m PANG fel 3 Wanneer regering niet ingrijpt heeft Ned+ na 1 October geen televisie meer! Over renteloze voorschotten aan studenten Nijmegen krijgt kankercentrum Grondwetswijziging ten aanzien van buitenlandse betrekkingen Raddraaiers forceerden wilde staking in R'dam WOENSDAG 20 MEI 1953 BE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I WORDT TELEVISIE STAATSBEDRIJF? Tien-jarenplan van 40 millioen gulden Eén zender Nadat Nederland bijna twee jaren lang geëxperimenteerd heeft met de televisie en er steeds betere resul taten worden bereikt, die steeds meer kijkers trekken, dreigt deze nieuwe vinding voor de Nederlander verloren te gaan, daar de gelden van de stichting uitgeput zijn en er in Nederland nog steeds geen kijk gelden worden geheven, waardoor er geen vaste bron van inkomsten bestaat. Wanneer de huidige toestand ge handhaafd zou blijven, zou de Ne derlandse Televisie-stichting na 1 October a.s. haar werkzaamheden moeten stuken, met alle gevolgen vandien. Niet alleen zouden de Ne derlandse televisietoestelbezitters voor een ledig schermpje komen te zitten, maar tevens zouden Neder landse industrieën belangrijke inves teringen verloren zien gaan en zou Nederland uit de druk bezette tele- visie-aether verdrongen worden, zo dat het uiterst moeilijk zou zijn in de toekomst weer Nederlandse te levisie te brengen. gezaghebbende kringen ver wacht men derhalve, dat de rege ring de televisie-stichting te hulp zal komen en zelfs, dat de regering de gehele stichting zal overnemen. Men meent te weten, dat de re gering een 10 jarenplan ontworpen heeft, waarin zij voor de televisie 40 millioen gulden uitgetrokken heeft. Vijfentwintig millioen zouden uit de rijkskas, dus uit algemene belastinggelden betaald worden en vijftien millioen zouden de kijkgel- Kamerlid waarschuwt: Geen .te sterk doorgevoerde centralisatie ziekenvervoer Het lid van de Tweede Kamer de heer Verkerk heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid de volgende vragen schrifte lijk gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat van de zijde der ziekenfondsen ten einde het tarief zo laag mo gelijk te kunnen stellen druk op de ondernemers van zittend en liggend vervoer wordt uitge oefend om te geraken tot ver gaande centralisatie van het zie kenvervoer? 2. Is de minister niet van me ning, dat hierdoor een onvoldoen de spreiding van het wagenpark ontstaat, aangezien een aantal ondernemers vooral ten platte- lande wier omzet grotendeels uit ziekenvervoer bestaat, zich hierdoor niet kan handhaven, waardoor de behandeling van spoedgevallen in gevaar dreigt* te komen? 3. Is de minister bereid te be vorderen, dat de ziekenfondsen met behoud van de centrale mel- dingsposten een zo ruim moge lijk aantal ondernemingen inscha kelen, zodat door de verkregen spreiding een verantwoorde voor ziening van spoedgevallen wordt gewaarborgd? IN 1954 MEER EMIGRANTEN NAAR AUSTRALIË Het aantal Nederlandse emigran ten naar Australië zal volgend jaar waarschijnlijk nog aanzienlijk stij gen. Is het quotum over 1953. voor Nederland vastgesteld op 15.000, ver moed mag worden dat dit volgend jaar zal worden verhoogd tot mins tens 20.000 Na een lichte depressie in Austra lië is een aanzienlijke verbetering in de economische situatie ingetreden. Op grond van deze verbetering, me de teweeggebracht door de verdere industrialisatie en ook dank zij de uitnemende ervaringen met Neder landse emigranten, menen de Austra lische emigratie-autoriteiten, dat voor 1954 een verhoging van het Ne derlandse quotum verantwoord is. In het bijzonder blijft Australië geïn teresseerd in Nederlandse geschool de arbeiders, ook uit de landbouw. Voorts heeft men grote belangstel ling voor vestiging van Nederlandse industrieën in Australië PRIVE-GEBRUIK VAN DIENSTAUTO Reeds jarenlang hamert de Alg. Rekenkamer op het misbruik maken van dienstauto's voor privé-gebruik. Ook in haar jongste verslag oordeelt de Rekenkamer, dat nog niet de ver eiste bezuiniging is bereikt, al wordt wel een verbetering geconstateerd. Dat ter beteugeling van het onno dig gebruik van dienstauto's ook wel straffe maatregelen worden 'ge nomen, blijkt uit de bestraffing van een ambtenaar, die zich schuldig had gemaakt aan het dikwijls gebruiken van een dienstauto voor privé- doeleinden. Hem werd niet alleen een schade vergoeding opgelegd van 500. doch tevens werd hij voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar in rang teruggesteld. Het geweten spreekt en de schatkist glundert Om de veertien dagen verschijnt in de Staatscourant een lijst van be dragen, die door 's Rijks schatkist zijn ontvangen wegens vrijwillige voldoening van belastingen. Dat dit gewetensgeld nog aardig wat op brengt voor de schatkist, blijkt uit de Staatscourant van heden. De laatste weken is n.l. in totaal 108.634.21 binnengekomen. De verschillende stortingen lopen nogal uiteen:: Er is een bedrag bij van ƒ27.217.50 van iemand uit Amsterdam wegens te weinig betaalde inkomsten- en ver mogensbelasting, terwijl een andere Amsterdammer f 1.35 stortte wegens te weinig betaalde dividendbelasting. den in het laatje brengen. Wanneer deze plannen doorgang vinden, zou men tevens pogen om de zendtijden op te voeren tot 18 y. uur per week. Dit zal weer grote onkosten met zich meebrengen wat betreft de studio-ruimten en de per soneelsbezetting. Verder neemt men aan, dat slechts één officiële Nederlandse zender zal verrijzen. Hierdoor zal er dus een programma bestaan, dat zoveel mogelijk afgestemd zal moeten wor den op de wensen en de geestelijke stromingen, die in Nederland heer sen. De regering heeft nog geen defi nitief standpunt ingenomen ten aan zien van eventuele reclame voor de televisie. TWEEDE KAMER „Verruiming van studiebeurzen noodzakelijk" Pater Stokman Schifting zij verantwoord De Tweede Kamer heeft gisteren iu behandeling genomen de door mevrouw FortanierDe Wit (WD) in de zitting van 26 Februari voorge stelde motie met betrekking tot studietoelagen. Tevens kwam daar bij aan de orde de door de minis ter van onderwijs ingediende nota, die enige beschouwingen omtrent voorzieningen ten behoeve van stu denten bevatte. Mevrouw FORTANIER—DE WIT (V.V.D.) gaf een uitvoerige toelich ting, waarbij zij opmerkte met de minister van mening te zijn, dat no dig zijn vermindering der belasting en verhoging der salarissen van le raren en professoren. Studietoelagen zijn volgens haar onontbeerlijk voor die ouders, die niet in staat zijn hun kinderen hoger onderwijs te doen volgen. Ten aanzien van de midden groepen is een salaris- en belasting- politiek noodzakelijk die het moge lijk maakt, dat de ouders redelijker wijs zelf in staat zijn de financiële lasten van de studie hunner kinde ren te dragen. Veel arme studenten Uitbreiding van het aantal studie beurzen is nog altijd noodzakelijk, doch zij zag dit als een noodoplos sing zolang de middengroepen niet zijn geholpen. Tegen het systeem van renteloze voorschotten opperde zij bezwaren. Zeer veel studenten zijn arm, ze zijn slecht gevoed en beschikken over te weinig hulpmid delen, die voor hun studie noodza kelijk zijn. De kwestie der selectie bespre kend, zei zij van oordeel te zijn, dat de normen, welke daarbij worden toegepast, aanvechtbaar zijn. Het systeem van het gemiddelde cijfer achtte zij zeer gevaarlijk. Voorts pleitte zij voor een meer open oog voor de eenzijdig begaaf den.. Tenslotte diende zij een nieuwe motie in ter vervanging van de eerste. Daarin wordt als oordeel uitge sproken dat het noodzakelijk is, het stelsel van de renteloze voorschotten te vervangen door de verstrekking van rijksbeurzen a fonds perdu. Voorts dat een kleine staatscommis sie. van deskundigen dient te worden benoemd, die op korte termijn met voorstellen komt betreffende de wijze waarop het eerste gevraagde het best kan worden verwezenlijkt en tenslotte, dat in afwachting van de resultaten van bovengenoemd onderzoek het verantwoord is reeds voor de cursus 195354 het aantal rijksbeurzen a fonds perdu te ver hogen tot ongeveer duizend. Het be drag per persoon per jaar dient daarbij op een zodanige hoogte te worden gebracht, dat het volgen van de studie en het deelnemen aan het daarbij behorende algemeen op voedende gemeenschapsleven mo gelijk is. Al te gemakkelijk Pater STOKMAN (K.V.P.) merk te op, dat het de vraag is of weten schappelijk en sociaal verantwoor de normen voor selectie kunnen worden vastgesteld en of die dwin gend kunnen worden toegepast. Hij achtte het wenselijk het gehele pro bleem der selectie aan een grondig wetenschappelijk en experimenteel onderzoek te onderwerpen. Spreker betoogde voorts, dat de nota van de minister al te gemakkelijk heen- glijdt over de noodzaak van vermin dering van de belastingdruk en over de kwestie der salariëring van le raren en hoogleraren. Hij vroeg of de Regering er niet aan wil de studiekosten aftrekbaar te stellen van het belastbaar inko men. Hij was het er mee eens, dat men moet komen tot een aanmerke lijke verruiming van het aantal beurzen, al was hij van mening dat men de renteloze voorschotten niet helemaal kan missen. De heer ROOSJEN (A.R.) was van mening dat alles wat zweemde naar miskenning van de rechten der ouders moet worden vermeden. Ook hij zei tegen renteloze voorschotten te zijn, al kunnen ze niet geheel aantal beurzen achtte hij beter dan afschaffing van het collegegeld. Tegen verlaging van het college geld had hij geen bezwaar, al zal een zodanige verlaging consequen ties hebben ten aanzien van de sub sidies van het by zonder hoger on derwijs. Wat de motie betrof, meen de de heer Roosjen dat de minister reeds op de goede weg is en dat hij die por in de rug niet nodig heeft. Studieloon De heer VAN SLEEN (P.v.d.A.) betreurde het dat de nota geen con crete plannen bevatte en dat ze slechts een basis wil zijn. De grootte der beurzen en rente loze voorschotten is naar zijn me ning te gering. Hij stelde voor een studieloon in te stellen ook al zou daartegen aanvankelijk bezwaar worden geopperd. Ook aan leerlin gen van middelbaar- en kweek school-onderwijs zou een toelage dienen te worden gegeven. De heer LEMAIRE (K.N.P.) was ook van oordeel dat aan beurzen de voorkeur behoort te worden gege ven boven renteloze voorschotten. Een stelsel van studieionen was voor hem onaanvaardbaar. Met de motie betuigde hij zijn instemming. De heer TILANUS (C.H.) merkte op dat vele ouders hun kinderen niet naar ambachtsschool, kweek school, HBS of gymnasium kunnen zenden. Maar daarover gaat de mo tie en de nota niet. Hij verwonder de er zich over dat de minister in zijn nota te kennen heeft gegeven volkomen in te stemmen met de in middels ingetrokken motie. Een overmaat van zorg voor de studen ten zal naar zijn oordeel verslap pend werken. Dat er verruiming komt achtte hij wenselijk. De drie punten die in de motie worden uit gesproken, hebben zijn instemming niet en hij zal er zijn stem niet aan kunnen geven. Vanmiddag om één uur komt men weer bijeen. Verdeling opbrengst Zomerzegels geregeld Na langdurige onderhandelingen zal de „Stichting Comité voor de Zo- merpostzegels" weldra een feit wor den. Hiermede is een einde gemaakt aan veel wry ving en ongenoegen over zeggenschap en methode inzake de verdeling van zomerzegelgelden, waarvan vijftig percent voor sociale en vijftig percent voor culturele doel einden bestemd is. - Tot dusverre werd over de op brengst door (of namens) de minis ters van O. K. W. en Sociale Zaken beschikt. Dit nu werd onjuist geacht, omdat het particuliere initiatief, waardoor het geld bijeen kwam, daar door geen enkel zeggenschap had. Hierin is nu beslist, dat de nieuwe stiohting verdedingsschema's zal ma ken, welke de formele goedkeurin gen van de ministers van O. K. W., Maatschappelijk Werk en Sociale Zaken zullen behoeven. Een derge lijke regeling bestaat ook voor de kinderzegels. Van de opbrengsten zal 25 percent volgens een vastgesteld schema recht streeks door provinciale instellingen worden verdeeld; de resterende 75 percent wordt centraal over landelij ke instellingen verdeeld. De verkoop van zomerzegels wordt op het ogenblik nog ietwat gehin derd door de voorraadjes Watersnood zegels, die hier en daar nog niet zijn opgebruikt. De plaatselijke comité's werken echter zeer hard en willen alles op alles zetten om het bedrag van ruim 131.000 gulden, dat in 1952 voör verdeling beschikbaar kwam, dit jaar tenminste te evenaren. Op Vrijdag 22 Mei zal te Nijmegen worden opgericht de Stichting „Universitair Kankercentrum te Nij megen". De reeks universitaire kan kercentra, die reeds zijn gevestigd te Leiden, Groningen en Utrecht wordt thans met dit vierde cen trum uitgebreid. De oprichting van het laatste centrum van de reeks, n.l. lat van Amsterdam, zal plaats vinden op 26 Mei. De taak van de universitaire kan kercentra is in de Stichtingsbrief om schreven als: bestrijding van de kanker door de behandeling van pa tiënten, lydende aan kwaadaardige gezwellen en Je bevordering van het daartoe noodzakelijke wetenschap pelijke onderzoek, het na onder zoek van deze patiënten, de mede werking aan de Centrale Kanker registratie, het bevorderen van de Opleiding van de kankerspecialisten en de samenwerking met alle organi saties, instellingen .en personen, werkzaam in hét belang van de kan kerbestrijding. De oprichting van deze universi taire kankercentra is mogelijk ge maakt door bijdragen verstrekt door het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. GIFMENGSTER TOT 15 JAAR VEROORDEELD De rechtbank te Almelo heeft de 45-jarige B. J. K.—De G.. uit Hen gelo, tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering veroordeeld. Verdachte had in November 1952 haar echtge noot om het leven gebracht door rattenkruid door de zuurkool te mengen. De eis luidde 20 jaar met aftrek. EERSTE KAMER In de Eerste Kamer kwam giste ren aan de orde het wetsontwerp, verandering in de grondwet, strek kende tot wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de buitenlandse betrekkingen (tweede lezing) De heer POLLEMA (CH), be treurde het, dat de regering een aan vullende toelichting op dit stuk heeft gegeven. Intussen heeft het wets ontwerp ten onrechte weinig indruk op het volk gemaakt. Bij de gehouden verkiezingen heeft het volk zich totaal onverschillig ge toond tegenover de grondwetsherzie ning. Het schijnt zich niet bewust te zijn van de kentering der tijden, die van het grootste gewicht is voor on ze bestaansmogelijkheid. Spr. wees op verschillende bezwa ren van zijn fractie, welke hij in eerste instantie uitvoerig heeft be sproken. Deze voorstellen zullen al leen goed kunnen werken als er 'n behoorlijke samenwerking is tussen regering en Staten Generaal. Spr.'s fractie zal dan ook alleen voorstem men in het vertrouwen dat de rege ring nimmer achter de rug van het parlement om beslissingen zal ne men in voor de souvereiniteit be langrijke kwesties. De heer VAN WALSUM (Arb.), zeide, dat ook zijn fractie zal voor stemmen. Zij achtte deze wijziging een stap vooruit. De grondwet mag geen beletsel zijn om de ontwikke ling der nationale rechtsorde mede te maken. De heer ANEMA (AR), zeide, dat in zijn oorspronkelijk oordeel geen wijziging is gekomen. Ook thans zal sprekers fractie gaarne haar stem aan het ontwerp geven. De heer SASSEN (KVP): Het wetsontwerp is ingediend uit vage en idealistische overwegingen; min- j der dan uit integratie-noodzaak. Met worden gemist. Verruiming van het dit wetsontwerp heeft men meer opengehakt dan noodzakelijk en menselijk was. De heer DE VOS VAN STEEN- WIJK (Vrijh.) achtte het geen fraaie figuur om by algemene grondwets herziening verschillende punten op nieuw onder ogen te zien. Een grond wetsherziening moet immers terdege voorbereid zijn en bepaalde beslis singen niet op losse schroeven laten. Het is ook de vraag of de commissie op deze manier haar eigen werk zal willen desavoueren. De vergadering werd verdaagd tot Woensdag half elf. W oonwagen-ruzie eiste een dode In een vechtpartij, die door onbe kende oorzaak ontstond tussen de 32- jarige A. L. en de 40-jarige P. in het woonwagenkamp te Grave werd de eerste, vader van vijf kinderen, zo zwaar mishandeld dat hij is overle den. Toen de woordenwisseling tussen de beide mannen een hoogtepunt had bereikt, liep P. plotseling weg, maar kwam even later terug met zijn» beide zoons gewapend met een zware bijl en een staaf ijzer. De deur van de woonwagen, waarin L. zich had te ruggetrokken, werd geforceerd, en toen L. met zijn vrouw wilde vluch ten werden beiden neergeslagen. Door familieleden werden ze naar de dokter te Grave gebracht; deze moest de man echter opgeven. De toestand van de vrouw is goed. Twee van de daders, de vader en zijn oudste zoom, zijn inmiddels ge arresteerd. De jongste zoon is nog voortvluchtig. De verhouding tussen beide families was tot voor kort uit stekend. K Vol sprankelend zonlicht. Verrassend fijne smaken. *t>e vetsnapmntf. vast cte msïe zang. U herkent RANG aan de vrolijke kleurentinteling en aan de naam RANG. die op het beschermend omhulsel (Advertentie) Gisteren is bij Wilton Feijenoord te Schiedam een wilde „sit down"- staking uitgebroken. Deze werd ge organiseerd door personen, die niet in betrekking staan tot de vakbon den. Zij maakten gebruik van het feit, dat de fabriekskern op excursie was en slaagden erin, het ongeveer zesduizend man sterke personeel er toe te brengen, het werk neer te leggen. Dit ging overigens in vol maakte orde, zodat er naar buiten niets te merken viel. Zodra de Unie van Vakbonden kennis kreeg van de staking, hebben OPGAVE DOODSOORZAAK DOOR ARTS IS VERPLICHT De Hoge Raad heeft gisteren ar rest gewezen in de zaak van dr. J. B. S., directeur van het Tilburgse gemeenteziekenhuis, die in een over- lijdensacte de doodsoorzaak van een patiënt opzettelijk niet had ingevuld, zich op het ambtsgeheim beroepen de. De kantonrechter te Tilburg leg de 6 gulden boete op, welk vonnis werd bevestigd door de rechtbank te Breda. De Hoge Raad heeft het cassatie beroep van de arts verworpen. Het arrest werd ter zitting niet gemoti' veerd. vertegenwoordigers daarvan alles in het werk gesteld, de arbeiders weer aan het werk te krijgen. Dit optreden van de vertegenwoor digers der genoemde Unie had tot resultaat, dat het werk om vier uur des middags werd hervat. Het gaat hier om een reeds enkele weken lo pend intern conflict. In 1952 zijn werkgevers en werknemers over eengekomen, dat indien bij Wilton Feijenoord een dividend van vier procent werd uitgekeerd, de arbei ders recht zouden hebben op acht enveertig uren loon. Bij een divi dend van acht procent zou dit aan tal uren zesennegentig bedragen. Dit jaar is inmiddels elf procent uitge keerd, en nu ontstond er kwestie over de vraag, of de arbeiders recht hadden op een uitkering in verband met deze.drie procent extfa. De kwestie is bij het college van rijksbemiddelaars aanhangig ge maakt. en vandaag zal er in een bijeenkomst van dit college en ver tegenwoordigers van de Unie van metaalbewerkers een beslissing wor den genomen, namelijk over de vraag, of de drie procent extra zo als oorspronkelijk was aangenomen als reserve voor het pensioenfonds zou worden aangewend, of direct uitgekeerd. Vier weken geleden heeft eveneens een „sit down"-sta- king gedreigd, maar die kon toen door ingrijpen van de vertegen woordigers der vakbonden voorko men worden. Nederl. Rampslachtofferjes in Zwitserland Zesentwintig kinderen in de leeftijd van 6 tot 12 jaar, afkomstig van Schou- wen-Duiveland en Zuid-Beveland, twee zwaar door de ramp getroffen eilanden, zijn, begeleid door twee kinderverzorgsters, enige tijd geleden naar Zwitserland vertrokken, om daar weer wat op verhaal te komen. De kinderen verblijven drie weken in Crans, als gasten van Zwitserland, waar zij een heerlijke onbezorgde tijd doormaken. Men had oorspronkelijk het plan, de kinderen in militaire barakken onder te brengen, doch de hotel eigenaar Charles Turini, besloot een étage van zijn hotel geschikt te maken om de kinderen te ontvangen. In kamers van het elegante Golfhotel, waar zelfs koningen en koninginnen hebben gewoond, huizen thans de Neder landse kinderen, die de gehele dag omringd worden met de goede zorgen van de heer Turini. Vaak gaat de heer Turini zelf mee op wandelingetjes met de kinderen. Hier ziet U hem, aan iedere kant een Nederlandertje.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5