Zal het oude bestuur, nieuwe leiding voor rechter dagen? Geraffineerde oplichterstruc deed tonnen ijzer verdwijnen Rechtspraak in de openlucht DINSDAG 19 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA' Rondom „De Ommelanden" Donderdag a.s. kort geding 1 De gang: van zaken bij de coöpe ratieve zuivelfabriek ,,Dè Ommelan den" begint ook buitenstaanders zorgen te baren. Het oude bestuur overweegt op zeer korte termijn een kort geding aanhangig te maken bij de Groninger rechtbank, waarin zij vraagt, welk bestuur nu gerechtigd is, rechtsgeldige beslissingen te ne men. Tevens wil men dan van de recht bank een uitspraak inzake de thans weer in functie zijnde oud-directeur, die in de korte periode vem zijn her- optreden een volledige revolutie heeft teweeg gebracht. Men ver moedt, dat het oude bestuur aan de rechtbank zal vragen de oud-direc teur te verbieden de terreinen van de Ommelanden tebetreden. Zoals bekend, is deze oud-directeur, nadat in liet bestuur een meerderheid van de oppositie was gekozen, wederom in zijn functie hersteld, waarna een reeks van ontslagmaatregelen en an dere beslissingen genomen werden, die lijnrecht indruisten tegen het be leid van de vorige leiders. De Groningse Zuivelbond heeft tijdens een algemene vergadering gisteren haar teleurstelling in de gang van zaken bij de „Ommelan den" kenbaar gemaakt. De voorz. verklaarde, dat de arbitrale uit spraak nagekomen had moeten wor den en becritiseerde de leden-melk- leveranciers, die ziclh zo zeer door hun gevoelens en zo weinig door normen van recht laten leiden. Spr. HULP AAN KWEKERS VAN VRUCHTBOMEN Tussen vertegenwoordigers van 't ministerie van Landbouw en van de afd. Boomkwekerij van de Stichting voor de Landbouw, is overleg ge pleegd in zake hulpverlening aan dc in moeilijkheden verkerende vrucht- boomkwekerij. Het verzoek om van overheidswe ge het surplus aan vruchtbomen door afkoop uit dc markt te nemen, is door dc minister van Landbouw afgewezen. Dc voornaamste reden hiertoe was, dat door afkoop niet de garantie wordt verkregen, dat ook werkelijk die kwekers ten volle ge holpen werden, die de hulp het hardst nodig hebben. De minister heeft nu een regeling goed gevonden, krachten welke spe ciaal die kwekers zullen geholpen worden, die door het ongunstig ver loop bij dc afzet van vruchtbomen in zodanige financiële moeilijkheden zijn geraakt, dat zij hun bedrijf niet of zeer gebrekkig kunnen voortzet ten. Van overheidswege kunnen de ze kwekers worden geholpen bij de aankoop van materialen, grondstof fen c.d., opdat zij van hun bedrijf weer een rendabel geheel kunnen maken. De wijze waarop en de mate waar in hulp zal worden geboden, zal van geval tot geval worden bezien. In de diverse districten zullen bij de uit voering van deze regeling commis sies worden ingeschakeld, waarin de tuinbouwconsulenten cn vertegen woordigers van de afd. Boomkweke rij van de Stichting voor de Land bouw ten nauwste samenwerken. HERTEN-PLAAG IN ELSPEET. Dc landbouwers te Elspeet hadden bij de wildschadecommissie een klacht ingodiend over de last, dio zij op hun akkers van de herten ondervinden su het gewas uit de grond komt. De commissie heeft thans be paald, dat optredend voor alle boeren iedere Elspeter. die in het bezit is van een jachtvergunning, de harten dia op de landbouwgronden in de omtrek worden gezien, mag neerschieten. Twee. veehandelaren, die uit Zwolle terugkeerden hebben op de Vterhoutenscweg onder Eispeet met hun auto een hert aangereden en gedood. Zij de-den aangifte bij de politie en mochten tot hun verrassing het dode dier houden, kon weinig bewondering hebben voor de bestuursdaden van de lei ding na de „paleis-revolutie". De voorz. sprak de wens uit, dat spoe dig de gemoederen bedaard zouden zijn en dat bezinning en werkelijk heidszin dc plaats van drift en on recht zouden innemen. NEDERLANDSE „METEOR" VERONGELUKT Gistermiddag, om kwart over drie, is een Meteor 4 straaljager, van de vliegbasis Twenthe bij het zgn. doorstarten, verongelukt. Het toestel kwam terecht onder dc gemeente Weerselo. De piloot werd levenloos aangetroffen. Zijn naam kan tot dusver niet worden bekend gemaakt omdat de familie nog niet is gewaarschuwd. Het toestel is niet in brand «gevlogen. Orchatr* Carlo Monti met de bekende rtdioztnger Eddy Canzoni spelen elke dtp in de Miramar Bar en Restaurant van het PALACE HOTEL NOORDWIJK AAN ZEE Iedere Zondagmiddag Thé-Dansant vanaf 4 uur Telefoon K 1719-2345 2-1 Een geraffineerde truc, die drie maanden lang stand gehouden heeft en een metaalhandclaar uit Slic- drccht op een verlies van 15.000, is komen tc staan, werd dezer dagen door de politie ontdekt en aan zijn geestelijke vader een Hilversummer, werd kosteloos staatsonderdak opge drongen. De Hilversumse handelaar reed met drie wagens voortdurend oude meta len van de terreinen van de Slie- drechtse handelaar naar Hilversum. De lege vrachtauto's, die het terrein opreden, werden gewogen en wan neer zij volgeladen waren, werden zij nogmaals op dc bascule geplaatst; ZAKEN zijn zaken „Kom", dacht de verkoper van prentbriefkaarten, die gedurende vele maanden op de Flora zijn produc ten aan de 'man gebracht had, „het is nu de laatste dag en die_ voorraad raak ik toch niet meer kwijt". Daarom wenkte hij een paar jonge tjes, die rondom zijn tentje slenter den en deelde rrtct gulle hand zijn kaarten uit. De jongetjes waren enorm dankbaar en namen hele sta pels tegelijk mee. Wie schetst echter de verbazing van de handelaar, toen hij ontdekte, dat de jongetjes begiftigd waren met het echte Oudhollandse handels- bloed, want op een paar honderd meter van zijn tentje verwijderd stonden zij de kaarten voor „spot prijzen" te verkopen. De bezoekers kregen de mooie glanzende foto's voor minder dan drie cent aangeboden en deze prijs was zo verleidelijk, dat menige be zoeker deze laatste middag zwicht te en enige kaarten als souvenir mee naar huis nam. Evenals de koopman, waren ook de drie jongetjes die avond „los"! Arbeider onder kipkar gedood Collega brak beide benen Door het ontsporen van een zand- trein in de bouwput van de tunnel bouw tc Velsen weré gistermiddag de 24-jarlge C. M. uit Hciloo vrijwel op slag gedood. Als gevolg van een verzakking in een „stort" zakten ook de rails van de zandtrein scheef en kantelden zes zware kipkarren van de spoor baan in de bouwpu.. Behalve M., die door het volle gewicht van een kar op slag gedood werd, x-aakte ook nog een andere ar beider onder de kipkarren bekneld en brak beide benen. het verschil van het tweede en het eerste gewicht moest dan de vracht voorstellen. De Hilversummer had er echter iets op gevonden! Hij ver zwaarde zijn vrachtauto's met zware pondsdoppen. Wanneer de wagen bij do ingang gewogen was, werden de doppen tussen de struiken verborgen en zodoende bij iedere vracht onge veer 1.000 kilo meer ijzer weggere den, dan de weegschaal aantoonde. De doppen, die klein van omvang waren, werden naderhand opgehaald. De recherche is van mening, dat de handige Hilversummer meerdere helpers gehad moet hebben en speurt verig voort. Zegenende zigeunerin Vervloekte geldbuidels werden veilig verlicht en gelicht Ook in de zigeuner-wereld sterft de romantiek langzaam een zekere dood! Trokken deze Slavische zwervers vroeger met een mager paard en een gammele wagen door de landen, waarheen hun onrustig bloed hen dwong, thans rijden zij ook al in glan zende auto's, die de laatste perfecties van een verwende eeuw verborgen houden. De politie, die gisteren in het Ren- kumse woonwagenkamp deze ont dekking deed, had echter minder be langstelling voor deze symptomen van naderende nuchterheid, als wel voor een dame, die de trotse eigena res van dit moderne voertuig was. Deze zigeunerin had namelijk met de fantasie van haar ras een truc be dacht, dat heel wat goed gelovige lie den uit Ede en omstreken een lieve duit gekost heeft. De zigeunerin kwam bij voorkeur op bezoek bij verafgelegen boerderijen en wanneer men zich liet verleiden door haar de toekomst te laten ontsluieren, dan zag die dochter van kampvuren zo maar in de lijnen van de hand, dat er op het geld, dait in huis bewaard werd, een vloek rustte. Nu, de slachtoffers voelden weinig voor ge vloekt geld en vonden het erg prac- tisch, dat de waarzegster niet alleen de vloek bekend maakte, maar te vens een bezweringsformule kon uit spreken. Vlug werd het geld te voor schijn gehaald en de zigeunerin sprak haar krachtdadige zegen uit. Deze zegen was echter zo ster'', dat een gedeelte van het geld zo maar in de zak van de waarzegster terecht kwam. Dit merkten de slachtoffers na tuurlijk altijd als de behulpzame da me al in geen ve.den of wegen meer te zien was. De politie kreeg van ver schillende zijden klachten, speurde enige tijd ijverig rond cn vond ten slotte de weldoenster bij haar nuchte re luxe auto, in gezelschap van twee mannen, die blijkbaar profiteerden van de vruchten van haar zegenin gen. De dode hand»»** De Haagse politie werd Zondag morgen opgebeld door een zenuwach tig persoon, woonachtig in de buurt van de Haringkade. De man had een uur geleden ter hoogte van het West- broekpark ln deze kade een hand boven het water zien steken. De politie stelde direct een onder zoek in met het resultaat dat een gummihandschoen uit het water v/erd gevist. De verdwenen pot Teleurgestelde verdediger gisteren voor Hoge Raad Gisteren had Mcine Pot, die het vorige jaar de aanslag pleegde op de Indonesiër, overste Hardjono, voor de Hoge Raad moeten verschijnen, maar Meine Pot is sinds enige weken spoorloos verdwenen en ook gisteren liet hij verstek gaan. De verdediger sprak zijn teleur stelling uit over de gang van zaken en het wachten is nu verder op de advocaat-generaal, die op 2 Juni a.s. een conclusie zal nemen. De tweede verdachte in deze ruchtmakende zaak F. A. Colson, was wel aanwezig en zijn verdediger bestreed op juridische gronden gang van zaken tijdens de rechlszit- ting voor de rechtbank. Tenslotte vroeg hij vernietiging van het von nis en ontslag van rechtsvervolging voor zijn client, Ook hierin zal Hoge Raad op 2 Juni a.s. uitspraak doen. VOOR MISHANDELING TWEE JAAR GEëlST. De Zutphense rechtbank heeft gis ter de behandeling voortgezet van de zaak tegen een Apeldoorner. die bij een twist zijn vriend bewusteloos heeft geslagen. Na twee dagen over leed deze in een ziekenhuis. Dr. Hulst bleef bij zijn i-eeds eer der uitgebrachte rapport waaruit bleek dat van uitwendig zwaar ge weld bij de sectie op het lijk niet is gebleken. De vader van het slachtoffer had, naar deze meende, iets in de hand van beschuldigde gezien, waarmede hy z'n zoon sloeg. De officier van justitie eiste twee jaar gevangenisstraf met onmiddel lijke gevangenneming van de ver dachte. De verdediger, was van oordeel dat de doodsoorzaak niet het gevolg was van uitwendig lichamelijk letsel. Hij verzocht voor de verdachte een gecombineerde straf. De rechtbank beval, na raadkamer, tot de onmid dellijke gevangenneming. Uitspraak Vrijdag 29 Mei. Jacob de Jonge weer „thuis" Hedenochtend is de op 26 Decem ber* 1952 uit de strafgevangenis te Breda ontvluchte politieke delin quent Jacob de Jonge wederom in een strafgevangenis hier te lande inge sloten. Nadat hij enige tijd geleden in Duitsland was aangetroffen en aldaar verzekerde bewaring was ge steld, heeft de bevoegde Duitse rechter op 15 Mei 1.1. beslist, dat het Nederlandse uitleveringsverzoek niet kon worden ingewilligd, waar hij werd overgegeven aan de Britse bezettingsautoriteiten, die hem als ongewenste vreemdeling op 18 Mei 1.1. hebben overgegeven aan de Nederlandse grensautoriteiten, waarna zijn ovexbrenging naar en insluiting in de strafgevangenis te Scheveningen is gevolgd. Gemeenteraad Zoeterwoude Woningbouw en straatverlichting werden weer uitvoerig besproken Gisteravond kwam de gemeente raad van Zoeterwoude bijeen. Afwe zig met kennisgeving de heren A. Schinkel en W. Tij sen. Dc voorz., burgemeester H. J. J. A. Smeets, deelde mede dat de vergun ning voor de bouw van 26 woningen welke gedeeltelijk aan de H. R. en gedeeltelijk aan dc Zwetkade door de Kath. Woningbouwver. „St. Wil- librord" zullen worden gebouwd, omstreeks AugustusSeptember kan worden tegemoet gezien. Verder heeft het gemeentebestuur alle pogingen in 't werk gesteld om een extra bouwvolume voor dit jaar te verkrijgen, hetgeen werd aange toond met verschillende brieven ge richt aan het Ministerie van Weder opbouw, om zodoende de particuliere bouw te stimuleren. De heer J. H. v. d. Ploeg vroeg in lichtingen omtrent de reden van het ophouden van do vergunning voor de bouw van de 26 woningen, daar deze toch voor Jan. '53 waren inge diend. Spr. wees ook op de noodza kelijkheid van het opruimen van de krotwoningen. De voorz. antwoordde ook in het onzekere te verkeren omtrent de volgorde van afgeven van vergun ning door bedoeld ministerie. Schoolzakcn. Een verzoek van het R.K. Kerkbe stuur van de parochie van de H. Jo annes de Doper (Onthoofding) om 2.597.05 beschikbaar te stellen voor het uitbreiden van de huishoudklas van de R.K. Meisjesschool in de Zuidbuurt werd op voorstel van B. en W. aangenomen. Het raadsbesluit van 5-2-'53, waar bij medewerking werd verleend voor de bouw van een 2-klassige V.G.L.O.- school met handenarbeidlokaal, werd op voorstel van B. en W., gezien een verzoek van het Schoolbestuur van de R.K. Jongensschool, gewijzigd, zo dat na behalve de beide lokalen een gymnastieklokaal met op de le ver dieping een handenarbeidlokaal zal worden gebouwd. Het gymnastieklo kaal zal worden gebruikt door alle scholen van het Dorp. De heer Dor- repaal wees op het feit dat voor de Kath. Scholen reeds 30 uren gereser veerd waren, zodat er voor de Open bare School aan de Dorpstraat geen tijd meer beschikbaar is. De voorz. deelde mede, dat deze kwestie nog nader in overleg met de Inspecteur van het Onderwijs zal worden beke ken opdat bedoelde school ook zijn rechten kan laten gelden. Het voorstel van B. en W. om over te gaar tot vernieuwing van de straatverlichting in verschillende etappes, te beginnen bij de H. R., tot een bedrag van 36.353 en 3.100,— voor de zijstraten was voor dc Kath. raadsfractie bij monde van de heer v. d. Ploeg aanleiding om voor te stellen ook de Dokter Kortinannstr. en omgeving te doen verlichten. Spr. wees op de gevaarlijke situatie bij donker of mistig weer. De voorz. wees op het ontbreken van gelden. De heer C. J. v. Leeuwen infor meerde naar subsidie van 't rijk voor verlichting H. R. en hoopte, nadat de voorz. een optimistisch geluid laat horen, hiermede de verlichting op 't dorp te kunnen bekostigen. De voorz. wees nogmaals op de fi nanciering en zei, dat overleg met Sted. Fabr. v. Gas en Electriciteit te Leiden eerst noodzakelijk is. Woningverbetering;. B. en W. stelden vervolgens voor 5.437.25 beschikbaar te stellen voor verbetering woning H. R. no. 279. NIEUWVEEN Enige weken geleden werd doori vaar te brengen. Aan dit verzoek het kantongerecht te Alphen a. d. Rijn de zaak tegen R. de G. behan deld, die schuldig werd geacht aan een aani'ijding waarbij de motorrij der F. S. een armbreuk en enige kleinere verwondingen had opgelo pen. De ambtenaar van het openbaar ministerie, mr, Zandhuis, eiste toen een geldboete van 40.Op ver zoek van de verdediger, mr. Goud smit, werd de zaak uitgesteld. Pleiter verzocht de kantonrechter, mr. Kirchheiner, alsvorens uitspraak te doen de situatie ter plaatse in ogen schouw te nemen. Het ging n.l. om de vraag of vei'dachte's auto uit diens fabriek kan worden gereden zonder daarbij 't wegverkeer in ge werd voldaan en zo verscheen het college in Nieuwveen op de plaats waar het ongeval indertijd had plaats gehad, om daar de aanrijding te reconstrueren. Nadat dit was ge beurd en de getuigen in de open lucht tijdens 'n lekker Mei-regentje waren beëdigd en gehoord, eiste de ambtenaar thans tegen verdachte een boete van 50.subs 20 dagen hechtenis. Pleiter verzocht vrijspraak of indien dit onmogelijk zou zijn, een boete die hoger beroep mogelijk zou maken. Er volgde een onmiddellijke uitspraak. De kantooni'echter ver oordeelde verdachte tot een boete van 25.subs. 10 dagen. Door de gemeente-opzichter is een plan met begroting gemaakt, om de ze woning grondig te restaureren. De heer J. v. d. Velden kon zich niet verenigen om de in slechte toestand verkerende schuur van 4.5 x 6 M. geheel te slopen en van de afkomen de materialen een schuur te bouwen groot 3 x 4 m. Deze schuur kan moei lijk voor het betreffende gezin klei ner gemaakt worden door de aard van het bedrijf etc. Spr. stelde voor bedoelde schuur grondig te repare ren, waardoor de kosten van sloop van goten, voerbakken etc, overbo dig is. De voorz. deelde deze mening niet; vreesde voor meerdere kosten ook voor de toekomst. De heer J. H. v. d. Ploeg pleitte ook voor behoud van de grote schuur. De heer J. v. Vliet vroeg zich af, waar de kosten van deze woning, koopprijs, overschrijvingskosten en verbetering tesamen een bedrag vormden van pl.m. 10.000,hoe veel de huur zal moeten bedragen. Spr. gaf ook de voorkeur aan een grote schuur, wanneer tenminste de kosten niet hoger zijn. Hierna ont stond een technische bespreking door meer of minder technische raadsle den, wat door de voorz. werd beslo ten met de toezegging deze zaak met de gemeenteopzichter nog eens te bekijken en indien mogelijk met de wensen van de raadsleden rekening te houden. Een schuur met bijbehorende grond werd voor de som van 2.50 verhuurd aan de Oudercommissie voor het jeugdwerk in de parochie Meerburg. Voorstel van B. en W. tot het doen oproepen van sollicitanten voor de betrekking van gemeente-architect. Voorgesteld wordt: Jaarwedde f 4000 tot 4600,exclusief de verhogingen van 5 pet. en 10K pet.; leeftijdsgrens voor de sollicitanten tussen 30 en 40 jaren. Sollicitanten moeten in het be zit van diploma M.T.S. (bouwkunde) of een daarmede gelijk te stellen op leiding en practische ervaring heb ben in overheidsdienst. De heer Q, H. Onderwater stelde voor ook het diploma M.T.S. water en wegenbouw te eisen, in verband met het veelzijdige karakter van de ze betrekking. De voorz. zei, dat met deze sala- risgrens geen al te hoge eisen kun nen worden gesteld, maar is bereid dit diploma als strekkende tot aan beveling te vérmeiden. Het voorstel van B. en W. tot ver betering van de Vlietweg, het ver nieuwen van een brug over de Vliet weg en het vernieuwen van dek van de Bakkerse Brug, voor een bedrag van resp. 9.290.—; 3.500,— en 1500,werd aangenomen. De heer G. P. v. d. Krogt dankte de voorz. namens de bewoners van de Vliet voor dit initiatief. De heer Q. H. Onderwater pleitte voor verla ging van Bakkerse Brug. Voorz. zal contact met Rijnland etc opnemen. Precaire toestand. De heer J. H. v. d. Ploeg besprak de precaire situatie, waarin het Wa tertje zich bevindt. De voorz. wees op dekkingsmoeilijkheden, maar be loofde op verzoek van de heer J. H. v. d. Ploeg voor de winter het aller noodzakelijkste te doen geschieden. Het voorstel van B. en W. tot het leggen van een watei-leidingbuis in de Zwetkade werd aangenomen. Rondvraag. De heer J. Dorrepaal informeerde wanneer de flikkerlichten aan de onbewaakte overgang van de spoor lijn LeidenUtrecht aan de Omme- dijk in werking zullen treden. Spr. adviseerde de sloot langs de Weipoortse weg nabij de boerderij van de heer P. ue Wit te dempen. De voorz. deelde mede dat deze zaak reeds is besproken met Prov. Waterstaat, daar deze weg een ter- tiare weg is, zodat hiervoor wel sub sidie zal worden vei'leend. De heer J. van Vliet vestigde er de aandacht op, dat een gedeelte van de Vlietweg door koop in eigendom is bij het Rijk (nodig voor aanleg Rijks weg 4a) zodat de kosten van dit ge deelte weg bij de a.s. verbetering v. d. Vlietweg niet ten laste v. d. ge meente mogen kumen. De voorz. deelde mede. dat een en ander al is overwogen en sluit de vergadering. 55 Jaar getrouwd. Op 27 Mei herdenken de heer en mevr. C. v Nierop-Rietveld de dag. dat zij 55 jaar geleden in het huwelijk traden. Vlammende Schoonheid Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 39) Luistervink te spelen? Je weet heel goed. dat het dat Sliet was. Vertel mij alles, Rickey. Je hoeft niet zo'n toon aan tc Blaan maar hij vertelde haar toch van het spel met Lute Carney cn izijn vrienden, dc ontmoeting bij de rivier cn het aanbod, dat Michael hem had gedaan. En jij beloofde hem je manu script. Ja. En nu ben je niet meer van plan het hem te geven? Hij wil het immers niet eens. sneer. Zelfs al wilde hij het niet meer, Ban had jy hem niet mogen zeggen, «wat je gezegd hebt, Rickey. Waarom zóu ik niet mogen eeggen, wat ik denk? Ik ben toch tijn lakei niet; ik hoef zijn schoenen toch niet te likken L Rickey stond tegen de voet van het bed geleund, verhit en opgewonden, lichtelijk aangeschoten en het leek Virginia, alsof zij hem nu voor het eerst zag, zoals hij werkelijk was; een zelfzuchtige zwakkeling bezeten door het abnormale gevoel van zijn eigen belangrijkheid. Ik vind, dat je mijnheer McMil lan oen excuus schuldig bent, zei ze langzaam. Zo, vind je dat? viel hij uit. Waar houd je me voor? Voor een gentleman, Rickey. Iets in Rickey's gezicht, nadat zij dat gezegd had, maakte haar bang. Zij schoof een stoel tussen hem en haar in. Ik ben een gentleman, riep hij razend uit. en ik dang ieder uit, die het tegendeel durft beweren. Maar wat Michael McMillan betreft hij maakte een gebaar met hem heb ik afgedaan. En jij hoeft niet te denken, dat je baas over me kunt spelen, Ginny. Ik ben mijn eigen heer en meester en ik zal precies doen. wat mij belieft. En één van de dingen, waar ik mee zal beginnen, is de invitatie van Mnrty van Duy- ne aannemen, om met haar vaders jacht naar Florida te gaan. Ze neemt een stel vrienden mee. En ik zal er een boek over schrijven. Zij staarde hem nict-begrijpend aan en zei toen: Je bent je zelf niet, Rickey. Je boedoelt, dat ik gedronken heb? Wat zou dat? Mijn hoofd is heel helder. Dus dus je bent van plan, om mij alleen te laten? Waarom niet? Het is mijn grote kans. Ginny. En jou hebben ze niet gevraagd. Neen.zei ze langzaam. Mij hebben ze niet gevraagd. Ik kan het onmogeijk voorbij laten gaan. En ik ben dat ook hele maal niet van plan. Ik zou Marty van Duyne tot liet einde van de we reld willen volgen Rickeyben je verliefd op haar? Hij hief fier zijn hoofd op Ik zou het zo niet willen zeg gen. Zij is een ster voor mij.. Virginia wist, dat het hopeloos was om er op door te gaan. Als Rickey één van zijn geëxalteerde buien had, was hij voor geen reden vatbaar. Hoelang blijf je weg? Zes weken. Maar.hoe kim je het betalen? Dat moet maar. Het zal in ze keren zin later tot kapitaal worden, ik zal het terugverdienen door er over te schrijven. Een lange stilte. Toen: Wanneer ga je? De dag na Nieuwjaar. Je kunt immers gewoon op on ze kamers blijven? vraag Mary Lee of ze bij je komt, dat zal ze met ple zier doen. Zijn onverschilligheid over haar welzijn deed haar pijn. Zij had al tijd gedacht, dat hij van haar hield.. Ik zal het haar niet vragen en ik ga morgen vroeg weg, Rickey. Wég? waarom? Ik wil hier niet langer blijven, na dit alles. Na dit alles? Niemand weet er toch iets van. behalve McMillan. En Tony zal woedend zijn. Laat hem. Ik ben niet van plan met hem te trouwen. Hij weet het en ik zeg het jou ook, voor het laatst, Rickey. Je hoeft niet zo theatraal te doen. Het zou heel goed voor je zijn. Het zou niet goed voor me zijn. Haar zelfbedwang liet haar opeens in de steek. Ik kan geen man trou wen om zijn geld en ik ben het ook niet van plan en daarmee uit. Jij doet je eigen zin door met Marty naar Florida te gaan. Nu doe ik hier in myn eigen zin. Ik ben óók mijn eigen baas. Rickey, net zo goed als fij- Haar heftigheid maakte indruk op hem. Je hoeft het zó toch niet op te nemen? Hoe kan ik 't anders opnemen? Plotseling begon zij te snikken en Rickey boog zich over haar heen en smeekte: Niet doen, Ginny. Ik ben een bruut, zei hij even later, ik weet het wel, Ginny, maar ik kan niet anders, ik moet gaan. Toen hij weg was, deed Virginia haar avondjurk uit en sloeg een een voudig, blauw peignoirtje om, dat zij zelf gemaakt had. Zij wist, wat haar te doen stond. Uit het secretairtje in de hoek nam zij pen en papier pi-achtig dik geschept papier, met 't Bleecker waoen in de hoek. Haar briefje aan Michael schreef ze zon der aarzelen, verzegelde 't daarn„ en legde het opzij. Morgenochtend zou zij het hem laten brengen. In bed dacht zij nog steeds over alles na. Het kon niet anders Michael kon niet langer voor haar zijn. Zij had haar besluit genomen, haar trots had haar daartoe gedre ven. Haar keuze was tussen Rickey cn Michael, want hen beiden vereni- sen ging niet langer. En zjj kon Rickey niet in de steek laten, hij had haar nodig, en zeker, als hij' uit r lorida terugkwam. Want dat de hele gesehiedenis met Marty van Duyne op veel verdriet voor hem tou uitdraaien, daar was Virginia zaker van. Tenslotte viel ze in slaap cn toen zij wakker werd aanschouwde zij 'n grauwe Kerstmorgen Zij kleedde zich haastig aan, schreef het briefje aan Tony en vroeg om de weg naar de naaste kerk. Vee] kalmer en zeker van de weg, die zij gaan moest, was ze op Derek- dale teruggekomen Zij vroeg of zij mevrouw Beecker kon spreken en haar gastvrouw had haar op bed ontvangen. Jane zag er jonger dan ooit uit in een roze ochtendjas en de haren in een brede, rose bandeau. Zij had thee en toast voor ontbijt. Het liefst zou zij met chocolade en verse brood jes ontbeten hebben, maar zij moest om haar figuur denken. Maar lieve kind. hoe kom je zo vroeg op? riep zij uit. toen Virginia binnentrad. (Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6