de gemeente Gouda opho ging en verbredihg van de dijk pre fereert en waarvoor dan de gemeen te Gouda de meerdere kosten tot haar last zal nemen. Een besluit is genomen inzake de bovenbouw van het nieuwe gemaal te Katwijk; eveneens een besluit tot overdracht van het z.g. Slaperge- maaltje bij Spaarndam aan de Oude 'Spaarndammerpolder. Het voorstel tot het aangaan ener geldlening groot 500.000 achtte de vergade ring onder de gestelde voorwaarden niet aannemelijk. Bij de behandeling der bezwaar - schriften tegen aanslagen in het Rijnlands bundergeld was weer het geval ener ambassade, welke aan slag, volgens een algemeen besluit enige tijd geleden genomen, onin baar moest worden verklaard. De toeneming der gevallen van deze aard heeft de aandacht getrokken. Dat onrustige, opgejaagde gevoel U kent het maar al te goed. Het vindt vaak zijn oorzaak in het drukke, inspannende leven. Zorg daarom, dat Uw zenuwen U niet de baas worden. Voed U goed en gebruik dagelijks een flinke eet lepel VITAMINE GISTVLOK- KEN. Binnen een week a 10 da gen zult U bemerken, dat U zich fitter gevoelt en dat U meer werk kunt verzetten zonder ner veus of gejaagd te worden. VITAMINE GISTVLOKKEN zijn een product van de Koninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfa briek N.V. Zij bevatten het ge hele in gist aanwezige natuurlij ke vitamine B complex, alsmede een hoog percentage eiwit. Regelmatig gebruik zal Uw ge zondheid cn Uw zenuwgestel ten goede komen. Verkrijgbaar, bij uw drogist. (Advertentie) GEMEENTERAAD VOORHOUT De raad van Voorhout werd op zeer korte termijn in een spoedeisende vergadering bijeengeroepen, betref fende het aangaan van een vaste lening ad ƒ200.000,—. Aangezien de raad in lange tijd niet vergaderd had, werd een rondvraag toegestaan, welke enige discussie bracht. De voorz., burgemeester De Graaff stelde het op prijs, dat de leden aan de dringende oproep gevolg gegeven hadden. Ter consolidatie van een lo pende kasgeldlening ad f 200.000, konden B. en W. een vaste lening aangaan met de Coöp. Vereniging „Centraal Beheer" G.A. te Amster dam, tegen een rentevoet van 4 3/4 voor de tijd van 40 jaar, per 15 Aug. 1953. Diverse vragen werden wel gesteld hieromtrent, waarna het voortsel z.h.st. werd aanvaard. Bij de vele ingekomen stukken hoorden de leden twee brieven voor lezen. Allereerst van de gemeente Nieuw Vossemeer een schrijven, waarin door het gemeentebetsuur van deze plaats hulde en dank werd gebracht voor de morele en mate riële steun, welke van Voorhout is ontvangen. Ook de burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk sprak zijn erkentelijkheid uit aan allen in Voorhout, die meerdere van zijn ge- meentenafen als evacué's hadden gehuisvest. Het gemeentebestuur stelde deze brieven op prijs. De be trokken gezinnen, die huisvesting verleend hadden, zal via het Roode Kruis dank worden gebracht. Omtrent de natriumverlichting was een schrijven van Philips bin nengekomen, waaruit bleek, dat niet gesproken kan worden van gebreken van ernstige aard. Wethouder v. d. Nouland stelde er prijs op, mede te delen, d-at alle fusten, gebruikt om verzamelde goederen naar de geadop teerde gemeente te vervoeren, weer in Voorhout zijn. gearriveerd. Op 'n vraag van de heer Jansze, antwoord de de voorz., dat voor de geschonken ledige zakken /0,70 zal worden ver goed. Flinke prijs. De heer v. d. Poll vroeg naar het verloop van de openbare inschrijving van het stuk weiland bij de vuilnis belt. Daar dit in een vorige zitting nogal meningsverschil bracht met als besluit een openbare inschrijving, kwamen nu ook vraagstukken naar voren. O.a. zou het gemeentebestuur van Voorhout bijna verbaliseerd zijn geworden door de Grondkamer van Zuid-Holland, omdat geen open-bare inschrijving of verhuur mag geschie den. Een reeds vastgestelde juridische uitspraak vond ook gaen doorgang, omdat een belanghebbende zijn klacht weer had ingetrokken. Opnieuw zal deze zaak door B. en W. moeten worden uitgebalanceerd. De voorz. sprak zijn spijt uit, dat geen uitspraak was gedaan. Het gemeentebestuur staat in deze voor een moeilijke be slissing, daar door buitengemeente- naren (door openbare inschrijving) een bedrag van f 770,is geboden per ha voor glascultuur. Hopende op een spoedige beslissing in deze werd deze zaak verschoven naar een vol gende zitting. De heer v. d. Lans had geconsta teerd, dat een administratieve kracht Bioscopen De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: ino: „De vlam en de pijl". 14 jaar. „Robin Hood", alle leeftij den. or: „With a song in my heart", 14 jaar. non: „The quiet man", 14 jaar. „De verzonken stad", 14 jaar. was aangesteld bij het Waterbedrijf, niet woonachtig in de gemeente. Het waarom wilde hij gaarne vernemen. Van de sollicitanten uit eigen ge meente was er volgens B. en W. niet één geschikt. Alle factoren waren onder ogen gezien. Ook merkte de heer v. d. Lans op, dat de aangeslo tenen van het Waterbedrijf, 2-maan- delijkse rekeningen werden aange boden. Dit vond hij niet gaan zoals het moest. Door veel achterstand bij de administratie werd dit feit toege geven, echter stond een nieuwe me thode op stapel, welke dit euvel zou voorkomen in den vervolge. Besloten werd nog tot een volle dig parkeerverbod over te gaan bij het kruispunt EngelselaanJac. van Beierenweg. Nog' enkele andere be sluiten vielen omtrent Teijlingerlaan, Dr. Kuiperlaan en Schaepmanlaan, waarna werd gesloten. Wielrijder met auto in botsing Op het kruispunt Oude Herenweg Teijlingerlaan werd gisteren een ze kere D. uit Sassenheim aangereden door een luxe auto, bestuurd door een inwoner uit Amsterdam. Met het middaguur kwamen bloe mistarbeiders van de fa. B. en K., vanaf de Oude Herenweg. Eén er van, de heer D. uit Sassenheim zag' telaat de naderende auto. Wel draai de hij met de richting van de auto mee, evenwel kon niet voorkomen worden, dat hij werd gegrepen. Met een hersenschudding en vermoede lijk inwendige bloedingen, werd hij op advies van dr. HorrevOrts van Sassenheim naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. De autobestuurder remde zo hevig, dat hij zijwaarts met zijn wagen over de kop sloeg. Dit liep echter zo goed af, dat hij, nadat de politie van Voorhout een onderzoek had ingesteld, met zijn in gedrukte auto de reis kon vervol gen. Mej. Riet Ottenheim. Rijnsbur- gerweg, slaagde gisteren, te Rotter dam voor de akte voor bekwaam heid als onderwijzeres aan scholen voor voorbereidend onderwijs (kleu terscholen). VOORSCHOTEN MEVR. KLARENBEEK- VAN KLAVEREN SPROK IN HET BONDSGEBOUW. De bekende radio-spreekster me vrouw Klarenbeek-van Klaveren was op uitnodiging van de R.K. Vrouwen beweging naar Voorschoten gekomen, om daar niet alleen voor de leden, maar ook voor niet-leden een belang rijke causerie te houden over een zeer moeilijk onderwerp: „De sexuele opvoeding van» de jeugd". Daar dit een opvoedingskwestie betreft, die de ouders aangaat, waren de heren dit keer evenzeer welkom. Helaas was de opkomst van de vaders niet zo groot. In een vlotte, aan de praktijk getoetste causerie besprak mevrouw Klarenbeek-van Klaveren' openhartig, welke problemen zich bij de sexuele opvoeding voordoen en welke hou ding de ouders in deze moeten aan nemen. Spr. wilde deze materie niet betiteld zien met voorlichting. De kinderen in kennis brengen met de sexuele aangelegenheden is iets. dat zuiver behoort bij de opvoeding. Het is daarom geen zaak, die men de kinderen op een bepaalde avond en leeftijd even vertelt. Men kan dit beter doen geleidelijk aan», wanneer gevolgd, was er gelegenheid tot het stellen van vragen, welke gelegen heid werd aangegrepen om nog eni ge netelige kwesties te bespreken. De presidente, mevr. E. van Gent-Zonne veld dankte na afloop mevr. Klaren beek-van Klaveren. Mevr. van der Heijden had aan de R.K. Vrouwenbe weging een mooi gehaakt tafelkleed geschonken, waar minstens 120 uren aan was gewerkt. De verloting van dit kleed bracht op 31.90. Mevrouw C. v. d. Valk was de gelukkige win nares. Uitvoerig werd daarna het jaarlijkse uitstapje besproken. Een buitenlandse trip met Antwerpen als reisdoel. 10 Juni is de uitgaansdag. Wie mee wil, moet zich uiterlijk Zon dag 24 Mei aanmelden. ZOETERMEER 50. jarig huwelijksfeest. Giste ren herdacht het echtpaar A. de Groot-F, v. Nieuwkerk. Bleiswijkse- weg 54, de dag, dat het voor 50 jaar in het huwelijk trad. Het Fanfare corps „Kunst en Vriendschap bracht het gouden paar een serenade. De heer W. J. Balvert slaagde te Leiden voor het examen semi-arts. Uitslag toneelwedstrijd „Ons Ge noegen". Dinsdagavond kwam de laatste deelnemer aan de toneelwed strijd in „Ons' Genoegen" op de plan ken. „Virus" uit Gouda speelde het blijspel in drie bedrijven „Mary, ik houd van je". Voor een amateurge zelschap werd zeer goed gespeeld. Een vrij groot publiek heeft van be langstelling blijk gegeven en werd hiervoor rijkelijk beloond. Na afloop stak de jury de hoofden bij elkaar en na circa een half uur was de uitslag van de wedstrijd bekend. 1. Virus uit Gouda; 2. Zang en Vriendschap te Moercapelle; 3. Tavenu te Boskoop en 4. VOCVOS te Zoetermeer. De Zoetermeerse vereniging moest met de vierde plaats genoegen nemen, hoewel ze slechts een puntenverschil van 2 had met Tavenu. LEVENSLANG VOOR DRIEVOUDIGE MOORD. Hedenmorgen heeft de procureur- generaal van het Arnhemse Gerechts hof, mr. N. S. Hoekstra, tegen de 53- jarige landbouwer D. J. L. te Heel- weg bij Varsseveld wegens drievou dige moord op zijn buren bevestiging gerequireerd van het vonnis van de Arnhemse Rechtbank, nl. levenslan ge gevangenisstraf. L. heeft op 29 Juli 1952 een zuster en 2 broers van de familie te Lindert om het leven gebracht door gif in hun stamppot te mengen, terwijl er nie mand thuis was. MARKTBERICHTEN GOUDA, 2i Mei. Kaas. Aanvoer 174 partijen. Prijzen: le soort 2.08 2.15, 2e soort 2.022.07, extra kwal. tot 2.22 per kg. Handel ma tig. LISSE, 20 Mei. Groene bloembollen veiling. Per bed van 3 R.R. Bree der Tulp Zanzibar f 15, Mendel Tulp Fridjof Nansen 30, id. Dodeneus 20, id. Baden Powel 18, Darwin tulp Lady Hillingon 16. Breeder tulp Roi Soleil ƒ20, Darwin tulp Giant 30, Enk. late tulp Mazeppa 16, Darwin tulp Lady Chamberlain f 26, Darwin tulp Sunkist 22, id. Rev. Ewbank 13, E.L.T. Argo f 14, E.L.T. Kleurenpracht f 13, Br. tulp Bizarre 15, Br. tulp Tantalus 14, Lelie bloemige T. Gretha 18, Mendel Tulp Blue Orchid 15, Tr. Tulp Karima 20, Mendéy.Tulp Athleet ƒ16. Par kiet Tulp Violet Queen ƒ22. Parket Tulp Firebird f 20, E.L. Tulp Stanis laus ƒ26. LEIDSCHENDiaM, 20 Mei. Eieren. Op de veiling werden aangevoerd 13200 kipeieren waarvoor genoteerd werd: 400 kipeieren no. 0 17.20 19.35, 5200 kipeieren no. 1 15.70 het in de praktijk te pas komt. Onze 16.15, 1800 kipeieren no. 2 14.65- huidige maatschappij maakt sexuele opvoeding noodzakelijk en men kan daarom de kinderen beter tijdig in kennis stellen met de levenskwesties dan te laat. Na de causerie, die met aandacht door de toehoorders werd 15.15, 4800 kipeieren no. 3 13.70 14.15, 1000 kipeierer. no. 4 f 12.80 12.95. Verder waren aangevoerd: 20 konijnen 0.80—8.45, 20 kippen ƒ1.50 —4.80, 5 hanen 1.05—5.25, 15 dui ven 0.500.70, 2 ganzen 4.254.80.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2