De Koningin en Prins veroveren de harten der Denen Naguib zwaait met de sabel Naguib kondigt „onafhanke lijkheidsslag" aan Zelfs de Belgische Raad v* State had zn Aprilmop Binnenkort samenkomst van de Grote Drie? Churchill in contact met de Russen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 20 MEI 1953 44ste JAARGANG No. 12893 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w.» 2.p. mnd.» 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.:'15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 KATHOLIEKE EENHEID IN TEGENSTELLING tot hetgeen men na de oorlog wel eens heeft kunnen constateren, is er in deze we ken, nu de gemeenteraadsverkiezin gen in aantocht zijn, geen sprake van politieke onverschilligheid. Hier en daar laaien de politieke hartstochten zelfs zeer fel op en vliegen politieke tegenstanders elkaar bij het gering ste meningsverschil in de haren. Afgezien van de excessen is deze belangstelling toe te juichen; men maakt zich er niet van af met de dooddoener „het zyn maar gemeen teraadsverkiezingen'' en beseft wel degelijk, dat de verkiezingen van 27 Mei as. van het grootste belang zijn. Niet alleen omdat er ook in de ge meenteraad politiek bedreven wordt, ■Aie uitgaat boven het niveau van een Rieuwe lantaarn en het weekloon van de gemeentelijke stratenmaker, maar vooral omdat de komende ver kiezingen een graadmeter zullen zijn van het politieke denken in Ne derland, dat bij de Kamerverkiezin gen van 1952 gewijzigd bleek te zijn. Nu is het weliswaar moeilijk om uitslagen van Kamer- en gemeente raadsverkiezingen met elkaar te ver gelijken en heeft het weinig zin om alle stemmen, die de verschillende partijen in alle gemeenten behalen, bij elkaar op te tellen, maar wel zul len de plaatselijke uitslagen houvast bieden voor het trekken van bepaal de conclusies ten aanzien van het politieke denken. Met name gaat het er straks om of hetgeen de P. v. d. A. ietwat over dreven „de doorbraak" noemt al of niet tot stiistand gekomen is en zo niet of deze „doorbraak" voortge gaan of teruggedrongen is. Vooral in het katholieke kamp is deze vraag belangrijk, want nu er bijna een jaar verstreken is na de laatste Kamer verkiezingen, hebben de katholieken als belangrijkste feit kunnen consta teren, dat de K.V.P. door afbrokke ling naar „links" er naar „rechts", haar invloed als grootste partij zag verminderen en genoegen moest na men met een even sterke P. v. d. A. naast zich, die het psychologische voordeel had van een groeiende par tij te zijn. De katholieken, die naar „rechts" afzwaaiden, hebben kunnen bemer ken, dat de invloed van Weiter c.s. in de Tweede Kamer toch maar uiterst gering is, dat hij als partij niet méér telt dan een ds. Zandt, die hoogstens bij een uitzonderlijke stem ming misschien in staat is de balans door een of twee stemmen in een bepaalde richting te laten overslaan. De katholieken, die hun heil meen den te vinden in de P. v. d. A. en die dit niet gedaan hebben omdat het katholicisme hun toch politiek niets meer te zeggen had, hebben op pijn lijke wijze moeten ervaren, dat zij terecht gekomen waren bij een par tij, die niet schroomt het Humanis tisch Verbond erkend te krijgen als een instituut, dat in gelijke rangorde dient te staan met de kerkgenoot schappen. Temeer waar de nederlaag van de K.V.P. in 1952 aanleiding is gewor den tot talr ke onderlinge bespre kingen, waarbij vele misverstanden uit de weg geruimd konden worden en die de K.V.P. op haar fouten heb ben gewezen, mag de mogelijkheid onder ogen gezien worden, dat de afbrokkeling niet alleen tot staan ge bracht is, maar zelfs een keer geno men heeft. De komende gemeenteraadsverkie zingen vallen practisch samen met het eeuwfeest van het herstel der bis schoppelijke hiërarchie, dat aller- wege aanleiding is geweest te spre ken en te schrijven over de emanci patie der katholieken, die voor een groot deel tot stand kon komen dank zij een hechte politieke eenheid. Wie het gedenkboek van prof. Rogier leest, constateert, dat het de grote Schaepman lang niet gemakkelijk gevallen is, dat hij moest optornen tegen veel wanbegrip en vooroorde len, maar dat hij er toch uiteindelijk in geslaagd is de katholieken politiek één te maken. De lezer constateert dan ook, dat er in feite nog niet veel veranderd is; ook vandaag aan de dag nog zullen de katholieken slechts iets kunnen bereiken wanneer zij zich samen weten in één groot ge heel. Enerzijds lokt het socialisme om van het communisme maar niet te spreken dat zijn aanhang mee sleurt naar eer. materialistische maat schappij, die als hoogste ideaal slechts het paradijs op aarde kent. Ander zijds lokt het liberalisme, dat als heersende gedachte weliswaar heeft afgedaan, maar in zijn laatste uitlo pers nog dankbaar profijt trekt van de ongunst der tijden, waarmee het gemakkelijk is propaganda te maken Tussen deze twee vuren staan de katholieke kiezers (de protestante evenzeer) en vragen zich af of er in deze tijd nog wel plaats is voor een politieke partij, die noch de ene noch de andere stand in het bijzonder wil dienen, maar die zich baseert op de maatschappijleer van het Christen dom. Een partij, die zich er van be wust is, dat men van de aarde nooit een hemel maken kan, maar dat er wel een mogelijkheid moet zijn om de maatschappij zó in te richten, dat iedereen in staat gesteld kan wor den, levend in die maatschappij, zijn Woorden van dank en vriendschap Vorstelijke tolken van gevoelens der volken Tijdens het diner, dat gisteravond in het paleis van Christiansborg te Ko penhagen werd gegeven ter gelegenheid van het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Denemarken, spraken koning Frederik en koningin Juliana een tafelrede uit. waarin beide vorsten de nadruk legden op de nauwe verbondenheid van beide staten en memoreerden hoe beiden streven naar dezelfde idealen: vrijheid, vrede en verdraagzaamheid onder alle volkeren. KONING FRERERIK SPRAK. Koning Frederik die 't eerst sprak zeide o.m.: In de laatste jaren hebben onze landen, bij grote en kritieke gebeur tenissen, gestaan tegenover een ge meenschappelijk lot, dat onze volken nog nauwer te zamen heeft gebracht, en op heden zijn het begrip en de solidariteit tussen beide sterker dan ooit tevoren. Toen de oorlog voorbij was aan schouwden wij met grote sympathie de unieke energie waarmede het Ne derlandse volk begon aan de herop bouw van zijn land, dat zo zwaar ge troffen was. Wij waren diep en oprecht ge schokt in Denemarken toen wij hoor den van de verschrikkelijke stormen en overstromingen, welke Nederland in het begin van dit jaar troffen.' Wederom zien wij hoe het Neder landse volk, vastbesloten en doelbe wust, zich wijdt aan de taak van het herstel der zware verliezen, die door onvoorziene gebeurtenissen zijn ver oorzaakt. Ik weet, dat de koningin en ik, wanneer wij onze hartelijke wensen voor het Nederlandse volk tot uit drukking brengen, namens de gehele Deense natie spreken. KONINGIN DANKT VOOR HULP In haar antwoord zeide koningin Juliana o.m.: Ik voel dat u de markante gevoe lens van vriendschap van het Deen se volk voor het Nederlandse volk tot uitdrukking brengt. Wy zullen ons altijd herinperen hoe u ons tweemaal te hulp kwam. De eerste maal, toen u ons geholpen heeft om de verwoesting en de hon gersnood, waardoor wij in de oorlog geteisterd zijn, te boven te komen en de tweede maal, onlangs toen u ons opnieuw geholpen heeft met zoveel goedheid, overvloed en doeltreffend heid na de grote overstroming, die onze natie met zo'n verschrikkelijke slag getroffen heeft. Met genoegen stel ik vast dat ik er volkomen zeker van ben, dat als een dergelijke ramp Denemarken ooit zou treffen, wij u op onze beurt te hulp zouden schieten. Daar wij weten dat wij op elkaar kunnen rekenen in dingen die de meeste waarde hebben, zoals prac- tische vriendschap, is er ook alle re den en een grondslag voor een reële hoop dat wij in de toekomst schou der aan schouder gezien zullen wor- dën bij het vestigen van een veilige en verenigde vrije wereld. KRANSLEGGING. Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben gistermiddag een krans gelegd op het gedenkteken op het kerkhof Mindelunden, waar de Deen se verzetstrijders zijn begraven. Toen de krans gelegd was en ko ningin en prins terug gekeerd waren bij hun koninklijke gastheer en gastvrouwe liepen plotseling twee jongetjes van een jaar of vier arge loos het pad op, elk met bloemen in de hand. Ze raakten tussen de ko ninklijke gasten en keken verwon derd om zich heen naar het geschit ter van uniformen en het goud der onderscheidingstekenen. Tot plotse ling één der ventjes, niet wetende wat te doen, gul zijn bloemetjes in de hand van koningin Ingrid drukte, die deze spontane hulde met een glimlach in ontvangst nam. KOELE DENEN LOPEN WARM. De Denen tonen, eigenlijk min of meer tegen de verwachtingen van de experts op dit gebied, grote belang stelling voor het koninklijk bezoek. De kranten wijden er veel aandacht aan en waar de auto met de beide De koningin en de prins blijken hier populair te zijn en dat hebben zij, zo werd ons verzekerd, voor het grootste deel te danken aan hun houding tijdens de watersnood. De Denen hechten nu eenmaal niet zo veel aan uiterlijk vertoon, maar menselijkheid en medeleven zijn dingen die zij in hun eigen ko ningshuis zo op prijs stellen. En dit zijn eigenschappen die zij, vooral de laatste maanden, ook in het Oranje huis belichaamd hebben gevonden. HET PROGRAM VAN VANDAAG Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben zich hedenochtend om 9 uur aan boord van het Deense ko ninklijke jacht „Dannebrog" bege ven, waarop zij met het Deense koninklijke paar naar Hensingör voeren voor een bezoek aan het slot Kronborg. De lunch werd vanmiddag aan boord van het jacht gebruikt, waar na een bezoek werd gebracht aan het instituut voor nabehandeling van lijders aan kinderverlamming te Hornbaeck. Vanmiddag zullen koningin Ju- lisna en prins Bernhard, na terug keer in Kopenhagen, op het Neder landse gezantschap de Nederlandse kolonie ontvangen. Men zal dineren op het paleis van koninklijke standaarden passeert, I koning Frederik, waarna een gala- staan de mensen langs de weg om de voorstelling in de koninklijke vorstelijke personen toe te juichen. 1 schouwburg zal worden bijgewoond. Niet overijld te werk gaan Generaal Mohammed Naguib, de Egyptische minister-president, heeft Dinsdagavond te Cairo in een radio- uitzending verklaard, dat zijn regering de Brits-Egyptische besprekingen over een ontruiming der Suez-kanaal- zóne door de Britse troepen, heeft opgeschort en dat zij thans voorbe reidingen treft voor een „onafhanke lijkheidsslag". De generaal zeide: „Het Egypti sche volk vraagt zich thans af, wat de volgende stap zal zijn, nu deze be sprekingen zijn opgeschort. Ik kan hen mededelen, dat wij thans vastbe sloten zijn, onze rechten te doen gel den en dat wij, op het door ons en niet door de vijand te bepalen tijdstip en onder door ons gewenste omstan digheden, slag zullen leveren". Premier Naguib deed een beroep op het Egyptische volk zich, „wanneer het zover is", voor te bereiden op „de grootst mogelijke opofferingen, lijden en tegenslagen". Generaal Naguib zeide voorts, dat de regering het Egyptische volk voor bereidt op de „beloofde dag", wan neer „de Egyptenaren, met aanwen ding van alle strijdwijzen, hun na tionale verlangens zullen bevredi gen". Hij voegde hieraan toe, dat de Egyptenaren geduld moeten beoefe- eeuwig doel te bereiken. Dit houdt - in, dat de Kath. Volkspartij met alle gemakkelijk kracht streeft naar een maatschap- pelyke welstand, die er vooral op gericht is de persoonlijkheid van ieder individu tot ontwikkeling te laten komen. Daarom staat de Kath. Volkspartij een sociale politiek voor die men niet verwarren mag met socialistische politiek en tracht zij alle groepen recht te doen wederva ren door het algemeen belang te die nen en daardoor te bereiken, dat het leven op aarde waard is geleefd te worden. Maar steeds zal de K.V.P. hierbij voor ogen houden, dat het einddoel van de mens niet op aarde maar in de hemel gelegen is en Hat de maatschappij er dus in de eerste plaats op ingesteld moet worden de mensen dit einddoel te laten berei ken. Waar de wereld gist, heerschap pijen vallen, tronen omver gestoten worden, revoluties uitbreken en gren zen worden weggevaagd, is het be- prijpeliik. dat zo'n partij geen star monument kan zijn, maar een be wegelijk lichaam, dat tastend in de chaos zijn weg zoekt en zich daarbij hoe kan het anders? wel eens vergist. Maar dan is er altijd nog een vastgrijpen aan het enige hou vast, dat alle katholieken ter wereld van alie tijden als het enige onver gankelijke erkennen. Dan is er altijd nog een confrontatie van de prac- tyk der partij met de leer van het Christendom. Een veilig baken in de kokende zee van onze gistende maat. schappij. Ned. militaire vliegers omgekomen In de buurt van Rhydwen (Noord Wales) zijn gisteren twee eenper soonsvliegtuigen van de Nederlandse marineluchtvaartdienst in de lucht met elkaar in botsing gekomen. De twee piloten kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde gisteravond toen de toestellen, die tezamen met een derde vliegtuig van de marine luchtvaartdienst in formatie vlogen, op de terugweg waren yaar een basis van de Britse Marine te Anthorn (Cumberland, Noord-West-Engeland) De piloten, beiden offcieren, zyn geïdentificeerd. Hun naaste familiele den zijn op de hoogte gesteld. De drie toestellen» maakten deel uit van een afdeling van de M.L.D. die in Groot-Britannië oefent. nen, daar zy te doen hebben met „een sluwe vijand, die van elk wapen ge bruik maakt". Egypte zal er voor waken de in het verleden begane fouten niet te herhalen. „Wij zullen geen nieuwe opvoering geven van het Palestijnse drama en evenmin zullen wij de tra gedie herhalen, die zich in 1951, na het opzeggen door Egypte van het Brits-Egyptische verdrag, in de Ka naalzone heeft afgespeeld. Wij zullen niet overijld te werk gaan en wij zullen 'evenmin het volk aandrijven en in haaat verkeerde dingen laten doen, alleen om een in houdloze populariteit te verwerven. Het zijn slechts daden, die by de vol ken en in de geschiedenis herinnering blijven", verklaarde de EgyjJtische minister-president. Koninklijk Paar in Kopenhagen vrr-yi Dinsdagnu n omstreeks half elf zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard met hun gw olg op het vliegveld Kastrup te Kopenhagen aangekomen. Zij werden er ontvangen door Koning Frederik IX en Koningin Ingrid. Voorts v;aren o.m. aanwezig dc leden van het Deense Koninklijke Huis, I'rins Knud en Prinses Caroline Mathilde, Prins Axel en Prinses Margaretha, Prinses Margrethe van Bourbon—Parma, Prins en Prinses Yiggo, Prins Gorm, leden van de Deense regering, vertegenwoordigers van leger, marine en lucht macht en de Nederlandse gezant en zijn echtgenote, de heer en mevrouw Loudon. Het inspecteren van de erewacht op het vliegveld. Links Koning Frederik, naast hem het Koninklijk Paar. TELEFOTO CHOLERA TE CALCUTTA^ Sinds het uitbreken van een cho- lera-epidemie, tien weken geleden, zijn te Calcutta bijna 700 mensen aan de ziekte gestorven. EDEN UIT HET ZIEKENHUIS. De Engelse minister ven Buiten landse Zaken, Anthony Eden, heeft vandaag het Londense ziekenhuis verlaten, waar hij twee keer geope reerd is. Hij verblijft thans op het officiële buitengoed van Churchill buiten Lon den. Naar eerst thans bekend is gewor den ,is de voorzitter van de Belgische Raad van State het slachtoffer gewor den van een kostelijke Aprilgrap. Op zekere dag het was 1 April, maar niemand van de achtbare heren dacht hieraan werd door het Belgi sche ministerie van onderwijs bij de Raad van State de tekst van een wetsontwerp ingediend met verzoek om advies. Het wetsontwerp voorzag in het nemen van maatregelen om de muziek van het nationale volkslied wat meer te doen eerbiedigen bij uit voering door de talrijke fanfarekorp sen, die België telt. Te dien einde werd in het wetsont werp bepaald, dat deze fanfarecorp sen de Braban^onne nog slechts mochten spelen, indien zy tevoren voor een bevoegde commissie een examen» hadden afgelegd. Dit examen was niet gemakkelijk en dc voor waarden waren omstandig neergelegd in het wetsontwerp. Eerst zou ieder aan een muzikale proef worden on derworpen, waarbij vooral op de pistons en de trombones gelet zou worden. Hierna moest dc examencom missie beoordelen of het volkslied onder het marcheren wel behoorlijk werd gespeeld, vooral by het om slaan van een hoek. Tenslotte schreef het wetsontwerp voor iedere muzi kant een kleurig uniform voor dat. merkwaardig genoeg veel weg had van het ambtsgewaad der leden van de Raad van State. De voorzitter van dc Raad van Sta te, bestudeerde dit wetsontwerp in alle ernst. Hy vond, dat dc regering nogal streng was cn het niet zeker was, dat dc landelijke fanfarecorp sen wel altijd aan de gestelde exa meneisen zouden kunnen voldoen. Toen de voorzitter de tekst grondig had doorgenomen cn van zyn aante keningen had voorzien, kwam hij aan het einde tot dc ontdekking, dat de minister van onderwijs vergeten bad het ontwerp te tekenen. Zo kon hjj het wetsontwerp niet aan zijn colle ga's van» dc Raad van State voorleg gen en hij stuurde onmiddellijk een deurwaarder naar de minister om diens handtekening. Do deurwaarder werd overal op het ministerie waar hij kwam met een daverend gelach ontvangen. Direct belde men de voor zitter van de Raad van State op cn toen deze op dc datum 1 April op het wetsontwerp was attent gemaakt, drong het tot hem door dat hij er in was gelopen. Hij vermoedde sterk dat de grappenmaker iemand was uit de Raad van» State zelf HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). HOGERE TEMPERATUREN Morgen geleidelijk toenemen de bewolking met later op de dag kans op enkele buien in het Zuiden van het land. Matige en tijdelijk vrij krachtige wind tus sen Zuid cn Oost. Hogere tem peraturen. De uitnodiging zou van Moskou uitgaan Naar verluidt staat Sir Winston Churchill In contact met Moskou, hopend op deze wijze een conferentie van de drie grote mogendheden ter waar borging van de wereldvrede te verkrijgen. Verantwoordelijke Britse zegslieden hebben verklaard, dat dit optreden \an Churchill de Russische instemming heeft. Als alles goed gaat zullen de Kussen Groot-Brittannië en de Ver. Staten over niet al te lange tijd uitnodi gen voor een conferentie, ergens tussen Moskou en Washington. De Amerikaanse staatslieden worden op de hoogte gehouden van het informele Anglo-Russische contact, verklaren de zegslieden, die anoniem wensen te blijven. ZAL MALIK DE UITNODIGING BRENGEN? Verwacht wordt, dat de Russische ambassadeur, Malik, kort na de over handiging van zijn geloofsbrieven aan koningin Elizabeth op 28 Mei, Churchill zal ontmoeten en dat hij hower. Malenko f en Churchill zal indienen. Daardoor zou Churchill de gele genheid krijgen, het gehele vraagstuk van de betrekkingen tussen Oost en West te bespreken met de premiers van acht Gemenebestlanden, die na tijdens die samenkomst formeel het 1 de kroning op 2 Juni te Londen zul voorstel voor een conferentie der I len vergaderen. grote mogendheden tussen Eisen-1 Vele vooraanstaande Britten zyn van oordeel, dat Churchill thans als climax van zijn grootse carrière ren belangrijke bijdrage tot de wereld vrede wil leveren. Naar verluidt wijdt hij veel gedachten, energie en hoop aan het project voor een con ferentie van de drie mogendheden. Er wordt in Engeland enig belang gehecht aan dc rapporten van am bassadeur Gascoigne. die. naar ver luidt, een gunstige indruk heeft van vele dingen, welke hy tijdens zijn recente besprekingen met do Russi sche minister van Buitenlandse Za ken, Molotof, vernomen heeft. Een der zegslieden verklaarde, dat Gascoigne, die „ervaren cn voor zichtig" genoemd werd, er van over tuigd is, dat de Russische bedoelin gen vredelievend zijn. De Britse politici zijn er door de besprekingen die achter de schermen tussen Londen en Moskou zijn ge voerd, blijkbaar voor meer dan 50 procent van overtuigd dat er sinds de dood van Stalin een werkelijke ommezwaai in de Russische politiek is gekomen. 21 Mei: zon op 4.38 en onder 20.36; maan op 12.50 en onder 1 45 uur. Geringe regenkansen Het KN M I. deelt mede: Als gevolg van het passeren van een storing, draaide dc wind in ons land gisterenmiddag naar het Wes ten. Dc binnenstromend!» lucht van zee veroorzaakte een aanzienlijke afkoeling. Op verschillende plaatsen daalde dc temperatuur i.. een half uur tijds ongeveer 6 graden. In htt Noorden en Oosten van het land ging het binnendringen van de koe lere lucht gepaard met onweer. Vandaag naderde een gebied van hogere luchtdruk ons land, waar door de bewolking weer oploste. Ten Zuidwesten van Tcrlnnd ligt een nieuwe depressie, die langzaam naar het Noordoosten beweegt en waarvan de wolkenvelden morgen in dc loop van de dag het land zullen binnendrijven. Tot aan het einde van de dag is do kans op regen ech ter nog gering. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur lulden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MQNCHEN WENEN INNSBRUCK weer temp. onbewolkt 21 C. geheel bew. 14 regen 14 zwaar bew. 10 onbewolkt 19 motregen 17 onbewolkt 14 zwaar bew. 20 zwaar bew. 24 half bew. 27 licht bew. 24 half bew. 21 zwaar bew. 24 zwaar bew. 24 licht bew. licht bew. 21 nevel 22 nevel 20 zwaar bew. 20 onbewolkt 23 JCowceCtje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1