Het gemeenschapskarakter der onderneming Problemen van 'n nieuw Burgerlijk Wetboek Inlichtingen per automaat Cs Ck a&n>t(rc/i£ Pruisisch generaal geniet een Nederlands pensioen Aarzelende huurpolitiek heeft krotten tot gevolg Geen nieuwe slachtoffers WOENSDAG 20 MEI 1953 BE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Een studie-terrein, waarop nog nauwelijks de eerste stappen zijn gezet Te weinig en te veel bemoeizucht Als gevolg *van een aanvankelijk breder opgezet initiatief is enige ja ren lang op initiatief V3n het Studie centrum Arbeidsvraagstukken regel matig overleg gepleegd tussen een aantal Katholieke geleerden. Als vrucht van zijn beraadslagin gen heeft deze studiekring een rap port over het gemeenschapskarakter der onderneming gepubliceerd. Aan het rapport ontlenen wij het volgende: Het gevaar bestaat, dat men onder dekking van de gemeenschapsvlag iedere lading gaat vervoeren, zodat de mogelijkheid van een misgroei der sociale ontwikkeling niet denkbeel dig is, maakt een diepgaande bezin ning op het gemeenschapsbegrip en zijn consequenties noodzakelijk. De foede bedoeling, die bij velen echter Uhgetwyfeld aanwezig is wanneer zij spreken van de onderneming als ge meenschap en die gezien moet wor den als een gezonde reactie op het 29e eeuwse individualisme zal echter van wetenschappelijke zijde leiding moeten ontvangen, wil zij niiet in het moeras der begripsverwarring blijven steken of op een dwaalspoor worden gebracht. Een omschrijving van de moderne onderneming en haar doelstellingen gezien van solidaristisch standpunt zou als volgt kunnen luiden: De onderneming is een organisa tie van personen in hun werkzaam heden en kapitaal, die tot doel heeft ,een uit moreel oogpunt ver antwoorde bijdrage te leveren tot het totaal maatschappelijk fonds van bevredigingsmiddelen, m.a.w. te voorzien in redelijke behoeften der samenleving (objectief doel) met h<et oogmerk om door een rechtvaardige verdeling van de opbrengst en het bevorderen van de goede onderlinge verhoudin gen binnen de arbeidsgemeenschap een bron van passend menselijk welzijn te zijn en te blijven voor hen, die ertoe behoren (subjectief doel). Het zal moeilijk zijn hieraan in dit stadium van de ontwikkeling nog iets essentieels toe te voegen. Men kan natuurlijk wel zeggen, dat de onderneming meewerkt aan de opbouw van de maatschappelijke or de, dat zij werkgelegenheid verschaft en. dat zij de welvaart van een be paalde gemeente of een bepaald land bevordert, maar dan bekijkt men haar als deel van de gehele économi sche en maatschappelijke orde. Het verschaffen van werkgelegen heid en het bevorderen van de wel vaart zijn even zoveel doeleinden, die de overheid (eventueel in ruimere zin genomen) rechtstreeks intendeert ter bereiking van het bonum commune van een gemeenschap van hogere or de, en tenslotte *ran de staat. Zij lig gen boven het niveau van de onder neming. Vandaar, dat het algemeen welzijn niet in de doelstelling der onderneming voorkomt. Bij het stre ven naar haar eigen doel moet zij echter het algemeen belang in acht nemen. Deze analyse maakt duidelijk, dat de onderneming geen puur economi sche categorie is, die slechts winst maken tot doel zou hebben. Sedert de tweede wereldoorlog be gint de gemeenschapsgedachte voor al ook in de practijk veld te vinnen. Wel is het vaak meer een gevoels kwestie dan een scherp inzich. in be tekenis en consequenties van de toe passing van dit begrip op de onder neming. De problemen, die hier om een op lossing vragen, zijn van drieërlei aard: le. De sociale en sociaal-psychologi sche problemen, die binnen de arbeidsgemeenschap der onderne ming besloten liggen. Deze vraagstukken zijn in het ver leden in ernstige ïate verwaarloosd. Het gaat hier om een heel complex van zeer ingewikkelde vraagstukken. Het inzicht in hun importantie en in de wijze, waarop zij kunnen worden' opgelost, baant zich slechts zeer ge leidelijk een weg en is zeker nog lang niet ten volle bereikt. Het mag een dure plicht van de verantwoordelijke leiders der onder neming worden genoemd, dat zij zich ernstig met deze vraagstukken bezig houden en aan hun oplossing mede werken. 2e. De vraagstukken, die betrekking hebben op de plaats, welke de factor arbeid (leidinggevende, or ganiserende en uitvoerende) in de onderneming dien., in te ne men en op de invloed, die aan deze factor moet worden toege kend. e medezeggenschap vormt him: het centrale probleem. Een diepgaand onderzoek moet worden ingesteld naar de gronden die het recht op me dezeggenschap funderen, naar het doel, dat men er mee wil bereiken en naar de wijze, waarop zij doelma tig kan worden doorgevoerd. 3e. De vraagstukken, die betrekking hebben op de bevoegdheidsgren- zen der onderneming op sociaal' en paedagogisch terrein. De betekenis van bepaalde activi teiten voor het bereiken van dit doel, m.a.w. hun noodzakelijkheid, hum wenselijkheid, hun overbodigheid t.a. v. dit doel zijn bepalend voor de be voegdheid van de onderneming. Beweegt zij zich op terreinen, die geen rechtstreeks verband met het aangegeven doel der onderneming als arbeidsgemeenschap hebben, dan overschrijdt zij de grenzen van haar bevoegdheid, zoals zij anderzijds te kort schiet, wanneer zij niet kracht dadig dat doel nastreeft. Vraagstukken als: kadervorming door de onderneming, het brandend probleem der personeelsvereniging, evenals dat der inmenging van de on derneming in het persoonlijk- en ge zinsleven van de werknemer, vragen hier om een oplossing. Een zeer breed arbeidsveld voor sociologen, economisten, psychologen en paedagogen, waarop nog nauwe lijks de eerste stappen gezet zijn, ligt hier nog open en vraagt dringend om bewerking. De zoekende vreemdeling zal in de Nederlandse steden steeds meer in een handomdraai, of eigenlijk in een „knopomdraai" en zonder taalmoei lijkheden antwoord op zijn vragen kunnen krijgen. Een Noorse uitvin der, die zijn patent aan Nederland afstond, construeerde namelijk een eenvoudige automatische stadsgids, die thans alom wordt aangebracht. Rotterdam en Schiedam kregen de primeur van deze apparatuur. In Den Haag zijn zij thans opgesteld bij de beide stations en op het Valken - bosplein. Stadsgidsen staan voorts in de hallen van grote openbare in stellingen, zoals in banken, en ook de Hofweg zal met zo een automati sche stadgids worden verrijkt. Binnenkort zulen ook Uitrecht en Amsterdam aan de beurt komen om deze handige informator, die dag en nacht klaar staat, binnen de stads grenzen te bezittten. De basis van de „Stadsgids" is een stratengids. Indien men èen eenvou dige code van een bepaalde straat vindt, draait men aan een knop tot dat een doorzichtige lineaal het ge zochte punt op de stadskaart aan wijst. Tevens zijn dan tramnummers of busletters van de verbindingen be kend. Vragen wordt dus overbodig. De aanwijzingen voor de zoekenden zijn in het Nederlands, Duits, Frans en Engels gesteld. Aan deze stadsgids is tevens een „branche-register" verbonden, waar op men dadelijk een hotel, bank of bedrijf, alsmede de weg er heen kan vinden, reclame ziet men er niet op. Dit „vreemdeling help u zelf'-sys- teem voldoet in Noorwegen en el ders zo goed, dat men het in Neder land op zo groot mogelijke schaal gaat invoeren, speciaal in drukbe zochte centra. Kamercommissie is het niet met alles eens Verschenen is het eindverslag van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer over de nota over het nieuwe Bur gerlijk Wetboek en over de eerste reeks vraagpunten. In de eerste plaats werd de vraag besproken of het wenselijk is, ook de materie van het huidige Wetboek van Koophandel en de wettelijke re gelingen omtrent de rechten van de scheppende mens in het nieuwe Bur gerlijk Wetboek op te nemen. Onder de juristen bestaat reeds lang een communis opinio omtrent de wenselijkheid van samenvoeging van Burgerlijk Wetboek en Wetboek van Koophandel. De hoofdvraag, aldus werd van de zijde der regering verklaard, is in derdaad, of opneming van het Han delsrecht in het Burgerlijk Wetboek tot vertraging zou leiden. Op deze vraag werd van regeringszijde, wat het ontwerpen betreft, een ontken nend antwoord gegeven. Naar de overtuiging der regering is opneming van de regelen omtrent de rechten van de scheppende mens in het Burgerlijk Wetboek noodza kelijk, althans, voor zover deze re gelen van burgerrechtelijke aard zijn. Na deze uiteenzetting verklaarde de commissie zich met de opneming van het Handelsrecht en de regelin gen betreffende de rechten van de scheppende mens te kunnen vereni gen. Notariële akte bij overdracht. Wat de noodzakelijkheid betreft van een notariële akte bij overdracht van onroerend goed, konden de commissie en de regering het niet eens worden. Van regeringszijde werd het stand punt gehandhaafd, dat weliswaar in beginsel overdracht bij notariële ak te behoort te geschieden, doch dat het om practische reden wenselijk is daarop uitzonderingen mogelijk te maken. Enige leden der commissie hielden vast aan hun opvatting dat de rechts zekerheid het voorschrijven van een notariële akte eist en dat er geen aanleiding bestaat tot het maken van uitzonderingen. Re gisterpandrecht De commissie is door de uiteenzet ting der regering ook niet overtuigd, dat een regeringspandrecht nodig is en in de praktijk zal voldoen. De meerderheid harer leden zou de re gel van artikel 1198, lid 2. B. W., al gemeen gehandhaafd zien zodat geen registerpand wordt ingevoerd cn meende, dat daarnaast het re gelen van eigendomsoverdracht tot zekerheid aanbeveling verdient. Hoewel de commissie dus in het algemeen geen voorstander was van een registerpand, meende zij, dat wel plaats is voor een uitzondering ten gunste van verpanding van een handelszaak, n.l. door aantekening daarvan in het reeds bestaande handelsregister. Voorts werd uit de commissie ui ting gegeven aan de vrees, dat de re geling voor de overdracht van de handelszaak, waarbij er van uitge gaan wordt, dat de handelszaak een zekere zelfstandigheid bezit zonder een rechtspersoon te zijn, zal leiden tot allerlei onzekerheid, omdat op deze wijze een tussenvorm tussen 'n rechtspersoon en een natuurlijk per soon ontstaat. Van de zijde der regering werd hierop geantwoord, dat de handels zaak inderdaad geen rechtspersoon zal worden, doch, dat daarvan geen onzekerheid gevreesd behoeft te worden. 85ste lijst slachtoffers watersnood NIEUWERKERK. de Jonge, Kuintje, Johanna, geb. 27.11.1885; van der Weijde, Jacob Maarten, geb.: 7.6.1946. OUDE TONGE. Stassen-Jansen, Janna, geb. 9.11. 1923. RAMPENFONDS 112.6 M1LLIOEN. Tot gistermiddag was bij het Na tionaal Rampenfonds een bedrag van 112.6 millioen gulden binnengeko men. Sinds de vorige opgave is er dus een bedrag van 200.000.bij gekomen. DE STEENTJES-ACTIE NOG NIET VOLTOOID. Tijdens een persconferentie heeft de heer A. M. Bergers, de voortvaren de voorzitter en vindingrijke initia tiefnemer van de Katholieke Natio nale Bond voor E.H.B.O., meegedeeld, dat thans alle onverkochte steentjes uit de succesrijke Kromstaf-actie zijn „doorgelicht". Bij die gelegenheid is gebleken, dat tal van prijzen niet zijn toegekend. Overigens werd er op ge wezen, dat vele winnaars van prijzen zich nog niet hebben gemeld; onder dezen is bijvoorbeeld de winnaar van een der hoofdprijzen. Verder heeft de heer Bergers zich de medewerking verzekerd van een in hoofdzaak uit journalisten bestaan, de jury, die de best verschenen re portage van de voorbereidende actie zal bekronen. De prijs zo werd be kend gemaakt zal bestaan uit een vacantiereis voor twee personen naar Oostenrijk. „NOODKIST" DIT JAAR IN ST. SERVAAS-PROCESSIE. Ter gelegenheid van het eeuwfeest herstel bisschoppelijke hierachie zul len in de St. Servaas-processie te Maastricht op tweede Pinksterdag, de relieken van de bisschoppen van Tongeren en Maastricht alsmede de „noodkist" worden meegedragen. De eerste groep bestaat uit de re lieken van de H. Martinus, H. Theo- dardus, H. Maternus, H. Dominicus, H. Hubertus, H. Lambertus, H. Re- maclus en van de H.H. Monolphus, Gondulphus, Candidus en Valenti- nus; verder de borstbeelden met re lieken van de H. Monulphus, H. Gon dulphus, H. Candidus, H. Valentinus, H. Martinus, H, Amandus en van de H. Lambertus met parochiegroep. In de tweede groep gaan mee de relieken van St. Servaas, eerste bis schop van Maastricht. Dan volgt de „noodkist", een rijk versierd; schrijn van verguld koper uit de twaalfde eeuw, waarin ge deeltelijk de lichamen en kleren van de H. Servatius en de H. Martinus. Dit kostbare schrijn wordt noodkist genoemd omdat ze in tijden van gro te nood biddend door de stad wordt gedragen. Tot slot nog de pelgrims stok en de bisschopsstaf van St. Ser vaas. Rekenkamer rapporteert cijferreeks Het leger schilde dun en verkocht duur! Waardeloos schilderij Kath. Aannemers en Patroonsbond vergaderde De moord te Berkel Arts eerst in Sept. voor de rechtbank De dagvaarding tegen de Belkelse arts, die verdacht wordt zijn vrouw met cyaankali vergiftigd te heb ben, is na een protest van zijn ver dedigers ingetrokken. De dagvaar ding was uitgevaardigd voor 28 Mei a.s., maar de verdedigers hebben in een bezwaarschrift kenbaar ge maakt,, dat hier van moord geen sprake kan zijn, hierin gesteund door een verklaring van een oud hoogleraar, wiens advies zij inge wonnen hadden. De rechtbank zal nu eerst over het bezwaarschrift moeten oordelen, zodat verwacht wordt, dat de Berkelse arts niet voor September a.s. voor de rechtbank zal verschijnen. Bij de opening van de 31ste alge mene jaarvergadering van de Neder landse Katholieke aannemers- en pa troonsbond, welke gisteren en vandaag -te 's-Hertogenbosch wordt gehouden, merkte de bonds voorzitter omtrent de werkgelegen heid in het bouwbedrijf op, dat de overheidsmaatregelen om de werk loosheid in het bouwbedrijf tegen te gaan niet zonder meer de volledige instemming van de bond hebben. Men dient niet alleen werkgele genheid te scheppen voor de werk nemers. Spr. achtte het mogelijk, dat het woningprobleem eerder zou zijn opgelost dan statistische cijfers doen vermoeden. De aarzelende huurpolitiek heeft tot gevolg, dat ons land eerlang met een bouwvallig woningbezit en een nijpend krotten-probleem te kampen zal hebben. Spr. hoopte, dat de door de minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting ingestelde commissie krot opruiming en sanering een behoor lijk plan ter tafel zal brengen. De krot-opruiming, de sanering HANDELSVERENIGING „ST. CHRISTOFFEL" In de voortgezette vergadering van de Katholieke Vereniging van han delsvertegenwoordigers en aanver wante beroepen „St. Christoffel", te Utrecht gehouden, werd met alge mene stemmen een motie aangeno men, waarin het hoofdbestuur werd opgedragen te ijveren voor een spoe dige totstandkoming van een con centratie der bonden van hoofdar beiders, aangesloten bij de K.A.B. Het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Bekkering, gewaagde van een vruchtbaar verenigingsjaar. Het aantal leden steeg met 59 tot 2468; het aantal afdelingen vermeerderde met twee, namelijk Bilthoven en Delft. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden C. Bekkering, secretaris en J. N. Kap- pelhof bij enkele candidaatstelling werden herkozen. In de vacature lid-handelsagent werd voorzien door de verkiezing van de heer P. B. Mid delkoop te Utrecht. (Volksk.) De Algemene Rekenkamer heeft haar jaarlijks rapport weer de we reld ingezonden cn zoals uit het lij vig boekdeel blijkt, wordt er in Ne derland nog steeds te veel geld uit gegeven aan zaken, die dergelijke uitgaven niet verantwoorden en is de Kamer nog steeds niet helemaal te vreden met de wijze, waarop de de partementen en Rijksdiensten met de aan haar toevertrouwde belas tinggelden omspringen. Zoals ook al eens in een vroeger rapport tot uiting was gekomen, sprak de Kamer ook nu weer haar verbazing uit over een lijfrente, die nog steeds aan de familie- van een Pruisisch generaal betaald wordt Deze generaal had in 1814 een aan deel gehad in de bevrijding van Ne derland en de toenmalige regering had hem en zijn nageslacht een lijf rente geschonken. De Kamer is ech ter van oordeel, dat deze verplich ting door de laatste oorlog is komen te vervallen. Zo gewonnen, zo geronnen. En welke hoopvolle cijfers kon de Kamer in het gedeelte van haar overzicht schrijven, dat gewijd was aan de efficiency bij het leger. .Met kennelijke voldoening schreef dit meest gezaghebbende controle- lichaam in Nederland, dat er op le- gerlevensmiddelen 34.000,be spaard was; het vervoer van werk lieden voor het leger had 15.000, minder gekost; de spoeling had 7.000,meer opgebracht en door dat de aardappelen dunner geschild waren en de groenten zuiniger schoongemaakt was, had het rijk 14.000,bespaard. Hoe heerlijk zou het nu voor de Rekenkamer ge weest zijn, wanneer zij deze bedragen had kunnen optellen en had kunnen melden, dat er dus ƒ70.00 bespaard was, maar het bloedend hart moest men een regel verder schrijven, dat een departementale afdeling de schranderheid bezeten had om een waardeloze licentie vOOr vliegtuig bouw te kopen voor de aantrekkelijke prijs van 150.000,zodat alleen al van deze twee postjes de efficiency aan belastingbetalend Nederland ƒ80.000,— heeft gekost. Oorlogsschade nog een zere plek. In diverse hoofdstukken van het verslag komt het misnoegen yan de Kamer over de afhandeling van oor logsschaden, rechtsherstelaangelegen- heden en wat dies meer zij, onom wonden aan het licht. Zij dringt aan op zo snel mogelijke voorzieningen. Ook acht zij een grotere controle op de uitgaven van semi-ryksinstel- lingen zoals P.T.T. zeer ge wenst. Een apart verhaal vormt de ge schiedenis van de tijdens de oorlog aangekochte „Voetenwassingen" van Vermeer. Een der departementen kocht tijdens de oorlog dit schilderij voor ƒ1.300.000,Na de oorlog bleek, dat het een product was uit de geruchtmakende vervalsingsaffaire van Han van Meegeren. Het schil derij werd, nadat deze zaak aan het licht was gebracht, ineens practisch niets meer waard en het departe ment wilde dit plotseling waardeloze schilderij -graag kwijt. Men is met de kunsthandelaar, die het doek volko men te goeder trouw had verkocht, gaan praten en het slot is, dat het rijk ongev.eer een millioen gulden op deze oorlogskoop zal bijleggen. Afrika heeft een stem in de Kroning en de woning-verbetering achtte spr. belangrijke bijdragen voor de werk gelegenheid voor het midden- er kleinbedrijf. Het kleiner worden van de gemid delde woning-inhoud achtte spr. een gevaar voor de volkshuisvesting. Wanneer men architectonisch diffe rentiatie in de nieuw te bouwen wo ningen brengt, opent men de moge lijkheid grotere woningbouw-objec- ten aan te besteden in kleinere per celen. KONINGIN EN PRINS NAAR IJMULDEN De Breedband-walserijen te LJ- muiden zullen 25 Juni a.s. officieel in bedrijf worden gesteld in tegen woordigheid van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard. Klaas Carel Faber en Hubertus Bikker zullen voorlopig in Duits land in arrest worden gehouden, zo verneemt D.P.A. vhn bevoegde zijde te Düsseldorf. Officieel is. verklaard, dat er nog geen besluit genomen is omtrent de vraag of de uitlevering van Bikker toelaatbaar is. Het „Oberlandgericht" van Düsseldorf heeft ook nog geen besluit genomen ten aanzien van de uitlevering van Faber. Vergiftiging Schoonhoven Op medisch advies is gisteren een patiëntje van de worstvergiftiging te Schoonhoven naar het ziekenhuis te Gouda "overgebracht. Overigens heb ben zich gisteren geen nieuwe ver- giftigingsgevallen voorgedaan. Men hoopt dat het aantal slachtoffers zich niet verder zal uitbreiden. Het ge meentebestuur is niet overgegaan sluiting van scholen voor te schrij ven, doch heeft aan de hoofden ver zacht leerlingen uit besmette gezin nen tot nader order niet tot de lessen toe te laten. Ook een detachement, samengesteld uit troepen uit Oost-Afrika, Aden en Somaliland zal deelnemen aan de Kroningsplechtigheden in Engeland, als onderdeel van het Koloniale Con tingent. Bij de aankomst van de troepen in Southampton toonde Ser geant-Majoor Chebkwomy Soo van de „King's African Rifles", dat ook Afrika een stem heeft in het kapittel. Serg.-Maj. Chebkwomy Soo heeft o.a. deelgenomen aan de maatregelen tegen de Mau Mau terroristen. tGYPTt 4950 j\RN DE OEVER VRN DE NÜL UGT NOG HEDEN TEN DRGE HET R'JK VRN Phrrro Tutrnkofeï DRRR ZUN LRND DOOR UITGESTREKTE WOEST'J- NEN VHN DE MODERNE WERELD iS HEG E ZON - DERD, IS DE PMRRRO ER IN GE SLR RGD DE OUDE EarpriscHE beschrv/ng in 2un ruk te bewrren O, edele Pharao Tulankoffi, mag ik u om c poezelige hand van uw dochler, Prinses Banvlonvragen? y

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6